$K ••J Allemaal net iets anders -%si 1 &G'; M&Y-: fe t De liefdesgeschiedenis van Willem-Alexander en Maxima IS r -,>.■■-■ iv:. my<- ^-5- v* ^f.- 40-«1 j in Zuid-Argentinië. Foto: GPD/Gabriel Defelice Letterlijk 'flechazo', liefde op het eerste gezicht, was het niet tussen Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta. Maar na een eerste gesprekje in het broeierige Sevilla, voorjaar 1999, was het raak. De kroonprins lokte de Argentijnse naar de dansvloer en liet haar niet meer gaan. Die voortvarendheid is typerend voor de romance die zelfs niet werd getemperd door het rumoer rondom de 'foute' schoonvader. Nog geen twee jaar na Sevilla kwamen de verlovingsringen tevoorschijn. door Bernice Breure Bij hoofdpersonen in een sprookjeshuwelijk gaat het er allemaal net iets anders aan toe dan bij 'normale' liefdesge schiedenissen. Dus kwamen Wil lem-Alexander en Maxima elkaar in april 1999 niet tegen in de kroeg of op het werk, maar op een exclusief feest tijdens de Feria deAbril, de jaarmarkt in het Spaanse Sevilla. Ze zijn door gemeenschappelijke vrienden uitgenodigd, maar kennen elkaar niet. Maxima twijfelt of ze zal gaan, ze is al zoveel van huis ge weest de laatste tijd. Pas twee dagen voor vertrek hakt ze de knoop door, een beslissing met vergaande gevol gen. Aan haar reis kleeft al een koninklijk luchtje door het gezelschap van een jonge prins van Liechtenstein en een nazaat van de hertog van Alva, beiden bevriend met de Spaanse koninklijke familie. Tijdens de jaar markt vinden veel besloten feesten plaats waar ook blauw bloed zijn opwachting maakt. Op een dergelij ke fiësta wordt Maxima voorgesteld aan de troonopvolger van Neder land. ,,Ik vond hem maar niks", biechtte ze later op. Willem-Alexander kijkt namelijk nogal verstoord als de Ar gentijnse met een fotocamera in de aanslag het feest betreedt. Zij vraagt zich daarop geërgerd af 'Wie is die man?' en keert hem de rug toe. Maar na een eerste gesprek slaat de vonk over. De kroonprins vraagt haar ten dans, en laat haar de rest van de avond niet meer los, vertelt een andere aanwezige later. Een onorthodoxe vakantieliefde lijkt op te bloeien. Maar lang tijd om er van te genieten, hebben ze niet. Méxima moet na drie dagen weer naar New York en de plicht roept de kroonprins terug naar zijn kikker landje. Maar door moderne ver- voers- en communicatiemiddelen blijkt de prille liefde bestand tegen een afstand van duizenden kilome ters. Internetverkeer De eerste weken na hun ontmoe ting komt er tussen 'New York' en 'Den Haag' een driftig internetver keer op gang. Ook bellen ze veel. „Wel drie, vier uur op een dag", ver tellen ze later voor tv-camera's. Drie weken na Sevilla heeft Willem- Alexander een bruiloft van vrienden in The Big Apple, en hij knoopt er direct een afspraak met Maxima aan vast. De eerste maanden speelt de ro mance zich nog in het geniep af. 'Alexander', zoals Méxima hem noemt, pakt een paar keer de Con corde naar New York, maar meestal vliegt zij naar Nederland. De pers krijgt pas lucht van de nieuwe vriendin van de prins wanneer de Argentijnse zich in de zomer aan sluit bij de traditionele vakantie van de Oranjes in het Italiaanse Taver- nelle. Hier maakt een fotograaf de eerste - wazige - plaat van de prins die met een onbekende blondine verliefd over de railing van opa's jacht hangt. In de roddelbladen vol gen snel meer kiekjes van de myste rieuze dame die haar hand zo vrije lijk op het dijbeen van de prins laat rusten. Toch duurt het nog tot eind augus tus voordat haar identiteit wordt onthuld, en Méxima zich pas goed de consequenties van haar partner keuze realiseert. De eerste maanden houdt Maxima zelfs voor haar ou ders de 'bijzondere levensopdracht' van haar nieuwe vriend verborgen. „Eerst zei ik dat hij advocaat was, later consultant", vertelt ze later. Als ze bijna verstrikt raakt in haar leu gens, vertelt ze hen de waarheid. 'Ben je helemaal gek geworden?', is de eerste reactie van haar ouders. Ze komen snel daarna poolshoogte nemen in New York. Hoewel ze voor hun dochter eigenlijk 'iets an ders' in gedachten hadden, keuren ze de relatie goed. Omdat ze Maxi ma 'zó blij en zó gelukkig' hebben gezien. De eerste kennismaking tussen pa en ma Zorreguieta en de kroonprins vindt plaats in Bariloche, een ski oord voor welgestelde Argentijnen in de Andes. Als goed katholiek laat Jorge Zorreguieta die 'Guillermo- Alejandro' niet op de kamer van zijn dochter slapen. De kroonprins krijgt een eenvoudig hout betimmerd ka mertje met een stapelbed in de hoek, zo wil het verhaal. Willem-Alexander besluit in augus- Aan het begin van 2001 wensen Maxima en Willem-Alexander elkaar in Bariloche (Patagonië) een gelukkig nieuwjaar. Twee weken later zal de kroonprins zijn vriendin ten huwelijk vragen. Foto: GPD tus geen verstoppertje meer te spe len en neemt Maxima mee naar een bruiloft van vrienden in Noord-Bra bant. Na publicaties in De Telegraaf en de Volkskrant erkent de Rijks voorlichtingsdienst de bijzondere 'vriendschap' tussen het tweetal. Maxima gaat ondertussen voortva rend te werk; al aan het einde van die eerste zomer begint ze in New York met lessen Nederlands. Haar docente Hanny Veenendaal zal ove rigens door het hof nooit meer voor zo'n klus worden ingeschakeld; Veenendaal publiceerde dagboek fragmenten over de bezoeken van deze bijzondere pupil. De geliefden reizen lustig op en neer totdat eind 1999 de grote vuur doop volgt. Maxima gaat mee met de bijna voltallige koninklijke fami lie naar India. Over deze millenni umtrip doen veel geruchten de ron de. Willem-Alexander zou hier met zijn broers een stevige aanvaring hebben gehad over zijn partnerkeu ze. De discussie over het 'foute' ver leden van Maxima's vader als staatssecretaris en onderminister van landbouw tijdens de Videla-dic- tatuur is dan al flink op gang geko men. Maar de nieuwe liefde van de prins weet de familie toch voor zich te winnen. Koningin Beatrix, door gaans niet gezien als de ideale schoonmoeder, gaat tijdens deze reis 'om'. „Misschien is die Maxima zo gek nog niet", zou ze volgens een roddeljournalist hebben opgemerkt tegen een hofdame die loslippig bleek. In het millenniumjaar ontwikkelt de relatie zich verder in een sneltrein vaart. Maxima wordt in januari 'be trapt' in een Amsterdams café in het gezelschap van prof. Halber- stadt en diens dochter. Het is dui delijk dat de inburgering is begon nen, en het verre New York is niet handig als standplaats. Méxima vraagt haar werkgever Deutsche Bank om overplaatsing. Ze strijkt enkele maanden later neer in Brus sel om daar in nog betrekkelijke anonimiteit de Europese cultuur op te snuiven. Ze heeft inmiddels al een hofdame, mevrouw O. Gaar- landt-van Voorst van Beest, toege wezen gekregen om haar wegwijs te maken in de koninklijke wereld. Aan een gerenommeerd taleninsti tuut in Spa spijkert ze haar Neder lands verder bij. Als tv-terriër Willi- brord Frequin haar in de Belgische hoofdstad vraagt naar de verkering en haar vaders verleden, blijkt dat ze de taal al aardig machtig is. „Ik mag u niets zeggen", klinkt het hel der en beleefd. Valentijnsdag in Parijs, een wandel vakantie in Lech, jagen in Honga rije; hoewel het paar nu een stuk dichter bij elkaar woont, knijpt het er regelmatig tussenuit. Sportieve vakanties hebben de voorkeur. Half november brengt het echtpaar Zor reguieta een bezoek aan koningin Beatrix en prins Claus. Ze ontmoe ten ook prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Tijdens de Olympische Spelen in Sydney die door Willem-Alexander worden bijgewoond, laat Méxima zich niet zien. Maar in het bijzijn *9 van de Nederlandse sporters hangt de verliefde kroonprins regelmatig met haar aan de telefoon. Hun tweede gezamenlijke kerst brengen Alexander en 'Maxi' door in Zuid-Argentinië, in gezelschap van pa en ma Zorreguieta. Een foto graaf legt een knus boottochtje van het paar met Jorge Zorreguieta vast. De snapshots van een innig zoe nend stel op oudejaarsavond zelf, verraden dat ook voor het komend jaar weer grote plannen op stapel staan. Triomf Terwijl begin 2001 Nederlandse po litici zich steeds meer opwinden over het verleden van Maxima's va der, geeft koningin Beatrix het paar eind januari een duidelijk bewijs van goedkeuring. Maxima maakt aan de arm van Willem-Alexander haar opwachting bij het verjaar dagsfeest van de vorstin in het Ste delijk Museum in Amsterdam. Dit is haar grote triomf, want voorgang ster Emily Bremers werd bij derge lijke bijeenkomsten hooguit door een zijdeur naar binnen gesmok keld. Want officieel is 'vriendin-van' onvoldoende status voor een pu bliek optreden. Wat bijna niemand dan weet, is dat Willem-Alexander zijn vriendin al twee weken daarvoor ten huwelijk heeft gevraagd. Op 19 januari gaat hij tijdens een schaatstochtje, gewa pend met champagne en rozen, op de bevroren vijver van Huis ten Bosch ervoor op zijn knie. Achter de schermen wordt druk onderhan deld met Jorge Zorreguieta over zijn rol bij een huwelijksplechtigheid. De kroonprins wacht de uitkomst van de - stroef verlopende - bespre kingen niet af. Hij lijkt zich te hou den aan de voorspelling die hij op zijn achttiende deed: als het moet, laat hij voor de vrouw van zijn leven de troon schieten. Het stel heeft een drukke en stressvolle maand februari. Tussen een skiweekeinde in Zürs en een wintersportvakantie in Canada, be spreken ze de mogelijkheden om vader Zorreguieta toch bij de trou werij te betrekken. "Hidens een werkbezoek in New#ork maakt Wil lem-Alexander een blunder door de pers aan te raden meer bronnen te raadplegen, zoals een ingezonden brief in een Argentijnse krant - die van Videla afkomstig blijkt te zijn. Begin maart besluit Jorge Zorre guieta tijdens een ontmoeting met het paar en Max van der Stoel, de door premier Kok aangestelde be middelaar in deze delikate kwestie, niet aanwezig te zijn bij het huwe lijk. Op 30 maart kan dan eindelijk de verloving bekend worden gemaakt. Bij haar presentatie aan de pers ver telt Maxima in zangerig Nederlands heel verbaasd te zijn geweest over het aanzoek. Ze had bij het oer-Hol- landse samenzijn op het ijs hooguit op warme chocolademelk gerekend. Maar echt een verrassing kan dit huwelijksaanzoek niet zijn geweest. Bij dit moderne sprookje hebben de hoofdpersonen elkaar immers al heel snel als 'blijvertje' beschouwd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 41