Stakingen in zuivelsector: melk schaars FEBD Begeleiders blinde fietsploeg tijdens ontvangst op de bon geslingerd 1 €uro Leidsch Dagblad Acties breiden zich uit erland minder efd bij Duitsers fa Jirga twee en uitgesteld er ruimte landbouw Koninklijke baby £tos Stoer geprijsd! Traagste Leidse marathon ooit Rechts Frankrijk stevent af op grote meerderheid ACTIEWEEK Politiemacht brengt familie tot bedaren na moord Hilversum Zuid-Korea op karakter naast VS Leidsch Dagblad NR. 42945 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG €1,50 maandag lOJUNI 2002 indela uit larschuwing er xenofobie ghanen hopen Grote Raad inde vrede iarissen van pmanagers ijgen weer ilenjungle de Leidse «poort lind hindert estlander toude vos ml Haarhuis iet het weer tafetteploeg tar record bij ouden Spike try A. Smithy jop nooit iets waar n handvat aan zit. t betekent werk Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 door Caroline van der Plas Hilversum - Nog geen uur waren ze in Hilver sum of de veertig blinde tandemfietsers uit Duitsland, België en Zwitserland en hun be geleiders maakten zaterdagmiddag kennis met een typisch Hollands tafereeltje. Terwijl de fietsers, die vorige week maandag vertrokken voor een tocht van Berlijn naar Londen, bij hun tussenstop in het stadhuis van Hilversum werden verwelkomd door wet houder Niek Kreugel, werden zes auto's van de begeleiders beneden op de parkeerplaats voorzien van een bekeuring. Het contrast was groot. Binnen hallelujaver- halen over hoe fraai en gastvrij Hilversum is en hoe blij de stad is dat ze de fietsploeg in het mooie Dudokgebouw mocht ontvangen. Buiten twee in het blauw gestoken Parconbe- ambten, die gewapend met hun bonnen boekje de auto's van dezelfde gasten zonder pardon op de bon slingeren. Niet betaald, is niet betaald Een van de begeleiders, die toe vallig even buiten was en dit tafereel had ga degeslagen, seinde onmiddellijk een gemeen teambtenaar in. Deze vloog, zichtbaar geschrokken en opgela ten door deze smet op de hartelijke ont vangst, naar buiten. „Die bonnen moeten er af. Dit kan natuurlijk niet. Ik wil niet dat ze hier zometeen mee geconfronteerd worden", probeerde hij de parkeerwachter te overtui gen dat het een redelijk genante vertoning zou worden als de groep straks naar buiten zou komen. „Waarom heeft u ons niet inge licht?" vroeg de parkeerwachter, die nota be ne in opdracht van de gemeente zijn werk doet, zich op zijn beurt af. „Als u even had gebeld dat hier een bijzondere ontvangst zou zijn, waren we niet op dit tijdstip gekomen. Nu kan ik niets meer aan die bekeuringen doen. Ze zitten al in het systeem." Pas toen ook een motoragent van het Korps Landelijke Politiediensten, dat de tandemfiet sers tijdens hun tocht door Nederland bege leidt, zich ermee bemoeide G.D'r afhalen die dingen, dit kan echt niet. Niet flauw doen") werden de blauwe briefjes onder de ruiten wissers vandaan gehaald, om vervolgens hei melijk in de binnenzak van het jasje van de ambtenaar te verdwijnen. In de raadzaal intussen bleek het incident na genoeg iedereen te zijn ontgaan. De blinde fietsers en hun begeleiders hapten gretig hun door de gemeente Hilversum aangeboden gratis lunch weg. Wethouder Kreugel was al wel ingelicht en kon eigenlijk wel lachen om het voorval. „Het is inderdaad niet erg slim geweest om de parkeerdienst niet op de hoogte te stellen, maar weet u: het is in feite de gemeente zelf die de bonnen uitschrijft De gemeente kan ze dus ook verscheuren en dat zullen we dan ook doen. Deze mensen zullen hier niets van merken." iurg - Duitsers laten Ne ed steeds vaker links lig- Is vakantieland. Vorig jaar aantal oosterburen dat nd voor een vakantie be- met bijna 8 procent ge- Een jaar eerder kozen I aardig wat Duitsers (- 5,3 nt) voor een andere va- ibestemming. Volgens het aal Bureau voor de Statis ts) is de daling structu- an aard. In totaal brachten jaar 25,2 miljoen Neder- :en buitenlandse gasten akantie in ons land door. 2,7 procent minder dan K). Zowel de aanslagen in 'enigde Staten als de en klauwzeercrisis heeft volgens het CBS lijk sporen nagelaten. De opening van de Jirga, de raad van stam- ten in Afghanistan, is tot in uitgesteld. Volgens de ing in Kabul is daartoe ngistieke redenen' beslo- le Loya Jirga kiest een 'e regering, die tot de ver- igen van 2004 aan de t blijft. Volgens de rege- voordvoerder is er geen evan echte problemen, ia Buitenland <urg - Het areaal biologi- andbouw is tussen 2000 01 met 15 procent uitge- Het aantal biologisch ge- kippen nam in dezelfde je toe met 37 procent, en Ttal koeien met 17 pro- jit blijkt uit het onder- 'logische Landbouw i het Centraal Bureau Statistiek (CBS) dat ig is gepubliceerd. In to- rd er vorig jaar op 31.000 biologisch geboerd. Dit :ent van het totale eaal. den haag/gpd-anp - De sta kingsacties in de zuivelsector worden deze week uitgebreid tot het hele land. Vanochtend en gisteravond legden honder den mensen in het noorden van het land al het werk neer om een betere CAO af te dwingen. De bonden hadden de werkge vers een ultimatum gesteld dat vannacht afliep. De bonden richten zich in eer ste instantie op stakingen in kaasfabrieken en de fabrieken waar hoogwaardige poeders (bijvoorbeeld suikerpoeder) worden gemaakt Maar als consumenten gaan hamsteren, zijn verse producten als melk, yoghurt en vla mogelijk van daag al moeilijk verkrijgbaar. Supermarkten hebben vanoch tend laten weten dat zij nu nog geen problemen verwachten met levering van melk aan de winkels. Als de melkfabrieken ook plat gaan, is na een dag of drie waarschijnlijk geen verse melk meer te krijgen. De bonden vinden dat niet hun verant woordelijkheid. „Wij hebben de werkgevers diverse malen gewaarschuwd. Als je blijft kis sebissen over 0,2 procent erbij, dan pikken werknemers dat niet meer," zegt de woordvoer der van CNV Bedrijvenbond. De bonden eisen een loonsver hoging van 7 procent over twee jaar. De werkgevers houden vast aan 6,25 procent. In 1992 werd voor het laatst massaal gestaakt in melkfabrieken. De dagverse zuivel in de winkels raakte toen en op en boeren moesten hun melk in de sloot dumpen. Bij fabrieken van Friesland Co- berco Dairy Foods (onder meer in Marum, Meppel, Olterterp Assen, Workum, Bedum) is de productie gisteravond geleide lijk stilgezet. In Maasdam wordt vandaag bij de Campi- na-fabriek een werkonderbre king van twee uur gehouden. In Tilburg, Veghel, Hilversum, Nijkerk en Lutjewinkel werden vandaag poortacties gehouden waarbij de werknemers bij het wisselen van de ploegen wor den opgeroepen tot staken. De zuivelfabriek in Leeuwarden waar meer dan 1000 mensen werken, gaat morgen plat. „Elk uur komen er weer bedrijven bij," zegt onderhandelaar Van Gelswijk van FNV Bondgeno ten. De stakingen begonnen in het noorden omdat de actiebereid heid daar het grootst is. Boven dien zitten daar de grote zui velfabrieken. „Het voordeel van spreiding is dat de staking langer vol te houden is," zegt een woordvoerder van CNV Bedrijvenbond. den haag - Eloise Sophie Beatrix Laurence is geboren. De baby van prins Constantijn en prinses Laurentien kwam zaterdagavond in het Haagse Bronovo Ziekenhuis ter wereld. Het eerste kleinkind van ko ningin Beatrix en prins Claus krijgt niet de titel prinses. Pagina Ge sprek van de Dag: Koningin Beatrix voor het eerst oma Foto: ANP/Jeroen van der Meijde (advertentie) Calvin Klein boxershort keuze uit 2 modellen in zwart, wit of grijs maat S t/m XL per stuk slechts 1X 50 OP OP Alweer een goede reden om naar Etos te gaan. leiden - Bij de start was het te warm en de tijden bij de Leidse marathon waren langzamer dan ooit. Toch was organisator Tjeerd Scheffer dik tevreden met de ruim 5000 deelnemers aan het evenement en de goede sfeer. De overwinning op de marathon ging naar de Belg Peter Kelchtermans, die voor de tweede keer op rij won in een tijd van 2.32.18. Twee Nigerianen, die hun komst hadden aangekondigd en toptijden achter hun naam hadden staan, bleven weg. De EHBO moest gisteren een aantal keren in actie komen toen atleten last kregen van on derkoeling, opgelopen toen de temperatuur tijdens de loop snel terugliep. Eén deelnemer moest met hartrit mestoornissen naar het ziekenhuis worden vervoerd, la ter op de dag mocht hij weer naar huis. Pagina S9 en verder: Alles over de Leidse marathon. Alle uitslagen staan ook op www.leidschdagblad.nl Foto: Mark Lamers (advertentie) door onze correspondent Henk Glimmerveen parus - Frankrijk krijgt de ko mende vijf jaar waarschijnlijk een rechtse regering. De uitsla gen van de eerste ronde van de parlementsverkiezingen wijzen in de richting van een comforta bele meerderheid voor rechts, mogelijk zelfs een absolute meerderheid. De socialisten hebben zich niet hersteld van de zware klap bij de presidentsverkiezingen, ex treemrechts ging fors achteruit, en de communisten zijn defini tief toegetreden tot het kamp van marginale groepen. Zondag volgt de beslissende ronde. Drie rechtse partijen opereerden gisteren voor het eerst onder de gemeenschappelijke UMP-para- plu. UMP is de afkorting van Unie voor een Presidentiële Meerderheid, bedacht en van de grond getild door president Chi rac. Ze haalde bijna 43 procent van de stemmen, tegenover de linkse partijen 36 procent. Het extreemrechtse Front National eindigde tussen de 11 en 12 pro cent, ruim onder de 16,9 pro cent die Le Pen bij de presi dentsverkiezingen scoorde. Volgens de peilingen zouden de UMP-partijen volgende week tussen de 380 en 440 zetels krij gen en zou links het moeten doen met een zeteltal dat schommelt tussen de 132 en de 191. Twee factoren kunnen die prog nose de das omdoen: als de kie zers in de tweede ronde vol strekt anders gaan stemmen en als de opkomst veel hoger is.. Gisteren bleef 36 procent van de kiezers thuis, een laagtecord voor Frankrijk. MILKSHAKE 0,3 liter Geldig van lOt/m 16 juni hilversum/gpd - Woedende fa milieleden van een gisteren in zijn woonplaats doodgeschoten Hilversummer hebben de poli tie kort na de moord handenvol werk bezorgd. Er waren veertig extra politieagenten nodig om de familie op de plek van de moord tot bedaren te brengen. Het slachtoffer werd gister avond in zijn woonplaats dood geschoten. Voor zover bekend werd de man, lid van een be ruchte Hilversumse familie, ver moord tijden^ een drugsdeaL Hij zou eerder op de avond al met een pistool zijn bedreigd. Het is nog niet bekend of er één of meerdere daders waren. De politie had vanmorgen nog geen aanhoudingen verricht De moord bracht in Hilversum consternatie teweeg. Vrijwel di rect na het bekend worden van de schietpartij trok een groep familieleden naar de plek van de moord. Omdat de hevig ge ëmotioneerde en woedende menigte onder luid geschreeuw en dreigementen aan de politie naar het slachtoffer toe wilde, zag de politie zich genoodzaakt assistentie uit de hele regio op te roepen. Na de komst van zo'n veertig tot vijftig politiemensen, waaron der een arrestatieteam en een aantal agenten van het re giokorps Utrecht konden de fa milieleden tot bedaren worden gebracht Pas toen de familie was vertrokken kon de politie beginnen met het buurt- en sporenonderzoek. daegu/anp - Zuid-Korea blijft imponeren op het wereldkam pioenschap voetbal in eigen land. De ploeg van Guus Hid- dink behaalde van morgen in Daegu op karakter een punt te gen aartsrivaal Ver enigde Staten: 1-1. Invaller Yung-Hwan Ahn maakte in de slot fase de dikverdiende gelijkmaker. Clint Ma- this opende in de 24ste minuut de score voor de Amerikanen. Eul- Young Lee miste namens Zuid- Korea in de veertigste minuut een strafschop. Beide ploegen hebben na twee duels vier pun ten in groep D. Voorafgaand aan de wedstrijd zijn anti-Amerikaanse demon stranten vanmorgen in Seoul slaags geraakt met de politie. Aanleiding voor de protestmars was de dood vorig jaar van een Zuid-Koreaan op een Amerikaanse militaire basis. Verslaggevers van het persbureau Reuters zagen buiten de Ame rikaanse militaire basis in Koyang demon stranten vechten met agenten. Circa twee honderd betogers stonden tegenover een ongeveer vijfhonderd man ster ke politiemacht. Japan maakt zich ondertussen zorgen over een tyfoon die het land nadert 'Noguri' bevond zich vanmorgen 1600 kilometer ten zuiden van Tokio, aldus Ja- nra wofu.fi cup KpREAjABAN panse meteorologen. Ze weten niet of de typhoon ook daad werkelijk over de archipel zal ra zen. Maar zelfs als het klimaat- verschijnsel alleen de kust pas seert, zal dat deze week tot zwa re regenbuien en heftige wind stoten leiden. Ook de steden waar de voetbalwedstrijden van het WK plaatshebben, zullen daar last van krijgen. Pagina's WK voetbal: Japan nu ook ploeg met meeste overtredingen Speelschema WK voetbal dinsdag 11 juni: 08.30 uur: Denemarken-Frankrijk 08.30 uur: Senegal-Uruguay 13.30 uur: Kameroen-Duitsland 13.30 uur: Saudi-Arabiê-lerland Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 gratis. Naam MD V Straat V a Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 (i.v.m. cortrde na Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl "ÜSh

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1