Johansson maakt naam als naamloze Martina Hingis 'durft' niet meer te winnen oordwijk behaalt miraculeuze overwinning op Capelle Nationale titel synchroonzwemmen voor Bianca en Sonja van der Velden Met de taxi naar Grand-Slamzege utrecht/anp - Bianca en Sonja van der Velden hebben het NK synchroonzwemmen in Utrecht beheerst. De tweeling, die uit komt voor de Alphense club AZC, heeft de vurige wens Ne derland te vertegenwoordigen bij de Olympische Spelen van 2004 in Athene en heeft zich daarvoor onderworpen aan een Amerikaans trainingsregime. De eerste vorderingen konden ze gisteren in zwembad De Kwakel tonen. Als soliste was Bi anca de beste. Met een jury waardering van 92,2 bleef ze Sonja (90,6) duidelijk voor. Het brons was voor Kitty Zonderop van De Meeuwen. Ook als duet waren de zusjes Van der Velden een klasse apart. Het verschil met Esmé en Rachaél Louiws was bijna zeven punten. Het er varen Zoetermeerse tweetal Fifi Arp en Lisette Visser eindigde als derde. De Water Vrienden uit Zoetermeer was de de beste in de groepsoefening. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Jeanet van der Laan, die dit seizoen met Peter Blan- gé, Wim Rijsbergen en Gerard Bakker wekelijks op het sport weekeinde terugblikt, zet de ambities van verschillende vrou wenvoetbalploegen in de herhaling. „Ik wil reageren op een stuk in het Leidsch Dagblad waarin KRV-speelster Jacqueline Gei teman zegt dat haar ploeg en RCL hogerop willen. Dat geldt overigens ook voor UVS en SJC. Geiteman zegt dat speelsters niet naar TerLeede willen, omdat ze met het eigen team het hoogste niveau willen halen. Wij zien ook graag dat ze erbij komen. Ik droom er van dat wij bij de vrou wen net zo iets krijgen als de hoofd klasse A bij de mannen. Dat kan een enor me impuls aan het vrou wenvoetbal geven. Ieder een in deze streek praat over de der by's bij de mannen. Wij willen dat ook. Bij de vrouwen heb je nu nog maar een hoofdklasser in onze regio en dat is Ter Leede. Als wij de topper tegen Saestum spelen dan zegt nie mand dat iets. Saestum ken nen ze niet. Maar ik denk dat er veel meer belangstelling uit Sassenheim en omgeving is als wij tegen een team uit de regio voetballen. Dat is veel aantrek kelijker. Je ziet dat de clubs er ook heel erg mee bezig zijn. Ik kom wel eens bij SJC. Daar gaan ze heel professioneel met de vrouwen om. Het is wel mooi als we straks vijf hoofd klassers hebben. Concurrentie is ook voor ons een drijfveer om nog beter te presteren. We speelden het afgelopen seizoen in de finale om de districtsbe ker tegen KRV. Het was een moeilijke wedstrijd, maar wij wilden niet verliezen. Het is typerend dat Geiteman zegt dat speelsters zich niet meer laten weghalen door Ter Leede. Ik vind dat niet erg kan het wel begrij pen. Speel sters hebben sowieso de neiging om bij een club te blijven. Geld speelt bij het vrou wenvoetbal namelijk geen rol. Het is ook beter als de internationals ver spreid zijn over de clubs. Nu komen ze bij drie verenigingen vandaan. En er moeten goede trainers voor de ploegen ko men. Arie Lagendijk en Ruud Bröring weten bij de mannen de zaak toch in vuur en vlam te zetten. Het hoeft bij ons geen toptrainer te zijn, maar het is wel belangrijk dat er een per soonlijkheid voor de groep staat, die weet wat hij wil en hoe hij de zaken invult. Jeanet van der Laan uit Noordwijk is speelster van Ter Leede en het Nederlands elftal. «oman Leef mans ie aan den ijssei - Noordwijk Capelle zaterdag van de ongesla- |atus af. In de voorstad van Rot- i werd het 0-1 voor de bezoekers j tumultueus duel waarin Noord- ïiet zozeer de beste, maar veel de gelukkigste was. Van de twee ging er een in, terwijl Capelle er negen mogelijkheden er niet ilverde. Door dit resultaat is de j aan kop van de hoofdklasse A helemaal terug. homent van de wedstrijd kwam luten voor het einde van de eer- Tot dan toe hadden beide i de grootste moeite om te gaan i straffe zuidwester in combinatie jen spekglad veld en dito bal. Ca- nvaller Ame van Gelder had al een keer op de lat geschoten en een keer oog in oog met doelman Marco Korff gestaan. Noordwijk was nog niet één keer gevaarlijk geweest. Dat beeld veranderde op het moment dat Capel- le-spits Alex van der Made de uitgegle den Rian van der Niet zonder aanlei ding in zijn middenrif trapte. Niet stie kem, niet onopvallend, hij liet zijn voet rustig tien seconden op het lichaam van Van der Niet rusten. Als een jager met zijn zojuist afgeschoten prooi. Er ontstond een opstootje waar alle spe lers en begeleiders bij betrokken raak ten. De Leidse arbiter Jansen gaf Van der Made rood en besloot vervolgens tot een afkoelingsperiode van tien mi nuten. De rest van de partij, drie minuten van het eerste part plus de complete twee de helft, werd vervolgens zonder pauze uitgespeeld. Direct na de hervatting produceerde Noordwijk de eerste vloei ende aanval. Arnold Reinders stuurde aan de rechterkant Vincent Herpers op pad en zijn voorzet werd bij de eerste paal door Patrick van Dam, met enig fortuin, afgerond. De thuisploeg zette vervolgens aan en kreeg met een man minder een handvol goede mogelijkhe den op de gelijkmaker, daarbij gehol pen door de wind in de rug. Bij iedere dieptepass of voorzet hadden de Noordwijk-verdedigers zichtbaar moei te om zich in te stellen op de onbere kenbare loop van de bol Met laatste man Jelle Korbee en ae ingevallen kee per Raymon Kuipers als uitblinkers werd 'de nul" vastgehouden. Tegenover het opportunistische spel van Capelle probeerde Noordwijk door middel van korte combinaties aanval len op te zetten. Dat was een nobel streven, maar gezien de weersomstan digheden niet de beste tactiek. Het leid de keer op keer tot balverlies waarna Capelle vliegensvlug omschakelde. „Wat was dan het alternatief', vroeg trainer John Eelman zich na afloop af over de gevoerde speelstijl. „Als je de lange bal speelt, komt hij nog sneller terug. We hebben in ieder geval gepro beerd te voetballen." In de 63ste minuut leek er dan eindelijk een bres in de Noordwijkse defensie te worden geslagen. Een doorkopbal van Van Gelder, de beste man op het veld, verraste de Noordwijk-achterhoede die op een lijn stond. Twee vrijstaande Ca- pellenaren dreigden samen op het doel af te stevenen, maar Michael van der Laan voorkwam dit met een ongeoor loofde tackle. Ook hij kon met een rode kaart naar de kant. De tien van Capelle drukten vervolgens de tien van Noordwijk nog verder terug en de kansen stapelden zich op. Maar opnieuw frustreerden de lat en reserve- keeper Kuipers de koploper. Op mira culeuze wijze hield Noordwijk stand. Volgens Eelman had zijn tiental zelfs een strafschop moeten krijgen toen het vlak voor tijd de tweede en laatste ge vaarlijke aanval van de wedstrijd opzet te. Patrick van Dam werd gehaakt ter wijl hij een voorzet van Rocky Pitti pro beerde binnen te werken. Arbiter Jan sen zag het niet. Een tweede goal zou ook wel erg veel van het goede zijn ge weest. Noordwijk: Korff (42. Kuipers), Van der Niet. Korbee, Kottenhagen, Van der Laan, De Jong, Reinders, Pitti, Van Dam, Herpers, De Kort. Klassenjustitie lijft TOP khtervolgen SJZ kruipt zege uit gradatiezone 'Goed opruimen «igens en lortief blijven!' ikerk verliest lie op Hawaii piOA - Martin Verkerk is er n geslaagd het Challenger- joi van Waikoloa op Ha- p zijn naam te schrijven, jhense tennisser verloor Amerikaan James Blake: 3. Verkerk, die per 1 no- ?r samenwerkt met coach )arr stijgt door zijn pres- laar een plaats rond de de wereldranglijst. In de ronde was hij aan uit- eling ontsnapt door een 4 achterstand weg te wer- gen de Griek Vasilis Ma- s. en keer goud t Driebergen richt - De Rijnsburgse mer Nick Driebergen teven gouden medailles men tijdens het NK men voor de jeugd. De mer van LZ 1886 voegde één zilveren medaille e. Driebergen boekte zijn >sen op zowel de vrije linderslag, rugslag als slag. Michael van der Lin- m LZ greep een bronzen p de 100 vrije slag, Boy kamp pakte zilver en op de 200 meter school- 1100 meter vrije slag. ie van Iterson won een en plak op de 100 meter g- t Leeuwen ir Sparta Ijk - Martin van Leeuwen I volgend seizoen voor k De 19-jarige middenvel- In w Katwijk tekende een ^ict van twee jaar bij de jan trainer Frank Rijkaard, eeuwen stond ook in de gstelling van FC Utrecht [Twente. Vorig seizoen ie hij zijn debuut in de pnacht van Katwijk. >1 Lisse taakt iveen Het hoofdklasse- jssen De Beursbengels en is zaterdag 12 minuten jd gestaakt. Scheidsrech- nter stopte de wedstrijd een 61-jarige supporter tribune door een hart- was getroffen. De Lisse- rerd gereanimeerd door nwezige brandweerman, a ambulancepersoneel de vernam. De supporter is [wekkende toestand naar IC in Amsterdam ver- Zijn toestand is nog kritiek. Lisse verlaat Amstel- ïangeslagen maandag 28 JANUARI 2002 SPORT door Martijn van Beeten Melbourne - Een glimlach, een vuistje, een kushandje en hij ging weer zitten in zijn stoel. Thomas Johansson, een 26-jarige Zweed, had net de grootste overwinning van zijn leven geboekt op de Au stralian Open, maar toonde net zoveel emotie als een puber die op straat een stuiver vindt. De beste nobody in Melbourne won ook in vier sets (3-6, 6-4, 6-4 en 7- 6) van Marat Safin, de Rus die niet kon verliezen. Johansson moest met de taxi naar Melbourne Park, hoe tref fend. Zijn coach Magnus Tide- man was vergeten een auto te bestellen. Veel succes, riep de chauffeur hem nog na. Dat hij won, dat deze Australian Open een kleurloze winnaar kreeg, wat kon de Zweed er aan doen? Johansson was op de baan zo koel als een natuurijsbaan in Es- kilstuna en liet zijn beste tennis ooit zien. Nu is hij Grand-Slam- winnaar, maar over tien jaar zal zijn geboortestad Linköping nog altijd worden geassocieerd met de nationale luchthaven en vrachtwagenfabrikant Scania. Safin was de man die moest winnen, het kon eigenlijk niet anders. Een bewolkte dag, een graad of 25, het was het mooiste verjaardagscadeau voor de 22- jarige Rus die hitte haat. Maar Safin tenniste alsof hij in de eer ste ronde van de Dutch Open stond en alleen even zijn start- geld kwam ophalen. Laconiek, alsof hij helemaal niet zat te wachten op een tweede Grand- Jennifer Capriati overleeft vier matchpoints in heetst van de strijd Slamtitel. Waarschijnlijk was zijn tegenstander niet inspire rend genoeg. Het was geen Pete Sampras, zoals in 2000 op de US Open. Mogelijk werd Johansson 's avonds nog losbandig, bier drin kend met de luidruchtige Zweedse fans in de Saloon Bar. Mannen in blauwe zwembroe ken met supermanshirts. Vi kinghelmen, beschilderde ge zichten en een schreeuwende dikkerd in een ijshockeyshirt. Zij maakten sfeer, maar Johansson bleef er ijskoud onder. Zakelijk was de man die alles had te ver liezen. Deze Grand-Slamfinale was hoogstwaarschijnlijk zijn laatste. De Zweed had een droomloting, stuitte tot de finale op niemand uit de toptwintig en trof in de eindstrijd een topper tijdens een baaidag. „Ik kon niet omgaan met de rol van favoriet", gaf de Rus toe, „en dat is een goede les voor de toekomst. Ik gedroeg me ontzettend dom op de baan." Hij liet er zijn verjaardag niet door verpesten, verheugde zich meteen op een bonte avond met zijn coach en de drie blonde schoonheden waar hij zich het hele toernooi al mee vermaakte. Johansson boekte de zevende ti tel uit zijn carrière, staat voor het eerst van zijn leven in de toptien. De Zweden zullen er helaas voor hem nauwelijks wakker van liggen. De Scandina- viërs hebben na Björn Borg, Mats Wilander en Stefan Edberg geen persoonlijkheden meer ge zien. Slechts één Zweedse jour- de laatste restjes energie in een lichaam dat al niet fit aan de Au stralian Open was begonnen. Ze negeerde in het heetst van de strijd pijn en signalen van uit- droging. Hingis sleurde zich naar het ein de, had kippenvel op de armen door vochtverlies. Met 6-4 en 4- 0 stond ze voor, de winst was ei genlijk al binnen. Eén match point toen ze op 5-3 serveerde voor de wedstrijd, twee match points toen Capriati op 6-5 ser veerde om de tiebreak te halen en een matchpoint in die tie break, op 7-6. Viermaal wachtte en hoopte Hingis op een fout van haar tegenstandster, vier maal deed ze niets anders dan de bal in het spel houden. En viermaal verloor ze het punt. „Eerder tegen Clijsters in Syd ney en tegen Seles op dit toer nooi had ik ook al moeite om het af te maken. Zij maakten wel een fout op matchpoint, Jenni fer niet. Daarom is ze ook een groot kampioene, de terechte nummer één van de wereld. Ik had dit natuurlijk moeten win nen, dat lijkt me duidelijk. Een voorsprong van 4-0 mag je niet weggeven." Winnen na vier matchpoints te gen is een record in een Grand- Slamfinale en de dubbele voet- fout van Hingis in de derde set was uniek. Maar het verhaal van deze eindstrijd gaat veel verder dan cijfertjes en statistieken. Het gaat over twee vrouwen die tij dens een pauze van tien minu ten na de tweede set in dezelfde kleedkamer op een bed liggen. Ijs over het hele lijf, fysiothera peuten druk in de weer om twee uitgewoonde lichamen aan de praat te houden. En twee ten- nistoppers die geen puf hebben om iets tegen elkaar te zeggen. Hingis was het liefst binnen ge bleven, was mentaal geknakt en fysiek gebroken. „Ik geloofde er niet meer in, wilde alleen nog dat het voorbij zou zijn." Was de Zwitserse als beste van allemaal soms een onuitstaan baar kreng, als verliezer blijkt ze gegroeid. Drie jaar terug vertrok ze huilend van de baan na haar nederlaag tegen Steffi Graf in de finale van Roland Garros. In die tijd ruziede ze met de zusjes Williams, twee bedreigingen voor haar koppositie op de we reldranglijst. De Frangaise Ame- iie Mauresmo, ook zo'n nieuwe topper, werd door haar een hal ve man genoemd. Hingis kon niemand in haar schaduw verdragen. Ze knoopte relaties aan met de tennissers Ivo Heuberger, Julian Alonso en Magnus Norman en schreeuw de om aandacht. Anna Kour- nikova werd model, Hingis dus ook. Nu koestert ze de schaduw, de rust die ze krijgt als nummer vier van de wereld. „Ik ben vol wassen geworden en die finale tegen Graf was in dat proces heel belangrijk." Na haar neder laag tegen Capriati kwam ze met een waardige speech. „Hadden er maar flesjes Heineken in de koelbox gezeten, dan had ik misschien wél een van die matchpoints benut", grapte ze. Thomas Johansson slaat de bal het publiek in na zijn zege op Marat Safin. Foto: Reuters nalist nam de moeite om naar Melbourne te vliegen toen Jo hansson zich donderdag plaats te voor de finale. Zijn land had een Grand-Slamtitel nodig, riep hij vorige week tijdens een mo noloog over de desinteresse voor tennis in Zweden. „Maar ik dacht nooit dat ik daar zelf voor zou zorgen. Natuurlijk dacht ik een kans te hebben tegen Safin. Als hij zijn been zou breken", grapte de Zweed. „Kijk naar mij, ik ben niet inte ressant," zei Johansson na zijn overwinning op landgenoot Jon as Björkman in de kwartfinales. Na de finale zei hij: „Toch is het goed dat andere tennissers een titel pakken. Het is de doodsteek voor het tennis als Hewitt, Sampras, Agassi en Rafter altijd in de halve finales staan. Dan is de lol er snel af." Daar denkt het publiek anders over. Voor het eerst sinds 1993 was op de Australian Open een daling te zien in de toeschou wersaantallen. Geheel toe te schrijven aan de uitschakeling van vele favorieten in de eerste week. Avondwedstrijden als Fe- derer tegen Savolt, Koubek te gen Novak of Johansson contra Novak, Melbourne haalde er de neus voor op. door Martijn van Beeten Melbourne - Martina Hingis is een kampioene met een menta le blokkade. Ze 'durft' niet meer te winnen in grote finales, heeft een minderwaardigheidscom plex als ze tegenover grotere en sterkere vrouwen staat. Ze bib bert als de zege nadert en weet zelf niet waarom. De Zwitserse liet in de finale van de Austra lian Open vier matchpoints on benut en verloor met 4-6, 7-6 en 6-2 van Jennifer Capriati. Door niets anders dan angst. Het was haar vijfde verloren eindstrijd op rij in een Grand-Slamtoer- nooi. Twee sterren die op de stoel van een lijnrechter uitpuffen in de schaduw, ijsvesten om tijdens de wisseling van speelhelft en drie toiletpauzes terwijl er door de hitte geen druppel vloeistof meer in het lijf van de twee fina listen kon zitten. Een tempera tuur van 36 graden, twee te wei nig om het dak te mogen slui ten. Zelfs een piek van 46 gra den op de baan, de zon die ge nadeloos brandde. Met recht een eindstrijd waar de kampioe nen opstaan en de zwakkeren moeten passen. Jennifer Capriati is zo'n kampi oene. Haar wilskracht lijkt onbe grensd na een tienertijd vol mis stappen. Miljonair op haar veer tiende, dievegge en totaal ont spoord een paar jaar later. Ze knokte zich terug, was vorig jaar in Melbourne de koningin van de comeback met haar eerste Grand-Slamzege. En nu dacht Martina Hingis na haar nederlaag tegen Jennifer Capriati. Foto: Reuters ze in extreme hitte aan Darren Batholomeusz, een botkanker- patiënt en trouwe fan die gehol pen door een zuurstoftank op de tribune zat. „Ik had het ont zettend zwaar," zei Capriati, „maar besefte dat anderen een nog veel zwaarder gevecht leve ren. Dat hield me op de been." De Amerikaanse zocht en vond Het toernooi van de verrassin gen, het toernooi van de no body's, kreeg de winnaar die het verdiende. Thomas Johansson maakt volgende maand ook zijn opwachting op het ATP-toer- nooi van Rotterdam, maar op zijn naam worden echt geen ex tra kaartjes verkocht.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21