ECONOMIE Verlies KPN hoger door afschrijving Elektronische aangifte overtreft verwachtingei Massale uittocht van particuliere beleggers NS verzorg treinvervoe in deel Poli Euro zegen voor supermarkt Yütstift zet streep door beveiliging van Sony-cd's Zeppelin komt nii van groi Minder verlies British Airways dan verwacht Open dag in nieuwe wijk IJburg Marine houdt gulden in ere Scheepbouwer: Verbetering door nieuwe strategie VNU: Goede vooruitzichten Acties tegen Oost-Europabank Boekarest - Na het Internatio naal Monetair Fonds, de We reldbank en de Wereldhandels organisatie heeft de Oost-Euro pabank nu ook te maken gekre gen met de grieven van actie groepen. Een vijftigtal organisa ties riep in het pinksterweek- einde de bank op volgend jaar haar jaarlijkse vergadering niet te houden in Oezbekistan. De actiegroepen protesteren tegen de schending van de mensen rechten in Oezbekistan. Slag Nintendo in prijzenoorlog londen - Nintendo slaat van daag terug in de prijzenoorlog met concurrenten Sony en Mi crosoft. Het Japanse concern verlaagt de prijs van zijn spel computer Gamecube in de Ver enigde Staten van 199 dollar (215 euro) naar 149 dollar (161 euro), meldt de BBC. Daarmee is de Gamecube weer goedko per dan Playstation 2 van Sony en de Xbox van Microsoft. Mi crosoft begon de prijzenslag in april. Nintendo reageerde toen door de geplande prijs voor de Gamecube van 270 euro terug te brengen naar 215 euro. londen/anp - British Airways is het afgelopen boekjaar in de ro de cijfers beland, maar het ver lies is lang niet zo groot als was verwacht. De Britse luchtvaart maatschappij maakte gisteren bekend een verlies (voor belas tingen) te hebben geboekt van 200 miljoen pond sterling (320 miljoen euro). In het boekjaar 2000/2001 behaalde de onder neming nog een winst van 150 miljoen pond. Het is voor het eerst sinds de Britse overheid de maatschappij in 1987 van de hand deed dat er verlies in de boeken is komen te staan. Dankzij een kostenbespa ring van twaalf procent is het negatieve saldo een stuk kleiner uitgevallen dan de 400 miljoen pond die de analisten hadden voorzien. Ook met zijn bedrijfsresultaat kwam BA in het rood te staan. Dit verlies kwam uit op 30 mil joen pond (48 miljoen euro) te gen een bedrijfswinst van 380 miljoen pond in het voorgaande boekjaar. In de laatste drie maanden deed BA het wel beter. Er kwam toen een bedrijfswinst uit de bus van 35 miljoen pond tegenover een bedrijfsverlies van 61 miljoen pond in dezelfde periode van het boekjaar ervoor. Qy.pr heel het boekjaar gemeten verminderde BA de capaciteit in het passagiersvervoer met- 12,6 procent. Het wegblijven van passagiers noopte de maat schappij in september tot de aankondiging dat er 7000 banen worden geschrapt. Amsterdam - Kinderen in de draaimolen in de nieuwe Amsterdamse wijk Uburg. De draaimolen was één van de lokkertjes om bezoekers te trekken naar de wijk waar 18.000 woningen moeten verrijzen. Voor het eerst kon het publiek gisteren op de open dag via de Heermabrug voet op Uburg zetten. De eerste wonin gen zijn nu voltooid. De verkoop van de huizen in het duurdere segment gaat op het ogenblik moeizamer, als gevolg van de economische ontwikkeling. Foto: ANP/Koen Suyk utrecht/gpd - De Nedei Spoorwegen gaan vrijwel vanaf 1 januari reizigers u ren in Polen. NS ontwikkel een dienstregeling voo noordwestelijke provincie Pommeren, die wordt voerd door een joint-v tussen de Poolse nai spoorwegmaatschappij PI 'Nedkoleje', wat Pools is 'Nederlandse Spoorwegen Nedkoleje is een volle di van de NS De joint ventu regionale stop- en sneln rijden. NS en PKP werken samen met de Oost-I Bank. De investeringen be enkele tientallen miljoen! ro's. Het zijn de eerste in ringen in Pools spoorvi zonder staatsgarantie. NS uit van een normaal rende den haag/gpd - De euro is een tot 20.50 euro. den haag/gpd - De euro is een zegen voor de Nederlandse su permarkten. De Nederlandse grootgrutters boekten de eerste drie maanden van dit jaar ruim negen procent meer omzet dan in het eerste kwartaal van 2001, goeddeels door het 'euro-effect'. Doordat prijzen in euro's goed koper lijken, geven consumen ten hun geld makkelijker uit. Dat blijkt uit cijfers van het on derzoeksbureau G£K Panelservi- ces. Volgens dat bureau gaven consumenten in het eerste kwartaal van 2002 bijna 5 mil jard (4,968) euro uit aan bood schappen, tegen ruim 4,5 mil jard (4,546) euro in het eerste kwartaal van 2001. Het gemid deld bestede bedrag per super- marktbezoek groeide van 18,75 tot 20,50 euro. Het gaat echter te ver om de op vallende omzetgroei helemaal aan het euro-effect toe te schrij ven. Dit jaar viel Pasen vroeger, waardoor de paasverkopen in de eerste kwartaalcijfers zijn meegenomen. Uit de cijfers van het onder zoeksbureau blijkt verder dat de prijsvechters Aldi en Lidl het nog aanzienlijk beter deden dan de rest van de branche. Bij Lidl steeg het gemiddelde bestede bedrag per bezoek van 15,91 tot 18,13 euro; Aldi zag een groei van de gemiddelde bestedingen van 19,69 naar 21,35 euro. Bo vendien nam ook het aantal klanten van de twee ketens be duidend toe, zo schrijft het vak blad Distrifood. londen/anp-rtr - Een simpele stift heeft waarschijnlijk een einde gemaakt aan een poging van muziekuitgever Sony om zijn cd's te beveiligen tegen illegaal kopi ëren. Sinds een week circuleren in diver se nieuwsgroepen op het internet me thoden om de beveiliging te omzeilen. Door een zwarte streep te zetten op een deel van de afspeelzijde van een cd is de beveiliging al gekraakt, zo constateerde ook persbureau Reuters. Het nieuwste plaatje van zangeres Celine Dion, A New Day Has Come, kan zo worden afge speeld en opgeslagen op de computer. Daarmee is de weg weer geopend voor il legale verspreiding. Sony Music hoopte het illegale kopiëren tegen te gaan door een cd een extra pro grammabestandje mee te geven. Een computer leest dat als eerste waarna het afspelen van dezelfde cd op een pc een onmogelijke opgave zou worden. Een stift of een plakbandje kunnen echter dit bestandje onleesbaar maken, zo consta teerden gebruikers. De ontdekking is een tegenslag voor So ny Music. De muziekmaatschappij had al vele cd's de zogenoemde 'Key2Audio'- technologie meegegeven. In Europa zijn meer dan 11 miljoen cd's van de tech niek voorzien, het merendeel in I land. Een dergelijke campagne tege gaal kopiëren is niet eerder vooi men. De beveiliging kwam al eerder i spraak. De Consumentenbond schuwde in april dat de beveiligd» computers kunnen laten vastlopen, liet daarop weten dat het niet van was om de cd's uit de winkel te hall Met zeventig procent is Nederland internationaal koploper den helder/gpd - Dc gulden, in Nederland kom je er nergens meer mee. Maar aan boord van marineschip Hr. Ms. Philips van Almonde is het nog steeds het gangbare betaalmiddel. Het schip vertrok 10 december vorig jaar op een missie naar het Arabisch Schiereiland. Daarom werd besloten de gulden aan boord te handhaven als 'wettig betaalmiddel'. Pas na terug komst in Den Helder, op 14 ju ni, moet de bemanning over schakelen op de euro. „Dat zal nog flink wennen wor den, maar we moeten er toch aan geloven", aldus opvarende sergeant-majoor W. Völker. Zo als elk marineschip kent ook de Van Almonde een levendig geld verkeer. Zo is er een winkeltje waar opvarenden kleine spullen kunnen kopen en moeten con sumpties in de verschillende dagverblijven worden betaald. De kasbeheerders van het schip hadden zich al voorbereid op de overschakeling van de euro. De mededeling half november dat het schip, als eerste van de Ne derlandse marine, ingezet zou worden bij de strijd tegen het terrorisme en op 10 december al zou vertrekken gooide echter roet in het eten. Uiteindelijk werd besloten de Nederlandse gulden aan boord te handhaven. Het leidde vol gens Völker vaak tot 'nostalgi sche gevoelens' bij de mensen die na de jaarwisseling als 'op stapper' aan boord kwamen. „Zij hadden natuurlijk wel eu ro's en moesten terug in de tijd. Eigenlijk waren de mensen wel verrast dat er aan boord nog met guldens werd betaald. Lek ker vertrouwd vonden ze het." utrecht/gpd - Vorig jaar deden ongeveer 1,9 miljoen belasting plichtigen aangifte met behulp van de computer. Voor het eerst kreeg iedereen die in aanmerking komt voor het betalen van in komstenbelasting dit jaar naast het papierenbelastingbiljet een diskette toegestuurd. Als de helft van de elektronische aangifte ge bruik had gemaakt was de cam pagne al geslaagd geweest. Met bijna vier miljoen (zeventig pro cent) zijn de stoutste verwachtin gen overtroffen, aldus plaatsver vangend directeur J. Duijghuisen van de Belastingdienst. Nederland is daarmee vergele ken met omringende landen met afstand koploper. De ko mende jaren zal het gebruik van de diskette nog verder stijgen, verwacht Duijghuisen. Ruim twee miljoen diskettes zijn per post teruggestuurd. Anderhalf miljoen mensen deden dat per modem. Dat zal de komende ja ren, zo is de verwachting, snel De verwerking van diskettes bij de Centrale Invoer van de Belasting dienst in Almelo. Foto: ANP/Koen Suyk toenemen. De aangifte kan dan nog sneller door de Belasting dienst worden verwerkt. Menigeen vreesde dat de jaar lijkse aangifte dit keer op een ramp zou uitdraaien. Niet alleen moest voor de eerste keer louter in euro's worden gerekend, ook kregen de aangevers te maken met het boxenstelsel van het nieuwe belastingsysteem. Alom werd gevreesd dat menigeen zijn aangifte niet op tijd, voor 1 april, verstuurd zou hebben. Ook dat is niet uitgekomen. Ruim zeventig procent van de aangiftes was voor deze datum al binnen, evenveel als in voor gaande jaren. Volgens Duijghui sen is dat mede de verdienste van de 'uitstekende medewer king' van onder andere de ban ken. Die verschaften hun klan ten ruim op tijd de benodigde informatie over de saldi van ren terekeningen, kapitaalverzeke ringen en beleggingen. Circa twee miljoen belasting plichtigen hoeven alleen de ge volgen van een eigen huis met de fiscus te verrekenen. Voor hen is ook de papieren aangifte een fluitje van een cent. Inge wikkelder was het voor 3,5 mil joen Nederlanders, die ook met box 3 te maken kregen, het deel waarin het vermogen wordt be last Vooral voor deze groep bleek de diskette een uitkomst Dat de aangifte dit jaar pro bleemloos is verlopen is volgens Duijghuisen ook te danken aan de uitgebreide voorlichting. Met 1,5 miljoen telefoontjes werd de Belastingtelefoon platgebeld. Daarnaast kregen de belasting kantoren nog eens 1,3 miljoen telefoontjes. De belastingsite op internet werd ruim 3,5 mflji keer geraadpleegd. Evenals voorgaande jaren kwam de stroom aangiftes pas in del de week van maart op gan§ Duijghuisen verwacht niet dit keer veel meer fouten aj gemaakt. Met dank aan dei kette. Maar het kan geen kv om de aangifte na de voorli aanslag nog eens door te lq Twee miljoen voorlopige a slagbiljetten, die volledig a matisch worden verwerkt,! inmiddels de deur uit. Conl van de definitieve aanslag 1 beurt ook grotendeels auti tisch. Aangiftes die opvalle wijken van de gegevens v over de fiscus beschikt wol handmatig gecontroleerd. Ook na de definitieve aangi de fiscus bereid eventuele 1 gissingen te herstellen. Wie daarentegen niet optimaal! geprofiteerd van de verdelii van bepaalde inkomsten en schulden over de partners v achter het net. "Wij mogen keuzes van de mensen niet' sen. Dat is in strijd met dep cy," aldus Duijghuisen. Amsterdam - Mfcdif concern «5; vetröidit fqpj (JapjrMè toten met 2004 een jaarlijks stijgende groei van de omzet Voor beide hoofdonderdelen van het concern. Dat heeft het bedrijf vandaag meegedeeld. VNU, wereldmarktleider op het gebied van markt- en media-in formatie, haalt 70 procent van de omzet en ongeveer 55 pro cent van het totale bedrijfsre sultaat uit deze twee groepen. Voor de groep marktonderzoek, verwacht VNU een omzetgroei van tussen de vijf en zeven pro cent. Voor 'media-informatie' raamt VNU een omzetgroei van minstens acht procent per jaar. Nieuwe bond voor piloten schiphol - Een groep verkeers vliegers heeft een nieuwe vak bond opgericht, uit onvrede over de monopoliepositie van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV). De nieuwe bond wil meer aan dacht besteden aan vliegers van kleinere- en buitenlandse maatschappijen en leerling-pi- loten. VNV-voorzitter H. de Vries betreurt het initiatief. „De eenheid van de vliegers wordt doorbroken. Dat is onverstan dig. Kwaadwillende werkgevers kunnen daarvan profiteren." Duitsers vijandig tegenover euro frankfurt - Het aanvankelijke enthousiasme over de euro in Duitsland heeft plaatsgemaakt voor een vijandige houding te genover de nieuwe munteen heid. Uit een peiling van de Frankfurter Allgemeine Sonn- tagszeitung blijkt dat 54 procent van de Duitsers de mark weer terugwil. De krant liet 2143 per sonen ondervragen. Slechts 37 procent heeft rich neergelegd bij de komst van de euro. De overige ondervraagden hadden geen mening. De grote opposi tie is vooral het gevolg van de prijsstijgingen sinds de entree van de nieuwe munt berlun/dpa - Het Duitse CargoLifter zit in finj moeilijkheden. Dat beteki een ambitieus project, de van een enorm luchtschjj het vervoer van vracht, in de verdwijnt. De overheid van plan bij te springen y de onzekere omstandig waarin het bedrijf met 500 nemers verkeert. De plannen behelsden de van een zeppelin van 260 lang en 85 meter hoog. met 550.000 kubieke met! brandbaar) helium zouh vaarte in staat zijn lading 160 ton te vervoeren. He kwam van Carl Freihen blenz, professor in de lq die CargoLifter ook opt De zeppelin, CL 160 gen had in 2005 het luchtruim ten kiezen. Om het luch klaar te krijgen, is nog 42 joen euro nodig, waaiy miljoen euro per direct. Von Gablenz bestrijdt dj plannen definitief verlore „De CL 160 is ons vlaggei en zal dat blijven. We k het bouwen, als we de fin ring hebben." Het onti lingsteam wordt in elk gev kleind. Hoeveel mensen baan kwijtraken, zei Va blenz niet. CargoLifter had onder Maastricht Aachen Airpt het oog voor het vervoi vracht per zeppelin. Nedi had nog niet zo lang gi ook al te maken met zep die een vroege dood sti Vorig jaar augustus ging Airship Design uit Lel) failliet. Dit bedrijf had de zeppelinfabriek van Ned willen bouwen. den haag/gpd - KPN heeft over het eerste kwartaal van 2002 een netto verlies van 348 miljoen eu ro geleden. Dat is meer dan ver wacht omdat het telecombedrijf 477 miljoen euro heeft afgeschre ven op haar belang in het nood lijdende kabelbedrijf KPNQwest. Analisten hadden op een verlies van 95 miljoen euro over het eer ste kwartaal gerekend. Toch zijn de cijfers volgens KPN-topman Ad Scheepbouwer positief. Het verlies is gedaald ten opzichte van het eerste kwartaal van 2001. Toen schreef KPN 539 miljoen euro in rode cijfers. Volgens Scheepbouwer tonen de resultaten over het eerste kwartaal 'een positieve respons op de nieuwe strategie' aan. Die nieuwe strategie, die werd aan gekondigd bij de aandelenemis sie van november 2001, behelst onder andere het terugbrengen van de schulden van het bedrijf en het verbeteren van de marges en de kasstroom. Dat laatste is gelukt. De positie ve kasstroom bedroeg in het eerste kwartaal van 2002 550 miljoen euro. Vorig jaar was die kasstroom over dezelfde periode nog 369 miljoen euro negatief. De zogenaamde Ebitda-marge (brutowinst) steeg met 20 pro cent naar 32,1 procent Volgens Scheepbouwer slaagt KPN er in de investeringen aanzienlijk te rug te brengen zonder dat dit ten koste gaat van de omzet. KPN verwacht veel van nieuwe diensten en producten zoals i- mode. Het van oorsprong Ja panse toestel waarmee internet- achtige diensten via de mobiele telefoon mogelijk worden, is vo rige maand in Nederland geïn troduceerd en een maand eer der in Duitsland. Volgens KPN zijn er in beide landen tot nu toe 34.000 toestellen verkocht Dat zou in lijn zijn met de verwach ting dat er eind 2003 een mil joen i-mode abonnees zijn in Nederland, Duitsland en België. „De marketingactiviteiten zijn nog maar net van start gegaan", zo stelt KPN in een vanmorgen voorbeurs uitgegeven persbe richt. den haag/gpd - Beleggen is uit. Voor het tweede opeenvolgende jaar is het aantal particuliere be leggers in Nederland met zo'n zeven procent gedaald. De aan houdende malaise op de beur zen is de voornaamste reden voor de afnemende belangstel ling voor het beleggen. Dat blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van het Centrum voor Marketing Analyses (CMA). Volgens het CMA is het aantal beleggende huishoudens sinds vorig voorjaar gedaald van 1,79 miljoen naar 1,67 miljoen. Een jaar eerder daalde het aantal huishoudens dat aandelen, obli gaties, beleggingsfondsen, deri vaten of aandejenleaseconstruc- ties had ook al met zo'n zeven procent. Twee jaar geleden, ten tijde van de beursgang van WorldOnline, was een record aantal Neder landse huishoudens (1,9 mil joen) nog actief op de beurs. Sinds de dramatisch verlopen beursgang van dat bedrijf en het einde van de 'internet- en tele- comgekte' zijn huishoudens een stuk voorzichtiger met hun spaargeld geworden. Beleggen is een stuk minder aantrekkelijk geworden, in de ogen van particulieren. Dat blijkt ook uit het feit dat het af gelopen jaar één op de tien par ticuliere beleggers er de brui aan gaf. Daar stond een instroom van nieuwe beleggers van slechts drie procent tegenover; de laagste aanwas sinds 1997. De 'blijvers' op de beurs hebben volgens het CMA 'een scherper profiel'. Het gaat door de bank genomen om doorgewinterde beleggers die zich steeds vaker professioneel laten adviseren. Steeds meer beleggers kiezen ook voor minder risicovolle por tefeuilles en voor een betere spreiding van hun beleggingen. De beleggers die eind jaren ne gentig de markt betraden in de hoop snel winst te maken, zijn goeddeels vertrokken. Toch maken relatief kleine be leggers nog steeds de hoofd moot van het totaal aantal uit. Bijna driekwart van alle beleg gers heeft minder dan 50.000 euro aan belegd vermogen. Uit het onderzoek blijkt verder dat het internet steeds belangrij ker wordt. Eén op de vijf beleg gers handelt 'online'. Omdat de online-beleggers zeer actief zijn, is hun aandeel in het totale aan tal transacties nog aanmerkelijk groter. Het internet is tevens een van de belangrijkste informatie bronnen geworden. Vooral de actieve en speculatieve beleg gers halen beleggingsinformatie voornamelijk via het internet binnen. ■M - - ^PHNHi

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8