'Ik wil oppassen dat ik niet altijd de betweter ben Dopingrel schokt Giro SPORT Het kasteel van Sparta staat op instorten jDREAjAB* 10 DAGEN VOOR DE AFTRAP 2C02 2CC2 FIFA WORLD CU Federer heeft geen spijt van vlucht naar Hambu Marcus Allback. Foto: ANP Allback gaat naar Aston Villa heerenveen - Aanvaller Marcus Allback vertrekt van Heeren veen naar de Engelse Premier League. De Zweedse internatio nal bereikte zaterdag overeen- stémming met Aston Villa. All back (29) mocht voor een geli miteerde transfersom van 3,4 miljoen euro vertrekken bij Heerenveen. Hij had nog een doorlopende verbintenis tot de zomer van 2004. De spits was afgelopen seizoen topscorer bij Heerenveen met vijftien com petitietreffers. Liverpool laat Anelka vertrekken Liverpool - Liverpool gaat niet verder met Nicolas Anelka. Dat maakte de Engelse club afgelo pen weekeinde bekend. Anelka is eigendom van Paris Saint Germain en speelde op huurba- sis bij Liverpool, nadat de En gelse club steraanvaller Robbie Fowler aan Leeds United had verkocht. In zijn Engelse perio de scoorde de Fransman 22 keer. Anelka, al jaren een pro bleemkind door zijn gedrag op en buiten het veld, is niet opge nomen in de Franse selectie voor het WK. Booy volgt Adelaar op sevilla - Foeke Booy vervangt hoogstwaarschijnlijk Frans Adelaar als hoofdtrainer van FC Utrecht. Booy (40) fungeerde de afgelopen twee jaar als assis tent van Adelaar, die donderdag ontslag nam. Volgens technisch directeur Han Berger zet FC Utrecht met het aanstellen van Booy de lijn van het technisch beleidsplan voort. „Een logi sche stap. We willen onze eigen trainers opleiden." Nog deze week hoopt FC Utrecht Booy te presenteren. Bas van de Goor weg bij Treviso Rotterdam - Bas van de Goor volleybalt komend seizoen niet meer bij de Italiaanse topclub Treviso. De middenblokkeerder keert mogelijk terug naar de Nederlandse competitie. Landskampioen Omniworld en Piet Zoomers/Dynamo hebben belangstelling. In Italië dingt onder meer Milaan naar zijn diensten. Van de Goor kampte hel afgelopen seizoen met ge zondheidsproblemen. In de cember zakte de 30-jarige oud- intèmational bij de training van Treviso ineen. Oorzaak bleek een vernauwing in een slagader in de schouder. Inmiddels is Van de Goor genezen verklaard. Nederland neemt honkbal-EK over haarlem - Het EK honkbal in 2003 is alsnog aan Nederland toegewezen. Dat heeft de Euro pese bond dit weekeinde in Moskou beslist. Nederland neemt de organisatie over van Griekenland. De Grieken had den de honkbalbond laten we- tert de velden niet op tijd klaar te hebben voor de Europese ti telstrijd. Zrimsek wint tweede etappe rockanje - De Sloveense wiel renner Jure Zrimsek heeft giste ren de tweede etappe van Olympia's Tour gewonnen. De coureur van KRKA Telekom was na 190 kilometer tussen Al- mere en Rockanje sneller dan Björn Comelissen. Enkele val partijen ontsierden de etappe. Voornaamste slachtoffers wa ren Mark Vlijm en klassements leider Hans Dekker. De laatste smakte in de slotkilometer te gen het wegdek en kon daarom niet meesprinten voor de dag zege. Zijn concurrent Zrimsek profiteerde en greep de leiding in het algemeen klassement. Rugbyers onderuit tegen Tsjechië amsterdam - Het Nederlands rugbyteam leed zondag in Am sterdam een zware nederlaag tegen Tsjechië. Oranje verloor z'n eerste WK-kwalificatiewed- strijd'met 12-54, na een rust stand van 7-21. De thuisploeg (met'DlOK"$pelérAVilmus Ver- steijen in deoastèPstöïïd Öl'fla sü een kwartier op grote achter stand: 0-16. Door een try van Obbe Winkels en een geslaagde conversie van Sander van der Laar kwam Nederland nog wel even terug tot 7-16. Noordwijkerhoutse volleyballer Joppe Paulides krijgt nog geen echte kans in Oranje equipe van Goedkoop verliest alsnog de wedstrijd in drie sets na de 28-26 nederlaag in het derde bedrijf. „Ik had voor de kentering kun nen zorgen", spreekt de gefrus treerde Paulides na afloop. „Mijn voornaamste concurrent Mike van de Goor is verdedi gend goed, maar in de aanval en op het punt van snelheid min der dan ik. Ik snap niet waarom ik niet mocht spelen, want het ontbrak juist aan een goede aanval. Óf ik dit ook tegen Goedkoop ga zeggen? Dat heb ik al vaker gedaan, maar ik wil op passen dat ik niet altijd de bet weter ben." Liever zoekt de middenblok keerder zijn afwezigheid in het veld door zijn optreden tegen Macedonië van zaterdagavond dat Nederland eenvoudig met 3- 0 won. „Ik speelde neutraal, niet goed en niet slecht", zegt hij. „Die wedstrijd ging nergens over en ik moest aan het einde van elke set invallen. Dan is het ook moeilijk om uit te blinken. Dat ik tegen Spanje niet speelde, frustreerde natuurlijk. Je ziet dat de chemie in de ploeg ontbreekt en ik wilde die terugbrengen door het publiek op te jutten en de jongens op te peppen. Dat zit nu eenmaal in me. Ik ben een gevoelsmens." Dat bewees Paulides vorig sei zoen toen hij nog uitkwam voor het talententeam SSS uit Bame- veld en voor Jong Oranje. Daar voor speelde hij voor NOVO uit Noordwijk, RW uit Rijnsburg en Tonegido uit Voorburg. De Noordwijkerhouter vond dat hij het niveau ontgroeide en dat het tijd was voor een stap hogerop. De overgang naar eredivisionist Omniworld en een plaats in de Oranjeselectie waren het logi sche vervolg. Zijn eerste jaar in de eredivisie sloot Paulides ver rassend af met het kampioen schap. De enige teleurstelling in clubverband kwam met de ver loren bekerfinale. Zijn rol in Oranje bleef beperkt tot invalbeurten. „Maar deze zomer verwacht ik dat daar een einde aan komt", zegt hij. „Er komen genoeg world-league- wedstrijden aan. Tijdens het WK in augustus in Argentinië zit ik waarschijnlijk bij de selectie. En daar moet ik me dan in de kijker spelen." Want dat is noodzake lijk om zijn sportieve ambities te realiseren. Het doel van Pauli des is om profspeler in Italië te worden. En dat kan eigenlijk al leen maar door goed te spelen in het nationale team. „In het Nederlandse clubvolleybal wordt een speler niet snel ge- scout", zegt hij. „Dat valt ge woon niet op. Ik moet n wijzen in het Nederlands en hoop dit in de zoc doen." In elk geval komt hij nc jaar uit voor Omniworld mere is hij daardoor eenl burger, want de regional roep besteedt volop aai aan de lange mannen J multi-sportcomplex, „w herkennen me op straat" Paulides. „Almere is n( groot dorp. Amsterdam me beter, want daai leefj in de anonimiteit. It moei weer lachen als ik mezelf levisie zie. Dan denk 3 staat daar voor lange sl Soms heb ik voor mijn| iets goed gedaan en dan het weer terug op tv. Dal ik het er lomp uitzien. Kei heb ik toch een ander be< mezelf dan het in werkei is." Het maakt hem er niet i populair om. Want ten aanstalten maakt voor 1 om zijn Nederlands te g! ren voor het havo-exami vandaag, wordt hij hi door de nog aanwezige f is er geen uitvlucht meer dan veertig glimlachende jes storten zich op Paulid een handtekening en gï van hun ster te ontvanger door Bas Pronk Rotterdam - De omroeper bij de volleybalinterland Spanje - Ne derland in het Topsportcentrum in Rotterdam weet dat hij een speler is vergeten op te noemen. Met enige irritatie kijkt hij nog maar eens naar de spelerlijst om daarna opgelucht adem te halen. „En natuurlijk ook nummer 13, Joppe Paulides." Een kort en zacht applaus valt de 20-jarige Noordwijkerhouter ten deel ter wijl hij glimlachend opkijkt. Aan niets valt op te maken dat Paulides al bijna dertig inval beurten maakte in het nationale team. Tijdens het Wilhelmus neuriet de 2.04 meter lange Pau lides als enige speler van Neder land mee. Aan het begin van de eerste set begeeft het talent van landskampioen VC Omniworld zich naar het hoekje met wissel spelers. Tijdens de time-outs komt hij uit de hoek om rondjes te rennen. Bij een 15-14 achter stand maakt Paulides een dolle tje met het ballenmeisje door de bal niet terug te geven. Zicht baar verlegen giechelt ze. Bij de 25-19 setwinst van Spanje gaat het trainingsjasje van Paulides Joppe Paulides (links) werd met Omniworld Nederlands kampioen, maar komt in Oranje nog niet aan de bak. Foto: WFA/Soenar Chamid niet uit. Het gezicht staat strak wanneer Oranje de volgende set ook verliest: 25-21. Paulides loopt naar zijn teamgenoten toe en maakt als enige reserve een opbeurend praatje met de ba sisspelers. Trainer Bert Goed koop kijkt goedkeurend toe on danks de groeiende zorgen. Ook in de derde set is er geen speeltijd voor Paulides. Bij een 21-23 voorsprong voor Oranje lijkt setwinst gewaarborgd. Tij dens de time-out rent Paulides weer zijn rondjes, maar plots valt hij uit zijn rol. Zoals voet baller Peter van Vossen bij Fey- enoord het legioen opjutte, doet de boomlange Paulides dit kunstje na met wilde armgeba ren richting de toeschouv/ers. Het publiek reageert enthousi ast op de ludieke actie. Het ge hoopte effect blijft uit, want de rotterdam/anp - Er lijkt een mirakel nodig om Sparta in de eredivisie te houden. Na de ont luisterende nederlaag zondag op het Kasteel tegen Volendam (1-3) staat de oudste club in het betaald voetbal op instorten. De aanhang van de thuisploeg had voor de wanprestatie van de Spartanen alleen een luid hoon gelach over. Volendam overklas te de thuisploeg, die het slechts aan doelman Kooiman te dan ken had dat de nederlaag niet groter uitpakte. Toch kan Sparta degradatie nog voorkomen, maar dan moeten de Spangenaren in de resteren de duels van Excelsior en ADO Den Haag winnen. En dat is ge zien het belabberde spel tegen Volendam een bijkans onmoge lijke opgave. Excelsior en Sparta delen in poule B van de nacompetitie, na vier speelronden, de koppositie met zeven punten. De ploeg van Woudestein heeft een beter doelsaldo (+2) dan de Spange naren (+1). Morgenavond is het Excelsior - Sparta en dan is het voor beide teams in feite alles of niets. Ook ADO Den Haag (mor gen thuis tegen Volendam) is met vijf punten nog kansrijk voor promotie. Niemand op het Kasteel had zondag rekening gehouden met een stunt van het reeds uitge schakelde Volendam. Zeker niet na de 3-1 zege afgelopen don derdag in het vissersdorp. Het scenario zag er vooraf nog zo goed uit. Zelf winnen van Volen dam en hopen op een gelijkspel bij Excelsior - ADO Den Haag. Alleen dat laatste (1-1 op Wou destein) kwam uit. De rentree van RBC Roosendaal in de eredivisie is nabij. De Bra bantse ploeg speelde zaterdag gelijk tegen de laatste overgeble ven concurrent, FC Den Bosch. In Roosendaal eindigde het duel tussen de nummers een en twee van groep A in 2-2. Met nog twee duels heeft RBC een voor sprong van drie punten. Cam- buur won met 4-2 van Emmen, maar beide ploegen kunnen promotie weer een jaar verge ten. De overwinning bij FC Den Bosch van enkele dagen eerder heeft RBC in een unieke positie gebracht. Woensdag wacht de thuiswedstrijd tegen Emmen, de Bosschenaren spelen dan voor eigen publiek tegen Cambuur. De verwachting is dat beide kanshebbers hun thuisduels in winst omzetten en dan komt al les aan op de laatste speeldag. Beide ploegen spelen dan op vreemd terrein. FC Den Bosch moet hopen op een Roosen- daalse misstap. RBC kwam zaterdag tot een for tuinlijk gelijkspel. FC Den Bosch was lange tijd de betere ploeg, maar faalde na rust in de afwer king. Tot tweemaal toe moesten de Bosschenaren een achter stand goedmaken, want RBC scoorde op cruciale momenten wel. Henk Vos deed dat al vroeg irl de wedstrijd van elf meter. Van den Eede maakte hands bij Den Bosch. Kort daarna was het al weer gelijk door De Freitas. Direct na rust liet FC Den Bosch via Mourad en De Freitas een voorsprong liggen. Tegen de verhouding in scoorde Den Ou den na 74 minuten wel voor de thuisclub. Verder dan de gelijk maker - Van den Eede scoorde van de stip na hands van inval ler Bakboord - kwam FC Den Bosch uiteindelijk niet. Schade liep RBC op met een rode kaart voor Bakboord en een afge scheurde achillespees van Vied- ma. De nieuwe, speciale voetbal voor het komende toernooi om de wereldtitel in Azië kan de Braziliaanse internationals nog niet bekoren. Na de eerste bal contacten met de zogenaamde 'Fevemova', in het trainings kamp in Barcelona, deden de Zuid-Amerikaanse artiesten luidkeels hun beklag. „De bal is te groot en te licht", vond aan valler Edilson. „Deze WK-bal vliegt aanzienlijk sneller door de lucht dan de normale ballen. Vooral de doelverdedigers zul len daarvan last ondervinden", aldus vedette Rivaldo. Prins Takamado van Japan zal in Zuid-Korea de openingswed strijd van het wereldkampioen schap voetbal bijwonen. Dat heeft de Japanse regering dins dag in Tokio beslist. Zuid-Korea had keizer Akihito uitgenodigd maar de Japanse regering acht te de tijd nog niet rijp de keizer op bezoek te laten gaan in het land dat tussen 1910 en 1945 bezet werd door Japan. Taka mado (47) is een neef van de keizer en erevoorzitter van de Japanse voetbalbond. De Zuid-Koreaanse organisatoren hebben noodgedwongen tien kantoren geopend waar voet balfans de overgebleven 250.000 kaartjes voor het toer nooi kunnen kopen. Te veel Ko- reanen zijn niet vertrouwd met internet en zijn daardoor niet in staat online kaarten te bestel len. In Japan vlogen de kaart jes juist over de toonbank. Alle toegewezen tickets - 3,5 miljoen stuks - zijn al verkocht, nadat bij een laatste 'veiling' rui half miljoen Japanners 1 nisch hadden gereag Poolse doelman Jerzy 1 heeft tijdens een trainii het nationale elftal een knieblessure opgelopen. I Feyenoorder verwacht w woon te kunnen deeli aan de WK voetbal in Jap Zuid-Korea. „Ik kwam oc kig ten val", zei Dudeki Poolse krant. „Mijn knie beetje gezwollen maai WK-deelname vormt 1 vaar." De Polen bereide in Duitsland voor op de diale titelstrijd. Venus imponeert dooi voornamelijk op hardcoui is ook de ondergrond waai tot nu toe haar enige g slamtitel won, die van h Open in 1999. In de World Team Cup in seldorf, het wereldkamp schap voor landenteams, ceerden Frankrijk en Spai de openingsdag in hun g wedstrijden een voortijdig slissing. In de blauwe groep Alex Corretja eerst van zijn se opponent Martin Lee (i 4), waarna Albert Costa op een niet meer weg te voorsprong (2-0) bracht Tim Henman met 4-6 6-3 verslaan. Het dubbel Bi /Corretja kon het zich gens veroorloven te vei van het koppel Lee/Mat 3-6 5-7. Frankrijk bereikte in de groep dezelfde uitgangsp tegen de Verenigde State naud Clement versloeg Andy Roddick (3-6 6-4 waarna Nicolas Escudé Sampras aftroefde, 7-6 2-i Maar de Fransen maakte karwei daarna ook nog in< Clement en Escudé spe ook als duo goed tegen Blake en Jared Palmer, 6-1 Hingis geopereerd Martina Hingis is gistere succes aan haar finkerenl opereerd. Het is nog ondu wanneer de Zwisterse ten dette weer aan toemooia deelnemen. De ingreep d negentig minuten. Twee h enkelbanden zijn very „Haar voet is nu stabiel, het herstel zal zeker zes to weken duren", verklaard arts die Hingis opereerde. Via de voorgeschreven moet de Zwitserse ook vai hiel-, knie- en heupprobl afkomen. Hingis trok zid der al terug vooi de Open se titelstrijd, het enige Slam dat ze nooit wist tf nen. De moeder van Hin« perde eerder dat de klachten van Mariina een zijn van het schoeisel i sinds haar elfde draagt. Hi een juridische procedui gonnen tegen Sergio Tai die de tennisschoenen ceerde. Garzelli positief, renners opgepakt hamburg/rome/anp - Beiden pakten een 'prijs'. Roger Federer haalde zondag in Hamburg zijn eerste Masterstitel binnen, Ma- rat Safin nam gisteren de eerste plaats in de Champions Race over van de Zweed Johansson. De Zwitser Federer is na zijn ze ge in de onderlinge finale twee de, op één punt van de Rus. Federer (20) was in de eindstrijd van het Masterstoemooi in drie sets klaar met Safin: 6-1 6-3 6-4. Hij verdiende met zijn zege een premie van 404.000 euro. Safin incasseerde een troostprijs van 212.000 euro. Hij heeft echter al tweemaal een toernooi uit de Masters Series gewonnen, even als het Grandslamtoemooi in New York, het US Open. Federer heeft nog niet zo'n ere lijst als de Rus. Maar de Zwitser rekende deze week overtuigend af met de nare herinnering aan de vorige twee edities van Ham burg. Daarin verloor hij beide keren in de openingsronde. Me de daarom wilde hij niet eens de moeite nemen naar Hamburg te reizen. Vooral ook omdat hij bij de eerdere twee graveltoernooi en dit seizoen, in Monte Carlo en Rome, niet verder was geko men dan de tweede en de eerste ronde. „Ik ben zeer verrast dat ik zo goed op gravel heb gespeeld", zei Federer na zijn zege. Achter af had hij er vanzelfsprekend geen spijt van toch in het vlieg tuig te zijn gestapt. Hij weet in middels van zichzelf dat hij ook op gravel tot goede prestaties in staat is. „Het breekpunt in dat opzicht was de overwinning op Gustavo Kuerten. De eerste set tegen hem won ik met 6-0. Dan kan ik toch zo slecht niet zijn, dacht ik. Daarna wist ik dat ik in staat was het hele toernooi te winnen." In Rome nam Serena Williams exact een week na haar neder laag in Berlijn revanche op Jüsti- ne Henin. De Amerikaanse Wil liams, als vierde geplaatst, won deze keer de finale tegen de Bel gische, die vooraf als vijfde was ingeschaald: 7-6 6-4. In Berlijn had Henin vorige week zondag het onderonsje in de eindstrijd in haar voordeel beslist. Williams had nog nooit een toernooi op gravel gewonnen, dus net als Federer maakte ook zij een primeur mee. De zus van orvieto/anp - De Ronde van Ita lië staat opnieuw op zijn kop. Evenals vorig jaar is de etappe koers in een grote dopingaffaire beland. Stefano Garzelli gaf za terdag in de zesde etappe de roze leiderstrui over aan de Duitse ve teraan Jens Heppner (37). Voor de start was aan het licht gekomen dat de Italiaan eerder in de ronde een positieve plas had ingele verd. De ritzeges van de Italiaan Lombardi, de Belg Verbrugghe en de Spanjaard Gonzalez verdwe nen vervolgens in het weekeinde naar de achtergrond. Garzelli is het kopstuk in een nieuw dopinghoofdstuk van de Giro d'Italia. De organisatoren hoopten dit jaar schoon schip te maken na de grootscheepse po- litie-inval vorig jaar. Justitie, dat toen met tweehonderd agenten alle hotelkamers afzocht naar dopingmiddelen, nam ongeveer tachtig renners op de korrel en de affaire is nog niet afgesloten. Ruim vijftig renners moeten zich nog verantwoorden. In Groningen dachten de Italia nen een nieuw begin te maken. Ruim een week later is de ge spreksstof weer doping. In Gar- zelli's urine zaten sporen van probenecide, een vochtafdrij- vend middel dat vaak wordt ge bruikt om dopegebruik te mas keren. De Italiaan, die de eerste week van de Giro naar zijn hand zette met twee etappezeges en de leiderstrui, ontkende met alle kracht. Vandaag komt het resul taat van de contra-expertise. Is ook die positief dan is het einde loopbaan, verklaarde de kop man van Mapei. „Dan ga ik een ander beroep zoeken. Ik weet dat ik onschuldig ben." Hij was niet de enige die in de beklaagdenbank belandde. Do- menico Romano en Nicola Chesini zijn inmiddels opgepakt door de Italiaanse politie. Chesi ni werd vrijdagavond gearres teerd na de vijfde rit. Romano verliet de ronde woensdag. De politie pakte ze op na een vondst van EPO in de garage van een hotelbediende bij het Gardameer. Ook tegen de Itali aan Filippo Perfetto loopt een onderzoek. Hij verliet de ronde na de vijfde etappe. Bij de Rus Zakirov werd het middel NESP, de verbeterde versie van het al om bekende EPO, aangetroffen. „Het gaat niet meer om de Gi ro", sprak Marco Pantani in het weekeinde zijn afschuw uit. De voormalige winnaar van de Giro en de Ronde van Frankrijk is al geruime tijd met de Italiaanse justitie in de slag over vermeend dopegebruik en rijdt momenteel anoniem rond in de Giro. „We moeten het hele wielrennen maar stoppen. De wielersport is niet zuiver, ook nooit geweest en zal het ook nooit worden." Verbazing was er wel dat Garzel li zaterdag toch op de fiets stap te. Formeel had hij het recht aan zijn zijde. Ondanks een afspraak die de ploegen vorig jaar maak ten, dat renners die positief rea geren op een test uit koers wor den genomen. Het is een eenzij dige afspraak, die in de regle menten van de Internationale Wielren Unie niet is terug te vin den. „Formeel heeft Garzelli dus het gelijk aan zijn zijde", liet Hein Verbruggen, de Neder landse UCI-voorzitter, weten. Door alle commotie verdween de wisseling van de wacht in het algemeen klassement naar de achtergrond. In de nadagen van zijn loopbaan nam Jens Hepp ner het tricot van de uitgeputte Garzelli over. Zondag feestte Rik Verbrugghe aan het einde van de zevende rit. De Belg, die de winst in de proloog in Groningen op één se conde miste, liet op een berg zijn medevluchters achter en ar riveerde solo in Versilia. Ook gisteren kwam de eerste plaats van Heppner niet in gevaar. Een groep van ongeveer veertig cou reurs kwam tijdens de langste Giro-rit door Toscane op kop. In de slotkilometer verraste de Spanjaard Gonzalez Jimenez van Kelme de rest, om met vier tellen voorsprong te winnen. Maar de zeges zijn weer bijzaak geworden. Stefano Garzelli won vrijdag nog de vijfde etappe van de Giro. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20