NOS zendt Winterspelen bijna in zijn geheel live uit MEDIA Hochzeit Fieber bevangt oosterburen Mans kreeg veel terug door ramp Er kan er maar één de baas zijn mannende inale van portquiz atjesmakers r )oekvorm ZATERDAG 26 JANUARI 2002 irsum - „De beste sport- uit de geschiedenis, nzinnig. Moeilijke vra- Mooie beelden. Het et stond soms in ihn han- Het lijkt wel of Jack van sttler de topper Ajax -Feye- ■d van commentaar voor- maar hij heeft het over ROS Sport Quiz die van- nd al weer zijn laatste uit- ling beleeft. Van Gelder is resentator. Gelder: „Doordat er goe- eelden worden gebruikt e vragen echt moeilijk i blijft het voor de kandi- ~e n maar ook voor de kij- thuis een waanzinnig in- isant programma". Het ramma wordt met ruim onderdduizend kijkers nog eens behoorlijk goed ken. latste aflevering wordt lQ meteen de spannendste, de eerste keer haalt een idaat de gouden finale, dan op weg naar de van honderdduizend en komt een heel eind, Van Gelder. jortquiz bestaat uit twee i, een kwalificatieronde drie spelers waarvan er doorgaat naar de finale, ie speler daarin een fout roord geeft, is het spel liddellijk afgelopen en er een nieuwe kwalifica- ade met drie nieuwe rs. Heeft de finalekandi- wel alles goed, dan kan ch plaatsen voor de zil- en de gouden finale, wil winnen, dient van al- irkten thuis te zijn. Van en „De meeste kandida ten veel van één sport, loor vallen veel andere :n in het water. Eigenlijk ten we meer kandidaten g met een hele brede :ennis. Iedere vraag t ingeleid door een frag- of een foto. Dit zorgt le ene kant voor heel ie beelden, maar aan de kant haalt het de snel- uit het programma dat cwartier duurt. e snd seizoen hoopt de a i een nieuwe reeks uit te en. Dat hangt af van het iel van de netcoördina- n£ )an wil Jack van Gelder oir weer van de partij zijn. itzending van vanavond Van Gelder een fantas - e aflevering. „De kandi- wisten tot nu toe heel ran sport maar waren gespecialiseerd in één n de laatste aflevering is ?er onvoorspelbaar wat jeurt. Het water stond i mijn handen, zo span- als die quiz is". I e van Haren I Sport Quiz, vanavond, uur, Nederland 2. door Dolf Rogmans Hilversum In marathonuitzen dingen van dagelijks minimaal twaalf uur doet de publieke om roep vanuit Salt Lake City veelal live verslag van de Olympische Winterspelen. Slechts enkele wedstrijden zullen met een klei ne vertraging worden uitgezon den. De NOS pakt zowel op televisie, radio als internet flink uit met de Olympische Winterspelen. Voor alle drie de media geldt dat de verrichtingen van de Neder landse deelnemers centraal staan in berichtgeving. Verruit de meeste inspanningen wor den geleverd door de televisie ploeg van de NOS. Nederland 2 wordt van 8 tot en met 24 febru ari dan ook omgedoopt tot Olympische zender, in beeld ge bracht doordat de vijf Olympi sche ringen onder het logo van Nederland 2 komen. De uitzending begint elke dag rond 17.00 uur en duurt tot ze ker 02.00 uur. In het geval Ne derland een medaille wint, gaat de NOS door tot de uitreiking, soms pas om kwart voor vijf in de ochtend. Dat komt omdat de medailles centraal in het cen trum van Salt Lake City worden uitgereikt en niet direct na af loop van de wedstrijd. Om de tijd vol te maken, zendt de NOS dan ijshockey en kunstrijden uit. Ook komt er een dagelijks och tendprogramma vanuit Hilver sum van 07.00 tot 09.30 uur. Daarin een terugblik op de avond en nacht ervoor. Dat och tendprogramma begint in het weekeinde overigens rond het middaguur, omdat uit onder zoek blijkt dat sportminnend Nederland dan pas weer toe is aan sport. Het voor Nederland interessante schaatsen vindt bijna allemaal in de avond plaats. Daarbij is re kening gehouden met de wen sen vanuit Nederland, aldus Martijn Lindenberg, hoofd sport NOS. Op verzoek van de Ameri kanen zijn drie wedstrijden (tweemaal vijfhonderd meter dames en eenmaal duizend me ter dames) naar een uur 's nachts verschoven omdat dan Amerikanen kansrijk zijn. In vergelijking met de Zomerspe len in Sydney is de inzet van de NOS bescheiden, maar aan de Winterspelen doen dan ook veel minder Nederlanders mee. NOS-televisie stuurt 52 man naar Salt Lake City, onder wie ook vier mensen voor het Jour naal. In Hilversum werken veer tig mensen aan de Spelen. In de Verenigde Staten heeft de NOS de beschikking over drie came raploegen, een eigen 24-uurs beeldverbinding en een extra studio. Naast de schaatsbaan in het Utah Olympic Oval richt Studio Sport bovendien een mobiele studio in. Daar zullen Mart Smeets en Henk Gemser de wedstrijden inleiden en ana lyseren. Internet De intemetafdeling van de NOS heeft voor de Winterspelen een aparte site gebouwd. In totaal zestien redacteuren zorgen er voor dat internet en teletekst 24 uur worden bijgehouden. Be halve uitslagen en wedstrijdver- halen zijn er ook radio- en tv- fragmenten op de site te vinden. Inhoudelijk werkt de NOS sa men met het NOC NSF. Het NOC levert biografieën van sporters en uitslagen en mag in ruil daarvoor de spullen van de NOS gebruiken. Op de site zal geen beeld of ge luid van wedstrijden worden aangeboden, omdat het Inter nationaal Olympisch Comité dat verbiedt. De NOS houdt zich daaraan, maar mogelijk dat tij dens het schaatsen er wel eens een radioverslag doorheen slibt. Wel zijn radio- en tv-interviews met de sporters via internet te bekijken. Voor het NOS-radioprogramma Langs de Lijn gaan drie verslag gevers naar Salt Lake City. Zij besteden vooral aandacht aan het schaatsen. Het sportpro gramma Langs de Lijn op radio 1 zal van 9 tot en met 24 februa ri 's avonds van negen tot elf uur in de lucht zijn en op 14,15 en 18 februari tot twee uur 's nachts. In de ochtend wordt tij dens het Radio 1 -journaal uitge breid teruggeblikt op de avond en nacht ervoor. De schaatsploeg van Studio Sport met vlnr Herbert Dijkstra, Ria Visser, Frank Snoeks, Henk Gemser en Mart Smeets. Foto: GPD/Soenar Chamid. Duitse tv laat critici aan het woord bij huwelijk Maxima en Willem-Alexander ]k sum - De leukste uitspra- )Cln kinderen uit het popu- a[ JCRV-programma Praat vers zijn gebundeld in een lat vanaf 21 maart in de ligt. Dek heet Mam, wanneer nu de vadervlekken? Jo- f ran Gelder ontlokt jonge en uitspraken over alle- onderwerpen. De 'Hochzeit Fieber', oftewel he vige huwelijkskoorts, begint ook Duitsland danig in zijn greep te krijgen. Maar liefst drie Duitse tv- zenders doen op 2 februari live verslag van de bruiloft van Maxi ma en Willem-Alexander. Om kij kers weg te snoepen bij de con currentie worden in Duitsland populaire Nederlandse deskundo- logen als Rudi Carrell, Jessica Dur- lacher, Marijke Amado en Leon de Winter ingezet. door Berrit de Lange Hilversum - Duitsers zien Ne derland een beetje als zeven tiende deelstaat, zegt Falk Ma- deja, journalist en kenner van de Duitse media. En dus heb ben zij het recht om mee te snoepen van het sprookjeshu welijk van Willem-Alexander en Méxima. Tel daarbij het Duitse bloed dat door de aderen van onze koninklijke familie stroomt en de belangstelling voor Het Huwelijk in het 'lievelingsbuur land' is verklaard. Op 2 februari zullen ARD, ZDF en RTL live verslag doen van de plechtigheden in Amsterdam, met zo'n 150 man aan verslag gevers, commentatoren en tech nici. De zenders verwachten zo'n veertien miljoen kijkers. Om het grootste deel van die kij- kerschare binnen te halen wordt geschermd met Nederlandse 'deskundologen', die ook in Duitsland enige populariteit ge nieten. Zo zet de ZDF Rudi Car rell en historica Reinildis van Ditzhuyzen in. Concurrent ARD haalt Marijke Amado naar de studio. De ex-TROS-presentatri- ce beproeft nu haar succes in Duitsland. Ook het schrijvers echtpaar Leon de Wmter en Jes sica Durlacher zijn uitgenodigd. De ARD heeft bovendien ver Rudi Carrell becommentarieert het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima voor ZDF. Foto: ANP slaggever documentairemaker Rolf Seelmann-Eggebert in huis, die de Europese vorstenhuizen al jarenlang intensief volgt. De ARD-ploeg neemt zijn intrek in Hotel l'Europe in Amsterdam, centraal gelegen én langs de route van de gouden koets. „We zenden op 31 januari allereerst een documentaire uit over de geschiedenis van Willem- Alexander en Maxima om de kij kers, zover nog niet op de hoog te, de nodige achtergrondinfor matie te bieden voor de huwe lijksuitzending," zegt Seelmann- Eggebert. „Op zaterdag zijn we van kwart voor negen tot twee uur 's middags onafgebroken in de lucht. Dat is meer aandacht dan ooit voor zo'n evenement. De Duitsers zijn al in feeststem ming sinds het huwelijk van Constantijn en Laurentien in mei vorig jaar, waar wij als enige Duitse zender verslag van de den." Volgens de royalty-watcher zijn de Duitsers vooral geïnteres seerd in de monarchie als sprookje. „Een koninklijke fami lie spreekt toch meer tot de ver beelding dan een president. In Groot-Brittannië bijvoorbeeld zijn drie generaties opgeroeid met koningin Elizabeth. Dat zijn toch iconen in de samenleving." De Oranjes spreken nog extra tot de verbeelding omdat ze tot voor kort bij voorkeur hun part ners bij onze oosterburen zoch ten, zegt Seelmann-Eggebert. „Daarbij komt nog het ingre diënt drama. De kroonprins breekt vele harten met zijn op merking dat hij de troon zou opgeven voor zijn Maxima. En ook het Diana-effect speelt een rol, zoals bij elke mooie, jonge vrouw die trouwt met een kroonprins." Opvallende gast in de ARD-uit- zending is het auteursechtpaar Leon de Wmter en Jessica Dur lacher. „We zijn ingehuurd als deskundologen", zegt De Win ter, „als generalisten waarvan er in Nederland zo'n zestien mil joen zijn." De eindredacteur van het programma zegt het echt paar te hebben uitgenodigd om de politieke situatie in Neder land aan de Duitsers uit te leg gen. De Wmter denkt daar iets anders over: „Als deskundoloog zal ik vooral de ziekelijke kant van het hele verschijnsel mo narchie benadrukken. Het is duidelijk dat ik er geen groot aanhanger van ben." Of Jessica Durlacher er ook zo over denkt? De Wmter: „Dat hangt ervan af hoe ze wakker is geworden. Soms is ze dan ineens bevangen door het sprookjesgevoel. Mis schien ontwikkelt ze zich in de loop van de week nog tot vurig oranjeaanhangster. Het paar is genoodzaakt zijn royaltydebuut te maken op de Duitse televisie. „De Nederland se tv zal ons niet vragen, want daar is royalty het terrein van brave mensen als Maartje van Weegen. Die schiet zich nog lie ver door het hoofd dan dat ze één kritische vraag stelt. Ik kan me niet voorstellen dat in de NOS-uitzending over de huwe lijksdag enige kritiek zit." De Winter geeft toe dat er voor 2-2 nog veel kan veranderen. Hij zegt: „Misschien ga ik die dag verstikt van ontroering wel hele maal om." Concurrent ZDF Iaat in de live uitzending Rudi Carrell aan het woord, geflankeerd door Reinil dis van Ditzhuyzen, die zegt te hopen dat 'Der Rudi' veelvuldig zijn waffel houdt. „Ik denk dat ze mij gevraagd hebben omdat ik als historicus veel weet van de achtergronden, de familieban den van de koninklijke familie en de geschiedenis van bijvoor beeld het paleis op de Dam en de Nieuwe Kerk Bovendien ben ik dol op de Duitse taal. Ik be twijfel of Carrell die kennis ook allemaal heeft, maar ja er moe ten natuurlijk ook gewoon heel wat uren volgepraat worden." Carrell is een populaire entertai ner in Duitsland, zegt Seel mann-Eggebert, „maar of hij ook veel bijdraagt aan de uit straling van dit huwelijk, waag ik te betwijfelen. Mediakenner Falk Madeja zegt over hem: „Ik heb hem zelden op een smaakvolle opmerking over dit onderwerp kunnen be trappen." Slachtoffers helpen en overeind blijven in de chaos. Die twee ta ken hield burgemeester Jan Mans van Enschede steeds voor ogen, kort na de vuurwerkramp die op 13 mei 2000 zijn stad trof. „De rest kon me geen donder sche len", zegt Mans morgenavond te gen interviewer Wilfred Kemp in Tussen Hemel en Aarde. Een ge sprek over God, lot en geloof. door Martin Ruesink enschede - De katholieke kerk waarin hij opgroeide volgt hij nog met belangstelling, zij het op afstand. Jan Mans (1940, Heerlen) vindt zichzelf geen ka tholiek meer, hoewel zijn jeugd in Limburg doordrenkt was van de sfeer van de moederkerk. De kleine Jan Mans was misdie naar en omdat hij tegenover de pastorie woonde, moest hij vaak helpen bij kerkelijke plechtighe den. Jan Mans komt nog maar weinig in de kerk „Ik blijf gelovig, maar ben de kerk kwijtgeraakt." Zijn Godsbeeld? Lastig te zeggen. Hij vermoedt „dat er iets is", maar wat, weet hij niet. Toch laten het geloof en de ka tholieke kerk in het bijzonder hem niet onberoerd. Wilfred Kemp toont een opname van TV Oost, tijdens de begrafenis- dienst van brandweerman Theo Hesselink, omgekomen tijdens de ramp. „Ik heb ook geen woorden meer", zegt Mans te gen de weduwe. Mans ziet ruim anderhalf jaar later, samen met Wilfred Kemp, het tv-fragment voor het eerst. Hoewel de emotie tijdens de dienst vooral werd ingegeven vanwege het verdriet „om ie mand die dierbaar was", wer den Mans' gevoelens beïnvloed door de vertrouwde omgeving van de katholieke kerk Hij kon er op dat moment persoonlijk troost uit putten. Hij ziet de vuurwerkramp niet als lotsbestemming. De ontplof fing die 22 mensen het leven kostte en een woonwijk weg vaagde, heeft niet „zo moeten zijn". „Nee, dat geloof ik niet. Het is gewoon klungelwerk Er zijn een aantal dingen fout geregeld, fout gedaan", zegt Mans, die toegeeft dat ook de (plaatselijke) over heid steken heeft laten vallen. Kemp draait Mans niet de duimschroeven aan over diens verantwoordelijkheid voor de ramp, laat staan dat hij zich af vraagt of de burgemeester na 13 mei wel kon aanblijven. De in terviewer probeert eerder om zijn gast te ontlokken dat hij als rots in de branding boven zijn rol is uitgestegen. Mans laat die beoordeling over aan anderen, vindt dat hij niet meer dan zijn taak heeft vervuld. Hij heeft het al eerder gezegd: Jan Mans heeft twee levens, die van voor en na 13 mei 2000. De man die „opgroeide met niks, geen telefoon, geen tv, geen ijs kast, geen auto", vervolgens car rière maakte en daarvan genoot, moest zestig worden om niet zoveel belang meer te hechten aan een grote auto, een mooi huis en veel geld. „Ervaringen als de dertiende mei zetten je met twee benen op de grond." Mans zegt voor het eerst sinds lange tijd weer oog te hebben voor kleine dingen. „Ik kijk op eens naar vogeltjes." Hij heeft een vogelhuisje in de tuin opge hangen, een vijver gegraven, voert de vogels en geniet van het schouwspel dat het oplevert. „Ik heb veel teruggekregen door de ramp. Dat is wrang, maar zo is het leven wel, natuurlijk." Tussen Hemel en Aarde, morgen, 23.45 uur, Nederland 1. Documentaire over skütsjesilen bij National Geographic van grote platbodems die met vol tuig en prachtig gelakte zwaarden op topsnelheid langs een doek van typisch Hollandse landschappen varen, zal menig kijker de rillingen over het lijf doen lopen. Aan het woord zijn de schippers, die op een nuch tere eerlijke manier vertellen over dat wat zij het liefste doen: zeilen. Ulbe Zwaga, schipper van het Leeuwarder Skütsje en Allard Sijperda van de Heereveense, twee beruchte Friezen, spelen de hoofdrol in de documentaire. Ulbe zijn opa was de beroemd ste Skütsjesiler ooit. Ook Ulbe zelfheeft de wedstrijd twee keer gewonnen. Allard onderbrak een vier jaar durende zeiltrip om de wereld iedere zomer, om de Friese wedstrijd niet te hoeven missen. Hun verhaal geeft pre cies weer waar het Skütsjesilen omdraait: nostalgie, traditie, ge zelligheid en drank, en op de momenten dat het moet de har de ijzeren man uithangen. De makers van de documentaire hebben zich flink moet aanpas sen aan het zeilleven, zij konden niet zomaar overal filmen. Tij dens de wedstrijden konden zij bijvoorbeeld alleen meevaren als er genoeg wind stond. „Wij hebben nooit van ons leven zo veel naar het weerbericht geluis terd als in die twee weken", ver telt Ellen Steenbeek, uitvoerend producent. „Eenmaal aan boord moest onze cameraman hals brekende toeren uithalen. De meeste beelden heeft hij ge maakt terwijl hij op zijn rug op het dek lag, houvast vond hij door zijn voeten achter een re ling van nog geen tien centime ter te klemmen. Direct boven hem hingen de vele meters zwaar zeil." Een wedstrijd-Skütsje heeft zo'n vijftien Friezen als bemanning. Ze weten zij precies wat hun taak is. Doet iemand iets ver keerd dan wordt dat hard afge straft door de schipper. „Ik wind er geen doekjes om, als ik iets zeg dan gebeurt het ook Er kan er maar één de baas zijn en dat ben ik" verklaart Ulbe. Ook dit mag als typisch Fries worden beschouwd. „Ik vond het een verademing om met hen te wer ken. Zij draaien niet om ant woorden heen, ja is ja en nee is nee" aldus Ellen Steenbeek. Dit gegeven zit ook in de film ver werkt. Anna Tjerkstra is geboren op een Skütsje en legt uit hoe krap de schippersfamilies vroe ger woonden. „De man en de vrouw sliepen in een soort bed stede onder het achterdek Dat is een krappe ruimte, vandaar die grote gezinnen." Hij voer dit jaar voor de tweede keer als schipper voor het Skütsje van Langweer. De documentaire bevat veel spannende beelden. Toch is de actie niet van begin tot eind aanwezig. De introductie van het onderwerp gaat vrij lang zaam en ook de afbouw naar het einde toe kost veel tijd. Dit is overigens geen storende factor voor het geheel. „Het histori sche evenement moet ook te be grijpen zijn voor mensen in Ita lië en Frankrijk", verklaart Ellen Steenbeek „Skütsjesilen wordt met de documentaire aan de wereld voorgesteld. Daar hoort wel enige uitleg bij." Geesje van Haren Skütsilen: hardzeilen is morgen avond om 22.00 uur te zien bij National Geographic Channel. De bemanning van Ulbe Zwage, van het Leeuwarder skütsje aan het werk tijdens de race in Lemmer. Foto: GPD/Menno Boermans.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 29