Rellen in Haagse binnenstad MOORD OP FORTUYN ^ortuyn en zijn opvallende relatie met de media Binnenhof weer zwaarder bewaakt 'Centrumlinkse of-rechtse coalitie nu verstandigste keuze Westbroek beschuldigt politiek Europese politici zijn verbijsterd over aanslag Buitenlandse media melden dood 'populistische dandy' m :iE® a T- ^enmöller jaal verslagen' ^sum - GroenLinks-lijst- Rosenmöller voelt zich verslagen' door de aan- ij Pim Fortuyn. „Politiek lótaal onbelangrijk. Het m het menselijk aspect." Qstal: hrtepunt wc. - WD-leider Dijkstal lal verslagen.' door de op Pim Fortuyn. „Dit is ioluut dieptepunt voor leving en democratie", ert: Aanslag rzinwekkend sum - PvdA-lijsttrekker ft vindt de aanslag op m 'weerzinwekkend', g niet te bevatten. Onze irratie heeft hiermee zijn uld verloren." Graaf: rme klap 'c - D66-leider De Graaf is feschokt door de moord h Fortuyn. „Dit is een ver- Lelijke klap voor Fortuyn, jjn dierbaren, de politiek, [dereen eigenlijk." Vol le Graaf kun je van me- ^rschillen, maar mag dit gebeuren. dinsdag 7 mei 2002 den haag/gpd - Een betoging van aan hangers van Pim Fortuyn in het centrum van Den Haag is gisteravond volledig uit de hand gelopen. Een groep van driehon derd mensen richtte op grote schaal ver nielingen aan. De mobiele eenheid (ME) werd ingezet, evenals het waterkanon, de bereden politie en de hondenbrigade. Er zijn tientallen arrestaties verricht. Drie politieagenten raakten gewond; zij moesten voor behandeling naar het zie kenhuis. Ook aan de zijde van de beto gers vielen gewonden. Het is onbekend hoeveel. Op de Kalvermarkt werd een fotograaf gemolesteerd. Hij werd door tientallen jongeren belaagd. Zijn camera werd ver nield. De hele avond waren cameraploe gen en journalisten het mikpunt van agressie. Een cameraman van TV West kwam goed weg toen een bierfles voor zijn gezicht uiteenspatte op zijn camera. De avond begon rustig toen enkele tien tallen mensen zich na het nieuws van het overlijdén van Pim Fortuyn rond het Bin nenhof verzamelden. Er werden bloe men neergelegd en kaarsen aangestoken. Naarmate de avond vorderde, verzamel den steeds meer mensen zich op het Plein, voor het gebouw van de Tweede Kamer. De sfeer werd grimmiger toen zo n tweehonderd jongeren politici be gonnen uit te schelden en leuzen begon te schreeuwen. Een brand in de parkeer garage onder het Plein zorgde voor nog meer ophef. Omstreeks acht uur zette de politie het Binnenhof met dranghekken af. De aan zwellende meute drong voor de hekken samen en dreigde op te rukken naar het Binnenhof. Daarop werden politiehon den achter de dranghekken geposteerd. De beto'gers gooiden vuurwerk- en brandbommen. Uiteindelijk werden ook dranghekken naar de politie gegooid. Op dat moment, even voor tien uur, kwam de ME tevoorschijn. Na enkele nieuwe 'veegacties' verspreid den de betogers zich door de binnenstad. De ME kwam handen tekort om overal op tijd bij te zijn. Als de ene groep rad draaiers uiteen was gejaagd, had zich er gens anders weer een nieuwe gevormd. Ambulances reden af en aan. Uiteindelijk besloot de politie grote delen van de binnenstad voor alle verkeer af te sluiten. Omstreeks half één keerdede rust in het centrum van de stad weer. tenende -{hokt ag - CDA-leider Balke- is 'geschokt' door de l op Pim Fortuyn. „Dit is schrikkelijk bericht. Erg enlijk voor de Neder- situatie", zei hij gisteren. 'okkanen: inde idam - Marokkaanse }den hebben de moord 1 Fortuyn in felle bewoor- I veroordeeld. Daarnaast zij hun medeleven betui- n de familie en vrienden |n Fortuyn. „Deze politie- slag is een schande voor pocratie", zei Abdou Me- namens een netwerk van jcaanse organisaties. choppen lijsterd it - De Nederlandse -katholieke bisschoppen n gisteravond hun ver ing en afschuw uitge- m over de 'brute moord' Fortuyn. Ze roepen fenleiding van de aanslag jeen bezinning op het hend geweld in de sa- ving. rijswijk/anp-afp-efe - europese politici van uiteenlopende poli tieke kleur hebben met verbijs tering gereageerd op de moord op Pim Fortuyn. De Belgische premier Guy Ver- hofstadt omschreef de 'laffe' aanslag als 'een gewelddadige actie tegen de democratie'. Ver- hofstadt zei dat hij dacht dat het onmogelijk was 'dat zoiets zou gebeuren in een land dat lid is van de Europese Unie'. Filip Dewinter, de leider van het extreem-rechtse Vlaams Blok zei in een eerste reactie dat hij zich verbaasde over het gebrek aan beveiliging rond de omstreden politicus. Volgens hem is het in alle omringende landen gebrui kelijk dat politici die worden be dreigd, bescherming van de po litie krijgen. In Frankrijk toonde voorman Bruno Mégret van de extreem rechtse Nationale Republikeinse Beweging (MNR) zich eveneens geschokt door de aanslag. „Als die politiek was gemotiveerd, dan bewijst deze criminele daad tot welke gevolgen hysterische stellingnames kunnen leiden", aldus Mégret. Hij verwees naar de wijze waarop de linkse poli tieke partijen in Frankrijk de af gelopen vijftien dagen actie hebben gevoerd tegen de ex treem-rechtse rivaal van Mégret, Jean-Marie Le Pen van het Front National. Een woordvoerder van het Front National vroeg zich af wat het motief voor de aanslag was. „We weten niet of hij het slachtoffer is geworden van een politieke moord of dat de aanslag wellicht te maken heeft met zijn seksuele geaardheid", aldus de woord voerder. De Britse premier Blair zei dat de Britten meeleven met de schok die de Nederlanders voe len. Wat voor gevoelens politici ook mogen oproepen, de enige plaats om die te uiten is in het stemhokje, aldus Blair. De par tijbijeenkomst van de PvdA die hij vanavond zou bezoeken, is afgelast De speciale vertegenwoordiger van de Europese Unie voor het buitenland, de Spanjaard Sola- na, noemde de moordaanslag 'verschrikkelijk'. „Het spreekt voor zich dat ik dit soort praktij ken ten zeerste afkeur. De Deense minister van buiten landse zaken Moelier veroor deelde de aanslag als „een har de slag voor de democratie. Niets kan een dergelijke onaan vaardbare daad rechtvaardigen, die een ernstige aanslag en gif voor de democratie is." De voorzitter van de rechtse Deen se Volkspartij. Kjaersgaard, was 'ontzet door deze ongelooflijke moord'. Ook de Verenigde Staten heb ben geschokt gereageerd op de moord op Pim Fortuyn. Een woordvoerster van het ministe rie van buitenlandse zaken sprak van een 'zinloze daad van geweld'. „De VS delen de schok van onze Nederlandse vrien den." Zo'n 1.000 aanhangers van Fortuyn uitten hun ongenoegen op het Binnenhof. Foto: GPD/Phil Nijhuis Politicoloog Andeweg: LPF na dood Fortuyn niet in regering ruswijk/anp - Veel buitenlandse media hebben snel gereageerd op de aanslag op Pim Fortuyn. Onder meer de Duitse zender ARD, de Britse omroep BBC World en de Amerikaanse nieuwszender CNN, openden hun nieuwsuitzendingen met een verslag van de gebeurtenis sen in Hilversum. Ook in de journaaluitzendingen op de Franse televisie kreeg de aanslag veel aandacht. De Fran se nieuwszender TF1 meldde dat de 'populistische dandy' was neergeschoten. Prominente Amerikaanse kranten als de New York Times, The Washington Post en Spaanse dagbladen als El Mundo en El Pais besteden op hun interneteditie promi nent aandacht aan de aanslag. De Italiaanse krant La Repubbli- ca repte op zijn internetsite van een aanslag op 'de Haider van Rotterdam'. De omroep RAI wijdde het tv-actualiteitenpro- gramma Porta a Porta (Van deur tot deur) aan de moord op For tuyn. Op de website van de Oosten rijkse krant Der Standard kwam gisteravond al een reeks reacties binnen op de moord op For tuyn. „Wie had dat gedacht. Ook een liberaal klimaat is geen re medie tegen haat", aldus een re actie. - - '<M no's: e daad «dam - De moord op Pim n is behalve een laffe lok een aanslag op de de- tische grondbeginselen ize samenleving. Dat en de belangenorganisa- r homoseksuelen. Vol- OC-voorzitter H. Beerten ortuyn als openlijk ho- sueel gezorgd voor een ipatie van de homo's in and. door Wilfred Simons leiden - Zonder Pim Fortuyn kan de politieke partij die zijn naam draagt geen regeringsver antwoordelijkheid dragen. De LPF-Kamerkandidaten hebben nauwelijks zelfstandige politieke denkbeelden en zijn vooral be doeld om gewicht te geven aan de stem van Fortuyn. Nu hij er niet meer is, is onbekend wat zij willen en namens wie zij spre ken. Dat zegt de Leidse hoogle raar politieke wetenschappen R. Andeweg. „Zonder Pim Fortuyn is zijn partij geen factor van be lang in de Nederlandse poli tiek." Andeweg reageert buitenge woon geschokt op de moord op Pim Fortuyn. „Dit is zonder pre- cendent, los van wat je van de man en zijn denkbeelden vindt. Politieke moorden, dat had je tot nu toe in de Nederlandse sa menleving niet." Hij vindt het dan ook moeilijk en pijnlijk om nu al vooruit te denken over de politieke gevolgen. Toch moet dat wel, vindt Andeweg, met het oog op de naderende verkiezin gen. De Leidse hoogleraar vindt dat er na de verkiezingen, of die nu worden uitgesteld of niet, een regering moet komen waar een sterke oppositie tegenover staat. „Het is volstrekt duidelijk dat de Paarse kabinetten de polarisatie uit de politiek hebben gehaald. Naar nu blijkt, is dat niet goed geweest", meent Andeweg. „Het CDA was de grootste oppositie partij. Zij heeft die rol de afgelo pen acht jaar niet goed vervuld. Dat kon ook amper, want er is haast geen oppositie mogelijk tegen een regeringscoalitie die zo'n breed politiek spectrum bestrijkt." Andewegs voorkeur gaat uit naar een centrumlinkse of - rechtse regering, met deelname van het CDA en zonder de LPF. „Het is mijn hoop dat de LPF na de verkiezingen niet zó groot wordt, dat er geen regering te vormen zou zijn van drie a vier politieke partijen en één grote partij in de oppositie. Het liefst zie ik een LPF die als een nor male, zij het grote oppositiepar tij functioneert." Andewegs grootste wens is dat er na de verkiezingen een sterke oppositie aan de linker- of de rechterkant van het politieke spectrum ontstaat. „Dat brengt polarisatie in de politiek en geeft de kiezers een duidelijke keuze, luist aan het ontbreken van die keuze heeft Fortuyn zijn succes te danken gehad", meent Ande weg. Andeweg spreekt de voorzichti ge verwachting uit dat de LPF, nu zonder Fortuyn, na de ver kiezingen uiteen zal vallen. „Het is geen homogene club, de Ka merkandidaten spreken niet met één stem. Zij zijn geen fac tor in de politiek en het is niet duidelijk wie zij vertegenwoor digen. Toen Fortuyn nog in le ven was, zei hij ook de ene week dit en de andere week wat an ders. Zijn persoon hield de partij bij elkaar." A Guardian Assassination stuns Europe Oland&uccisoflkadev razrista Buitenlandse kranten brachten het nieuws groot. Foto: Hans van Weel in van Stipriaan Luïscius sum - Pim Fortuyn was de ue een opvallende relatie let de media. De gisteren (orde voorman van de Lijst brtuyn was op zijn uitda- manier gek op de media, de kranten, tv en radiode pammer vooral de laatste I maar niet met rust wil- konden laten. Als geen fe politicus wist hij niet al- media knap te bespelen, eek Fortuyn er een abso- eester in om via de micro- :amera of verslaggevers- it kiezersvolk op deskun- ijze te bespelen. Als For- p tv kwam, stegen de kijk- prompt. ijn uitgesproken menin- zijn manier van omgaan pers heeft Fortuyn heel ensen tegen zich in het heeft gejaagd. Ook colle- itici. De weerstand die n hand ging met de be sting die hij opriep, lijkt u fataal te zijn geworden. >rtuyn heeft er door zijn op radio, televisie én in nten wel voor gezorgd dat complete cultuuromslag vond in politiek Neder- lij sprak populistisch en •lijk, in begrijpelijk Neder- Hij keek daarnaast tijdens ews vaak guitig en met enkeling in zijn ogen naar iera, een trucje dat Hans I heel lang geleden al eer- ipaste. ige politici zijn nog wel mide voor de camera en Ich door de vragenstellers deren. Pim Fortuyn niet. De lijsttrekkersdebatten werden een spektakel door de aanwezigheid van Pim Fortuyn. Foto: ANP/Juan Vrijdag Vlak nadat bekend werd dat hij de Lijst Pim Fortuyn had opge richt, liet hij zich bijvoorbeeld door Kees Driehuis van NOVA ondervragen. Fortuyn was niet blij met de kritische, zuigende toon van Driehuis en liet dat ook onomwonden en zonder een spoor van verlegenheid blij ken. Verleden week nog stuurde For tuyn televisieploegen van RTL 4 en de NOS weg, omdat de wa gen die de journalisten stelden over buitenlanders hem niet welgevallig waren. Ook een tele visieverslaggever van de BBC kreeg de grootste problemen bij Fortuyn in zijn Rotterdamse wo ning. Wouke van Scherrenburg, politiek verslaggever van Den Haag Vandaag leerde de grillen van de politicus eveneens ken nen. Toen zij wat al te kritische vragen aan hem stelde, reageer de hij geïrriteerd: „Mens, ga toch koken!" Kortom, voor ge vestigde journalistieke namen had Fortuyn geen ontzag. En wie herinnert zich niet het interview in de Volkskrant, en kele maanden terug. Daarin zei hij de islam een achterlijke cul tuur te vinden. In dat licht pleit te hij ook voor het afschaffen van het Grondwetsartikel dat discriminatie verbiedt. Die uit spraken kostten hem de kop als voorman van Leefbaar Neder land en leverden hem een enor me berg aan (negatieve) publici teit op. Pim Fortuyn deinsde er ook niet voor terug om tijdens tv-debat- ten geïrriteerd de studio te ver laten. Zo liep hij onlangs de monstratief weg uit het lijsttrek kersdebat van 2Vandaag, nadat Groenlinks-fractievoorzitter Ro senmöller hem op zijn nummer had gezet. Afgelopen zondagmiddag werd Pim Fortuyn geïnterviewd door Nazmiye Oral van de Neder landse Moslim Omroep. Het ge sprek handelde over de ver scherpte tegenstellingen tussen de westerse en de islamtische cultuur. Het werd een pijnlijk gesprek waarin veel stiltes vie len, met ijzige en uitdagende blikken over en weer. "Wat bete kenen uw ideeën voor mij en mijn familie?', wilde de inter viewster weten. En: 'Ik wil zo graag geloven in uw goede be doelingen, meneer Fortuyn'. De Lijst Pim Fortuyn had een officiële internetsite, maar de aanhang van de politicus was dermate groot, dat ook fervente Fortuyn-aanhangers sites had den opgezet. Zo is op internet de site King Pim' te vinden, met enkele tientallen foto's van de politicus. Daarin wordt de Rot terdammer als een soort film ster, een glamour-figuur, gepre senteerd. Een rondgang over in ternet leert dat van geen enkele politicus dergelijke pagina's op internet te vinden zijn. Zijn grote voorbeeld was de Amerikaanse president John F. Kennedyde man die in de VS in de jaren zestig de kracht van het medium tv ontdekte, en door een wervelend tv-debat met tegenstrever Nixon nipt de presidentsverkiezingen won. En net als Kennedy betaalde ook Fortuyn een hoge prijs voor de beroemdheid. den haag/gpd - De moordaan slag op Pim Fortuyn heeft met een consequenties voor de be veiliging van de belangrijkste politici van Nederland. Minister Pronk liep gisteravond nog zon der beveiligers naai" de extra ver gadering van de ministerraad, maar na afloop verliet hij met lijfwachten van de politie het Binnenhof. Ook de lijsttrekkers van de politieke partijen worden sinds gisteravond extra bewaakt. Sinds de aanslagen van 11 sep tember waren de veiligheids maatregelen op en rond het Binnenhof al extra .aange scherpt. Overal zijn toen extra bewakingscamera's opgehangen en bij de achteringang van het Binnenhof zijn ook paaltjes ge plaatst die alleen door een druk op de kop van de portier van de Tweede Kamer kunnen wegzak ken. Een aantal ministers rijdt ook al maanden in een extra be veiligde auto. De mkz-crisis en de aanslagen in de Verenigde Staten waren daarvoor de aan leiding. De veiligheid van het Binnenhof was de afgelopen maanden een paar keer actueel. Begin augustus stak een verwar de man recht voor de Ridderzaal zijn auto in brand. Kort daarna was het opeens niet meer moge lijk om zomaar het Binnenhof op te rijden, maar de politie zei toen toch dat extra beveiliging niet nodig was. In oktober be sloot het kabinet ruim een mil joen euro extra uit te trekken voor verdere beveiligingsmaat regelen rond de Haagse parle mentsgebouwen. Fractie Leefbaar Rotterdam reageert geschokt hilversum/anp - Henk West broek vindt dat een deel van de politiek en de pers een sfeer heeft gecreëerd waarbij gekken dit soort dingen doen. In het Radio 1 Journaal zei het promi nente lid van Leefbaar Neder land dat Fortuyn door sommi gen is neergezet als een verach telijk en duivels mens die een tweedeling in de maatschappij zou veroorzaken. Westbroek wees de beschuldigende vinger met name in de richting van PvdA-leider Melkert en Groen- Links-voorman Rosenmöller. Hij zei wel dat het om zijn per soonlijke mening gaat en dat hij emotioneel is. Partijvoorzitter Jan Nagel van Leefbaar Nederland noemt de aanslag verschrikkelijk. Op dit moment voelt hij veel voor uit stel van de verkiezingen, 'zonder enige politieke bedoelingen dan ook'. „In ieder geval stoppen we de campagneactiviteiten." De fractie van Leefbaar Rotter dam is geschokt door de aanslag op lijsttrekker Pim Fortuyn. En kele leden van de fractie waren gisteravond bijeen in het stad huis van Rotterdam waar de groep zou vergaderen. „Wij vra gen ons af: Hoe heeft dit kun nen gebeuren", stelt LR-raadslid Smit. Hij is ervan op de hoogte dat Fortuyn werd bedreigd. „Ik zie wat ik al over me heen krijg, en bij hem was dat nog veel er ger." Burgemeester Opstelten be zocht gisteravond ongeveer een kwartier de verslagen fractie van Leefbaar Rotterdam. Hij maakte de gang naar de fractiekamer in aanwezigheid van de drie zich- baar aangeslagen wethouders van Leefbaar Rotterdam Rabella de Faria, Wint van Sltdfen Mar co Pastors. De wethouders zijn pas recent benoemd, dat ge beurde in aanwezigheid van Fortuyn die de heweging groot maakte. Fortuyn kreeg bij de ge meenteraadsverkiezingen ruim 83.000 voorkeurstemmen van de in totaal ongeveer 85.000 stem men op Leefbaar Rotterdam. Partijgenote De Faria realiseert zich dat haar partij door de dood van Fortuyn het boeg beeld heeft verloren. „Maar dit college staat als een huis. Het zal niet zo zijn dat dat inzakt. De fractie van Leefbaar Rotterdam is hierdoor ook dichter naar el kaar gegroeid."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5