VN-medewerkers Kenia bij mensensmokkel betrokken BUITENLAND Franse generaal veroordeeld voor verheerlijken martelingen Algerije China behoedzaam op zoek naar goede buren Giscard ziet toch af van supersalaris EU-functie Kans op bloedingen en huidziekte bij piercing Annan in Afghanistan Ierse jongeren slaan Chinese jongen dood Berlusconi wil RAI hervormen Oostenrijkse tunnels in Alpen krijgen tweede buis tanen pakken ïbieren op iabad - Afghaanse veilig- stroepen hebben vijf Ara- tn gearresteerd, onder wie vrouwen. Zij worden ver- ii lid te zijn van al-Qaeda, letwerk van Osama bin La- Het vijftal werd opgepakt loostelijke provincie Ku- Dat meldde het in Pakistan stigde Afghaanse persbu- AIP gisteren. De Arabieren vennoedelijk vorige maand ucht uit het grottencomplex it gebergte rond Tora Bora. ertien jaar voor ■agh-aanslag jn - De Ier Colm Murphy is ren in Dublin tot veertien cel veroordeeld voor zijn ide bomaanslag in het rd-Ierse Omagh. De aan- kostte op 15 augustus 1998 29 mensen het leven. Mur- (50) is tot nu toe de enige dissident die veroordeeld is l de bomaanslag, maar hij iet aangewezen als de 'erdachte. De aanslag vier maanden nadat ka- ;e en protestantse politici ird-Ierland het vredesak- van Goede Vrijdag had- reikt. besmetting penvoer België ZATERDAG 26 JANUARI 2002 ikopter stort r in Spanje id - Een ongeluk met een ehelikopter in Spanje gisteren drie mensen het gekost. Het toestel stortte n een zuidelijke buiten ga an Madrid. Het toestel p weg van Sevilla naar de 're basis Cuatro Vientos Getafe. De oorzaak van ïgeluk is niet bekend, wel et op het moment van de zeer mistig. Het is al het le helikopterongeluk in id met dodelijke afloop in «ek tijd. derlander in in Hong Kong 1<0e' IV IV kong - De autoriteiten in Kong hebben gisteren lederlander en een'Ameri- gearresteerd die ervan cht worden beleggers te en opgelicht. De twee zijn aren van de Global Op- Trading Co. Ltd. in Hong Zij zouden geld van be- s niet in de de stookolie- nhandel hebben geïnves- maar in hun eigen zak ge- De politie onderzoekt iveel mensen gedupeerd voor welk bedragen. i Almonde bij ktocht ingezet aag - Het Nederlandse Philips van Almonde is irdagavond ingezet bij lekactie naar een vermist aans vliegtuig voor de Pa- nse kust. Dat heeft de ma- isteren gemeld. Het Mira- rechtsvüegtuig was bezig 0 en nationale oefening bo te, toen het nabij de ha- id Karachi van de radar een. De zoekactie heeft g toe geen resultaat ge- a le Philips van Almonde kop 10 december vorig )or een periode van zes den naar het gebied rond abisch Schiereiland, voor n het kader van de strijd het terrorisme. Eigen onderzoek legt misdaadsyndicaat binnen het UNHCR bloot door onze correspondent Bob Kroon genève - Veldwerkers van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR) in de Ke- niase hoofdstad Nairobi maakten deel uit van een misdaadsyndi caat, dat Afrikaanse vluchtelin gen bedragen tot 6ooo dollar, ongeveer 6.600 euro, afperste voor asiel in opvanglanden. Dit blijkt uit een diepgravend intern onderzoek dat de Ver enigde Naties deze week heeft afgesloten. Volgens het hoofd van Interne Controlediensten van de VN, Dileep Nair, speelde deze 'trieste realiteit' zich af aan het einde van de jaren negentig. Het criminele syndicaat be stond uit ongeveer zeventig per sonen van verschillende natio naliteiten, van wie er tot dusver een negental door de Keniase autoriteiten zijn gearresteerd. Er zouden sinds begin 1998 mil joenen dollars mee zijn ge moeid. Het onderzoeksrapport van de VN verwijt UNHCR onomwon den 'tekort geschoten te zijn in de beleidsvoering' en volgens controleur Dileep Nair kunnen 'soortgelijke malversaties ook in andere landen niet worden uit gesloten.' Vluchtelingencommissaris Ruud Lubbers, die verklaarde onthutst te zijn over het rap port, treft geen directe blaam omdat deze affaire zich afspeel de onder zijn voorganger, de Ja panse Sadako C In 1999 had LJNHCR al drie stafleden van haar vertegen woordiging in Nairobi naar an dere posten overgeplaatst, om dat ze door de criminele organi satie met de dood werden be dreigd als ze hun mond zouden opendoen over de criminele in filtratie van de plaatselijke UN- HCR-operatie. Zo had het syndicaat vijf dreig brieven met een gefingeerde handtekening van Osama bin Laden gestuurd aan UNHCR- stafleden was er volgens Dileep Nair 'ook een bomaanslag in voorbereiding en zelfs de ont voering van een dochter van de regionale UNHCR-chef In Kenia leven sinds jaar en dag een kwart miljoen vluchtelin- iiL- In een bedrijf in het ■Vlaamse Roeselare is een eelheid kippenvervoer ont- met giftige PCB's. Duizen- ippen hebben van het be- ie voedsel gegeten. Het van de kippen is op de t gebracht, maar waar - - ilijk niet geëxporteerd. De eze bron van de besmet- s nog niet achterhaald. enten en kind lood in Bogota Va - Een explosie in een urant in de Colombiaanse lstad Bogota heeft gisteren rven gekost aan drie poli- annen en een kind. Ver- dene mensen raakten ge- I, aldus de politie. Het res- nt is gevestigd tegenover fan de grotere poütiebu- in Bogota. De verant- delijkheid voor de aanslag door niemand opgeëist. derzoek risico biele telefoons en - De Britse regering tmeer dan 11 miljoen eu- "?n onderzoek naar de ge- idsrisico's van het ge- van mobiele telefoons, lillende onderzoekspro- zullen zich verdiepen in fect van de signalen van ele telefoons op de her- ncties, de manier waarop je van de telefoons wordt orbeerd door het lichaam vraag of het gebruik van paraten het risico op een ntumor of leukemie ver- kabul - Secretaris-generaal van de Verenigde Naties Koffi Annan praat tijdens zijn bezoek aan Kabul met Afghaanse schoolmeisjes. De school, met 4000 scholieren een van de grootste van de hoofdstad, was tijdens het Taliban-regime gesloten. Annan is de eerste secretaris-generaal van de VN in ruim veertig jaar tijd die de reis naar Afghanistan heeft ondernomen. Gisteren sprak hij met de Af ghaanse interim-premier Hamid Karzai. Deze maakte de lijst bekend van 21 mensen die de eerste voorbereidingen moeten treffen voor de vorming van een nieuwe regering. De kandidaten zijn uitgekozen door de VN. Kar zai zei dat de VN de lijst zorgvuldig en onpar tijdig hebben opgesteld. De interim-premier liet weten dat hij slechts enkele namen op de lijst herkende. „Dat toont wel aan dat het écht een onpartijdige commissie is", aldus Karzai. Karzai zei verder dat zijn voorlopige regering bereid is meer leden van de interna tionale vredesmacht (ISAF) toe te laten in Af ghanistan. De vredesmissie telt op dit mo ment ongeveer 4500 leden. De troepen zijn alleen in en rond de hoofdstad Kabul gele gerd. Volgens de interim-premier hebben veel Afghanen uit andere delen van het land gevraagd om vredestroepen omdat de situa tie daar nog steeds onrustig is. Foto: Reuters/Oleg Popov gen, meestal uit Soedan, Soma lië, Ethiopië en Rwanda, in de kampen van Kakuma en Dad- aab. Slechts een klein aantal ge lukkigen komt na een nauwlet tende 'screening' door UNHCR op een lijst voor plaatsing in op vanglanden als de VS, Canada, Engeland en AustraliTegen beta ling zorgden de corrupte UNH CR-employées ervoor dat de na men van deze gegadigden boven op de stapel emigratiedossiers belandden, aldus het VN rap port. Verder eisten kampbewa kers, die ook in het komplot za ten, van nieuw aangekomen vluchtelingen een 'honorarium' om toegang te krijgen tot het 'Oriëntatiecentrum' van de UN HCR, waar over de status van asielzoeker wordt beslist. door onze correspondent Henk Glimmerveen parus - Wat weegt er zwaarder: vrijheid van meningsuiting of de Geneefse Akkoorden die marte len strafbaar stellen? De Parijse rechtbank liet gisteren de balans doorslaan naar de Akkoorden van Genève. De rechters veroor deelden de gepensioneerde Franse generaal Paul Aussares- ses (83) tot het betalen van een boete van 7.500 euro, de helft van het bedrag dat de officier van justitie had geëist. De generaal werd schuldig be vonden aan het 'verheerlijken van oorlogsmisdaden'. Hij had vorig jaar een boek geschreven over zijn activiteiten tijdens de oorlog in Algerije en erkende daarin dat hijzelf bij martelin gen betrokken was. Voor dat feit kan hij evenwel niet meer vervolgd worden om dat een wet uit 1968 die activi teiten verjaard heeft verklaard. Maar volgens de rechtbank kan het boek niet door de beugel omdat het als effect heeft 'bij de lezer de morele veroordeling van oorlogsmisdaden weg te ne men'. Organisaties van mensenrech ten hebben de uitspraak toege juicht. Volgens hen betekent het vonnis dat ook justitie erkent dat er in Algerije is gemarteld. Behalve Aussaresses zijn ook dublin/ap - Een 29-jarige man van Chinese afkomst is gisteren overleden aan de verwondingen die hij opliep toen hij begin deze week in de Ierse hoofdstad Dub lin met ijzeren staven werd afge tuigd door een groep jongens die racistische taal uitsloegen. Twee vrienden van het slachtof fer raakten lichtgewond. De da ders zijn nog voortvluchtig. Met de stijging van het aantal asielzoekers en immigranten is ook het geweld tegen buitenlan ders sinds halverwege de jaren '90 toegenomen in Ierland. Het is voor het eerst dat er een dode is gevallen. Het aantal buitenlanders dat in het bezit van een werkvergun ning naar Ierland kwam be droeg vorig jaar 25.000. Italianen liever analfabeet voor hun rijexamen rome/afp - Honderden Italianen die hun rijbewijs willen halen, hebben zich voor het examen opgegeven als analfabeet. Ze ontlopen zo het nogal moeilijke schriftelijke gedeelte van het examen. Dat heeft een Italiaanse weekblad gisteren gemeld. Volgens de Italiaanse wet hoe ven kandidaten voor het rijexa men alleen maar zelf schriftelijk te verklaren dat ze niet meer on derwijs hebben gehad dan lage re school. Ze worden dan niet in staat ge acht de vragen te begrijpen en de antwoorden op het formulier in te vullen. In plaats daarvan mogen ze mondeling examen doen, wat veel eenvoudiger is. Toen de verklaringen werden nagetrokken bij diverse onder wijsinstellingen, ontdekte Justi tie dat talloze kandidaten die zichzelf als analfabeet hadden opgegeven, een diploma had den van een middelare school of zelfs van een universiteit. Wie ten onrechte zijn rijbewijs blijkt te hebben behaald met al leen een mondelinge overho ring, kan maximaal een jaar ge vangenisstraf krijgen. Verenigde Staten dwingen Peking tot nieuwe rol op het wereldtoneel door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De raketproef die India gisteren uitvoerde werd door Pakistan snel veroor deeld als een actie die de gespannen sfeer tussen beide landen niet ten goede komt. Maar de reactie uit China, dat zich min stens zo bedreigd mag voelen door de ex perimenten met de Agni-raket, was op merkelijker: stilte. De kalme reactie uit Peking valt al niet eens meer op. En dat is op zich opmer kelijk, want bij voorgaande gelegenheden dat de twee kemphanen van het Zuid- Aziatische subcontinent elkaar naar de keel vlogen, speelde China op de achter grond een heel actieve rol. In 1999 nog stuurde Peking extra troepen naar de Chinees-Indiase grens om New Delhi te bewegen zich toch vooral in te houden. Maar dit keer niets van dat alles. China stelt zich zo neutraal mogelijk op. Frap pant, wanneer men beseft dat Pakistan Pekings trouwste bondgenoot is en Chi na precies veertig jaar geleden nog een grensoorlog uitvocht met India. En nog steeds zijn de twee meest volkrijke lan den ter wereld - samen goed voor 2,3 miljard mensen, bijna een derde van de wereldbevolking - verre van goede vriendjes. Het grensdispuut, aanleiding voor de oorlog van 1962, is nog steeds niet uit de wereld en het zit Peking hoog dat India onderdak biedt aan de Dalai Lama en honderdduizend van zijn Tibetaanse vol gelingen. India op zijn beurt wijst op de innige militaire samenwerking tussen China en Pakistan. Maar de bordjes zijn verhangen, de we reld van nu is niet dezelfde als die van 1999. China wierp zich eind jaren negen tig op als een belangrijke speler in Cen- traal-Azië. Het zocht onder meer samen werking met Rusland en vijf voormalige Sovjetstaten en zou zelfs contacten heb ben gehad met de Taliban. Maar Peking zag zijn inspanningen goeddeels in rook opgaan na 11 september. De Verenigde Staten vormen nu de meest dominante speler in China's achtertuin. In zijn strijd tegen het terrorisme zoekt Washington samenwerking met iedereen waar China tegenaan schurkte, inclusief Pakistan. Ook India schaarde zich aan de zijde van de VS, in de ogen van China iets te voort varend. Zelfs deelname aan het raket- schild en militaire samenwerking met de Amerikanen bleken bespreekbaar voor Delhi, wat nog niet zo lang geleden on denkbaar was. De Chinese leiders kregen plots een scenario voorgehouden, waar tegen ze zich juist uit alle macht hebben De veroordeelde Franse generaal b.d. Paul Aussaresses (links) met zijn advocaat, na afloop van de rechtzaak. Foto: AFP/Jack Guez twee uitgevers die het boek van de generaal hebben gepubli ceerd, veroordeeld tot het beta len van elk 15.000 euro. De rechtbank achtte bewezen dat de uitgevers de generaal hadden geprest zijn memoires te beper ken tot de oorlog in Algerije. Commerciële overwegingen zouden daarbij een belangrijke rol hebben gespeeld. Van het boek zijn overigens inmiddels 100.000 exemplaren verkocht. De advocaten van de generaal en de uitgevers gaan in hoger beroep tegen de uitspraak. door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De Franse oud-presi dent Giscard d'Estaing ziet af van een salaris van twintigdui zend euro (44.000 gulden) per maand voor zijn nieuwe baan als topadviseur voor de Europe se Unie. Giscard neemt genoe gen met een ruime onkosten vergoeding. Giscard werd afgelopen decem ber door de Europese regerings leiders aangewezen als voorzit ter van een werkgroep die moet aangeven hoe de Unie met tien extra landen erbij bestuurbaar blijft. Vorige week liet Giscard door schemeren dat hij een maand salaris van twintigduizend euro gepast vond, gezien de zwaarte van de baan en zijn status als voormalig president van de Franse republiek. Ook vroeg hij om een geschikte suite in een gerenommeerd hotel voor de avonden die hij in Brussel moet doorbrengen. Vanuit de hoofdsteden en het Europees parlement rees een storm van protest tegen de ver zoeken van de beoogd EU-advi- seur. PvdA-euroleider Van den Berg sprak van een 'absurde sa lariseis'. Het beeld van een geld- verspillend Brussel zou alleen maar versterkt worden. Het budget zelf is na protesten eveneens grondig bijgesteld. Gingen Brusselse ambtenaren aanvankelijk uit van 35 miljoen euro voor de tien maanden in 2002, nu is 10,5 miljoen vol doende. Giscard moet vanaf februari lei ding geven aan circa honderd afgevaardigden in de Conventie. Alle regeringen en nationale parlementen van de lidstaten en kandidaatlidstaten zijn verte genwoordigd, evenals het Euro pees parlement. Het Nederland se kabinet heeft oud-minister Van Mierlo aangewezen voor deze taak. De Italiaanse regering Berlusco ni stuurt haar rechtse vice-pre mier Fini als deelnemer aan de Conventie. Tien jaar geleden prees Fini de fascistische dicta tor Mussolini nog als een groot staatsman. Nederland, Zweden en Duitsland zijn niet blij met de komst van Fini naar Brussel, maar zullen zich er niet tegen verzetten. milaan/rtr - De Italiaanse pre mier Berlusconi bevestigde gis teren zijn voornemen om twee van de drie televisiekanalen van de staatszender RAI te pri vatiseren. Tegelijk klaagde hij over de linkse vooroordelen van het management van RAI. De opmerkingen van de pre mier komen enkele weken voor de termijn van het huidige be stuur van de RAI afloopt. Dat was nog benoemd door de vo rige centrumlinkse regering. De leden van het nieuwe bestuurs orgaan worden binnenkort door Berlusconi aangewezen. Miljardair Berlusconi is eerder beticht van belangenverstren geling. Hij bezit al de drie grootste commerciële televisie zenders van Italië. Door zijn benoemingen bij de RAI staat straks 95 procent van de natio nale tv-markt onder zijn in vloed. verkeersongeluk. Er vielen twaalf doden. De belangrijke tunnel bleef daarna drie maan den dicht. Ook vorig jaar ge beurden veel ongelukken in Oostenrijkse tunnels. In de Gleinalmtunnel kwamen in au gustus vijf leden van een Ne derlands gezin om het leven. Twee dagen later vielen drie doden in de Ambergtunnel. wenen/dpa - Drie tunnels in de Oostenrijkse Alpen krijgen een tweede buis. Het gaat om de Tauern-, de Katschberg en de Bosrucktunnel. Oostenrijk in vesteert de komende tien jaar in totaal 17,3 miljard euro in nieu we infrastructuur. Met de inves teringen zijn 10.000 arbeids plaatsen gemoeid. In de Taunerntunnel ontstond in 1999 een felle brand na een verzet, een boze droom die bewaarheid werd: totale omsingeling door Amerika en zijn bondgenoten. Sindsdien beweegt China zich behoed zaam op het politieke wereldtoneel in het besef dat het meer baat heeft bij goede buren dan verre vrienden. Conflicten met Amerika worden uit de weg gegaan (zie het praktisch negeren van het afluis- terschandaal rond Jiangs presidentiële vliegtuig) en zelfs voorzichtige toenade ring tot Taiwan is niet langer taboe. In dat kader past ook China's neutrale opstelling in het huidige conflict om Kashmir. Maar daarmee is de kou nog niet uit de lucht. Dat bleek tijdens het be zoek van premier Zhu Rongji vorige week aan India. Er werden vriendelijke woor den uitgesproken en memoranda onder tekend. Maar de kwesties die de landen scheidt (Pakistan, het grensdispuut en Tibet) bleven veelzeggend onaangeroerd. rijswijk/anp - Een op de drie personen met een piercing - een sieraad dat door een lichaams deel is geboord - krijgt bloedin gen, ontstekingen of huidziekte. Dat blijkt uit een onderzoek in de Irish Medical Journal. Ruim 90 procent van de Britse huisartsen heeft aangegeven dergelijke problemen in hun praktijk te hebben gezien. De problemen zijn het grootst bij een piercing in de mond. Daar bij wordt het zachte weefsel van lip, tong of huig doorboord. Dat weefsel is rijk aan bloedvaten en daardoor extra kwetsbaar. Tongpiercings zijn het popu lairst. Resultaten van geslachts piercings zijn niet bekend. De arts I. Keogh schrijft in het artsenblad dat het goed zou zijn als medisch personeel leert hoe mondpiercings kunnen worden verwijderd. Dat blijkt op eerste- hulpafdelingen vaak noodzake lijk. Hij roept het ministerie van volksgezondheid op met voor schriften te komen waarin de uitvoering van piercings en de opleiding van 'body artists' wor den geregeld.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5