Verlangen om te ontsnappen GESPREK VAN DE DAG Wereldsucces voor een virtuele band Alois van Liechtenstein, onbesproken 'Lawine' in bruidsboeket Het Witte Plein gaat verhuizen C1 V Steeds meer jonge tieners maken een eind aan hun leven Artikel 1 ZATERDAG 26 JANUARI 2002 MENSELIJK De rechtbank in Los Angeles heeft popmuzikant STEVIE WONDER en zijn ex-verloofde verwezen naar een bemiddelaar. De twee zijn sinds zij uit elkaar gingen verwikkeld in een financi ële conflict. Angela McAfee eist 34 miljoen euro van de 51-jarige popster, omdat die zijn belofte zou hebben gebroken haar hele leven voor haar te zorgen. Boven dien wil ze geld omdat ze van Wonder een geslachtsziekte heeft opgelopen, zo meldt The Los Angeles Times. Stevie Won ders advocaten wijzen de be schuldigingen van de hand. De rechtbank hoopt dat het tweetal er uit komt voor de volgende zit ting op 25 april. De Canadese politie is er eindelijk in geslaagd een roemruch te SERIEKUSSER in de kraag te vatten. Er werd al maanden jacht op gemaakt. De 56-jarige man kon worden gepakt toen een nieuw slachtoffer de politie wist te waarschuwen voordat de verdachte de omgeving kon verlaten. Een woordvoerder van de politie zei dat tegen de dader minstens negen aan klachten van seksuele intimidatie zullen worden ingediend, maar mogelijk veel meer. De man had het vooral voorzien op vrouwen en jonge jongens. Hij begon steevast een praatje met zijn aanstaande slachtoffer, deelde complimentjes uit, stak zijn hand toe en trok vervolgens de persoon naar zich toe om die te onhelzen en een ongewenste kus op de lippen te drukken. Een politieman zei nog geen idee te hebben waar om de man, die inmiddels door de pers 'de gekke kusser' was gedoopt, het deed. Eenderde van de Nederland se TOPMANAGERS is in zijn of haar hart republikein. Toch vindt maar 13 procent dat Nederland daadwerkelijk een republiek moet worden; 87 procent is voor handha ving van de huidige monar chie. De topbestuurders vin den wel dat het koninklijk huis het Nederlandse be drijfsleven actiever moet pro moten in het buitenland. Dit blijkt uit een enquête van werkgeversvereniging VNO- NCW onder 122 topmana gers van de 500 grootste Ne derlandse ondernemingen (op basis van personeelsom vang wereldwijd). Het onder zoek werd begin december 2001 gehouden. Voor het handhaven van 'de Oranjes' voeren de topmanagers rede nen op als 'het is altijd al zo geweest, het is altijd goed gegaan, dus laat het nu maar zo'. Van de topmanagers is 84 procent tevreden over het functioneren van koningin Beatrix. Slechts 6 procent is ontevreden over haar. Bijna de helft vindt dat de vorstin het beter doet dan indertijd haar moeder Juliana. Willem-Alexander heeft negen collega's in Europa. Wie zijn zij en wat doen ze? Een serie portretten van de troonopvolgers. Vandaag de zesde aflevering; Alois van Liechtenstein. De keurigste en minst bespro ken troonopvolger van Europa is ongetwijfeld Alois, 'Prinz von und zu Liechtenstein'. Van hem geen foto's met schaars of ge heel ontklede jonge dames, geen berichten over wilde fees ten in het voorvaderlijke sprook jeskasteel in het hartje van Va duz, of slemppartijen in een exotisch oord. Alois (11 juni 1968) is reeds vader van vier kinderen, en de weinige foto's die van hem de ronde doen, to nen een voorbeeldige pappa met zijn kroost, tijdens de natio nale feestdag of bij een kerk dienst. Alois, getrouwd met her togin Sophie, een afstammeling uit het illustere Beierse vorsten huis, is kortom een nachtmerrie voor iedere roddeljournalist. Toch is het leven van de voor malige tweede luitenant van de Britse Coldstream Guards niet zo saai als het voor buitenstaan ders op het eerste gezicht mag lijken. De vorst van het minis- Foto: PR taatje Liechtenstein heeft daad werkelijk nog wat te regeren. En 'Zijne Doorluchtige Hoogheid' Hans Adam II, de vader van Alois, wordt niet moe om zijn soms wat ongehoorzame parle ment daar steeds weer aan te herinneren. Hij wil al meer dan tien jaar dat de grondwet wordt aangepast om hem nog wat meer zeggenschap te geven. Het parlement wil het tegenoverge stelde. Het tegenstribbelen van de Landtag begint hem inmiddels de keel uit te hangen en de laat ste jaren heeft Hans Adam her haaldelijk gedreigd af te treden. De zakenman-vorst zou zich dan alleen nog met zijn eigen - omvangrijke - zaken bemoeien en Alois, als veertiende vorst, aan het bewind laten. De familie Von und zu Liechtenstein is puissant rijk, beheert een enor me kunstcollectie en heeft veel belangen in het naburige Oos tenrijk. De grootvader van Alois was de eerste vorst die zich ook daadwerkelijk in het land vestig de. Tot die tijd bestuurde de fa milie het grondgebied met de grootte van Texel vanuit Wenen. Hans Adam (56) heeft echter nog een belangrijke klus te kla ren. Liechtenstein staat steeds vaker in een kwade reuk vanwe ge de soepele wijze waarop cri minelen en andere duistere lie den er hun financiële zaken kunnen regelen. Hans Adam vindt dat onterecht en boven dien hypocriet - het geld is vol gens hem al geschoond voordat het in een van de Liechtenstein se postbusfirma's of banken verdwijnt. De beschuldigingen zijn nog niet alle weerlegd, Alois kan dus nog wel even in de ano nimiteit blijven. Hans Jacobs Actiecomité Het Witte Plein heeft het Spui in Amsterdam opgegeven als demonstratie- plek tijdens het huwelijk. Burgemeester Cohen heeft de actie op het Spui verboden. „We willen geen problemen. Daarom hebben we onder protest toch maar voor het Koningsplein gekozen", al dus een woordvoerder. Het comité heeft duizenden gul dens uitgegeven voor het drukken van flyers en affi ches. De gemeente kan daar voor een rekening verwach ten. Ook dient het comité een klacht in bij de Nationale Ombudsman omdat het maanden duurde voor Cohen reageerde op de aanvraag. Ze is wit en oer-Hollands. Rijk bedeeld met bloemblaadjes en zeer lang houdbaar. De koninklijke roos Avalanche (wat zovee betekent als lawine) zal door hoofdarrangeur Johan Weisz uit Zaandam gebruikt worden in de boeketten en bloemstukken voor het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima. 'Lawine' groeit in een kas in Obdam. Een prachtroos, aldus kweekster Bemadette Bijman. Er zijn maar vier rozenkwekers in Nederl die deze roos in het assortiment hebben en Bijman hoort bij top als het gaat om de kwaliteit. „Onze rozen bleven laatst bij e< >lj test van de veiling 22 dagen goed tegen andere maar vier daget Dat zegt iets over de kwaliteit. Het is een echte Hollandse roos van een Hollandse veredelaar. Past prima bij de Argentijnse ducten die de arrangeur wil gebruiken", aldus de rozen "I* Gi tijnse pro nkweek- Kweekster Bernadette Bijman met een bos Avalanche-rozen. GPD/Marcel Rob Ivo (rechts) en Pim van de Horst. Foto: United Photos de Boer/Michel Schnater Ze bestaan eigenlijk alleen maar virtueel. Op het internet. Ze kunnen niet zingen, vinden ze zelf. Ze zijn geen grote muzikale talenten en hun liedjes gaan he lemaal nergens over. Toch ma ken de tweelingbroers Ivo en Pim van de Horst (26) uit Hoofddorp met hun band Irish Whip deze maand hun debuut op de radio. De Australische ra dio wel te verstaan. De twee mannen danken hun succes geheel aan het internet. Op hun zelfgemaakte site ww- w.irishwhip.com creëren ze een ware hype rond de popgroep die maar uit twee mensen be staat: Pivo en lm ('beetje flauw, Ivo leende de P van Pim'). Be zoekers van de site krijgen de in druk met een serieuze band te maken te hebben en kunnen cd's en t-shirts bestellen. De teksten van alle liedjes zijn er te vinden. En men kan zich abon neren op een nieuwsbrief waar mee 'fans' op de hoogte worden gehouden van het wel en wee van Irish Whip. Moeilijk voor te stellen dat hier geen echte band maar twee hobby-ende broers achter zit ten. „Jaren geleden zijn we wel begonnen als echt bandje met een drummer en een bassist en zanger", vertelt Pim. „Maar het was moeilijk om allemaal tijd te vinden om te oefenen en toen uiteindelijk de drummer ver huisde en de bassist vertrok, zijn we er maar mee opgehouden. Omdat we wel wat met muziek wilden blijven doen, zijn we zelf op onze slaapkamer wat gaan spelen. Ik schrijf de teksten en Ivo speelt gitaar en zoekt de drum erbij in de drumcompu ter. Ik niet kan zingen, dus alle zang is een soort zwaar ge grom." „De internetsite is eigenlijk ook voor de lol ontstaan. Een vriend maakte zelf sites en daar heb ik wat van afgekeken. Het is van zelf steeds groter geworden", al dus Ivo. In 1998 maakten de twee hun eerste cd. Gewoon op een overschrijfbaar cd-tje. De muziek wordt opgenomen door een microfoon in de stereo te pluggen en spelen maar. „We maakten die eerste in anderhal ve maand. En dat is te horen ook. De apparatuur die we toen hadden was slecht, dus er klin ken ook piepen tussendoor", al dus Ivo. Inmiddels zijn er nog vier cd's gemaakt. Vooral voor henzelf. „Wij hebben alletwee een exemplaar, maar als iemand een cd van onze website bestelt, moeten we hem snel nog kopië ren." De site trekt bezoekers uit de hele wereld. Het was de naam van de band die de interesse van de Australische radio opwekte. Pim: „We kregen een e-mail van een groot radiostation uit de Au stralische hoofdstad Canberra dat vooral veel Ierse muziek draait Zoekend op het internet waren ze onze site tegengeko men. Op onze vijfde cd hebben we wat oude Ierse teksten op muziek gezet. Alleen maar om dat we geen zin hadden om zelf teksten te schrijven. Maar door onze naam en die teksten dacht het station dat wij een Ierse mu ziekgroep waren." De naam Irish Whip is echter afkomstig uit het worstelen dat midden ja ren '80 veel op televisie was. „Wij keken daar altijd graag naar. Als een worstelaar iemand in de hoek gooide, heette dat een 'irishwhip'." Toch hebben Ivo en Pim het station een cd opgestuurd. „Ik denk dat ze wel geschrokken zijn toen ze het hoorden, maar de presentator stuurde toch een berichtje terug dat hij ons in ja nuari op de radio zou draaien." Een mooi succes, maar de broers zien het niet gebeuren dat Irish Whip 'in het echt' gaat doorbreken. „We hebben wel eens gespeeld op een feestje van onze eigen atletiekclub maar dat werkt niet echt, met z'n tweeën optreden zonder zangkwalitei ten. Bovendien waren er meer mensen die het niets vonden dan die enthousiast waren. Vooralsnog blijven we op inter net actief en nemen we nog cd's op, zelfs al zou niemand er meer naar luisteren. Gewoon voor de lol." Maaike Oppenkamp Wat zijn de meest i>oorkomende redenen tot suïcide? „We kunnen dat natuurlijk al leen vragen aan jongeren die een poging hebben gedaan. Het blijkt dat vijftig procent eigenlijk helemaal niet dood wil. Het lijkt een cliché maar het is wel waar: een suïcidepoging is vaak een enorme schreeuw om hulp. Of een diep verlangen om te ont snappen aan een ondraaglijke situatie. Een zelfmoordpoging geeft dan een opening om eens serieus wat te doen aan de ach terliggende problematiek. Als we naar de geslaagde suïci- depogingen kijken dan blijkt dat >e i it ek )e lei lie dan ook, is niet toegestaan. Ik gun ieder zieke liet allerbeste. Maan gehandicapten een expliciete plek in ar i 1 krijgen, waarom niet topsporters? Of )J deren, kunstenaars, pedofielen, daklou Hoe voller dat artikel wordt, hoe legert strekking. Het woord allen (Allen died in Nederland bevinden) is duidelijk gt noeg. Hoe meer je dat woord omschrift hoe vager de betekenis ervan wordt. En dan nog dit: Artikel I legt de rechtsff m lijkheid van alle mensen vast. Maar cm m op datzelfde artikel kunt gaan beroeps Z( een abortusdiscussie of, trivialer nog. u neer er een geliandicaptenlift moet wor 0 aangelegd, dan hol je een moreel hoog- staand artikel uit tot een centenregeltje. Ik weet niet of die motie Rouvoet al aa nomen is. Zo niet, dan ontraad ik de 71 mer deze motie. ar n, ig, Onlangs sprongen in België twee meisjes samen van een flat, een wisse dood tegemoet. Nog geen week later pleegde een jongen op dezelfde wijze zelfmoord. Wan hoop drijft jaarlijks in Nederland gemiddeld 45 tieners de dood in. En die tieners worden steeds jon ger. Sommigen hebben een talent voor geluk, anderen een aanleg voor wanhoop. Maar als een tie ner zich van het leven beneemt, is er altijd meer aan de hand dan een genetische aanleg. Zo als ook vrijwel nooit een slecht cijfer of een voorbije liefde de oorzaak is van een suïcide of een poging daartoe. Meestal is er sprake van een combinatie van vele factoren. Dat stelt Dr. Ella Arensman van de Universiteit Leiden. Het ver baast Arensman zeer dat we - met alle communicatiemidde len voorhanden - vandaag de dag nog steeds niet goed in staat zijn adequate hulp te bieden om suïcides bij jonge mensen te voorkomen. „Vooral de uitbrei ding naar de groep van jonge tieners is verontrustend. We spreken dan over meisjes en jongens van elf, twaalf en der tien jaar." Hoe depressiefis de puber? „Juist in de puberteit is er nogal eens sprake van langdurige sombere periodes. Als de omge ving dat gedrag niet serieus neemt, kan het fout aflopen. Want in die periode is alles de eerste keer en die gevoelens zijn vaak heel intens. Het eerste fa len op schooL De eerste afwij zing in de liefde. Als je ouder wordt weet je dat ook het vallen in de bodemloze put van ver driet weer over gaat." 90 procent van de jongeren voorafgaand aan de suïcide gro te psychiatrische problemen had. Hetzij in een depressie zat, hetzij kampte met extreme ang sten of overmatig alcohol en drugsgebruik. Ook ervaringen met lichamelijke mishandeling en seksueel misbruik zijn nogal eens aan de orde." Is suïcide cultureel bepaald? „In Europa zie je grote verschil len. In Finland en Hongarije hebben bijvoorbeeld veel meer suïcides plaats dan in Italië. Ne derland en Engeland zitten on der het gemiddelde. België zit weer iets boven het gemiddelde. In de regio Haaglanden is pas bekend geworden dat autochto nen minder zelfmoordpogingen doen dan allochtonen. En dat Hindoestaanse meisjes en jonge vrouwen weer relatief vaker een poging doen dan andere etni sche groepen." Heeft de moderne tijd invloed op suïcides? „Daar ben ik van overtuigd, maar nogmaals: het is altijd een combinatie van factoren. De ei sen die worden gesteld, zijn steeds hoger en dwingender. Het leven kan vaak hard zijn voor jongens en meisjes van dertien. Als je dan als puber al een negatief zelfbeeld hebt en je bent niet in staat die gevoelens te relativeren en om te buigen, dan kan een slecht rapportcijfer nogal eens de aanleiding zijn tot zelfmoord." Is zelfmoord een veel voorko mende doodsoorzaak bij jonge ren? „Statistisch gezien is het de tweede doodsoorzaak. Maar dat wil ik nuanceren. Bij deze leef tijdsgroep zijn de fatale ziekten nog niet zo vaak in beeld. Daar naast denk ik dat de cijfers van het CBS ietwat geflatteerd zijn. Jongens benemen zich nogal eens het leven door hard te rij den. Voor ouders is het natuur lijk heel pijnlijk om zich neer te leggen bij het feit dat hun kind zelfmoord heeft gepleegd. Een verkeersongeval als doodsoor zaak is voor ouders dan 'meer acceptabel'." Suïcideren jongens zich vaker dan meisjes? „Ja, volgens de cijfers van het CBS bijna 2,5 maal zoveel. Maar dan praten we dus over de ge slaagde suïcides. Meisjes doen weer vaker een poging. De afge lopen tien jaar blijft het aantal van de ongeveer 45 geslaagde suïcides in Nederland stabiel. Dit komt neer op 7 per 100.000 van de bevolking in deze leef tijdgroep. Het aantal pogingen is zeker vele malen hoger. Wat zijn de methoden? „Verhanging, geneesmiddelen, voor de trein springen, opzette lijk verkeersongeluk, verwon ding met een scherp voorwerp, verdrinking en sprong van grote hoogte. Het blijkt dat de be schikbaarheid van middelen heeL belangrijk kan zijn. In En geland bijvoorbeeld namen suï cides en pogingen daartoe drastisch af toen paracetamol niet meer in grote ouderwet se potten te koop was. Waarmee ik niet zeg dat die grote potten de oorzaak waren, maar als na een lan ge periode van somberheid er ineens een impulsieve drang komt en er dan ook nog vol doende middelen zijn, kan dat net de druppel zijn die iemand doet besluiten daadwerkelijk zelfmoord te gaan plegen." Kun je een zelfmoord zien aan komen? „Niet altijd, maar als een tiener langere tijd serieuze depressieve klachten heeft, zichzelf terug trekt en geen interesse meer vertoont in zijn omgeving, moet de ouder of de leerkracht alert worden. Tieners die van plan zijn zichzelf van het leven te be nemen, zeggen dat overigens vrijwel nooit tegen hun ouders of andere volwassenen. Meestal nemen ze een leeftijdgenoot in vertrouwen." Hoe kun je helpeti? „Vaak meer dan je denkt. 'f Door heel serieus te heen draait, wordt de afstan es steeds groter en ben je als 0 lei of hulpverlener op de verkee ui weg. Zo'n gesprek kun je na- ze tuurlijk alleen voeren ais ere vri vertrouwensband is. Ook da 1 nog is het balanceren. Maar ot is overduidelijk aangetoond ie het bespreekbaar maken leid i\ tot het voorkomen van suïci of een poging daartoe. J Irene Nieuwenhuijse ;f De Stichting Korrelatie heefl ciaal voor jongeren die kamp met depressieve gevoelens ei website. Via www.zwaarwee kunnen tieners alle informati krijgen over ondermeer het v schil tussen een dipje en eerv pressie. Ook is er een speciaal iefoonnummer: 0900- 1450 (22 cent per minuut). Nog één affaire uit 2001 afhandelen. En dan kan dat jaar wat mij betreft defini tief opgeborgen worden. Het gaat over aanpassingen van Artikel 1 van onze grondwet. Dat artikel luidt zo: Allen die zich in Nederland bevinden wor den in gelijke gevallen gelijk behan deld. Discriminatie wegens godsdienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras, geslacht of op welke grond dan ook, is niet toegestaan'. Die discriminatietoevoeging - hij staat trouwens pas sinds 1983 in de wet - is ei genlijk vreemd. Want als je zegt dat allen gelijk behandeld moeten worden, dan hoiidt dat toch al in dat discriminatie ver boden is. Het lijkt mij een soort 'beter mee verlegen dan om verlegen'-regeltje. Ook de uitdrukking 'op welke grond dan ook' maakt op mij geen sterke indruk. Net of de wetgever bang is iets vergeten te zijn. Dat was hij kennelijk ook, getuige een wet die in 1994 van kracht werd: de Wet Gelijke Behandeling. Hoofdstuk 1: Gelijke behan deling van persotien ongeacht hun gods dienst, levensovertuiging, politieke ge zindheid, ras, geslacht, nationaliteit, he tero- of homoseksuele gerichtheid of bur gerlijke staat De gelijkenis met Artikel 1 valt op. Alleen 'welke grond dan ook' wordt nu omschre ven als 'nationaliteit, hetero- of homoseksu ele gerichtheid en burgerlijke staat'. Er was indertijd om die omschrijving nogal wat te doen. Zwarte kousenscholen klaagden dat zij op die manier gedwongen korfden wor den om homoseksuele leerkrachten aan te nemen. Anderen, waaronder ik, vonden dat de wet overbodig was, omdat het allemaal toch al in Artikel 1 van de grondwet stond. En hoe meer je gaat omschrijven wie er niet gediscrimineerd mogen worden c.q. gelijk behandeld moeten worden, hoe meer de nadruk valt op bevolkingsgroepen die er niet bij staan. Dat bleek ook wel. In 1993 al protesteerden gehandicapten dat ze niet met name genoemd werden in de Wet Gelij ke Behandeling. Nu de wetgeving op het ge bied van abortus en euthanasie verruimd is, vreesde de Gehandicaptenraad dat het leven van (ongeboren) gehandicapten wet telijk niet voldoende beschermd is. Opname in Artikel 1 van de grondwet zou een juridi sche steun in de rug zijn. Ook meer alle daagse discriminatie - zoals 20% van ge handicapte sollicitanten kan de werkplek niet in - zou op die manier grondwettelijk kunnen worden aangepakt. Eind vorig jaar kreeg de Gehandicapten raad zijn zin. Het Tweede Kamerlid Rou voet (ChristenUnie) diende een motie in die tot gevolg heeft dat de tweede zin van Arti kel 1 er zo uit komt te zien: Discriminatie wegens godsdienst, levensovertuiging po litieke gezindheid, ras, geslacht, handi cap, chronische ziekte, of op welke grond

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2