Acht mille voor verpleegbed Horecavrouw kiest voor zorgsector GEZONDHEID Almere-polis doorslaand succes Commerciële opvang rijkere ouderen Bevolking is er zelfs een beetje trots op ft Spontane overstap van Gea Tak (41) is een oud ooigebouw dat een tje is opgeknapt en gepast. Maar de ingstelling voor een ileegbed in het gebouw lorm. Voor een prijs van 10 gulden per maand nen rijkere ouderen er den verzorgd. De vraag i groot dat zelfs het bele kan worden raagd voor een plekje in particuliere tiveringscentrum het i. Het voorziet in een pdnodige behoefte. Jetty Claus Ik moet vaak de rafels van mijn tong kletsen om mensen weer weg te krijgen, want dit is een tussenstation. Als er voor de bewoners plek is in het verzor- gings- of verpleeghuis moeten ze daar naartoe. Dat staat ook in het contract dat zij hebben ondertekend. Het afscheid is vaak heel emotioneel, omdat ze het liefst willen blijven." Aan het woord is de Hilversumse Mieke Tielen (43), verpleegkundige van beroep en directeur van het reactiveringscentrum het Gooi. Drie jaar geleden startte zij deze par ticuliere 24-uursopvang voor hulpbehoe vende en vaak dementerende bejaarden die nergens anders terecht kunnen. Het centrum wordt gerund op commerciële ba sis. Een verblijf kost 275 gulden per dag en maandelijks 8000 gulden. Wie zich bij dit tehuis voor Gooise welgestelden een voor stelling maakt van een riante villa in het groen met marmeren vloeren en gouden kranen komt bedrogen uit. De opvang is gevestigd in een voormalig schoolgebouw in de Hilversumse nieuwbouwwijk Kerke- landen. Het is evenwel een gat in de markt. Een tweede vestiging zit eraan te komen. Er wordt onderhandeld over overname van een bestaand verzorgingshuis dat moet sluiten. „De vraag naar opvang is enorm. Mensen zijn zelfs bereid het dubbele te be talen. Er heeft nog geen dag een bed leeg- gestaan. Als ik zou zeggen tegen de mensen dat zij hier definitief mogen blijven, zit ik morgen vol. Ik hoef geen advertentie te zet ten", aldus Mieke Tielen. Kleinschalig De grote ramen van het vroegere schoolge bouw laten veel zonlicht door in de gym zaal die verbouwd is tot huiskamer. Vrolijk lachend houden de bewoners een groot plastic zeil vast waarover een bal rolt. Het is een van de ontspanningsactiviteiten. De 92-jarige mevrouw E. Plooy is meer het eenzelvige type. Voor haar hoeft al die po lonaise in de recreatieruimte niet. Zij zit liever alleen op haar kamer, die zij deelt met een andere bewoonster. Een kamer scherm tussen de bedden zorgt voor wat privacy. Op haar tafeltje naast haar leun- steun staat een miniflesje rode wijn klaar voor bij het middageten. Na een zware kankeroperatie in juni begint mevrouw Plooy nu weer wat op krachten te komen. Ze staat op de wachtlijst voor een verzorgingstehuis in Baam. „Maar ik wil hier absoluut niet meer weg", zegt ze fluis terend. Het aantrekkelijke van dit klein schalige centrum met dertien bewoners is de persoonlijke aandacht die de bejaarden krijgen. De bezetting is één personeelslid op twee bewoners. „Het is een voorziening voor de rijkere ou deren, maar het is niet onze bedoeling om hen te laten potverteren", zegt Miekes echtgenoot Frans. Als zakelijk manager had hij verwacht dat de kinderen van de bewo ners sceptisch zouden staan tegenover de ze dure opvang, omdat zij hun erfenis zien slinken. „In de praktijk valt dat erg mee. De meeste kinderen hebben het financieel zelf ook goed. Zij behoren tot de generatie van tweeverdieners die geen tijd meer heeft om voor de ouders te zorgen." Bij de start drie jaar geleden werd iedereen die betaalde opgenomen, maar nu gelden er toelatingseisen om te zorgen dat de hulp terecht komt bij de mensen die het echt nodig hebben. Bewoners moeten een ur gentieverklaring hebben van het Regionaal Indicatie Orgaan en op de wachtlijst staan Een zorgverzekering niet voor ziekenfondsklanten, particulier verzekerden, ambtenaren of leerkrachten, maar exclusief voor bewoners van een bepaalde stad. Die Europese primeur viel vorig jaar Almere ten deel. Bijkomend voordeel van deze Almere-polis is niet alleen dat Almeerders goedkoper uit zijn, maar tevens een nieuw middel hebben om de trots op hun stad uit te dragen. De polis is een doorslaand succes. door Casper van den Broek „Dat met die trots op Almere hadden we vantevoren niet zo ingeschat", vertelt marketing manager Frank Hengeveld, die voor zorgverzekeraar Anoz met zijn team de Almere-polis, of Zorgpolis Almere, zoals hij offi cieel heet, heeft bedacht, „maar Almeerders vinden het prach tig. Ze hebben weer iets dat van henzelf is. „Ze hebben de posters langs de kant van de weg gezien en de advertenties in de krant", gaat de Anoz-medewerker verder, „het resultaat is er ook naar. De naamsbekendheid zit inmid dels boven de negentig procent. Voor een nieuw product in de zorgverzekering is dat een on gekende prestatie. Onze pro motieteams hebben we daarom inmiddels deels teruggetrok ken." De opzet van de Almere-polis is eenvoudig: iedereen die in Al mere woont of werkt kan de po lis aanschaffen, zowel als zie kenfondsverzekerde of als 'par ticulier'. Ook Almeerse werkge vers kunnen de polis aanbie den. Marketingmanager Frank Hengeveld kan iedereen gerust stellen: de Almere-polis is er niet gekomen omdat de Al meerders zo lief zijn of zulke mooie blauwe ogen hebben. Het is een puur marketing-in strument, en is in eerste instan tie bedoeld voor het beperken van het bureaucratische hande len, waar de meeste zorgverze keraars klem tussen zitten. „Jarenlang waren zorgverzeke raars een soort doorgeefluik van geld tussen de overheid richting ziekenhuizen en ande re behandelaars. We proberen nieuwe wegen te vinden om de relatie tussen klant en zorgver zekeraar directer te maken. Dat betekent actiever werken met doelgroepen. Als een van die doelgroepen is de bevolking van een stad uitgekozen, Alme re dus." Hechter „Veel mensen is het misschien ontgaan, maar minister Els Borst is op een goede manier met de zorgverzekeraars bezig", gaat de marketeer verder, „we krijgen de vrijheid om zelf meer risico te dragen. Misschien een gek voorbeeld, maar blinden, die al vanaf hun geboorte niet kunnen zien, moeten nu nog wettelijk jaarlijks worden ge keurd, zodat zij hun blindheid kunnen aantonen. Dat is na tuurlijk onzin. Als zorgverzeke raar moet je kunnen zeggen: dat wil ik niet langer, en ik ben bereid het risico voor mijn re kening te nemen. Op zo'n ma nier maak je de band met je klant hechter." Voor Almere is gekozen omdat deze stad volgens Anoz een aantal unieke eigenschappen heeft, waardoor die één-op één-relatie met de klant zich goed kan ontwikkelen. Het is een duidelijk afgebakend ge bied, de Anoz had er al veel klanten, de bevolking groeit snel, maar belangrijker nog, het medische wereldje van Almere is zeer overzichtelijk en kent slechts een handjevol koepelor ganisaties. Zo vallen bijvoor beeld alle gezondheidscentra, inclusief de consultatiebureaus en tandartsen, onder de Zorg groep Almere. Dat biedt de kans om eenvoudig afspraken te maken over allerlei 'leuke' extraatjes voor de Almeerders. De Zorgpolis Almere is zelfs ontworpen in samenwerking met de Zorggroep Almere. „Zo hebben we afspraken kun nen maken met het preventie centrum en het cursusbureau van de Zorggroep Almere", legt Hengeveld uit, .Almeerders kunnen via de Almere-polis deelnemen aan een van de pre ventiecursussen (zoals 'Laat je niet nekken', 'rugschool', 'stress de baas' en 'werken aan eetge woonten'). Verder zijn er facili teiten aan de Almere-polis toe gevoegd die specifiek met de bevolkingsopbouw te maken hebben. Een behandeling tegen hoofdluis - Almere is de kinder rijkste stad van Nederland - is daar een voorbeeld van. Toch kan je als kritische buiten staander opmerkingen maken: zo'n Almere-polis is wel erg makkelijk geld verdienen. In een jonge, 'gezonde' stad zijn je risico's als verzekeraar bedui dend lager. Maar hoe zit het met steden met veel meer oude mensen? Komt er ook een Bus- sum-polis? En haal je daarmee niet indirect de gedachte van solidariteit uit ons nationale ziektekostensysteem? „Dat je als zorgverzekeraar be ter uit bent met een jonge, ge zonde bevolking is een fabel tje", reageert de marketingma nager: „Nogmaals, een zorgver zekeraar schuift budgetten door van de overheid naar medische behandelaars. Het kan weieens zo zijn dat de overheidstoela gen voor oudere mensen hoger zijn. Daar komt nog eens bij dat jongere mensen andere verze keringsrisico's hebben. Er kan sprake zijn van meer psychi sche klachten door werkdruk, en ze kunnen zwanger raken." Een van de voordelen van de Almere-polis is datje deze snel kunt veranderen en nog beter kunt aanpassen aan de wens van de klant. Het marketing- team zal zich er dit voorjaar over buigen, als alle resultaten van de nieuwe aanmeldingen binnen zijn. Tot eind februari kan iedereen in Nederland im mers nog van polis wisselen, tenminste als de premie tus sentijds is verhoogd. In negen van de tien gevallen is dat ook daadwerkelijk gebeurd. Maar het staat volgens Frank Hengeveld nu al vast dat de Al mere-polis een succes is, en dat er op termijn in andere steden soortgelijke aanbiedingen zul len ontstaan en de Culemborg- of Haarlem-polis niet ver meer weg zijn. Daarnaast worden an dere speciale doelgroepen 'aan geboord'. Hengeveld: „Er zijn nog tal van mogelijkheden. Als je alleen al ziet hoe enthousiast de werkge vers in Almere hebben gerea geerd. Die vinden het prachtig om hun personeel een exclusie ve Almere-polis aan te kunnen bieden. Daarmee tonen ze aan dat ze niet alleen geïnteresseerd zijn in de portemonnee van hun werknemers, want de polis is beduidend goedkoper, maar benadrukken zij tevens dat zij er trots op zijn om een Almeers bedrijf te zijn." Patiënten tijdens een ontspanningsactiviteit in reactiveringscentrum het Gooi. Foto: Ton Kastermans voor een tehuis. „Dat is onze bijdrage om de tweedeling te voorkomen. Daarmee be wijzen we ook ons bestaansrecht naar de reguliere zorg", aldus Mieke Tielen. Rumoer De Hilversumse verpleegkundige werd in dertijd met de nek aangekeken door de ver pleeghuizen toen zij begon met de 24- uursopvang. Zij kreeg de inspectie voor de volksgezondheid op haar dak, maar inmid dels is alle rumoer verstomd. Om de kwali teit te waarborgen, behaalt het personeel allerlei certificaten. Bij de intake van bewo ners moet zij een inschatting maken of het wel verantwoord is iemand aan te nemen. „Je kunt toch niet zeggen: u bent te ver ward, gaat u maar weer naar huis. Ook doe ik geen verpleegtechnische handelingen als een infuus inbrengen of zuurstof toedie nen. De risico's dat er iets fout gaat, zijn te groot", aldus Mieke Tielen. Met de ziektekostenverzekering Anoz wordt onderhandeld om tot een vergoe ding te komen voor deze particuliere zorg. Sinds een paar maanden is Anoz bereid om de kosten die de bewoners anders aan re guliere thuiszorg kwijt zijn (honderd gul den per dag, 45 euro) te vergoeden. De res terende 175 gulden (79, 41 euro) per dag moeten de mensen nog steeds zelf betalen. In tegenstelling tot de 'zorgfabrieken' zegt Frans Tielen totaal geen problemen te heb ben om aan verplegend personeel te ko men. „We betalen meer dan in de cao is vastgelegd. De verpleegkundigen voelen zich hier ook nog een beetje Florence Nightingale. Je wordt niet gestraft, omdat je een half uurtje met een bewoner zit te pra ten. Het is eerder tegenovergesteld. Bejaar den komen hier vaak ondervoed en stijf onder de medicijnen binnen. Soms kun nen ze nog amper lopen. Dan geeft het een kick als je iemand weer op de been kan helpen. Die aandacht kunnen geven, vin den de verpleegkundigen heerlijk." Nieuw Unicum Een woon- en voorzieningencentrum in de Zandvoortse duinen voor mensen met een primair lichamelijke handicap. Dat is Nieuw Unicum. Uitgangspunt is 'zorg op maat', gebaseerd op de mogelijkheden van de individuele bewoner. De 200 mensen die tijdelijk of definitief in Nieuw Unicum verblijven hebben alles bij de hand: Nieuw Unicum is eigenlijk een dorp op zich. Alle bewoners hebben een eigen woning en er wordt veel belang gehecht aan privacy. Er is een zwembad, een recreatieruimte en ook op medisch gebied zijn alle voorzieningen aanwezig. bar was ik ook wel eens onzeker. Je wilt het toch iedereen naar de zin maken, alle ogen zijn op jou gericht en er wordt veel van je verwacht." Zwaar werk Ook in café Spaamdam, aan de Westkolk in Haarlem, waar ze bijna tien jaar achter de bar stond, maakte ze lange dagen. „De horeca is zwaar, ook geestelijk. Je bent voortdurend aan het kijken, nadenken en zorgen dat mensen het naar de zin hebben. Gelukkig heb ik in 'Spaarndam' wei nig met agressie te maken gehad. Het is een kleine gemeenschap, met een redelijk grote sociale controle." Dat was wel anders in het voormali ge café Damiate, achter de Grote Kerk, waar Gea Tak vanaf de zomer van '86 tot begin '88 werkte. „Dat was toen één van de echte cafés in Haarlem, met twee mooie biljarts. Op marktdagen waren we altijd heel vroeg open, dat was heerlijk. Maar in de weekenden kwam er steeds meer jeugd, werd de sfeer agressiever. Dat stuitte me tegen de borst. Ik wilde lekker werken, niet met angst achter de bar staan." De laatste carrièrestap was die rich ting restaurant Eten&Drinken, aan het Haarlemse Spaame. „Het echte horecawerk. In een restaurant heb je heel direct contact met mensen, maar kan je je ook terugtrekken." Maar het knagen bleef, wanneer ze naar de toekomst keek. „Ik wilde niet op mijn zestigste nog steeds in een restaurant bedienen en ieder weekend en avond werken. Het houdt een keer op." Dus werd het Nieuw Unicum, de zorg, een compleet ander leven. „Bij de horeca hoort een bepaalde le vensstijl, maar die mis ik niet. Ik heb nu veel meer afwisseling, zou geen vast rooster meer willen hebben. Dit is heerlijk." Gea Tak zit momenteel nog midden in de opleiding. Na vier dagen wer ken bij Nieuw Unicum kruipt ze één dag per week in de schoolbanken van het Nova College voor de oplei ding verzorgende. „Dat is goed te doen", vindt de Haarlemse. „En met mensen werken, is het leukste wat er is. Ik heb veel meegemaakt in de ho reca, maar mensen blijven me ver bazen. Wat ik in mijn vorige baan heb geleerd en hier ook weer tegen kom: wie goed doet, goed ontmoet. Wanneer je naar iemand glimlacht, lachen 99 van de honderd mensen terug." Gea Tak. Foto: United Photos De Boer/Marisa Beretta Voor een biertje of koffie- verkeerd hoefje niet meer bij haar aan te kloppen. Gea Tak (41) heeft de zorg voor horeca-bezoekers gelaten voor wat het is. Meer dan twintig jaar leefde de Haarlemse het nachtleven dat bij het werk in kroegen, discotheken en restaurants hoort. Maar sinds september vorig jaar zorgt ze op een geheel andere manier voor mensen; in het Zandvoortse centrum Nieuw Unicum. door Pauline Blom „De beslissing komt hier vandaan", wijst Gea Tak op haar bovenste borstbeen. Het borrelde al langer. „Ik heb er lang tegenaan zitten hik ken, maar de beslissing uiteindelijk puur op gevoel genomen." Met dank aan een laatste duwtje, uitgedeeld door een samenloop van omstandig-, heden. Want, vertelt Gea Tak: „Hoe ik uiteindelijk in de zorg terecht ben gekomen, is wel een bijzonder ver haal. Ik was in de stad en dacht op het laatste moment: ik loop lekker door naar het station. Tijdens die wandeling kwam ik in de Grote Houtstraat een jongen tegen die fol ders uitdeelde voor Nieuw Unicum. Hij was ontzettend enthousiast. 'Het maakt niet uit wat voor opleiding je hebt gedaan of hoe oud je bent, we hebben je nodig'. Afgelopen april ben ik naar de open dag gegaan en heb ik een ochtend meegelopen. Drie dagen later zat ik op sollicitatie gesprek en vanaf september vorig jaar ben ik aan de slag." De zorg. Dat klinkt als keihard wer ken door te weinig handen aan het bed, onregelmatige diensten en wei nig aantrekkelijke salarissen. Terwijl de horeca swingt, bruist, drinkt, fooien oplevert en voor alles gezel ligheid uitstraalt. De stap van Gea Tak lijkt daarom een opmerkelijke. Maar de Haarlemse heeft zich nooit eerder zo op haar plaats gevoeld. „Ik ben hartstikke gezond, kan alles en vind het prettig het iemand naar de zin te maken. Dat geeft me een goed gevoel. In de horeca hadden mensen mij nooit echt nodig, waren ze hoog uit een uurtje van mij afhankelijk. In Nieuw Unicum zijn ze juist heel erg afhankelijk van mij, voor een langere periode. Ze hebben het maar met mij te doen." Praatje „Natuurlijk", vervolgt de positief in gestelde Groningse. „Voor veel meer dan de basiszorg heb je geen tijd. Maar daar kan je al heel veel in stop pen, door aanwezig te zijn en een praatje te maken. Tijdsdruk is er al tijd, maar ik ervaar geen stress. Ook qua salaris vind ik het heel erg mee vallen. Ik heb in vergelijking met de horeca niet veel in hoeven te leve ren. Ik zit absoluut op de goede plek." En dat terwijl Gea Tak op haar ze ventiende de stap waagde richting Randstad om te gaan werken in een klein Zandvoorts restaurantje. „Ik kende de horeca van mijn moeder, die samen met haar tweede man een café runde in Avenhom. Daar was ik in de vakanties en weekenden vaak te vinden." Het werk beviel en Zand- voort werd Haarlem, waar ze in dis cotheek De Molen in de Kleine Houtstraat achter de bar aan de slag ging. „Leuke tijd! En ik ontmoette er mijn man, Hennie Leeflang, die daar discjockey was. Het was wel echt nachtwerk. Ik sliep uit, ging sporten en vervolgens weer aan het werk." Hard aan het werk. „Ik begon altijd vroeg, wilde dat alles klaar was als de zaak open ging. Ik voelde me thuis in de horeca, maar vooral achter de

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 61