College Leiderdorp is in principe rond LEIDSE REGIO Rechtszaak over lauwe melk op verpleegafdelingen Rijngeest Warmond @nders gelooft in samenwerking met CDA 'Aanleg playpark Leyhof niet eenvoudig' ongolezen 'illegaal' uitgezet 'Ik laat mn vrouw niet voor leugenaar uitmaken R3 CDA, PvdA en GroenLinks sluiten WD uit 10 idevogelgroep Zoeterwoude opent seizoen pot dictee Assenaar snaar - Voor de tweede irganiseert Wethouder lC egtseschool het Groot enaers Dictee. Op 10 april 3 >n taalliefhebbers zich i met elkaar. Het dictee jver actuele Wassenaarse i en is volgens de organi- rla en 'voor iedereen goed te oo n'. Wie mee wil doen twee euro over te maken bLrekeningnummer i 01 ten name van de d 1, Dan wordt een in- ïk formulier opgestuurd dat maart binnen moet tx rk zaterdag 9 maart 2002 door Nancy Ubert oegstgeest - Lauwe melk, pekelvlees met een temperatuur van 14,8 graden Celsius en casse lerrib met een veel te hoge temperatuur. De inspecteur van de Keuringsdienst van Waren bracht in december 2000 een bezoek aan ver scheidene verpleegafdelingen van de Rijngeest Groep en constateerde dat de warenwet niet overal werd nageleefd. Etens- en drinkwaren hadden een te hoge temperatuur. Dat krijgt nu, anderhalf jaar later, een staartje. De zorg organisatie moet zich in april voor de rechter verantwoorden. Ron van der Laan, hoofd voeding bij de Rijn geest Groep is verwonderd dat de zaak ander half jaar na dato nog voor de rechter komt. Hij hoopt dat het met een sisser afloopt. „We zijn destijds behoorlijk geschrokken van de bevin dingen van de inspecteur, maar hebben de problemen en knelpunten allang opgelost." Voorheen werd op de afdelingen gebruikge maakt van gewone huishoudkoelkasten. „Maar die dingen koelen niet genoeg als je de deur te vaak open en dicht doet. In een ge woon huishouden is er met die koelkasten doorgaans niks aan de hand. Maar op een ver- pleegafdeling waar veel meer mensen gebruik maken van een keuken, en ook cliënten wel eens wat uit de koelkast willen pakken, komt de temperatuur in de koelkast al snel in het gedrang." Melkproducten, vleeswaren en kaas moeten volgens bepaalde richtlijnen bewaard worden. Melk bijvoorbeeld, hoort in de koelkast een temperatuur van maximaal zeven graden Cel sius te hebben. De inspecteur mat destijds 19,4 graden. „Momentopname", is Van der Laans weerwoord. „Zet zelf maar eens een pak melk op de ontbijttafel. Op het moment dat je het terugzet in de koeling, is het beslist geen zeven graden meer." Inmiddels beschikken alle verpleegafdelingen van de Rijngeest Groep over geavanceerde koelingen. „Een investering die ons een kleine 30.000 euro heeft gekost." Ook heeft de orga nisatie een kwaliteitsmedewerker in dienst ge nomen. „Die bezoekt elke afdeling minimaal een keer per maand en helpt personeel en cli ënten op verantwoorde wijze met de etens- en drinkwaren om te gaan. Bovendien hebben de afdelingen een protocol gekregen waaraan men zich dient te houden. Overal werken we nu volgens het kwaliteitssysteem HCCP. Daar om hopen we dat de rechter mild zal zijn." ia in inlands •est - Het Rijnlands Ly- va Oegstgeest maakt zich op vade jaarlijkse theaterpro- e Dit keer staat Shakespe- ee Macbeth op het program- et drama wordt van 23 tot 127 maart opgevoerd in a van school aan de Apol- De voorstelling begint irond om 20.00 uur. nmelen Scouting 00 iEEST - Scouting Derja 1 j ;eest houdt 16 maart van 'su tvier uur een rommel- *e in haar clubhuis aan de )i Volgens de organisato- :'11 nnen zij voor die beurs indel gebruiken. Oegst- laren worden opgeroe- donderdagavond 14 an zeven tot negen uur daaropvolgende dag in te leveren. >us natuur egstgeest eest - De vereniging voor en Milieueducatie IVN op 12 maart met een se- Isusavonden over 'natuur tl omgeving'. Belangstel- isj i kunnen meedoen aan in ,j vijf bijeenkomsten in het it College in Oegstgeest. susavonden zijn gekop- m excursies. Voor opga- iformatie: Greteke d, tel. 071-5126215 of oordzij, 071-5177287. erzoek tkanker iorp - Leiderdorpse tussen 50 en 75 jaar ïgen een dezer dagen een imi iging voor deelname aan ingsonderzoek naar anker. Het onderzoek be- 28 maart in een mobiele Eoeksruimte, die een plek >p het parkeerterrein van k >ad De Does aan de ïadeseweg. Het playpark aan de Ericalaan bestaat uit een zespersoonsschommel, een klimboot, een kabelbaan, een draaischijf en enkele skatetoestellen. In de Leyhof moet een soortgelijke voorziening komen. Foto: Hielco Kuipers door Erna Straatsma leiderdorp - CDA, PvdA en GroenLinks zijn het in principe eens over de vorming van een nieuw Leiderdorps college. Na een eerste bespreking hebben de drie partijen laten weten dat ze binnen vijf weken hun college programma rond denken te heb ben. De beoogde wethouders zijn Arie Roest (CDA), Victor Molken- boer (PvdA) en Don MacGillavry (GroenLinks). De drie Leiderdorpse lijstrekkers voerden gistermiddag in 'goede sfeer' overleg met elkaar over de vorming van een nieuw college. Al direct na de uitslag van de verkiezingen was duidelijk dat de WD, de grootste partij, daar van uitgesloten zou worden. De WD is daarover woedend. CDA, PvdA en GroenLinks over leggen de komende week over de gewenste taakverdeling tus sen de drie beoogde wethou ders. MacGillavry is de enige nieuwkomer. Roest en Molken- boer waren in de oude raadssa- menstelling respectievelijk wet houders financiën en en ruimte lijke ordening. De derde wet houder was Pauline Kolman van de WD, die haar hoop had ge vestigd op een nieuwe termijn. Zij is meerdere malen door de overige raadsfracties aangeval len op falend beleid op het ge bied van onderwijs en sociale zaken. Vier werkgroepen gaan volgen de week aan de slag om, onder leiding van de toekomstige wet houders en de burgemeester, een collegeprogramma op te stellen. Het is de bedoeling dat burgemeester Zonnevylle ook een aantal zaken in zijn porte feuille krijgt. De drie partijen beschouwen de verkiezingsuitslag 'op belangrij ke punten' als een ondersteu ning van het beleid van de afge lopen jaren. Zowel PvdA als CDA hebben een zetel gewon nen en willen op de ingeslagen weg doorgaan. De verruiling van WD voor GroenLinks in het col lege zal wel een 'aantal 'accent verschillen' met zich meebren gen, zo meldt Roest in een pers communiqué. Het nieuwe college werkt aan een programma op hoofdlijnen en wil het aantal raadscommis sies uitbreiden van twee naar drie. Met drie kleinere raads commissies hopen de drie par tijen een betere politieke discus sie mogelijk te maken. door Ema Straatsma leiderdorp - Drie plekken heeft de gemeente Leiderdorp op het oog voor de aanleg van een tweede 'playpark'. Maar op geen van die plaatsen wordt die aan leg een eenvoudige opgave. Het playpark is bedoeld voor kinde ren vanaf tien jaar in de nieuw bouwwijk Leyhof. Twee gekozen plaatsen liggen in de wijk Leyhof zelf: bij de Brug- wacht en op de plek waar nu de jongerenontmoetingsplaats is, op de groenstrook tussen de N445 en de Dijkwacht. De derde mogelijkheid is een speelvoor- ziening direct buiten de wijk, in sportpark De Bloemerd. Een voudig lijkt de keuze niet. Alle plekken hebben een aantal na delen. De gemeente maakt de keuze binnenkort in overleg met de bewonersvereniging Leyhof. De locatie aan de Brugwacht ligt gedeeltelijk onder de hoogspan ningsmasten en dat zou ongun stig zijn vanwege onduidelijkhe den over gezondheidsrisico's. De provinciale kabelbeheerder heeft in principe geen bezwaar tegen de aanleg van een speel- voorziening, maar wijst de ge meente op haar eigen risico. De beschikbare ruimte is boven dien gering. Voor herinrichting van de jon gerenontmoetingsplaats in de buurt van de Dijkwacht is een wijziging van het bestemming plan noodzakelijk en overleg met de Gasunie gewenst. De bruikbare grond bevat twee zware gasleidingen en moet flink gedraineerd worden. Ook deze plek is tamelijk krap. Ambtenaren wijzen op het risico van 'tijdrovende bezwarenpro cedures' als de gemeente kiest voor een van beide mogelijkhe den in de wijk Leyhof zelf. De kans bestaat dat Leyhof-bewo- ners bezwaar maken tegen een van beide plekken, omdat het hun uitzicht 'belemmert'. De derde mogelijkheid is een speelvoorziening in de Bloe merd, maar daarvan vinden ambtenaren dat de 'sociale vei ligheid' te wensen overlaat. De plek is weliswaar goed bereik baar voor kinderen uit de Ley hof en Buitenhof, maar ligt ge heel buiten de wijk. Bovendien zijn er al diverse speelvoorzie- ningen in de Bloemerd. Ambtenaren komen na het on derzoek tot de slotsom dat aan leg van een playpark in of nabij de Leyhof een 'dermate gecom pliceerde opgave' wordt dat de geraamde kosten een flink stuk hoger zullen uitvallen. Meer geld zou nodig zijn voor extra in te zetten ambtelijke capaciteit. Het eerste playpark heeft Lei derdorp vorig jaar aangelegd bij de Ericalaan. De speelvoorzie ning, die 90.000 euro kostte, is er gekomen op voorspraak van het CDA. De speelvoorziening bestaat uit een zespersoons schommel, een klimboot, een kabelbaan, een draaischijf en enkele skatetoestellen. Volgens het CDA is het playpark een 'doorslaand succes'. warmond - „De twee kandi daat-wethouders kennen elkaar door en door." Jozef van der Vooren van Warmond @nders heeft er alle vertrouwen in dat zijn partij er met het CDA uit komt. Hij ziet de samenwerking tussen Henk Vergeer en Antoon de Vroomen, de kandidaat-wet houders van Warmond Anders en het CDA, helemaal zitten. „Maar het gaat natuurlijk om de inhoud." „We kennen elkaar van het ijs- gebeuren", legt Vergeer uit. Hij was jaren voorzitter van de Stichting Leidse Ijshal, terwijl De Vroomen nog altijd de War- mondse IJsclub voorzit. „Ik ken hem als een man met wie je goed afspraken kunt maken. Hij houdt woord. Zijn visie ligt bo vendien dicht bij de ideeën van Warmond Anders", zegt Ver geer. „De samenwerking kan uitgroeien tot iets moois." De Vroomen relativeert het be lang van dat goede contact. „Ach, in Warmond kent ieder een elkaar. Nelleke van Mame ren van Progressief Warmond is bijvoorbeeld mijn achterbuur vrouw. „De Vroomen en Vergeer ken nen elkaar natuurlijk goed", weet ook de aanstaande CDA- fractievoorzitter Lidia van Kem pen. „Maar dat speelt verder geen rol. De Vroomen kent één van de wethouderskandidaten van Progressief Warmond, Cees van Kuijen, ook goed. Ze zijn studiegenoten geweest." Van Kempen weigert nog steeds haar voorkeur uit te spreken. „Qua programma neig ik naar War mond Anders, maar qua be- stuurservaring naar PW." lobbert Minkhorst aag/oegstgeest - In Op- van Justitie heeft de delingendienst achttien tocedeerde Congolezen it, onder wie een man uit eest. Vluchtelingenwerk 8 stgeest en de Leidse oud- uder J. laurier vrezen dat bij die actie zijn eigen re- t, r|eeft overtreden. De man jsgeest is de oprichter van ke belangenvereniging mgolezen in Nederland, hvongen terugkeer van de elingen is in alle stilte ru ireid en uitgevoerd. De Idelingendienst lichtte on- de achttien Congolezen un bed, zette ze in bewa- (lu i leidde ze voor aan een verker van de ambassade Democratische Repu- 'ongo, om zo hun terug- jelijk te maken. Enkele na hun aanhouding zijn iet vliegtuig gezet naar de 'tad Kinshasa. Dat was week dinsdag. -uc meente Oegstgeest kreeg ie dag een fax met de me- ig dat een van haar inwo- lit de gemeentelijke basis- istratie kon worden uitge- en. De man woonde al 1994 in Nederland. Hij viel k" de al lang niet meer he le Regeling Opvang Asiel- s (ROA). Gemeenten he lix eren zich doorgaans om n die onder de ROA val- ze geen recht hebben op erblijfsstatus, hebben ze d ook geen recht op een g- Talloze gemeenten zet te mensen echter niet op De Oegstgeestenaar die is uitge zet, heeft vlak voor zijn vertrek alleen zijn vriendin kunnen in lichten, meldt Marianne van der Beek, coördinator van Vluchte lingenwerk Oegstgeest. Ze uit stevige kritiek op het optreden van Justitie; kritiek die oud-wet houder J. Laurier van Groen Links deelt. Beiden willen de zaak aankaarten bij instanties of bij de landelijke politiek. „Dit is stuitend", zegt Van der Beek. „Zeker als je te maken hebt met mensen die al sinds 1994 in Nederland zijn. Ze zijn volkomen ingeburgerd en heb ben hier hun draai gevonden. We vinden dat mensen in de ROA buiten schot moeten blij ven. Iedereen die al minstens vijf jaar in het land is, en al drie jaar uitgeprocedeerd, maar steeds niet is uitgezet, zou op humanitaire gronden een ver blijfsvergunning moeten krij gen." Daarmee verwoordt ze overigens het standpunt van Vluchtelingenwerk Nederland, zegt Van der Beek. 'Alarmerend' vindt de coördinator dat de ge meente nergens van af wist. „Oegstgeest wil zich inzetten voor continuëring van het ver blijf van mensen uit de ROA, op legale basis. Het beleid van de gemeente is om niet actief men sen uit te zetten." Leiden doet dat ook, en verschaft deze men sen bovendien een uitkering. Normaal gesproken moet een uitgeprocedeerde asielzoeker meewerken aan zijn terugkeer. Van der Beek vraagt zich af of in dit geval sprake is geweest van medewerking. „Hij is voorgeleid bij de ambassade. In zijn geval is dat via de sterke arm gegaan. Dat is iets wat niet had mogen gebeuren." Om die reden maakt Van der Beek zich ook zorgen om de vei ligheid van de Congolees. Be kend is dat buitenlandse autori teiten onvriendelijk staan tegen over vluchtelingen die terugke ren. Op het moment dat deze achttien mensen tegelijk zijn voorgesteld aan de ambassade, door tussenkomst van de Vreemdelingendienst, moet voor Congo duidelijk zijn dat het om asielzoekers gaat. Overi gens meldt het ministerie van buitenlandse zaken in zijn ambtsbericht over de Democra tische Republiek Congo dat het geen berichten kent over asiel zoekers die in problemen zijn gekomen. Maar, zegt Van der Beek op haar beurt, „het schrijnende is dat reizen naar Congo wordt afgera den. Deze teruggestuurde men sen hebben daar geen huis, geen inkomen, worden op straat gezet en aan hun lot overgela ten. Ze hebben geen binding meer met dat land." Ze vindt het ook ongepast dat de uitge zette Congolezen geen tijd kre gen om 'hun zaken af te hande len', of om afscheid te nemen van geliefden, vrienden en even tueel familie. Laurier is geschrokken van de handelswijze van het rijk. Vol gens hem valt de groep, of in elk geval de man uit Oegstgeest, on der de vorige Vreemdelingen wet. Daarvoor gelden andere, soepeler regelingen. „Ik moet nog een slag om de arm hou den, maar alles lijkt erop dat het Rijk niet de juiste procedure heeft gevolgd." Conflict over parkeerplaatsen bij feestcafé De Vriendschap in Zoeterwoude door Jan Preenen iwoude - De Weidevogelgroep Zoeterwoude het seizoen donderdagavond 21 maart met denvergadering. In zaal Don Bosco aan de uurtseweg kijkt de groep onder meer terug 1 afgelopen jaar, dat in het teken stond van 1 pZ-crisis. „De vrijwilligers hebben nauwe- iinnen zoeken naar nesten. Toch lijkt de schade voor de vogelstand mee te vallen. Het vee ging pas laat de wei in en ook het werk op het land had later plaats. Hierdoor konden de vroege legsels ongestoord uitkomen. Bovendien heeft een groot deel van de veehouders verleden jaar zelf de nesten opgespoord en beschermende maatrege len genomen", aldus de groep. zoeterwoude - De vreugde in feestcafé De Vriendschap in Zoeterwoude is behoorlijk ge temperd. Vijf maanden na de heropening van het ruim twee honderd jaar oude pand aan de Miening staan de eigenaren Ma rina en Ruud Schreuder lijn recht tegenover de gemeente. Burgemeester Amy Koopman schap, die eind september vorig jaar de opening verrichtte, heeft een brief ontvangen waarin Ruud excuses eist voor de ma nier waarop zijn vrouw is be handeld. „Ik accepteer van geen enkele ambtenaar dat mijn vrouw eerst rechtsstreeks en vervolgens publiekelijk voor leu genaar wordt uitgemaakt." Alles draait om parkeerplaatsen. Of liever gezegd het ontbreken daarvan. Samen met de ge meente zou het echtpaar het terrein voor het café opknap pen. Daarvan is het nog altijd niet gekomen. De Schreuders zeggen als 'startende onderne mers' het geld nog niet te heb ben. De gemeente dringt aan op maatregelen, omdat er veel klachten uit de buurt zouden zijn over parkeeroverlast. Volgens het echtpaar vallen die problemen wel mee. Bovendien zou wethouder Henk van der Kooi zich sterk hebben willen maken voor een alternatief plan. Een van de buren, aannemer en projectontwikkelaar Boy van Dijk, heeft een compromis voor gesteld. Vlak voor het café wor den vijf parkeerplaatsen aange legd en aan de overzijde, bij het weiland, nog eens zeven. Alle maal openbaar, dus ook voor degenen die niet in het café hoeven te zijn. Alles op kosten van de gemeenschap. Als enige voorwaarde zou Van der Kooi hebben gesteld dat de bewoners van de Miening zich achter dat plan scharen. Van Dijk bevestigt dat verhaal: Marina en Ruud Schreuder, eigenaren van De Vriendschap, staan lijnrecht tegenover de gemeente. De vreugde in hun feestcafé is behoorlijk getemperd. Foto: Hielco Kuipers „De wethouder reageerde en thousiast." Maar Van der Kooi ontkent. „Die lezing klopt niet. Ik heb gezegd: als je een leuk plan hebt met de buurt, dan moet je maar naar me toe ko men. Die mensen draven door." Op zijn beurt noemt Van Dijk dat verwijt 'niet netjes' van de wethouder. Zoals Van der Kooi het ook niet netjes van Marina Schreuder vindt, dat zij meteen na de 'zo genaamde toezegging' een en quête is gaan houden in de buurt. Twee avonden is zij de huizen afgegaan. In de meeste gevallen kreeg zij steun voor het alternatieve plan. Met die resul taten is zij naar het gemeente huis gegaan, in de hoop dat de parkeerplaatsen nu snel zouden worden aangelegd. In werkelijk heid werd zij door burgemeester en wethouders teruggefloten. Van der Kooi: „Zij heeft gewoon de rol van de gemeente overge nomen. Dat kan niet. Wij bepa len wat er gebeurt." Marina Schreuder werd, zoals haar man het in de brief ver woordt, de mantel uitgeveegd. Daarnaast hebben B en W het echtpaar schriftelijk te verstaan gegeven dat 'geen initiatieven meer over de parkeerproblema- tiek mogen worden genomen naar de omgeving toe'. Dat werd ook nog eens in een brief uitge legd aan de buren. En dat is weer in het verkeerde keelgat geschoten bij de Schreuders. „De gemeente heeft het over een communicatiestoornis. Wat communicatiestoornis? Hele maal niet. De zaak was duide lijk", aldus Marina. Ruud voegt daar in zijn brief aan burge meester Koopmanschap aan toe: „De gemeente heeft de bru taliteit gevonden om een brief hier op de Miening te versprei den waarin termen als wij heb ben mevrouw Schreuder te ver staan gegeven, worden afgewis seld met hele en halve leugens. Alsof zij degene is geweest, die dit allemaal heeft bedacht." Koopmanschap wil op die brief nog geen commentaar geven. Van der Kooi verwacht nog wel een oplossing. „We moeten er op termijn uit zien te komen. Van begin af aan wisten ze waar ze aan toe waren. Ze hebben zich duidelijk op de situatie ver keken. Ze dachten dat ze ook auto's konden parkeren op een gedeelte van de grond voor hun naaste buren, de familie Van Bemmelen, maar met die men sen hebben wij al afspraken ge maakt voordat het café werd heropend. De familie Schreuder dacht ook dat veel bezoekers van het café wel op de fiets zou den komen, maar in werkelijk heid komt iedereen natuurlijk gewoon met de auto. Natuurlijk hebben wij begrip voor hun si tuatie en zien we ook wel dat ze niet over voldoende geld be schikken om al die parkeer plaatsen in één keer aan te leg gen. Daarom willen wij dat ge leidelijk aan doen." Dat betekent dat er eerst par keergelegenheid vlak voor het café komt en dat na een evalua tie over een half jaar de reste rende plekken volgen. De ge meente verwijdert het asfalt en zorgt voor zand, de Sctapuders voor het aanleggen vanfle par keerplaatsen. Ze hoeven alleen maar het contract te tekenen. Maar zover is het nog lang niet. Marina: „Deze zaak staat er nu meer dan tweehonderd jaar. Al die tijd is nooit voor het parke ren betaald. En dan moeten wij voor die plekken zorgen, die on derhouden en er ook nog eens huur voor betalen. En dat is nog niet alles. We mogen ook geen buitenterras, terwijl dat ook de afgelopen tweehonderd jaar is gedoogd. Het heeft te maken met de caféramp in Volendam, hebben we te horen gekregen. De mensen moeten bij een ramp snel wegkunnen. Op alle manieren worden we tegenge werkt. Onze zaak draait aardig, nog niet geweldig, maar we moeten wel een kans krijgen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15