'Elf miljard nodig voor aanpak zorg' IFTS FBI vreest zelfmoordaanslagen PSV breekt met Gerets Opera aan Zee met vrolijk zwevende nootjes Donner: Combinatie CDA-LPF uitgangspunt voor nieuw kabinet vërKöpen? Keukenhof heeft weinig last van Floriade Onderzoek: Nederland doet het slecht in Europa Vredig Pinkpop Tienduizenden bezoeken graf Pirn Fortuyn Leidsch Dagblad NR. 42928 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 dinsdag 21 MEI 2002 jt-Timor >int aan jeropbouw ik op oude listers om niet rug te keren dies KPN s ger dan wacht q vocaat jrdt niet ei wijzer ners zorgen or unicum EKjudo i Carmiggelt :ht je voor iedere ri van idealisme in epsverband Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS llisse/viifhuizen - Keukenhof heeft het seizoen afgesloten met zo'n 700.000 bezoekers. Dat is meer dan waar de Lissese bloe mentuin bij de opening in maart op rekende. Traditioneel trekt de voorjaarstentoonstelling in een Floriadejaar zo'n 100.000 minder bezoekers dan in een 'gewoon' jaar. Tijdens de vijfde Floriade in de Haarlemmermeer heeft Keuken hof zo'n 55.000 bezoekers min der getrokken dan in 2001, toen 755.000 bloemenliefhebbers de poorten van de lissese tuin pas seerden. De Floriade 2002 moet de ko mende maanden meer bezoe kers trekken dan ze tot nu toe doet om niet in de rode cijfers te belanden. Buitenlanders komen massaal op de Floriade af, maar Nederlanders laten het voorals nog afweten. Floriade-directeur J. Reinhard gaat uit er van uit dat de stijgende lijn die is sinds kort is ingezet, aanhoudt. Om geen verlies te draaien, moeten er minimaal 2,7 miljoen betalende klanten de kassa's van de Floriade passeren, wat dage lijks ruim 13.500 bezoekers be tekent. Tot nu toe is de teller echter blijven steken op zo'n 505.000 dagjesmensen, gemid deld ruim 11.000 mensen per dag. Topdagen als Pinksteren en Hemelvaart waren niet zo druk als verwacht. Als deze tendens aanhoudt, komt de Floriade in oktober een half miljoen bezoe kers tekort om quitte te spelen. Met Pinksteren passeerden 40.000 mensen de kassa's. den haag/gpd - Er is de komende vier jaar ruim elf miljard euro no dig om de gezondheidszorg op het huidige niveau te houden en de wachtlijsten drastisch te ver minderen. Bovendien zullen nieu we medicijnen en nieuwe medi sche technologieën sneller moe ten worden toegelaten en zal het systeem van budgettering moe ten worden afgeschaft. Dit constateert het onderzoeks bureau Nyfer in een rapport dat donderdag wordt gepubliceerd tijdens de jaarvergadering van de Orde van Medisch Specialis ten. Nederland wordt in het onder zoek vergeleken met landen die een vergelijkbaar systeem van zorg hebben: België, Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk. In deze landen zijn geen wachtlijs ten, minder regels en zij geven in termen van bruto buitenlands produkt bijna een procent meer uit aan de zorg dan Nederland. Het aantal werkenden in de Ne derlandse zorg is niet hoger dan in het buitenland en het aantal medisch specialisten is zelfs op vallend lager. Het bedrag dat wordt uitgegeven aan beheers en uitvoeringskosten komt over een met dat in de landen om ons heen. Het rapport 'Zorg voor het zie kenhuis' concludeert dat de zorg in Nederland de afgelopen tien jaar ernstig te lijden heeft gehad onder een gebrek aan geld en een overdaad aan regels. Het opvallendste symptoom daarvan zijn de lange wachtlijs ten, maar ook op andere terrei nen staat de kwaliteit onder druk. Door de vergrijzing, de medische vooruitgang en de toenemende welvaart stijgt de vraag naar meer en betere zorg voortdurend, en daarmee ook de kosten. Om in de pas te lopen met de maatschappelijke ontwikkelin gen dient volgens Nyfer de groei van de uitgaven voor de zorg ten minste twee procent hoger te liggen dan de groei van het bru to binnenlands product Op ba sis van deze norm is berekend dat de uitgaven de komende vier jaar met ongeveer 7,8 mil jard euro moeten stijgen. Het aandeel van de ziekenhuissector hierin is ongeveer 28 procent of wel 2,2 miljard euro. De werkelijke uitgaven in de zorg zijn ver achtergebleven bij de groei die volgens deze norm noodzakelijk was. Voor het inlo pen van achterstanden is daar om nog eens 3,4 miljard euro extra nodig voor de totale zorg, waarvan circa 1 miljard voor de ziekenhuissector. Nederland is volgens het rap port welvarend genoeg om deze stijging te kunnen financieren. Pagina Binnenland: Patiënt gebaat bij meer geld en minder regels hem - Er dreigt een poli- risis in Israël nu premier vier van de vijf minis- 1 de ultra-orthodoxe lartij in zijn kabinet heeft gen. De vijfde stapte op idariteit. Ook de ortho- hora-partij (UTJ) is uit de ig gezet, waardoor Sha- g op zestig van de 120 in het parlement kan re- De vier stemden tegen kKonomisch noodplan dat wring het parlement heeft jd. Buitenland genthart stapt iPvdA-fractie ag - Staatssecretaris en jen Tweede-Kamerlid Vlie- t stapt uit de PvdA-frac- fet heeft ze vandaag in een an partijvoorzitter Koole Ctievoorzitter Van Nieu- geschreven. Volgens ;enthart is het na de kiezingsnederlaag van kweek noodzakelijk dat de ïieuwd wordt met e mensen. „Weliswaar Inog jong van leeftijd, ■op basis van mijn erva- phoor ik tot de oude rot- |i het vak", schrijft ze. a Gesprek van de Dag iek op Foster 'Knts juist Isum - Het gerechtshof in n oordeelt in een arrest huldigingen in een fol- ver activiteiten van Foster Ms Plan in Colombia bijna lal voldoende zijn onder- i De beschuldigingen Jver activiteiten van Fos- tents (FPP) in de Colom- e stad Barranquilla in n 2000. In de folder staat jrmeer dat geld voor kin- p nooit is aangekomen. washington/dpa-afp-gpd - Directeur Mueller van de Amerikaanse federale politiedienst FBI vreest dat de zelfmoordaanslagen zoals die plaatsvinden in Israël, binnen afzienbare tijd overwaaien naar de Verenigde Staten. Hij zei dit gisteren in een toespraak tot de vereni ging van openbare aanklagers in Alexandria in de staat Virginia. De FBI-directeur wees er gisteren op dat dergelijke aanslagen moeilijk te voorkomen zijn omdat het moeilijk is groepen die ze plegen te infiltreren. De terreurdreiging in het Westen komt overigens niet alleen uit de hoek van al-Qaeda. De Ameri kaanse zender ABC meldde dat al-Qaeda eind maart in Libanon geheime gesprekken heeft ge voerd met de Palestijnse groepering Harnas en de Libanese organisatie Hezbollah. Volgens de zen der, die zich beroept op niet met name genoemde Amerikaanse functionarissen, gaat het om de eer ste keer dat de drie groepen samenwerken. De zegslieden zeiden te vrezen dat mogelijk gespro ken is over een gecoördineerde aanval op de VS en Groot-Brittannië. Ook werd de afgelopen dagen bericht over de mo gelijkheid dat aan Bin Laden gelieerde terroristen zouden proberen appartementencomplexen op te blazen. Zij zouden volgens de FBI appartementen willen huren om daar bommen te plaatsen. De Amerikaanse minister van Justitie Ashcroft en FBI-baas Mueller waren kort na de aanslagen van 11 september al op de hoogte van een interne FBI-notitie. Daarin staat dat aanhangers van Osa ma bin Laden trainingen zouden kunnen volgen aan Amerikaanse vliegscholen. Maar geen van hen lichtte president Bush hierover in. Ook leiders binnen het Amerikaanse congres werden niet op de hoogte gebracht. Dat gebeurde pas kort gele den, zo meldt de New York Times vandaag. landgraaf - Het optreden van Muse was een van de hoogte punten, gisteren, op het vermoe delijk vredigste Pinkpopfestival ooit De strenge controles aan de ingang hielpen daarbij ongetwij feld een handje. De organisato ren van het festival hadden er voor gekozen om de topacts dit jaar meer te spreiden over het festivalweekeinde. Zo stonden publiekstrekkers live en Heather Nova zaterdagavond al op het podium. Op zondag, de tweede festivaldag, maakte de Britse danceformatie Faithless haiar sta tus als festivaltopper weer hele maal waar. Het zwaartepunt lag ondanks de keuze voor meer spreiding toch weer op de slot dag gisteren. De keuze voor de Duitse showmetalband Ramm- stein als afsluitende act, bleek een schot in roos. Het publiek, volgens de politie 65.000 man sterk, zong de veelal Duitse tek sten uit volle borst mee. Pagina R6: 'Lief Pinkpoppubliek brengt Woodstock-sfeer terug. Foto: WFA/Jeroen Putmans peking/anp - PSV heeft gisteren tijdens de Aziatische tour gebro ken met trainer Erik Gerets. Dat is besloten na overleg tussen Van Raaij en Gerets. Beiden ver blijven momenteel in China waar PSV een oefenduel speelde tegen het nationale team. De Belg was drie jaar trainer van de club, waarmee hij twee keer landskampioen werd Dit sei zoen waren er interne conflicten tussen coach en spelers. Dat openbaarde zich tijdens de win terstop, toen bleek dat acht spe lers niet verder wilden met Ge rets, onder wie de toonaange vende spelers Waterreus en Van Bommel. Van Raaij koos toen nog de kant van de trainer. Hij ging er vanuit dat de samenstelling van de ploeg zou veranderen. Maar vooralsnog is geen enkele speler vertrokken. Er is slechts interes se voor Van Bommel van Barce lona. Door de strubbelingen verspeelde PSV de titel. Pagina Si: PSV voorzag risico's bij aanblijven Gerets door Fokke Zaagsma driehuis - Het graf van Pim For tuyn is het afgelopen pinkster- weekeinde bezocht door 25.000 mensen. Op begraafplaats Wes- terveld in Driehuis liep de wachttijd op tot twee uur. Sinds de begrafenis hebben nu 65.000 belangstellenden het graf be zocht, meldt een woordvoerder van Westerveld. De bezoekers stroom leidde tijdens de pink sterdagen niet tot problemen op de begraafplaats of op de wegen in en rond Driehuis. De topdag was zondag, toen grofweg 12.000 bezoekers naar Westerveld kwamen. Zaterdag kwamen er zo'n vijfduizend en gisteren achtduizend mensen. Bij het graf ligt inmiddels een enorme bloemenzee en veel ca deautjes zoals kaartjes, knuffel beertjes en beeldjes. De beheer der van de begraafplaats over legt binnenkort met de familie wat daarmee moet gebeuren. De rij bleef de afgelopen dagen ruimschoots binnen de hekken van de begraafplaats, maar be langstellenden schoven maar langzaam langs het graf. Ze kwamen uit alle hoeken van het land. Het bericht over de lange wachttijd was geen reden om weg te blijven. Vorige week donderdag en vrij dag viel de drukte mee. Maar ook toen moeten er die twee da gen samen zo'n tienduizend mensen zijn geweest Sommi gen kwamen na 17 uur, als het hek onherroepelijk dicht was. Herman Joustra door Herman Joustra noordwijk - Hoezo zwaar en donker? Een opera kan best licht en luchtig zijn. Vederlicht zelfs. Dit keer geen donderwolken als akkoorden. Dit keer geen brom mende bassen vol kommer en kwel. Nee, Opera aan Zee in Noordwijk, dat afgelopen week einde voor de zesde keer werd gehouden, is opera met een knipoog. Vol humor en spot. Met vrolijk zwevende nootjes. Plaats van handeling, zondag, is het zwaar klinkende Huize Ei kenloof aan de Koepelweg. On der een dak van donkere wol ken, wat het geheel nog somber der lijkt te maken. Maar de schijn bedriegt hier. De sfeer is vanaf het begin vrolijk en ont spannen voor het eerste concert van 'Balkons aan Zee", onder deel van Opera aan Zee. En de naam zegt het al, er wordt ge zongen in de buitenlucht, op een balkon. Zonder een bord kartonnen decor, met echte dui nen als achtergrond. Dertig, misschien veertig bezoekers zijn er. Dat worden er deze middag nog wel meer, weet organisator Lenny Vulpenhorst uit ervaring. „Het is het eerste balkon, het komt altijd rustig op gang. Maar mensen die langslopen horen de muziek en komen luisteren. Dan krijg je het zwaan-kleef- aan-effect." Maar waarom opera? Waarom niet het lichtere zusje operette, dat gevoelsmatig veel meer bij een lente-evenement lijkt te passen? „Nou, er zijn heel veel De sfeer is vanaf het begin vrolijk en ontspannen voor het eerste concert van 'Balkons aan Zee'. Foto: Eric Taal zeventiende- en achttiende- eeuwse operaatjes, met vaak een komische inslag. Daar zijn heel wat discussies over gevoerd. In de trant van: is dit nou opera of operette? Hou het er maar op dat dit tegen operette aan zit." 'La Dirindina' van Scarlatti staat als eerste opera op het program ma Claudia Christem, van het uitvoerende gezelschap Opera Minora uit Amsterdam, geeft vooraf uitleg over datgene wat het publiek te zien en te horen krijgt. Het is het verhaal van de ambitieuze, beginnende zange res Dirindina, die nog tijdens haar zanglessen bij Don Carissi- mo door castraatzanger en im presario Liscione wordt gecon tracteerd voor een groots optre den in Milaan. „Zijn er mensen die niet weten wat een castraat- zanger is? Oh, ik moet in medi sche details treden. Vroeger werden jongens met een heel mooie stem soms gecastreerd voor hun stembreuk. Zodat de stem niet meer veranderde. Dat doen we tegenwoordig niet meer. Wij doen het met een countertenor." Pagina R6: 'Dit is niet het publiek datje tafelzilver steelt' den haag/gpd-anp - CDA-infor- mateur Piet Hein Donner begint vandaag zijn gesprekken met de fractievoorzitters van de vier grootste partijen. Donner wil in eerste instantie bezien welke partijen bereid zijn aan te schui ven bij een coalitie van CDA en LPF. Deze twee partijen hebben in de Tweede Kamer samen geen meerderheid. Mijn opdracht is te onderzoeken welke mogelijkheden er zijn voor een coalitie die kan reke nen op de steun van een meer derheid in het parlement", zei hij vanochtend. „Daarbij zal ik ook letten op de verhoudingen in de Eerste Kamer." In de Se naat hebben CDA en WD een meerderheid, maar volgens Donner zijn er meer combina ties mogelijk. „Hoewel een ver binding met de WD voor de hand lijkt te liggen, zijn er meer partijen die programmatische overeenkomsten hebben met het CDA en de LPF", zei Donner vanochtend. Het pinksterweek- einde heeft Donner onder ande re besteed aan het lezen van de boeken van wijlen Pim Fortuyn om te zien op welke punten de verschillende partijen het eens kunnen worden. De informateur sluit niet uit dat hij ook bij instanties buiten poli tiek Den Haag zijn licht op steekt. Zo denkt hij aan direc teur Schnabel van het Sociaal- Cultureel Planbureau, met wie hij zou willen praten over de verschuivingen in de samenle ving. „Het gaat niet meer alleen om de kas." Een inwoonster van Utrecht heeft inmiddels aangifte gedaan tegen advocaat Spong. De vrouw beschuldigt de advocaat van Pim Fortuyn van het aan zetten tot haat Spong en zijn collega Hammerstein deden aangifte tegen politici en jour nalisten, wegens het aanzetten tot haat tegen de doodgescho ten Fortuyn. Spong heeft inmiddels laten we ten dat hij bereid is de aangifte tegen politici te laten vallen als dat nodig is voor kabinetsdeel name van de LPF. Ja, Ik word abonnee en Naam Straat Postcode Telefoon ontvang de krant eerst 2 weken gratis. PMQVA 1/. 0-v m contraéo nabeztugng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 712141 4001 52,00 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi automated* betting is mjn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar - Srt'cua Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1