Waardering voor 'vriend Jorge' Een kolonie in verval Het rijke clubleven van Buenos Aires en Zorreguieta Tres Arroyos: stukje Nederland in Argentinië 'Circulo de Armas' is de meest prestigieuze van de sociëteiten van Buenos Aires. In de loop van de jaren hebben maar liefst elf leden het tot president van Argentinië geschopt. Maxima's vader bevindt zich niet onder de elite van deze club. Maar hij zou zo toegelaten worden als hij wilde, zegt sociëteitsvoorzitter Otamendi. Hij vindt het maar niks dat 'vriend Jorge' geweerd wordt van de bruiloft. door Carel van der Velden Het gebouw van Circulo de Armas ademt in alles de grandeur van de belle epo que. Op uitnodiging van een clublid werden Maxima, Willem-Alexander en vader en moeder Zorreguieta hier onlangs voor de lunch genood. „Het was leuk", zegt sociëteitsvoorzitter Jorge Otamendi. „Willem-Alexander maakte een rustige, bescheiden in druk. En Jorge heb ik bij die gelegen heid mijn medeleven betuigd. Jullie minister-president heeft een fatale vergissing gemaakt door Zorreguieta van de bruiloft te weren. De man in de straat vindt het sneu dat hij er niet bij kan zijn en dat vind ik ook. Wij gaan nog een stap verder. Er is sprake van een buitengewoon grote onrechtvaardigheid. Jorge verrichtte goede daden voor onze landbouw. Je denkt toch niet dat hij wist dat er mensen uit vliegtuigen werden ge gooid? Dat wist ik ook niet en ik diende ook onder de regering die in 1976 na de staatsgreep aantrad. Wel iswaar op een iets lager niveau, maar toch. Als ambtenaar hield ik mij des tijds bezig met wetsvoorbereidingen. Ben je dan schuldig aan de schen ding van mensenrechten?" De rest van de wereld heeft het Ar gentijnse conflict nooit begrepen, meent Otamendi. Hij verzet zich te gen het beeld van een gewetenloos regime dat na de coup tegen Isabel Péron in strijd met alle elementaire humanitaire waarden een hele gene ratie onschuldigen vermoordde. „Vergeet niet dat de guerrilla's van de Montoneros reeds voor de coup onschuldige mensen doodschoten en delen van het land bezetten. Er heerste volstrekte chaos. Tot vreug de van een groot deel van de bevol king stelden de militairen orde op zaken. Het was een oorlog. En ik ontken niet dat er in een oorlog on schuldige slachtoffers vallen. Maar is president Bush inmiddels in Neder land een ongewenst persoon omdat er bij de bombardementen op Af ghanistan ook kinderen zijn omge komen?" Afkomst In Nederland wordt gestoeid met de vraag welke positie de Zorreguieta's in Argentinië op de maatschappelij ke ladder innemen. Door sommigen worden ze tot de oude landbouw- aristocratie gerekend, anderen zien hen meer als dienaren van de perso nen die er echt toe doen. De Zorre guieta's bezitten weliswaar land bij de provinciestad Pergamino, maar grootgrondbezitters zijn het niet. Op de lijst van de honderd rijkste Argen tijnse families komen ze niet voor. Jorge Zorreguieta, die zijn carrière begon als douanier, ontpopte zich de afgelopen decennia binnen de landbouwwereld vooral als bestuur der en lobbyist, betrekkingen die meer prestige dan salaris opleveren. Otamendi: „Veel grond vormde vroeger de garantie op een welva rende positie. De rijken bezitten nog steeds grond, maar de tijd dat ze daar hun welvaart aan ontlenen is reeds lang voorbij. Ze verdienen hun geld in de handel en de dienstverle nende sector." Bij het bepalen van de plaats in de pikorde draait het volgens hem om erkenning door de mensen die er in het aristocratische circuit toe doen. Op dat vlak zit het met Jorge Zorre guieta wel goed, zegt de voorzitter. Hij is geen lid van de 'Circulo de Ar mas", maar de hindemissen om tot de elitaire club toe te treden zijn vol gens de voorzitter voor een Zorre guieta goed te nemen. „De afkomst is belangrijk, net als goede manie ren, culturele ontwikkeling, het net werk dat je bezit en het aanhangen van de sociëteitsgedachten. Op alle aspecten slaagt Jorge met vlag en wimpel. Ik heb hem een jaar of vijf tien geleden ook wel eens gevraagd lid te worden. Ik weet eigenlijk niet waarom het er niet van is gekomen." Vermoedelijk heeft Zorreguieta het te druk met zijn activiteiten binnen andere segmenten van het rijke clubleven van Buenos Aires. Hij is onder meer voorzitter van de Argen- tijns-Baskische vereniging Juan de Garay. In Nederland is nauwelijks ie mand geïnteresseerd in de vraag wat de families Von Amsberg en Lippe- Biesterfeld tweehonderd jaar gele den uitspookten, maar dankzij de genealogische naspeuringen van Juan de Garay is bekend dat de eer ste Zorreguieta - de naam betekent 'plaats met steppen' - in de achttien de eeuw in Argentinië belandde. Hij vocht mee in de onafhankelijkheids strijd. Trots Jorge Zorreguieta weet alles van zijn familie-achtergronden. Hij is met name trots op het koninklijke bloed, dat dankzij de verbintenis van een vroege Sorreguieta - de naam werd toen nog met een 's' geschreven - met een nazaat van een Inca-prinses door de aderen stroomt De liefde van Argentijnen voor stambomen wordt wel eens beschouwd als com pensatie voor het gebrek aan ge schiedenis van de jonge natie. Bij Juan de Garay treft Jorge Zorreguieta gelijkgestemden, trotse Basken die in veel gevallen ook de liefde voor het polospel gemeen hebben. 2002 Jorge en Maria del Carmen Zorreguieta, de ouders van Maxima. Foto:GPD/Gabriel Defelice De Zorreguieta's laten zich ook op veel andere plaatsen zien. Zoals bij de lunch van de Sociedad Rural Ar gentina, waar Zorreguieta graag her inneringen ophaalt aan de tijden van de dictatuur. Als voorzitter van het Centro Azucarero Argentino zoekt hij zijn landbouwvrienden op om te lobbyen voor de bedreigde Argen tijnse suikerindustrie. Ook bij de Yacht Club schuift Zorreguieta gere geld tussen de middag aan voor een alrnuerzo (lunch). De hang naar status delen de Zorre guieta's met een voorliefde voor sport. Beide elementen komen sa men in de Jockey Club, net als de 'Circulo de Armas' een besloten eli taire mannenclub met een prachtige oude sociëteit in hartje Buenos Ai res. Hier is Zorreguieta lid, wat mede aantrekkelijk is vanwege het sport complex in de buitenwijk San Isidro. De groene zone strekt zich uit over een lengte van drie kilometer langs een provinciale weg, leert een excur sie op uitnodiging van een clublid. Er zijn twee achttien-hole golfbanen, een aantal zwembaden en facilitei ten voor voetballers, poloërs en ten nissers. Jorge Zorreguieta laat regelmatig zijn gezicht zien op de paardenrenbaan, waar ook polowedstrijden worden gespeeld. Vroeger speelde de vader van Mdxima het spel in Pergamino, de stad waar de Zorreguieta's land bezitten. De liefde voor de edele viervoeters zit bij de Zorreguieta's diep. Mdxima bezit twee renpaar den. Zelfs zijn omstreden toetreding tot de regering na de coup van 1976 omschrijft haar vader in de door Jan Thielen geschreven biografie in paardetermen. Als je gokt, moet je - volgens Jorge Zorreguieta - achteraf niet zeuren als de paarden verkeerd lopen. Attema, Groenenberg, Van den Hove, Hoogerheide, Zwaai. Het telefoonboek van Tres Arroyos - op de grens van de provincies Buenos Aires en Patagonië - staat vol met Nederlandse namen. Zeker tien procent van de 60.000 inwoners heeft Nederlands bloed. Maar de cultuur is aan erosie onderhevig. Bezoek aan de enige Nederlandse kolonie van Argentinië. door Carel van der Velden J BRAZILIË 0. Rosano® Buenos s Aires RiodêfM De eerste Nederlanders in Tres Ar royos arriveerden er in 1889 en in de eeuw die volgde werd een indruk wekkende bastion opgebouwd. Met een eigen school, kerk, oranjevereni ging, begraafplaats en een coöpera tie van boeren. Aan het bejaarden huis wordt de laatste hand gelegd. Maar intussen wordt de Nederland se cultuur aangetast. „We kampen met een gebrek aan vers bloed", zegt Ida van Mastrigt, honorair consul van het koninkrijk. „De laatste im migrant arriveerde in 1954. Over dertig jaar wordt hier geen Neder lands meer gesproken." Het gezang weerkaatst zachtjes te gen het golfplaten dak op de bin nenplaats van het Colegio Hollandés, waar blauwogige kindjes en nazaten van Italianen en Spanjaarden een bont geheel vormen. Strak in het ge lid bejubelen ze dagelijks aan het be gin van de nieuwe schooldag de kleur van de zee, de kleur van de lucht, het azuurblauw van de vlag. Dat gebeurt in het Spaans. Slechts in hun voorkomen onderscheiden de nazaten van Verkuyl en Boerma zich van hun vriendjes. Na het hijsen van het Argentijnse dundoek reageren ze lacherig, niet begrijpend op het sla ken van een Nederlandse laeet. Directeur Valerina Pereyra van het 'Hollandse college' spreekt geen woord Nederlands. In haar ogen is de school in de eerste plaats protes- Het Colegio Hollandés waar kinderen met Nederlands bloed en nazaten van Italianen en Spanjaarden een bont geheel vormen. Foto:GPD/Carel v d Velde tantschristelijk, al is ze zich zeer wel bewust van de oorsprong van de in 1913 gestichte school: een Neder lands studiecentrum. „Juist door on ze Nederlandse wortels leeft het hu welijk van Maxima Zorreguieta hier heel sterk. Kinderen van tien kwa men spontaan op het idee haar brie ven en tekeningen te sturen. Eerlijk gezegd rekenen we er wel een beetje op dat ze ons een keer bezoekt. Van moeders kant heeft ze bovendien fa milie in Tres Arroyos." Tientallen 16-jarigen zwaaien deze dag af van het college, dat vierhon derd leerlingen telt. De feeststem ming in de grote aula wordt echter een beetje bedorven door de Argen tijnse realiteit van alledag. Wat moet er van de vers gediplomeerden wor den? De diepe economische crisis blijft ook in de Nederlandse kolonie niet onopgemerkt. Faillissementen, massa-ontslagen en toenemende ar moede zijn ook op het platteland aan de orde van de dag. Het Colegio Hollandés hield onlangs een fancy-fair om de lerarensalaris sen te kunnen betalen. De school is in financiële problemen gekomen doordat veel ouders het vereiste schoolgeld van 125 dollar per maand niet meer kunnen betalen. De uit staande vordering bedraagt inmid dels 120.000 dollar. Jongeren van Nederlandse komaf zoeken verwoed naar een uitweg. Ze hebben echter een probleem als ze een toekomst in het land van hun (groot) ouders willen opbouwen: ze beheersen de Nederlandse taal niet meer. Daarom zijn ook nazaten van Kraay, Van der Sluis en Waterdrinker geneigd hun heil te zoeken in Span je, waar ze zonder taalbarrière aan de slag kunnen. Mathilde Sonne- veldt, uit Nederland enkele maan den op bezoek bij haar moeder in Tres Arroyos, probeert op kleine schaal iets aan het probleem te doen. Ze geeft een jong paar Neder landse les. Alejandro Vis, journalist bij het plaatselijke blad La Voz del Pueblo en 'volbloed-Nederlander': „Het probleem is dat er vijftien jaar gele den voor het laatst Nederlandse les werd gegeven op het Colegio Hol landés. Onze generatie spreekt de t&al niet meer. Ik zou me verloren voelen in Nederland, al zou ik er best graag een keer heen willen. Hier moet je de Nederlandse invloed ove rigens niet onderschatten. In Tres Arroyos is 'ie krachtig. Vandaar dat we er regelmatig over schrijven. En uiteraard publiceren we al het nieuws over Móxima. De Nederland se lezers hebben daar veel belang stelling voor." Het verdwijnen van het Nederlands gaat met name de oudere generatie aan het hart. Onderling wordt er ge mopperd over het feit dat die 'kren terige' Nederlandse ambassade er niet langer 10.000 gulderi per jaar voor over had om de nazaten van Nederlandse immigranten wat bij te brengen over hun moedertaal. Met het vervallen van de subsidie ver dween de les. Het Nederlands is alleen nog de voertaal bij 60-plussers. Maar ook zij hebben zich ondanks het zwaar ge reformeerde verleden, aardig aange past aan de lossere zeden van de Ar gentijnen. Op een zonnige zondag verkiezen veel gelovigen het strand van Claromeco (zestig kilometer ver derop) boven de dienst in de Iglesia Reformada. Een dergelijke frivoliteit is echter niet besteed aan 'tante' Corrie Sonneveldt-Verkuyl, reeds 88 jaar levend op Argentijnse bodem. Ze woonde slechts vier jaar in Ne derland. Tapte Corrie werd zeven tien dagen later geboren dan prinses Juliana en geldt als een wandelend monument. In het begin van de vorige eeuw maakte ze in Tres Arroyos kennis met de eerste immigranten. Het wa ren Groningers en Friezen die in 1889 met een gratis reis met de Leer dam en vijftig hectare grond per per soon naar Argentinië werden gelokt. Het land zocht nijvere arbeiders om de woeste grond in de regio ten zui den van Buenos Aires te ontginnen. De eindeloze vlaktes lagen er verla ten bij na de 'campagne van de woestijn', waarin generaal Rocas de laatste Indianen uitroeide. Tante Corrie: „Mijn vader was domi nee en onderwijzer en reisde per huifkar en schip het hele land door. Ook ging hij naar Nederland om propaganda te maken voor Argenti nië als immigratieland. In 1924 kreeg Tres Arroyos vers bloed in de vorm van twintig jonge mannen uit de Haarlemmermeer. Een school was er in die tijd nog niet. Als vader er was, kreeg ik les van hem maar dat ge beurde hooguit drie maanden per jaar. Verder hield ik me bezig met brood bakken, op mijn broers pas sen en de kerk schoonmaken." In de jaren twintig ving Corrie Son neveldt-Verkuyl de verse immigran ten op die na een lange zeereis in de troosteloze loodsen van Nuestra Se- nora Santa Maria del Buen Ayre wa ren aangespoeld. Met de paardetram werden de nieuwkomers vervolgens naar hun logeeradressen in Buenos Aires gebracht. Veel later was zij nauw betrokken bij het bezoek dat prins Bemhard in 1951 aan Tres Ar royos bracht. Het was een bezoek dat in Argentinië vooral opzien baar de omdat de prins uit het verre bui tenland een dag spoorloos verdween in het gezelschap van Evita Péron. „Het was het eerste en enige konink lijke bezoek aan Tres Arroyos. Daar om hopen wij dat Willem-Alexander en Maxima ons bezoeken. Maar of ik dat nog meemaak?"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 46