Israël slaat hard terug na aanslag 15% ELEKTRISCH GEREEDSCHAP KORTING Leidse Argentiniëkenner Vogel komt als 'hoogleraar' in opspraak FAILLISSEMENTS LEEGVERK00P Leidsch Dagblad mitsloo keert Leefbaar Nederland nu al weer de rug toe cS9S,- zit je wel goed? Formido topman Enron egt zelfmoord age over zondheid i. ANS RESTAURANT iiINZAf NOORDWIJK i: 071362 30 38 f Palestijnse doelen gebombardeerd Warme woorden voor Maxima bij regeringsdiner Directeur kinderopvang eist openheid nekkramp Oranjegevoel in Leiden nog ver te zoeken Delft Duiven Eindhoven ALLE EN ZATERDAG 26JANUARI Leidsch Dagblad D-congres wil s in export 1 Hnderbijslag oorschoten se jachtwagens in e verdrukking t zijn medemensen |ht. wordt zelf geacht Onstuimige nacht I ril-z ion - De voormalige vice- itter van de raad van be- van het failliete Ameri- energiebedrijf Enron jisteren klaarblijkelijk jord gepleegd. Dat heeft 'P? ie bekendgemaakt. De 43- Clifford Baxter werd met ogel door zijn hoofd in n uto gevonden. Baxter nam ii vorig jaar ontslag bij En- nkele maanden voordat xlrijf instortte. h 8 krant vandaag een speciale onder de titel 'Gezondheid', de volgende onderwerpen: iring in de zorg steeds ner n kkig met een been minder ia maken wachtlijsten in de langer' mhuis niet ingesteld op mdicapt kind' gezondheidsrisico's voor IVF- eren indonatie: 'Mensen denken y( e kaalgeplukt wordt' ll( mille voor een verpleegbed I cavrouw kiest voor zorgsector re-polis doorslaand succes (advertentie) lstraat 129 (v/h De Herberg) NR. 42833 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch zaterdag 26 JANUARI 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad fCfJjSS Voor ons aanbod zie advertentiepagina's elders in deze krant! door Wilfred Simons leiden - De Leidse historicus en Argentinië kenner H. Vogel is in opspraak geraakt omdat hij ten onrechte de titel 'hoogleraar' zou heb ben gevoerd. Rector magnificus Breimer van de Universiteit Leiden heeft hem hiervoor eerder deze maand berispt. In perspublicaties en televisieoptredens over de Argentijnse priester R. Braun heeft univer sitair docent Vogel zich afgelopen week ech ter toch weer uitgegeven voor hoogleraar. Voor letterendecaan W. Blockmans is de maat 'na deze recidive' vol. „Dit is ontoelaatbaar. Wij zullen passende maatregelen tegen hem nemen." Het bestuur van de Faculteit der Letteren heeft in mei vorig jaar besloten om Vogels werkkamer in de vakgroep Talen en Culturen van Latijns Amerika (TCLA) te ontruimen. Dit is gebeurd nadat 'persoonlijke spanningen' ontstonden tussen Vogel en 'meerdere colle ga's'. Vogel heeft nu op eigen verzoek een werkkamer bij de vakgroep Geschiedenis. Dat Vogel een joodse collega de Hitlergroet zou hebben gebracht, wil Blockmans niet bevesti gen. Hij spreekt slechts van 'ongewenst ge drag op de werkvloer', dat het letterenbestuur 'hoog heeft opgenomen'. De beschuldigingen aan Vogels adres komen naar buiten nadat hij afgelopen week onder meer in deze krant beweerde dat het onder zoek van Michiel Baud over lorge Zorreguieta 'niet veel voorstelt'. Voor vakgenoten is de maat vol, nu de als 'rechts' beschouwde Vogel zich steeds meer ontpopt als verdediger van het Videlaregime. „In wetenschappelijke krin gen wordt hij niet meer serieus genomen", zegt de Utrechtse hoogleraar antropologie A. Ouweneel. Vogels voormalige baas, emeritus hoogleraar R. Buve, laat zich in vergelijkbare zin uit. „Het lijkt wel alsof hij steeds meer ra dicaliseert, naarmate hij in wetenschappelijke kring aan aanzien verliest." Vogel noemt de uitspraken van Blockmans en zijn vakgenoten 'lasterlijk' en 'totaal ongefun deerd'. „Ik heb mij nooit hoogleraar ge noemd. Journalisten, onder meer van NRC Handelsblad, hebben mij zo betiteld." Ook het verwijt van de Hitlergroet noemt hij 'waanzinnig en vergezocht'. „Dat is wat je krijgt als je de waarheid spreekt over wat er de afgelopen vijftig jaar in Argentinië is gebeurd. Ik vind dat je in een wetenschappelijke dis cussie de persoon van de argumenten moet scheiden. Dat kan kennelijk niet en dat is te kenend voor het universitaire niveau in Ne derland. De Nederlandse Latijns-Amerikaken- ners vormen een vriendenkliekje, dat elkaar de bal toespeelt." jeruzalem-afp-rtr-dpa - Israëli- sche F-16 gevechtsvliegtuigen hebben gisteravond en vannacht aanvallen uitgevoerd op Pales tijnse doelen in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever. Israëlische militairen zeiden dat de aanvallen, waarbij twee ge wonden vielen, een reactie waren op een zelfmoordaanslag gister ochtend in Tel Aviv. Daarbij raak ten 25 mensen gewond. De Israëlische luchtaanvallen waren gericht tegen gebouwen van de Palestijnse veiligheids dienst in Tulkarem en Gaza- Stad. Twee raketten verwoestten een gebouw in Gaza-Stad, waar de veiligheidsdienst van de Pa lestijnse leider Arafat militaire voertuigen had staan. Militairen zeiden tegen het Isra ëlische dagblad Haaretz dat de dacjer van de aanslag in Tel Aviv zijn actie in Tulkarem had voor bereid. De dader gebruikte bij die aanslag een spijkerbom die hij op zijn lichaam droeg. Hij overleed kort na de aanslag aan zijn verwondingen. De Amerikaanse regering deelt de mening van Israël dat de Pa lestijnse leider Yasser Arafat te weinig doet om het terrorisme uit te bannen. De VS overwegen inmiddels diplomatieke sancties tegen Arafat. President Bush zei gisteren 'zeer teleurgesteld' te zijn in diens poging om wapens naar Palestijns autonoom ge bied te smokkelen. Maar de ad viseurs van Bush zijn verdeeld over de stappen die tegen de Pa lestijnse leider moeten worden ondernomen. Vice-president Dick Cheney en het ministerie van defensie zijn er voor dat de Verenigde Staten de diplomatie ke contacten met de Palestijnse Autoriteit opschorten. Minister van buitenlandse zaken Colin Powell vindt dat echter te ver gaan. den haag - Premier Kok is er even bij gaan staan. Tijdens het regeringsdiner met prins Willem-Alexander en zijn verloofde Maxima gisteren in de Haagse Ridderzaal prees Kok Maxima voor de wijze waarop zij zich de Nederlandse taal machtig heeft gemaakt. Ook roemde hij de manier waarop ze zich inzet om 'vol overgave, open, eerlijk en oprecht' kennis te maken met het Nederlandse volk'. De regering bood het verloofde paar twee zilveren kempha nen aan, want die stonden op de wensenlijst van het paar. Foto: GPD/Phil Nijhuis door Roelf Reinders leiden - De GGD moet openheid van zaken geven over het aantal gevallen van hersenvliesontste king (nekkramp) in de Leidse re gio. Terughoudendheid met in formatie leidt tot ongerustheid onder ouders. Dat vindt direc teur M. Steenland van de Stich ting Kinderopvang Oegstgeest (SKO). „Met onduidelijkheid is niemand gediend." Bij twee kinderen die de SKO opvangt, is onlangs hersenvlies ontsteking vastgesteld die door de meningokokbacterie is ver oorzaakt. De GGD heeft de ou- EAKHOUTEN TUINMEUBELEN EN ANDERE HOUTSOORTEN Cambridge set 2 x blokstoel. 1 x bank I20cm en 1 x tafel ISOcm normaal £429!?,- FSC GOLDEN TULIP HOTEL langelaan 3, Noordwijkerhout Vrijdag 25 januari 12.00 uur tot Z1.00 uw Zaterdag 26 januari van 10.00 uur tot 18.00 uur Zondag 27 januari I van 1Z.00 uur tot 18.00 uur 1 ders van de kinderen in de groe pen waarin de twee zaten geïn formeerd over de ziekte. De GGD Zuid-Holland Noord vond het niet nodig dat ook de ouders van kinderen in de andere groe pen op de hoogte werden ge steld. Daarom heeft de SKO dat zelf maar gedaan, zegt Steen- land. Zij is niet te spreken over de te rughoudendheid met informatie van de GGD over de gevallen van meningokokken die de laat ste maanden in de Leidse regio zijn vastgesteld. „Het gaat om een erge ziekte, maar de GGD weigert iets te zeggen over het aantal gevallen in de regio." Meer openheid kan ongerust heid voorkomen, stelt de direc teur van de kinderopvangstich- ting. Zij zegt dat er onder de ou ders van kinderen die de SKO opvangt geen ongerustheid heerst. GGD-arts C. Swaan zegt dat de GGD Zuid-Holland Noord de landelijke GGD-richtlijnen volgt. De gezondheidsorganisatie is voorzichtig met informatie over het aantal gevallen van hersen- vliesontsteldng omdat ze juist bang is voor ongerustheid. ,Als we alle cijfers bekendmaken be staat het gevaar van fixatie. Er kunnen dan onterechte conclu sies worden, getrokken." Swaan zegt dat het zeker niet de bedoe ling is de indruk te wekken dat de GGD informatie achterhoudt. „We willen alleen voorkomen dat irrelevante informatie naar buiten komt." Pagina R3: 'Terughoudendheid is landelijk beleid' HET HUWELIJK Bij Hunkemöller aan de Haar lemmerstraat staan damestor so's in de etalage die slechts ge huld zijn in een oranje slip met gouden kroontje en een rood- wit-blauw bovenstukje en bij Blokker en Vroom Drees- mann zijn een paar schappen ingericht met Willem-Alexan der en Maximaprullaria. En dat was het dan. Wie een week voor Het Huwelijk in Leiden op zoek gaat naar het Oranjege voel, komt van een kouwe ker mis thuis. En het ziet er niet naar uit dat dat de komende dagen nog verandert. Het feestprogramma voor 2 fe bruari? Dat is er dus niet. De Vereniging Koninginnedag Lei den gaat op 1 februari naar het vrijgezellenfeest in de Amster dam Arena en zit op 2 februari thuis voor de buis. „Wij zijn elk jaar actief rond Koninginnedag, maar we hebben ons dus niet beziggehouden met het organi seren van festiviteiten op of rond het huwelijk. Het is al moeilijk genoeg om die ene dag per jaar te regelen", ver klaart voorzitter Bert van der Velden. Ook de studentenverenigingen, die normaal op Koninginnedag allerlei activiteiten neerzetten, houden zich op 2 februari op vallend rustig. Wel reizen 250 leden van de vijf grote studen tenverenigingen op vrijdag af naar de Arena om daar met zijn allen een dansje op te voeren. Gemeentelijk evenementen coördinator Nico Kettenis was op alles voorbereid. Hij had al met het college geregeld dat er niet moeilijk gedaan zou wor den over feesten op plekken die de afgelopen twaalf maanden hun quotum aan evenementen al gehad hebben. „Maar dat bleek allemaal niet nodig. Er kwam maar één aanvraag bin nen. Het Praethuys zet op het Vrouwenkerkplein een tent neer waarin 's middags een paar bandjes spelen. De ge meente beperkt haar rol in Het Huwelijk tot het netjes verdelen van de 175 Leidse kaarten voor het feest in de Arena én het zoeken naar een beiaardier. Die zou op 2 februari het speciaal door Joop Stokkermans ge componeerde huwelijksfied ten gehore moeten brengen op het klokkenspel in de stadhuisto ren. Maar of dat lukt valt nog te bezien. „Het is niet makkelijk om aan een beiaardier te ko men", laat kabinetschef Hein van Woerden weten. „We heb ben een verzoek ingediend bij de Beiaardschool in Amers foort." (advertenties) Op zondag 27 januari zijn deze IKEA vestigingen open van 10-17 uur. v IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10 (0 22 cl)/m.n Koningin Beatrix getuige Maxima den haag - Koningin Beatrix is getuige voor Maxima Zorre guieta bij haar huwelijk met kroonprins Willem-Alexander. Marcela Cerruti - de peettante van Maxima - en broer Martin Zorreguieta zijn bij het burger lijk huwelijk haar andere twee getuigen. Prins Constantijn en de Brabantse commissaris van de koningin Houben en studie vriend Mare ter Haar zijn de ge tuigen voor de kroonprins. kijk voor een baan van nu /T\ {->1 exact personeel sint er mediair op www.exactpi.n \5/ r (BIJ INLEVERING VAN DEZE ADVERTENTIE) 'UITGEZONDERD AANBIEDINGEN Leiden, Zoeterwoudseweg 11 Leiden, Hoge Morsweg 152a Geopend ma t/m vr 09.00 - 21.00 uur, za 09.00 -17.00uur |BOUWMARKT| ij^ancy Ubert beest - Menno Smitsloo is niet langer kan- t voor Leefbaar Nederland. De oud-WD- 'P uder van Oegstgeest heeft zich met on- ellijke ingang van de groslijst voor de lande- erkiezingen laten schrappen. „Die lijst be- jjBamen waarmee ik absoluut niet geaffi- Bl wil worden." Moo is zich 'kapot geschrokken' van de on- P oonde lijst die de partij vorige week heeft senteerd. „Daar staan mensen op met een us verleden of voorkeuren die totaal de niet zijn." De Oegstgeestse projectontwik- is van mening dat die lijst nooit in de openbaarheid had mogen komen. „Mij is gezegd dat de kieslijst pas na het congres van 2 maart be kend gemaakt zou worden. Ik kan deze werkwijze van Leefbaar Nederland niet aan mijzelf en zeker niet aan het publiek verkopen. Ik kan en kon bij de WD altijd zelf bepalen of en hoe ik naar buiten treed." „Als wij die groslijst niet hadden gepubliceerd, waren de namen toch wel op straat gekomen", reageert Kay van de Linde, campagneleider van Leefbaar Nederland. „Bij ons gaat het anders dan bij de traditionele partijen. Iedereen krijgt een kans zich kandidaat te stellen. En de extremisten onder de 350 kandidaten komen echt niet in de Tweede Kamer. Die willen we er absoluut niet bij hebben. Heel jammer dat Smitsloo de echte lijst niet wil afwachten. Wij denken dat juist mensén met ruime ervaring in de gemeentepolitiek goed werk in de Tweede Kamer kunnen doen." De rechts-extremistische achtergrond van een aantal kandidaten heeft Smitsloo met zichzelf in conflict gebracht, geeft hij toe. „Maar ook het ni veau van de gegadigden is me tegengevallen. Er zitten geen toppertjes bij." „Wat nu te weinig kwaliteit", briest Van de Lin de. „We weten allemaal in welk verval Nederland is geraakt dankzij de bestuurders met jarenlange politieke ervaring. Wij willen mensen die weten wat echt leeft bij de burger. Het maakt niet uit dat iemand geen politieke ervaring heeft, als hij dankzij andere talenten een steentje kan bijdra gen." Smitsloo vreest dat hij 'met nog meer onver wachte zaken wordt geconfronteerd'. Zo is hij bang dat straks toch mensen op de kieslijst staan waarop de goedbedoelende kandidaten geen vat hebben. Namen weigert de oud-wethouder te noemen. Op de vraag of hij het allemaal niet eer der had kunnen bedenken, luidt zijn antwoord: „Het is allemaal zo snel gegaan. Eind december vroeg de landelijke partijleiding of ik mij voor een hoge plaats op de landelijke lijst beschikbaar wil de stellen. Ik moest mij voor de sluitingsdatum, 15 januari, inschrijven. Daarna zouden we verder praten. Ik wil niet meer verder praten. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wel Naam DMDV Straat Postcode Telefoon Plaats n. controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling O 18,25 Z kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro. 52,50 Handtekening. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi| automatische betabig is mgn bank-gtfcnummer H 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl |ilA'.'td:UI.W.VIA!UJ«

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1