Morgen laatste dag van gulden 'We willen een grotere luis in de pels worden' ECONOMIE Wie dan leeft, heeft een pensioenbreuk Deel schoonmakers wil liever overdag werken Onderwijs in de steigers zaterdag 26 JANUARI 2002 houten/anp - Ruim twintig pro cent van de schoonmakers wil liever overdag werken. Ze heb ben er genoeg van om te moe ten vegen en soppen op stille uren in lege, donkere panden. Van de leidinggevenden is dat zelfs 33 procent. Dat heeft de CNV Bedrijvenbond gisteren ge meld na een enquête onder 250 werknemers. De bond noemt de percentagess vrij hoog. „We gaan de wens ze ker bespreken bij de onderhan delingen voor de nieuwe CAO, die eind dit jaar beginnen", zegt een CNV-woordvoeder. Vooral voormannen en -vrou wen zeggen dat zij moeite heb ben om werk en privé te combi neren. Behalve de ongebruikelij ke tijden, moeten zij ook vaak overwerken. Bijna de helft van de leidinggevenden (47 procent) maakt altijd meer uren dan in het contract staat. Een op de vijf wil graag minder werken. „De leidinggevenden zitten klem tussen schoonmakers op de werkvloer en hun bazen op het hoofdkantoor. Ze krijgen van beide kanten de klappen. En dat, terwijl ze de hele dag worden opgepiept en moeten inspringen." Nederland heeft circa 170.000 schoonmakers. De meesten werken parttime, de helft min der dan 30 uur per week. Een beginnende schoonmaker ver dient 8,13 euro bruto. Iemand met tien jaar ervaring krijgt 8,38 euro bruto, ongeveer één euro minder dan een even ervaren werknemer in de horeca of een supermarkt. ECONOMIE WIJZER d's doodsteek pieerbedrijf iond - De opmars van de doet het Helmondse video- l(j| ferbedrijf Technicolor de om. Het Amerikaanse moe- jj. ledrijf verplaatst de produc- ir drie andere fabrieken in Europa en de 370 per- Isleden wacht ontslag. V micolor kopieert videoban- met speelfilms voor video en. Vorig jaar bedroeg de c et in Helmond nog 38 mil- llai banden. Dat aantal loopt ir met de dag terug. iun boeren in $uw EU-land - Eurocommissaris wil dat boeren in de Nieuwe EU-lidstaten tot een beperkte inkomens- >nJn krijgen. Zo'n 15 tot 30 jent van wat de 'westerse' en ontvangen. De Europe- M, immissie bespreekt de ;n woensdag. In 1999 be de EU-leiders dat boeren euwe lidstaten geen steun Rilen. Minister Zalm vindt I9i i alleen bespreekbaar als eun voor boeren in de hui- EU-landen vermindert. orf I ntoorleegstand emt snel toe De leegstand van kan- tj| uimte is het afgelopen jaar oegenomen en bedraagt procent van het aantal be- bare vierkante meters. Dit l0< uit het gisteren gepubli- i jaarlijks onderzoek van idblad Vastgoedmarkt. De etr tand is 3 tot 4 procent bo s' in het percentage dat de 5' Dedmarkt wenselijk en ge- vindt. Een jaar geleden lag igstand landelijk nog op U( 2 procent, tii Koektelg Peijnenburg heeft het naar zijn zin bij Max Havelaar BaMa is geen verhaspeling van een Chinees-Indisch gerecht. Het is ook geen verwijt van een kind aan een vieze moeder. Nee, het is een nieuw dwangbuisje voor het hoger onderwijs, de ba- chelor-master structuur. Na de gulden en de knaak gaat ook onze doctoran dus-titel er aan, samen met mees ter en ingenieur. Maar hbo en uni versiteit gaan wel dezelfde titels op leveren. In 1999 hebben 31 Europese mi nisters van onder wijs de Declaratie van Bologna gete kend. Die plek is met zorg gekozen. Na de Parijse Sor- bonne is de Universiteit van Bo logna de oudste van Europa. Een jaar eerder was aan die Sor- bonne al het belang van een goed universitair systeem bena drukt. In de Declaratie wordt opgeroe pen om te bouwen aan een Eu ropees universitair systeem. Het moet wereldwijde aantrekkings kracht hebben, in overeenstem ming met onze culturele rijk dom en tradities. Concurrentie moet worden gestimuleerd, ter- wille van de kwaliteit, en de mo biliteit van studenten en staf moet worden bevorderd. Diplo ma's moeten vergelijkbaar zijn. Een universitaire opleiding moet in heel Europa uit twee fa sen bestaan. Fase één, de un dergraduate' opleiding, duurt minimaal drie jaar. Voor 'under graduate" hebben wij geen goe de vertaling. Je kunt het onder- graads noemen, maar dat lijkt zo op ondermaats. Vroeger had den we het kandidaats en die naam duikt nu in de discussie soms ook weer op, maar kandi daats was nooit een afgeronde opleiding. In de Nederlandse discussie wordt gesproken van 'bachelor', in navolging van het Engelse en Amerikaanse sys teem. Fase twee leidt vervolgens tot 'master' en eventueel tot doctor (dr.). Master komt over een met ons drs. (en mr. en ir.). De Europese Unie heeft met het scheppen van één grote Europe se markt voor goederen en dien sten de concurrentie sterk be vorderd, tot voordeel van de consument. Precies zo probeert men met het uniformeren van het hoger onderwijs concurren tie te versterken, door het stu denten makkelijker te maken als kritische consumenten de beste opleiding te kiezen en werkge vers maldcelijker inzicht te geven JOOP HARTOG in de waarde van een diploma. Ik verwacht op termijn grote ge volgen voor Nederland, maar de bouwtekeningen zijn nog erg vaag. Grote onzekerheid zit in de waarde van het ondergraads di ploma (bachelor) als einddiploma. De Bologna decla ratie stelt gewoon dat 'het diploma relevant dient te zijn als een ge schikte kwalificatie voor de Europese arbeidsmarkt'. Voor de hbo-oplei- dingen is dat geen probleem, die zijn al direct gericht op de beroepspraktijk. UL UL L/OLM (IAU I, hoogleraar micro-econom.e Maar v0£ ge UJ_ Universiteit van Amsterdam versiteiten is dat anders. Daar wordt de nieuwe bachelor nu vooral als een tussenfase gezien. In mijn eigen omgeving zijn geen bachelor-opleidingen ontwik keld die direct gericht zijn op de arbeidsmarkt. De opleiding is gewoon in tweeën geknipt en wat gestroomlijnd. De nieuwe master-opleidingen mogen in principe selectief zijn in de toelating. Maar de univer siteiten zullen niet graag stu denten verliezen door strenge toelatingseisen te stellen. De mi nister heeft nu besloten dat ei gen studenten een gegarandeer de doorstroming naar een aan sluitende master moeten heb ben. Dat legt de selectie op toe lating vooral op studenten van elders, geheel in strijd met de doelstellingen van mobiliteit en kwaliteitsconcurrentie. Voor het systeem is ingevoerd zit er al een constructiefout in. De invoering van de BaMa structuur levert de komende ja ren nog veel discussiestof: de verhouding hbo-universiteit, de inhoud van de bachelor en de financiering van het hoger on derwijs. Hbo en universiteit le veren beide een bachelor-titel op. Het hbo zal ook master op leidingen mogen aanbieden. Zo'n structuur kan op den duur alleen maar leiden tot integratie van hbo en universiteit. De ba chelor-titel zal een overstappunt naar andere studies worden: dan moet zo'n bachelor breder zijn, niet exclusief gericht op één vakgebied. De financiering van het hoger onderwijs zal moeten aansluiten op de nieu we structuur, wat met bachelors van ongelijke lengte (vier jaar hbo, drie jaar universiteit) niet eenvoudig is. Het hoger onder wijs zal weer jarenlang in de steigers staan. ;e'r< Stephan Peijnen- :H' (45) nam op 1 maart 2000 eid als president-directeur Ie gelijknamige koninklijke .gjj abriek. Nauwelijks een ,0 id later trad hij in dienst van zi ing Max Havelaar als direc- riarketing communicatie. 58 ne; aftgt geen stropdas meer T; ik geen strak grijs pak. De zijn een stuk langer en jen alle kanten op. Peij- ïrg oogt ontspannen. „Dat cook", zegt hij. „Inderdaad ook wat anders gekleed. it nou eenmaal samen iet werk dat je doet en de waarin je werkt. Hoewel ik »g wel eens een pak draag d Als ik voor Max Havelaar ne H ijn moet, heb ik 1ik aan. Je past je aan aan egenheid waar je naar toe e O* beer een goed klimaat te 'u ipen om voldoende aan- te krijgen voor de produc- jte^n Max Havelaar. Wij moe- woon verkopen, net als ider bedrijf. We verkopen vaar niet zelf, maar kun- iel lobbyen dat anderen lan doen. Afwijkende kle- lemoeilijkt dat proces." moment besloot u te vn bij de koekfabriek? was de donderdagochtend eerst 1999 in het Parkhotel. 1 ii ras midden in mijn half ïbbatical leave. Ik zat te ven waaraan volgens mij irecteur van de koninklijke 3 inburg moest voldoen en b Dor dingen ikzelf leuk en op lend vond in het leven. Ik 39 feinig overeenkomsten. Toen heb ik het besluit geno men." „Tijdens mijn sabbatical ben ik dicht bij huis gebleven en met de kinderen bezig geweest. Dat kwam er voor die tijd niet veel van. Ik ben alleen een week naar Brazilië geweest. Daar woont een broer van me die veel met koffie- en cacaoboeren werkt. In het vliegtuig las ik in 'Adforma- tie' dat zë bij Mak Havelaar ie mand zochten voor de marke ting. Dat leek me yvel leuk. Ik sprak met mijn broer over het feit dat mijn profiel waarschijn lijk te zwaar was voor de baan. Hij raadde me aan om toch te gaan praten. Ze kunnen je goed gebruiken en je bent toch geïn teresseerd? Ik ben gaan praten vanuit het idee dat marketing-manager iets te beperkt was. Het gesprek met directeur Hans Bolscher verliep uitstekend. Het klikte tussen ons en er was ruimte om mij in te passen. Er werkten 14 mensen die allemaal rapporteerden aan de directeur. In de nieuwe con structie zou de directeur-marke- ting ook mensen gaan aanstu ren. Er zijn nu twee directeuren. Bolscher doet algemene zaken en internationale contacten. Ik doe alles wat met Nederland te maken heeft. We zijn geen be dreiging voor elkaar, omdat we aanvullend zijn en ieder de din gen doet, waar hij goed in is." Heeft u ooit heimwee naar het familiebedrijf? „Nooit. Ik voel me heerlijk. Ik heb veel vrijheid en zit lekker in mijn vel. Daarbij komt dat het met Peijnenburg heel goed gaat. Ze draaien geweldig en groeien harder dan ik had voorzien. Nee, ik ga daardoor niet twijfe len aan mezelf. Ik ben blij dat het goed gaat en heb niet het koop zijn bij Albert Heijn. We moeten af van dat geitenwollen sokken-imago. Max Havelaar is te lang in dat linksige circuit blijven zitten en daar kun je on voldoende groei realiseren. We willen een luis in de pels blijven, maar wel een grotere." „Zes procent van de huishou dens maakt gebruik van onze producten. Daaromheen zit een schil van vijftien procent die wel is geïnteresseerd, maar nog niet koopt. Daarvoor moeten we ac tief marketing gaan bedrijven en bijvoorbeeld de verpakking mo derniseren. Het is belangrijk dat mensen onze producten kopen. Wij garanderen onze boeren een redelijke prijs. Er zijn boeren die niet eens meer hun koffie pluk ken, omdat het te weinig ople vert. Zij hebben geen zelfrespect meer. Ik vind dat daar alles om draait. Wij allen willen met res pect behandeld worden en evenredig beloond. Waarom de boeren in Zuid-Amerika en Afri ka dan niet? Wij monitoren de boeren steekproefsgewijs. We willen niet dat het extra geld op gaat aan vierwielaangedreven jeeps." „Er moet nog veel gebeuren bij Max Havelaar. Maar als het goed loopt, ga ik weer weg. Dat zal geen vijf jaar meer duren. Dan zoek ik weer een andere uitdaging. Dat kun je ook ambi tie noemen. Ik wil nou eenmaal graag iets voor elkaar boksen. Toen ik wegging bij Peijnenburg zei ik dat ik een betere wereld wilde achterlaten voor mijn kin deren. Dat is inderdaad nogal zwaar. Maar er is onbalans in de wereld. De afstand tussen het rijke noorden en het arme zui den wordt steeds groter. Dat is een tijdbom, die maar blijft doortikken. Wat ik nu doe, helpt in ieder geval iets." door Cees Manders den haag - Morgen is de laatste dag waarop er nog met guldens kan worden betaald. Nederland is daarmee het eerste van de twaalf euro-landen waarin niet meer met het oude betaalmiddel kan worden afgerekend. In Duitsland was de mark op 1 januari al ver dwenen als wettig betaalmiddel, maar daar kan er nog tot 1 maart mee worden betaald. Frankrijk verliest zijn franc op 17 februari en in de andere landen van de eurozone is de euro pas op 1 maart heer en meester. De overgrote meerderheid zal het niet als vervaldatum ervaren want de gulden is praktisch ver dwenen. Al weken. Veel eerder dan zelfs euro-optimisten had den voorzien. In de winkels wordt al bijna niet meer met guldens betaald. Het prijzen in oude guldens komt nog vaker voor, maar dat is dan meer van toepassing op incourante voor raad. Er zijn nog winkels die dezer da gen 'uit principe' nog guldens accepteren, maar hun aantal is de laatste week ineengeschrom peld. In de cafés is nog vaker met guldens betaald, maar dat is meer een poging tot opvallend gedrag dan monetaire nood zaak. (Semi-)overheidsinstanties hebben de gulden tot op de dag van vandaag gelaten geaccep teerd, omdat ze met hun voor beeldfunctie niet anders kon den. De banken zijn blij dat de lange rijen van de eerste twee weken van deze maand zijn verdwe nen. Na maandag kan de gulden alleen bij hen nog worden aan geboden, maar de Nederlandse Vereniging van Banken denkt niet dat er de komende weken weer lange rijen voor de balies zullen staan. „De meeste men sen zijn hun guldens allang kwijt. En er komen nog enkele inzamelingsacties aan", aldus de NVB. Bij de ABN Amro kan iedereen zijn guldens kwijt tot 1 april. „De ldant kan kiezen tussen wis selen en storten. Gratis. Niet- klanten moeten voor het wisse len 4 betalen.", zegt woord voerder Brinkman. Na 1 april accepteert ook deze bank nog guldens. Maar klanten betalen dan 2,5, niet-klanten 4. Klanten van de Rabobank kun nen tot 1 januari 2003 gratis hun oude guldens kwijt mits ze op eigen rekening storten. Willen ze cash, dan krijgen ze dat tot 1 april gratis bij tweederde van de 1750 vestigingen, 'mits het niet te druk is', zegt woordvoerder Van Eeghen. Daarna moeten ze voor cash betalen (2 procent met minimum van 3,40). Bij eenderde van de vestigingen kan dit hele jaar alleen gestort worden, omdat daar de 'actieve baliefunctie' ontbreekt. Waar gestort moet worden, kan dat bedrag de ochtend erop uit de muur worden gehaald. Ook de Postbank geeft de klan ten dit hele jaar nog de gelegen heid hun guldens kosteloos op eigen rekening te storten. Gratis omwisselen in euro's kan alleen tot 1 april. Tot 1 januari 2007 kunnen guldenmunten ook bij alle vier filialen van De Neder- landsche Bank Amsterdam, Hoogeveen, Wassenaar en Eind hoven) voor euro's worden in gewisseld. Met guldenbiljetten kan hij dat nog tot 1 januari 2032. Bij grote partijen moet er dan 'een goed verhaal' bij. De Nederlandsche Bank wisselt gratis. Wat het geld van de an dere eurolanden betreft, dat kan nog heel lang in het land van herkomst bij particuliere ban ken en de centrale bank worden ingewisseld. DNB accepteert geen munten meer andere eu rolanden meer; nog wel biljetten tot 1 april 2002. Wie de komende maanden met guldens is blijven zitten kan ze altijd nog kwijt bij inzamelingsacties, zoals Coins for Care. Hier stort een medewerker een emmertje munten in een sorteerbak. Foto: GPD/Dave Thomson gevoel de zaak in de steek te hebben gelaten. Mijn werk nu is meer pionieren. Ik moet nieuwe grond ontginnen en dat is weer spannend." Peijnenburg heeft ondanks die nieuwe spanning zijn werkweek drastisch ingekort. „Ik werk iets minder dan 40 uur. Maar het is wel een volledige baan. Ik werk op een andere manier. Ik woon in Leende en werk in Utrecht. Ik lees dus veel in de trein. Ik ben minder uren op kantoor. De eerste maand ging ik 's och tends om kwart over zeven van huis en kwam ik 's avonds om acht uur weer binnen. Ik heb toen tegen mezelf gezegd 'Had ik dit wel met mezelf afgespro ken?' Ik ga nu iedere dag om 16 uur naar huis en werk een dag in de week vanuit huis. Verhui zen is geen optie. Je kunt hier veel ruimer wonen dan in het Westen." De overstap heeft Peijnenburgs leven totaal veranderd vindt ffij. „Ik had vroeger veel nevenfunc ties, maar ik heb alles stopgezet. Ik heb nog één commissariaat om voeling te houden met het bedrijfsleven zoals ik het kende. Vroeger vond ik alles belangrijk en achteraf bezien blijkt dat niet zo te zijn. Ik mis al die mensen niet en vraag me af of men mij mist." „Ik ben op een heel andere ma nier gaan denken. De economi sche wereldbalans is scheef. Ik heb dat nooit willen zien, omdat ik dan de consequenties had moeten trekken en ook bij de fa briek anders had moeten gaan werken. Met Max Havelaar wil len we niet in een aparte alter natieve economie blijven wer ken. We willen onze producten niet alleen via Wereldwinkels af zetten, maar ze moeten ook te Directeur Stephan Peijnenburg van Max Havelaar: „We willen onze producten niet alleen via Wereldwin kels afzetten, maar ze moeten ook te koop zijn bij Albert Heijn." Foto: GPD/Kees Martens Enkele miljoenen Nederlanders hebben een pensioenbreuk. Maar weten die Nederlanders wel wel ke rampzalige gevolgen een breuk heeft voor 'later*? Over ons pensioen stellen we ons pas vra gen kort voordat we het bedrijfs pand voorgoed verlaten. En dan is het echt te laat. Dan zul je die pensioenrechten moeten nemen zoals ze zijn: mager, karig en fors gehavend door allerlei pensioen breuken. Geen 70 procent zoals beloofd, maar veelal slechts 45 tot 50 procent van het laatste loon (inclusief de AOW). Het be drijf kan alleen naar het pensi oenfonds verwijzen. De meesten zullen tegen die tijd bij meer dan één pensioenfonds moeten aankloppen om infor matie. Want we veranderen in ons arbeidzame leven nogal wat van werkgever, steeds vaker zelfs. En elke werkgever heeft zijn eigen pensioenfonds, met eigen regeltjes en dus eigen rechten. Als al die verschillende pensioenrechten nou eens naadloos (en dus breukloos) op elkaar zouden aansluiten! Maar zo mooi is het leven niet, kan het ook niet zijn. Probleem is dat bij die pensi oenbreuken van ons gewone werknemers de 'backservice niet is afgefinancierd'. Wat is wat niet? Nu is enige uitleg nodig, aan de hand van een eenvoudig voorbeeld, want pensioenkwes ties zijn al moeilijk genoeg. Karei Schuit treedt op 21 jarige leeftijd in dienst bij bedrijf A, dat een eigen pensioenfonds heeft: pensioenfonds AA. Zoals gebrui kelijk in Nederland, doet hij pas mee in het pensioenfonds wan neer hij 25 wordt. Dan pas moet hij premie betalen. Dit is een bepaald percentage van zijn bruto salaris minus het deel waarvoor hij al AOW-premie be taalt. Elk jaar daarna, bouwt hij 1,75 procent rechten op. Omdat we op ons 65ste met pensioen gaan, bouwt Schuit aan pensi oenrechten dus op: 40 x 1,75 procent 70 procent van het laatste salaris, inclusief de AOW. Dus zou X in zijn 64ste jaar 50.000 euro verdienen, dan ont vangt hij als pensi oen 70 procent van die 50 mille (35.000 euro), de AOW in begrepen. Krijg dat maar eens op, als je kuis leeft. Cees Maar de werkelijk heid is uiteraard le lijker. Schuit werkt maar tot zijn 45ste bij A, en stapt dan over naar bedrijf B, dat veel beter be taalt. Bedrijf B heeft Pensioen fonds BB. Hij moet daar wel in gaan deelnemen. Het pensioen is nog ver weg. Wie dan leeft, wie dan zorgt, denkt Karei Schuit. Hij vergeet dus iets be langrijks bij zijn salarisonder handelingen met B. En daar krijgt 'ie spijt van. De nieuwe pensioenregeling van BB voorziet ook in 70 pro cent van het laatst genoten sala EIGEN BEURS ris en dit salaris zal aanzienlijk meer zijn dan wanneer Schuit bij zijn oude baas A was geble ven. Maar wil hij die 70 procent dan ook werkelijk incasseren, dan moet het nieuwe pensioen fonds BB ook be reid zijn de jaren die X in pensioen fonds AA heeft deelgenomen mee te tellen, dus mee anders te financieren. Er moet dus als het ware over die ja ren bij bedrijf A backservice voor zijn pensioenrechten wor den voldaan tot het pensioenni veau van bedrijf B. Maar wie moet die backservice betalen, affinancieren of volstor ten (in het pensioenjargon)? Pensioenfonds BB weigert na tuurlijk. Pensioenfondsen en pensioenverzekeraars zijn geen filantropische instellingen. Schuit had in de onderhande lingsfase tegen B moeten zeg gen: als jullie me willen, zullen jullie de mijn backservice van mijn pensioenaanspraken bij mijn vorige pensioenfonds (AA) voor jullie rekening moeten ne men. Of zijn nieuwe baas Schuit dan nog wil, hangt van de krap te op de arbeidsmarkt af. Maar hoe zit dat dan met de af spraak tussen de pensioenfond sen AA, BB en CC (van bedrijf C) om bij overstap van de werkne mers naar elkaar de waarden van de opgebouwde pensioen rechten over te nemen? Sinds 8 juli 1994 bestaat er een wettelijk recht op waardenoverdracht. Dit betekent dat wat A aan pen sioenaanspraken bij pensioen fonds AA heeft opgebouwd wordt uitgerekend (contant wordt gemaakt) en vervolgens wordt overgemaakt aan zijn nieuwe pensioenfonds (BB). Verdiende Schuit dus bij zijn af scheid van A 35.000 euro (met de daaraan gekoppelde pensi oenrechten) en gaat hij bij be drijf B ineens 45.000 euro ver dienen (met daaraan weer ge koppelde pensioenrechten), dan valt er dus een flink gat in zijn pensioenopbouw. De pensioen waarden bij dat salaris van 35.000 euro worden overgedra gen van AA naar BB, terwijl pen sioenfonds BB verder borduurt vanaf een salaris van 45.000 eu ro. Het gat is dus tolden de pensioenrechten <nèr die 10.000 euro. Waardenoverdracht lijkt dus mooier dan het in werkelijkheid is, zoals het hele pensioensys teem trouwens. Ook dit voor beeld is te mooi en simpel om waar te zijn. De meesten van ons veranderen in hun leven va ker van baas dan Karei Schuit in dit voorbeeld. Straks als we de 65 halen ('als'..), kunnen we pensioenbetalingen op onze gi ro verwachten van meer dan één verzekeraar en van meer dan één pensioenfonds. Maar dat zal de hiaten en de gemiste backservice niet kunnen ca moufleren. Aan pensioenbreu ken geen gebrek. Informatie: Vereniging Aanpak Pensioenbreuk tel 0578- 693390 SIOENOPBOUW tkservice jaarsalaris in euro's 50.000 45 000 pensioen opgebouwd bij werkgever B 35 000 30 0U0 J5 00U pensioen opgebouwd bij werkgever A ,re v. ,gri oenbetaling afg t 5T k c 'erkgever dienstjaren Ot werkgevers jaar A jaar B 1 ve 15.000 64 jaar: verandert van werkgever gaat met en gaat 5000 euro per jaar pensioen meer verdienen 45 jaar eindsalaris 50.000,- 30.000,- 50.000,- te ontvangen pensioen (ind aow) 70 van 50.000,- 35.000 euro 35 van 35.000,- 10.500 35 van 50.000,- 17.500 28.000 euro" ien de backservice niet wordt volgestort staat een pensioentekort van plm.7000 euro per jaar IRAfiek CPD/R.S. Genoemde bedragen zijn globaal.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9