'Ook na 6 maart geen sauna bij Zegerplas' RIJN VEENSTREEK Prins Heerlijk trakteert op hapjes Risicofabriek moet wegblijven uit kern Geen armoede meer, maar toch elk jaar op reis Alphens sportpark De Bijlen nog maar van één kant bereikbaar R5 Omwonenden willen garantie van gemeente Alphen Cateringgroep heeft goedgevulde orderportefeuille bij opening Rijnwoude weert transporten fjespeld voor imuidenaar DiDEN - Ian Smit uit Lei den heeft gisteravond de jen erespeld van de ge- nte Jacobswoude ontvan- Smit zette zich veertien lang in voor de Stiwoo, de iting Welzijn Ouderen Lei den en Rijnsaterwoude. Tij- ide zogenoemde Rijders- id. een bijeenkomst van rilligers in die dorpen, nam I gisteravond afscheid, rbij verraste burgemeester Beek hem met de zilveren iering. ioof opent isartsenpost ien aan den rijn - Ruim naand na de oprichting Ie huisartsenpost Alphen en Rijn en omstreken de officiële opening. Bur- lester Schoof van Alphen :ht op 15 februari om uur de openingshande- Na n bezichtiging van de :senpost in het voormali- jnoord Ziekenhuis aan de achtweg is er van 17.00 it 18.30 uur een receptie. zaterdag 26 JANUARI 2002 indelingen 2 februari in aan den rijn - Wie Wat wil weten over de eetge- iten van vogels, kan zich idag 10 februari aanslui- een excursie in vogel- ivifauna. De organisatie excursie is in handen een vereniging voor en milieueducatie, imers moeten zich om 14 lelden bij de ingang van una, Hoorn 65, Alphen len Rijn. Deelname kost 4 Dit is inclusief de toegang iet park en een kopje koffie aan den rijn - Wandel- bbers hebben op 2 febru- i ruime keus. In Alphen in Rijn zijn er die dag georganiseerde wandelin- Ölereerst houdt de Histo- e Vereniging Alphen aan llijn een stadswandeling, tf 10 uur leidt een stadsgids ngstellenden rond. De ieling begint bij het VW- jor aan de Wilhelminalaan ndigt bij de Vergulde Wa ll de Van Boetzelaerstraat. isten bedragen 2 euro voor issenen en 1 euro voor ;ren tot 16 jaar. Opgave bij 0172-495600. Inlichtingen speciale groepswandelin- 0172-421038 of 474250. naast houdt Wandelsport - ïiging LEO (Leiden en om- ig) een wandeltocht van ig kilometerdoor het Groe- art. Wie mee wil wandelen zich tussen 9 en 10 uur en bij paviljoen Amigo aan .airgemeester Bruinsslotsin- )e kosten bedragen 1,25 ie en indien gewenst 1,40 eu- r en medaille of gesp. sus internet genealogie aan den rijn - Leonard lessel houdt op 26 februari Alphense bibliotheek een shop internet en genealo- lij benut de computer om iestambomen uit te plui- )e cursus in het intemet- ran de bibliotheek aan de beckestraat kost 7 euro per lemer. Inlichtingen en in- ivingen: 0172-475771. -gelexcursie kvifauna Burgemeester Schoof brengt samen met medewerkers een toast uit bij de opening van Prins Heerlijk. Foto: Henk Bouwman door Tim Brouwer de Koning alphen aan den rijn - Tegenstanders van een sau na aan de noordkant van de Zegerplas zijn bang dat zij na de gemeenteraadsverkiezingen voor een vol dongen feit staan. In een brief aan de gemeente Al phen aan den Rijn wijzen verschillende bewoners verenigingen uit de wijk Ridderveld -\ op de gevaren 'van het duale stelsel. Woordvoerder Textor wil een Igarantie van wethouder Voogd dat het gemeente bestuur ook na 6 maart oog houdt voor de belan gen van bezwaarmakers. Textor hoopt nog steeds dat de wethouder een andere plaats voor de sauna vindt. De voorzitter van Vereniging van Eigenaren Waterrand put hoop uit het uitstel van een vergadering van de klankbordgroep Bestemmingsplan Zegersloot. Hij maakt daaruit op, dat de definitieve plaats van een saunacomplex nog niet vaststaat. De Alphenaar vindt een plek aan de andere kant van de Zegerplas logischer, omdat er al sportvel den en parkeerplaatsen liggen. ,,Die plaats lijkt mij beter dan een sauna, hoe klein ook, aan onze kant. Eigenlijk zijn het Chinese restaurant en een andere horecavoorziening hier al te veel van het goede. En aan de teleskibaan kun je zien hoe het met kleine complexen gaat. De toenmalige wet houder presenteerde het aanvankelijk als een hut je, maar het werd een volledige horeca-aangele- genheid." Toch is Textor niet gerust op een goede afloop. „Misschien tilt het gemeentebestuur dit onder werp alleen maar over de verkiezingen heen om dat het bang is voor stemmenverlies." Met een sauna in het groene gebied tussen het Chinese restaurant en de Kromme Aar maken po litieke partijen zich in Alphen niet populair, meent Textor. „Vergis je niet: honderden mensen genieten van dit stukje natuur. Behalve omwo nenden zijn dat ook hardlopers en mensen die hier met hun hond wandelen." Om hun wantrouwen weg te nemen moet het ge meentebestuur de omwonenden garanderen dat zij ook na de verkiezingen een behoorlijke behan deling krijgen. Namens diverse de bewonersbe langenverenigingen vraagt Textor burgemeester en wethouder schriftelijk om een gesprek vóór 6 maart met de klankbordgroep, waarvan hij deel uitmaakt. „Dat lukt vast niet, maar ik neem ook genoegen met de toezegging dat de gemeente op de ingeslagen weg voortgaat." Het plan voor een saunacomplex van de Alphense projectontwikkelaar Indebouw stuitte meteen al op bezwaren. De beoogde plek is volgens veel po litici en omwonenden te rustiek voor een sauna. Ondanks de kritiek op het plan is wethouder Voogd nog steeds voorstander van een sauna ten noorden van de Zegerplas, aan de Burgemeester Bruins Slotsingel. Via een woordvoerster laat hij weten dat burge meester en wethouder die plek voor een sauna hebben bestemd. Alleen de grootte van het com plex staat nog niet vast. Een voorstel daarover van de plannenmaker verwacht Voogd niet voor april, dus na de verkiezingen, op de agenda van de ge meenteraad. De brief die de bewoners hem woensdag stuurden heeft Voogd nog niet onder ogen gehad. Het alternatief dat Textor namens de omwonenden aandraagt is al eerder besproken en volgens Voogd niet meer aan de orde. Als de gemeenteraad voor een sauna aan de Bur gemeester Bruins Slotsingel kiest laten de bewo ners het er ook na de gemeenteraadsverkiezingen niet bij zitten. Textor „Wij gaan door tot het gaat je." alphen aan den rijn Het was gisteren feest aan de Prins Hen drikstraat 117. Cateringgroep Prins Heerlijk nam haar nieuwe onderkomen officieel in gebruik. Nadat burgemeester Schoof en oud-notaris Van de Berg de sleutel uit een stokbrood had den gepeuterd, kon de deur van het pand worden ontsloten. Een reuzenchampagnefles spoot gekleurde ballonnen de lucht in alvorens iedereen zich te goed deed aan een glas echte of alcoholvrije champagne. De medewerkers van Prins Heerlijk zijn mensen met een verstande lijke handicap. Ze maken, onder begeleiding, op professionele wijze cateringhapjes voor be drijven en instellingen in Alphen en omgeving. Hans van Meegen, voorzitter van het bestuur van de Stichting Prins Heerlijk, bedankte in zijn toespraak alle gulle gevers en doeners. „Uit onderzoek blijkt dat steeds meer ouders zich in tensief met de zorg van hun kin deren gaan bemoeien." Volgens van Meegen komt dit omdat verstandelijk gehandicapten steeds meer als mensen met mogelijkheden worden gezien. „Het zijn mensen die ook een ontwikkeling kunnen doorma ken, ook in staat zijn een loop baan te hebben. Ook in de zorg- wereld blijkt dit besef steeds meer door te dringen." Hij voegde eraan toe dat het ini tiatief niet een eenmalig iets mag blijven. Van Meegen be doelde daarmee dat het bedrijfje zichzelf moet bedruipen. De eventuele winst vloeit terug naar het bedrijf, daar kunnen repara ties en nieuwe investeringen mee worden betaald. De deel nemers krijgen bijscholing en cursussen op het gebied van ho reca, eenvoudige administratie en keukenhygiëne. Van Meegen: „De medewerkers zijn de bezigheden op de Wou tershof ontgroeid. Ze gaven zelf aan gewoon te willen werken." Dankzij het opzetten van de ca teringgroep is deze wens nu werkelijkheid geworden. Jos, Emiel en Nico en alle andere medewerkers glimmen van trots. De keuken is klaar, de pannen staan te glimmen en de orderportefeuille is goed gevuld. Ze staan te popelen om de hap jes rond te brengen. Maar eerst moet de burgemeester nog een woordje spreken. Schoof houdt zijn toespraak kort. „Ik heb al een kijkje in de keuken genomen. Ook in de koelkast. Met al die lekkere hap jes. Laten we maar niet te lang praten want dan benadeel ik mezelf en jullie. Direct nadat Nico Schijf van Ni co Schoof een fraaie flessenope- ner heeft gekregen, net als alle andere deelnemers, gaan de col lega's van Nico Schijf met de lekkere hapjes rond. Hapjes, die iedereen zich zich goed laat smaken. Afsluiting nodig door werk aan President Kennedylaan alphen aan den rijn - AutOmO- bilisten kunnen sportpark De Bijlen in Alphen aan den Rijn sinds deze week nog maar van één kant bereiken. Als gevolg van werkzaamheden aan de President Kennedylaan zijn de sportverenigingen, dé Oósterbe- graafplaats, het Zuiderstrand, het bowlingcentrum, de moskee en de teleskibaan Wet 'n Wild alleen via De Bijlen bereikbaar. Deze situatie duurt tot het voor jaar van 2004. De omleidings route wordt door middel van borden aangegeven. De afsluiting houdt verband met de reconstructie van de Presi dent Kennedylaan van het kruispunt Oranje Nassausingel tot en met het kruispunt Edel steensingel. De weg wordt dub bel zo breed en krijgt vier rijba nen, een middenberm en vrij liggende fiets- en voetpaden. Ook komen er vier rijen bomen en een zogeheten faunapassage, een buis onder d£ weg die zorgt voor de ecologische verbinding tussen de Zegerplas en de Nieu we Sloot. Om de ondergrond voor de nieuwe weg te verharden past de aannemerscombinatie Heij- mans/Van Herk/Boskalis een nieuwe werkwijze toe, die tijd winst oplevert. De drainage duurt tot half april. Daarna duurt het tot begin 2003 voordat de ondergrond stevig genoeg is voor verdere werkzaamheden. Om de overlast voor weggebrui kers te beperken, komt er op de President Kennedylaan een half april een tijdelijke weg met twee rijstroken. Ook de twee kruis punten ondergaan aanpassin gen. Op de hele President Ken nedylaan geldt een inhaalver- bod en een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur. Door werk aan de riolering wordt de weg op 12 februari tijdelijk zo smal, dat het verkeer er hinder van heeft. Die overlast duurt volgens de gemeente een dag of vier. De kosten van de totale inrich ting, inclusief bomen en verlich ting, van het eerste gedeelte van de President Kennedylaan be dragen zo'n zes miljoen euro (dertien miljoen gulden). rijnwoude - Kunststoffabriek Avery Dennison in Hazerswou- de-Rijndijk mag geen gevaarlijke stoffen meer vervoeren door de kem van het dorp. Voor zulke transporten mag het bedrijf al leen nog via de Burgemeester Smeetsweg de Nil bereiken. Dat heeft wethouder Geenjaar van Rijnwoude besloten. Volgens Geenjaar komt het nog voor dat Avery Dennison met gevaarlijke stoffen door de dorpskern rijdt. „Volgens de wet mag dat niet meer. Daarom ne men wij deze afspraak op in de milieuvergunning voor het be drijf." Geenjaar vindt, net als milieuorganisaties, dat de fa briek eigenlijk op de verkeerde plek staat. „Als ik het nu kon uitkiezen, zou ik zo'n bedrijf nooit in de buurt van woonwij ken plaatsen. Dat is niet van de ze tijd. Mocht het bedrijf ooit vertrekken uit de wijk, zou dat voor mij een opluchting zijn. Maar tot die tijd is de situatie volgens Geenjaar veilig genoeg. „Mede omdat het bedrijf goed contact heeft met omwonenden en met de brandweer hoeven wij niet tot actie over te gaan. Het risico blijft dankzij de inzet van het bedrijf tot een mini mum beperkt." Seniorencomité Rijpwetering voelt zich jong van lijf en leden (advertentie) We begrijpen dat u het warm krijgt van de jaarlijkse stijging van uw ziekte kosten. Maar daar zijn goede redenen voor. Onze gezondheidszorg is de laatste jaren fors duurder geworden. We maken er meer gebruik van, waar door we meer moeten investeren. Bovendien vinden we met zijn allen dat het werk in de zorg een betere beloning verdient. Nu kun je twee dingen doen. De mensen die zorg nodig hebben meer laten betalen, of de kosten verdelen over alle mensen. Ziek en gezond. Zorg en Zekerheid kiest voor het laatste. Uit solidariteit. En dat lijkt ons een uiterst verantwoorde investering. Daarbij komt ook nog eens dat wij geen winst hoeven te maken. Zo behoort onze ziekenfondspremie nog steeds tot één van de laagste van Nederland. florg en Zekerheid Voor alle zekerheid dichtbij. www.zorgenzekerheid.nl door Saskia Stoelinga rijpwetering - De bestuursle- den van het seniorencomité Rijpwetering zijn nog niet zo oud. Zij menen nog in de kracht van hun leven te zijn. Dat moet ook, want elk jaar het reisje or ganiseren voor de groep 65- plussers van het dorp vergt de nodige energie. Al vijftig jaar lang wordt deze traditie in ere gehouden. Ze zijn er ooit mee begonnen om de armoede in de naoorlogse jaren even te verge ten. En nu is het nodig om de contacten te versterken en de vereenzaming tegen te gaan. Voorzitter Theo van Veen leest met genoegen voor uit de oude logboeken. De eerste reis op 7 september 1952 ging onder poli tiebegeleiding naar het Kopje van Bloemendaal met een bus van de onderneming Maarse en Kroon. De toenmalige voorzitter Cees Warmerdam was de chauf feur en de geestelijke bijstand kwam van kapelaan Rutten. Dorpsagent De Bil en het hoofd van de politie reden voorop. Voor 385 gulden konden 49 be jaarden en negentien begelei ders van deze mooie dag genie ten. Een vooruitstrevende ge beurtenis voor die tijd, want er werd ook nog een boulevardje gepikt in Zandvoort. Zo anders was het op 2 juni 2001. Op die dag togen ruim 123 senioren - let op de andere be naming - in bussen naar Den Helder om van daaruit naar Texel te varen. Een superdag voor de vader van bestuurslid Jan Wortman, want daar was hij nog nooit geweest. Net zoals ve le andere deelnemers. Hoewel het een duur tripje was - ruim 17.000 gulden - heeft de financi ële man, Wim Willemsen, geen moment spijt van de beslissing om de kas daarvoor te bestem men. Het seniorencomité: „We zijn er vele uren voor in de weer. Zolang we dat kunnen doen, houdt niemand ons tegen. We moeten deze traditie in ons dorp bewaren." Foto: Mark Lamers In de kleine gemeenschap van Rijpwetering neemt de vergrij zing toe. Maar liefst achttien se nioren zijn afgelopen maanden tot de club toegetreden. Dat be tekent niet automatisch meer inkomsten voor de ruim twee honderd 65-plussers die Rijpwe tering telt. Voor de jaarlijkse reis hoeft niemand contributie te betalen. Misschien geeft het ou de sigarenkistje en de afgesleten portefeuille, die Wortman op zijn vijftiende verjaardag kreeg, de situatie wel het beste weer. Het geld wordt bij elkaar ge sprokkeld via kaartavonden, lo terijen en sponsoring. En vervol gens daarin gestopt en bewaard. Hennie Brugman organiseert een paar keer per maand het klaverjassen met inleg. Met de loten gaan ze allemaal rond en de sponsoring wordt bij gele genheid door alle mannen ge daan. Voor de reis mag de oude re medemens in Rijpwetering geen cent neerleggen. Dat is een afspraak uit vroeger tijden. Het comité wil daaraan niet tomen. Er moeten verrassingen in het leven zijn, vinden ze. „We zijn er vele uren voor in de weer. Zo lang we dat kunnen doen, houdt niemand ons tegen. We moeten deze traditie in ons dorp bewa ren. In januari wordt er al ge vraagd: waar gaan we heen? Dat is toch mooi." Met de vijftigste reis in zicht heeft het comité besloten mor gen een feestje te geven. Het vijftigjarig bestaan begint met een mis. Daarna staan de deu ren van het dorpshuis open voor koffie met het traditionele borreltje en een lunch. In de middag maakt het seniorenco mité zich op voor de receptie. „Je moet wel in beeld blijven voor de sponsors en alle andere belangrijke personen in het dorp", grapt Victor Noach, die nog jong van lijf en leden is en dus alles met de organisatie te maken heeft.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17