r Jenin uit te stellen BUITENLAND Israël WCCt missie 'federeen kent Erfurt straks van moord' Schietpartij is bloedigste ooit in Duitsland Russen hebben Tsjetsjeense rebel Khattab weer gedood Figurant 'Who is Hu' schopt het tot partijleider Nederland blokkeert akkoord kinderporno Getuige: Joegoslaven bewapenden U(^K zelf 'Geen terroristen naar VS als doodstraf volgt' Kofi Annan zwicht voor zware druk Tel Aviv De dood regeert nog altijd in Tsjernobyl ak-Milosevic iag niet langer n haag - De beslissing van de chters in het Milosevic-pro- dat de aanklagers op 10 iril 2003 klaar moeten zijn >tde presentatie van hun be- jsmateriaal, blijft overeind, jt verzoek van hoofdaan- lagster Carla Del Ponte om ertegen beroep te mogen ntekenen, is afgewezen. De [iklagers vonden een jaar on- Idoende. De rechters maken echter zorgen dat het pro- steeds verder uitdijt. Er '-kallid twee jaar voor, maar dat nu al niet meer realistisch. i Pen geeft links vast de schuld - Als Jean-Marie le Pen mei niet gekozen wordt tot ident van Frankrijk is dat schuld van 'communisten, rialisten, vooruitstrevende v schoppen en vrijmetselaars', extreem-rechtse kandidaat dat gisteren voor de radio. Pen moet op tegen Jacques iirac, de gaullistische kandi- atdie vrijwel zeker met grote gaat winnen. Er zijn nu al el aanvragen voor machtigin- zodat mensen die zelf niet het stemhokje kunnen wél ien. In de eerste ronde 28 procent thuis. Die kie- lijken ditmaal niet van plan in te laten winnen. Vaarheidsserum »r terroristen' ington - De VS moeten gebruik overwegen van 'leidssera om zo informa- J over terroristische operaties 16 rerkrijgen van strijders van IV Qaeda en de Taliban. Dat [t William Webster, oud-di- teur van de CIA en de FBI in 4 Today. Volgens Webster akt het gebruik van zulke het eenvoudiger om mm Ie terroristische netwerken nfiltreren. De verhoren van etineerde strijders verlopen irmate frustrerend, aldus ctionarissen. Zo worden se- ïze vraagtekens gezet bij de iade van de vorige maand istan opgepakte Abu lah, een naaste mede van Osama bin Laden. gië schaft zijn naat vrijwel af BSEL - De Senaat (Eerste Ka- in België wordt bijna afge- t in een akkoord over de prming van de Kieswet dat Wringspartijen gisteren Ben bereikt. Vrijwel alle en worden binnenkort nog r door een parlement be- 'eld, de Kamer. Die krijgt londerd zetels, vijftig meer bnu. De bevoegdheden van enaat worden terugge- efd: dat orgaan mag zich en buigen over kwesties die naken hebben met de r j e idwet, met de taalstrijd en I de afbakening van be- ys gdheden tussen Vlaanderen 1 Wallonië. uu'riana Fallaci met dood bedreigd ie - De Italiaanse journaliste ichrijfster Oriana Fallaci fpla dt voortdurend met de ld bedreigd. De bedreigin- komen uit moslimkringen ken talië, en dateren van na Fal- s stellingname tegen de van 11 september, chrijft de krant Corriere Sera. De 71-jarige Fallaci irt de bedreigingen serieus men. „Maar het gevaar be ten het is goed dat de we- dat weet." Fallaci woont in vYork. Na 11 september reef ze een boek waarin ze m hig nam tegen moslimfun- ^^^ntalisme. zaterdag 27 april 2002 OOi todplan tegen rus ingetrokken ene - De Griekse regering de noodmaatregelen op die eze week had ingesteld aanleiding van de uitbraak een mysterieus virus. Cen- oor kinderopvang, kleuter- Dien en andere onderwijsin- ingen mogen maandag r open. Het noodplan werd dag van kracht, nadat drie ïsen waren bezweken aan mysterieuze virus. In totaal er in drie weken zo'n vijftig nettingen geweest. Athene tde maatregelen in omdat nauwelijks nog nieuwe be ttingen aandienen. iden bij gevecht Afghaanse stad et - Bij schermutselingen en troepen van twee rivali- nde krijgsheren in de Oost- laanse stad Khost zijn giste- zeker drie doden gevallen, lens het islamitische pers- iau AIP strijden Padsha n en Zakeem Khan in Khost de macht. Troepen van de krijgsheren hebben met s strategische posities in en 1de stad ingenomen. Het eer van en naar Khost is edig ontregeld, omdat de en in handen zijn van de ri- erende groeperingen. jeruzalem/anp-rtr-afp - De Ver enigde Naties gaan toch akkoord met het uitstellen van de onder- zoeksmissie naar Jenin op de Westelijke Jordaanoever. Het team moet in het Palestijnse vluchtelingenkamp onderzoeken of er tijdens de Israëlische militai re operatie een bloedbad is aan gericht. Het team komt nu pas morgen aan. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de onderzoekers vandaag zouden gaan. Israël drong ech ter aan op uitstel. VN-secretaris- generaal Kofi Annan voelde daar eerst niets voor, maar is nu toch overstag gegaan. De Israëlische regering had de VN gisteren dringend gevraagd het team op een later tijdstip te sturen. Israël wilde dat eerst de onenig heid tussen de regering en de VN over de samenstelling en het mandaat van de missie uit de wereld wordt geholpen. Het land wil onder meer de garantie van de VN dat getuigenissen van Israëliërs over de gebeurtenis sen in Jenin niet tegen de rege- ring-Sharon worden gebruikt. Verder zijn de Israëliërs voor standers van toevoeging van meer militaire adviseurs aan de missie, die onder leiding staat van de voormalige president van Finland Ahtisaari. Een woordvoerder van VN zei eerder dat Annan geen reden zag tot uitstel. Volgens de zegs man verliepen de besprekingen tussen de VN en Israël over het doel en de leden van de com missie 'redelijk goed'. De VN hadden op verzoek van Israël al twee militaire deskundigen aan het team toegevoegd. Maar Isra el was nog niet tevreden en drong daarom aan op uitstel. De militaire operatie op de Wes telijke Jordaanoever heeft inter nationaal tot grote verontwaar diging geleid. In eigen land neemt de populariteit van de Is raëlische premier echter toe. Een peiling van de Israëlische krant Yedioth Ahronoth wijst uit dat 64 procent van de Israëliërs vertrouwen heeft in de premier. Eind maart was dat 45 procent. President Bush herhaalde nog eens dat nu de tijd is gekomen dat Israël de terugtrekking uit de Palestijnse gebied voltooit. Bush zei dat na een gesprek met de Saudische kroonprins Abdullah op zijn ranch in Texas. De sfeer tussen de twee bondgenoten was niet optimaal vanwege de groeiende Saudische ergernis over de Amerikaanse steun voor Israël, en de Amerikaanse irrita tie over de halfslachtige manier waarop Riyad het terrorisme aanpakt. Abdullah zegde Bush wel toe het oliewapen niet te zullen inzetten. Gisteren doodde het Israëlische leger een leider van het Volks front voor de Bevrijding van Pa lestina tijdens een militaire ope ratie in de stad Kalkilya. Israël verdenkt Raëd Moussa Nazzal ervan in februari een zelfmoord aanslag in de joodse nederzet ting Kamie Shomron te hebben georganiseerd. Daarbij werden drie Israëliërs gedood. Het leger is nu weg uit Kalkilya. vervolg van voorpagina erfurt - Erfurt, de hoofdstad van de Oost- duitse deelstaat Thüringen, bekend om de vele kerken en de pittoreske oude stad, prijst zichzelf aan als een 'stad met geschiedenis.' Scholiere Ute lacht wrang: „Deze moord partij, dat zal in de toekomst de enige reden zijn dat de wereld Erfurt kent." Niet eerder speelde zich in de Bondsrepubliek een der gelijk drama af. President Rau, bondskanse lier Schroder, de premier van Thüringen, Vogel, ook zij zochten gisteren naar woor den voor het 'onbegrijpelijke'. Maar al snel waren er ook verwijten. Hoe kon de jongen zo gemakkelijk aan zware wapens komen? En die gewelddadige video spelletjes, die de jeugd trainen in het zo snel mogelijk liquideren van tegenstanders, wat doen die met de psyche van de moderne jongere? De trendy geklede scholieren, die zich na af loop van de rouwdienst bij de Andreaskir- che ophouden, geven niets om dit soort speculaties. „Wat kan ik daar op zeggen?", zegt Stefan, een lange gymnasiast. „Wie doet nou zoiets?" De jongen trilt over z'n hele lichaam als hij vertelt hoe hij de gemaskerde moordenaar het gebouw zag binnenkomen. „Ik rende weg, hoorde schoten en wist mezelf in vei ligheid te brengen." En nu? „Ja, wat nu? Ik heb met een psycholoog gesproken en na tuurlijk met m'n ouders en ik heb m'n vrienden. Ieder moet voor zich zien dat hij dit verwerkt." Beate en Ute gaan 'nooit meer' naar het Gu tenberg. „We zaten vanmiddag examen te doen toen het gebeurde", vertelt Ute. „Een leraar schreeuwde: 'weg hier, wegwezen'. Toen hebben we drie uur lang bij de bakke rij op de hoek gezeten. Ik durf dat gebouw niet meer in. Ik ben echt bang dat het weer gebeurt." Tien minuten voordat hun leraren werden vermoord, hadden de meisjes nog met een aantal van hen gepraat. Maandag wordt er over de toekomst van de school gesproken. „Maar over wat voor toekomst hebben ze het dan?", vraagt Beate zich af. „Veertien van onze vijftig leraren zijn dood." Dan be gint ze opnieuw te huilen. Ute slaat een arm om haar vriendin. Zo staren de meisjes zwij gend voor zich uit. rijswijk/rtr-anp - De schietpar tij in Erfurt is de bloedigste die zich ooit op een Duitse school heeft voorgedaan. In het verle den zijn op scholen vaker men sen neergeschoten, met name in de VS. Een overzicht. Maart 1996: Een gewapende man dringt een school binnen in het Schotse Dunblane en schiet zestien leerlingen en een docent dood. Daarna slaat hij de hand aan zichzelf. Oktober 1997: Een zestienjarige scholier schiet twee meisjes dood op de Pearl High School in de Amerikaanse plaats Pearl (Mississippi). Een van de meis jes is zijn ex. Zeven scholieren raken gewond. Voordat de jon gen het bloedbad, vermoordt hij thuis zijn moeder. December 1997: Een veertienja rige Amerikaan doodt drie meis jes op de Heath High School in West Paducah (Kentucky). Vijf scholieren raken gewond. Maart 1998: Twee jongens van elf en dertien jaar schieten vier scholieren en een leraar dood op de Westside Middle School kiev - Een meisje ruikt aan bloemen die in de Oekraïense hoofdstad Kiev op het monu ment voor de ramp in Tsjernobyl zijn gelegd. Cisteren werd herdacht dat de nucleaire ca tastrofe daar zestien jaar geleden gebeurde. Al die tijd later vallen nog altijd slachtoffers. In de directe omgeving van de rampcentrale werd een wake voor de doden en zieken ge houden. Foto: EPA/Sergej Soepinski door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De Russische minister van de fensie Sergej Ivanov heeft gisteren gezegd dat de beruchte rebellenleider Khattab in Tsjetsjenië is gesneuveld. De moslimfun damentalist zou tijdens een speciale ope ratie van de Russische geheime dienst FSB zijn gedood. Het is niet de eerste keer Khattab dood wordt verklaard, maar ditmaal bestaat er volgens Ivanov geen twijfel. „We zullen in de nabije toekomst het bewijs leveren." De dood van Khattab zou een enorm succes voor de Russen betekenen. De uit Jordanië afkomstige rebellenleider is vol gens Moskou een drijvende kracht achter de oorlog in Tsjetsjenië. De geheime dienst FSB vermoedt bovendien dat hij betrokken was bij de bomaanslagen op Russische flats in 1999. Khattab zou ook nauwe contacten onderhouden met al- President Poetin hield donderdag nog een slag om de arm. „Als dit waar is, be tekent het een grote tegenslag voor het internationale terrorisme", aldus Poetin. Khattab werd vorig jaar al eens dood ver klaard, maar dat bleek later niet te klop pen. Eerder deze maand waren er ook al geruchten dat Khattab was gesneuveld. Een door de geheime dienst van een voormalige Sovjetrepubliek ingehuurde Arabische strijder zou de opstandeling hebben vermoord. De Russische geheime dienst FSB be weert nu dat Khattab al in maart is ge storven tijdens een 'speciale operatie'. Het zou bijna een maand hebben gekost om het onthoofde lichaam te identifice ren, meldden enkele Russische kranten gisteren. Khattab is al sinds 1995 actief in Tsjetsje nië. Daarvoor vocht hij in Afghanistan te gen de Russen. In Afghanistan zou hij ook Osama bin Laden hebben ontmoet. In een recent interview met een Tsje tsjeense website ontkende Khattab ech ter dat hij banden onderhield met al- Qaeda. door onze correspondent Cert-Jan Broere Peking - De Chinese vice-presi dent Hu Jintao (59) begint van daag op uitnodiging van zijn col lega Dick Cheney aan een kennis- makingsreis door de VS. Het is een bezoek dat door Washington met extra interesse wordt ge volgd, want het is de eerste echte ontmoeting met de man die Chi na waarschijnlijk het komende decennium zal leiden. Alle Engelstalige media hebben de woordspeling al gebruiktin stukken over de nieuwe sterke man van China. 'Who is Hu?' kopten de meeste artikelen, die behalve de kop nog iets gemeen hadden: de inhoud. Want het antwoord op de vraag bleef steevast uit. Niemand weet waar de man voor staat die in oktober de hoogste positie in de com munistische partij overneemt van Jiang Zemin. Dat gebrek aan informatie heeft deels te maken met het geheim zinnige karakter van de Chinese politiek. Wat besproken wordt in Zhongnanhai, het verblijf van de leiders in Peking, komt slechts bij hoge uitzondering in het openbaar. Maar het gissen naar de zielenroerselen van Hu wordt nog eens extra versterkt door zijn eigen optreden. Al sinds 1992 geldt Hu als de be oogde opvolger van Jiang, maar al die tien jaar heeft hij zich be- scheidèn als een figurant op de achtergrond bewogen. Het is waarschijnlijk een van de redenen waarom Hu nog steeds beoogd opvolger is, en niet is uitgerangeerd, zoals velen voor hem. Voor het eerst in de ge schiedenis van de Volksrepu bliek mondt na de tumultueuze 'troonopvolgingen' van Mao Ze- dong en Deng Xiaoping de machtsoverdracht niet uit in een soort ritueel koppensnellen. De Amerikanen zullen de ko mende dagen elk woord van Hu op een goudschaaltje wegen. Ze zijn vooral benieuwd naar de vraag of Hu misschien een Chi nese Gorbatsjov in de dop is, de man die China naar een demo cratie zal leiden. Maar de kans dat ze daar een antwoord op krijgen is nihil. Ten eerste omdat Hu nog geen partijsecretaris is en dus op zijn woorden moet passen, om niet alsnog met de finish in zicht te sneuvelen. Verder is Hu nog nooit betrapt op het afwijken van partijpunten, dus zal hij een anti-Amerikaanse ondertoon in zijn betogen laten horen. Maar bovenal zal hij China niet als een alleenheerser kunnen rege ren. en daarom altijd steun moeten zoeken bij andere poli tieke leiders als hij iets gedaan wil krijgen. Dat neemt niet weg dat Hu wel tot hervormers binnen de partij hoort. Hij is sinds 1993 voorzit ter van de Centrale Partijschool, het opleidingsinstituut voor het hogere kader, en heeft dit or gaan veranderd tot een progres sief bolwerk, waar serieus en hardop wordt nagedacht over het hervormen van het politieke stelsel. Verder bestaat zijn machtsbasis vooral uit de China Jeugdliga, van oudsher een vooruitstrevend bastion. Zijn kracht, en misschien tegelij kertijd ook zijn zwakte, is dat hij een consensusfiguur is die ook voor de conservatieven aan vaardbaar is. Van zijn daad kracht is niet veel bekend, be halve dan dat hij in 1989 als par tijsecretaris van Tibet verant woordelijk was voor het bloedig neerslaan van protesten van monniken. Maar welke initiatie ven Hu ook in gedachten heeft, hij weet zich flink gekortwiekt in zijn macht door Jiang Zemin, die ook na zijn aftreden van achter de coulissen wil blijven meeregeren. in Jonesboro (Arkansas, VS). Ne gen meisjes en een andere le raar raken gewond. Mei 1998: Een vijftienjarige jon gen opent het vuur op mede leerlingen in de kantine van de Thurston High School in Springfield (Oregon). Twee leer lingen worden gedood, 22 raken gewond. De nacht voor de schietpartij vermoordt de dader zijn beide ouders. April 1999: Zwaarbewapende scholieren richten op een mid delbare school in de Amerikaan se plaats Littleton (Colorado) een bloedbad aan onder mede leerlingen. Ze schieten twaalf scholieren en een leraar dood. Daarna plegen ze zelfmoord. December 1999: Een 17-jarige jongen schiet op school De Leijgraaff in het Veghel vijf men sen neer wegens erewraak. De vader, die hem tot de schietpar tij aanzette, krijgt negen jaar ceL de schutter vijf jaar. Februari 2002: In Feising bij München worden op een school drie mensen doodgeschoten. De dader is een oud-student die van school is gestuurd. brussel/gpd - Een poging om kinderporno en seksuele uitbui ting in alle EU-landen gelijk te bestraffen is gisteren stukgelo pen op een principiële opstel ling van Nederland en Italië. Als enige EU-land vindt Neder land dat alle personen beneden de achttien jaar als 'kind' moe ten worden beschouwd, wan neer het om kinderporno gaat. Andere Europese landen willen de grens leggen onder de leeftijd waarop seksuele contacten zijn toegestaan. Die leeftijd verschilt echter van land tot land. „Een halfbakken tekst", oor deelde een diplomaat gisteren over het voorstel van het Spaan se EU-voorzitterschap. De Spanjaarden hebben gepro beerd om in alle EU-landen de straffen voor het vervaardigen en in bezit hebben van kinder porno naar een bepaald niveau te trekken, variërend naar ge lang de ernst van het misdrijf. De tekst bevat ook een gemeen schappelijke definitie van kin derporno. en omschrijft misdrij ven die als seksuele exploitatie beschouwd moeten worden. Nu de ministers het niet eens zijn geworden, moet de ingewikkel de discussie later dit jaar op nieuw op gang komen. Neder landse diplomaten treuren daar niet om. „Beter geen voorstel dan een slecht voorstel", zegt een van hen. den haag/gpd - Het Kosovo Be vrijdingsleger (U(£K) kocht tach tig procent van zijn wapens van dezelfde Joegoslavische leger en politietroepen wwar het te gen vocht. Een lid van het UQC heeft dat gisteren gezegd in het proces tegen ex-president Slob odan Milosevic voor het Joego- slavië-tribunaal. Mehemet Aliu (56) uit Pristina was vanaf 1998 binnen het UQC verantwoordelijk voor onder meer de aanschaf van wapens. Tijdens het kruisverhoor door Milosevic vertelde hij gedetail leerd over de levering van een vrachtwagenlading wapens door Serviërs. Een van hen zou lid zijn geweest van de 'Tijgers' van Arkan. Die inmiddels vermoor de militieleider heeft huisgehou den bij etnische zuiveringen in Kroatië en Bosnië, en is één van de paramilitairen die volgens de aanklagers door Milosevic werd betaald. Aliu overlegde een fax waarin de levering werd bevestigd van on der meer honderd geweren, 35.000 kogels en tachtig kilo plastic explosieven. Milosevic, die de verklaringen met zicht baar ongeloof aanhoorde, vroeg naar de namen van de leveran ciers. Om veiligheidsredenen wilde Aliu die niet noemen. Het geen hij van de rechters, on danks protest van Milosevic, daarom niet hoefde. Ex-bevelhebber generaal Dra- goljub Ojdanic van het Joegosla vische leger heeft zich gisteren bij zijn voorgeleiding voor het tribunaal 'niet schuldig' ver klaard aan het plegen van mis daden in Kosovo. Net als Milo sevic is hij aangeklaagd wegens de deportatie van zeker 800.000 Albanezen, de dood van ten minste 600 van hen en vervol ging. Ojdanic, die zich donder dag vrijwillig meldde, zei voor zijn vertrek uit Belgrado in een tv-interview dat individuen in Kosovo oorlogsmisdaden heb ben gepleegd, maar dat het leger en hijzelf onschuldig waren. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De Europese Unie zal geen terroristen uitleveren aan de Verenigde Staten wanneer hen daar de doodstraf wacht. Uitlevering van verdachten wordt wel mogelijk als de Ame rikanen van tevoren garanderen dat de doodstraf niet zal worden uitgesproken en dus zeker niet voltrokken. De doodstraf wordt door alle EU-landen verworpen. Dat wordt het uitgangspunt van de Europese Unie voor de ko mende onderhandelingen met de VS over nauwere samenwer king op het gebied van crimina liteit. Na de aanslagen van 11 september heeft de VS grote druk gezet op een betere straf rechtelijke samenwerking met de EU. Amerika wil voorkomen dat terroristen die in de VS wor den gezocht een veilige haven vinden in Europa. Het Spaanse voorzitterschap gaat nu met de Amerikanen on derhandelen, maar de speel ruimte is beperkt. Ook bij de uit wisseling van informatie moet er een goede befcherming van de verdachte zijn. zo spraken de EU-justitieministers gisteren in Luxemburg gisteren af. De EU- landen zijn wel bereid om met de VS samen te weken in onder zoeksteams en om getuigen via satellietverbindingen te laten verhoren. Als de onderhandelingen over een samenwerkingsverdrag met de VS zijn afgerond, moeten alle EU-landen de tekst vervolgens goedkeuren. Een diplomaat in Brussel schatte gisteren dat het wel een jaar of tien kan duren voordat het hele proces is afge rond, temeer daar een aantal landen (waaronder Duitsland en Griekenland) op basis van hun grondwet geen eigen onderda nen uitleveren. Nederland heeft een eigen samenwerkingsver drag met de VS. Op basis van dat verdrag worden geen ver dachten uitgeleverd wanneer hen mogelijk de doodstraf wacht.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5