Zwoegen op het Eindexamenjournaal 'Liever bekritiseerd aan kop dan gecrasht' MEDIA Vrijwilligers centraal in KRO's Graag gedaan Van Fassbinder tot Q Q Criteria bekend voor verdeling radiofrequenties BBC-reporter John Simpson: de Schumacher onder de oorlogsverslaggevers dinsdag 21 MEI 2002 Annie M. G. Schmidt Foto: ANP Hommage Annie M.G. Schmidt Hilversum - De geboortedag van Annie M.G. Schmidt, 20 mei, wordt de komende weken in twee themamiddagen bij de AVRO herdacht. Morgenmid dag 22 mei zendt de AVRO in Z@ppelin de eerste drie afleve ringen uit van de serie Otje. In de zaterdagochtenden die erop volgen wordt de dertiendelige serie vervolgd. Woensdagmid dag 29 mei wordt de speelfilm Abeltje herhaald. Voorafgaand aan de film wordt de productie Abeltje achter de schermen uit gezonden. Serie Oud geld in herhaling Hilversum - De succesvolle dra maserie Oud geld wordt vanaf 7 juni bij de AVRO herhaald. De eerste reeks van het familiedra ma werd in 1998 meteen een succes en bekroond met drie Academy Awards. Ook de twee de reeks sleepte diverse prijzen binnen. Oud geld is niet alleen een familieverhaal, maar ook een verhaal over de bankwereld en het geldwezen en de kunst handel. zoetermeer/anp - Nieuwe ra diostations die tijdelijk in aan merking willen komen voor fre quentieruimte moeten minstens zes maanden voor 1 mei 2002 onafgebroken hebben uitgezon den. Voor niet-landelijke sta tions geldt bovendien dat zij ac tief moeten zijn in de regio waar de frequentie zich bevindt. Dat staat in de regeling voor tij delijke uitgifte van landelijke en niet-landelijke commerciële ra diofrequenties, die donderdag is gepubliceerd in de Staatscou rant Zenders die in aanmerking willen komen voor een van de vergunningen, kunnen tot 11 ju ni een aanvraag indienen. Het kabinet besloot op 1 februa ri tot de tijdelijke uitgifte van frequenties voor de commercië le radio. Bestaande commercië le stations kunnen verlenging van hun vergunning voor het gebruik van frequentieruimte krijgen. Alle vergunningen lopen tot 1 september 2003. Daarna treedt een definitieve regeling in wer king. Radiostations kunnen voor de definitieve uitgifte geen rech ten ontlenen aan de tijdelijke vergunning. Tienduizenden scholieren verkeren momenteel in de stress om de eindexamens die afgelopen don derdag van start gingen. De scholieren zijn niet de enigen die onder spanning moeten presteren. Dat geldt ook voor de redactie van het radiopro gramma BuZz op Radio 3FM. Vier maal per dag doen zij verslag van de tentamens die soms pas net voor de uitzending afgelopen zijn. door Niek Idema Hilversum - Om twee uur 's middags zijn de redactieleden van BuZz druk bezig met de uit zending die om half zes de lucht ingaat. Hoe wel het journaal op Radio 3FM maar drie tot vfer minuten duurt, gaat er toch veel werk vooraf aan de uitzendingen. In die paar minuten zitten wel minimaal vier interviews, waarvan één met een bekende Ne derlander, een vooruitblik op de volgende ten tamens, een klachtenrubriek en een rubriek met tips om beter te kunnen leren. Op de Hilversumse redactievloer werken elke dag ongeveer twaalf mensen aan de eindexa- menjoumaals. Een paar van hen zit rustig aan het bureau, de rest loopt druk heen en weer. Voortdurend wordt er overlegd tussen de ver schillende redactieleden over de invalshoeken, onderwerpen en de vorderingen van het jour naal. De enigen die enigszins stil lijken te zit ten, zijn de vier mensen van het Landelijk Ak- tie Komitee Scholieren (Laks), die elke dag de klachten van scholieren verzamelen over de examens die zijn afgenomen. Erg druk is het bij de klachtenlijn nog niet, ver telt perscoördinatrice Jorien Zevenberg van het Laks. „Er zijn vooral wat gebruikelijke klachten over het tentamen Frans binnenge komen. De klachten gingen vooral over de lengte en de moeilijkheid van de leestekst Vol gende week wordt het veel drukker, dan be ginnen de examens die iedereen heeft." Van de vier mensen van het Laks is Jorien de enige die ook in de uitzending te horen is, sa men met presentatoren Mare de Hond en Me rel Uffing. Vijf jaar geleden zat Merel nog op de stoel van Jorien. Dat beviel zo goed dat de redactie van BuZz haar vroeg om aan te blijven als vaste presentatrice. Om drie uur beleggen Saskia van Merrienboer (redacteur/reporter), LizaFahrer (eindredac tie) en Didi Sutisna (redacteur reporter) een korte vergadering. Gedrieën turen ze op een plattegrond van Hilversum op zoek naar mid delbare scholen in de buurt die op dat mo ment examens af nemen. Als de scholen zijn gevonden, verdelen Saskia en Didi de taken. Saskia gaat meteen op weg naar een scholen gemeenschap waar op het moment een exa men Frans ten einde loopt. Ze heeft nog een kwartier om er per fiets te komen en de scho lieren te vragen naar hun ervaringen. Didi heeft wat ruimer de tijd, het tentamen Handel en Recht loopt pas om half vijf officieel af. Om half vier gaat Didi naar het Luzac College in Hilversum. Onderweg komt hij Saskia nog tegen die alweer op weg is naar de redactie. Didi leidt aan haar glimlach en relaxte manier van fietsen af dat haar interviews goed zijn ge gaan. Bij het Luzac College aangekomen, blijkt dat er slechts drie mensen zijn die het tenta men Handel en Recht maken. Om kwart over vier komt de eerste student naar buiten, vijf minuten later heeft Didi het interview af. Met een belt hij naar de redactie om zijn bevindin gen door te geven. De redactie vindt de ant woorden die hij heeft gekregen goed genoeg voor de uitzending. Om wat meer tijd over te houden voor het monteren, besluit Didi geen extra interviews meer te doen. Monteren Even na half vijf zit Didi alweer op de redactie achter de computer om zijn interview te mon teren. Ondertussen vliegen eindredacteuren Liza Fahner en Jelle Koolstra heen en weer om van iedereen te horen hoeveel seconden hun bijdrage duurt. Liza en Jelle moeten er uitein delijk voor zorgen dat alle stukjes vlot in elkaar overlopen, zodat de presentator, in dit| Mare, weet wanneer welk gedeelte kon Om tien over vijf zijn de opnames voor journaal van half zes klaar en op minid zet. Presentator Mare de Hond vertrekt een met de minidisc naar het Mediapai het programma uitgezonden zal worde de redactie nemen de buzzers voor het die dag even een moment rust. Het volt van de radio wordt iets hoger gezet in a ting van het journaal dat zo zal volgen, nuten later is het journaal alweer voort hetzelfde moment is ook de rust voorbi halftien moet immers het volgende jou alweer af zijn. BiiZz Eindexamenjournaal, elke teuton rond 7.30,12.30, 17.30 en 20.30 uur op 3FM. De eindexamen journaals zijn ooi temet te vinden op www.buzz.nl Voor ten over het eindexamen of meer infom over het Laks zie: www.laks.nl BBC-verslaggever John Simpson wandelde euforisch als 'bevrijder' Ka- bul binnen. Nog geen halfjaar later kreeg hij van een populaire Neder landse professor met aspiraties om premier van het land te worden tot drie keer toe te verstaan te vertrekken. Kort na dat gesprek in Rot terdam werd Pim Fortuyn vermoord. Oorlogsverslaggever Simpson was vorige week opnieuw in Nederland om de tumultueuze strijd om de zetels te verslaan. door Berrit de Lange den haag - John Simpson (57), sinds 1966 in dienst van de BBC, tegenwoordig als redacteur World Affairs en presentator van Simpson's World op BBC World, ontvangt in de residentie van de Britse ambassadeur in Den Haag. Al wandelend door de parkachtige tuin vol rodo dendrons is het moeilijk voor te stellen dat deze wat verlegen man in krijtstreeppak gewapend met microfoon vooraan stond bij de val van de Muur, de Golf oorlog, de opstand op het Plein van de Hemelse Vrede in Pe king, het einde van de apartheid in Zuid-Afrika meemaakte, de Iraanse revolutie, de ineenstor ting van de Sovjet-Unie, de oor logen in Algerije, Bosnië, Rwan da en Afghanistan en aanwezig was bij nog eens tientallen an dere brandhaarden. Hij was zo'n drie weken geleden in Nederland om het fenomeen Fortuyn te interviewen voor Simpson's World. Simpson wil de zoals zoveel andere buiten landse verslaggevers van de po pulaire politicus zelf horen of hij nou een racist was of niet. Tot drie keer toe raakte Fortuyn zo geïrriteerd dat hij Simpson som meerde het gesprek te beëindi gen. Maar Simpson ging niet. „Ik stelde steeds weer een vol gende vraag en dan gaf hij weer gewoon antwoord. Ik wilde twintig minuten voor Simpson's World en dat is wat ik heb ge kregen. Uiteindelijk hebben we niet alles gebruikt omdat we dat niet langer gepast vonden na zijn dood. Fortuyn was niet te vergelijken met Haider of Le Pen, die ik ook een keer of vier gesproken heb. Vergelijkbaar is wel de reactie die hij losmaakte op de onvrede, en het onvermo gen van de gevestigde politiek daarmee om te gaan." Euforie Een halfjaar eerder was Simp son nog getuige van een feno meen dat wereldwijd de gemoe deren beroerde. Vlak na de aan slagen van 11 september reisde hij naar Afghanistan, zo'n drie maanden laterwandelde hij als een van de eersten Kabul bin nen nadat de Taliban was ver dreven. Op de toppen van eufo rie riep hij zichzelf en de BBC voor de camera uit tot 'bevrij ders van Kabul'. Een actie waar over hij nu wat beschaamd ver haalt. „De berichtgeving over Afghanistan is uitgedraaid op een soort one-manshow. Een manier van verslaggeving die me geenszins aanstaat. Ik wil geen ster zijn, wel een goede verslaggever." Feit blijft dat de BBC in Kabul de concurrentie op afstand heeft verslagen. „Ik zal nooit ontken nen dat het een geweldig gevoel gaf om als een van de eersten die stad binnen te wandelen. Het heeft twee maanden van af zien gevergd om daar te komen. Het deed me denken aan de in eenstorting van het communis me in Europa met de val van de Muur. Er heerste hetzelfde on beschrijflijke gevoel van opluch- Groot enthousiasme op tv-festival Zonder Zappen door Eva Crouwell Rotterdam - Zo'n tweeduizend trouwe televisiekijkers ruilden dit pinksterweekend de luie stoel in de zon gretig in voor een bezoek aan televisiefestival Zon der Zappen. In de Rotterdamse bioscoop Lantaren/Venster konden nieuwe films, docu mentaires en series worden be keken en in het Oude Luxor stonden de VPRO-serie TV7 en fragmenten uit de Oude Doos centraal. Zonder Zappen bood voor ie dereen wat wils. Zo stortten vijf tien dappere mensen zich op een acht uur durende Fassbin- der-documentaire en maakten tientallen kinderen in de zaal er naast de preview van de nieuwe VPRO-jeugdserie Dunya en De- sie mee. Weer anderen bezoch ten vijf films van regisseur Alan Clarke of de Nederlandse pre mière van Bloody Sunday, de film van Paul Greengrass die dit jaar de Gouden Beer in Berlijn won. Het publiek dat naar het Oude Luxor toog was niet zo kieskeu rig en zocht het vooral in wat luchtiger vermaak. En dat kreeg het ook. De TV7 Fanclubdag werd zaterdag weliswaar slechts door een klein groepje bezocht, maar de negendelige serie over een" commercieel tv-station werd gniffelend tot het einde uitgezeten. En ook de Oude Doos Meezing Tv was zondag avond een voltrefferDe aanste kelijke karaoke-mix met onder meer Peppi en Kokki, De Fabel tjeskrant, Stratenmaker op Zee Show, Ia Zuster Nee Zuster en Q Q veranderde het publiek Zo'n tweeduizend tv-fans kwamen dit weekeinde naar het oude Luxor Theater in Rotterdam. Foto: GPD spontaan in een groep onbe zorgde kinderen tijdens een schoolreisje. Meneer de Uil uit de Fabeltjeskrant had de eer de anderhalf uur af te sluiten. „Oogjes dicht en snaveltjes toe- Welterusten," klonk het in koor. „En nog allemaal even de knipoog meedoen...ja, goed zo! dirigeerde de presentator. In Lantaren/Venster waren ver schillende regisseurs en produ centen aanwezig bij hun eigen voorstelling, onder andere om in te gaan op vragen uit het pu bliek. Penny Woolcock, de ma ker van Tina Goes Shopping en Tina Takes a Break, kwam mede door haar eigen enthousiasme bijna niet uit de zaal weg. De in teractie was nuttig. Niemand had anders geweten dat alle ka rakters uit Woolcock's werk echt uit de gefilmde, Britse achter buurt komen en totaal geen ac- teerervaring hadden. En dat de getalenteerde, veertienjarige hoofdrolspeler bedankte voor een filmcarrière, omdat hij liever gangster wilde worden, net als alle andere succesvolle mannen uit zijn buurt. Uit het publieksonderzoek van Zonder Zappen bleek dat velen, mede door de interactieve aan pak, een tweede editie van het festival wel zien zitten. Maar het evenement werd als eenmalig aangekondigd en ontleent zijn bestaansrecht aan Input 2002, de ontmoetingsbeurs voor tv- makers die deze dagen in Rot terdam wordt gehouden. De or ganisatoren, de publieke om roep en het International Film Festival Rotterdam (IFFR), heb ben nog geen serieuze plannen voor een jaarlijks terugkerend tv-festival. „Daar is het nu nog te vroeg voor," aldus Bert-Jan Zoet van het IFFR. Hij voelt ech ter wel iets voor een soort 'sneak-preview* van het tv-aan- bod. John Simpson is nog lang niet van plan te stoppen. „Ik wil niet in de krant lezen, op de radio horen of op televisie zien wat er in de wereld ge beurt. Ik wil er zelf bij zijn" Foto: GPD ting dat alles afgelopen is en er een nieuwe toekomst gloort. En als je dan iedere concurrent de hielen laat zien, kun je moei lijk verwachten dat ze even hard met je mee juichen, verklaart Simpson. „Je kunt niet ieders sympathie hebben. Ik streef er allerminst naar om de Michael Schumacher van de internatio nale nieuwstelevisie te zijn, maar als ik moet kiezen, ben ik liever Schumacher dan de cou reur die als laatste over de streep komt of crasht." Zo hulden Simpson en zijn ca meraman zich in boerka, het volledig bedekkende gewaad dat Afghaanse vrouwen dragen, om de grens tussen Pakistan en Af ghanistan te slechten. „Voor dat boerka-verhaal schaam ik me een beetje", zegt Simpson nu. „Maar terugkijkend was het de enige manier om zonder al te veel risico naai* Kabul te komen. Ik was zonder twijfel de lijvigste, langste vrouw met de grootste voeten ooit in Afghanistan ge signaleerd! Ik zou het niet zo snel weer doen, en niet alleen omdat ik dan zeker gepakt zou worden." Het enige wat de vermomming de moeite waard maakte, is dat Simpson aan den lijve heeft kunnen ondervinden hoe ie mand letterlijk kan verdwijnen. „Ik werd van het ene op het an dere moment onzichtbaar, nie mand besteedde meer enige aandacht aan me. We werden door smokkelaars de grens over gereden. De cameraman en ik, allebei in boerka, stonden erop voorin de truck te stappen, waar je nog een beetje comfortabel zit tijdens de rit over de abomina bele wegen. De chauffeu ons erop dat dat niet kon zouden slechts argwaan ken, want Afghaanse vro zitten nooit voorin." Simpson interviewde vo< BBC wereldleiders als Ni Mandela, Margaret That! Michael Gorbatsjov, Yass fat, kolonel Khadaffi, de! sche militieleider Arkant toll ah Khomeini. Osama den heeft hij nooit gespn had hij in 1989 wel eenp ontmoeting met 's werel gezochte terrorist. „Wei Afghanistan aan het film Jalalabad, met een groep heddin. Plotsklaps dook Bin Laden op, met nega ders. Bin Laden schreeui een en ander waarna vie nen hun hand omhoog! en kort daarop vijf. Pas I hoorde ik van onze tolki stemden of wij vermoon ten worden. Bin Laden b chauffeur van onze trud lid van de mujaheddin, 1 gens vijfhonderd dollar! plat te rijden. De man wi we waren immers zijn gi en Bin Laden droop af." Ondanks de risico's vanl en de gruwelen waarvan overal ter wereld ooggeti is John Simpson nog lan van plan te stoppen. „Ik in de krant lezen, op dei horen of op televisie ziet in de wereld gebeurt. Ik zelf bij zijn, zelf de stand van strijdende partijenk begrijpen." Het is een manier van lei zegt Simpson, die tegem samen reist met zijn vroi BBC-producer Dee Kriig lang ik eraan kan bij drag BBC World de beste is, g door. Pas als de collega's verzuchten: 'Oh God, da John Simpson weer aans pelen om de boel op teh is het genoeg geweest." de glind - Het doipje De Glind tussen Amersfoort en Bameveld is op het eerste gezicht een rus tiek plattelandsdorp, waar het temidden van bossen en lande rijen prettig wonen is. Het plaatsje telt echt opvallend veel scholen en buurthuizen in ver houding tot de landhuizen en boerderijen. De Glind is dan ook een zogehe ten 'zorgdorp', waar 90 kinderen en jongeren worden opgevan gen in pleeggezinnen. Daar naast hebben er 40 minderjarige asielzoekers onderdak en lopen er projecten voor ex-verslaaf den. Niet zo vreemd dus dat vrijwel iedereen in de 300 inwo ners tellende gemeenschap te maken heeft met vrijwilligers werk. De KRO heeft het nogal geïso leerde dorp uitgezocht voor de reeks Graag gedaan, die van avond wordt uitgezonden als onderdeel van de gelijknamige themaweek over vrijwilligers. Graag gedaan volgt acht weken lang de verrichtingen van een groep vrijwilligers die op een grasveld bij een van de scholen vijf speeltoestellen heeft opge trokken. Onder leiding van presentatrice Martine van Os hebben zes ba- sisteamlederi tien dagen lang dag en nacht met elkaar in De Glind vertoefd om het speciale bouwproject te volbrengen. Met de weergave op tv van de dagen vol noeste arbeid, onderlinge strubbelingen, genoeglijke maaltijden en avondjes bij het kampvuur hoopt de KRO te la ten zien dat vrijwilligerswerk al lesbehalve saai is. Om de onbezoldigde arbeid nieuw elan te bezorgen heeft de katholieke omroep vrijwilligers werk tot 'speerpunt' verheven. De KRO heeft het idee gekopi eerd van de BBC, waar het pro gramma TimeBank de Britten massaal op de been bracht voor belangeloos werk ten behoeve van de gemeenschap Vrijwilligerswerk is niet alleen maar afzien of een last die je ei genlijk niet mag weigeren uit een soort sociaal schuldgevoel, hoopt de KRO te laten zien met de themaweek, met van 20 tot en met 27 mei verschillende programma's op radio en televi sie, ondersteund door een inter netsite. De omroep hoopt een jongere generatie te winnen voor het werk. Nu spannen vooral ouderen zich nog belan geloos in, jongeren vrezen de saaie klusjes en de zeeën van tijd die het vergt. Daarom is de vraag 'What's in it for me', het motto van de themaweek, vol gens de makers volledig ge rechtvaardigd. De vrijwilliger mag er behalve voldoening best iets aan overhouden. Sociale contacten bijvoorbeeld, of spe cifieke werkervaring. Niet iedere potentiële vrijwilliger beseft ook dat hij rustig eisen kan stellen aan de aard van het werk en dat hij allerminst louter opdrachten hoeft uit te voeren. „De huidige samenleving kan gewoonweg niet meer zonder vrijwilligers", zegt Bart Römer, hoofd TV- amusement bij de KRO. Presentatrice. Martine van Os vindt dat de reeks een goed beeld geeft van de geneugten van vrijwilligerswerk. „Veel mensen zien vrijwilligerswerk als kans om eens een heel ander terrein aan te boren. Een mana ger die de hele dag met zijn neus in de cijfers zit, wil in zijn vrije tijd wel eens iets anders. Anderen zien het als compensa tie voor iets dat ze missen in hun dagelijkse werk." Vrijwilligerswerk mag dan een stoffig imago hebben, de tijd geest zit een opleving niet in de weg, meent Van Os. „Je hebt in deze tijd bijvoorbeeld veel twee verdieners die heel carrièrema- tig bezig zijn. Mensen die kei hard zwoegen voor een mooi huis, een snelle auto, een com fortabel bankstel, zelfs een zwembad in de tuin. En als ze dan alles hebben tot de conclu sie komen: maar gelukkig ben ik eigenlijk niet." door Berrit de Lange Graag gedaan, wekelijks vanaf vanavond, Nederland 2, 22.45 uur. Themaweek vrijwilligers van 20 t/m 27 mei: Dagelijks: Ontbijt TV, Tijd voor 2 (Radio 2), Jacobus (3FM), KRO op 747AM; Dinsdag 21 mei: Vroeg op 4 (Radio 4), lopdemid- dag (Radio 1); Vrijdag 24 mei: De Wandeling- Zondag 26 mei: Het Klooster (747AM), Kruispunten Netiverk. Internet: www.graaggedaan.k- ro.nl Presentatrice Martine van Os (vooraan) met het team van vr? gers. Foto: KRO

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24