BUITENLAND De eerste nieuwe staat van de 21ste eeuw *scraiï ussel' eist meer macht na uitbreiding Ontsnapping uit handen van Colombiaanse rebellen Fianna Fail wint opnieuw Ierse verkiezingen dinsdag 21 mei 2002 Naarder Carry Hölscher was VN-vrijwilliger bij Oost-Timorese verkiezingen Oost-Timor begint aan wederopbouw ricLorier -Oost-Timor is de eer- staat van deze eeuw. werd het land onafhan- m Indonesië. Een landje i.ooo inwoners. Overwe- treng katholiek, en even zo egend analfabeet. De Oost- zen hebben de afgelopen irie verkiezingen achter de zelfstandigheid, een wetgevende vergadering president. De Naardense il'itair Carry Hölscher (6i) alle drie aanwezig, als Nations Volunteer. Hij vertrouwen in dat het komt met zijn Oost-Ti- is nu een kleine twee terug uit Same, waar hij iden heeft gewerkt om tntsverkiezingen te organiseren. „Dit keer de assistent van een ïorees. De vorige keer andersom. Toen had- VN-mensen een Oost- schaduw, die bij alles over je schouder 'Capacity building' dat, om de plaatselijke ing te leren hoe ze zo'n ring moeten regelen. En oed gelukt." 2 procent van de Oost- »zen koos op 14 april voor a Gusmao als nieuwe pre- Francisco do Amaral het doen met de rest van nmen. De winnaar stond ;ns al lang vast. Eigenlijk f|j et nog een verrassing dat qulaire vrijheidsstrijder Een Oost-Timorese man in traditionele kledij bekijkt het vuurwerk ter viering van de onafhankelijkheid van Oost-Timor. Foto: AFP/ Darren Whiteside Gusmao niet meer stemmen kreeg. Hölscher: „Van tevoren werd gezegd dat het de eerste democratische verkiezingen zouden worden met een uitslag van honderd procent." Oost-Timor is iets kleiner dan Nederland. De Portugezen na men het hele eiland in 1520 in, maar in 1653 veroverden de Ne derlanders de westelijke helft. In 1951 kreeg Oost-Timor de status van overzeese provincie van Portugal. In 1974 gaven de Por tugezen Oost-Timor op; ze had den het te druk in eigen land met de Anjer Revolutie. In 1976 lijfde Indonesië Oost-Timor in, met de nodige opstanden van de plaatselijke bevolking. „En toen, op 27 januari 1999, liet de toenmalige Indonesische president Wahid ineens weten dat er over een autonome status te praten viel. Iedereen was stomverbaasd. Er is toen beslo ten om een referendum te hou den. De keus was een autonome status of onafhankelijkheid." Om de verkiezingen op poten te zetten trommelden de VN een legertje op van vijfhonderd vrij willigers uit de hele wereld. Höl scher was daar een van. Hij had toen al een aantal missies naar Balkan-landen achter de mg. „Ik ging die eerste keer naar Baquia, in het oosten. Het hele systeem moest van de grond af worden opgebouwd. Eerst de bevolking in kaart brengen. Al die dorpen afgeweest, soms zes uur lopen door de bergen. Som mige dorpen zijn met de auto bereikbaar, maar de wegen zijn erbarmelijk slecht. Over hon derd kilometer doe je vier uur, als het geregend heeft zeven. En dan komen die mensen met doopbewijzen, trouwbewijzen en noem het allemaal maar op. Een puinhoop. Soms zat er wel 25 jaar verschil tussen de ge boortedata. Dus ik heb daar heel erg mijn best op gedaan om het allemaal zo precies mogelijk te doen. Hebben die mensen met een een identiteitsbewijs, dacht ik. Bleek later dat alles na de verkiezingen meteen werd ver nietigd." Het tellen van de stemmen kost- diu-jakarta/anp-dpa-gpd - Na ruim driehonderd jaar ko lonisatie door Portugal en 24 jaar onder Indonesisch be wind is Oost-Timor in de nacht van zondag op maan dag onafhankelijk geworden. Voormalig verzetsstrijder Xa nana Gusmao werd geïnstal leerd als de eerste president van de 189ste lidstaat van de wereldgemeenschap. Giste ren volgde de installatie van de eerste regering. Aanwezigen bij de plechtig heid in Dili waren onder meer waren Kofi Annan, se cretaris-generaal van de Ver enigde Naties, ex-president van de Verenigde Staten Bill Clinton, de Portugese presi dent Jorge Sampaio en de te drie dagen. De Oost-Timore- zen, niet gewend aan stembiljet ten, maakten soms een krasje met hun nagel en zetten soms een minuscuul kruisje ergens verstopt op het biljet. En dat was allemaal geldig. Een grote meerderheid koos voor onaf hankelijkheid. Niemand had an ders gedacht. „Maar toen begon alles wat Indonesië was te plun deren, te moorden en te ver krachten. In zestien dagen tijd is er meer vernield dan twee gene raties kunnen opbouwen." De VN grepen in en evacueer den alle internationale vrijwilli gers. „Terwijl wij die mensen daar hadden beloofd: Nee, we gaan niet weg, we laten jullie niet in de steek. Het voelde echt als desertie. Bij terugkomst kre gen we nazorg. Daar hebben grote kerels zitten janken." Bij de tweede missie van Höl scher, dit keer moest een grond wetgevende vergadering worden gekozen, bepaalden de VN uit drukkelijk dat geen enkele vrij- Australische premier Ho ward. Megawati Soekamo- putri was de meest promi nente gast. De Indonesische president heeft zich altijd heeft verzet tegen afscheiding van Oost-Timor. De nieuwe staat kreeg op de eerste dag van zijn bestaan al een economische opsteker. Premier Alkatiri tekende een lucratief oliecontract met Au stralië, dat Oost-Timor verze kert van 90 procent van de opbrengst van een olie- en gasveld dat het samen met Australië gaat exploiteren in de Hmorzee. Internationale donors hebben 360 miljoen dollar bijeengebracht als steun voor de wederopbouw van Oost-Timor. williger terug mocht naar de plaats waar hij de eerste keer was. Wraak wegens verraad van de bevolking werd gevreesd. „Ik werd naar Same gestuurd, maar ben toch teruggeweest naar Baquia. Zonder toestemming. Ik moest er gewoon naar toe. En ik werd echt als een vriend ont vangen. No hard feelings, geluk kig. Daar was ik heel blij om." De verkiezingen voor de grond wetgevende vergadering werden gewonnen door het Fretilin, de partij van Gusmao. Diezelfde Gusmao won vorige maand de presidentsverkiezingen. „Ik denk dat het wel goed komt met Oost-Timor", stelt Hölscher. „De verliezer was de eerste na de verkiezingen die Gusmao fe liciteerde. De uitslag was onom streden. En de kerk staat er ach ter, dat is heel belangrijk. Ze gaan nu samen met Australië de grote olie- en gasvelden in de Timorzee exploiteren. Dat moet echt veel geld gaan opleveren. Nee, dat komt wel goed." l/anp - De Europese Commissie wil na de Q iding van de Europese Unie meer bevoegd- krijgen. Morgen keurt de Commissie, het bestuur van de EU, naar verwachting cument goed waarin staat dat ze veel meer 'ïap wü op buitenlands- en veiligheids- Dnarissen bij de Commissie bevestigen dat ag. In het stuk staat dat 'Brussel' het exclu- aitiatiefrecht moet krijgen op buitenlands Dteel varen alle vijftien lidstaten hun eigen op buitenlands beleid en heeft de Commis- iwelijks een rol van betekenis. Het voorstel nt dus een verschuiving van de macht naar zeker omdat de Commissie ook het Euro- arlement bevoegdheden wil geven op het van buitenlands beleid, immissie wil verder dat de 'eurozone', de landen die de euro hebben ingevoerd, for- rergaderingen gaat houden. Nu komen de twaalf ministers van financiën informeel bijeen; de formele besluiten worden genomen door alle EU-landen, dus ook door lidstaten zonder euro. De Commissie wil ook strenger kunnen optreden tegen eurolanden met een te hoog begrotingste kort. Zulke tekorten brengen de stabiliteit van de euro in gevaar. De voorstellen worden ingebracht in de Europese Conventie, een denktank die hervormingen van de EU moet voorbereiden. Het is zeer de vraag of de lidstaten, die het laatste woord hebben, zonder slag of stoot meer macht aan Brussel willen af staan. Vooral bij de grote lidstaten, zoals Duitsland, is de stemming juist omgekeerd. Berlijn vindt dat Brus sel nu al te veel macht heeft, zoals op economisch terrein. Maar ook andere landen hebben onlangs meerdere keren beslissingen van de Commissie teruggedraaid. Het Verenigd Koninkrijk wil dat bij de eerstvolgende hervormingen juist meer macht teruggaat naar de EU-ministerTaden. bogota/ap - Een Italiaanse za kenman en een bevriende Vene zolaanse dierenarts zijn ont snapt uit de handen van de Co lombiaanse guerrillastrijders door wie zij al maandenlang in gijzeling werden gehouden. Ze werden daarbij geholpen door een van hun ontvoerders, zo heeft de Colombiaanse politie gisteren gemeld. De twee waren in december vo rig jaar door criminelen ont voerd en verkocht aan de linkse Gewapende Strijdkrachten van Colombia (FARC). Een deserte rend lid van de guerrillastrijders begeleidde de twee mannen op een vijf uur durende ontsnap- pingstocht door de jungle naar een politiebureau in de plaats Fortui, 340 kilometer ten noord oosten van de Colombiaanse hoofdstad Bogota. De twee kun nen binnenkort het land verla ten en de gedeserteerde FARC- strijder kan middels een over heidsproject reïntegreren in de Colombiaanse samenleving. In Colombia worden jaarlijks ongeveer 3.000 mensen ont voerd, meestal voor het losgeld waarmee rebellenbewegingen hun strijd tegen de regering fi nancieren. Buitenlanders zijn geliefde slachtoffers. londen/gpd - Het centrum-rechtse Fianna Fail van premier Bertie Ahem, de Groene Partij en Sinn Fein, de politieke tak van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) zijn de belangrijkste winnaars van de als 'saai' gekenschetste Ierse par lementsverkiezingen. De centrum-rechtse opposi tiepartij Fine Gail werd de grote verliezer. Zij moest 23 van haar 54 zetels inleveren en boekte het slechtste resultaat sinds 1948. Lijsttrekker Mi chael Noonan trad af nog voordat alle stemmen van de vrijdag gehouden verkiezingen waren ge teld. Labour, ook in de oppositie, handhaafde zich op 21 zetels. Nadat gisteren bijna alle stemmen waren geteld, kwam Fianna Fail, altijd al de grootste partij, uit op 80 zetels, een winst- van vijf. Daarmee had Ahem, die als 'man van het volk' bij de kiezer niet kapot kan, slechts drie zetels te weinig voor een absolute meerderheid in het 166 leden tellende parlement. Ook nu is Fianna Fail dus weer aange wezen op steun van een of meer kleinere partijen. Ahem gaat er vanuit dat de Progressieve Demo craten net als de afgelopen vijf jaar zullen willen meeregeren. Ze gingen van vier naar acht zetels. Ahem, die aan zijn tweede ambtstermijn begint, sloot samenwerking uit met Sinn Fein, zolang het IRA zich niet van al zijn wapens heeft ontdaan. „Voor tweeslachtigheid is geen plaats. Sinn Fein kan geen positie innemen zolang zij geallieerd is met een paramilitaire organisatie". Sinn Fein ging van een naar vijf zetels en dankte dat vooral aan jongeren en ontevreden kiezers in grote-stadswij- ken. Sinn Fein presenteerde zich als linksige anti-es- tablishmentspartij en was niet wars van een flinke dosis populisme. Het profiteerde tevens van de bekendheid van zijn voorzitter Gerry Adams, die zelf overigens niet kandidaat stond. Wel staat in de Dail, zoals het parlement heet, een zetel klaar voor Martin Ferris, een voormalige IRA-wapen- smokkelaar. Groter nog dan Sinn Fein werd de Groene Partij die van twee naar zes zetels ging.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7