Kroonprins ontplooit zich Slim, aantrekkelijk, zelfbewust 'Koningschap uitdaging waarin ik mijzelf kan overtreffen' Maxima geknipt voor baan bij 'baas' Alexander 'Welkom Maxima! En oh ja, Willem-Alexander natuurlijk ook', staat op een van de spandoeken die de kroonprins en zijn verloofde tijdens hun kennismakingstournee onder ogen krijgen. De spontane Maxima dringt met haar publieke optredens Willem- Alexander naar de achtergrond. Natuurlijk is de kroonprins trots op zijn charismatische verloofde en de wijze waarop zij Nederland heeft veroverd. Maar hij is opgevoed en opgeleid om zijn functie te laten uitstijgen boven uiterlijk vertoon. door Berrit de. Lange Lange tijd heeft Willem-Alexan der naar eigen zeggen getwij feld of hij het Maxima kon aandoen zijn levensgezellin te wor den. Uiteindelijk concludeert hij dat zij dé vrouw is „met het juiste en sterke karakter om aan mijn zijde een uitermate belangrijke rol te ver vullen. Zij kan met haar brede visie, haar gevoel voor humor, haar intelli gentie en vermogen tot relativering mij de steun geven die voor mij in de toekomst onontbeerlijk is." Willem-Alexander heeft altijd gezegd dat hij zijn toekomstige levenspart ner 'absoluut zelf en in alle vrijheid' zou kiezen. Hij zou de vrouw van zijn hart zelfs verkiezen boven de troon. Die schier onmogelijke keuze wordt ternauwernood voorkomen als de gevoeligheden rond het junta verleden van Méxima's vader vak kundig uit de weg worden geruimd. Niet alleen zijn keuze voor Méxima met haar dubieuze afkomst, maar ook de soms overduidelijke worste ling met de ministeriële verantwoor delijkheid, roept soms de vraag op of Willem-Alexander wel geschikt is voor het koningschap. In maart, am per een maand voor de presentatie van het verloofde paar, begaat Alexander tijdens een werkbezoek aan New York een enorme blunder. Gevraagd naar de kwestie-Zorre- guieta wijst hij de meegereisde jour nalisten vrijmoedig op een 'open bron'. Het betreft een ingezonden brief van junta-leider Videla in een Argentijnse krant. De breed uitge meten faux pas komt de kroonprins op een fikse berisping van premier Kok te staan. „Dat was een beetje dom", was later het ontwapenende commentaar van Méxima. In het recenté txrintej^iew met Paul Witteman en Maartje Van Weegen doet de prins het oncjerzoek van professor Baud" naar dé rol van vader Zorreguieta af als 'een mening'. Vol gens sommigen een wat al te simpe le kwalificatie voor een wetenschap pelijk rapport waarop het kabinet het besluit stoelde dat Jorge Zorre guieta niet welkom is op de bruiloft van zijn dochter. Willem-Alexander heeft er overigens nooit een geheim van gemaakt dat hij het soms moeilijk heeft met de regels die hem de vrijheid van me ningsuiting nagenoeg onmogelijk maken. „Ik kan niet zomaar zeggen wat ik wil. Als ik het ergens mee on eens ben, moet ik mijn mond hou den en dat is vaak heel moeilijk." Emily Bremers De relatie met Méxima Zorreguieta bloeit op in een periode waarin de kroonprins afrekent met zijn imago van 'prins Pils' en serieus koning in spe wordt. Zijn dertigste verjaardag in 1997 vormt een duidelijke kente ring. Het jaar daarvoor host Willem- Alexander nog vrolijk mee met de Nederlandse olympische sporters in Atlanta. Hij wordt regelmatig vastge legd met een pilsje in de hand of in getogen meeswingend op de melo dieën van René Froger in een voet balstadion. Op de Duitse snelweg rijdt de prins in 1995 roekeloos met hoge snelheid de vangrail in. Op de passagiersstoel zit een dame: Emily Bremers. In het najaar van 1998 is vrijwel iedereen er zeker van dat er een verloving met de Nijmeegse tandartsdochter op handen is. Maar in september van dat jaar wordt de vier jaar durende relatie, die was begonnen op een studentenfeestje in Leiden, plots klaps beëindigd. De verhouding met Emily ontstaat vlak nadat Alexander zijn studie ge schiedenis aan de universiteit van Leiden na zes jaar 'met genoegen' heeft afgerond. Vlak na zijn dertigste vërjaaraag'zégt Willem-Alexander dat hij als opgroeiende jongen lang ZATERDAG 26 JANUARI 2002 Foto: GPD/Phil Nijhuis weerstand heeft gekoesterd tegen het koningschap. „Pas toen ik de universiteit verliet, heb ik mij ver zoend met mijn taak. Nu zie ik het als een uitdaging waar ik zin in heb, ik kan mezelf overtreffen. Ik zal waarmaken dat ik recht heb op deze functie. Alle twijfel is weg." Dwarse puber Willem-Alexander Claus George Fer dinand, geboren op 27 april 1967 in Utrecht, brengt zijn kinderjaren door op kasteel Drakensteyn in de bossen van Lage Vuursche. Hij gaat naar school in Baarn. In die jaren worden tijdens een vakantie ook zijn eerste woorden van belang opgete kend: 'Nederlandse pers, opgerot!' Als Beatrix in 1980 koningin wordt, verhuist het gezin naar Den Haag, waar Alexander zijn schoolloopbaan voorzet aan het Eerste Vrijzinnig Christelijk Lyceum. Met de troons bestijging van zijn moeder valt hem officieel de titel Prins van Oranje ten deel. De kroonprins is een dwarse puber, regelmatig ligt hij met zijn ouders overhoop. De overstap na de derde klas naar de prestigieuze kostschool Atlantic College in Wales, is zijn ei gen keuze, vertelt hij later. „Ik wilde gewoon het huis uit." In 1985, hij is dan achttiep jaar, ver vult Alexander zijn dienstplicht bij de Koninklijke ^larine. Een jaar later wordt hij officier en als hij 23 is, volgt zijn benoeming tot adjudant in bijzondere dienst van zijn moeder. De kroonprins is een fervent sport liefhebber. Zo rijdt hij in 1986 de Elf stedentocht uit en loopt hij zes jaar later de marathon van New York. Daarnaast skiet hij graag en staat hij 's ochtends regelmatig een uurtje eerder op om even te gaan tennissen voordat zijn werkdag begint. Zijn liefde voor sport zorgt ook voor een hevige controverse rond zijn persoon. De prins kondigt zijn lid maatschap van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) aan in 1998, hetzelfde jaar waarin er ernsti ge corruptieschandalen rond het sportbolwerk naar buiten komen. Premier Kok adviseert de prins zijn lidmaatschap op te schorten. Als de organisatie uiteindelijk schoon schip maakt binnen de gelederen, mag Alexander alsnog de Olympische eed afleggen. In ieder geval totdat de troon roept, zal Alexander zich intensief bezig blijven houden met waterbeheer. Die specialiteit, aangeraden door prins Claus, heeft hem in binnen- en buitenland al veel aanzien opgele verd. Een reis naar Brazilië in het voorjaar van 1998 is de eerste serieu ze test voor de koninklijke waterma nager. Willem-Alexander neemt gre tig deel aan discussies met deskun- digen eri houdt sterke speeches waaruit een gedegen kennis over het onderwerp blijkt. Ter voorbereiding op de staatsbe zoeken die de prins samen met Méxima in de toekomst zal afleggen, maakte hij de afgelopen jaren offici ële reizen naar onder meer Australië, Nepal, Japan en Marokko. Door zijn adviseurs wordt hij dan steevast als 'de prins van de inhoud' aangeduid. Vliegen Naast zijn officiële plichtplegingen ruimt Willem-Alexander zo veel mo gelijk tijd in voor zijn grote hobby: vliegen. De prins hanteert regelmatig de stuurknuppel van het regerings toestel KBX, ook tijdens officiële be zoeken en met Beatrix aan boord. Willem-Alexander zegt in het televi sie-interview ter gelegenheid van zijn dertigste verjaardag dat hij na zijn inhuldiging graag koning Willem IV genoemd wil worden. Hij ziet het koningschap voor zich zoals zijn oma Juliana dat invulde. De koning in spe heeft wel duidelijk gesteld dat hij net als zijn moeder niets voelt voor een louter ceremoniële functie. „Als de inhoud ontbreekt, heb ik er meteen een stuk minder zin in." Het zal overigens nog jaren duren voordat Beatrix troonsafstand doet ten behoeve van haar oudste zoon, zei de koningin tijdens haar staats bezoek aan Roemenië in oktober. Reactie van Willem-Alexander: „Ik ben blij dat die tijd om ons eigen le ven op te bouwen en wellicht een gezin te stichten ons is gegund. Ik weet uit eigen ervaring van de tijd op Drakensteyn dat zo'n periode heel essentieel is." Ze levert haar privacy in, geeft haar carrière op, is verplicht de rest van haar leven in Nederland te wonen, mist haar vader op haar trouwerij en kan haar kinderen niet opvoeden in de geest van de katholieke kerk die haar zo vertrouwd is. Als het accepteren van een huwelijksaanzoek van een kroonprins een puur verstandelijke beslissing is, zou het er slecht hebben uitgezien voor Willem- Alexander. door Bernice Breure Door haar afkomst, intelligentie en uiterlijk was Méxima Zorreguieta al verzekerd van een boeiend, mondain leven. De eerste reactie van haar ouders op haar relatie met de prins was tekenend: 'Ben je helemaal gek geworden? Dit is niets voor jou. Jij bent zo onafhan kelijk'. Méxima, geboren op 17 mei 1971, groeide op in een chique buiten wijk van Buenos Aires als oudste dochter van Jorge Horacio Zorre guieta en diens tweede vrouw Ma ria del Carmen Cerruti. Zorre guieta heeft nog drie dochters uit zijn eerste huwelijk met Marta Lo pez Gil. Thuis was Méxima de oudste. Haar ouders kregen na haar nog drie kinderen, Martin (1972), Juan (1982) en Inès (1984). In tegenstelling tot haar halfzus sen bezocht Méxima, vernoemd naar Jorge's grootmoeder, louter particuliere scholen. Na een kleu terschool - geleid door Duitse nonnen - bezocht te hebben, ging ze op haar zesde naar het North lands College, een peperdure school waar Spaans en Engels de voertaal zijn. Van het Videla-regi- me, dat aan de macht was tot haar elfde, merkte ze niet zo gek veel. Maar op de achtergrond was er al tijd spanning. En elke dag nam ze, uit voorzorg, een andere weg naar school. In het 'warme gezin' leer de Méxima naar eigen zeggen 'ge woon menselijk te zijn, aardig'. Buiten schooltijd leidde ze het ty pische leven van de jongeren uit de jetset die zich vermaken in ei gen zwembaden, spelen op de pri- vé-tennisbaan en zijn opgegroeid met dienstmeisjes en koks. Vakan ties werden vaak doorgebracht in het wintersportoord Bariloche, waar de familie Zorreguieta lange tijd beschikte over een eigen huis. In de weekeinden was Méxima een graag geziene gast op de es- tancia (grote veeboerderij) op de pampa's van een bevriende fami lie. De Brits-Argentijnse schrijfster Santa Montefiore, die daar een jaar verbleef, kwam Méxima gere geld tegen. Beide vrouwen waren toen begin twintig. „Ze had een erg Europees gevoel voor humor", herinnert Montefiore zich. Boven dien beschikte ze over 'een hele sterke persoonlijkheid, een over rompelende kosmopolitische uit straling en was ze vroeg wereld wijs'. Het is ook de Argentijnse Trina Lopez opgevallen dat Méxi ma niet alleen zuidelijke trekjes heeft. Ze verbleef in hetzelfde ho tel waar haar landgenote vorig jaar met Willem-Alexander en haar fa milie de vakantie doorbracht in Lago Cholila, Zuid-Argentinië. De vrouwen maakten dagelijks een praatje over het weer en de na tuur. „Wat mij opviel, is dat ze in haar doen en laten heel Angelsak sisch is. Ik heb nog nooit een Ar gentijnse ontmoet die whisky drinkt. Maar zij doet het." Méxima was een graag geziene fi guur in het uitgaansleven van Bu enos Aires. Videobeelden die SBS6 in het najaar 1999 uitzond, tonen Méxima rokend en drinkend tij dens een party. 'Feestbeest' of niet, Méxima kan geen gebrek aan ambitie worden verweten. Op haar achttiende ging ze economie studeren aan de Ka tholieke Universiteit van Argenti nië. Vanaf het eerste studiejaar had ze bijbanen, onder meer bij de Bank of Boston in Buenos Ai res. Over haar liefdesleven in die tijd is niet veel bekend. Volgens sommige bladen had Méxima ge durende zeven jaar een vaste vriend, een Italiaan die in Argenti nië woonde. Ze was in ieder geval vrijgezel toen ze op haar 25ste de studie afrondde en naar New York vertrok. Méxima werkte tijdens haar vierja rig verblijf in New York voor drie banken. Hoewel ze tussendoor en kele periodes zonder werk zat, leidde Méxima ook in New York geen doorsnee leven. In haar vrije tijd winkelde ze graag in exclusie ve zaken en ze had een abonne ment op een dure sportschool. Na werktijd werd ze geregeld per li mousine opgehaald voor een date. In 1999 deelde ze officieel haar woning met de Amerikaan Dieter Zimmerman die vermoedelijk eni ge tijd haar vaste vriend was. Zijn achternaam stond nog bij de bel van Méxima's appartement toen zich daar in het najaar de eerste Nederlandse journalisten meld den. Zimmerman had waarschijn lijk al enige tijd daarvoor zijn boel tje gepakt. Betrokkenen prijzen de manier waarop Méxima vanaf het begin is omgegaan met het circus waarin ze door haar nieuwe relatie be landde. Haar houding tegenover de pers, die haar na enkele maan den in New York belaagde, was professioneel. „Ze is aardig, maar gereserveerd, georganiseerd. Ze weet wie ze is", was de eerste indruk van docente Hanny Veenendaal die door Méxi ma zelf werd gebeld met het ver zoek haar Nederlands te leren. Uit Veenendaals gepubliceerde dag boek blijkt dat haar pupil eerst de kat uit de boom keek. Later nam Méxima een pond drop voor haar mee uit het land van haar prins. Veenendaal concludeerde: 'Ze is een lieverd'. Méxima hield zich volgens de docente goed staande onder alle druk. „Knap dat ze zichzelf blijft. Dat al die aandacht haar niet naar het hoofd stijgt." In het voorjaar 2000 koos Méxima duidelijk voor Willem-Alexander door naar Brussel te verhuizen. Méxima is weieens een tweede Diana genoemd, maar die vergelij king gaat volledig mank. Niet al leen heeft Méxima voor haar hu welijk veel meer levenservaring opgedaan dan de verongelukte Britse prinses, ze is vooral veel zelfbewuster. Van haar gezonde portie zelfver trouwen gaf Méxima al blijk tij dens haar eerste officiële optreden in Nederland, de aankondiging van de verloving op 30 maart 2001. Ze had geen Lady Di-achtige verle gen blik, maar trad eerder nieuws- gierig pers en publiek tegemoet. Ze verschool zich, ook bij pijnlijke vragen, niet achter haar verloofde. „Dat vind ik heel erg, meneer", zei ze rustig toen de zoveelste journa list viste naar haar gevoelens over de afwezigheid van vader Jorge op het huwelijk. En ook bij latere in terviews wist zij geregeld de situa tie te redden. Willem-Alexander verstart bij een pijnlijke vraag, ter wijl Méxima met een diplomatieke uitlating weer lucht geeft aan de conversatie. Ze blijft ook trouw aan zichzelf: Méxima danst en 'zal blijven dansen'. 'Koningschap met verdieping' spreekt haar aan, maar intellectu eel gezien had ze elders op de aardbol meer van haar leven kun nen maken. Met minder weelde, maar met behoud van privacy. De toekomstige koningin lijkt de klus aan te kunnen. De Argentijnse heeft de kwaliteiten die haar ge knipt maken voor een baan bij 'baas' Alexander: slim, aantrekke lijk, zelfbewust, ondernemend en vastberaden. Al zal ze wellicht het motto in haar achterhoofd hou den dat ze op haar zeventiende al in haar jaarboek schreef: 'Er zijn geen doornen zónder rozen. Er zijn geen rozen zonder doornen.'

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 43