Nog geen uitbreiding tennispark Voorhout 7 DUIN BOLLENSTREEK Camera's, susploegen en glijdende sluitingstijden uipzwammers nemen hun dorp op de korrel R7 Bloemen in het Noordwijkerhoutse gemeentehuis Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 22,00 alkenburg knapt emeentehuis op kenburg - Valkenburg gaat gemeentehuis opknappen, irvoor wil het college een rag van 267.000 euro be- kbaar stellen. De commis- Middelen is al akkoord. Op 5 ruari buigt de gemeenteraad i over het voorstel van bur- neester en wethouders. Het ïeentehuis wordt 'groot- eeps' aangepakt. Het plein rdt opnieuw bestraat en gt een nieuwe riolering, er irts worden de brandveilig- k d en de beveiliging verbe- I, en krijgt de binnen- en I tenkant een opknapbeurt. jnsburger Post kt prijs De sburg - Rijnsburger Rémon t heeft voor zijn revolutio- re verfpomp de European jineering Award gewonnen, tijdens de feestavond in Nij- k werd het ontwerp ook nog uond met de 'Special Award Excellence", minstens even stigieus. Post, die zijn appa- t vorige week in deze krant senteerde, is een blij man. lanks dat er geen geld met irijs te verdienen was. „Het p zijn minst erkenning t hij. „En het kan voor de re- ne ook nooit kwaad." "1 eenkomsten MP lie - De Koninklijke Maat- lappij voor Tuinbouw en ptkunde, afdeling Lisse, pdt op dinsdag 5 februari workshop bloemstukken ten. Aanvang 20.00 uur in 'auluskerk aan de Ruishorn- in 1 isse. Opgeven bij Carla der Hulst, telefoon 417397. liderdag 21 februari is er een [ig over een reis naar irdes door W. Grimme. Aan- g 20.00 uur in de Oude lidwerkschool in Hillegom. et Oude Raadhuis in War- id wordt een bijeenkomst ouden over snoeien van on- meer bomen. maandag 28 januari 2002 Omstreden verlichting moet deel wachtlijst oplossen door Roza van der Veer voorhout - De Sport Vereniging Voorhout (SW) krijgt er nog geen extra tennisbanen bij. De tennisvereniging moet eerst maar wachten op de uitkomst van het overleg tussen het Voor- houtse gemeentestuur en de pro vincie. Daar wordt gepraat over een eventuele uitbreiding van het Voorhoutse sportpark Els- geest. Dat is het standpunt van het Voorhoutse college dat van avond wordt besproken tijdens de vergadering van de commis sie welzijn en financiën. Tot grote woede van het bestuur van de SW. De club kampt al ja ren met een lange wachtlijst van vooral jeugdleden. Volgens voorzitter H. Weerman moet in dat geval de wachtlijst gedeelte lijk worden weggewerkt door de aanleg van verlichting op vier velden. En dat is nou weer tegen het zere been van de bewoners van het naastgelegen Kievits park die dreigen naar de rechter te stappen. Op dit moment heeft SW zo n 650 leden. Daarvan zijn 200 jeugdleden. Er is een wachtlijst met 80 jeugdleden en 20 senio ren. Door het draaien van de eerste drie tennisbanen en het kappen van een groenstrook kunnen een of twee nieuwe ba nen worden aangelegd. Het col lege voelt daar op dit moment niet zo veel voor. Eerdere plan nen om het sportpark opnieuw in te richten en te verdelen stuit ten op grote weerstand in de ge meenteraad. Een belangrijk deel van de raad vond dat het park vooral groen moest blijven en vol genoeg was. Het colleg" praat nu met de provincie over uitbreiding van het sportpark op de naastgelegen weilanden. SW heeft echter geen zin en tijd om daar op te wachten. De drie banen die gedraaid zouden moeten worden, moesten eigen lijk al drie jaar geleden worden opgeknapt. Een klus die andei half tot twee ton kost. „Dat schrijven wij in tien jaar tijd af. Als de raad over twee jaar wel het sportpark wil herinrichten, betekent dat dus dat er extra kosten zijn gemaakt", aldus Weerman. Op 1 februari vraagt het bestuur de ledenvergadering daarom om toestemming voor de opknapbeurt. Op diezelfde vergadering wordt toestemming gevraagd om ver lichting op de andere banen aan te leggen. Dan kunnen deze ba nen vaker in het voor- en najaar worden gebruikt. „Onze huidige leden krijgen meer waar voor hun geld en de wachtlijst voor senioren kan worden wegge werkt. Maar voor de wachtlijst met jeugdleden maakt dit niks uit. Jongeren tennissen na schooltijd tot hooguit zeven uur 's avonds. Daar hebben we ge woon extra banen voor nodig", aldus de SW-voorzitter. Hij is oprecht boos dat de SW- plannen voor uitbreiding van het aantal banen gedwars boomd worden. „Op deze ma nier wordt de jeugd toch ook ge woon naar hangplekken ge jaagd. Een volwassene kan uit wijken naar een andere baan in een andere plaats, een volwas sene kan ook stemmen. Jonge ren kunnen dat allemaal niet. Daarbij komt dat wij aan geen enkel volkstuintje komen, alleen een strook met bomen moet weg. En dan hebben we het niet eens over eiken en beuken maar over groen dat toch na zekere tijd vervangen moet worden. Maar het college durft gewoon de slag met de raad niet aan. Daar erger ik mij aan. Het is ook pure minachting voor al die mensen die de jeugd van de straat houden." Weerman realiseert zich dat hij door de aanleg van verlichting wel een extra conflict op zijn nek haalt. Jaren geleden is met de buurtbewoners een conve nant afgesloten waarin werd af gesproken de bewuste banen niet te verlichten. Die afspraak heeft de SW inmiddels eenzij dig opgezegd. En volgens F. Goudsmit, woordvoerder van de bewoners in het Kievietspark, kan de SW erop rekenen dat de bewoners naar de rechter stap pen zodra het licht aangaat. Weerman maakt zich daar geen zorgen over. „De zaak sleept al jaren. Elke rechter wil eerst zien dat alle alternatieven zijn uitge probeerd. Als we voor 1 februari geen toestemming krijgen om de banen te draaien dan is er geen andere oplossing." noordwukerhout - In de haf van het gemeentehuis staan deze week de bewijzen dat de plaatselijke bollenkwekers ook in deze periode hard werken. „Veel mensen denken dat er alleen in het voorjaar en in de zomer bolbloemen zijn, maar die tijd is echt geweest", zegt Patrick van Steijn. „We werken bijna het hele jaar rond, al die tijd zijn er dus geweldig mooie bloemen. Dat willen we hiermee laten zien." Van Steijn vertegenwoordigt een van de vijftien Noordwijkerhoutse bollenbedrijven die hun bijdrage hebben geleverd aan de tentoonstel ling die burgemeester Polman gistermorgen opende. „Het is een klei ne tentoonstelling, niet helemaal te vergelijken met bijvoorbeeld de Midwinterflora in Lisse. Maar ook deze mag er zijn", aldus Van Steijn. „Vorig jaar deden we ook al zoiets, maar dat was meer een aardig heidje. We gaven er toen niet zoveel publiciteit aan en zagen het meer als een verrassing voor mensen die op het gemeentehuis moesten zijn. We hebben daar zoveel aardige reacties op gekregen dat het dit jaar iets groter is geworden. Wie weet dat het tot een veel grotere tra ditie uitgroeit." De tentoonstelling met onder andere tulpen, lelies, narcissen en zan- tedeschia's heeft als thema 'tijdloos product en eigentijdse presenta tie' en is tot vrijdag te bezichtigen vanaf negen uur 's morgens tot vier uur 's middags en woensdagavond tussen 19.00 en 21.00 uur. Foto: Taco van der Eb Margrit Tibboel ^RHO. :hout - De tijd van camava- grappen, grollen en malle en is weer aangebroken. De en van Elf zijn in staat van latheid. De Dansmariekes [i extra oefeningen om hun euze lenigheid weer op peil krijgen. De Dweilorkesten ben op hun beurt de parti- n voor hun favoriete cama- trakers uit de kast gehaald maken overuren. En, dat is Idlerbelangrijkste, het cama- linnend publiek heeft er zin de kuipzwammers, die tra- igetrouw de festiviteiten van Voorhoutse Camavalsvereni- De Bokken opluisteren, zijn ipvorm. Ze hebben heel wat jes van intensieve voorbe- ng achter de rug. Om met komische act op de bühne (omen, is geen sinecure. De fers op je hand te krijgen is maar elkaar de loef afste- om te proberen tot 'primus pares' uitgeroepen te wor- i ofwel vrij vertaald: als beste Ier collega's uit de bus te ko- d, is het absolute summum, ftdagavond was het weer zo 1 In het Teylingen College een zestal kuipzwammers :aar om in een verbale 'loed, doorspekt met kolde- spitsvondigheden, de :e plekken in de samenle- en met name die van de lo- politiek meedogenloos aan lak te stellen. lal i3 afgeladen. Geen zit- of plaats is onbenut geble- Geen wonder, want de isen weten uit ervaring waar ior gekomen zijn: de onbe- :e topper Ferry Knop is de publiekstrekker. Voor de nde, maar tevens laatste Hij heeft laten weten het •tjes te vinden en volgend niet meer van de partij te de overige kuipzwammers routiniers en bekende figu- iet een veelal opmerkelijke van dienst in het Voor- kse verenigingsleven. Piet de ter, Cor Verlaan, de direc- van de Andreas Basisschool k Vink, Jan Vergeer alias »se jantje, oud-Prins in het >en 1999-2000 en voorzitter Tennisvereniging Oosthout 3t slot Jan-Piet Does, trom- st van Hofkapel de Kanjers t. Cecilia en actief bij 'Cul- verheft' en de Theater- P- Voorhoutse politiek krijgt het ir te verduren. Er wordt mate de avond vordert af- lelend gemeesmuild, gegrin- zuur en soms gepikeerd ge- n op de tweede rij onder de itische kuip waar een groot gedeelte van B en W en de ge meenteraad de toespelingen van de kuipzwammers volgt. Vooral de in oranje tenue gehul de zwammer Vink neemt het ge meentebestuur op de hak. Vol gens hem gaat het niet zo best in Voorhout. Het begrotingste kort van bijna een miljoen baart hem zorgen. Hij kondigt echter aan: „Dat is snel en creatief op gelost. De kuilen blijven nog een jaartje langer in de straten zitten en ze gaan bezuinigen op perso neel. En daar merken ze dan he lemaal niks van, zeggen ze. Merkwaardig. Een gemeente die zélf zegt dat het niet uitmaakt als er wat minder ambtenaren zijn." Vink adviseert de plaatse lijke overheid, om uit de financi ële perikelen te komen, in de toekomst de hand wat meer op de knip te houden en grote in vesteringen te vermijden. „Zo weten we nog niet of de bieb helemaal gesloopt moet wor den. De bovenverdieping is nog als nieuw, dus misschien kun nen ze die laten staan. Een aar dige besparing." Dat het wat wordt met het nieu we winkelcentrum, daar gelooft het zestal zwammers niet in. Ook Jan-Piet Does die zich in een stoel, naar het gelijknamige programma van Rick Felderhof, de aula van het Teylingen Colle ge in liet sjouwen ziet het som ber in. „De Heerenstraat is mijns inziens gewoon té lang. Vandaar dat er aan het begin een schoenenwinkel zit en aan het eind een schoenmaker. Nog even en je krijgt een medaille als je de finish haalt!" De Verkeersproblematiek in en om Voorhout zit de kuipzwam mers niet lekker. Jan Regeer is echter van mening dat er weinig reden tot klagen is. In zwart T- shirt, een spuuglok en omhan gen met kettingen belooft hij in onvervalst Haags accent: „Dat komt best goed. We hebben maar liefst één ambtenaar voor verkeersproblematiek. Maar dat is wel een hele goeie want het kruispunt Randweg-Jacoba van Beierenweg betitelt hij als een - en ik citeer - 'geniaal staaltje we genbouw'." Genialiteit en gekte zijn twee kwaliteiten die niet ver van el kaar af liggen, volgens Regeer die vervolgt: „Ik heb dat kruis punt gezien en dat van die geni aliteit en gekte klopt als een et terende vinger." De oude rot in het 'kuipzwam- vak' Ferry Knop over dit onder werp: „Hoe vinden jullie Voor hout nu geworden? Mooi toch zeker met al die obstakels op de Rijnsburgerweg en Jacoba van Beierenweg? Veiligheid boven alles. Ik had het eerst niet in de gaten en: plof, er plat bovenop. valkenburg - Na de zomer kan aannemer De Lange-Van der Plas beginnen met de bouw van 47 appartementen aan de Joght- laan in Valkenburg. Tegen die tijd hoopt de huidige 'bewoner' Garage Van Zeist zijn intrek te hebben genomen in een nieuw pand aan de Voorschoterweg. Volgens eigenaar J. van Zeist vordert de bouw gestaag en zijn de werkzaamheden voor de bouwvakantie afgerond. Daarmee komt voor de garage houder een einde aan een lange lijdensweg. In september 2000 kreeg Van Zeist een bouwver gunning, maar nadat de eerste paal de grond in was gegaan, stapten omwonenden naar de rechter voor een bouwstop. Door de juridische procedures werd de bouw een jaar uitge steld. Gemeente en bezwaarma kers kwamen uiteindelijk tot een akkoord, waardoor vorig jaar de bouw hervat kon worden. In de zomer krijgt Van Zeist een be drijf van 2400 vierkante meter groot. De showroom wordt 400 vierkante meter. „Ik ben er hart stikke gelukkig mee", zegt Van Zeist, „en om eerlijk te zijn: er zijn momenten geweest dat ik het niet meer zag zitten. Ik heb de plannen doorgezet vanwege mijn zoon Ruud. Die moet nog een paar jaartjes mee." Door de ontwikkelingen kan na de zomer met de sloop van de opstallen worden begonnen. De planning is dat de appartemen ten medio 2003 worden opgele verd. De woningen gaan tussen 110.000 en 227.000 euro kosten. De Lange-Van der Plas heeft een aanvraag voor een bouwvergun ning ingediend. Op grond van artikel 19 van de Wet op Ruime- lijke Ordening is vrijstelling van het bestemmingsplan nodig. De provincie is inmiddels akkoord. De gemeenteraad beslist op 5 februari over het bouwplan. Burgemeester Katwijk wil actie tegen overlast in centrum Kuipzwammer Piet de Ruijter neemt maar eens een hijs van zijn sigaret, voordat hij de plaatselijke poli tiek er weer van langs geeft. Foto: Eric Taal Gelukkig heb ik een sterke bromfiets." Over het Clustergebouw wil Jan- Piet Does wel wat kwijt. Hij stelt vast dat de nieuwe aanwinst van Voorhout niet alleen te laat klaar was, maar ook al te klein is, te duur uitgevallen en wat slecht bereikbaar. Net geen voldoende, dus. Het gemeentebestuur moet in het vervolg beter z'n huiswerk doen, vindt hij. Er was geen uitgebreide beraad slaging van de jury nodig om uit te maken wie de kuipzwammer van 2002 werd. De keus viel op Ferry Knop, die met z'n kleine gestalte bijna verdween in de forse zwamkuip en kon rekenen op een staande ovatie van de Voorhouters, die stilletjes hopen dat hij zijn belofte om niet meer terug te komen op het podium niet gestand zal doen. door Saskia Buitelaar katwijk - De overlast in het centrum van Katwijk is een poli tiek hot item. Oplossingen voor rondhangende jongeren, herrie en rotzooi op straat staan bo venaan de verkiezingsprogram ma's van de Katwijkse partijen. Cameratoezicht, susploegen, glijdende sluitingstijden. Terwijl het volgens de politie de laatste tijd juist meevalt met de over last, zegt burgemeester Jqs Wie- nen. Hij begrijpt dat wel. In de winter neemt het aantal incidenten af. Er zijn geen grote vechtpartijen met de politie en winkelruiten blijven tegenwoordig meestal heel. Maar de structurele over last is niet verdwenen, merkt de burgemeester aan reacties van centrumbewoners. „Als op za terdagnacht om twee uur vijftig jongeren voor de deur van Casa Cara staan, heb je overlast. Dan hoeven ze zich niet eens te mis dragen, maar van wegrijdende brommers en pratende jongeren kun je ook wakker liggen. Een onderzoeksbureau zette vo rig jaar de problemen en moge lijke oplossingen op een rijtje. De gemeenteraad besloot ver volgens waar de gemeente moest beginnen. Op dat mo ment stapte de nieuwe burge meester het Katwijkse gemeen tehuis binnen. Hij kon, als ver antwoordelijke voor de openba re orde, meteen aan de slag. Nu zijn eerste honderd dagen er op zitten, vertelt hij over de vorde ringen. Hoewel er voor het oog nog wei nig is veranderd - wat extra straatverlichting en veegwagens - gebeurt er achter de schermen al veel, vindt Wienen. Als voor beeld noemt hij het speelplein tussen de Tramstraat en de Ha venstraat, een hangplek bij uit stek. Bewoners klagen al jaren en willen dat het plein met een hek wordt afgesloten. „Komen de maand bespreken we met hen of dat mogelijk is. We bekij ken de voor- en nadelen, want het kan natuurlijk zijn dat de overlast zich verplaatst en de jongeren bij het hek blijven han gen." Wienen vindt dat overleg met de bewoners van groot belang. „De maatregelen moeten passen in het betreffende gebied en daar kunnen zij zelf het beste over meepraten. Bovendien zijn er geen simpele oplossingen vpor dit probleem. Als je met elkaar de belangen afweegt, is het draagvlak uiteindelijk groter." Ook het overleg met de horeca is sinds een maand eindelijk goed op gang. Een werkgroep met mensen uit de horeca, de politie en de gemeente is bezig met een convenant. De burge meester hoopt dat de werkgroep in april haar plan presenteert aan de politiek en de horeca. Wienen verwacht veel van het convenant. Loze kreten als 'het moet beter worden en we gaan ons best doen' zijn niet genoeg. „Er moeten concrete acties in staan." Welke, dat zegt hij nu niet, om de werkgroep niet voor de voeten te lopen. Diverse poli tieke partijen noemen camera toezicht als oplossing. Persoon lijk heeft de burgemeester daar geen principiële bezwaren te gen. „Maar het moet wél func tioneel zijn. Op plaatsen waar geweld of vandalisme plaats vindt, hebben camera's een toe gevoegde waarde: ze kunnen voor de politie als bewijsmateri aal dienen. Maar op hangplek ken... Dan zie je een groep jon geren zitten, en dan? Daar heb je meer aan geluidsapparatuur, om de herrie te meten", zegt Wienen lachend. De werkgroep neemt ook de sluitingstijden onder de loep. Nu alle cafés en de discotheek om twee uur dichtgaan, staan 's nachts ineens tientallen bezoe kers op straat. De groep bekijkt de mogelijkheden om dat meer te spreiden. Met de winkeliers is de gemeen te in gesprek over het verwijde ren van graffiti. Want zij moeten met z'n allen de schoonmaak organiseren en betalen. „Als er een paar zijn die zeggen: 'laat maar, want volgende week zit het er weer op', dan heeft het geen zin. Het is ook vervelend wanneer je als slachtoffer de re kening krijgt gepresenteerd, maar we hebben met zijn allen belang bij een mooi en aantrek kelijk centrum. De gemeente, maar ook de Jidnkeliers die er hun boterhanPverdienen." Dat door leegstand en tegenvallende omzet in het nieuwe centrum het enthousiasme onder winke liers momenteel terugloopt, is voor Wienen een extra punt van zorg. Hij hoopt dat al het gepraat snel tot echte actie leidt. „Dan kan in de zomer de praktijk uitwijzen of onze plannen werken en het wat rustiger wordt in ons cen trum. Alhoewel je voor een deel moet accepteren dat met wo ningen en horeca bij elkaar eni ge overlast niet is te voorkomen. Hopelijk kunnen we het leefbaar maken."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15