'OV-Taxi ondermaats' )e roerige geschiedenis van een mooie turnvereniging Lintjesregen9 bij veelbesproken Ons Buiten i REGIO R1 MsSËJf Gewonden bij vechtpartij 'Paspoppenbrand' in lingeriezaak SP presenteert 'ontluisterend' zwartboek Feest bij Moedig Voorwaarts LEIDEN dinsdag 21 MEI 2002 - -II-. "'"wno fi* vier uur. Bij 26 mensen kwam de taxi in het geheel niet opda gen. Andere klachten die wor den genoemd zijn een verkeerde auto (ongeschikt voor rolstoe lers), het niet boeken van de te rugreis, en de slechte afhande ling van klachten door Connex ion. De SP-Hulpdienst wijt de kritiek op de OV-Taxi vooral aan 'ge brekkige dienstverlening' en 'slechte informatievoorziening'. Ze constateert dat klanten wei nig of geen vertrouwen hebben in het systeem. De gemeenten moeten zich de kritiek veel meer aantrekken dan ze nu doen, Connexxion boetes opleggen en de rittenverdeling reorganise ren. Door de huidige manier van toewijzen komen taxi's vaak te laat, zegt de Hulpdienst Connexxion wordt aangeraden voor betere informatie te zor gen, ook aan de eigen chauf feurs. Die zijn vaak onvoldoen de op de hoogte van het sys teem. Het bedrijf moet klachten beter behandelen en de bereik baarheid van de centrale vergro ten. Bij de reservering moet bo vendien beter worden geïnfor meerd naar de specifieke be hoeften van de klant, zodat met een duidelijk is welke hulpmid delen er nodig zijn en of er een begeleider of geleidehond mee reist Volgens H. Hendriks van de Hulpdienst had de SP niet ver wacht dat er zo veel reacties zouden komen. Volgens de SP bagatelliseren de Leidse wet houders in haar ogen de verwij ten van klanten. „Deze klachten kwalificeren als een aanvaard baar risico is denigrerend en be ledigend", schrijft het zwart boek. Het Overleg Gehandicaptenbe leid is inmiddels ook met een onderzoek bezig en de PvdA houdt een enquête onder ge bruikers. 'Schokkend' leiden - De resultaten zijn be paald schokkend te noemen, meldt het zwartboek van de SP-Hulpdienst over de OV- Taxi. Een bloemlezing uit de inventarisatie van de klachten die de SP optekende. Een vrouw van 87 jaar zit op haar rollator te snikken voor Albert Heijn op het Kooiplein Een vriendelijke voorbijganger vraagt wat er aan de hand is. Mevrouw zit al twee uur op de taxi te wachten. Het personeel van Albert Heijn heeft al vier keer gebeld. Hierop heeft de voorbijganger zijn eigen wagen genomen en de vrouw naar huis gebracht. Een meneer gaat iedere week op dinsdagmorgen, zelfde tijd naar zijn kaartclub. Dat is ge woon bekend bij de centrale. Op de bewuste dinsdag ivacht hij twee uur. Hij belt nog maar eens. En nog eens en nog eens. Maar geen vervoer. 'Oké, dan strompel ik er wel heen.' On derweg komt hij ten val en kneust zijn enkel. Hij wordt naar het ziekenhuis gebracht en keert terug naar huis met een ambulance, 's Avonds gaat de bel 'Uw vervoer staat voor. Die had u toch besteld om ne gen uur?' „Bij mij is een beeld ontstaan van ontreddering", zegt H. Hendriks van de Hulpdienst. „Oude mensen die ergens uren staan te hangen, of in een hal staan te kreperen. Ik heb diep medelijden met deze mensen gekregen. Vooral het emotionele leed dat die men sen wordt aangedaan. Ik vind het een grof schandaal. Dit kan gewoon absoluut niet" leiden - Bij een ruzie in café 't Spoortje aan de Herensingel zijn in de nacht van vrijdag op zater dag drie mensen gewond ge raakt De aanleiding van de ru zie is onbekend. Ook het aantal betrokkenen staat niet vast Om nog onduidelijke redenen kreeg een aantal klanten laat op de avond onenigheid met el kaar. Al gauw mondde de ruzie uit in een vechtpartij waarbij niet alleen werd geslagen. Vol gens de politie is er naar alle waarschijnlijkheid over en weer met kapot geslagen bierflesjes gestoken. Uiteindelijk zijn drie mensen met steekwonden naar het LUMC overgebracht Het gaat om een 42-jarige Leidenaar, een 34-jarige stadsgenoot en een 38-jarige man uit Sassen- heim. De Sassenheimer en de 42-jarige Leidenaar konden na behande ling van hun verwondingen di rect weer naar huis. De 34-jarige man moest echter op d#lntensi- ve care worden behandeld aan forse steekwonden in zijn borst De politie heeft de zaak in on derzoek. op onderzoek ging in de winkel, bleek dat drie paspoppen vfifcn hadden gerat.Tnan Een naar beneden ge vallen hal ogee ns potje heeft zon dagochtend vermoedelijk voor brand gezorgd in een lingerie zaak aan de Nieuwe Rijn. Een 30-jarige man die boven de win kel woont, werd rond negen urn 's ochtends wakker van het in braakalarm. Toen de bewoner ^iraÓSênde pbppeir~Op straat weten te gooien, de derde pop is met hulp van toegesnelde buren in de winkel geblust De bewoner hield aan de blusactie lichte brandwonden over. Drie nog onbekende en hebben in de nacht jterdag op zondag twee tdorpers van 26 en 28 jaar indeld. Het drietal liep leHogewoerd en maakte lasserende fietsers op- ngen. Toen de twee Lei- irpers het drietal passeer- regen zij plotseling tal lappen en schoppen. De mannen moesten zich in UMC aan verwondingen i gezicht laten behande- e politie heeft de daders unnen vinden. rekers De politie heeft van twee 19-jarige Leidena- i heterdaad betrapt tij- en inbraak in een winkel t Kopermolen. Rond een lorden omwonenden iluiden en belden de poli- ;enten die ter plaatse te gingen nemen, za- man bij een kapot wacht houden. Hij kon irden ingerekend. Zijn was op dat moment bezig om de kluis open Ook hij is in de boei- impeerder Merenwijk Een 21-jarige man uit est is gisteren op de slingerd omdat hij wild erde aan de Gooimeer- Je man had zijn tentje it op een grasveldje ter van de Vossebes. Toen hem sommeerde zijn af te breken weigerde hij larop is hij meegenomen et politiebureau en met keuring op zak huis- gezonden. rekregeling AMRO Bij de ABN AMRO ma- ra werknemers gebruik ivertrekregeling en niet, londerdag in deze krant ;emeld, 8000. In totaal wel 8000 werknemers ge de reorganisatie bij de 'ertrokken. Gedwongen gen waren er niet bij. leiden - Tussen de buien door kwam er zaterdagochtend ook nog andere neerslag uit de lucht vallen bij turnvereniging Ons Buiten achter sportpark Noord. Zeventig leden werden daar door de Leidse Bond van Ama teurtuinders (LBA) in het zonne tje gezet omdat ze 25 jaar of lan ger tuinieren tussen de Willem de Zwijgerlaan en de Merenwijk. Wethouder A. Pechtold (milieu), de man die in het college over de groene vingers gaat, speldde de lintjes op. De feestelijke gebeurtenis werd deels overschaduwd door uit spraken van C. Buijs, interim-di recteur van woonstichting Por taal die onlangs in deze krant zei dat hij op het terrein van Ons Buiten waar zo'n 460 volkstui nen gelegen zijn, woningen wil laten bouwen. Die opmerking is de leden van Ons Buiten volko men in het verkeerde keelgat ge schoten. Buijs is een passant die ze niet allemaal op een rijtje heeft, zo luidt de mening van de volkstuinders. Ook H. de Groot voorzitter van de LBA kwam in zijn toespraak op de uitspraken van Buijs te rug. „De leden van Ons Buiten willen gewoon hun lapje grond gebruiken. Gelukkig is er na de uitspraken van Buijs adequaat gereageerd met een aantal inge- Een van de 70 leden van Ons Buiten die zaterdag in het zonnetje zijn gezet. Foto: Eric Taal zonden brieven in het Leidsch Dagblad. Hopelijk heeft Portaal de boodschap begrepen en staat de politiek achter ons." Op die laatste opmerking had Pechtold een reactie, „Laat zien dat u een levendige vereniging bent Dat is de rechtvaardiging voor uw bestaansrecht en dan staat de politiek achter u", zo hield hij de jubilarissen en het bestuur van Ons Buiten voor. leiden - Bij manege Moedig Voorwaarts aan de Wassenaarseweg was het gisteren feest. Vanwege het 30- jarig bestaan van de vereniging stond de feestdag in het teken van het Wilde Westen. Zo gaven western- ruiters en line-dancers demonstraties. De bewoners van de woongemeenschap voor verstandelijk gehandi capten Swetterhage uit Zoeterwoude kwamen ook aan hun trekken. Zij zijn wekelijks actief bij Moedig Voorwaarts en mochten ook gisteren hun rondjes op de paarden rijden. Foto: Mark Lamers door Robbert Minkhorst leiden - De OV-Taxi in de Leidse regio presteelt ondermaats. De Leidse SP concludeert na eigen onderzoek dat het vervoerssys teem voor ouderen en gehandi capten hard toe is aan forse in grepen. Ontluisterend vindt H. Hendriks van de SP-Hulpdienst het relaas van gebruikers in het zwartboek 'Taxi/Busje komt zo Of nooit?!' De partij is zich 'rotgeschrok- ken' van het aantal klachten, en de aard ervan. De taxiservice, de opvolger van het oude WvG-ver- voer, bestaat nog geen jaar. De SP (en anderen) merkt voortdu rend dat klanten ontevreden zijn. Tegelijk heeft ze het gevoel dat uitbater Connexxion de klachten niet naar behoren af handelt. De SP besloot daarom een maand geleden een eigen klachtenlijn te openen. De erva ringen zijn verwerkt in het zwartboek. Daarbij doet de SP op basis van de kritiek op de ge meenten en Connexxion een aantal aanbevelingen. De ge meente reageert nog niet op het zwartboek. Ze wil het eerst le zen. De SP denkt dat de verza melde klachten nog maar het topje van de ijsberg zijn. Bij de Hulpdienst hebben zich in een week tijd 139 klagers met 375 klachten gemeld. „De resul taten zijn bepaald schokkend te noemen", schrijft de SP. „Er valt niet te ontkennen dat op zijn minst het aantal klagers vele malen hoger is dan het aantal dat bij de officiële klachtenlijn (van Connexxion) staat geregi streerd." In januari, februari en maart kwamen daar 212 klach ten binnen. De veruit het vaakst genoemde klacht is het te laat komen van de taxi. De OV-Taxi hoort bin nen twintig minuten ter plekke te zijn, maar 119 keer lukte dat niet. Bovendien kwam de taxi geregeld fors te laat Tien keer duurde het 40 minuten voordat er een wagen kwam, 22 keer een uur, 28 keer anderhalf uur, 17 keer twee uur en drie keer zelfs brug en wat dies meer zij. Wa ren de uitvoeringen eerst in ho tel du Nord, de huidige Lido- bioscopen, vanaf 1939 werden de uitvoeringen met wisselend succes in de Leidse Stadsge hoorzaal gegeven. Die uitvoe ringen werden steeds kostbaar der, zodat de jaarlijkse frequen tie afnam. Door het uitblijven van vers bloed zag Excelsior het aantal bestuursleden drastisch ver minderen. In 1987 ontstond een bestuursvacuümDe ver eniging dreigde in het slop te raken wanneer niet spoedig aanvulling in het bestuur kwam. Tijdens een emotionele vergadering in maart 1988 wer den de leden voor de keus ge steld: aanvulling tot een voltal lig bestuur, zoeken naar fusie mogelijkheden of afbouwen en opheffen. Zij kozen eieren voor hun geld en het bestuur was dankzij de inzet van enige moe ders voltallig. Excelsior klom uit het dal. In 1996 herhaalde de geschiedenis zich. Na een lange discussie ontving het bestuur een blanco mandaat om te wer ken aan een fusie. Zover is het nog niet gekomen. De receptie van de oudste turn vereniging van Leiden wordt zaterdag 1 juni van 17.00 tot 21.00 uur gehouden in de oud ste gymzaal van Leiden aan de Pieterskergracht. Iedereen die bij Excelsior turnt of heeft ge turnd is welkom. Speciaal voor het lustrum is er een jubileum boek van 144 pagina's met fo to's samengesteld. Het boek is te bestellen bij Ank van der Moer 071-5315384. Eric-Jan Berend sen Onderlinge wedstrijden tussen Excelsior en DOS in de gymzaal aan de Pieterskerkgracht, waarschijnlijk in 1968. Vlnr, onbekend (DOS), Henny Sieval (Excelsior), onbekend (DOS), Koos Sieval (Excelsior), Henk de Vries (DOS), Wim Meyers (Excelsior) Taverne (Excelsior), Andries Deursen (Excelsior), onbekend (DOS), Ton Wildenburg (Excelsior), Kees Griffioen (Excelsior), Jan Guldemond (Excelsior), Hans Pannekoek (Excel sior) en Leo Post (voorzitter Excelsior). Foto: PR transport gezet om in Duitsland te werken. Materialen werden schaars en gymnastiekschoe nen konden allang niet meer worden geleverd. De honger winter van 1944-'45 en het on derduiken van de mannelijke bevolking werden ook voor Ex celsior funest. De vereniging verbrak het contact met de le den en stopte. Na de bevrijding werden de contacten snel her steld en op 12 juni startte voor de aspiranten de eerste les- avond. In de jaren zestig dienden zich de specialisaties aan. In 1968 zette het bestuur een selectie- groep op en volgden onderlinge wedstrijden en wedstrijden te gen andere verenigingen elkaar met de regelmaat van de klok op. De sfeervolle zaal aan de Pieterskerkgracht met zijn grote potkachels, zijn aparte kleedka mers en zijn balkon werd inge ruild voor een modernere zaaL In Zuidwest opende een nieuwe aspirantenafdeling. De stad breidde zich uit en Excelsior groeide mee. Ruim 80 jaar bleef Excelsior als mannenvereniging als ééri der laatste Mohikanen in de film wereld overeind. Is er dan nooit gesproken over samengaan met dames? Jazeker, diverse keren, zelfs. Voor de eerste maal vielen hierover al geluiden te horen in 1908 maar het duurde tot 1982 alvorens het mannenbastion werd geslecht. Al vanaf haar oprichting kent Excelsior het fenomeen uitvoe ringen. Deze avonden hadden vroeger veel weg van openbare lessen of demonstraties, later kwamen de oefeningen aan rek, De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berend sen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 iet begin van de vorige (voetbalde een aantal jon- van de Langegracht op een aan het Zwarte Pad. Om it voetballen op een gege- noment werd verboden, chtten zij om de verveling [drijven op straat aan pa- op hekken acrobatische l Hun enthousiasme was oot dat een aantal knapen 5 tot 18 jaar besloot mee te Zo werd op 3 juni 1902 de lastiek Schermvereeni- Excelsior opgericht Het re ent werd op een gescheurd rakje geschreven, ee maanden later werd op dagen van acht tot tien uur ®ds in de zaal aan de Van 'erfstraat in de derde klas- 100I begonnen met de fes- Een goede maand later ver te de vereniging naar de dinsdagavond. Weer later ver wisselden de leden de zaal voor die aan de Pieterskerkgracht, Van Vollenhovenkade en Op- penheimstraat In 1914 ontstond door de Eerste Wereldoorlog een tekort aan le den. Een merendeel werd voor militaire dienst opgeroepen. Heel anders ging het toe in de Tweede Wereldoorlog. In eerste instantie verliepen de vereni gingsactiviteiten vrij normaaL Alleen de gymzaal moest wor den verduisterd en voor.verga- deringen was een vergunning vereist Ondanks het gedreun van afweergeschut bleek het toch mogelijk in 1942 een jubi leum te vieren en een uitvoe ring te geven. Allengs verslechterden de om standigheden. Mensen werden van de straat geplukt en op

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13