Ook ouderen moeten weer solliciteren BINNENLAND Lobbyisten vliegtuigindustrie duiken bovenop PvdA Kriebelende jurken en poedelen in de tobbe Dode bij hotelexplosie bijna zeker van Bulgaarse afkomst Achttien verkeersdoden tijdens paasweekeinde Geen voetbal RWI wil verplichting 'Asielbeleid Paars schoot tekort' [LM-vliegtuig geëvacueerd anchester - De inzittenden in een vliegtuig van lucht- lartmaatschappij KLM zijn isterochtend op het vliegveld in Manchester geëvacueerd, ijf passagiers van de in totaal personen aan boord raakten :htgewond. Het vliegtuig was an het taxiën, toen er rook erd ontdekt in het achterste lilet. De piloot zette direct een oodevacuatie in gang. ievits dreigt met iridische stappen :n haag - Martin Kievits dreigt èt juridische stappen omdat van de Lijst Pim Fortuyn PF) is gehaald. Flij werd eer- tr als docent van de politie leiding LSOP in Apeldoorn schorst omdat hij eind vorig ar iemand zou hebben mis- indeld. De plaats van Kievits ardt ingenomen door André perkoorn, luitenant-kolonel de marechaussee. iscokluizen lijken succes .sterdam - De kluizen die de sterdamse politie in een _;ental disco's in de hoofd- id heeft geplaatst, hebben in t eerste weekeinde hun nut al Ivezen. In totaal haalde de ilitie dit weekend één boks- ugel, 27 messen, zes busjes iangas, 79 eenheden pillen en eenheden softdrugs of cocaï- uit vijf kluizen. Door de st van de kluizen zitten rtiers niet langer met de lag waar ze met aangetroffen ipens en drugs heen moeten. erkrachter bij >eval betrapt idhoven - Bij toeval heeft de litie een 17-jarig Eindhovens :isje bevrijd uit de handen n een 16-jarige plaatsgenoot ervan wordt verdacht haar zijn woning te hebben ver- icht. De politie belde aan :n zij op zoek was naar de ei- naar van een onverzekerde to met verlopen apk. Daar orden de agenten het meisje hulp roepen. Toen niet 'oor rd opengedaan, drongen zij woning binnen en arresteer- n de verdachte. uvendeel buis ipot gereden iKrade - De buis in Kerkra- rraarin een zesjarige jongen Öé'g vijftien mètèr wegzakte zeven uur vastzat, was kapot eden door zwaar werkver- ;r. Dat stelt projectleider m Bosten, die het buizensys- m heeft aangelegd. De bo- ïkant van de buis steekt nor- e al een stuk boven het maai- d uit en is afgesloten met een :sel, die is voorzien van bou- Toen de jongen erin viel, dat niet meer het geval. srmist meisje eer terecht and - De zestienjarige Lisan- van Dijk uit 't Zand, die - ds 27 februari vermist werd, erecht. Een privé-detective of?' icht de scholiere zondagmid- ongedeerd thuis. Lisanne ;ft al die tijd doorgebracht een kennis. De detective itte na een aantal tips op het es waar het meisje was on- gedoken uit vrees voor een ninele organisatie met de im 'People Nine' of 'People line'. Leden daarvan zou ze iisco's hebben ontmoet. wee doden bij legtuigongeluk andelaars 'l nden lijk ntiv 'ëer irne - Wandelaars hebben erdagmiddag in Deurne lord-Brabant) het lichaam 'ay leen dode man gevonden. i stoffelijk overschot van de 'erst n lag in een bosperceel en jatu ijr, een tapijt gewikkeld. u idat de politie uitgaat van misdrijf heeft zij een team twintig rechercheurs op de k gezet. dinsdag 2 APRIL 2002 den haag/gpd - Alle pijlen van de vliegtuigindustrie waren de afgelopen dagen gericht op één man: defensiespecialist van de PvdA-Tweede-Kamerffactie Frans Timmermans. Om de haverklap ging, aan de vooravond van het Kamerdebat over aanschaf van het gevechts vliegtuig JSF als opvolger van de F16, een van zijn telefoons. „Natuurlijk bellen de vliegtuig bouwers en de Nederlandse in dustrie. Daarbij komen de jour nalisten. Iedereen mag me bel len, maar ik kom nauwelijks toe aan het voorbereiden van mijn verhaal", zei Timmermans gis termiddag. Wat de bellers willen is nogal wiedes: hem ja laten zeggen te gen meebouwen met de Joint Strike Fighter zoals het Paarse kabinet voorstelt. Of hem juist nee laten zeggen, wat in het straatje van JSF-concurrenten Dassault en Eurofighter van pas komt. De PvdA twijfelt. Defensiespecialisten van de an dere partijen zijn bij lange na niet zo bestookt als Timmer mans. Van hen is al bekend dat zij te gen zijn (D66) of voor (WD en CDA). Zij hebben een, hooguit twee telefoontjes gehad. Of heb ben, zoals CDA-woordvoerster Agnes van Ardenne, zelf gebeld met de Amerikaanse fabrikant Lockheed Martin om meer te Een pseudo-piloot draagt een dienblad met een straaljager tijdens een demonstratie tegen de mogelijke aanschaf van de JSF, afgelopen zaterdag in Den Haag. Foto: ANP/Jasper Juinen weten te komen over de werk pakketten die de Nederlandse industrie krijgt. De opstelling van de PvdA is cruciaal in het debat, vandaag in de Tweede Kamer. Zij geeft de doorslag of het Ne derlandse bedrijfsleven mee kan doen aan de ontwikkeling van de Amerikaanse gevechtsvlieger Joint Strike Fighter. De regering wil het entreebe drag hiervoor van 920 miljoen euro voorschieten. Nederlandse bedrijven willen meebouwen omdat ze in ruil kennis en orders krijgen vanuit Amerika, zo is de gedachte. Ne- door Renske Baars arnhem - Geen midweekje Center Pares maar drie nachten doorbrengen in het Nederlandse Openluchtmuseum in Arnhem. Vanwege de ope ning van het nieuwe seizoen woonde de achtkop- pige familie Koole vier dagen in een Fries Wald- hüske (arbeidershuisje). Het gezin trekt veel aandacht in het museum. De zes kinderen dragen authentieke kleren en spelen met hun knikkers of hoepel. Tijdens de drie dagen moeten ze ook veel werk verrichten. In plaats van wat boodschappen doen bij de buurtsuper, lopen ze nu naar een boerderij voor eieren en melk en naar een ambachtelijke bakker voor brood. „En we hebben natuurlijk water nodig. Want dit huisje heeft geen elektriciteit of stromend water", legt de 12-jarige Bettie uit. „Daarom moeten we twee honderd meter naar de put lopen." Het huisje waar het Hoofddorpse gezin de paas dagen heeft gesleten is klein, piepklein. Het is dan ook bewonderenswaardig dat hier - zo rond 1947 - gezinnen van elf mensen in woonden. Een keukentje met een petroleumstelletje en een poepdoos op het erf vind je niet zo snel terug in een modem huis. Maar wat vader Martin de afge lopen tijd het meest gemist heeft, is zijn eigen warme en comfortabele bed. „Ik heb erg slecht geslapen", vertelt hij, „want de bedstee is veel te klein voor mij." De oudste zoon, Laurens, is maandag ook nog eens vijftien jaar geworden. „Er is in onze familie nog niemand geweest die zo zijn verjaardag heeft gevierd", vertelt Laurens met gepaste trots. „Het is alleen jammer dat niemand op bezoek kwam. Ik heb ook geen cadeaus gekregen." Wat Laurens overigens nog niet weet, is dat hij van het muse um een taait krijgt als ze weer naar Hoofddorp gaan. Om het publiek ook wat te informeren, zijn er enkele vragenuurtjes in het strakke werkrooster van het gezin gepland. In de Nederlands Her vormde kerk is het drukker dan ooit. Iedereen is nieuwsgierig naar de familie die vrijwillig afstand heeft gedaan van alle luxe. Het gezin Koole kpn- digt zichzelf op ludieke wijze aan. Van verre is het geklop van hun klompen al te horen. De meisjes zien er prachtig uit met hun schort-jurken, wollen sokken in de klompen en de kleurige strikken in het haar. „Maai" ik ben blij als het allemaal uit mag", vertelt Bettie. „Deze jurk kriebelt, en we zijn zo arm dat we elke dag hetzelfde aan moe ten." Bovendien heeft het huisje geen douche. De familie moet zich daarom behelpen met de voor loper van de badkuip: de tobbe. „Ze zijn niet eens van top tot teen in de tobbe geweest", bekent moeder Hennie met een grijns op haar gezicht. „Dat is veel te veel werk met zoveel kinderen. We moeten eerst water halen, het daarna warm ma ken op dat kleine petroleumstelletje en dan nog eens in de tobbe doen." Kinderen gingen vroeger allemaal in hetzelfde water in bad, dat scheelde veel moeite. „Maar je denkt toch niet dat deze kinderen dat nog willen", zegt Hennie. Vader Martin heeft in de afgelopen dagen meer respect en begrip gekregen voor landarbeiders uit de vorige eeuw. „Het was hard werken in die tijd", legt hij uit. „Boeren stonden om vier uur 's och tends op en kwamen om acht uur 's avonds thuis. En dan waren ze eigenlijk nog heel arm. Ook de kinderen hielpen allemaal een handje mee, dus tijd en geld om naar school te gaan, was er ge woon niet." Het uitje van de familie zit er inmid dels weer op. Ze vinden het leuk dat ze aan het project hebben meegedaan, maar zijn ook hart stikke blij dat ze weer naar hun eigen huis toe mo gen. Wat het eerste is dat ze thuis gaan doen? „Lekker eten", verzucht Laurens die een diner in het vooruitzicht heeft. „En douchen", vult zijn moeder hem waarschuwend aan. Het achtkoppige gezin Koole uit Hoofddorp heeft de paasdagen doorgebracht in een Fries Waldhüs- ke. Het nagebouwde arbeidershuisje staat in het Nederlandse Openluchtmuseum in Arnhem. Foto: Hans van Weel dskanaal - Tussen Mussel Musselkanaal (provincie jningen) is zaterdagmiddag vliegtuigje neergestort. De j'e inzittenden waren op slag ^p(5d. Het 'ultralight'-toestel am in een hoek van 45 gra- neer in een omgeploegd 1. De oorzaak van het onge- is nog niet bekend. De ïtvaartpolitie stelt een on- wa| ïoek in ethouder in buitenaf irlem - GroenLinks in Haar- heeft vandaag de Amster- mse oud-wethouder Grondel wethouder gepresenteerd, indel wordt er de eerste thouder van buiten'. De n tij maakt daarmee gebruik C°n de nieuwe wet op de ge- enteraden. Die maakt het we igelijk wethouders van bui- P'a de gemeente aan te trekken. schiedam/gpd - Bij een explosie in hotel Novotel in Schiedam is zondagavond ten minste één man om het leven gekomen. De hotelkamer waarin de explosie plaats vond, stond op naam van een Bulgaar. Sectie van de stoffelijke resten moet uit- - wijzen of hij het slachtoffer is. De explosie, waarbij de kamer op de eer ste etage volledig werd verwoest, had een uitslaande brand tot gevolg, die door de brandweer werd geblust. Het Explosie ven Opruimingscommando trof in de ka mer een tas met een vuurwapen aan. Omdat door de explosie de gevel van ka mer 214 is weggeslagen en aan omrin gende kamers schade is toegebracht, komt er een onderzoek naar de bouw technische toestand van het gebouw. Het Novotel is tijdelijk gesloten. De tuin van het hotel bood kort na de ex plosie een macabere aanblik. In een boom tegenover de verwoeste kamer hingen gordijnen en vitrages. Daaronder, op enkele meters van het gapende gat in de gevel lag een berg vernield huisraad. Vele meters verderop herinnerden res tanten van voorwerpen aan de kracht van de explosie. Lichaamsdelen van het slachtoffer lagen nog in het gras. In het licht van een schijnwerper stelden leden van de technische recherche een eerste onderzoek in. In de hal van het hotel bekeken de hotel gasten ogenschijnlijk onaangedaan het gekrioel van brandweerlieden, politie mensen en ambulancepersoneel. Echt geschrokken waren de meesten niet.Voor de in totaal 105 gasten werd vervangende hotelruimte gevonden. Over de oorzaak van de explosie tast de politie nog in het duister. Een woordvoerder van de politie zei niet uit te sluiten dat de explosieven per ongeluk 'tijdens het in elkaar knutse len' op de hotelkamer zijn ontploft. Gis teren zochten leden van de Technische Recherche en het Forensisch Instituut naar sporen. Hierbij moest het werk tij delijk worden onderbroken omdat een losgeraakte een gevelplaat gevaar ople verde. Vandaag is begonnen met schoon maken, waarna het hotel mogelijk mor gen weer open kan. (advertentie) Diinixvi/tutil i&kl. TENTEN J SHIRTS AFRITSBROEKEN Aanvangt vanat woensdag 3 april 2002 om 10.00 uur KOMPAS SKI s BERGSCHOENEN Kompas Outdoor World Haarlem: Paul Krugerkade 22 2021 BN Haarlem (boven deVomarJTel: 023 - 5258528 Ruime gratis parkeergelegenheid. Openingstijden: woensdag 10 00 - 18.00 uur donderdag 10.00 - 21.00 uur (koopavond) vrijdag 10 00 - 18.00 uur zaterdag 09.00 - 17.00 uur Met duizenden m2 winkelplezier de grootste buitensportbelevenis van Nederland! rijswuk/anp - Het paasverkeer heeft dit weekeinde veel levens geëist. Er vielen zeker achttien doden. Vooral jongeren waren het slachtoffer van verkeerson gelukken. In de nacht van zondag op maandag kwamen drie jongens (twee van 19 en een van 22) en een 17-jarig meisje in Waalwijk om het leven. Twee meisjes van 21 liggen zwaar gewond in het ziekenhuis. De zes jonge men sen zaten in dezelfde auto. De wagen belandde na een inhaal manoeuvre door een stuurfout in de berm en kwam tegen een boom tot stilstand. Zaterdagavond zijn een 22-jari- ge man uit Breda en een 20-jari- ge inwoner van Molenschot om het leven gekomen. De politie denkt dat de bestuurder van de auto de macht over het stuur verloor, omdat hij veel te hard reed. Het voertuig knalde tegen een boom. Een verkeersongeval in het Lim burgse Panheel eiste zaterdag avond het leven van een 16-jarig meisje en een 18-jarige man. Zij 2aten achterin een auto, die COMMENTAAR derland zou, als de overheid straks zelf ook JSF's koopt, later korting krijgen op de stukprijs. Het bedrijfsleven moet later een deel van het instapgeld terugbe talen. De PvdA twijfelt sterk, vooral vanwege financiële risico's. Zonder een 'ja' van de PvdA is er geen meerderheid voor mee bouwen. „Onze houding is altijd geweest 'nee tenzij.' Mij ergert de suggestie van andere partijen dat de PvdA steeds draait. Dat is niet het geval", stelt Timmer mans. „WD-bewindslieden als minister Zalm (financiën) en staatssecretaris Van Hoof (de fensie) proberen de PvdA poli tiek in de problemen te brengen via denigrerende opmerkingen in de media. Zalm roept over pacifisme bin nen de PvdA. Nou, deze PvdA- defensiewoordvoerder is geen pacifist. Ik wil een zakelijk debat voeren, maar dat wordt wel be moeilijkt op deze manier." Zijn eigen fractie staat achter hem en zijn aarzelingen, zegt Timmermans. Ook PvdA-frac- tieleider Melkert. „Er wordt steeds geschreven dat hij voor meebouwen is. Dat heeft Mel kert nooit gezegd. Alleen dat er wel grote kansen lagen voor de Nederlandse industrie. Maar hij zei tegelijkertijd dat er geen on aanvaardbare risico's mochten zijn voor de belastingbetaler." Eerste divisieclub HFC Haarlem heeft zondag ervaren wat de gevolgen kunnen zijn van het wangedrag van een kleine groep voetbalvandalen. Nadat Haarlem-fans een speler van Telstar-Stormvogels bij herhaling hadden uitgemaakt voor 'moordenaar' staakte scheidsrechter Luinge de wedstrijd. Het is voor de tweede keer in de geschiedenis van het be taald voetbal dat een arbiter de moed toont kwetsende spreekkoren niet te tolereren. Voor thuisclub Haarlem komt het optreden van een handje vol vandalen duur te staan. Uiteraard hangt er een fikse boe te in de lucht. De wedstrijd die 73 minuten oud was voordat zij werd gestaakt, zal op een ander moment en waarschijnlijk zonder publiek moeten worden uitgespeeld. Hoofdsponsor Imca is niet blij met alle publiciteit en wil voorlopig niet op het roodblauwe shirt zichtbaar zijn. Het optreden van de harde kem van de Haarlem-aanhang staat niet op zichzelf. Vorige week nog gingen supporters van FC Utrecht alle grenzen te buiten. Uit onvrede over het aan tal beschikbare kaarten in de bekerwedstrijd tegen Ajax 2 be zetten zij het NS-station in Utrecht. Op die manier probeer- den ze de KNVB onder druk te zetten om meer Utrecht-fans tot de risicowedstrijd toe te laten. De KNVB hield terecht voet bij stuk. Scheidsrechter Luinge verdient steun en waardering voor zijn besluit de wedstrijd te staken. Hoe sneu ook voor de club, zijn voorbeeld verdient navolging. In 1995 liet een an dere arbiter doorspelen toen Feyenoord-supporters zongen dat Ajax-trainer Louis van Gaal, die net zijn vrouw had verlo ren, een 'kankerwijf had. Relschoppers die zó de grenzen van het fatsoen overschrijden, moet desnoods het podium voor hun stuitende gedrag worden ontnomen. Dan maar geen voetbal! door Hans van Soest den haag - Ouderen die werk loos worden, moeten net als hun jongere collega's verplicht wor den te solliciteren naar een haan. Dat heeft de Raad voor Werk en Inkomen (RWI), een overlegor gaan van werkgevers, werkne mers en gemeenten, vandaag ge adviseerd aan minister van socia le zaken Vermeend. Nu zijn werklozen die ouder zijn dan 57,5 jaar vrijgesteld van de sollicitatieplicht. Toen het hui dige kabinet aantrad, werd in het regeerakkoord al gespecu leerd over afschaffing van die vrijstelling. Sindsdien zijn rege ringspartijen PvdA en WD het onderling niet eens over de daadwerkelijke invoering van deze maatregel. De WD wil her invoering van de sollicitatie plicht, omdat het bedrijfsleven personeel tekort komt. De PvdA wil deze groep juist met rust la ten, omdat de kansen van oude ren op de arbeidsmarkt ondanks de kiapte nog steeds gering zijn. Ook de vakbeweging was om die reden altijd fel tegen. Binnen de RWI is er nu een compromis gesloten over dit ge voelige onderwerp. De raad stelt voor om mensen ouder dan 57,5 jaar die in de toekomst werkloos worden, niet meer automatisch; vrij te stellen. Eerst moeten zij met hun grote werkervaring nog een tijdlang proberen weer aan de slag te komen. Pas als na een jaar of twee blijkt dat echt nie mand hen meer wil hebben, hoeven ze niet langer verplicht te blijven zoeken naar werk. Dat betekent dat zij niet meer gekort kunnen worden op hun uitke ring. De RWI is door het kabinet in het leven geroepen om ieder jaar advies uit te brengen over verbetering van het arbeids marktbeleid. In de wet is vastge legd dat de adviezen niet zo maar in een bureaula mogen verdwijnen. In het advies waarschuwt de raad verder voor de stijgende werkloosheid. De gevaren daar van worden onderschat, vindt de RWI. Na jaren van hoogcon junctuur loopt het aantal werk lozen de komende jaren weer op. Daarnaast kampt Nederland de komende jaren met een krimpende beroepsbevolking, onder andere door de vergrij zing. Dat maakt het moeilijker de verzorgingsstaat betaalbaar te houden. Het kabinet moet daarom tijdig maatregelen ne men. (advertentie) 2r jw fain Uv (U to door nog onbekende oorzaak te water raakte in het kanaal Wes- sem-Nederweert. De politie heeft de 20-jarige bestuurder van de auto, die ongedeerd bleef, gearresteerd. Een 16-jarige jongen liet vrijdag bij een onge luk op de A32 bij Meppel het le ven. Vijf anderen raakten zwaar gewond. De auto waarin zij za ten, sloeg over de kop. Eerste paasdag is een 19-jarige automobilist uit Utrecht overle den tijdens een inhaalmanoeu vre. Hij botste tegen een boom. In Rijsbergen overleed dezelfde dag een 23-jarige inwoner van deze plaats. De man raakte met zijn auto van de weg en sloeg over de kop. Hij was op slag dood. In Harpel is zaterdag een inzittende van een auto om het leven gekomen. Zijn auto raakte in een sloot. Een vrouw, die ook in het voertuig zat, is zwaar ge wond. Een 52-jarige man uit Bentelo reed met zijn auto het Twentekanaal in en overleed daardoor. Tijdens het paas weekeinde zijn verder zeker vijf motonijders om het leven geko men. 't Is feest in de Nederlandse kassen! Kom kijken, ruiken en proeven. Kom naar Nieuwveen en Rijnsburg op zaterdag 6 april of kom naar Aalsmeer en Rijsenhout op zaterdag 6 en zondag 7 april. Volg de routeborden. regio's: bel gratis 0800 - 0230199 of kijk op www.komindekas.nl Kom in de Kas wordt mede mogelijk gemaakt door Rabobank, Interpolis en Hagelunie. Hilversum/ANP - Europees com missaris Bolkestein vindt dat de WD 'misschien' met de paarse coalitie had moeten breken we gens het volgens hem tekort schietende asielbeleid. Hij zei dat zondag in het tv-pro- gramma Buitenhof. Bolkestein, WD-fractieleider tijdens het eerste Paarse kabinet, zei dat de liberalen met voorstellen kwa men voor een ander asielbeleid, maar dat die 'keer op keer' wer den afgewezen door PvdA en D66. Tijdens Paars 2, toen Dijk stal de fractieleider was van de WD, kwam een nieuwe vreem delingenwet tot stand. „Mis schien hadden we daarop moe ten breken", aldus Bolkestein. Verder zei Bolkestein dat de WD samenwerking met de Lijst Pim Fortuyn niet moet uitslui ten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3