>chool wil niet naar Groot Proffijt LEIDSE REGIO Zware kilometers, een kwieke veteraan en een spuitbusje 'Hangganzen' illegaal verwijderd R3 n irecteur De Springplank: 'In dat gebouw stop je toch geen leerlingen?' RANDVERSCHIJNSELEN Infohoek mag niet mini-VW heten htervolging autodiefstal isenaar - De politie heeft Tnacht in Wassenaar na een ie achtervolging een anna ls aangehouden. Rond 2.45 ^Jzagen mensen dat een per- >ïnauto werd gestolen op de tdorperweg. Surveillerende I tiemensen zagen de gesto- auto even later met hoge heid over de Koningskade »n. Twee politieauto's slaag- erin de gestolen auto klem jden op de Nassau Dillen- »straat. De dief vluchtte en topte zich achter gepar- fde auto's. De politie heeft d vidian, een 23-jarige Rotter- 1 he^mei i aangehouden. De au- 5tah teruggegeven aan de eige- n d^ ordl olei ;t cc iderzoek cteirstkanker orpi iscHMOND - Vrouwen tussen de wojn 75 jaar in Warmond ont- rvo<6en binnenkort een uitnodi- loij voor het bevolkingsonder- 1 borstkanker. Het onder- SVe^ begint op 8 april en vindt leits in een mobiele onder- raj4sruimte bij sporthal De nnef51 in de Geestlaan. Het is anyf het eerst dat vrouwen uit mond zich in hun eigen 2UW>nplaats kunnen laten on- ft jfoeken. Voorheen moesten 'erlé°g naar Sassenheim. Vrou- hoi) tussen de 50 en 75 jaar b#ien eens hi de twee jaar r het onderzoek uitgeno- dinsdag 2 APRIL 2002 door Eric Went oegstgeest - Wie zich op tweede paasdag in schrijft voor de 27ste PaasHaaswijkloop krijgt naast een startnummer ook een plastic tasje. Op de bodem van het zakje bevindt zich voor elke deelnemer een 150 ml spuitbus Rexona. 'Regu leert transpiratie', staat er op de fles. Vast een cadeautje van sponsor C1000. Maar verder krijgt geen van de 360 lopers iets cadeau op deze zon nige paasmaandagmorgen. Ook deze journalist met startnummer 751 niet. 10 Kilometer is im mers 10 kilometer. En in Haaswijk zelfs 10,3. De start Warme, ingelopen hardloperslijven staan ner veus wiebelend, rekkend, strekkend en gnui vend opgesteld achter een witte verfstreep. Het wachten is op het pistoolschot. „Je weet het, niet te hard weggaan", waarschuwt 'rug nummer' 183 richting zijn besnorde buurman. Intussen trekt hij zijn linker knieschijf omhoog naar zijn onderkin. „Heb je na vijf kilometer nog wat over, dan mag je knallen." Dat doet het startschot ook. Het paashaaswijkloopfes- tijn is begonnen. 1 kilometer Haaswijk is een slaapwijk. Althans op deze tweede paasdag. Het voordeel van hardlopen in een bebouwde omgeving, is doorgaans dat er publiek langs de lijn staat. Maar Haaswijk logenstraft die logica. Het is muisstil op straat. Alleen de oranje hesjes van de organisatie ver storen het beeld van gestapeld baksteen, jonge boompjes in knop en rijen geparkeerde betere automerken. Twee schattige jonge meisjes roepen bedeesd: 'Hup allemaal'. Een oase van enthousiasme, na duizend onderkoelde me ters. 2 kilometer De eerste schifting vindt al plaats. Veel en thousiaste hardlopers blijken ook op het vlak ke parcours van Haaswijk doodlopers. Het ef fect is vergelijkbaar met dat van een racesimu lator in een gokhal. Links en rechts staan deel nemers stil. Behendig manoeuvreren, is het motto. Een botsing, en het is game over. 3 kilometer Het water van de Leidsevaart ligt er vredig bij. Maar langs de oevers is het afzien. Aanklam pen bij een kwieke veteraan van de Loopgroep Oegstgeest lijkt het hoogst haalbare. Maar de man voelt kennelijk klamme ademtochten in zijn nek, en strekt zijn bleke kuierlatten tot hoeken van 130 graden. Een stilstaande auto met elektronische tijdwaarneming op het dak meldt dat de eerste 17 loopminuten verstreken zijn. Nog twee lange kilometers tot de eerste doorkomst. 4 kilometer Er staan veel huizen te koop in Haaswijk. In keurig onderhouden tuinen van allerlei soor ten en maten doemen ze op, de opzichtige verkoopbordjes van Era, Eigen Haard, en Van Soest. Badend in het zonlicht vormen de on gewenste nieuwbouwstulpjes een permanente smeekbede. Neem mij, neem mij. Een deelne mer in ademnood katapulteert soepel een matte fluim uit zijn keelgat. Hij heeft kennelijk al een huis. 5 kilometer Bij 't Groot Proffijt wacht dweilorkest The Marching Band met energieke deuntjes. Voor sommigen is dat een reden om nog wat harder te lopen. Het is kennelijk feest bij het buurt centrum. „Blauwe lopers voor de 10 en 15 linksaf', waarschuwt een oranje hesje zenuw Doorbijten op de 27ste PaasHaaswijkloop. Foto: Dick Hogewoning. achtig. Om de hoek staan bekertjes limonade voor het grijpen. Een slokje diesel voor de tweede etappe. Doorkomsttijd: 23 minuten en 14 seconden. 6 kilometer Een baken in de Haaswijkse loopwoestijn, is diezelfde geroutineerde veteraan van de Loop groep Oegstgeest die er bij kilometer drie in eens als een haas vandoor ging. Hij heeft zijn mogelijkheden kennelijk overschat. Maar sub tiel over hem heenwalsen is er niet bij. Want hij klampt aan. Daarna blijft hij als een drijf natte kleefpleister hangen. 7 kilometer Stuivertje wisselen met de veteraan. Het is een merkwaardig kat en muisspel om des keizers baard. De winnaar van de 10 kilometer is ver moedelijk namelijk al lang eji breed over de meet. Haaswijk wordt geleidelijk een slagveld. De mindere goden knokken verbeten in het zinderende achterland. 8 kilometer Daar staat hij weer, de wagen met de tussen tijd erbovenop. 'Nog 2 kilometer naar de fi nish', meldt de organisatie. Doorkomsttijd: 37 minuten en nog wat. De veteraan krijgt het plotseling weer op zijn heupen en loopt hard weg. 9 kilometer Een handjevol inwoners van Haaswijk heeft tuinstoeltjes op de stoep gezet, en klapt en thousiast voor elke loper die passeert. Het is nog altijd Bartlehiem niet, maar opbeurend is het wel. Elke opsteker is nu hard nodig. De ve teraan is immers in geen velden of wegen meer te bekennen. 10 kilometer Het is druk op de Oegstgeester Bonkervaart. Door een haag van applaudisserend publiek wurmen oververhitte torso's op verkrampte spieren zich naar het finishdoek. Maar de wre de organisatoren hebben een toegift bedacht van 300 lange meters. Misschien om de sport - fotograaf van www.aktiefoto.nl ter wille te zijn. Hij staat namelijk vlak voor de meet als een bezetene alle lopers te fotograferen. Het resul taat van zijn inspanningen - hij zou ook best zo'n handig busje Rexona van de sponsor kunnen gebruiken- is twee dagen na afloop via internet te bestellen. Finish Een vaantje, een eindtijd van 46 minuten en 38 seconden en een paar heroïsche verhalen voor thuis. De 27ste PaasHaaswijkloop zit er weer op. In de verte staat de veteraan zijn ok sels te sprayen. Het is hoog tijd voor een paar rek- en strekoefeningen en een verfrissend bad. 1 r Nancy Ubert "stgeest - Onderwijswethou- irc"Steens overweegt basisschool "Springplank te huisvesten in )keiticuitureel centrum 't Groot eefijt. Directeur T. Caspers van "Springplank noemt dat 'een I slecht plan'. „In zo'n ge- ac% st°P je toch geen leerlin- iptifweg?" nbi de Jan Wolkerslaan in 1 "Jstgeest staan twee basis- olen aan elkaar vast: de iddjtelijke Joris de Witteschool ltte!de openbare Springplank. 1 zj zijn de enige twee basis sen in de wijk en het leerlin gaantal dat de twee scholen m imenlijk tellen, staat bijna 1 ".It vermeld in de prognoses die voor de nieuwbouwwijk zijn gemaakt. Echter, een probleem is dat bij het opstellen van de prognose geen rekening is ge houden met de mogelijkheid dat de ene school veel meer zou uitdijen dan de andere. De Joris de Witte kampt nu met zo'n groot ruimtegebrek dat er een oplossing gezocht moet worden. Als De Springplank verhuist, krijgt de Joris de Witteschool meer ruimte. Voor Steens is dat een reële oplossing. Maar bo venmeester Caspers van de Springplank onderschrijft dit scenario niet. „Onze school heeft een slechte periode doorgemaakt, dat was overigens voor mijn tijd. Daar door groeide de Joris de Witte school zo. Nu gaat het weer goed met De Springplank. Maar kom maar eens van een slechte naam af. We zijn letterlijk en fi guurlijk in beweging. In ons nieuwe schoolwerkplan heeft bewegingsonderwijs een be langrijke plaats gekregen. Op het moment dat de leerlingen dreigen in te dutten doen we in- en ontspanningsoefeningen. Vijf minuten later is iedereen weer bij de les. Voor deze activiteiten hebben we hier de ruimte. We kunnen zelfs het Holtzpark, on ze achtertuin, benutten. Ik moet er niet aan denken dat we in 't Groot Proffijt worden gepropt." Volgens Caspers is het multi functioneel gebouw aan het Boerhaaveplein een 'uiterst on gelukkige' locatie voor een school. „Los van het feit dat het gebouw zelf niet prettig is, spe len ook de omgevingsfactoren een rol. Er is maar een weg die naar 't Groot Proffijt leidt. Je ziet de verkeerschaos al voor je. Een drupje regen en Oegstgeest stapt massaal in de auto om de kinderen naar school te bren gen. Ik kan me niet voorstellen dat de daar gevestigde winke liers staan te juichen." Een werkgroep met daarin afge vaardigden van de Joris de YVit- te, De Springplank en de Stich ting Kinderopvang Oegstgeest (SKO) is groot voorstander van nieuwbouw aan de Jan Wolkers laan. „Daar zitten ook wel wat haken en ogen aan, maar het is toch het beste", zegt Caspers. „De ruimte rond de pleinen is beperkt en ik wil met mijn school wel zichtbaar blijven voor de buurt. Zeker nu we uit het dal aan het klimmen zijn." In tegenstelling tot de Joris de Witte heeft en verwacht De Springplank geen ruimtegebrek. Caspers: „Maar als ik mag mop peren doe ik dat over de nood- lokalen die wij gebruiken. Een keer blazen en die dingen vallen om. Over een paar jaar blijft de ze school consequent met tien groepen draaien en daar is het gebouw precies op berekend. Het probleem is alleen dat scho len nog steeds gebouwd worden op een taal- en een Tekenschrift per kind. Die architecten heb ben geen flauw benul wat je te genwoordig allemaal in huis moet hebben om goed onder wijs te geven." aar ifge dal 1 d.« wei nQn Zoeterwoude moeten de Wetten ljen van Klets worden afgeschaft. eef Oegstgeest kan uitgroeien tot hij pigsty. zeg! heè andverschijnselen heeft ten minste ijeiéén raadslid in Zoeterwoude ervan 1 dennen overtuigen dat het geen zin kaaieft om van vergaderingen meerdaag- dal aangelegenheden te maken door 's eeDonds te beginnen en ver na twaalven tjeindigen. Nieuwkomer Sjaak Paarde- wloper van het CDA is tot de conclusie jaajkomen dat er zakelijker moet worden frgaderd. irige week dinsdag vertelde hij tijdens raadsvergadering kort en krachtig ie hij tot dat opmerkelijke inzicht was komen. Hij had na zijn beëdiging als adslid het boek 'De binnenkant van politiek' gekregen van Pieter Tops en avors Zouridis. In zijn enthousiasme is hij diezelfde avond thuis nog gaan sen. „Tot ik bij bladzijde acht kwam. lar las ik tot mijn verbazing dat in de rgaderingen de Wetten van Klets ersen. Letterlijk staat daar: de eerste et van Klets houdt in dat er stilzwij- nde overeenstemming is dat de ver- dering wordt volgepraat, zonder dat onderwerpen daartoe aanleiding ge- n. De tweede Wet van Klets houdt in raadsleden bij vrijwel elk agenda- ïnt het woord willen voeren, ook al egt dat aan de gedachtewisseling ets toe." tardekooper schrok zich wild. Waar as hij in vredesnaam aan begonnen? volgende dag dreigde het laatste stje enthousiasme te verdwijnen toen Randverschijnselen las. Daarin werd stgesteld dat de marathonvergaderin- 'ii in Zoeterwoude nog langer zouden lan duren. Burgemeester Amy Koop- anschap had immers aan de raadsle- - en gevraagd om in het vervolg tien se- pnden bedenktijd te nemen voordat ze ïts zouden zeggen. Op die manier je bopte ze aanvaringen tussen politici te - ()orkomen. Maar daardoor zouden er lel vele seconden aan de vele uren torden toegevoegd. „De tranen spron- en in mijn ogen toen ik het las. Voort- - an zou het echt nachtwerk worden. e (et pleidooi aan het eind van Randver- "hijnselen om alleen nog maar opmer- ngen te maken die er toe doen, gaf iardekooper echter weer hoop. De he eling was prompt terug bij het aan- ormende talent dat zo graag een frisse ind wil laten waaien in de raadzaal vaar zelfs de beste deodorants na uren- «ge debatten niet meer werken. „Ik el voor om de Wetten van Klets uit de ladzaal te verbannen. De notulen wor- Onderwijswethouder Steens van Leefbaar Oegstgeest zal dat varkentje wel even wassen. Foto: WFA/Rias Immink. den korter. De raadsleden hoeven dan minder te lezen en houden meer tijd over om het eigenlijke werk als raadslid te doen: meer contact met de burger onderhouden, zodat je weet wat er on der de bevolking leeft." Prima tekst. Alleen kun je je afvragen of Paardekooper wel geschikt is als raads lid. Varkensflat Oegstgeest kampt met een groot onder- wijshuisvestingsprobleem. Tientallen noodgebouwen staan op instorten, een aantal scholen is te klein en heeft on voldoende pedagogisch leefklimaat en een rits panden voldoet niet aan de ei sen van de arbowet. Telkens komt onderwijswethouder Steens de gemeenteraad om geld vra gen, omdat een school 'echt niet zo ver der kan' en dan krijgt die arme bestuur ster een hoop gemopper over zich heen. Ook schooldirecteuren maken het haar heel moeilijk. Nu duidelijk is dat Steens mag aanblijven als wethou der (haar partij Leefbaar Oegstgeest vormt samen met het CDA het nieuwe college van het dorp) heeft ze een steuntje in de rug nodig. Immers, het zou eeuwig zonde zijn als Steens straks door een sterke oppositie wordt afgere kend op haar onderwijshuisvestingsbe- leid. Momenteel stoeit de LO-wethouder met het plan de kinderen van basis school de Springplank onder te bren gen in 't Groot Proffijt. Als je toch denkt dat je leerlingen in wanstaltige, onder- wijsonvriendelijke gebouwen kunt weg- proppen, kan je het maar beter goed doen. Steens zou zich eens moeten ver diepen in het idee van een varkensflat op de Maasvlakte. Zo'n enorm bio-in- dustrieel dierencomplex biedt tal van voordelen. Varkens worden efficiënt ondergebracht in gestapelde behuizin gen. Er is minder veetransport, ziektes worden uitgebannen en Nederland krijgt meer ruimte. Als Steens nu op het voormalig MEOB-terrein zo'n varkens flat voor het onderwijs laat bouwen, slaat Oegstgeest dus een boel vliegen in één klap. De Oegstgeestse jeugd wordt perma nent ondergebracht in het gebouw. Ou ders hoeven niet meer heen en weer te rijden om hun kroost naar en van school te krijgen. Dat levert een forse bijdrage aan de verkeersveiligheid in het dorp waarover in de raad flink ge hakketakt wordt. Ook hebben ouders geen problemen meer met het vinden van opvang en hoeven zij de kinderen niet meer met vijftig euro de straat op te sturen. Steens heeft zich in het verle den heel kwaad gemaakt over het feit dat in Oegstgeest de liefde voor het kind uit papa's portemonnee komt. De oudere inwoners van de gemeente hoeven zich dankzij de varkensflat niet langer te ergeren aan het lawaai van kinderen. Want ook dat is een pro bleem in het dorp. „Ouderen zijn zo weinig tolerant", mopperde WD- raadslid M. Van den Brandeler onlangs nog. Een ander groot voordeel is dat Oegstgeest haar gewraakte hangjonge ren kwijt is. Ook dat scheelt Steens een hoop kopzorgen. Als de kinderschare in Oegstgeest te rugloopt en in Steens Plaza ruimte over is, kunnen verdiepingen worden inge richt als fokkerij. Dat levert weer meer werkgelegenheid op. Jazeker, Steens zal dat varkentje wel even wassen. Jan Preenen Nancy Ubert Kinderen kijken onder het toeziend oog van Jan Versteegen in het oude brandspuithuisje naar een boer derijkeuken van rond 1900. Foto: Foto: Henk Bouwman door Jan Preenen zoeterwoude - Jan Versteegen dacht het allemaal prima gere geld te hebben. De eigenaar van kaasboerderij en minicamping Rustdam aan de Zuidbuurtse- weg in Zoeterwoude-Dorp had een uit 1870 daterend brand spuithuisje naast zijn bedrijf omgetoverd tot museumpje én mini-VW. Althans, dat dacht hij. Maar daags voor de opening zaterdag kreeg hij een brand brief van de landelijke VW. Hij mocht de naam VVV niet aan zijn nieuwste aanwinst koppe len. Die titel is beschermd en mag niet zomaar worden ge bruikt. „Ongelooflijk toch, die dreigen de taal? Ik heb de VWs hier in de omgeving zelf aangeschre ven. Of ze ook bij de opening wilden zijn. Ik ben zelf fid van de WV. Maar kennelijk mag ik daar alleen maar de lasten en niet de lusten van hebben." Noodgedwongen heeft Ver steegen van mini-VW maar 'in fohoek' gemaakt. Pastoor Van der Plas van de kerk Sint Jan's Onthoofding, haakte daar als bijna-buurman tijdens de ope ning gretig op in. „We hebben hiernaast een infobureau. Al vierhonderd jaar. Vergeet dat niet. We zijn ook klein begon nen. Ik ben blij met deze collega in de buurt. Wij wijzen met de toren omhoog, hij wijst op de omgeving." Versteegen doet dat met infor matiemateriaal over het Land van Wijk en Wouden (het gebied tussen Zoetermeer, Leidschen- dam, Zoeterwoude en Alphen) in het algemeen en over fiets routes, bijzondere boerderijen en molens in het bijzonder. De voorbijganger kan de folders en brochures inzien of meenemen. Tegelijkertijd kan iedereen 'gra tis en voor niets' terug in het verleden. Achter glas is een boe- renkeuken van rond 1900 inge richt. „Ik kom uit een gezin van dertien kinderen. Ons moeder werkte altijd in zo'n keuken. Te genwoordig moet het allemaal modern zijn. Design. Wat je vroeger had, zie je niet meer. Maar het leek me wel leuk om dat hier uit te stallen. We had den zelf nog wat spulletjes en hebben er het nodige bij gekre gen. Bij elkaar is het dit muse umpje geworden." Burgemeester Koopmanschap noemde het een grote aanwinst. Hoe klein het ook is. „We staan als Zoeterwoude weer iets meer op de kaart. Het is mooi om ook op deze manier te laten zien wat het Land van Wijk en Wouden en Zoeterwoude hebben te bie den. Of zoiets nodig is? Ja. Je blijft je verbazen dat veel men sen die hier vlakbij wonen niet weten wat hier allemaal te doen is. Het is heel belangrijk om op dit gebied te wijzen en het nog vele jaren zo te houden. Welis waar is het niet meer het Zoeter woude van vijftig jaar geleden, maar wat we nu hebben, willen we niet meer kwijt." Samen met de pastoor opende zij museumpje en infohoek, die wél zijn geaccepteerd door de Stichting Vrije Recreatie. Secre taris Leo Kloosterman: „Vroeger was een boer die een kampeer der toeliet en wat extra's deed een misdadiger. Die situatie is inmiddels wat verbeterd, maar nog niet voldoende. Een mini- camping mag maximaal vijftien plekken hebben. Wij willen toe naar 25." Versteegen ook. Hij blijft overi gens gewoon WV-lid'. Dat er zaterdag niemand namens die organisatie was vond hij geen punt. .Ach, 2e hadden het tij dens de paasdagen zeker druk. Ook de mensen hier uit de buurt." door Pieter van Langevelde oegstgeest - De 'hangganzen' bij Rustenborch zijn weg. Het zorgcentrum heeft daar zelf voor ge zorgd. De gemeente Oegstgeest laat onderzoeken of Rustenborch hiermee een overtreding heeft be gaan. Oegstgeest is volkomen verrast door de verdwij ning van de ganzen die bij het zorgcentrum rond scharrelden. De gemeente gaat de politie inscha kelen. Woordvoerder P. van Heur van Rusten borch laat weten dat de ganzen vorige week zijn overgebracht naar een boer die een kinderboerde rij wü beginnen. Öe overplaatsing is in strijd met de flora- en faunawet. Het zorgcentrum heeft de ganzen weggehaald omdat omwonenden last hadden van de dieren. Vooral bewoners van de aanleunwoningen klaag den. De beesten vielen wandelaars lastig. Boven dien maakte de vogelpoep de stoep en de brug van de Apollolaan spekglad. Ondanks de klachten weigerde de gemeente de ganzen te verwijderen. Wel is de gemeente al een paar bezig met eieren rapen, om zo de ganzenpo- pulaties aan de Apollolaan en in Haaswijk te ver kleinen. Pas als na de zomer zou blijken dat het aantal ganzen niet was afgenomen, wilde de ge meente andere maatregelen overwegen. Volgens de gemeente zijn de mogelijkheden om iets te doen aan de ganzenoverlast beperkt vanwege de beschermde status van de vogels. Voor D. Batenburg, wiens ouders in een aanleun woning bij Rustenborch wonen, was de ganzen- overlast aanleiding om een klacht in te dienen bij de inspecteur voor de volksgezondheid. Een woordvoerder van zorgcentrum Rustenborch zegt dat de actie van Batenburg geen rol heeft gespeeld bij de verwijdering van de ganzen. „De ganzen zijn door een professioneel bedrijf overgebracht naar een boer. Dat is gebeurd in overleg met de gemeente", aldus de woordvoerder. Een gemeentewoordvoerder ontkent echter elke betrokkenheid van de gemeente bij de verwijde ring van de ganzen. „Wij horen dit nu voor het eerst. De gemeente heeft niets met het verdwijnen van de ganzen te maken. Er is geen overleg ge weest met Rustenborch. Wij gaan dit doorgeven aan de politie.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13