èW SPORT De Corinthians: heren van stand in de voetbalsport Jongensnaam ICS EN Poolse spelers rnogëi ,5 «QiS «ëöV-W j [en naar bed warschau - De Poolse voetbal lers hebben tijdens het WK recht op seksuele pleziertjes. Dat is de mening van bonds coach Jerzy EngeL „Ik ben geen trainer die van kadaverdiscipli ne houdt. Ik denk dat het mo gelijk moet zijn dat mijn spelers tijdens het WK tijd besteden aan zaken van vitaal belang. Daar reken ik ook aangename zaken onder, zoals seksueel verkeer." De vrouwen worden ondergebracht in een hotel op 120 kilometer van Daejon, waar de ploeg verblijft. Wijn vernoemd naar Maradona Santiago - De Chileense wijn handel Vina Huelquen zal een nieuwe wijn vernoemen naar Diego Maradona. De wijn gaat Divino heten. Op het etiket staat een shirt met rugnummer 10, het nummer van Maradona. De handelaar zal eind mei 50.000 flessen op de markt brengen in Japan en Zuid-Ko- rea, de organisatoren van het WK voetbal. Vina Huelquen bracht enkele jaren geleden een wijn op de markt onder de naam Capitan General als hom mage aan de Chileense dictator Pinochet. Zatopek krijgt gedenkteken praag - De legendarische atleet Emil Zatopek krijgt in zijn Tsje chische geboortestad Koprivni- ce een gedenkteken. Op 21 sep tember, de dag waarop de vier voudige olympisch kampioen zijn 80ste verjaardag zou heb ben gevierd, zal zijn vrouw Da na Zatopkova het kunstwerk onthullen. Zatopek, ook wel de Locomotief van Praag ge noemd, overleed op 21 novem ber 2000 aan een hersenbloe- ding. Becker tennist voor slachtoffers erfurt - Boris Becker speelt 30 mei een potje tennis in Erfurt. De drievoudig Wimbledon-win naar doet dat ten bate van de slachtoffers en nabestaanden van de tragische schietpartij in de Duitse stad. Op 26 april schoot een ex-scholier zestien personen op het Gutenberg- gymnasium dood. Becker zal aantreden tegen een nog onbe kende tennisser van naam. Voetballers tegen roken brussel - De Europese Com missie en de Europese voetbal bond UEFA grijpen het WK voetbal aan om samen te pro beren het roken te ontmoedi gen. Een aantal topvoetballers als Paolo Mandini, Carsten Jancker, Rui Costa en Emile Mpenza doen mee aan een an tirookcampagne onder hét motto: 'Je kunt ook nee zeg gen'. 2üj draven op in een tv- spotje.De campagne is gericht op jongeren. Het is tegenwoordig moeilijk voor te stel len, maar in het prille begin van de voetbalsport, zo tegen het einde van de ne gentiende eeuw, was het een bezigheid van de elite. Aan de basis van de meeste clubs stonden de zonen van de welgestelden: gymnasiasten en hbs'ers e.a. Zij beschikten over vrije tijd. Gewone jongens moesten meteen na de lagere school naar een baas en waren de gehele week in touw, soms tot diep in de avond toe. In de loop van de twintigste eeuw veranderde dat beeld. Er kwam een bij wet geregelde beperking van de werktijd en volksjongens kregen nu ook de ruimte om te gaan voetballen. De bevoorrechte jongelui speelden in die begintijd wanneer, waar en tegen wie ze wil den, met prachtige feesten na afloop. Volop jolijt. Met de entree van de volksjongens groeide het aantal clubs onstuimig en daar mee de behoefte aan ordening: een bond, regels, een competitie met promotie en de gradatie en waratje ook nog een strafcom- missie. De aristocraatjes in de oudste clubs zagen het met leedwezen gebeuren. Waar bleven de vrijheid en de onbezorgdheid van weleer? De manieren op het veld werden er ook niet beter op. In 1912 schreef iemand in het toonaangevende sportblad de Revue der Sporten: 'De jonkertjes vinden 't over 't al gemeen niet aangenaam te spelen met of te gen Jan Rap en z'n maat'. Om de uittocht van de 'jonkertjes' tegen te gaan verenigden de elite-clubs (HFC, AFC, HW, VOC, UW, Robur et Velicitas, Quick, UD, PW, Concor dia, WA, Kampong e.d.) zich in 1922 in een verband genaamd de Nederlandse Corinthi ans. De naam was ontleend aan een Engelse organisatie die zich tegen het profvoetbal in dat land had gekeerd en een zuiver amateu risme voorstond: sport als pure ontspan ning. De leiding van de Nederlandse Corinthians had het liefst, net als in Engeland, een eigen competitie gevormd, heerlijk aristocratisch getrap onder elkaar, maar zo'n Corinthian- league ging de elite-clubs toch iets te ver. Ze wensten binnen de NVB te blijven. Men ontmoette elkaar nu voornamelijk in vriend schappelijke wedstrijden. En er werden uit gebreide toernooien voor de eigen jeugd ge organiseerd. Bij het vijfjarig bestaan in 1927 legde vice- voorzitter J.G. de Pater de Corinthian-ge- dachte nog maar eens uit "We zijn niet té gen de volksclubs, maar vóór de oude clubs uit die lagen van de maatschappij waarin de voetbalsport in Nederland zijn oorsprong vond. Wij stellen prijs op 'kleinigheden'als cheeren en eens met elkaar kennismaken om een voetbalwedstrijd niet te doen lijken op een gevecht tussen twee woedende hon den. We willen behoorlijk en beschaafd voetbal zien met respect voor elkaar en daarbij een brokje gezelligheid beleven in onze verder zo nuchtere voetbalmaatschap pij'. Er werden ook speciale Corinthians-elf tallen gevormd uit 'excellerende spelers die in spel en privéleven de eer van een dusda nige onderscheiding waardig zijn'. De toen malige aanvoerder van HBS en het Neder lands elftal, ir. Harry Denis, was zo'n Corin thian. De Nederlandse Corinthians stierven een stille dood in 1932. De oude clubs beston den nog wel, maar bezaten niet meer de eli te van weleer. Die had zich inmiddels uit de voetbalsport teruggetrokken. De rest van de vaderlandse voetbalgemeen schap heeft de verheven ideeën van de Corinthians altijd maar overdreven gedoe gevonden. Ruud Paauw (Dit is aflevering 29 van een serie over de geschiede nis van de sport) J.L>, De Nederlandse Corinthians betreden het veld. Een spotprent van te kenaar Jan Lutz. Prachtig hoor, dat Feyenoord de UEFA Cup won. Goed nieuws natuurlijk ook voor het to tale Nederlandse voetbal. Maar als columnist schiet je er hooguit één stukje mee op. In dat opzicht bereikte ons het beste nieuws vori ge week pas. Goed nieuws, wel te verstaan, in de eerste plaats voor het Nederlands voetbal, maar vooral voor columnisten: Barcelona heeft zijn oude trai ner tot nieuwe trainer be noemd. Barcelona én Louis van Gaal hadden ons geen groter plezier kunnen doen. Eerst hadden wij nog mét Louis onze euro's op Manchester United gezet, maar zodra Sir Alex daar lucht van kreeg verlengde die tot Louis' én ons displezier zijn contract met drie jaar, waar Manchester United meer spijt van gaat krij gen dan Louis, voorspel ik u. Maar nu is alles toch op zijn pootjes terechtgekomen. Louis is teruggevraagd door Barcelona. Of dit uniek is? De vraag is het antwoord Ziet u Ajax ooit Co Adriaanse terugvragen? Ja, dit is wat je noemt uniek. Louis is gebeurd wat zelfs Cruijff niet overkwam: teruggevraagd door Barcelona, in hetzelfde ambt. 'n Maand geleden was ik in Barcelona, ter gele genheid van de eerste halve finale-wedstrijd in de Champions League tegen Real Madrid Barcelona verloor en de ochtend erna checkte ik in voor mijn vlucht. Ik sloot daarvoor aan in een korte rij. Die rij bestond uit het echtpaar Van Gaal. Van Gaal droeg als handbagage een koffertje bij zich. Net als ik. Maar in mijn bagage bevond zich geen concept-contract om trainer van Barcelona fó worden. jt\dai van hem waarschijnlijk al wel. We raakten aan de praat, weet ik nog. Geani meerd Zélfs. WhEPmèt'Louis van Gaal, zeker als die niet belast is met een functie in de voetballerij, valt zeer geanimeerd over de voetballerij te pra ten. Ook over andere zaken trouwens. Ik vertelde hem dat mijn vriendin in zijn nada gen als Ajax-trainer mij vergezelde naarAjax- NEC, omdat zij zo graag de Arena een keertje wil de 'ervaren'. Ajax won met 5-0 en na afloop kreeg Louis het aan de stok met alles en iedereen omdat Dani verkozen was tot 'man of the match'. Al die tijd had mijn vriendin zich bescheiden, achter in de perskamer opge steld. Zo gauw de persconferen tie voorbij was, beende Louis met rood hoofd en trillend nog van woede over de onkunde van de jury van de 'man of the match-verkiezing" weg om achter in de perszaal de pas in te houden, een vrouw te ont waren meteen nog nauwelijks opbollend buikje en deze zwangere vrouw voegde hij toe: „Maar jij hebt het pas écht zwaar." Dit maakte op mijn vriendin geweldige indruk (temeer daar zij de zwangere vrouw in kwes tie was). Huiswaarts begon zij op de A9 ter hoogte van Ouder kerk aid Amstel een betoog dat erop neer kwam dat dé pers (in dit geval: ik) haar al die tijd een verkeerd beeld van Louis had geschetst. „Hij is wél aardig", beet Anja me toe. (Louis hoorde het en knikte. „Ze heeft gelijk. Ik ben best aar dig") Ter hoogte van Badhoevedorp zei Anja: en als het een jongen wordt, dan wordt het Louis." Waarop Louis mij onderbrak en vroeg 't Is zeker een meisje geworden?" „Nee", antwoordde ik naar waarheid. „Maar ge lukkig had ik tiog vier maanden de tijd om haar dit onzalige idee uit haar hoofd te praten.Louis begreep dit wel Al mompelde hij nog dat het ei genlijk jammer was. „WantLouis is een leuke naam, voor een jongen. Omdat mijn vriendin gelijk heeft en Louis goed beschouwd best aardig kan zijn, hoop ik voor hem dat er over pakweg een jaar in Catalonië alsnog een paar Louis'en geboren worden. Al was het maar één Luis, dat zou al een grote overwin ning voor hem zijn. Frank Snoeks UIT HET OOG dinsdag 21 MEI 2002 UIT GESPROI éjordi Cr Voetbal li nal: „Je moet nageven dt sultaten goi Hij is toch twee keer l pioen geworden, maakte de eerste kee enorme fout door ad landers aan te trekkei dat die vroeg of laat krijgen. Ik hoop dat hi gissing niet opnieui Spanje heeft de beste Europa, probeer dié brengen. Dat wil ha ook. De socios van willen Catalaanse Spaanse spelers zien. aan dat Van Gaal h anders ziet." Kees van der Wereld was bij de amateurs een van de beste veldrijders van Nederland. De inwoner van Nieuwkoop be haalde in de jaren tachtig van de vorige eeuw vele successen. Een overstap naar de profs verliep minder voorspoedig. Op 32-jarige leeftijd zette hij een punt achter zijn carrière. Wel bleef hij altijd bij de wie lersport betrokken. Van der Wereld is bondscoach van de junioren en neo's in de cyclo cross-discipline. „Nadat ik gestopt was, ben ik eerst een aantal jaren mecanici en bij de KNWU geweest. Ik was al werkzaam in een fietsen- handel dus de link was gauw gelegd. Eigenlijk was dat niet al les wat ik wilde en daarom ben ik het trainersvak ingegaan. Ik was 32 jaar toen ik ermee ophield en voor die tijd was dat vroeg. Tegenwoordig valt dat wel mee. Het is allemaal harder en commerciëler geworden. Ik heb nog de echte amateurtijd meegemaakt. Ook als ik slecht reed, eindigde ik bij de eerste vijf. Dat is nu wel anders. Als je niet oppast, word je twintigste of dertigste. Er wordt veel har der gereden en het niveau is naar elkaar toe gegroeid. De stress is vele malen groter. Er is ook meer geld in te verdienen. De toppers kunnen een goede boterham verdienen en daar is niets verkeerd aan. Een veldrijder moet veelzijdiger zijn dan een wegrenner. Op de weg heb je alleen te maken met keitjes, steentjes of asfalt. Bij het crossen is er altijd een an der parcours als gevolg van de weersomstandigheden. Vijf jaar geleden zijn we ver huisd naar Schijndel, waar ik het magazijn beheer van een groot bedrijf in elektronische installatie. De baas is sponsor van de elektro tour. Het is goed toeven in Brabant. We willen niet meer terug. Het is een goe de omgeving om te fietsen. Vroeger moest ik naar Hilver sum of Noordwijk om te trai nen in de duinen. Dan was ik toch lang onderweg. Maar ik was bezeten, dus dat vormde geen beletsel. Kijk maar naar Joop Zoetemelk. In de omgeving van Rijpwete- ring is geen berg om tegenop te rijden en toch heeft hij altijd manieren gevonden om te trai nen. Nu fiets ik niet meer. Toen ik stopte, was het voor mij echt op. Dat was ook de afspraak thuis. Ik mocht net zo lang doorgaan als ik wilde, maar daarna brak de tijd voor het ge zin aan. Ik heb het nu ook zo druk met werk en de begelei ding van jonge renners, dat het zelf fietsen het eerste was dat afviel. Ik ben eigenlijk twee jaar te lang doorgegaan. Ik tekende een contract bij Zodiac, een kleine Luxemburgse profclub en ik kwam er al snel achter dat het er bij de profs veel harder aan toe ging. Als amateur werd ik nog eens negende in Olympia's Ronde en vijfde in de Ronde van Limburg. Er waren ook geen gecombineerde wedstrij den tussen amateurs en profs, zoals nu wel het geval is. Ik kwam in een neerwaartse spi raal terecht, doordat ik in de zomer geen goed programma kon rijden. Toen heb ik een tijd lang plichtmatig mijn rondjes gereden. Ik heb zelfs nog een tijdje atletiektraining bij AAV Jr Kees van der Wereld. Archieffoto '36 gedaan. Met wat ik nu weet, heb ik fouten gemaakt. Maar ja, ik wist niet beter. Daarom ben ik nu trainer. Dan kan ik die jonge renners vertellen hoe het wel moet." Ronald Koeman in Vo temational: „Ik weet niet of ik in i tie hetzelfde had ged lijkt me prettiger als je je breed wordt gew Wat er bij zijn vertrek is gezegd zal ongetm pijn hebben gedaan, kunt het natuurlijk oc een persoonlijk succe, overwinning op de j Louis van Gaal." Tonnie Bruins Slot i International: „Ik vraag me af hoe dt tegenover staan, somn ken hem nu voor de i mee. Eerst bij Ajax, tot celona, daarna het A elftal en nu weer Bara vendien is de periode niet vlekkeloos verlop toch sprake van wrijvi de spelers." 'Johan' Heertje in S tegen 'Louis' Heertje: Barcelona zoekt gei zondebok en die h blijkbaar niet in de eij opleiding. Dus kopen i Hugo Camps in NRG blad: Louis zag de blijde ii Ronald Koeman in A al voor zich. Gesandu den tussen de glorie i en de glorie van Kot kon hij niet over zijn gaan. Zijn honger na felijkheid verplichtte komst van Koeman ru lona nog even op te hoi Verslaggever Jaap de de Telegraaf: „Met name de intei van Barcelona moete mengde gevoelens h gevolgd hebben oven job van Louis van mand laat zich kent het moet tamelijk bizt juist nu te vernemen, augustus weer te ma met de coach die niet met Oranje, daarvoo ver an twoordelijkheid men en tenslotte zelfs l internationals in zijn slepen (de mentalitt en de 'affaire Kopenho, Luis Badajoz, seiz. houder van Bara NRC/Handelsblad: „Van Gaal heeft de la niets gepresteerd en s, zelfs klaar om zich m der lands elftal niet te ren voor het WK Na Van Gaal een vakrm stand van voetbal, ma porters hadden liever re trainer voor de gro Onze voorkeur ging Capello van AS Roma dez van Celta de V~ Verslaggever Paul 0 in de Volkskrant: „Andries Jonker doet KNVB, wat precies u Als hij bij me aan s zou ik hem niet heil misschien wel heel a Andries Jonker. Maa heel Catalonië, noods, nou echt niet Jonker te vinden? Volleyballer Guido C NRC/Handelsblad: Het verbaast me zee volleybal Nederland voor het Nederlands i weten te interesseren, tijd genoeg. Bovendit bedrijven bereid in de ploeg te investeren, waarvan ik persoon wil geen zaken doen i recteuren Jan Tilmt Smulders van TVN. h gevallen staan die twt lijk een verbintenis in Dennis van der Geest legraaf: „Vroeger, wanneer je i stond en ruzie kreeg, kaar een stomp en di opgelost. Dat kan nii een wereld van recht aan. Ook als je groot l je uitkijken. Er lopen reltjes rond van rond die een mes op zak hebben en niet schu wen dat bij het min ste of geringste te ge bruiken."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 26