'Jeugdpsychiatrie schiet tekort' BINNENLAND 1 Rathenau Instituut: Geen verplichte orgaandonatie 'De ondervragers stuurden ons naar verklaringen' Opgegraven lichaam is van vermiste vrouw Roest op het spoor [genmerg xportvlees se slachterij Ouders en alcohol 'Ouders en jeugd strafbaar stellen voor drankgebruik' Klokkenluider Petten als bendeleider afgeschilderd ftuigen weg marechaussee - Vier voertuigen koninklijke marechaus- ijn in de nacht van zondag iandag in Apeldoorn ge- Een motor is inmiddels Bvonden. Dat heeft de gisteren bekendgemaakt, p nog vermiste voertui- jn twee BMW-motoren en eugeot-personenauto. Ze lorzien van de standaard [lauwe opdruk van poli- rtuigen. Óver de plek le voertuigen stonden en ie, waarop de diefstal is oerd, wil de politie niets :ra geld voor e medicijnen' u - Ziekenhuizen moeten «eld kunnen krijgen om m dure medicijnen voor itiënten te kunnen aan- Nu drukken de kosten n op het algemene bud- n het ziekenhuis. Er ont- irerschillen voor patiënten lt het ene ziekenhuis het over heeft een bepaald n wel te verstrekken en dere ziekenhuis niet. Om len vindt het College ta- gezondheidszorg (CTG) larte maatregel voor com- le nodig. tiers sociale ist op straat iam - Een inwoner van lam heeft gistermorgen, ijn zeggen zonder veel t, een greep kunnen doen container met duizen- ürsoonsdossiers van di van de Sociale Dienst in tad. De container zou n opgehaald door een dat archieven vernietigt, nst heeft bij de politie te gedaan van diefstal van umenten. Volgens sec- ifd Wijma heeft de man leite moeten doen om itukken te komen is er d sprake van diefstal. rensysteem gheid wegen mg - De ANWB gaat sa- iet de Europese zuster- le veiligheid van de we- Europa in kaart brengen, iet ertoe leiden dat de eid wordt uitgedrukt in Zo'n systeem bestaat al ijf jaar voor de veiligheid lonenauto's. De organi- tijken naar het aantal sslachtoffers per weg- Uit de eerste gegevens at Nederland, Groot- nië en Zweden heel goed Het Centraal Bureau digheidsbewijzen (CBR) igtekens bij het ANWB- let plan is wel een stap t, aldus het CBR, maar nselijk gedrag blijft bui- chouwing. lige xtc-zaak jzeld door hof sch De belangrijkste in een grote drugszaak, inaamde York-zaak, is 1 gegijzeld door het ge- ïof in )en Bosch. De hgerde antwoord te ge- essentiële vragen, naar eggen uit angst voor zijn .eden van de York-ben den vorig jaar veroor- ot laqge gevangenisstraf - >r het produceren, verko- smokkelen van grote Iheden synthetische De bekende crimineel ok zou een van hun e afnemers zijn. dinsdag 19 februari 2002 den haag/anp - De Inspectie voor de Ge zondheidszorg (IGZ) heeft forse kritiek op de kinder- en jeugdpsychiatrie. De instel lingen spelen nauwelijks in op nieuwe groepen jeugdigen met complexe proble men, het medicatiebeleid is niet in orde, ze werken nauwelijks samen met andere jeugdvoorzieningen en kunnen noodsitua ties en dwangbehandelingen niet goed uitvoeren. Ook de medezeggenschap is in de meeste gevallen niet geregeld. De IGZ heeft vorig jaar zeven klinieken bezocht. De inspectie keek daarbij naar de wettelijke kwaliteitseisen en hoe ze omgaan met de beoogde veranderingen in de zorg. Bedoeling is dat zorginstellin gen zich meer richten op de vraag en niet meer alleen uitgaan van hun eigen aan bod. Maar de kinder- en jeugdpsychiatrie gaat nog steeds uit van de gewoonte en de historie. Groot knelpunt is daardoor dat doelgroepen die veel aandacht ver gen, zoals adolescenten met meerdere problemen, met crimineel gedrag of jon geren van allochtone afkomst, niet ge plaatst kunnen worden. Het aanbod is nog te veel afgestemd op de jongere kin deren. De klinieken zijn ook op andere punten te veel naar binnen gekeerd. „Er wordt weinig gewerkt volgens algemene richtlijnen, wat in andere zorgonderde- len wel het geval is. De klinieken doen maar wat naar eigen inzicht en ervaring", zegt een woordvoerster van de inspectie. Onderling moet meer eenduidigheid ko men, zoals bij de medicatie. „De klinie ken verstrekken vaak medicijnen die niet zijn getest op kinderen. Ze zouden meer onderzoek moeten doen en van elkaar le ren", aldus de IGZ. Daarnaast wil de in spectie dat de klinieken beter samenwer ken met andere jeugdzorginstellingen, met onderwijs en justitie. Dat gebeurt nu nauwelijks. Óok was maar een van de onderzochte klinieken goed ingesteld op spoedopnamen via de Wet bijzondere opnemingen psychiatrische ziekenhui zen (BOPZ). Eenderde van de klinieken heeft deze BOPZ-plaatsen niet uitge breid, zoals in 1996 wel afgesproken was. Verder meldt de inspectie dat kinderen en ouders vaak geen medezeggenschap hebben. Slechts twee instellingen hadden een werkzame cliëntenraad. De inspectie benadrukt dat de individue le zorg aan patiënten wel zorgvuldig is en looft de inzet en betrokkenheid van de medewerkers, waar ook een tekort aan is. breda - Dat het merendeel van de vertragingen op het spoor voortkomt uit het slechte onderhoud van de treinen, is voor menig Bredanaar uit de Spoorbuurt geen verrassing. Hier dumpen de Nederlandse Spoorwegen treinstellen, tot ergernis van de buurt. Foto: WFA/Erald van der Aa door John Bruinsma den haag - De Tweede Kamer moet af zien van verplichte donorregistratie. Als middel om het tekort aan orgaandonaties weg te werken schiet zo'n verplichting het doel voorbij. Productiever is het om de wervende rol te versterken die zieken huizen kunnen spelen. Dat is de strekking van een advies aan het parlement, afkomstig van het Rathe nau Instituut, een onafhankelijk instituut dat zich bezighoudt met maatschappelij ke en politieke vraagstukken inzake we tenschappelijke of technologische ont wikkelingen. Het advies wordt morgen overhandigd aan Tweede-Kamerlid Ross- Van Dorp (CDA). Zij is lid van de Kamer commissie voor volksgezondheid, die volgende week met minister Borst over de Wet Orgaandonatie debatteert. In de Kamer tekent zich een meerderheid af die voorstander is van een systeem dat in België al wordt toegepast: iedere Belg die na zijn dood geen organen of weefsel wil afstaan, moet dat via een formulier kenbaar maken. Wie dat niet doet, wordt geacht donor te zijn. De Nederlandse wet gaat van het omgekeerde principe uit: wie donor wil zijn, laat dat vastleggen in een donorregister. Eenderde van de Ne derlanders deed dat de afgelopen drie jaar en dat vinden regering en Tweede Kamer een te pover resultaat. Volgens het Rathenau Instituut is het po litieke pleidooi voor een Belgisch sys teem vooral ingegeven door gegevens waaruit zou blijken dat het aantal fami lieweigeringen bij donaties de afgelopen jaren is gestegen. Als een overledene ge schikt wordt geacht voor orgaandonatie, maar niet heeft aangegeven dat hij donor wil zijn, dan heeft de familie het laatste woord. Het instituut komt op basis van eigen on derzoek tot de conclusie dat het aantal familieweigeringen in Nederland juist nagenoeg gelijk is gebleven. In 1998 was het 73 procent, in 2000 75 procent. Op grond daarvan acht het instituut de in voering van een dwingender donatiesys- Verdachten Puttense moordzaak voelen zich gemanipuleerd rden/anp - Voor de der- is er in Groot-Brittannië nerg aangetroffen in at Brada's Vleeschbedrijf Tuwarden heeft geëxpor- bat heeft de Rijksdienst Je keuring van Vee en RW) gisteren meege- leeuwarden/gpd - Herman du Bois, veroordeeld wegens de moord op Christel Ambrosius uit Putten, had er eerst nooit bij stil gestaan wel eens verdachte te kunnen worden. Twee re chercheurs hadden hem niet lang na het misdrijf thuis opge zocht met de vraag of hij die zondag zoals gebruikelijk in de groene Mercedes met zijn schoonvader Gerrit Schuchard, diens kostganger Willem Bettink en aanstaande zwager Wilco Vïets in het bos was geweest. „Ja", had hij volmondig beaamd. Want ze gingen elke zondagmiddag wel even de honden uitlaten. Toen Viets kort daarop werd aangehouden en in verzekering gesteld, waren ze thuis geschrokken, maar nog niet gealarmeerd, vertelde Du Bois. „We zijn eens gaan nadenken. Mijn broer zei toen dat ik die dag naar een verjaardag was ge weest. Ik herinnerde me dat ik daarna op tv naar het schaatsen had gekeken. Ik heb de politie gebeld. Ik kon de volgende dag mijn verklaring komen verande ren." Toen hij die dag werd aan gehouden, kon hij een lach niet onderdrukken. „Ik stond met die jongens nota bene vaak grappen te maken in de sport school." 'Stapsgewijs' werd hij de maan den nadien naar zijn bekentenis geleid, vertelde Du Bois. Ze ge bruikten alles tegen hem, ook al was het nauwelijks hard bewijs. „Er hingen flap-overs met tek sten als 'Herman moordenaar', Een meterslange tijdbalk werd gisteren gebruikt bij een tijdanalyse van de Puttense moordzaak. Foto: ANP/Jeroen Horsthuis met verklaringen van anderen die naar mij wezen." Ze tracht ten hem naai- zijn zeggen voort durend te manipuleren. ,,'Wat staat er in een huis?', vroegen ze me. 'Nou, een bankstel? Wat wil je horen?', vroeg ik. En dat vroe gen ze een week later weer, net zolang tot ze me hadden." In een dorp als Putten heeft ie dereen nog respect voor de do minee, de dokter en de agent. Dat had Du Bois ook. „En er was constant die druk. Ze kun nen wel zeggen dat het vriende lijke gesprekken waren, maar ik ben wel 42 kilo af gevallen.",, Ik ben een echte familieman. Als ze zeggen dat je vrouw wordt opgepakt en je kinderen naar een tehuis gaan, dan maken ze je kapot. Als ze dan een verkla ring van Wilco lieten lezen, waarin hij mij erbij lapte, dacht ik: stik maar. Dan projecteer ik het op hem." Zwager Wilco Viets zegt pas na vier maanden van urenlange verhoorsessies eindelijk een keer in opstand te zijn gekomen tegen zijn ondervragers. Ze had den hem meegenomen naar een 'soort huiskamer', in een poging hem te laten geloven dat hij in het huis van de moord op Chris tel Ambrosius was geweest, ver moedde hij. „Ik was 22 jaar en overzag de consequenties niet van wat ik allemaal vertelde. Mijn leven was een vierbaans snelweg waarop mijn ouders als een sneeuwschuiver voor me uit COMMENTAAR In de Nederlandse samenleving is een duidelijke kentering merkbaar. Steeds meer burgers nemen afscheid van het idee dat de overheid alles moet regelen en overal voor verant woordelijk is. Niet de anonieme overheid, maar de burger zelf moet in eerste instantie regelen hoe de samenleving er uit ziet. In die tendens past de oproep van de branche-organisatie van horeca-ondememers aan ouders van tieners. Niet wij cafébazen maar u ouders bent verantwoordelijk voor het ge drag van uw kinderen. En wij cafébazen vinden het steeds vervelender dat u als ouders uw plichten verzaakt, stelt de voorzitter van Koninklijk Horeca Nederland aan de voor avond van een voorlichtingscampagne. De branche-organisatie maakt zich zorgen over het gemak waarmee ouders accepteren dat veertien- en vijftienjarigen zich overgeven aan het uitgaansleven en het daarbij beho rende overvloedige alcoholgebruik. Dat gebruik neemt nog steeds toe onder invloed van allerlei hippe alcoholische drankjes. De horeca-organisatie komt daarom met het plei dooi alcoholgebruik door jongeren onder de 16 jaar strafbaar te stellen. De verontrusting van de horeca-ondememers is begrijpelijk. Sinds anderhalf jaar zijn zij wettelijk verplicht jongeren on der de zestien jaar te weren uit hun zaken. Die verplichting werd horeca-ondememers opgelegd door de overheid als onderdeel van een zogeheten anti-alcoholbeleid. Op papier is hier sprake van een voortreffelijke regeling, maar in de praktijk is die opdracht ondoenlijk. Het pleidooi van de ho reca om alcoholgebruik door jongeren strafbaar te stellen is echter niet realistisch. De oproep aan ouders om verant woordelijkheid te nemen is daarentegen wel reëel. Het kan niet zo zijn dat ouders hun kinderen in het weekeinde over geven aan de straat en zelf gemakkelijk achteroverleunen. woerden/anp - Alcoholgebruik door jongeren moet strafbaar worden gesteld, vindt Koninklij ke Horeca Nederland. Ook moe ten ouders verantwoordelijk worden gehouden als jongeren bier of sterke drank drinken. Horecaondernemers en winke liers mogen geen drank verko pen aan jongeren onder de zes tien jaar. Voor sterke drank geldt een leeftijdsgrens van achttien jaar. „Maar het gekke is dat het voor deze jongeren zelf hele maal niet strafbaar is om alco hol te drinken. Terwijl een vijf tienjarige wel strafbaar bezig is als hij bijvoorbeeld op een brommer rijdt", aldus directeur J. Claes van de brancheorgani satie voor de horeca. Volgens Claes wordt de horeca op deze manier ten onrechte verantwoordelijk gemaakt voor verkeerd gedrag van jongeren. „We hebben het hier over een leeftijdsgroep die moeilijk is en juist probeert uit te gaan en te drinken. Jeugdigen lokken nu dus eigenlijk horecaonderne mers uit tot strafbaar gedrag.' Hierdoor worden de onderne mers volgens de Horeca Neder land-directeur gedwongen jon geren meer te weren uit hun za ken. Claes verbaast zich bovendien over „het gemak waarmee ou ders hun kinderen van 14 en 15 jaar met de auto afeetten bij de discotheek." Volgens hem lijken veel ouders 'willens en wetens' hun ogen te sluiten voor de ge varen die hun kinderen lopen bij het drinken van shooters, breezers en andere hippe alco holische drankjes. Claes beaamt wel dat de horeca ook een ver antwoordelijkheid heeft. Horeca Nederland is daarom naar de le den toe een voorlichtingscam pagne begonnen. teem niet raadzaam. „Er is een kans dat invoering van zo'n systeem negatieve pu bliciteit met zich meebrengt. Elke keer als er iets te doen is rond orgaandonatie zakt het aantal donors in", zegt Gert van Dijk, orgaandonatiedeskundige van het Rathe nau Instituut. Volgens Van Dijk is hand having van het huidige systeem in com binatie met aanvullende maatregelen ef fectiever. „In elk ziekenhuis zou je een functionaris moeten aanstellen die tot taak krijgt het aantal orgaandonaties te doen toenemen. Bovendien zou je ziekenhuizen die do nors weten te werven een vergoeding kunnen geven. Dat is een systeem dat in Spanje succesvol is." gingen. Zij losten altijd de din gen voor mij op. Ik stond nu in eens alleen." Viets, tot tien jaar veroordeeld en sinds vorig jaar vrij man, zegt dat hij niet tegen zijn verhoor ders op kon. „Ik was zo bang voor ze dat ik ze op weg heb ge holpen. Maar bekend heb ik nooit." Hij fantaseerde er maar op los, vertelde hij. En als de on dervragers details wilden weten bij wijze van 'daderkennis', dan kon hij die geven. Details over de moord en de plek van het misdrijf had hij opgedaan tij dens koffiepauzes in de kantine op het bedrijf waar hij werk zaam was. Daar werkte ook de oom van slachtoffer Christel Ambrosius. Bovendien had Viets een artikel in het weekblad Ak- tiieel aandachtig gelezen. Soms deden de ondervragers zelfs voor hoe de moord zou kunnen zijn gepleegd. „Met de vraag: Zou het zo kunnen zijn gegaan?" Viets legde zijn eerste verklaringen af in een soort droombeelden. Hij heeft er geen verklaring voor. Hij spreekt daarin van een 'grote sterke man' die hij op de plek van het misdrijf voor zich zou zien. „Dan vroegen ze of dat Herman kon zijn. Zo werd je gestuurd." Op verzoek van advocaat-gene raal Van der Neut verdaagde het hof het herzieningsproces tot 8 april. Tot die tijd krijgt het OM de ge legenheid om aanvullende on derzoeken bij het Nederlands Forensisch Instituut te laten af ronden. door Caroline van der Plas huizen - Het lichaam dat don derdagmiddag in de achtertuin van een Huizense architect is opgegraven, is van zijn vermiste echtgenote. Dat heeft het open baar ministerie in Amsterdam gisteravond bevestigd. Het li chaam werd volgens persofficier Meulenbroek geïdentificeerd aan de hand van haar gebit. Met het vinden en identificeren van het lichaam dat in beton was gegoten, heeft justitie een belangrijke doorbraak geboekt in de moord op de 51-jarige Huizense. Haar man werd don derdag kort voor de vondst ge arresteerd en houdt sindsdien zijn lippen stijf op elkaar. De Huizer werd al twee keer eerder opgepakt in verband met de verdwijning van zijn vrouw, maar moest toen bij gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. „Het vinden van het lichaam geeft ons zeker een groter handvat, want hoe meer feiten we heb ben, hoe meer we iemand er mee kunnen confronteren. Maar dat het lijk van zijn vrouw in zijn tuin is gevonden wil nog steeds niet zeggen, dat hij haar heeft gedood. Een rechter wil harde bewijzen zien." Of die er komen zal volgens Meulenbroek blijken uit het ver volgonderzoek. „We moeten nu eerst de doodsoorzaak vaststel len en dan zal de verdachte op nieuw worden gehoord." Het vuur zal de Huizer daarbij nader aan de schenen worden gelegd. „Hij hoeft niet eens direct te be kennen, maar wanneer iemand in ieder geval praat kan hij het zichzelf zo moeilijk maken, dat wij de bewijslast daardoor rond krijgen." alkmaar/gpd - De Nuclear Re search consultancy Group (NRG), exploitant van de gister middag stilgelegde kernreactor bij Petten vindt dat 'klokkenlui der' Paul Schaap die de veilig heidsrisico's aankaartte hele maal geen klokkenluider is. De advocaat van NRG, mr. Sweens, schilderde hem gisteren af als een soort bendeleider die wel overwogen zijn werkgever in diskrediet heeft gebracht. Schaap bracht een vijftal min of meer ernstige veiligheidsinci denten naar buiten. Hij deed dat in eerste instantie in een brief aan de Kernfysische Dienst (KFD), die onder minister Pronk (milieubeheer) valt. Hij werd uit zijn functie ontzet en er is nu ook een ontslagprocedure tegen hem in gang gezet. Gisteren eis te Schaap in een kort geding voor de Alkmaarse rechtbank zijn baan terug. De NRG verwijt Schaap grove onzorgvuldigheid. Niet alleen door de KFD in te schakelen, maar ook door met de pers te praten. Als coördinator van een groepje ontevreden reactortech nici zou Schaap een doordacht 'driesporenbeleid' hebben ge voerd: bij de rechtbank een zaak aanspannen om de arbeidsom standigheden van de operators te verbeteren, de^D inschake len om de veilighad als pressie middel te benutten en de publi citeit zoeken om de boel nog meer op te jutten. Vooral dat laatste wordt hem kwalijk geno men. In dit geval zou het be drijfsbelang zwaarder wegen dan zijn grondwettelijke recht op vrijheid van meningsuiting, hij had zijn mond moeten hou den. Tijdens het geding werd ook be kend dat twee collega's van Schaap vorig jaar ook uit hun functie zijn gezet wegens het aan de grote klok hangen van misstanden bij de reactor. Dit tweetal is echter inmiddels weer in hun oude functie aan het werk. Het is Schaap onduidelijk waarom dat wel bij hen kon en niet bij hem. De NRG blijkt Schaap nog wel een administra tieve functie te hebben aange boden, maar die heeft hij gewei- gerd

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3