Steekterweg moet veiliger RIJN VEENSTREEK usbaan langs N207 roept tientallen vragen op annen golfterrein Vierambachtspolder krijgen vorm Minima kunnen extraatje vergeten R5 Sirene brandweer wekt Hoogmade 'Levensecht' legerkamp Celstraf voor neersteken van vriend Aarse reker opgepakt hoven/ter aar - Een 23- Xer Aarder is vanmorgen opgepakt op verdenking ui inbraak in een bedrijfs- uZevenhoven. Toen de Ena een alarm bij het be- jnlcwam, sloegen twee ;n op de vlucht. De Ter sprong in een vijver. De eman ontkwam. «wijzen en o ingenomen naan den rijn - Bij snel- ontroles op de Zeger- Alphen heeft de politie elopen week vier rijbewij- genomen en een auto in genomen. De auto was n 21-jarige man uit ykoop die met 155 kilo- voorbij de controlepost Er is maximaal 80 kilome- sgestaan. dinsdag 21 mei 2002 5 drukte bij ling ien gewo n hi nd tod hei auna >dei n aan den rijn - Avifauna k al d het pinksterweekeinde heffi aal geprofiteerd van het ;r te jweer en de nieuwe at- sn v is, Bijna 6.000 bezoekers n. Q arden de hekken van het et el iark, ruim een derde meer al dj irig jaar. Vooral het Au- ingti verblijf en de nieuwe lien in de speeltuin ston- nkin de belangstelling. hoogmade - Met loeiende sire nes heeft de brandweer Hoogma de zaterdag wakker geschud. Dat was nodig, want volgens organi sator Job Grovenstein bestond er om io uur nog nauwelijks be langstelling voor de demonstra ties van het korps van Ja cobswoude en de collega's van de regionale brandweer Rijnland. Na de rondrit dromden de dorpe lingen samen bij het oude hotel Rijnland, waar de brandweer oud en nieuw materieel had uitge stald. Vooral voor de brandspuit en de klimtocht op een hoge lad derwagen bestond grote belang stelling. 's Middags boezemde een groot nepongeval vooral jeugdige toeschouwers angst in. Tot opluchting van iedereen vis ten de duikers van de brandweer uiteindelijk poppen uit de perso nenauto die na een aanrijding in de Does terechtkwam. De hele dag stond in het teken van de verjaardag van Hoogmade, dat 750 jaar bestaat. Foto: Eric Taal door Wim van Wanrooy alphen aan den run - Bijna de helft van de automobilisten op de Steekterweg rijdt te hard. Dat is de conclusie van bewoners van de drukbereden weg tussen Al phen aan den Rijn en Bodegra ven. Zij verrichtten eind vorige week metingen met apparatuur van de verkeersorganisatie 3VO. De bewoners noemen de situa tie gevaarlijk en zorgwekkend. Zij eisen daarom maatregelen. Morgen leggen zij hun bevin dingen en klachten voor aan rijkswaterstaat. Hoewel zij be seffen dat hun straat over een aantal jaar (vermoedelijk in 2004) minder druk wordt als rijksweg Nil af is, zien ze de snelheid van de auto's daardoor nog niet dalen. Als de Nil van Alphen naar Bodegraven is doorgetrokken, gaat de Steekter weg - dan in eigendom van de gemeente - op de schop. Maar daarop wil niemand langer wachten. De situatie is de bewo ners al langer een doom in het oog. Nu de weg nog in provinciale handen is verlangen de bewo ners dat die overheid ingrijpt. De maximale snelheid moet van hen terug van tachtig naar zestig kilometer per uur. Verder wordt de weg volgens de bewoners veiliger door een aantal over steekplaatsen aan te brengen. Met tachtig handtekeningen op zak stappen ze naar rijkswater staat. De metingen werden zowel tij dens spitsuren als daarbuiten gehouden. Een vrachtauto maakte het met 96 kilometer per uur het bontst In de spits wordt de 80 kilometer per uur meestal niet overschreden. Maar de be woners wijzen er wel op dat zij ervan uitgaan dat ze in de be bouwde kom wonen en dat er dan dus ook te snel wordt gere den. p de wout van der Dussen iten iiitai woude - De plannen voor een ba rein in de Vierambachtspolder in ij vo woude krijgen vorm. De initiatief- jrtei s Fred de Grauw en Jan Haan be de politieke partijen met hun uit- uit ie plan voor een terrein van 60 val e met 18 holes, enkele gebouwen irea (parkeerplaatsen. Behalve het stuk de gi de Woudsedijk hebben Woubrug- n De Grauw en Alphenaar Haan in Zwetpolder (tussen de Zwetweg euro I Braassemermeer) en de Wasse- polder als plaats voor een golfter- gedachten. De kosten schatten zij niljoen euro. het last efnemers van plan om de Golf- en lyclub Jacobswoude op te richten, en eerst steun voor hun plan voor de gemeente een officiële aanvraag allen golfterrein in de Vierambachts- indienen. Hoewel dat een be nd gebied is, hopen De Grauw en er tezijnertijd met de gemeente uit te komen. Van omwonenden verwachten zij steun. „Die agrariërs hebben ons zelf benaderd", aldus De Grauw. In het ondememersplan staat dat de kos ten voor grondverwerving, aanleg van de holes, de waterpartijen, beregeningsin- stallatie en parkeerplaatsen 7,7 miljoen euro bedragen, waar nog ruim 2,3 mil joen bijkomt voor de gebouwen en ma chines. „Wij zijn daar wel van geschrok ken", geeft golfer Haan toe. De inkom sten, met name de verplichte renteloze lening die de beoogde 800 leden bij aan melding moeten storten, wegen daar vol gens hem tegenop. Bij vertrek lost de ver eniging de lening weer af. Om een snelle aanmelding te stimuleren hoeven de eer ste 250 aanmelders slechts 5.000 euro renteloos uit te lenen, de volgende 250 6.000 euro en de laatste 300 leden 7.000 euro. Daarnaast bedraagt het eemalige entreegeld 943 euro, net als de jaarlijkse contributie. Gezien de toenemende populariteit van de golfsport en de wachtlijsten elders, bij de golfclub Zeegersloot drie tot vijf jaar, verwacht het duo 800 leden binnen te halen. Bij minder dan 600 blazen de initi atiefnemers de zaak af. Volgens hen duurt het drie tot negen jaar voor het golfterrein er ligt. In de voorbereiding zit ook nog een MER-procedure (Milieu Ef fect Rapportage), die wettelijk is vereist voor golfbanen van meer dan 50 hectare. Omstreden punten zijn de relatie met de natuur en de verkeersaantrekkende wer king van de Golf en Countryclub. Voor de aanleg wordt een landschapskundige in geschakeld en ten aanzien van het ver keer geeft De Grauw een indicatie van gemiddeld twinitg auto's per uur en op topdagen dertig auto's. Voor wethouder Verhagen is alleen al die verkeersstroom een groot vraagteken. „Het lijkt mij daarmee onder grootschali ge recreatie te vallen", zegt zij. In het on langs gepresenteerde collegeprogramma worden grootschalige recreatieve voor zieningen als ongewenst aangemerkt. De alternatieve plek in de Wassenaarse- polder is voor wethouder Vink, die na een snelle blik in het ondememersplan ook wel een reactie wil geven, onbe spreekbaar: .Absoluut niet, dat is een sari mei "aan den rijn - Het vijftiende-eeuwse legerkamp in thema- rcheon heeft het pinksterweekeinde ruim 5.000 bezoekers ge in. Directeur Jack Veldman was daarmee behoorlijk in zijn nop- 'e trokken mede door het mooie weer zo'n tien procent bezoe ker dan vorig jaar. Het was dus druk voor onze begrippen. An- ttrken trekken misschien wel het tienvoudige, maar wij moeten n de charme van het thema en van de intimiteit hebben." Met kanonschoten als ouverture kwamen de spelers van de legerkampen van de Nederlandse groep "Het Gelres Overkwartier" en de Engelse groepen Dukes of Summerset en Oxford Household in actie om het publiek te boeien. Het leven in de kampen werd 'levensecht' nage bootst, tot lering ende vermaek van de toeschouwers. Of het nu om werken ging, of om een demonstratie van vechten. Foto: Koen Suyk/ANP schone polder die verder niet wordt be dreigd, die is echt voor agrarische bedrij ven". Ten aanzien van de Zwetpolder kan hij er zich wel iets bij voorstellen, „met veel aandacht voor natuur en mi lieu." Fractievoorzitter Mieke Dambrink (WD) vindt het een mooi plan met ha ken en ogen, „vooral ten aanzien van het verkeer en het is een kwetsbare locatie." De fractie van Gemeentebelang wil nog niet reageren. Wel wordt uit die kring op gemerkt dat het, mede gezien de prijzen, vooral iets is voor mensen van buiten Ja cobswoude. In het ondememersplan komen ook eni ge inwoners aan het woord, Henk Ange- nent, Bouw van Wijk en Jan Veraart, de laatste als woordvoerder van de Vereni ging voor Behoud van het Open Land schap, die zich verzet tegen de windmo lens. „De vereniging is van mening dat een golfbaan inpasbaar is in de polder van Jacobswoude", zegt Veraart. „Ons streven om het open landschap te be houden wil niet zeggen dat er niets mag veranderen, een golfbaan kan juist een verrijking zijn van het landschap." den haag/alphen aan den rijn - Een 54-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn moet een half jaar de gevangenis in omdat zij haar vriend met een mes stak. De Haagse rechtbank beschouwt de steek in de zij die zij haar toen malige vriend toediende toen hij niet aan haar seksuele wensen voldeed als een poging tot doodslag. De Alphense krijgt bovendien een half jaar voor waardelijke celstraf en een werkstraf van 240 uur. Het stel had regelmatig ruzie over seks. Soms moest de politie die oplossen. De vrouw trouwde niet minder dan zeven keer, maar bleek keer op keer onge lukkig in de liefde. De nieuwe vriend was bij haar ingetrokken zonder dat hij meebetaalde aan het huishouden. Wel deed hij klusjes in huis. Maar dat kon niet voorkomen dat het huis steeds meer vervuilde, onder meer door de aanwezigheid van veel huisdieren. De vrouw zit voorlopig nog even vast. Haar negen katten zijn naar de Dierenbescherming ge bracht en haar honden zijn bij haar dochter en een vriendin. Ondanks eerdere beweringen zou zij haar vriend nu definitief hebben afgedankt. De Alphense was door een psychiater 'licht verminderd toerekeningsvat baar' verklaard. Officier van justitie Dam eiste tijdens de behandeling van de strafzaak twee weken geleden, drie maanden cel, 240 uur dienstverlening en een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. ariërs Jacobswoude vrezen isolement van der Dussen iwoude - Verlies van land, omzet- j ,j door moeilijk bereikbare percelen, om geïsoleerd te raken op de jn sedijk Noord, problemen met de g0r mels onder de weg. Het zijn enkele ver 6 tientallen opmerkingen die om- :n 'den vorige week maakten tijdens e Me inspraakbijeenkomst voor het p traject van de busbanen langs de n Jacobswoude. het nog jaren duurt voordat de gehele provinciale weg N207 Alphen aan den Rijn en Leimui- den de bussen over vrije banen rijden, hield de provincie al een informatie avond in het gemeentehuis van Ja cobswoude over het tweede traject, het deel van de Kruisweg in Woubrugge tot Leimuiden. Met zo'n zestig belangheb benden uit de omgeving van de weg in ventariseerde de provincie de knelpun ten. „Het is een goed moment om te be ginnen en om er tijd in te investeren, die je later terugwint", zei Ivonne Schreiner, projectmedewerker van de provincie. De provincie presenteerde uitdrukkelijk een voorlopige schets die voor verbete ring vatbaar is. Een weg met - in het ka der van duurzaam veilig - een kleine middenberm, de vrije busbanen aan weerszijde van de weg, een soort dubbele rotonde bij het kruispunt bij de Vriezen- weg en de mogelijke afsluiting van de Kerkweg in Rijnsaterwoude, waardoor niemand daar meer de weg op kan. Na inventarisatie van de mening van de aanwezigen bleken er meer min- dan pluspunten. Er bestond zelfs twijfel aan het nut van de busbanen die volgens sommigen ook voor het agrarisch verkeer moeten openstaan. Veel agrariërs maken zich zorgen over inlevering van land. „Ik wil er land voor terug hebben, bijvoor- Jacobswoude durft beloofd douceurtje niet uit te keren door Tim Brouwer de Koning jacobswoude - Minima in Ja cobswoude kunnen fluiten naar hun eindejaarsuitkering over 2001. Burgemeester en wethou ders durven het beloofde dou ceurtje niet uit te keren uit angst voor boetes van het ministerie van Sociale Zaken. De gemeen teraadsfracties buigen zich van avond in een commissieverga dering over het collegevoorstel om de eerder toegezegde 56 eu ro per minimum in de knip te houden. Volgens de nieuwe wethouder Doky Verhagen van Gemeente belang besloot de gemeenteraad in november te gemakkelijk om het extraatje uit te keren. „On getwijfeld met de beste bedoe lingen", aldus Verhagen, „maar meer ingevoerde mensen had den moeten weten dat zo'n uit kering niet door de beugel kan." Inkomensbeleid is volgens de wethouder een zaak van het Rijk. „Ik heb alles bedacht om volgens de regels een douceurtje uit te keren, maar ik heb niets in de aanbieding. liever had ik het geld voor de minima gewoon betaald, maar de kans op een boete vind ik te groot" Verhagen vindt het des te ver standiger om de rijksregels te eerbiedigen, omdat Jacobswou de speciale aandacht krijgt van Sociale Zaken. Minister Ver meend constateerde vorig jaar op straffe van een boete dat de gemeente achterstanden moet wegwerken. Dat zegde de inter gemeentelijke sociale dienst (ISD) De Rijnstreek, waarvan behalve Jacobswoude Ook Ter Aar Nieuwkoop en Liemeer deel uitmaken, de minister toe. Directeur Schild van de ISD ont raadt Jacobswoude dan ook om de 'gevaarlijke' motie, die op 12 maart nog steun kreeg van het CDA, Gemeentebelang en oud wethouder Dambrink van de WD, uit te voeren. Verhagen bespreekt haar voor stel dinsdag in de gemeentelijke commissie welzijn. Zij hoopt de raadsfracties ervan te overtuigen dat zij hun goedbedoelde plan voor de minima te laten varen. „Het is net zoiets als wanneer je een klein kind een fiets belooft waarvoor je bij nader inzien het geld niet hebt", zegt de wethou der. „Leg zo'n kind dan maar eens uit, dat een fiets er helaas niet inzit. Toch moeten wij met een net zo teleurstellende bood schap naar de mensen terug. Zowel het college als de ge meenteraad moet het eerlijk en netjes aan de minima uitleg gen." beeld via ruilverkaveling", zo was te ho ren. Als de Kerkweg afgesloten wordt, kan de veetunnel waar ook kleine perso nenauto's door kunnen niet worden ver beterd en zijn bewoners van de Woudse dijk Noord bang dat ze geïsoleerd raken. Projectmedewerker Schreiner beloofde de tientallen opmerkingen te bestuderen. „We nemen het huiswerk serieus." Ook bekijkt de provincie wat zij met de vele suggesties kan doen voor de MER-proce dure (Milieu Effect Rapportage) die voor dit project noodzakelijk is. Die procedure begint in het najaar en gaat gepaard met nieuwe inspraakbijeenkomsten. l Leidsch DagbladARCHIEVEN ANNO 1902 Woensdag 21 Mei KATWIJK - Godt comt den arme weesen te baten die van vaderen moedersyn verlaten. Anno 1618 Dit opschrift zal wellicht menigeen boven een on ooglijk poortje gelezen hebben aan de Louwe-straat. Een open gang brengt u op een open erf zooals er nog vele te Katwijk gevonden worden. Eenige lagé gebouwtjes doen aan geen weeshuis denken. Een bezoek zal een ieder overtuigen van de noodzakelijk heid een ander weeshuis te stichten. In den loop der tijden heeft men wel getracht eenige verbeteringen aan te brengen, o.a. door het wegbreken van de bed- steedjes in de verblijfzaal, die zoo hoog van verdie ping is, dat men met de hand nagenoeg bij de bal ken kan reiken. Op den zolder, waar de meisjes slapen, zijn de bed- steedjes door ijzeren ledikantjes vervangen. Doch op den jongenszolder zijn de slaapkastjes met deurtjes nog te vinden. Verder zal men aantreffen uitzakken de schoorsteenen, vermolmde vloeren en balken; een ziekenkamer, waar gezonde menschen ziek zou den worden enz. enz. Maar eindelijk heeft dan toch nieuwbouw zijn beslag gekregen en is het werk aan besteed naar de plannen van den architect H.J. Jes- ANNO 1977 Zaterdag 21 mei ALPHEN AAN DEN RIJN - De Protestants Christelij ke Schoolraad in Alphen zal geen medewerking ver lenen aan een te stichten samenwerkingsschool voor L.E.A.O. Dat, omdat de schoolraad van mening is dat een 'door omstandigheden noodgedwongen vorm - die in feite door geen van de betrokkenen wordt gewild - geen basis is voor samenwerking'. Dat schrijft de Protestants Christelijke schoolraad in een brief aan de Alphense gemeenteraad. De schoolraad is van mening dat het vestigen van een L.E.A.O.-op- leiding aan de Christelijke Nijverheidsschool aan de Willemstraat daarentegen voor alle betrokkenen een aanvaardbare oplossing zou betekenen. De brief van de schoolraad werd geschreven naar aanleiding van een onderzoek door de vereniging van Nederlandse Gemeenten naar de mogelijkheden voor de stichting van een L.E.A.O. in Alphen. Het onderzoek werd verricht in opdracht van het Interge meentelijk Overlegorgaan Rijnstreek, waarin tien ge meenten uit de Rijnstreek zijn vertegenwoordigd. Uit dat onderzoek kwam naar voren dat er in Alphen slechts plaats is voor een L.E.A.O. wanneer op alle leerlingen van alle 'zuilen' uit de regio kan worden gerekend. Een samenwerkingsschool werd als enige mogelijkheid gezien. Wel werd gewezen op de moge lijkheid om geen aparte L.E.A.O op te richten, maar die onder te brengen bij één van de al bestaande scholen voor lager beroepsonderwijs. In die laatste mogelijkheid ligt naar de mening van de Protestants Christelijke Schoolraad een aan vaardbare oplossing. LEIDEN - Een 25-meter bad, een instructiebad, een café-restaurant, een recreatie-terras, een mogelijke ruimte voor een bowling-/kegelbaan en een ruimte die eventueel als sauna gebruikt kan worden. Dat zijn de belangrijkste kenmerken van het definitieve plan vooreen overdekt recreatiebad aan de Boshui- zerkade naast de 5-Meihal. De uitvoering van dit plan kost ƒ4.600.000. Als alles soepel verloopt zal omstreeks half augustus al met de bouw kunnen worden begonnen. OEGSTGEEST - Met een grote show in de Apollohal gaan de Oegstgeester Wilbert Drummers hun ko peren jubileum vieren. Het jeugdtamboerkorps Is op dit moment zestig man sterk. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (veen overschrijvingskaari) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 MJ 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad. La.v. leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roo6evdtstraai 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17