Advocaat wordt niet veel wijzer PSV voorzag risico's bij aanblijven Gerets 3 oers Van der Geest zorgen EK judo voor een unicum Brons voor vrouwenploeg s+ Bi/ANP - Dennis en Elco [-✓ r Geest werden in Mari- H men judokampioen van l Een unicum. Nooit eer inden twee broers bij een elijk op de hoogste trede et podium. Dennis (26) Dnderdag de beste in de c mjgewichtsklasse. Elco (23) twee dagen later de titel Iraafategorie tot 100 kilogram, an Cor (56), hun trainer en teüioach, liep zaterdag met in de ogen rond. Ook hield het niet droog, ïeul lenjamin Elco was voor ën tst kampioen, ze konden Ie c uwelijks bevatten. Ze ble- im maar omhelzen. De enn Ibeer zelf bleef opvallend „Nuchtere kloot", naai uwde Cor. „Wij gaan een Is i staan janken om jou en jij benknmp." op an der Geest is de koele »ege in de bijzondere judo-fa- en i Het grootste succes in zijn :hoi a vieide de student inge- ,Het is net mijn vrouw /eaifötelde zijn vader. „Den- ik zijn anders, emotione- de wr Elco (een samenvoeg- i de namen Els en Cor) ft daarom extra jammer moeder niet in Slovenië kon zijn. Ze had geen hotelka mer kunnen krijgen in Maribor. Els van der Geest keek noodge dwongen op televisie hoe haar zoon judokampioen van Europa werd. Elco liet zijn nuchterheid wel even varen toen hij haar na zijn finale tegen de Est Martin Padar aan de lijn kreeg. „Nu heb je er twee!", brulde hij. De Van der Geesten waren al eens samen de sterkste tijdens een A-toernooi, vorig jaar in Rotterdam. Dat lukte in het ver leden ook de drie Belgische broers Johan, Philip en Stefaan Aarts. Maar het is niet eerder vertoond dat twee broertjes te gelijkertijd Europees kampioen waren. Zelfs de zusjes Jessica en Jenny Gal, samen goed voor vijf EK-titels, slaagden daar niet in. Dat Dermis goed is, bleek al in de afgelopen jaren. Twee jaar geleden was hij in Polen al de beste van Europa. Maar nu met Elco een nieuwe kampioen is opgestaan, wordt het verhaal Van der Geest steeds mooier. Ju nior gooide zelfverzekerd groot heden als de Rus Stepkine (der de van de Spelen) en de Hon gaar Kovacs (olympisch kampi oen 1992, wereldkampioen 1993) met een vol punt op de mat. „Wat ik verder in mijn le ven ook doe, dit heb ik in m'n zak zitten. Of ik nu van het stempel 'broertje van Dennis' af ben? Ach, dat maakt me niks uit. Ik blijf dat, en wil niet boven hem uitsteken." Volgens zijn vader is Elco een zeldzaam technisch talent. „Bij de pupillentrainingen onder ne gen jaar leer ik de jongetjes drie dingen. Iedereen kon de schou derworp, behalve Elco. Maar hij deed wel twintig andere dingen, die niemand anders kon." De komende jaren moet de judoka alleen nog fysiek vooruit gaan. Hij weegt 95 kilo en kan nog veel spiermassa winnen. Van der Geest junior moest diep gaan voor zijn eerste gouden plak. Hij vocht zich twee jaar ge leden knap terug van een zware knieblessure, dezelfde als voet baller Ruud van Nistelrooy had. Afgelopen seizoen ging het alle maal voorspoediger, tot in no vember een potje sparren met broer Dennis uit de hand liep. Elco blesseerde zijn schouder. Als gevolg van de kwetsuur kon hij it voorseizoen weinig laten zien. Alleen in Rome was de ju doka uit Santpoort-Zuid de bes te. Het bevrijdde hem niet van Elco van der Geest schreeuwt het uit na het behalen van de Europese titel. Foto: ANP/Jasper Juinen zijn zorgen. Een week later ver loor hij in Rotterdam van de 18- jarige debutant Mike Nieuwen- huis en ontstond in huize Van der Geest een crisis. „Ik kon het niet aanzien dat El co niet goed in zijn vel zat", ver telde Cor. „Hij werkte draken van trainingen af. Ik moest hem hard aanpakken." De coach heeft ook regelmatig veel te stellen met zijn andere zoon Dennis. „Dat vreet aan me", bekende hij. „Soms is de spanning zo groot dat ik het bij na niet meer aan kan. Het be langrijkste vind ik dat zij plezier hebben." Bij de aanblik van zijn 'gouden drollen' viel de last van zijn schouders. Hij voelde zich de gelukkigste vader op aarde. fets. Foto: ANP/Eric Brinkhorst door Henk van Weert eindhoven - Trainer Erik Gerets gaat weg bij PSV. Dat besluit is gisteren in China genomen, waar PSV momenteel een pro- motiereis voor Philips maakt. Voorzitter Harry van Raaij en Gerets zijn 'in diepgaande ge sprekken' tot de conclusie geko men dat voortzetting van de re latie 'aanzienlijke risico's met zich mee zal brengen'. Dat duidt erop dat de moeizame relatie tussen Gerets en een deel van de spelersgroep de oorzaak van de breuk is. Het vertrek van de Belgische coach werd gister middag al bevestigd door direc teur voetbal Frank Amesen die in Nederland achtergebleven is. Naderhand maakte PSV via de eigen website het besluit we reldkundig. Gerets wilde gister avond vanuit China nergens op ingaan. „Ik geef nu geen com mentaar", zei hij. Voorzitter Harry van Raaij was niet bereikbaar voor een toelich ting. Via de PSV-site liet hij het volgende weten: „Iedere voet balliefhebber weet hoe ik over Erik Gerets denk en wat ik van hem vind. Erik heeft PSV als speler en als trainer grote suc cessen gebracht. Topsport is een hard bedrijf en als voorzitter moet je altijd het belang van de club voorop stellen. Het vertrek van Erik Gerets gaat mij zeer aan het hart, maar er blijft ons geen andere keuze dan afscheid te nemen in het belang van PSV." Wie de nieuwe hoofdcoach van PSV wordt is nog niet bekend. Volgens Amesen is daarover nog geen besluit genomen. Een logi sche opvolger zou de huidige assistent-trainer Erwin Koeman kunnen zijn. Koeman functio neert goed bij PSV, heeft aan zien bij de spelers en heeft een prima loopbaan achter de rug. Erik Gerets maakte afgelopen weekeinde zijn derde seizoen af bij PSV met een 0-1 overwinning op het nationale elftal van Chi na. Hij behaalde met PSV goede resultaten, al slaagde ook hij er niet in om PSV naar de tweede ronde van de Champions Lea gue te leiden. In de eerste twee jaar werd hij kampioen van de eredivisie. Dit jaar eindigde PSV onder zijn leiding als tweede. In de eerste helft van de compe titie werd duidelijk dat het niet meer boterde tussen een deel van de spelers en de coach. Een achttal spelers liet voorzitter Van Raaij weten dat er geen wis selwerking meer was. Tijdens de winterstop wist de voorzitter de onrust nog te bezweren. Duide lijk was wel dat met name Ne derlandse spelers weinig meer op hadden met Gerets. Ze ver weten hem fouten op het gebied van communicatie. Niettemin bleef Gerets de steun houden van Van Raaij. De club leiding stelde de coach zelfs een contract voor onbepaalde tijd in het vooruitzicht. Voorzover be kend is dat contract nog niet ondertekend. De huidige ver bintenis van Gerets loopt op 1 juli af. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Jeanet van der Laan, die dit seizoen met Peter Blangé, Wim Rijsbergen en Gerard Bakker wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de benoeming van An dries Jonker tot assistent van Louis van Gaal in de herhaling. „Voor iedereen kwam als een complete verrassing dat Louis van Gaal opnieuw trainer wordt van Barcelona. Maar dat Andries Jonker zijn assistent wordt, wekte misschien nog wel meer verba zing. Ik denk dat niet veel mensen hem kennen, maar ik ken Andries toe vallig heel goed uit zijn tijd als bondscoach van het Ne derlands vrouwenelf- taL In 1996 wonnen we met hem de Nordic Cup, een toernooi met allemaal landenteams uit Noord-Europa. Daarna werd Ruud Dokter onze trainer, wat uitliep op een grote deceptie. Nadat Dokter door de speel sters werd weggestemt, werd Jonker interim-coach. Onder zijn leiding haalden we het beste resultaat tot nu toe: de zilveren medaille bij de Uni- versiade. Hij werd hoofd-op- leidingen bij de KNVB en in die functie betekende hij heel veel voor ons. Hij hielp ons echt om onze sport naar een hoger niveau te tillen. We wonnen afgelopen weekeinde onze laatste kwalificatiewed strijd met 4-1 waardoor we niet degraderen, maar eigen lijk vonden we de uit slag alle maal wat magertjes. De sfeer in de kleedka mer was daardoor nogal down. An dries kwam binnen en beurde ons op. Hij trok ons uit dat dalletje. Hij is een echte vakman, een fantas tische trai ner M hij zou waar schijnlijk weer bondscoach van het vrouwenelftal worden. Nu gaat dat niet door. Daarom vonden we het toch vooral heel jammer dat hij naar Barcelo na gaat, ook al gunnen we het hem van harte en begrijpen we zijn keuze. Wij moeten toch af wachten wie we er voor terug;, krijgen en inho^yerre die pifcfi, belangm Jfftn pffidtfigen. Anr dries kon wardöen en hij wil de wat doen. Jeanet van der Laan uit Noordwijk is speelster van Ter Leede en Oranje. maribor/anp - De Nederlandse vrouwenjudoploeg heeft tijdens het EK brons in het landentoer- nooi veroverd. De eerste ronde tegen gastland Slovenië ging nog onnodig ver loren (3-4). In herkansingsronde kreeg het team de geest en knokte het zich langs Polen (4-3) en België (5-2). De strijd tegen Italië om brons leek kansloos, maar de vrouwen stegen boven zichzelf uit Natascha van Gurp, Daniëlle Vriezema en Edith Bosch - zij veroverde individueel zilver in de klasse tot 70 kilogram - won nen en Claudia Zwiers haalde het beslissende punt binnen. De vrouwen dachten daarmee een startbewijs te hebben verdiend voor het WK, maar tot hun woe de bleek die plek nog niet zeker. Er komt waarschijnlijk eerst nog een beslissende wedstrijd tegen Rusland. SPORT dinsdag 21 mei 2002 door Mark Caldenhoven foxboro - Na een aanloopje van drie oefenwedstrijden kunnen de deeltijdwerkers van Oranje in au gustus écht aan de bak. Ook in de Verenigde Staten behielden part timer Van Hanegem en freelan cer Advocaat met het Nederlands elftal de ongeslagen status. Maar meer dan een pilletje tegen de kater na het debacle van Dublin is het niet. De jacht op eerherstel gaat nu pas beginnen. Op papier valt er op de minise rie van Oranje in 2002 weinig aan te merken. Gelijk tegen En geland (1-1) en winst op Spanje (1-0) en de Verenigde Staten (2- 0). Er zijn bondscoaches met mindere rapportcijfers begon nen. Advocaat achtte het zondag in Foxboro te vroeg voor het op maken van een balans. Voordat Oranje op 7 september tegen Wït-Rusland de kwalificatiereeks opent op weg naar het EK in 2004 speelt het nog één oefen duel, op 21 augustus in Oslo te gen Noorwegen. „Dan moet ons Oranje er staan. Tot die tijd zul len we nog keihard moeten wer ken." In het Foxboro Stadium, op vijf tig kilometer ten zuiden van Boston, stond dat er zeker niet. Vedetten ontbraken, onder wie Van Nistelrooy, Van Bommel en Kluivert, of geloofden het na een lang en slopend seizoen wel (Stam, Davids, Zenden). Het strand lonkte en de geur van tal loze brandende barbecues van duizenden Amerikanen op de parkeerplaats voor het stadion wakkerden dat vakantiegevoel alleen maar aan. Van de gretige groep die Advocaat in de aan loop naar het treffen met de Verenigde Staten nog had ge zien was weinig meer over. Ed gar Davids, ja, maar de midden velder liep zich in alle ijver stee vast voorbij. Juist Davids verschafte Advocaat nieuwe inzichten in de testwed strijd tegen de wisselvallige WK- deelnemer, die offensieve daden paarde aan pijnlijke defensieve blunders. Door de absentie van het koningskoppel Van Nistel rooy en schaduwspits Kluivert verlegde de bondscoach enkele offensieve accenten. Makaay, en niet de verwachte Rotterdamse held Van Hooijdonk, werd als spits geflankeerd door debutant Van der Meyde (rechts) en Zen den in een heus 4-3-3-systeem. Precies zoals zijn adjudant Van Hanegem, een pleitbezorger van de Hollandse School, het graag ziet. Alleen marcheerde het midden veld niet. Omdat Cocu werd ge promoveerd tot schaduwspits, in 1998 door Hiddink op het WK nog met succes beproefd, kraak te het middenveld. Davids on dermijnde als linkshalf de orga nisatie en werd herhaaldelijk overlopen door Reyna. Omdat Landzaat onderdompelde bij uitblinker O'Brien viel er voor Cocu niets meer te controleren. Met alle defensieve gevolgen van dien. Het was dat doelman Waterreus de dag van zijn leven had. Advocaat noemde hem fantastisch. „Ach, ik weet best dat ik aardig stond te keepen, maar het was natuurlijk geen goed teken dat ik zoveel te doen kreeg", reageerde de keeper. Advocaat leerde in negentig Amerikaanse minuten dat Van Bommel en Cocu technisch en tactisch inhoudelijk meer te bie den hebben dan renpaard Da vids, die sinds 1998 ver is terug iet i legint om 14.30 uur. :hes ichem - De Graafschap ■ainer Jurrie Koolhof op °PI evoet ontslagen. De chemse club vindt, na aluatie en gesprekken vaj n aantal spelers, dat er te draagvlak is om Koolhof eei orlopende contract (tot esc* 2005) uit te laten dienen. veni ifis sinds oktober 1994 e 'a tste trainer die door De chap voortijdig op straat ;ezet. Jan Versleijen, Brver, Fritz Korbach, Bt P fan Doomeveld, Frans ;eJf n, Massimo Morales en cDonald gingen Koolhof imon Kistemaker was de trainer op De Vijverberg contract normaal uit- voei i Roy Makaay scoort zijn eerste doelpunt voor Oranje. Foto: ANP/Olaf Kraak gevallen en zich daardoor uit de markt prijst Organisatie en dis cipline blijven bovendien stok paardjes van Advocaat, die de komende maanden voor een lastige keuze staat. Van Bommel de strateeg of een krakende en piepende Davids die uit de pas loopt. Daardoor viel Advocaats gelegenheidssysteem enigszins in duigen. Zenden was onzicht baar en Van der Meyde fleurde pas op toen hij de vrije ruimte zocht in plaats van de kalklijn te toucheren. De achterlijn haal den de twee zelden. Frank de Boer stipte de proble matiek luid en duidelijk aan. „De trainer is nog zoekende." De bondscoach zelf: „Het mid denveld was niet goed en we hebben ontzettend veel kansen weggegeven. Ik ben de eerste die dat zal erkennen. Maar ik blijf erbij dat het niets te maken heeft met de speelwijze. De in vulling was anders, maar niet minder. Ik wilde gewoon zien of de vleugels meer rendement op leverden. We hebben meer kan sen gecreëerd dan ooit, maar ook meer weggegeven dan ooit. Mijn gevoel is dan ook wat dub bel." De beste mogelijkheden waren voor Makaay, die op zijn voor keurspositie als spits de beste van achttien interlands afwerk te. Prompt scoorde de vierde aanvaller in de hiërarchie na Van Nistelrooy, Kluivert en Has- selbaink voor het eerst in Oran je. Na twee missers rondde hij een actie op slag van rust be kwaam af. In de tweede helft, toen het Nederlands elftal door toedoen van Waterreus een voorsprong behield, verdubbel de Oranje de marge door Van der Meyde. De Ajacied schatte een doorkopbal van invaller Van Hooijdonk op waarde. „Dit is was je noemt een droomde- buut", vond aanvoerder Frank de Boer. „Daar kan ik me eigen lijk wel bij aansluiten", zei de debutant bescheiden. Hij is de eerste nieuwkomer sinds Advocaat en Van Hane gem de scepter zwaaien. Spijt dat hij Van der Meyde niet eer der had opgeroepen had de Haagse bondscoach niet „We hebben Andy, net als een paar andere spelers, echt niet uit het oog verloren. Alleen wilden we eerst weten of de gevestigde or de nog gretig genoeg was om de klus tot en met het EK van 2004 te klaren." Op de vacante positie van rech terspits lijkt Van der Meyde in een leemte te kunnen voorzien. In de voorbije jaren is de positie steevast met noodvullingen ge dicht. Boudewijn Zenden, Roy Makaay, Jeffrey Talan en zelfs Ronald de Boer en Mare Over- mars konden nauwelijks over weg met de erfenis van John van 't Schip, misschien wel de laat ste échte rechtsbuiten in Oranje en niet toevallig het voorbeeld van Van der Meyde. „Ik zie wel mogelijkheden. Het is aan mij om te zorgen dat ik er de vol gende keer tegen Noorwegen gewoon weer bij ben. Dat is mijn opdracht. Ik ben in elk ge val aardig begonnen." Nederland: Waterreus; Reiziger (35. Ricksen), De Boer, Stam (81. Ooijer) en Numan; Landzaat, Cocu (76. Bosvelt) en Davids; Van der Meyde, Makaay (76. Van Hooijdonk) en Zenden (76. Sikora). Quick Boys eft seizoen v« a enige glans 3md >listi emi Docos: slap, 3 begrijpelijk, kon «lijk ?pl m Corinthians: :e.g ren van stand de voetbalsport «rijk tegen leSneek ter dez e - Katwijk speelt zater- pied ren ONS Sneek om in de dina jasse te blijven. De Frie- ritaa trden winnaar van de na- angi ftitie in de eerste klasse. dstrijd wordt gespeeld op atü al terrein het veld van ■en 3 in Ermelo. De wed-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19