Oranjeliefde overheerst in Wassenaar W lekomstige liefdesnestje van Willem-Alexander en Maxima, villa Eikenhorst op landgoed De Horsten in Wassenaar. Archieffoto: WFA Niemand ligt meer wakker van bomenkap en bouwwerkzaamheden die nodig zijn om villa Eikenhorst in Wassenaar geschikt te maken als woonhuis voor het prinselijke paar Willem-Alexander en Maxima. De geschiedenis herhaalt zich, maar deze keer met een andere uitkomst. Zo'n twintig jaar geleden liet prinses Christina haar oog vallen op het beschermde natuurgebied De Horsten. De bouw van Eikenhorst en de manier waarop gemeente en provincie daar mee omgingen, oogstten toen veel kritiek. Nu is de stemming anders. De Oranjeliefde over heerst alle andere gevoelens. „We kunnen wel doen alsof het om ge wone mensen gaat, maar dat is niet zo." door Erna Straatsma e Oranjes hebben van oudsher een goede band met Wassenaar. Prinses Juliana speelde als klein meisje vaak in het theekoe peltje langs de Rijksstraatweg. Zij was het ook die het ruim vierhonderd hectare tellen de landgoed De Horsten erfde van haar moeder Wilhelmina. Ze bezocht de buiten plaats onder meer om er te jagen. Het gebied, op de grens van Wassenaar en Voorschoten, kwam in 1838 al in handen van de Oranjefamilie. Prins Frederik, broer van Willem II, kocht het destijds van de mi nister van waterstaat Twent. Hij liet het ge bied inrichten door de Duitse landschapsar chitect Petzold, aanhanger van de Engelse landschapsstijl. Een van de grootste attrac ties van zijn hand is de seringenberg, die elk voorjaar veel bezoekers trekt. Commotie Groot is de commotie als prinses Christina in 1983 bekend maakt dat ze wil bouwen op landgoed Eikenhorst, een van de drie onder delen van De Horsten (de andere twee zijn Raaphorst en Ter Horst). Ze krijgt het gebied 'te leen' van haar moeder en dient samen met haar echtgenoot Jorge Guillermo een plan in voor de bouw van een kapitale villa, midden in het bos. Het is het begin van een lange reeks ergernissen over hun 'koninklij ke' aanwezigheid op het landgoed. De gemeenteraad heeft geen moeite met het voorstel om 615 vierkante meter grond bouwrijp te maken, ook al geldt voor het be schermde natuurgebied een bouwverbod. WD-fractievoorzitter Aptroot: „Het past in het Wassenaarse beleid van redelijke uitzon deringen En het is maar een klein hoekje in een groot gebied." De raad verwelkomt Christina en haar Cubaanse echtgenoot met open armen. Ir. J baron van Asbeck, die ook paleis Het Loo in Apeldoorn restaureerde, ontwerpt een landhuis in zeventiende-eeuw- se stijl. Boze Wassenaarders en de Algemene Ver eniging voor Natuurbescherming (AVN) vin den het gemeentebesluit 'onbegrijpelijk'. Als Lou Lap nou bijvoorbeeld op een soort gelijke plek voor een paar miljoen een huis zou bouwen, had iedereen hem natuurlijk weggehoond", zegt AVN-voorzitter A. van der Laan. „Een gewone burger moet ik- weet-niet-hoeveel moeite doen om iets te mogen bouwen in een gebied dat de be stemming natuurgebied heèft", stelt Wasse naarder J. van Gogh. „En Christina mag zo maar haar gang gaan, terwijl er genoeg an dere huizen en plekken zijn in Wassenaar", aldus de vader van de bekende tv-presenta- tor en filmmaker. Villa Eikenhorst is in zeventiende eeuwse stijl opgetrokken. Ontwerper van het gebouw was J. baron van Asbeck. Archieffoto: Henk Bouwman Hoewel de provinciaal inspecteur voor de ruimtelijke ordening negatief adviseert ('de bouw van een villa valt niet te rijmen met de natuurschoonwet en staat haaks op het pro vinciaal beleid') gaan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ook akkoord met de bouw. „Je moet natuurlijk van goeden huize komen als je een landhuis in De Horsten wilt bouwen, maar dat is met de familie Guiller mo het geval", legt provinciaal woordvoer der mr. J. Huijser de Raad van State uit tij dens een beroepsprocedure. Zwembad De daaropvolgende jaren is het omstreden landhuis een bron van kleine relletjes. Na tuurbeschermers houden het gebied scherp in de gaten en signaleren regelmatig 'illegale activiteiten'. Zoals de kap van enkele tiental len grote bomen voor de aanleg van een zwembad en het stiekem realiseren van en kele bijgebouwen. Daarnaast beklagen buurtgenoten zich over het arrogante en on aangepaste gedrag van Jorge. Als lid van de koninklijke familie beroept hij zich op ko ninklijke privileges. De gemeente doet haar uiterste best om elke affaire zo snel mogelijk te sussen. Na het kappen van de bomen is de reactie dat het om 'waardeloos hout' gaat, 'zonder natuur lijke waarde'. Na de ontdekking van illegale bouwsels gaat de raad onmiddellijk over tot 'witten'. Een woordvoerder van de gemeente laat zich na een reeks incidenten geërgerd ontvallen dat kritische Wassenaarders op al le slakken zout leggen. „Christina en Jorge wonen in een glazen huisje." Na de scheiding van het echtpaar komt Ei kenhorst leeg te staan en keert de rust op het landgoed terug. De geschiedenis herhaalt zich nu kroonprins Willem-Alexander en zijn verloofde Méxima in het landhuis gaan wonen. Weer een lid van de koninklijke familie dat met een Spaanssprekende wederhelft het landgoed op wil en weer een bouwplan, dat gepaard gaat met (een verdere) aantasting van het natuurgebied. Alleen zijn de reacties nu mil der gestemd. De monumentencommissie kan op 8 januari niet veel zinnigs zeggen over de bouwplan nen, omdat tekeningen nog ontbreken. „Dit is niet meer dan een vlekkenplan", conclu deert de voorzitter na korte bestudering van een plattegrond. Het toegangshek verschuift naar de andere kant van de oprijlaan, die dan niet meer voor wandelaars toegankelijk is en de secretaris heeft gehoord dat de nieu we bijgebouwen een klassiek uiterlijk krij gen. „Er komt een kap op." Met de kap van bomen kan de commissie leven. „Het zijn voornamelijk rododendrons. Niet elke boom op het landgoed is beschermd, het gaat ons om de bescherming van het groen land schap als geheel." Als de bouwtekeningen klaar zijn, moet de welstandscommissie zich maar over het uiterlijk van de nieuwbouw buigen. „Want ik denk niet dat de bijgebou wen moeten gaan concurreren met het hoofdgebouw." De architectonische aanpassingen van de bestaande villa en de ontwerpen voor twee nieuwe gebouwen worden vermoedelijk door de Rijksgebouwendienst ter hand ge nomen. Van Asbeck is in ieder geval niet ver kozen tot architect: „Ik ben in de negentig, met dit soort dingen ben ik niet meer bezig." De politieke partijen zijn wederom blij. Op 9 januari hebben de raadscommissies be stuurlijke aangelegenheden en ruimtelijke inrichting gezamenlijk iets meer dan een kwartier nodig om in te stemmen met bo menkap en bouwwerkzaamheden in het be schermde natuurgebied. Ze gebruiken de meeste tijd om toe te lichten hoe geweldig ze de komst van het koninklijke paar vinden. En haasten zich te zeggen dat alles wél vol gens de 'normale procedures' moet gaan. ,,E{e aanpassingen zijn nodig zegt WD- De ligging van villa Eikenhorst, in 'een hoekje' van De Horsten. fractievoorzitter J. Becker. De gewenste be bouwing op het landgoed is volgens hem 'niet overdadig' en stuit daarom niet op be zwaren. Ook de PvdA heeft geen zin de feest vreugde te bederven. „De situatie is zó bij zonder dat ik het vertik om nu te zeggen: ze moeten net zo worden behandeld als ieder gewoon mens", aldus fractievoorzitter L. de Cuelenaere. „Ze zijn gewoon anders dan an deren. Je hebt tenslotte maar één kroonprins in Nederland." Ook van haar geen muggen zifterij. „Ze mogen daar best bouwen. Ge zien hun positie hebben ze recht op allerlei aanpassingen." Een artikel 19-procedure maakt een versnel de bestemmingswijziging van het gebied mogelijk. Want de bouw van een kantoor voor veiligheidspersoneel en een onderko men voor bedienden, waarvoor maximaal 500 vierkante meter grond nodig is, is anders niet toegestaan. En de tijd dringt, want het stel wil na de huwelijksvoltrekking snel gaan samenwonen. Officieel staat Maxima nu in geschreven op Huis ten Bosch, waar Beatrix en Claus wonen. Willem-Alexander heeft na melijk ooit gezegd dat hij principieel tegen ongehuwd samenwonen is. Dus staat hij als vrijgezel ingeschreven op Noordeinde 66, het huis pal naast paleis Noordeinde in Den Haag. Berisping CDA'er C. Overdevest krijgt op 16 januari een berisping van burgemeester Van den Muijsenberg, nadat hij zich met 'enkele ver tegenwoordigers van de media heeft gewend tot bewoners van het landgoed De Horsten inzake activiteiten rondom het landhuis De Eikenhorst'. De burgemeester wil nieuwe oneffenheden voorkomen en heeft een drin gend beroep gedaan op alle raadsleden om niet met de pers over het onderwerp te pra ten. „Het optreden van het raadslid doet geen recht aan de procedures die lopen", schrijft de burgemeester in een boze brief aan de media. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft op de ach tergrond de touwtjes stevig in handen. Zo lang de gemeente nog niet alle vergunnin gen heeft geregeld, is het antwoord dat villa Eikenhorst de 'meest serieuze optie' voor het stel is en dat de verhuizing naar Wassenaar 'nog niet vaststaat'. De woordvoerders van de gemeente Wassenaar verwijzen journalis ten bij vrijwel elke vraag over Eikenhorst door naar de Rijksvoorlichtingsdienst. „Daar kan de gemeente niets over zeggen. Wij zijn afhankelijk van mededelingen van het ko ninklijk huis." Berusting De AVN laat na korte bestudering van de bouwplannen weten af té"zien van bezwa ren. De furieuze houding van destijds heeft plaats gemaakt voor begrip en berusting. „Ik denk dat je tegen verdere bebouwing heel weinig kunt doen", zegt woordvoerder F. Brinkmann. „Ingrepen in de natuur zijn niet leuk, maar onder beveiliging kun je in dit ge val niet uit." De noodzakelijke bomenkap betreurt hij, maar het gaat volgens hem niet om waardevol hout. Een paar andere maat regelen maken volgens hem veel goed: „Er ligt een heel aardig compensatievoorstel op tafel. Ze willen het zomerhuis afbreken en een paar andere gebouwen opknappen." Ook voormalig actievoerder Van Gogh heeft geen behoefte meer om te protesteren tegen verdere aantasting van het natuurgebied. „Toen stond er helemaal geen huis, daar ging het mij om. Dat er nu, in de tuin naast het landhuis, iets bijkomt - wat dan ook - zal me een zorg zijn." Milieubioloog W. ter Keurs, werkzaam bij de Leidse universiteit, sprak vorig jaar septem ber de hoop uit dat de nieuwbouwplannen op het landgoed dit keer aan een kritischer blik worden onderworpen dan twintig jaar geleden het geval was. De Voorschotenaar, die sinds de jaren zestig in De Horsten werkt, zei het toen ook te betreuren dat hij zich destijds niet met de zaak heeft bemoeid. Maar na september heeft Ter Keurs nog geen blik op de bouwplannen geworpen: „Ik heb momenteel overlevingsproblemen: de universiteit wil de afdeling milieubiologie opheffen." Dat de AVN blij is met een 'compensatie' voor de bomenkap vindt hij merkwaardig: „Dat is misschien een aardig ruilmiddel, maar niet helemaal een eerlijk argument. In mijn ogen komt het een beetje armoedig over." Dat de politiek, net als twintig jaar ge leden, zonder discussie instemt met bouw werkzaamheden in een beschermd natuur gebied, verbaast hem niets.Ach, electoraal gezien is het nu ook niet zo'n gunstig mo ment om kritisch te zijn over activiteiten van het koninklijk huis." Op 28 januari neemt de gemeenteraad een definitief besluit over de bouwplannen van het koninklijk huis. 26 JANUARI 2002

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 45