Dankzij de winkel blijf ik onder de JINGEN ""VOORBIJGAAN LEIDEN REGIO R7 Leidsch DagbladAllCHIEVEX ZATERDAG 26 JANUARI 2002 neeste zaakjes in die branche zijn verdwenen ii- iet stadsbeeld, alleen zij borduurt nog voort op ;0' »ude concept. Gewoon, omdat ze het gezellig |s( ten via haar nering tenminste nog enige aan- ak heeft. Jannet van Groeningen runt al bijna ar de handwerkwinkel in de Leidse Morsstraat, c rer ooit drie gevestigd waren. De twee andere naren gaven er in de loop der jaren de brui maar de vief ogende weduwe, die ruim- ots de zeventig is gepasseerd, hield vol en ver- itnog altijd wol, knopen, ritsen, naalden, [garens en kantklosspullen. Vanuit een pandje in een halve eeuw niets veranderd is: „Zelfs erf van toen zit nog op de kasten en de toon- i" Ze werd er onlangs voor beloond met een nklijke onderscheiding ('Lid in de Orde van Oranje Nassau') en blijft voorlopig ook gewoon doorgaan. Ondanks de handicap die haar linker been gevangen houdt in een beugel en haar bij het lopen dwingt tot het gebruik van krukken. Gevolg van polio melitis, beter bekend als kinderverlam ming. Het postpoliosyndroom, 'waarbij de ziekte op latere leeftijd wraak neemt en erger wordt', maakt haar leven er niet aangenamer op. Eigenlijk zou ook haar rechterbeen in een beugel moeten, nu de kniebanden daarin versleten zijn. „Maar met de eerste die ik kreeg, kon ik niet uit de voeten en met de tweede mocht ik niet autorijden. Wat blijft er dan nog over? Kinderen heb ik niet en alleen met die auto kom ik nog onder de mensen. En in de winkel, natuurlijk. Daarom houd ik die open zo lang ik kan." uurlijk had ik allang met ioen kunnen zijn. Mijn die in 1979 is overleden, leroepsmilitair, dus fin an- was dat best mogelijk ge- L Maar wat had Üc moeten doen als ik de winkel had )ten? Alleen thuiszitten, zou het op neergekomen Want niemand vraagt je uit, omdat je met die kruk- !0 langzaam loopt. Dus ben je altijd op jezelf aangewezen als je een keer uit eten vvilt of op va kantie wilt gaan. Dat doe ik dan ook allemaal in mijn eentje. Op zaterdag en zondag ga ik gere geld dineren in Noordwijk, of el ders als dat zo uitkomt, en ik boek ook reisjes voor mezelf. Daar maak ik nooit zonde' van. Als ik het niet doe, heb ik niks, en ik heb nog nooit een begrafe nisstoet gezien waar een brand- landwerkwinkeltje aan de Morsstraat in vroeger dagen. :uliere foto kast achteraan werd gereden. Ik probeer dus zo aangenaam mogelijk te leven, onder de mensen te blijven. Daarom heb ik de winkel ook altijd openge houden. Kopje koffie drinken met ouderen die hier komen buurten, praatje maken met de klanten, ze helpen en ze advise ren. Want dat kan ik wel. Ik kom uit een schildersfamilie - mijn vader had hier aan de overkant een verfwinkel - en ik heb een oog voor kleuren, een gave voor combinaties. En daarnaast heb ik een opleiding gedaan voor coupeuse en costumière. Aan de rooms-katholieke vakschool aan het Galgewater, de Huishoud school, ja Daar werd ik als jong meisje door mijn ouders heen- gestuurd, omdat ze wilden dat ik met mijn handicap voor een zelfstandige functie zou leren. Je moet zelf je brood verdienen, zeiden ze altijd. Niet bij een an der met je benen onder de tafel gaan zitten. Vooral mijn vader heeft me ge stimuleerd dit winkeltje te be ginnen en van hem heb ik, denk ik, ook het doorzettingsvermo gen geërfd dat me door de jaren heen overeind heeft gehouden. Al is dat lang niet altijd even ge makkelijk geweest. Vooral de laatste tijd val ik nogal eens. Soms één keer in de week, soms één keer in de drie maanden. Dat went nooit, maar schijnbaar weet ik hoe ik moet vallen. Ik kom altijd goed terecht, zoals ik eigenlijk altijd goed terecht ben gekomen, ondanks mijn handi cap. Elf maanden was ik, toen ik po lio melitis kreeg, kinderverlam ming, waar in die tijd nog niets tegen te beginnen was. Daar voor had ik twee maanden ge woon gelopen, daarna was dat niet meer mogelijk. Ik moest in een bekkengordel. Daardoor heb ik een moeilijke jeugd ge had. Veel geplaagd en gepest, buitengesloten ook. Als andere kinderen op de lagere school buiten gingen spelen in het vrije Burgemeester Postma van Leiden speldt bij Jannet van Groeningen de versierselen behorend bij de titel 'Lid in de Orde van Oranje Nassau' op. Foto: Mark Lamers kwartier, zei de onderwijzeres tegen mij: 'Blijf jij maar in het lokaal.' En als zwarte pieten in de sinterklaastijd pepemoten kwamen strooien op school, was ik de enige die met lege handen naar huis ging, omdat ik niet kon bukken met die gordel. Dat deed pijn, zoals het ook pijn deed dat ik elke keer naar de gymnastiekles moest komen. Daarbij had ik heel graag aan de ringen willen hangen, maar dat mocht niet. In plaats daarvan moest ik op een bankje toe gaan zitten kijken. Het zal allemaal wel niet ver keerd bedoeld zijn geweest, want de tijd was anders en de mensen wilden je beschermen, maar het deed me wel zeer en dat komt nu allemaal terug. Ook de gedachte aan de moeite die ik moest doen om duidelijk te maken dat ik dingen aan mijn kleding veranderd wilde heb ben, omdat de hendel van mijn beugel onder mijn rok uitkwam. Dat is op z'n zachtst gezegd niet leuk voor een meisje van zestien en zeker niet als leeftijdgenoten daar dan ook nog eens allerlei rotopmerkingen over maken. Dat gebeurde echt. Later heb ik me dan ook nooit meer ergens van laten weerhouden. Als an deren zeiden dat iets niet kon of niet voor mij was weggelegd, ging ik alles op alles zetten om dat juist wel te leren en te doen. Zo heb ik stiekem leren zwem men in De Zijl, heb ik leren dan sen - al werd ik daarbij nooit ge waagd - en leren fietsen. En ik reed als een van de eersten in Leiden rond op een solex. Om daarvan af te stappen, moest ik een lantaarnpaal zoeken of me er vanaf laten vallen, maar dat had ik er wel voor over om mo biel te zijn. Met die solex ben ik destijds ook bijna wekelijks naar het ministerie van Economische Zaken in Den Haag gereden, om de vergunning te krijgen om dit winkeltje te beginnen. Hoewel ik gediplomeerd coupeuse en cos tumière was en mijn midden standsdiploma had, wilden ze die maar niet afgeven. Ik besef nu eigenlijk pas hoe hard ik ook daarvoor heb moeten knokken. Voor die tijd had ik al een eigen ateliertje gehad, waarin ik mooie jurken maakte, maar ja, dat was in de oorlog en toen had je niks. Je durfde in die tijd niet eens te lachen, uit angst dat je werd op gepakt. Vijf jaar na de oorlog, op 2 maart 1950, ben ik hier begon nen en eigenlijk is er sinds die tijd weinig veranderd in de win kel. Alleen het assortiment en de werkzaamheden. Vroeger naai de ik voor de klanten en ver kocht ik van alles en nog wat. Theedoeken, washandjes, on dergoed, jumpers, vesten, jur ken. Later zijn alleen de bolletjes wol, de haakgarens, de borduur- stoffen, de kantklosspullen, fri- volité en dat soort dingen over gebleven. Daar was vooral in de jaren zeventig van de vorige eeuw wel een aardige markt voor, want toen had je in Leiden wel tien van die zaken, omdat handwerken destijds 'in' was. Maar die tijd is voorbij. Nu is het alleen nog een echte handwerk zaak en volgens mijn klanten ben ik de enige in de stad die nog wol verkoopt. Natuurlijk is het leuk dat ik voor de halve eeuw werken een lintje heb gekregen, op voordracht van een oud-buurmeisje. Om dat ik het zo lang heb volgehou den. Zelf heb ik daar nooit bij stilgestaan, want ik heb dit werk altijd met plezier gedaan. Ik ben ook altijd optimistisch gebleven. Ook na het overlijden van mijn man, met wie ik precies vijftien jaar getrouwd was, toen hij op 53-jarige leeftijd stierf. Het heeft geen zin om bij de pakken te gaan neerzitten. Alleen de laat ste tijd wordt het allemaal wat moeilijker, omdat ik moet be slissen of om mijn andere been ook een beugel moet, nu mijn kniebanden daarin gescheurd zijn. Opereren is geen optie, want dan moet ik een half jaar in bed blijven, omdat ik op mijn linkerbeen niet kan staan. En naar een verzorgingshuis wil ik al helemaal niet. Dat lijkt me verschrikkelijk, tenzij je echt hulpbehoevend bent. Dus sta ik voor een heel moeilijk besluit. Daar kom ik in m'n eentje niet uit en op momenten voel je je dan wel eens eenzaam en in de steek gelaten. Maar dan nog blijf ik doorgaan, blijf ik zoveel mo gelijk lachen en blijf ik proberen het leven zo aangenaam moge lijk te maken. Elke dag een blok je om, zodat ik niet verstijf, en om kwart over tien de winkel openen. Voor de klanten en voor de gezelligheid. Daar ga ik mee door zolang ik kan, want als ik de winkel sluit, zit ik echt alleen. En daar help ik niemand mee." Paul de Tombe STADSGEZICHT uwe Beestenmarkt. Foto: Henk Bouwman uit de ANNO 1902 Zaterdag 25 Januari LEIDEN - Hedenmorgen had op de begraafplaats aan de voormalige Marepoort de ter-aarde-bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den dezer da gen in het Militair Invalidenhuis alhier op bijna 90- jarigen leeftijd overleden sergeant-invalide Pieter van Ravens, drager van het Metalen Kruis. De begra fenis geschiedde met militaire eerbewijzen. De lijk stoet bestond uit den lijkwagen, voor afgegaan door een vuurpeloton huzaren en gevolgd door verpleeg den uit het Invalidenhuis en een escorte huzaren te voet. Op de begraafplaats gekomen, werd het eerste salvo gegeven. Onder treurtonen schreed de stoet langzaam voort, tot hij aan de groeve genaderd was, waarbij, toen de kist daarboven was geplaatst, een tweede salvo werd gegeven, en waarin een derde sal vo weerklonk, toen zij daarin was neergelaten. De oud-wachtmeester der cavalerie had het koning schap van af Koning Willem I gediend, en in den laatste oorlog, dien Nederland in Europa had te voe ren, de eer van de Nederlandsche vlag hoog gehou den. Met hem daalde de laatste Metalen-Kruisridder uit het Invalidenhuis ten grave. Rust in vrede! ANNO 1977 Woensdag 26 januari BENTHUIZEN - De gemeenteraad van Benthuizen wil burgemeester Keijzer (39) zo gauw mogelijk kwijt. In een roerige vergadering vonden de vijf raadsleden en de twee wethouders van het Zuidhol landse 'Peyton Place' elkaar gisteravond volledig op dat punt. Zij hebben mr. Maarten Vrolijk (commissa ris der Koningin in Zuid-Holland) gevraagd om een tijdelijk vervanger voor burgemeester Keijzer te be noemen. De ambtstermijn van Keijzer loopt op 1 maart af. Minister De Gaay Fortman moet hem vóór dat tijdstip herbenoemen, maar de maandag zo on verhoeds gearresteerde PvdA-wethouder Seijbel rijmde gisteravond: "De Gaay, verlos ons dan dit kwaai". De omstreden burgemeester van het telkens weer in opspraak komende dorp reageerde gisteravond niet op de furieuze aanvallen vanuit de raad op zijn per soon. Dat deed hij wel in een exclusief interview met een verslaggever van onze krant. Hij zei tegen onze redacteur: "Vanaf het moment dat ik op de hoogte werd gesteld van deze trieste zaak heb ik geprobeerd die arrestaties te voorkomen. Ik vond dat men ook BENTHUIZEN - Omgeven door journalisten en fo tografen zitten de hoofdfiguren van de Benthuizense kwestie achter de tafel van B en W. Van rechts naar links wethouder Seijbel, interim secretaris Winge- laar, burgemees ter Keijzer en wet houder Van Noort. Foto: Archief Leidsch Dagblad rekening moest houden met de gezinnen van die mensen. Maar de justitie besliste anders. Daar kon ik niets tegen doen. Ik stond machteloos". De inval in het gemeentehuis en de arrestatie van de wethouders en enkele ambtenaren blijkt zijn aanlei ding te vinden in een vechtpartij tussen gemeente bode Dullaart en directeur Poldervaart (openbare werken), bij wie de bode probeerde binnen te drin gen. Bij het daarop volgende politie-onderzoek rees het vermoeden dat er stukken waren verduisterd, waarop burgemeester Keijzer werd voorgehouden dat hij aan de hand van het wetboek verplicht was om aangifte te doen van deze jongste affaire in het dorpsgebeuren van Benthuizen. De raadsleden en wethouders beschuldigden overi gens de burgemeester er gisteravond van, dat juist hij post zou hebben achtergehouden en uitgaande brieven anders opstelt dan was afgesproken. Wet houder Seijbel kondigde gisteren aan dat hij opstapt als niet spoedig een oplossing wordt gevonden. De officier van justitie, mr. J. Suyver, liet weten dat de aanklacht tegen de maandag voor enkele uren gear- resteerde wethouders en ambtenaren ondertussen nog steeds van kracht blijft. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door büinen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19