Koninklijk Huis viert feest in noodwee GESPREK VAN DE DAG Filip van België, toekomst verzekerd Kunstenaars en 'dwaze grootmoeders' voeren actie 'Geheime' gastenlijst te destilleren uit eerdere huwelijken s e De vijfde dag MAANDAG 28 JANUARI 21 MENSELIJK Personen, overheden of bedrijven die hun best hebben ge daan om de privacy van burgers te schaden, kunnen bin nenkort in de prijzen vallen. De eerste Nederlandse BIG BROTHER AWARDS worden op 15 februari uitgereikt in De Balie in Amsterdam. De organisatie is in handen van Bits of Freedom, een privacy- en burgerrechtenorganisatie voor de informatiemaatschappij, in samenwerking met De Balie. Het publiek kan nominiaties indienen via de websi te www.bigbrotherawards.nl. Hollywoodster NICOLE KID MAN gaat in Londen wonen. De 34-jarige Australische ac trice. die vorig jaar is ge scheiden van acteur Tom Cruise, heeft er genoeg van om in Los Angeles te wonen. Ze vindt de stad vooral onge schikt om er haar twee kin deren te laten opgroeien. Kidman heeft eerder in Lon den gewoond. Daar stond ze op het toneel in het stuk The Blue Room. In de Britse hoofdstad gaat Kidman eerst een huis huren. ,,lk zou wel ergens in Londen een huis willen kopen, maar ze verho gen vast de prijzen als ze we ten dat ik het ben", zegt de actrice in de krant. Televisieactrice KIM DELANEY (40) is zaterdag door de politie van Los Angeles opgepakt wegens dronken autorij den. Ze zat een dag vast op het politiebureau omdat ze weigerde een bloedtest te ondergaan. Op 27 maart moet de actrice voor de rechter verschijnen. Delaney is in Ne derland vooral bekend van haar rol als agente Diane Rus sell in de politieserie NYPD Blue. Voor die rol kreeg zij in 1997 een Emmy-award. De eenogige LEEUW MARJAN, de beroemdste bewoner van de dierentuin van Kabul, is zaterdagochtend dood in zijn kooi aangetroffen. Het dier heeft na jaren van ver waarlozing en mishandeling slechts enkele weken kunnen genieten van een rustig en met zorg en liefde gevuld be staan. Marjan was het boegbeeld van de dierentuin. Het dier was, na het vertrek van de Taliban uit de hoofdstad, uitgegroeid tot een symbool van het oorlogsleed van de Af- ghanen. John Walsh, directeur internationale projecten van de World Society for the Protection of Animals, die zich inzette voor verbetering van de leefomstandigheden van de dieren in de zoo, maakte het droeve nieuws be kend. Ik ben een behoorlijk harde jongen, maar ik moest huilen", aldus Walsh, die Marjan zaterdagochtend, toen de dierentuin voor bezoekers openging, dood aantrof. Willem-Alexander heeft negen collega's in Europa. Wie zijn zij en wat doen ze? Een serie portretten van de troonopvolgers. Vandaag de zevende aflevering: Filip van België. Wie zaterdag gaat posten bij het koninklijk paleis in Amsterdam moet niet vreemd opkijken als kroonprins Filip van België als een van de eerste gasten huis waarts keert. Dat heeft dan niets te maken met het saaie pieten imago van de hertog van Bra bant. maar met de bijzondere gebeurtenis die hem op maan dag 4 februari wacht in Leuven. Tot misnoegen van een groot deel van de academische ge meenschap krijgt Filip daar een eredoctoraat. Zijn verdienste? Inzet voor de wereldvrede. Een uitgebreide zoekactie in de archieven en op internet levert geen enkel bericht op over de inspanningen van de Belgische troonopvolger op dat gebied, zelfs niet in het ooit door zijn fa milie gekolonialiseerde Congo. Maar dat vormt voor de illustere universiteit geen beletsel om Fi lip - volgens ingewijden niet be paald één van de snuggerste in woners van het koninkrijk - te eren. Zoals voor hem ook zijn vader, ooms en grootvaders ere doctor werden. En zoals de uni versiteit van Leiden een eredoc toraat gaf aan de jonge prinses Juliana, die er maar net twee jaar had mogen studeren. De reputatie van Filip (15 april 1960, de Franstaligen noemen hem Philippe) is de laatste jaren flink opgepoetst. De commotie Op de Dam werden als protest stoelen ingezameld. De actie was wei nig succesvol. Slechts 72 stoelen werden gedoneerd. Foto: ANP/Olaf Kraak De koninklijke familie heeft een zwaar weekeinde achter de rug. In aanloop van het huwelijk van prins Willem-Alexander en Maxi ma Zorreguieta werden de hon derden gasten de afgelopen da gen onderhouden met Maduro- dam, een knalfeest en een brunch die misschien iets te vroeg begon. Fïeel soms lijkt Het Huwelijk echt op het sprookje van de prins die zijn ogen maar niet van dat mooie meisje kon af houden en daarom maar met haar trouwde. Zaterdagavond was zo n moment. Maxima rijdt met koningin Beatrix voor bij het Paleis Noordeinde en bo venaan het bordes wacht prins Willem-Alexander hen in smoking op. Het tiental toevallige voorbij gangers achter het blauwe pa leishek ziet hoe de Prins der Ne derlanden even sprakeloos is als hij zijn aanstaan de vrouw in een karmozijnrode zijden baljurk de trappen op ziet schrijden. Hij is duidelijk even overdonderd, staat onhandig met z'n hand in z'n broekzak en geeft haar zo .een zoen pp de wang. Zijn moe der kijkt goedkeurend toe. De dag begint 's ochtends een srititTninder romantisch, in Ma- durodam. Om de Argentijnse gasten een indruk van dat nieu we land van hun zus en vriendin Maxima Zorreguieta te geven, is Madurodam een voor de hand liggende keuze voor een ont vangst. Wat onwennig stappen de bui tenlandse gasten uit de donker blauwe autobussen die hen bij hun hotels hebben opgehaald. Achter de dranghekken staan tientallen fotografen en royalty- watchers. De Argentijnen zijn duidelijk niet aan dit soort aan dacht gewend. Ook het Neder landse winterweer lijkt iets nieuws voor ze. De dresscode op de lichtgele uitnodigingskaart is kennelijk vrijetijdskleding of 'tenue de vil- le', iets dat de Argentijnen iets luchtiger hebben opgevat dan de Nederlandse gasten. Sommi ge Argentijnse heren zien er uit als ware rancheros met donkerbruine fluwelen pak ken en lichtro ze blouses. Ze zien er op het gure parkeer terrein wat Jieemd uit. Maxima kijkt in Madurodam alvast naar de kerk waar het zaterdag allemaal gaat gebeuren. Foto: GPD/Phil Nijhuis mtheer De Nederlandse heralijken de ze grauwe dag collecw?f voor knalkleuren te hebben gekozen. Fel rode broeken worden moei teloos gecombinogsfi met hard- grQene jasjes en ei-gele over- fiemden.dijjflL dames lijken bij- rtb allemaal öp kandidaten van een Maxima look-a-like wed strijd. Overal blond uit flesjes en omslagdoeken om de hals. Ook de oude liefde van de prins. Emily Bremers, heeft er een om als ze met een nieuwe vriend Madurodam betreedt. De bezichtiging van Nederland op schaal wordt een mislukking. Een fikse storm raast over het park als de gasten tussen de schaalmodellen van de kaas markt in Alkmaar en de bollen velden stappen. Paraplu's waai en weg en zorgvuldig geprepa reerde kapsels worden door stortbuien genadeloos wegge spoeld. Een Friese Hoempapa band moet de licht ontdane Ar gentijnen later weer wat op tem peratuur brengen. Heffeest op Paleis Noordeinde begint rond 19.00 uur. Het pa leis is feestelijk verlicht, maar van lrat balkinnen ig^btliten j>rojW Tte zien. Kroeggangers kij- £elijst< ken op het Noordeinde nauwe lijks <»erbaaSti als ze miniWfêjës vol prinsen en prinsessen voor bij zien rijden. De volgende ochtend verraden de vele kleine oogjes dat het feest lang en leuk was. Prinsen en de Argentijnen vertonen voor de brunch in het Kurhaus alle trekken van stevige katers; witte gezichten, dikke ogen en wat af wezige blikken. Ook Maxima en Willem-Alexander kijken alsof ze nog liever een uurtje in hun bed hadden gelegen. Maar er was niet alleen feest het afgelopen weekend. Kunste naars en Argentijnse grootmoe ders hebben de eerste acties ge voerd tegen het koninklijk hu welijk. Gisteren werd op 750 meter textiel een afdruk ge maakt van de Dam. De komen de dagen worden daar 250 vaandels van vervaardigd met afdrukken van Damkeitjes. Het ^ect van kunstenares Netty ïjsteen gaat zaterdag als de cor dienen voor het tot Witte Plëln omgedobpte Kortfngs- plein. Daar moet tijdens het hu welijksfeest een ander geluid over de monarchie gaan klin ken. De stichting Kriteria hoopte za terdag op de Dam duizend stoe len in te zamelen voor de Nieu we Kerk. De kunstenaarsgroep protesteerde daarmee tegen een subsidie van ruim 127.000 euro, die het Prins Bemhard Cultuur fonds de kerk schonk voor dui zend nieuwe stoelen voor de huwelijksinzegening. De oogst viel wat tegen. Slechts 72 stoelen werden ingeleverd. ,,De storm en regen gooide de inzameling letterlijk in het wa ter", liet Kriteria weten. Een po ging de stoelen aan te bieden aan de Nieuwe Kerk, liep ook op niets uit. Het bestuur weigerde de stoelen te accepteren. Ze hebben nu een plek gekregen in het Oostelijk Havengebied van Amsterdam. De komende twee maanden blijven ze daar als ex positie staan. De Nieuwe Kerk was ooi derwerp van kritiek bij e rum over de straffeloosh n mensenrechten in Arger Daar noemde schrijfster Bouhuys het zaterdag or1£ teerbaar dat uitgerekend Nieuwe Kerk het konmkj welijk plaatsvindt. „Uitgi 1 op de plek waar jaarlijks M den uit de Tweede Were worden herdacht, is nu treden dat een regime vt woordigt dat staat voor 1 v den en laten verdwijnen 1 mensen." Onder de sprekers warer 'dwaze' grootmoeders v; Plaza de Mayo in Argent 'z afgelopen week waren zi!t derland in verband met 1 Stichting Nationaal Gescr: Mensenrechten Argentii |F als alternatief huwelijksg schenk geld inzamelt. Axel Veldhuijzen en Thea van Beek rond het eredoctoraat was in feite de eerste keer dat de kroonprins, en nog wel buiten zijn schuld, weer in opspraak kwam. Sinds hij ene Mathilde d'Udekem d'Acoz leerde kennen (ze trouwden in december 1999) gaat het steeds beter met Filip. Hij is vlotter, openhartiger en vrolijker geworden en voelt zich zichtbaar beter op zijn gemak bij publieke optredens in bin nen- en buitenland. Filip is ook spontaner. „De toekomst is ver zekerd", flapte hij eruit toen de zwangerschap van Mathilde be kend werd gemaakt. Nu dochter Elisabeth is gebo ren, heeft Filip het beeld op nieuw kunnen bijstellen. Als we de plaatjes geloven die het hof heeft vrijgegeven van het kroon prinselijk paar met hun dochter, dan is Filip een moderne zorg zame vader. Zo een die zelf zijn kind in bad doet en de luiers wisselt. Dat had een paar jaar geleden niemand van deze hou ten klaas verwacht. Volkomen ongeschikt voor de troon' zei den zelfs vertrouwelingen van de in 1993 overleden koning Boudewijn. Daarom, zo beweer den boze tongen, was de grond wet gewijzigd, zodat voortaan ook vrouwen op de troon moch ten. Op die manier kon Filip plaatsmaken voor zijn jongere zus Astrid. Die discussie is ver stomd. Nu gaat het er alleen nog om wanneer de met zijn ge zondheid kwakkelende koning Albert (67) terugtreedt - aange nomen dat hij niet volgens vor stelijke traditie in het harnas wil sterven. Hans Jacobs De officiële gastenlijst voor het prinselijk huwelijk is nog steeds geheim. Premier Kok kreeg er vorige week vanuit de Tweede Kamer zelfs vragen over. „In de loop van de week hoort u meer", aldus Kok. Op basis van door buitenlandse hoven be kendgemaakte agenda's en de genodigden bij eerdere huwelij ken, valt echter alvast een lijst te maken. In 1995 waren in Spanje 38 vorstenhuizen vertegenwoor digd bij het huwelijk van prinses Elena. Zo royaal wordt het in Amsterdam niet, maar mogelijk dat voor het eerst alle Europese kroonprinsen op één plek ver enigd zijn. Erfprins Albert van Monaco be hoort tot de gasten bij het hu welijk van kroonprins Willem- Alexander en Maxima Zorre guieta. Het is voor het eerst dat een vooraanstaand vertegen woordiger van de familie Gri- maldi bij een koninklijk feest in Nederland aanwezig is. De als puriteins bekend staande konin gin Beatrix zou, zo herhaalden 'royalty watchers', niets van de Monegaskische 'kampioenen van de schandaalpers' willen weten. Op de komst van Albert - zijn bejaarde vader Rainier III laat dit soort klussen tegen woordig over aan zijn zoon - werd daarom niet gerekend. Eén van de grootste afvaardigin gen komt uit België. Bij het hu welijk van prins Constantijn met kroonprins Frederik van Dene marken hebben hun komst in middels bevestigd. Margrethe is peettante van Willem-Alexan der. Uit Noorwegen komen zo wel het kersverse kroonprinse lijk paar Haakon en Mette-Marit als de vorige maand verloofde prinses Martha Louise en Ari Behn. De Zweedse afvaardiging bestaat in ieder geval uit kroon prinses Victoria. De verwachting is dat ook zus Madeleine en broer Carl Philip meekomen naar Amsterdam. Koningin Elizabeth n van Groot- Brittannië stuurt haar kinderen naar bruiloften en begrafenissen overzee. Jongste zoon Edward en zijn vrouw Sophie volgen het grootste deel van het program ma, terwijl kroonprins Charles pas op de huwelijksdag over vliegt. Dat is voor de beveili gingsdiensten wel zo prettig en bovendien houdt hij dan meer tijd over voor vriendin Camilla Parker-Bowles. Uit Spanje wordt kroonprins Fe lipe verwacht. Zijn vader blijft thuis, maar misschien dat ko ningin Sofia - ook aanwezig op de bruiloft van Beatrix in 1966 - wel komt. Haar broer, ex-koning Constantijn van Griekenland, slaat doorgaans geen koninklijke bruiloft over en was als peetva der van prins Constantijn vorig jaar ook bij diens huwelijk in Den Haag. Ook van de gewezen Naruhito en Masako uit Japan. Foto: Reuters Laurentien Brinkhorst waren reeds alle drie kinderen - inclu sief kroonprins Filip en zijn vrouw Mathilde - van koning Al- bert en koningin Paola aanwe zig. Nu komt het vorstenpaar zelf ook naar Nederland. Uit Luxemburg komen in elk geval groothertog Henri, zijn vrouw Maria Teresa en hun oudste zoon erfprins Guillaume. Waar schijnlijk dat ook Henri's broer Guillaume en zus Margarita, ge trouwd met prins Nikolas van Liechtenstein, weer van de partij zijn. Koningin Margrethe II en Bulgaarse koninklijke familie zal iemand aanwezig zijn, ongetwij feld 'kroonprins' Kadam en zijn vrouw. De Jordaanse kroonprins Ham- zah wordt wellicht vergezeld door zijn oom Hassan, een goe de vriend van de koninklijke fa milie en jarenlang zelf kroon prins. Japan stuurt de net vader geworden kroonprins Naruhito, die volgens berichten uit Tokyo zijn vrouw Masako thuis laat. Wie uit Marokko komt, is nog niet duidelijk. Een bijzondere gast wiens naam wel is uitgelekt - door de ambassade in dit geval - is de Zuid-Afrikaanse oud-pre sident Nelson Mandela. Argentinië wordt vertegenwoor digd door de ambassadeur in Den Haag; president Duhalde is in tegenstelling tot wat Argen tijnse kranten vorige week be richtten, niet uitgenodigd. Of zijn in december afgetreden voorganger Femado de la Rua gevolg geeft aan zijn invitatie blijkt pas eind deze week. Ook voormalige Duitse vorsten huizen zullen aanwezig zijn, maar de prinsen of prinsessen uit Beieren, Sayn-Wittgenstein, Schaumburg-Lippe of Pruisen zullen bij hun entree in de kerk alleen de lenzen van de kenners onder de royalty-fotografen op zich gericht weten. Hans Jacobs Margrethe uit Denemarkl Foto: Reuters Ö11 Nelson Mandela uit Zuid-Afrika. Foto: Reuters Edward en Sophie uit C tannië. Foto: Reuters De oorsprong van het huidige conflict in ons gezin ligt in de schepping. Op de vijfde dag om precies te zijn, toen Onze Lieve Heer de wateren liet wemelen van de levende wezens. Mijn vrouw houdt niet van vissen. In het bijzonder niet van le vende vissen. Na de euthanasie op onze 19 jaar oude kat, ziet onze doorzonwoning eruit als de stal van een pas ge ruimde boerderij. Geen huis- 1 dier. groot of klein, verlenen wij nog onderdak. En als het aan mijn eega ligt, blijft dat tot in lengte der dagen zo. Als het aan mijn dochter ligt, niet. Zij wil een aquarium op haar kamer. Ons gezin wordt momenteel opgesplitst in tivee kampen: pro-vissen en contra- vissen. Mijn echtgenote staat alleen in het contra-vissenkamp, maar verzamelt haar medestanders vooral buiten de ge zinskring. Het is opvallend hoeveel vrienden en kennissen zij heeft met nare ervaringen met het klein-oceanium. De ze anti-vissenlobby verhaalt van allerlei ziektes die in zo'n bak kunnen uitbreken, de nare gewoonte van alles wat (sub)tropisch is om spontaan het leven te laten, algengroei aan de ruiten, stinkend water, ronkende pompen, stroomuitval en lekkages, vergele ken waarbij de watersnoodramp van 1953 maar een armoedig overstrominkje was. De anti-vissenlobby is. zoals de meeste groe peringen die ergens tegen zijn, niet vatbaar voor argumenten. Zij is doof voor de ontwik kelingen in het aquarium wezen, die de afge lopen periode niet hebben stilgestaan. Zij heeft geen weet van fluisterstille pompen, akelig nauwkeurige venvarmingselementen en dusdanig uitgebalanceerd voedsel dat de vissen ook tijdens vakanties niet hoeven te worden bijgevoerd. En zij beseft niet dat - wanneer wij door zorginildige aanplant een maal het gewenste biologisch evenwicht hebben bereikt - het onderhoud zich beperkt tot het een keer per week uitknijpen van het sponsje in de pomp. Soms, heel soms, breekt bij mijn vrouw de twijfel door, na zo'n bombardement van we tenschappelijk feitenmateriaal. Maar dan komt er weer een e-mailtje binnen van een vriendin die herinnert aan het uitbreken van de gevreesde ziekte Witte StipC?), die zo'n gla zen bak in één keer in de Dode Zee veran dert, waardoor onze hele zorgi>uldig opge bouwde argumentatie in één keer wordt ge reduceerd tot 'een mening". Mijn dochter, met haar negen jaar al hard op weg een vrouw te worden, strijdt haar ei gen strijd met subtiele middelen. Als we tij dens een wandeling door een nieuwbouw wijk naar binnen gluren en genetisch gema nipuleerde kalveren (verkocht als hond) met zwiepende staarten door veel te kleine ka mertjes zien waggelen, en mijn vrouw daar openlijk haar afschuw over uitspreekt, is zij de eerste om dat te beamen. „Kun je nog beter vissen hebben. Als zij vertelt van twee vriendinnetjes van haar die binnenkort tivee papegaaien krij gen, is zij de eerste om het 'Afschuwelijk, pa pegaaien!', van mijn vrouw na te praten. Die krijsen de hele dag bevuilen alles wat zich binnen drie meter van hun kooi bevindt en als je pech hebt plukken ze elkaar en zichzelf nog kaal ook.Mijn dochter vindt dat allemaal ook. Kun je nog beter vissen hebben.[ei Als we 's avonds bij Discovery ChaniQt hoe het grootste reptiel ter wereld, depr do-varaan, alleen al met zijn bacteriën speeksel in staat is om iets of iemandih lijk te verivonden die zich in zijn on/Pti waagt, spreekt zij net als mijn vrouute* grondig het 'getver' uit, bij een close ffn de slijmerige bek van het beest. „Kun je nog beter vissen hebben.ta Het is opmerkelijk hoeveel dingen er{ zijn dan vissen. En toch heeft de pro* lobby nog maar een maand om het p haar voordeel te beslechten. Mijn dot wordt op 10 maart tien. Door mijn ufc haar al een nieuwe fiets beloofd, als J van vissen. Bij die fiets heb ik inmidd horloge gedaan, als ze van de familie I vraagt vooreen aquarium. (Watze me komt, leg ik er wel bij.) P Dit is geen conflict. Dit is oorlog. Eenh oorlog. Had Onze Lieve Heer er op de vijfde <j" maar even zijn gemak van genomenk 1 Reageren?: columnCdickvanderplas.nl Prins Filip komt over als een liefhebbende moderne vader. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2