Korthals: Snel bolletjesscan naar Curasao BINNENLAND ChristenUnie onwennig swingend verkiezingen in Docent wil geen verbod op overleg in pauze Handreiking dwaze moeders AbvoKabo luidt noodklok over smerig tehuis Incidenten bij herdenking dood van Ajaxfan Picomie Hebt u nog overgebleven guldens? Geweld in weekeinde eist vier levens Gevechtsvliegtuig rtuyn-kandidaat jkt in opspraak haag - De nummer 7 op de lidatenlijst van Lijst Pirn uyn, politieman Kievits, is jspraak geraakt. Hij zou in zijn woonplaats Mij- ht hebben schuldig ge kt aan mishandeling, be ring en vernieling, aldus plaatsgenoot. Kievits werk- j, de landelijke politieoplei- LSOP, onderzoekt de be- ldiging en heeft morgen gesprek met Kievits. In een ie zei lijsttrekker Fortuyn rdag dat hij zich zal bera- op de kandidatuur. ressieve parkiet udt huis in park erdam - De beheerder van Vondelpark in Amsterdam, der Fluit, zoekt naar moge- eden om de snel groeiende ïlatie Halsbandparkieten in mmen. De groengele exo- erdrijven spechten op handige wijze uit hun ho- zijn er mogelijk ook de lak an dat in het Vondel eekhoorns niet voorko- De parkbeheerder wil het 1 parkieten binnen de per ouden. Hij denkt aan het iken van jonge vogels of aan geïnteresseerden. aarde vrouw jkt gewurgd hond - De 77-jarige vrouw onderdag dood in haar ng in Roermond werd ge en, blijkt te zijn gewurgd, heeft dit aangetoond, zo justitie bekendgemaakt, ilitie verdenkt de 80-jarige enoot van de vrouw ervan haar om het leven heeft cht. De verdachte zelf ligt na in het ziekenhuis. Zijn ind is stabiel. blemen met emaker uit VS noen - Een pacemaker et Amerikaanse bedrijf ronic moet bij mensen die of onvoldoende eigen har- hebben, worden vervan- mdat het apparaat proble- ;an vertonen. Vooral bij ren en dunne mensen be- sen kans dat de hartslag- lar niet werkt zoals het In Nederland moeten reer vijftig personen wor- econtroleerd. uw krijgt klap molenwiek leur - Een 75-jarige uit Etten-Leur heeft gis- ddag letterlijk een klap e molen gekregen en raak- rdoor zwaargewond. De bezocht de open dag van indmolen in Etten-Leur. >len was op dat moment rijf. Een van de wieken de vrouw tegen het ach- ifd. Het slachtoffer is op- nen in een ziekenhuis in Het is niet duidelijk hoe nen het bereik van de n kon komen. >loeg bezet (tus Haren - Een cameraploeg van omroep OOG-TV is za- inimiddag samen met om- iden de gesloten Hortus n en binnengedrongen, ct mmamaakster Annema- ell edens wilde zo symbo- ctie voeren tegen sluiting botanische tuin. Zij a dde medewerking van een omwonenden van de ie al bezig zijn met een oor behoud van de tuin. ivisieploeg kreeg een rg :huwing. maandag 25 MAART 2002 orn - In de auto van een l£j ;e man uit de gemeente bloedsporen ontdekt vermiste Pim Overzier ldoorn. De man is in ja- jd 1 opgepakt als verdachte lak. Dit heeft de politie rgen bekendgemaakt. :r (37) had in december q v id date en is sindsdien >os. De zaak wordt van- Jehandeld in het pro- ;"t a Opsporing Verzocht. sle tie hoopt vooral op tips ,bo n vrouw die rond kerst verdachte is gezien in iin Bennekom. Amsterdam - Door middel van een handdruk op een zwart spandoek geven mensen symbolisch een hand aan de moeders van de Plaza de Mayo. Het is bijna 25 jaar geleden dat de 'dwaze' moeders in Argenti nië begonnen met hun protesten. Zij eisen duidelijkheid over hun spoorloos verdwenen familieleden. Op de Dam in Amsterdam werd gisteren een herdenking gehouden. Foto: ANP/Robin Utrecht drachten/gpd - Het is er smerig en bewoners en patiënten wor den onvoldoende geholpen. Daarom heeft de FNV de In spectie voor de Gezondheids zorg gevraagd om het verzor gingscentrum Rispinge in Drachten onder verscherpt toe zicht te stellen. Volgens bestuurder Vos van Ab vaKabo FNV zijn er zo veel klachten over de kwaliteit van de zorg in het tehuis dat 'een diepgaand intern onderzoek no dig is'. Volgens de bond is er in het be jaardencentrum - met 88 plaat sen en 183 aanleunwoningen - sprake van 'een onhygiënische toestand'. Nog kwalijker vindt Vos het dat zorgdossiers onvol doende worden bijgehouden, waardoor een grotere kans op het maken van fouten ontstaat. Verder is er geen bewonersover leg en worden bewoners met doorligplekken onvoldoende ge holpen, aldus Vos. De personeelsleden gaan gebukt onder de huidige situatie, aldus de bond. Er is sprake van grote onrust en ontevredenheid. Het ontbreekt aan 'een open en veilig werkklimaat' om proble men in de werksituatie be spreekbaar te maken. door Jaco van Lambalgen Apeldoorn - Het jazzbandje weet het al zeker: „Zeven zetels in de Kamer, misschien worden het er acht, zeven zetels in de Kamer, de ChristenUnie aan de macht." Hier en daar in de zaal klappen partijleden mee. Een beetje onwennig, maar toch: het swingt op het verkie zingscongres van de ChristenUnie zaterdag in Apel doorn. Er is geen sprake van de 'Doem van Fortuyn' die om an dere Haagse partijen hangt; de ChristenUnie ziet de toe komst zonnig tegemoet. De fusie van GPV en RPF lijkt goed uit te pakken. De christelijke politici, die voor het eerst gecombineerd aan de verkiezingen meedoen, staan in de peilingen steevast op winst. De CU schiet van de huidige vijf zetels door naar misschien wel ze ven. „Dat is toch een winst van veertig procent", zegt Tweede-Kamerlid Rouvoet glunderend. En dus heerst er aan het einde van de dag een uitgela ten sfeer. Lijsttrekker Veling stapt tot hilariteit van de partijleden achter het keyboard van het jazztrio en play backt een liedje mee, er golft heuse discorook van het podium als de acht toppers van de lijst worden voorge steld en de voetballen die zij vervolgens de zaal inschie ten om de verkiezingen af te trappen, krijgen ze net zo hard weer terug. In de gangen van de Apeldoomse schouwburg gonst het: misschien gaan we zelfs wel regeren. Want het zijn verrassende tijden in de Haagse politiek. Rouvoet rekent voor: „Er zijn vier partijen die waarschijnlijk tussen de 25 en 40 zetels uitkomen: PvdA, CDA, WD en de lijst Pim Fortuyn. Het ziet ernaar uit dat cr meer dan drie partijen nodig zijn om een regering te vormen. Dan ko men de kleinere fracties in beeld: Groenlinks, D66 en wij." De partijleden hebben hun voorkeur al bepaald: het liefst met CDA en Groenlinks, eventueel met de PvdA. „Geen Pim en geen Paars", zegt scheidend GPV- lijsttrekker Schutte streng. Lijsttrekker Veling zet zijn partij vast duidelijk op de kaart. „De ChristenUnie is voor politiek met idealen. Een samenleving volgens Fortuyn is er echter een waar in groepen mensen tegenover elkaar staan en barmhar tigheid een teken van zwakte is. Wij zeggen principieel nee tegen Fortuyn." Of de ChristenUnie in de regering komt? Zittende Ka merleden zijn sceptisch. „In de jaren zeventig deden kleine partijen als DS70 mee omdat ze deel uitmaakten van een grotere politieke beweging", zegt Van Middel koop. „Dat is in ons geval niet zo. We moeten ook niet de verwachting wekken dat we wetgeving over euthana sie en het homohuwelijk kunnen terugdraaien." „We moeten alleen gaan regeren als we voor ons crucia le punten kunnen bereiken", zegt ook Rouvoet. „Dat zie ik nog niet zo een, twee, drie gebeuren. Maar we moe ten wel serieus nadenken." Opgewekt zwaaiend met zijn bosje bloemen: „Het gaat hartstikke goed met de ChristenUnie." beverwijk/gpd - Ruim 150 Ajax- supporters hebben zaterdag middag in Beverwijk de moord herdacht op Carlo Picomie. De Ajaxfan stierf precies vijf jaar ge leden tijdens een gewelddadig treffen met supporters van Fey- enoord. De herdenking duurde ruim drie kwartier en verliep volgens de politie rustig. Niette min vonden er enkele inciden ten plaats. Een journalist en een fotograaf van het Noordhollands Dagblad die de plechtigheid op enige af stand volgden, werden door supporters opgemerkt en moes ten na een achtervolging onder bedreiging van geweld de ge maakte foto's inleveren. Ook een cameraploeg van het NOS- joumaal werd door aanwezigen bedreigd en gedwongen de band met opnames af te staan. Andere cameraploegen wisten alleen van grote afstand opna mes te maken. De supporters, onder wie vrien den van het slachtoffer, kwamen met enkele familieleden van Pi comie samen op een veld achter de Beverwijkse Bazaar, waar op 23 maart 1997 supporters van Ajax en Feyenoord elkaar met stokken, hamers, ijzeren staven en honkbalknuppels te lijf gin gen. Op de plaats waar Picomie omkwam, legden zij bloemen en werd er vuurwerk afgestoken. Na de plechtigheid ging de stoet terug naar Amsterdam, waar de Ajax-aanhangers het graf van Pi comie op de Oosterbegraaf plaats bezochten. nen plat op chede-Gronau de - Het treinverkeer tus- Je schede en de Duitse laats Gronau is gister- stilgelegd omdat onbe- e i voorwerpen tussen de .aJ ïdden geplaatst. Dat en de Railverkeersleiding in t. Aan de Duitse kant van orlijn, net over de grens Glanerbrug en Gronau, 1 hh metalen pennen tussen eens zijn geplaatst. Ook is v npaal scheefgetrokken, e orwegen denken dat er tie isme is het spel is. De '5 jn is vorig jaar heropend ;r twintig jaar lang geen meer hadden gereden. h idsporen in d date-zaak (advertentie) Guldens die u overhebt, kunt u tot 1 april gratis op uw bankrekening storten. Daarna zijn er kosten aan verbenden. Maar overgebleven guldens en buitenlands geld kunt u natuurlijk ook aan een goed doel geven door ze te storten in de in- zamelbakken van de Nationale Eurocollecte/ Coins for Care. Tot 1 april kunt u hiervoor bij de banken terecht. Tot 1 april kunt u uw overgebleven guldens gratis op uw rekening storten. Komt u na 1 april 2002 nog guldens tegen, dan kunt u ze tot 1 januari 2003 op uw rekening storten. Hier kunnen kosten aan verbonden zijn. De inzamelbakken van de Nationale lurocollecte/ Coins for Care vindt u tot 1 april bij de banken. Ga voor meer informatie naar www.euro.nl. De euro is van ons allemaal. Familieleden, vrienden en bekenden bij de plek waar Ajaxfan Picomie vijfjaar geleden omkwam. Foto: ANP rijswijk/anp - Zeker vier men sen kwamen het afgelopen weekeinde door geweld om het leven. Van twee andere doden vermoedt de politie dat het mis drijven betreft. In Rotterdam werden twee mannen doodgeschoten. Vrij dagavond laat vond de politie bij de Waalhaven een 25-jarige Schiedammer die was neerge schoten. Wat er precies is voor gevallen, is nog onduidelijk. Gistermorgen eindigde een bruiloftsfeest in de Rotterdamse wijk Vreewijk in een schietpartij die een 42-jarige Rotterdammer het leven kostte. Het slachtoffer overleed in het huis waar het feest werd gehouden. De schut ter is nog voortvluchtig. Ook in het Gelderse Hoevelaken liep een feestje uit de hand. De politie vermoedt dat een ruzie gistermorgen uitmondde in een schietpartij. Hierbij kwam een nog onbekende man om het le ven. Volgens de jongeren die het feestje aan het vieren waren, ging de schutter er vandoor. In Almelo probeert de politie opheldering te brengen in de gewelddadige dood van een 21- jarige man uit deze plaats. Buurtbewoners vonden hem za terdagmorgen dood op het bordes voor zijn woning. In het Brabantse Asten trof de politie zaterdagavond een 47-ja- rige man dood in zijn woning aan. In het Limburgse Maas- bracht werd gisteren een stoffe lijk overschot aangetroffen in een gezonken woonboot. De boot zonk nadat het schip zater dagnacht door een brand was verwoest. In beide gevallen gaat de politie uit van kwade opzet. COMMENTAAR De Tweede Kamer moet volgende week beslissen of Neder land kiest voor het Amerikaanse gevechtsvliegtuig Joint Stri ke Fighter (JSF). Het kabinet wil dat Nederland deelneemt aan de ontwikkeling van het nieuwe type gevechtsvliegtuig als opvolger van de F-16. Tegenover grote investeringen staan omvangrijke compensatieorders voor de Nederlandse industrie. In de Tweede Kamer bestaat al langer aarzeling of het kos tenplaatje voor deze mega-order financieel wel deugdelijk is. Met deelname aan de ontwikkeling van de JSF is momenteel ruim 900 miljoen euro gemoeid. Inmiddels circuleren be richten dat de Amerikaanse marine aanmerkelijk minder toestellen wil afnemen, waardoor de kosten voor de ontwik keling van de JSF fors hoger uitvallen. Het kabinet is nadrukkelijk voorstander van deelname aan het JSF-projecL Premier Kok noemde de Joint Strike Fighter eerder 'de beste kandidaat op basis van prijs en kwaliteit'. Bij die vaststelling kunnen inmiddels forse vraagstekens worden gezet. Eerder hadden Kamerleden al twijfels over het feit dat de ontwikkelingskosten worden gefinancieerd door een deel van de staatsschuld later af te lossen. Inmiddels telt de vraag of de mega-order Nederland niet met een groot kostenpro- bleem opzadelt. De keuze voor deelname aan de JSF is niet alleen een finan ciële maar ook een strategische. Voor het kabinet telt zwaar dat de samenwerking met de Amerikanen, de belangrijkste Atlantische bondgenoot, wordt gehandhaafd. De Kamer dient voor dat aspect oog te hebben, maar is als controleur van de regering in de eerste plaats gehouden de financiering op haar deugdelijkheid te toetsen. Als het kabinet twijfel over de financiële risico's niet kan wegnemen, kan de beslissing beter worden uitgesteld. Een kabinet in zijn nadagen moet de natie niet met onbeheersbaar hoge kosten willen opzade len. den haag/anp - Binnen twee weken staat er op de luchthaven van Curasao scanapparatuur om verdachte drugskoeriers te con troleren op cocaïnebolletjes. Dat heeft minister Korthals (justitie) zaterdag gezegd in het radiopro gramma Spijkers met koppen. Tot voor kort kibbelden de auto riteiten op de Antillen en in Den Haag over de aanschaf van die röntgenapparatuur. Den Haag wil dat Curasao strenger contro leert op de bolletjes en zegt de Antillen te willen helpen aan de machines. De Antillianen stellen dat ze wel willen, maar dat de Hollanders hun belofte van hulp niet nako men. Den Haag zegt op zijn beurt weer dat Curasao weigert exact te melden wat het wil heb ben aan spullen. Volgens Kort hals heeft het overleg echter re centelijk geleid tot enige over eenstemming en komen de ap paraten eraan. Maar het openbaar ministerie van de Nederlandse Antillen be twijfelt het nut van scanappara tuur voor bolletjesslikkers op de luchthaven Hato. Volgens advo caat-generaal Swagerman heeft Nederland enige tijd geleden la ten weten dat een dergelijk ap paraat niet kan worden ingezet omdat het nog niet voldoet aan de eisen. „De detectiepoort die reageert op drugsbolletjes in het lichaam zou nog te veel risico opleveren voor personen. Ook bleken er technische en juridi sche bezwaren aan te kleven." Volgens de advocaat-generaal was dit voor de Antillen geen probleem omdat het douane- korps deskundig en ervaren ge noeg is om verdachte personen er uit te pikken. „Hiervoor heb ben we een dergelijk apparaat niet nodig", aldus Swagerman. Hij benadrukt dat detectieappa ratuur voor het scannen van ba- Duizend kilo cocaïne in schip bij Curacao De kustwacht van de Ne derlandse Antillen heeft za terdag duizend kilo cocaïne aangetroffen aan boord van een Panamese kustvaarder, op 30 mijl ten zuidwesten van Cura9ao. De 50-jarige kapitein van het schip is overboord gesprongen en verdronken. In een dubbele wand van de kustvaarder trof de kustwacht 35 balen cocaïne aan. De partij heeft in Europa een straatwaarde van ongeveer 33 rftiljoen eu ro. De kustwacht vermoedt dat ach in het schip nog meer drugs bevinden. De 73 meter lange kustvaarder was onderweg van Panama naar Brits Guyana en had tot afgelopen vrijdag in de haven van Aruba gelegen. gage op het vliegveld en contai ners in de haven nog wel nodig is. Swagerman wijst er verder op dat bolletjeskoeriers slechts een fractie van alle drugs smokkelen. De onduidelijkheid over de be schikbaarheid van scans voor het vliegveld en de haven komt volgens Swagerman voort uit de verschillende manieren van werken van beide landen. ..Ne derland wil dat wij gedetailleerd aangeven hoe en waar we het allemaal willen hebben. Ik kom zelf uit Nederland en weet hoe het daar werkt. Hier werkt men anders. Waarom stuurt Neder land de scan-apparatuur niet gewoon deze kant op, dan zien we vanzelf hoe we daar invulling aan geven." School wil uitspraak over werktijden Het Stedelijk Lyceum in En schede wil van de rechter weten of leraren ook buiten de wettelijk voorgeschreven uren mogen werken. De school, die principieel wei gert de huidige wet uit te voeren, heeft een proefpro ces uitgelokt. De school wordt bijgestaan door de werkgeversorganisatie VOS/ABB, die graag duide lijkheid wil voor alle scholen in Nederland. Sinds 1996 geldt de Arbeidstijdenwet voor het onderwijs. De wet bepaalt onder meer dat werkdagen maximaal negen uren mogen tellen, dat er elf uren rust moeten zitten tus sen twee werkdagen en dat er op zondag in principe niet mag worden gewerkt. door Marco Krijnsen enschede - „Ze kunnen de boom in", dacht docent Kees Evers, toen het Stedelijk Lyceum in Enschede hem vorig jaar vroeg om bij wijze van proef de arbeidstijden bij te houden. Hij weigert principieel. „Dit werk is niet te van gen in uren, kwartiertjes of minuten." Kees Evers geeft economie. Vijftien lesuren staat hij voor de klas. De rest van zijn tijd gaat op aan het organiseren en begeleiden van culturele activiteiten op en rond school. Evers heeft dus veel te regelen. Ook in de pauze, het moment dat hij volgens de wet niet met zijn werk bezig mag zijn. „Juist in die pauzes heb ik de collega's bij el kaar. Dan kan ik bij ze aankloppen om ze te vragen voor begeleiding van een activiteit of een klas voor een evenement uit het les rooster te halen. Dat geldt ook voor ande ren", zegt Evers. „Als ik dat niet meer mag, moet ik straks iedereen lastig vallen in de les. Daar zit dus echt niemand op te wach ten. Het is lastig, omslachtig. Zo verhoog je juist de werkdruk." De directie van het Stedelijk Lyceum is het in principe met Evers eens. De school kreeg van de Arbeidsinspectie een onvoldoende voor de arbeidstijdenregistratie en moet binnenkort voorkomen bij de rechtbank in Almelo. Toch werd de docenten vorig jaar gevraagd hun werkweek bij te houden. „Om inzicht te krijgen in de werkdruk van onze mensen aldus directeur Hans Reiber. Wat het heeft opgeleverd? „Zes volle ordners, een boel pa pierwerk en heel veel verzet bij het perso neel. Iedereen bleek er zijn eigen wijze van registreren op na te houden. Evers behoort tot de principiële weigeraars. „Elk weldenkend mens kan zien dat zo'n ar beidstijdenwet in het onderwijs niet werkt. Dit is weer zo'n betuttelende maatregel, be dacht van achter het bureau door iemand die nog nooit voor de klas heeft gestaan. Het is een voorbeeld van een steeds groter wor dend keurslijf waarin ze het vak willen gie ten." Normaal gesproken is de Enschedese leraar vijf tot zes avonden per maand op pad voor bijvoorbeeld een toneelstuk, een open podi um of een kerstbal. Als hij tussen twee werk dagen elf uren rust in acht n|fet nemen - zoals de wet voorschrijft - kemit Evers de volgende ochtend in de knel met het lesge ven. Toetsen of werkstukken nakijken in het weekend is slechts zeer beperkt mogelijk. „Belachelijk. Ik heb dit beroep gekozen on der meer vanwege de vrijheid. luist op za terdag kan ik in alle rust mijn correctiewerk doen. Door de week heb je de tijd nodig om even bij te komen van de stress. En dat zou straks niet meer mogen?" Directeur Reiber: „Er gebeuren op school te veel dingen die je even moet opvangen. Dan kun je ouders of leerlingen niet afwimpelen, omdat je toevallig pauze hebt. En er zijn nu eenmaal periodes dat het wat drukker is. zo als de examenweken. Daar staan weer va kanties tegenover. Bovendien: wij zitten echt niet elke week te wachten op zeshon derd registratieformulieren met daarop alle werktijden en pauzes. Volgens mij zit nie mand daar op te wachten. We kunnen onze tijd wel beter gebruiken."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3