Twee eeuwen Oranje-huwelijken Trouwfeesten hadden altijd hartje winter plaats Het Nederlandse parlement heeft de afgelopen twee eeuwen maar zelden moeilijk gedaan over de partnerkeuze van het (toekomstige) staatshoofd. Alleen de laatste twee keer - bij Beatrix en Claus en Willem-Alexander en Maxima - was er enig gemurmel. Dat is eigenlijk opmerkelijk omdat in de loop vah de tïjd het belang van de keuze Vbór' staat en dynastie is afgenomen. Partners worden niet langer gekozen om het Huis van Oranje te versterken, zoals in de voorgaande eeuwen nog nadrukkelijk het geval was. Een overzicht van de belangrijkste 'koninklijke' Oranje-huwelijken. door Hans Jacobs kia*i li yt ,tfi Willem I en Wilhelmina De toekomst was voor erfprins Wil lem Frederik ongewis toen hij in 1791 in Berlijn met zijn nichtje Wil helmina 'Mimi' van Pruisen trouw de. Pas na de nederlaag van de Fran se keizer Napoleon was er weer toe komstperspectief, en zelfs beter dan voorheen. Willem riep zichzelf in 1813 uit tot soeverein vorst, en zag zijn inspanningen twee jaar later be loond met het koningschap van de verenigde Nederlanden. Na het overlijden van Wilhelmina in 1837 stuitte het voornemen van de ver eenzaamde koning om te trouwen met de Belgische katholieke gravin Henriëtte d'Outremont, een voor malige hofdame, op algemeen ver zet. Gravin, katholiek en Belgisch bovendien (België had zich net van Nèderland losgescheurd), dat was te v^pl van het vqrkqprde. Willqm be sloot af te treden en trouwde in 1841 in Berlijn alsnog met de katholieke gravin, zeer tot ongenoegen van zijn zoon en troonopvolger. Willem II en Anna Paulowna De ambitieuze en knappe erfprins van Oranje was aan het begin van de negentiende eeuw een goede huwe lijkspartij, maar dat betekende nog niet dat hij bij alle meisjes gewild was. Vader Willem I meldde vol trots de verloving met prinses Charlotte van Groot-Brittannië en Ierland, maar Charlotte zelf zag een eventu eel verblijf in het koude, kille, en on aanzienlijke Den Flaag helemaal niet zitten. Ze verzette zich hevig tegen de verbintenis. Ze schroefde haar voorwaarden op - alleen onder heel bijzondere omstandigheden zou ze ooit eens een keertje in Nederland langs hoeven te komen - om Willem uiteindelijk toch af te wijzen. Het gezichtsverlies duurde voor de 'held van Waterloo' maar kort. De Russische tsaar Alexander I deed zijn jongste zus, groothertogin Anna, in de aanbieding en de Oranjes hapten toe. In het huwelijkscontract - fraai versierd met zilveren zegelhouders - werd onder andere vastgelegd dat Anna Paulowna aan het hof haar ei gen Russisch-orthodoxe kapel en priesters zou krijgen. De kinderen echter zouden in het geloof van hun vader worden opgevoed. Op 21 fe bruari 1816 trouwde het paar in St. Petersburg; de feestelijkheden gin gen nog lange tijd door. Pas zes maanden later kwamen Wil lem II en Anna naar Nederland. De tussentijd was overigens goed be steed. Toen Anna Paulowna eind au gustus haar opwachting maakte, was zij reeds in verwachting. Met Char lotte liep het minder goed af. Zij trouwde in 1816 met Leopold van Saksen-Coburg (de latere eerste ko ning van België), maar stierf een jaar later in het kraambed. Willem III en Emma Schande! Van eerbied en terughou dendheid was in een deel van de va derlandse pers geen sprake toen in 1878 het voornemen van de 62-jari ge koning Willem III bekend werd om te trouwen met de slechts twin tigjarige prinses Emma van Waldeck-Pyrmont. Wat moest zo'n oude viespeuk met zo'n jong on schuldig wicht?, werd hardop ge vraagd. Voor de niet als fijnzinnig en beschaafd bekend staande vorst was het antwoord simpel; hij wilde zijn dynastie redden. Zijn eerdere huwelijk in 1839 met zijn nichtje Sophie van Wurtemberg was op een mislukking uitgedraaid. Sophie, die zich ver verheven voelde boven de in haar ogen 'boerse' Wil lem, wilde na een paar jaar al schei den, maar verder dan een in 1855 overeengekomen, en verder geheim gehouden scheiding van tafel en bed, kwam het niet. Sophie stierf in 1877 en liet zich opbaren in haar trouwjurk, waarmee ze wilde aange ven dat in feite al op haar trouwdag aan haar leven een einde was geko men. De drie kinderen uit het huwelijk stierven ongehuwd en kinderloos, zodat Emma voor redding moest zorgen. Op 7 januari 1879 werd op slot Arolsen het huwelijk tussen Wil lem III en Emma gesloten - pas in 1964 zou er weer een Oranje in het buitenland trouwen. De bruid droeg een gecompliceerd geplooide sleep japon van crème satijn dat met zil verdraad was geborduurd, de koning had zijn admiraalsuniform aan. Em ma kreeg daarna de kunst van het op eieren lopen naast de nurkse Willem snel onder de knie, en schonk hem in de elf jaar van hun huwelijk in au gustus 1880 één kind: Wilhelmina. Wilhelmina en Hendrik Bij de voorbereiding van het huwe lijk van Wilhelmina werd onontgon nen terrein betreden. Bij koninklijke huwelijken was het gebruikelijk dat de vrouw zich voegde naar het land en het Huis van de echtgenoot, maar daar kon bij de koningin van Neder land natuurlijk geen sprake van zijn. De uitverkoren partner zou Huis en haard moeten opgeven, en zelfs de eventuele nakomelingen zouden niet zomaar zijn familienaam krij gen. Alleen op die manier kon wor den voorkomen dat de naam Oran- je-Nassau zou uitsterven. Koningin Emma vond in het voor jaar van 1900 een geschikte huwe lijkskandidaat voor haar inmiddels bijna twintigjarige dochter. Gelukkig was die het met de keuze van haar moeder eens. Toen de onderhande lingen met goed gevolg waren afge sloten, werd in oktober van dat jaar de verloving van de koningin met Hendrik van Mecklenburg-Schwerin bekend gemaakt. In de Tweede Ka mer redetwistte Abraham Kuyper nog over de vraag of het parlement 'goedkeuring' dan wel 'toestem ming' moest geven voor dit huwelijk - goedkeuring immers vereiste ook instemming met de partnerkeuze. Het huwelijk werd op 7 februari 1901 - de Oranjes hebben door de ge schiedenis heen een opmerkelijke voorkeur getoond voor trouwdata in de koude wintermaanden - in Den Haag gesloten. Voor het eerst deed de Gouden Koets daarbij dienst als koninklijk vervoermiddel, en voor het eerst waren ook gasten van bui ten de hofkringen bij het huwelijk uitgenodigd. De huwelijksjapon van Wilhelmina werd ontworpen door het Parijse modehuis Nicaud. Het destijds gebruikte knielbankje staat op 2 februari ook klaar voor Willem- Alexander en Méxima. Het duurde daarna nog acht jaar al vorens een troonopvolgster werd ge boren: Juliana (1909). Wilhelmina en Hendrik hadden elkaar steeds min der te vertellen en leidden uiteinde lijk gescheiden levens, waarbij mee speelde dat de zich stierlijk vervelen de en financieel kort gehouden prins-gemaal zijn vertier regelmatig buiten de deur zocht. Juliana en Bemhard Geen Oranje-huwelijk heeft zo lang stand gehouden als de nog steeds bestaande echtverbintenis tussen Juliana en Bemhard, die op 7 januari van dit jaar hun briljanten (65 jaar) huwelijk herdachten. En dat is niet alleen vanwege de tijdsduur bijzon der, maar ook omdat hun huwelijk zich veel meer dan dat van de eerde re generaties in de openbaarheid af speelde. Koning Willem III bijvoorbeeld heeft zich regelmatig liederlijk gedragen, maar in zijn tijd waren er geen foto grafen met telelenzen die zijn uit spattingen nauwkeurig konden vast leggen. Juliana en Bemhard hebben echter na de woelige jaren zestig moeten ervaren dat ze daadwerkelijk in een glazen huis woonden, met al le beperkingen van dien. Het paar heeft elkaar in 1936 bij de Olympische Winterspelen in het na burige Tirol nog onbespied kunnen ontmoeten. Voor koningin Wilhel mina was er enige haast geboden, want haar enige dochter behoorde met haar 26 jaar niet meer tot de jongsten, en de Oranje-dynastie be stond op dat moment slechts uit twee vrouwen. De via diplomatieke kanalen opgetrommelde prins Bem hard uit het verder onbeduidende voormalige vorstendom Lippe-Bies- terfeld, was daarom een welkome gast in het Oostenrijkse Igls. Dat het vrijwel meteen klikte, was mooi meegenomen. Begin september werd de verloving bekendgemaakt, en op een koude ja nuaridag in 1937 volgde het huwelijk in Den Haag. Juliana droeg een ivoren satijnen bruidsjurk naar Nederlands ont werp. In de lange tule sluier waren in zilverdraad rozen en oranjebloe sem geborduurd. Beatrix en Claus Rookbommen bepalen al meer dan 35 jaar het beeld van de huwelijks plechtigheid van prinses Beatrix en Claus van Amsberg op 10 maart 1966 in Amsterdam. Claus heeft zich daarover herhaaldelijk beklaagd. Ie dereen spreekt juist vanwege dat ene incident over „hét huwelijk", en niet over het huwelijk van Beatrix en Claus. Misschien dat daar nu veran dering in komt. Niet door mogelijke opstootjes op 2 februari, maar door dat een nieuwe generatie een nieuw koninklijk huwelijk als referentie punt krijgt. Bij Beatrix en Claus zijn er voor het eerst geen koninklijke makelaars aan te pas gekomen, hetgeen hun ver bintenis in vergelijking met alle voorgaande huwelijken al uniek maakt. Wat verder opviel, was dat Claus weliswaar van adel was, maar zeker niet van gelijk niveau. Ook dat was toen geen bezwaar meer. Zijn Duitse afkomst, hoezeer ook in de traditie van koninklijke huwelijks partners (alleen Anna Paulowna en Maxima zijn uitzonderingen), was dat aanvankelijk wel. Bij het huwelijk in de Amsterdamse Westerkerk - de meer voor de hand liggende Nieuwe Kerk was vanwege restauratiewerkzaamheden niet be schikbaar - was een keur aan ko ninklijke gasten aanwezig, en voor het eerst werd een koninklijk huwe lijk ook op de televisie uitgezonden. Beatrix droeg een tweedelige bruids jurk, uitgevoerd in wilde zijde. Op haar hoofd een fraai pareldiadeem, waarvan het motief terugkeerde op de japon. ZATERDAG 26 JANUARI 2002 n Frederik trouwt in 1791 in Berlijn met zijn nichtje 'Mimi' van Pruisen. Een schilderij van P. Velijn van het net gehuwde kroonprinselijk paar Willem II en Anna Paulowna (1816). Illustratie: GPD Willem III met zijn vrouw Emma (getrouwd in 1878) en hun doch tertje Wilhelmina. Foto: GPD/Phil Nijhuis Koningin Wilhelmina en prins Hendrik trouwen op 7 februari 1901 in Huwelijksinzegening van prinses Juliana en prins Bemhard op 7 januari 1937 in Bij Beatrix en Claus (getrouwd in 1966) kwamen er voor het eerst geen koninklijke makelaars aan te pas. Den Haag. Foto: ANP A de Grote Kerk in Den Haag. Fo^p: ANP Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 49