Bush weigert om embargo op te heffen BUITENLAND 1 39" UW CADEAU 2539 GEDURFD EN KLEURRIJK Amnestie van Mbeki verscheurt Zuid-Afrika Israël wil binnen zes maanden een hek om de Westoever 0 jzeehonden i|t dood 'Europa de burger' T tel e bevrijdt ,"tjg slaven Ie »t-Congo _jten vermist - utiebioloog d overleden endetector personeel werk opgerold kinderporno nd verlaat s walvisberaad 'Cuba moet aan eisen voldoen' Indiase premier naar Kashmir Les Tubes De l'Été J'adpre Eau d'Été Parfum ée Bikini Anti-Cellulite DiWê/kt lod Sorbet Edat Yeux ,eV« ,|N - Ruim een kwart 50 zeehonden bij het ar 0 eiland Anholt is overle- bes; rjge week werd al be et o ter veel dieren dood der, ]den op het eiland, in égat tussen Denemar- iveden. Onderzoeker A. - us van de Erasmus Uni- in Rotterdam is een nek gestart. Hij houdt er mee dat een virus ver- r (lelijk is voor de sterfte. Milaan - De ultrarecht- ■nrijke politicus Jörg 1|EK wil een Europese lijst htse volkspartijen voor ezingen van het Euro- den lement in 2004. Die oet 'Europa voor de heten, zei hij in de Mi- rant Corriere della Sera. ipese partij moet een te lt zijn voor het 'Europa uireaucraten', aldus Hij wil onder meer de se regeringspartijen Le- lenForza Italië er graag ien. De Braziliaanse poli tot vijftig mensen bevrijd en landgoed in de deel- ra in het noorden van als slaven werden ge- De slaven werkten op dgoed onder bedreiging ield. De landgoedeige- ong de slaven bij hem te kopen voor veel te ijzen. Daardoor bouw- loge schulden op, waar van hem afhankelijk De Verenigde Naties d zijn een onderzoek ■"paar vijftig vermiste De Congolezen waren osten van het land bij- ireen politietraining. vijftig is niets meer ver- sinds er in het gebied, anden van de rebellen Ippstand uitbrak. Volgens malist hebben de rebel- wraak voor de opstand ïurt van Kisangani tien genten omgebracht. Mi- aamemers van de VN bevestigd lichamen te zien drijven in een ri- e omgeving. In zijn woonplaats de evolutiebioloog uv Jay Gould overleden. |e reeg grote bekendheid reeks boeken waar de evolutionaire biolo- jaleontologie onder aan- '.'k' an een breed publiek Gould overleed aan her- ter. Hij werd zestig jaar. een van de bekendste chappers in de VS. ivilde evolutiebiologie vak op school ma- cton - Het Amerikaanse trie van justitie gaat hon- medewerkers van twee e laboratoria, waar milt- ordt bewaard, ondervra- et behulp van een leu- lector. Het ministerie zo te kunnen achterha- ide afzender was van de ïrbrieven van afgelopen v ier mensen kwamen om 15 lademing van miltvuur- luit brieven. Ook giste- rdweer alarm geslagen, ri srbij de Wereldbank in igton. Ongeveer 1200 leelsleden werden naar stuurd nadat een machi- 1 de post test op miltvuur s had geslagen. 1 De Britse politie heeft 1 vallen door het hele land twerk opgerold dat kin- mo verspreidde via inter- 1 sendertig verdachten e ngehouden en 43 wonin- t orzocht. De politie legde op meer dan dertig com- 1 en grote hoeveelheden es en video's. 'oseki - De delegatie van bij de jaarlijkse zitting Internationale Walvis- commissie (IWC) heeft sg woedend de vergade- ïlaten. De IJslanders ei- tzij volledig lid mogen n, met het daarbij horen- nrecht. Dat verzoek werd 1 afgewezen. Het land Domenteel de status van emer. Een volledig lid- hap van IJsland zou de nders van walvisvangst immissie mogelijk een ïheid hebben gegeven. washington/ap - De Amerikaan se president George Bush heeft gisteren gezegd dat hij het han delsembargo tegen Cuba niet zal opheffen, tenzij de Cubaanse pre sident Fidel Castro politieke ge vangenen vrijlaat, oppositiepar tijen en vakbonden toestaat, waarnemers uitnodigt bij verkie zingen en aan een hele reeks an dere voorwaarden voldoet. Tot het zover is - medewerkers van Bush zeiden dat de presi dent niet verwacht dat Castro met zijn éisen akkoord zal gaan - zal de Amerikaanse regering alvast enkele stappen nemen om het leven van de Cubanen te verbeteren. Een daarvan is het herstellen van een directe post verbinding met Cuba. Bush wil ook beurzen ter beschikking stellen van Cubaanse studenten, familieleden van politieke ge vangenen en deskundigen die proberen in Cuba maatschap pelijke instellingen van de grond te krijgen, maar daarvoor moet nog geld worden vrijgemaakt. De toespraak van Bush over Cu ba volgde na een oproep van oud-president Jimmy Carter om het handelsembargo op te hef fen. Carter, die vorige week naar Cuba reisde, en anderen zeggen dat het veertig jaar oude embar go het regime van Castro niet heeft kunnen verjagen, maar de gewone Cubanen wel veel ont beringen heeft gebracht. Vorige week hebben veertig Congresle den, zowel Democraten als Re publikeinen, hun steun uitge sproken voor een verlichting van de sancties. Bush wordt ervan beschuldigd zich te richten naar de wensen van de Cubaans-Amerikanen, die hem aan zijn nipte, maar be slissende verkiezingsoverwin ning in Florida hebben gehol pen. Ook zijn broer Jeb Bush, die gouverneur is van Florida, steunt zwaar op de Cubaans- Amerikaanse gemeenschap. „Volledige normalisering - di plomatieke betrekkingen, open handel en een omvangrijk hulp programma - zullen pas moge lijk zijn als Cuba een nieuwe re gering heeft die geheel demo cratisch is, als de wet wordt ge respecteerd en als de mensen rechten van alle Cubanen wor den beschermd", zei Bush in zijn redevoering, die hij deels in het Spaans hield. new delhi-islamabad/anp-ap - Premier Vajpayee van India be gint vandaag aan een driedaags bezoek aan het Indiase deel van de omstreden regio Kashmir. De eerste minister wil er zijn troe pen en de plaatselijke bevolking een hart onder de riem steken. Legereenheden in Pakistan en India hebben elkaar vandaag weer bestookt over de bestands lijn in Kashmir. Dit hebben de autoriteiten en ooggetuigen be vestigd. Er zouden vier doden zijn gevallen, onder wie in In diase militair en twe kinderen. Beide kemmogendheden heb ben bijna een miljoen militairen bij de grens samengetrokken. Beide landen hebben sinds hun onafhankelijkheid drie oorlogen gevoerd; twee daarvan over Kashmir. Pakistan wil dat de internationa le gemeenschap er bij India op aandringt dat het land de dia loog met Pakistan aangaat, zo heeft Aziz Ahmad Khan, woord voerder van het Pakistaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, gisteren gezegd. De spanning is sinds vorige week dinsdag fors aan het oplo pen. Toen vielen meer dan der tig doden door een aanslag op een Indiase kazerne bij Jammu. Onder de slachtoffers waren veel vrouwen en kinderen van militairen. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Het besluit van presi dent Thabo Mbeki om amnestie te verlenen aan 33 mensen die waren veroordeeld voor onder meer moord tijdens de strijd te gen de apartheid, heeft Zuid-Afri- ka in vuur en vlam gezet. Velen verwachten dat nu een generaal pardon aanstaande is en dat dus ook misdadigers van het apart heidsregime vrij kunnen komen. Het initiatief van Mbeki bete kent vooral een slag in het ge zicht van de prestigieuze Waar heids- en Verzoeningscommis sie (TRC), die op het punt staat haar allerlaatste rapport aan te bieden met daarin uitgerekend aanbevelingen over amnestie. Een van de fundamenten van de commissie was dat misdadigers van 'beide zijden' amnestie kon den krijgen in ruil voor het ver tellen van hun daden en het be kennen van schuld. Hun slacht offers zouden compensatie ont vangen. De meesten van de 33 die profi teren van de amnestie waren strijders voor het nu regerende Afrikaans Nationaal Congres of van het radicalere, in de opposi tie verkerende Pan Afrikaans Congres (PAC). Tenminste elf van hen werd destijds amnestie geweigerd door de TRC, terwijl zeven dat niet eens hadden aan gevraagd. Aartsbisschop Desmond Tutu, de gedreven voorzitter van de TRC en Nobelprijswinnaar, rea geerde dit weekeinde kwaad en perplex vanuit de Verenigde Sta ten, waar hij tijdelijk doceert. „Dit zou het werk van de TRC tot een farce reduceren, de ziel halen uit het hele proces van verzoening." Maar volgens minister van justi tie Penuell Maduna is de TRC er niet in geslaagd die verzoening te bewerkstelligen en zal de re gering nu de zaak rechtzetten. Hij ontkende dat een algemeen pardon in de lucht hangten ook dat hij daarover met de voorma lige blanke vijanden zou hebben onderhandeld. Een van hen, voormalig gene- raai en parlementslid Constand Viljoen, had al gezegd dat nu ook blanke politieke gevange nen vrij moeten komen. Zelfs de namen van de moordenaars van Chris Hani worden genoemd. Hani, een kanshebber voor de opvolging van Nelson Mandela, werd vlak voor de verkiezingen van 1994 doodgeschoten. Vrijla ting van zijn moordenaars zou zwart Zuid-Afrika gegarandeerd in opstand brengen. Mbeki heeft zich in de proble men gewerkt, vooral omdat hij het nooit eens is geweest met het principe van de TRC dat bei de zijden omwille van de ver zoening hun misdaden moesten opbiechten. Maar voor veel zwarten was het absurd misda den begaan in naam van een vrijheidsstrijd op één lijn te stel len met die van leden van een onderdrukkend, racistisch regi me. Hoewel Mbeki als vice-president betrokken was bij het opzetten van de TRC, is algemeen bekend dat hij er weinig op heeft. Het verklaart ook dat hij maar niet de aanbevelingen wil overne men over compensatie voor de slachtoffers van de apartheid, die voor de TRC getuigden. Vol gens de commissie hebben 22.000 personen recht op finan ciële compensatie. Landen als Nederland hebben geld gestort in het fonds dat volgens de TRC 325 miljoen euro zou moeten uitkeren. De regering stelt dat er 122 miljoen euro in kas is, maar dat dit niet zal worden uitge keerd aan individuele slachtof fers, 'omdat je niet deelnam aan de vrijheidsstrijd om het geld'. Hlengiwe Mkhize, een van de drie vice-voorzitters van de TRC en belast met compensatie, zei gisteren niet te begrijpen waar om de regering amnestie ver leent. „Ik ken de criteria niet, maar vind het erg ongelukkig dat het gebeurt vlak voordat de TRC komt met haar laatste am nestierapport." Mkhize gelooft niet dat Mbeki's initiatief zal uitmonden in een generaal pardon, en heeft nog hoop dat de aanbevelingen van de TRC de regering zullen berei ken. „Ik heb vertrouwen in het parlement en de burgermaat schappij. Zij moeten zich nu la ten gelden." door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Over een half jaar zal de hele Westelijke Jordaanoever door een elektronisch bewaakt hek zijn afgesloten van Israël. Minister van defensie Benjamin Ben-Eliezer beloofde dat giste ren in een spoedzitting met bur gemeesters van gemeenten die dicht bij de grens met de West oever liggen. Hij zei dat voor de bouw van het 364 kilometer lan ge hek 50 miljoen euro beschik baar is. De burgemeesters dringen al lang aan op defensieve maatre gelen, maar zeggen extra ver ontrust te zijn nu het er op lijkt dat, na anderhalve maand van betrekkelijke rust, Palestijnse or ganisaties het uitzenden van zelfmoordterroristen hebben hervat. Dit weekeinde hebben twee Palestijnen zich in Israël opgeblazen, met de dood van drie Israëlische burgers tot ge volg. Zondagmiddag zaaide een in Is raëlisch militair uniform gesto ken zelfmoordterrorist dood en verderf op de groenten- en fruit markt van de kustplaats Ne- tanya. Het is nog niet duidelijk hoe hij de stad heeft kunnen be reiken. Eerder op de dag had de veiligheidsdienst gewaarschuwd dat Palestijnen uit Tulkarm, op de Westelijke Jordaanoever, wa ren vertrokken voor het plegen van een aanslag in Israël. Tulk arm ligt hemelsbreed ruim tien kilometer van Netanya. De Palestijn activeerde de explo sieven die hij bij zich droeg bij het betreden van de markt. Om dat het betrekkelijk rustig was bleef het aantal doden beperkt tot drie. Vijftig mensen raakten gewond, waarvan vier ernstig. De aanslag was de twaalfde in Netanya in de afgelopen twee jaar. Op 27 maart kwamen bij een zelfmoordactie in een res taurant 29 mensen om. Dat was het sein voor 'Operaties Verde digingswap, de Israëlische cam pagne tegen de Palestijnse mili ties op de Westelijke Jordaanoe ver. Gistermorgen blies een Palestijn zich op bij een bushalte bij Afula in het noorden van Israël. Pas sagiers die vonden dat hij een verdachte indruk maakten, sloe gen via hun mobiele telefoon alarm. Toen leden van de para militaire grenspolitie de man benaderden, activeerde hij de explosieven. Alleen hijzelf kwam om en er vielen geen gewonden. Het was de derde zelfmoord aanslag sinds het onofficiële einde van Operatie Verdedi- gingswal. Volgens medewerkers van premier Sharon toont dit dat de militaire campagne een Ook aan Palestijnse zijde vallen slachtoffers. Een zoon van de militante Palestijn Achmed Jibril is vanmor gen in de Libanese hoofdstad Beiroet gedood door een autobom. Zijn vader maakt deel uit van de Bevrij ding van Palestina-Algemeen Commando (PFLP-GC), die de verantwoordelijkheid heeft opgeëist voor de aanslag van zondag in Netanya. Een zegsman van de PFLP-GC houdt de Israëlische geheime dienst Mos- sad verantwoordelijk voor de aanslag. Foto: EPA/Ramzi Haidar open eind moet hebben. Het le ger blijft de Palestijnse steden omsingelen en voert af en toe invallen uit om arrestaties te verrichten en huizen van ver dachten te verwoesten. Kort na de aanslag in Netanya trokken eenheden Tulkarm binnen, waar ze een aantal Palestijnen oppakten. Het Palestijnse Bestuur van Jas- ser Arafat heeft de aanslagen veroordeeld als 'in strijd met het Palestijnse nationale belang'. 4 tubes voor de ogen I tube voor de lippen verkrijgbaar in 3 harmonieën www.douglas.nl zomerparfum zonder alcohol spray, 50 ml L voor een slank lichaam en een gladde huid bikini enjBEttlutt umcivv- n spray, 200 ml Bij besteding vanaf 49,- aan Dior producten. "CAhTj Met uw Douglas Card ontvangt u vijf keer per jaar het Douglas Come In Magazine en 10% korting op de meeste cosmetica- en parfummerken. Haarlemmerstraat 143 -2312 DN Leiden-Tel.071-SI34012 Aanbiedingen gelden zolang de voorraod strekt Prijswijzigingen voorbehouden. come in and find out verfrissende lichtgetinte oogverzorging 15 ml De zomer wordt speels en creatief met de New Look van Dior. Laat je inspireren en gebruik make-up zoals je wilt. Maak nu kennis bij Douglas met de nieuwste producten van Dior. L4IT QHMUXUUANr nouchuM

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5