Flats niet hoger dan vier LEIDSE REGIO Leiderdorp doet niet mee aan leerplichtbureau Wij zijn die kruistochten tegen ons evulei eist vuiloverslagstation Terughoudendheid over meningokokken is landelijk beleid adsleden j toeken Edam R3 ld Vaessen Rijnlands geridderd Geen euro's Oegstgeest geeft aanzet groenbeleid i DE STELLING iond - De werkgroep die bezighoudt met de toe- Ït van de oude gymnastiek- n Warmond brengt van een bezoek aan het speel- ler Holland in Edam. Sa- met Guus Ponsioen lobbyt erkgroep bij de gemeente 1 n de oude gymnastiekzaal d eugdtheater te vestigen, ky het bezoek aan het theater lam is daarom ook de vol te e gemeenteraad uitgeno- eiHet Edamse theater stond ?1 voor het plan voor Pon- Irfcs jeugdtheater in de War- rt dse oude gymzaal. Waar- nlijk gaan naast de leden de werkgroep alleen de sleden H. Langenberg ;e 1) en G. Slingerland (PW) Edam. zaterdag 26 januari 2002 eest - Ad Vaessen is iddag, tijdens zijn af- lid als rector van het Rijn- Is Lyceum Oegstgeest, Demd tot Ridder in de Or- ran Oranje Nassau. Bur- eester Timmers spelde t de bijbehorende versie rt op. In haar toespraak adrukte Timmers dat ssen, die in 1981 rector het Rijnlands werd, zijn Ctie op een bijzondere nier heeft bekleed. Hij ft zich op vele terreinen zet voor de ontwikkeling internationaal onderwijs lederland. Zo ontwikkelde in 1992 een Engelstalig igramma voor het De Oegstgeestse school daarmee trendsetter, in- lels zijn er 33 scholen in irland met een dergelijk ramma. door Pieter van Langevelde oegstgeest - De zes woontorens, die in de Oegstgeestse nieuw bouwwijk Poelgeest in aanbouw zijn, mogen voorlopig niet hoger worden dan vier verdiepingen. Dat heeft de rechter gisteren be paald. Omwonenden hebben, in af wachting van de bodemproce dure, bij de rechter om een voorlopige voorziening ge vraagd. Die is er nu gekomen. De beperking geldt totdat de rechtbank een definitieve uit spraak doet. Veel hangt volgens de rechter af van de vraag wat er toentertijd, tijdens de iriformatieavond voor aspirantkopers, nu precies over het bouwplan is gezegd. Deze vraag komt dan ook centraal te staan tijdens de zitting van de bodemprocedure. Om het bouwbedrijf, los Jansen BV, zo min mogelijk te duperen wil de rechter de zaak op korte termijn laten voorkomen. Volgens het bouwplan lopen de woontorens in de Lobeliuslaan in hoogte op. De eerste heeft vier bouwlagen, de tweede zes en de overige vier flats tellen ze ven. verdiepingen. Tegen dit plan dienden meer dan vijftig omwonenden bezwaar in. De bezwaarmakers voelen zich mis leid, omdat in 1998 gesproken werd over woontorens van hooguit vier bouwlagen. Zij ei sen daarom dat de gemeente de bouwvergunning intrekt. Bij een kort geding in juni veeg de de rechter de eisen van de buurtbewoners nog van tafel. Wanneer de torens toch hoger worden dan vier verdiepingen heeft dat voor de buurtbewo ners ongunstige effecten. Zo vrezen zij meer parkeer- en ver keersoverlast en een grote afna me van zonlicht in hun huizen. Gebrek aan zonlicht is voor de bewoners niet alleen onplezie rig, maar ook onpraktisch aan gezien het om ecowoningen gaat die door zonlicht worden verwarmd. „De tekeningen lieten indertijd aan duidelijkheid niets te wen sen over", zegt een woordvoer der van Jos Jansen. „In 1998 was duidelijk dat er woontorens van zeven verdiepingen zouden ko men te staan." De bouw hoeft de komende tijd niet te stagneren. Momenteel wordt aan de tweede verdieping gewerkt. De zitting van de bo demprocedure is eind maart. Het bouwbedrijf kan voorlopig dus doorbouwen. wassenaar - 'Geen euro's', meldt het bord boven de betaalautomaat van landgoed De Horsten. De koninklijke familie lijkt, in een wanhopi ge poging om het aantal bezoekers van De Horsten zo veel mogelijk in te perken, haar toevlucht te nemen tot wel heel drastische maatrege len. Terwijl alle geldautomaten in Nederland al zijn aangepast aan de euro, blijft het koninklijk gekleurde landgoed slechts toegankelijk voor de steeds zeldzamer wordende bezitters van guldens. De machtige arm van het koninklijk huis doet hier zijn werk. Anticiperend op de komst van het kroonprinselijk paar wordt het pottenkijkers en poten tiële stalkers steeds moeilijker gemaakt hun nietsontziende praktijken uit te oefenen. Volgens de bewoner van het bij de ingang van De Horsten gelegen huis ontbreekt voor een complottheorie echter elke basis. „Mensen hoeven niet te betalen, maar mogen gewoon doorlo pen." Wie hierdoor inkomsten misloopt, wil de man niet zeggen: „Als u dat wil weten, moet u de RVD maar bellen." Foto: Henk Bouwman oegstgeest - Oegstgeest wil het groengebied aan de noordkant van het Oegstgeesterkanaal zo snel mogelijk openstellen voor wandelaars. Zij wil dit idee in samenwerking met het Hoog heemraadschap van Rijnland verder uitwerken. Het intensiever gebruik van de strook langs het kanaal is een van punten die in het rapport 'Hoofdlijnen voor het groenbe- leidsplan' staan genoemd. Met dit rapport heeft wethouder Meester een aanzet gegeven voor het groenbeleid, dat zij en haar ambtenaren ontwikkelen. Dat beleid moet de toekomst van groen en ecologische zones in het dorp zeker stellen. Verder staat in het rapport te le zen dat de vlindertuin een plaats kan krijgen op de hoek van de Admiraal de Ruijterlaan en de Hofdijck. De werkgroep Groen zoekt voor de aanlegkos- ten een sponsor, maar voor het terugkerend onderhoud van de vlindertuin moet de gemeente zelf in de buidel tasten. Binnen een jaar wil Meester de inventarisatie rond hebben van alle bomen met een bijzondere waarde die in Oegstgeest zijn te vinden. Zowel die op gemeente lijke, als de bomen op particu liere grond, worden in kaart ge bracht. Een andere inventarisa tie wordt binnenkort gepresen teerd: de wethouder wil weten of de beschikbare middelen vol doende zijn om het groen fat soenlijk te onderhouden. De uit komst van dit onderzoek wordt in het voorjaar aan de gemeen teraad gepresenteerd. 'oude De gemeen telijke vuilverwerking Lei- n omstreken (Gevulei) eist 'hoenyx alsnog een vuil- lagstation bouwt op het nalige Oosthoekterrein aan Be Rijndijk in Zoeterwou- s het bedrijf niets doet, we naar de rechter. Dat ons dagelijks bestuur be- faldus secretaris C. Mar- et Dordtse bedrijf de grond ldels heeft verkocht aan de ctontwikkelaars C. van der en H. Niersman en dat iverslagstation op die plek inmiddels een illusie is gewor den, verandert volgens Martinot niets aan de eis van de Gevulei. „Phoenyx heeft een probleem. Dat bedrijf heeft contractbreuk gepleegd. Daarom hebben we een advocaat op de zaak gezet." Het was de bedoeling dat huis houdelijk en bedrijfsafval uit de regio met vuilniswagens naar Zoeterwoude zou gaan en daar op boten zou worden overgesla gen. Vandaar zou het worden vervoerd naar Rotterdam. Hoewel miljoenen zijn gestoken in nieuwe vuilniswagens en containers, denkt de Gevulei niet op de eerste plaats aan een schadeclaim. „We zijn niet zo zeer uit op geld, maar op een milieuvriendelijk transportsys teem. Een schadeloosstelling is nog niet aan de orde." Igat, een dochter van Phoenyx, zag vorig jaar plotseling af van de bouw van het yuiloverslag- station omdat steeds minder vuil wordt aangeboden. Het be drijf zag daarom geen kans meer om de begroting sluitend te ma ken. De Gevulei werd vervolgens verrast dat Phoenyx 'zonder overleg te plegen' de grond heeft verkocht. door Roelf Reinders vervolg van voorpagina leiden - De meningokokkenziekte treft Leiden relatief vaker dan Alphen aan den Rijn. Dat is het weinige bijzondere dat de GGD Zuid-Holland Noord kwijt wil over de besmettelijke ziekte die door de meningokokkenbacterie wordt ver oorzaakt. „We weten niet hoe het komt dat Leiden relatief vaker dan Alphen wordt getroffen", zegt GGD-arts C. Swaan. „Het kan volgend jaar best an dersom zijn." De GGD meldt verder dat het aantal ge vallen van de meningokokziekte in de Leidse regio de laatste tijd toeneemt. „Er zit een stijgende lijn in, maar dat is een landelijke trend", zegt Swaan. „Het gaat echt niet om honderden gevallen in ons gebied. Per jaar betreft het enkele tientallen." Directeur M. Steenland van de Oegstgeestse stichting voor kinder opvang SKO hekelt de summiere be richtgeving over de gevallen van me ningokokken. „Terughoudendheid leidt tot ongerustheid onder ouders", aldus Steenland. Bij twee kinderen van de SKO is onlangs hersenvliesontsteking door de meningokokbacterie vastge steld. Maar deze manier van optreden is lan delijk GGD-beleid, zegt Swaan. „Er is geen reden om hiervan af te wijken. Als dat wel zo zou zijn, hadden we echt wel maatregelen genomen." De terughou dendheid van de GGD over berichtge ving over de meningokokken is bewust. De gezondheidsdienst hoopt hiermee ongerustheid onder de bevolking juist te voorkomen. „Als we alle cijfers bekend maken bestaat het gevaar van fixatie. Er kunnen dan onterechte conclusies wor den betrokken. We brengen dus niet zelf nieuwe gevallen naar buiten." De meningokokkenziekte is besmette lijk. Daarom behandelt de GGD de fa milieleden van de slachtoffers met anti biotica. Anderen uit de omgeving van de getroffenen, zoals klasgenootjes, worden alleen geïnformeerd. „Het is zeldzaam dat klasgenootjes de ziekte ook krijgen. Standaardbehandeling met antibiotica van klasgenootjes is dan ook niet nodig." Huisartsen in de regio Lei den wijzen patiënten op de mogelijk heid van inenting tegen de C-variant. Meningokokkenziekte door dit type komt steeds vaker voor, zegt Swaan. Mi nister Borst van Volksgezondheid denkt nog na over het advies van de Gezond heidsraad om inenting tegen het type C van de meningokokbacterie in het rijks vaccinatieprogramma op te nemen. Meningokokkenziekte uit zich als her senvliesontsteking of bloedvergiftiging en kan dodelijk zijn. Jan Preenen kc schoten - Vrachtwagen- feurs in Voorschoten zijn dat hun wagens langzaam zeker het dorp uit worden jlikt. Eerst moesten ze al 3C an de Admiraal de Ruyter- L Nu moeten ze op de Van rovenlaan opschuiven. „En ilgende stap is waarschijn- ri£ lat we nergens meer te- n kunnen. Het lijkt wel of we vrij zijn verklaard." Jeuteboom voert al jaren Schriftelijk en mondeling, raadzaal en op straat. Eén aiJis hij zelfs opgepakt en is aar het politiebureau aan angegracht in Leiden ge- kk t Dat was vorig jaar, toen vd i de Admiraal de Ruytersin- e zoveelste bon kreeg. „Ik n gen die agenten dat ze op uits bezig waren. Bevel is Als de parkeerstrook vol is zet je wagen even buiten ook neer heb je al een bon kken van negentig gulden. an Ze wilden ook die keer niet ren. Beleid is beleid, zei- e. Ze waren al link, omdat ikers van de honk- en soft- ïb Adegeest hun auto's ral verkeerd hadden gepar- Die opmerking van mij e bekende druppel." leken met dat optreden ie de actie van Neuteboom week woensdag in de aal een charmeoffensief. 1 olitieke partijen praatten 'ond over het parkeren van twagens aan de Van Beet- B daan. B en W willen een lte van de parkeerstrook 'd logte van het complex van ;est opschuiven in de rich- an de rotonde aan de Mo- i d an. De honk- en softballers n daardoor vlak voor hun lex ruimte om hun auto's keren. it de chauffeurs een aantal s moeten inleveren en mJuw moeten verkassen', Neuteboom spontaan de foon. „Ik ben hier pas drie geweest. Toen ik zelf 'de, toen m'n dochter ;en rde en voor het huwelijk lijn broer. Ik weet dus niet :s hoe het hier gaat tijdens deringen. Maar ik wil in elk Jan Neuteboom met zijn vrachtwagen op de Van Beethovenlaan in Voorschoten. „Hier moeten we ook weer weg. De volgende stap is dat we nergens meer terechtkunnen."Foto: Henk Bouwman geval zeggen dat ik het er niet mee eens ben. Mevrouw de bur gemeester, als u een betere plek voor ons weet dan waar we nu staan, bent u een knappe vrouw. Goed, dat bent u nu ook, maar toch." Burgemeester Wil- ma Verver liet weten dat de re actie van Neuteboom zou wor den meegenomen. „U zult zien dat we ook hele knappe raadsle den hebben." Neuteboom: „Ik hoop het." Een week later twijfelt hij daar aan. Hij verwacht niets goeds. CDA en D66 hebben al inge stemd met de plannen van het college, waarover de gemeente raad woensdag een besluit moet nemen. WD, PvdA en Groen links zullen waarschijnlijk nog een stap verder gaan door te ei sen dat de vrachtwagenchauf feurs helemaal niet meer kun nen parkeren bij Adegeest. En dat zou hen alleen maar verder 'in problemen' brengen. „Want dat betekent dat we straks nog minder ruimte hebben. Maar ook al lijkt de uitkomst duidelijk, toch hoopt Neute boom dat hij woensdag niet op nieuw alleen staat in zijn strijd tegen de politici en dat een aan tal collega's hem steunt. Hij komt immers niet alleen voor zichzelf op. „De vorige keer zei den sommige jongens tegen me: Jan, regel het maar. De meesten hebben weinig tijd, maar dat geldt voor mij ook. Daarom hoop ik dat ze er nu wel bij zijn. Dan staan we sterker." Chauffeurs van vijf andere be drijven waren in elk geval wel de meeondertekenaars van een brief die Neuteboom in juni vo rig jaar aan het college schreef. „Wij zijn de kruistochten van de heer Van Leeuwen (voorzitter van Adegeest, red.) meer dan zat. Hij heeft het er steeds over dat zijn vereniging parkeerruim te kwijt is, maar dat geldt juist voor ons. Wij hadden de par- keerstroken al in gebruik toen de vereniging er nog niet eens was. Sportende mensen zijn kennelijk belangrijker dan wer kende mensen. Als er straks pro testen komen van de bewoners van de flats aan de Van Beetho- venlaan-zuid moeten we op nieuw weg, maar hebben we geen uitwijkmogelijkheden meer. Op de Thorbeckeweg mo gen we ook al niet meer staan, omdat het een probleem is voor 'Altijd plek voor chauffeurs' Vrachtwagenchauffeurs in Voorschoten hoeven volgens wethouder Draijer niet bang te zijn dat er binnenkort he lemaal geen plek meer voor hen is. „Wij willen dat de wa gens zoveel mogelijk op eigen terrein parkeren, maar we zien ook wel in dat het voor mensen als Neuteboom niet mogelijk is. Daarom hebben we voor hen speciale par- keerstroken. YVe voeren de veranderingen aan de Van Beethovenlaan pas door als de nieuwe parkeerruimte be schikbaar is en als daar geen protesten tegen zijn. Zijn er bezwaarmakers dan werken we eerst de procedures a£ Stel dat wij als gemeente in het ongelijk worden gesteld, dan blijft alles bij het oude." de scholen." Het liefst willen B en W dat alle bedrijven hun wagens op eigen terrein parkeren. Volgens Neu teboom is dat onmogelijk. Hij is begonnen voor de kistenfabriek Steijn in de Dobbewijk. Daar kon hij zijn wagen destijds ook parkeren. Ook toen de fabriek werd overgenomen door een bedrijf uit 's-Gravenzande. „Maar toen Mexx de nieuwe ei genaar werd van het terrein moesten we weg. Waar kon ik heen? Ik kon vanaf dat moment mijn wagen moeilijk in 's-Gra venzande gaan zetten. Ik begin 's morgens meestal rond vijf uur. Als ik dan eerst die wagen in het Westland moet ophalen, kom ik helemaal niet meer thuis. En ik ben echt niet de eni ge die in zo'n situatie zit." Uit dat alles mag volgens Neute boom niet de conclusie worden getrokken dat de vrachtwagen chauffeurs alleen maar tegen zijn. „Ik begrijp best dat het geen pretje voor bewoners is als wij in alle vroegte wegrijden en veel herrie maken. Maar bij die sportvelden heeft toch niemand last van ons? Ja, die sportmen sen moeten nu 120 of 130 meter lopen naar het parkeerterrein aan de Weddeloop. Nou en? Zijn het nou sportmensen of niet?" leiderdorp - Leiderdorp doet nog niet mee aan het Regionaal Bureau Leerplicht (RBL). Dat gaat 1 september van start en is bedoeld om het spijbelen van leerplichtige scholieren tegen te gaan. Leiderdorp wil eerst meer duidelijkheid over de doelstel lingen vdn het bureau. Volgens Leiderdorp is nog niet aangetoond wat de meerwaarde is van deelname aan het leer plichtbureau ten opzichte van de huidige situatie. „De doel stellingen moeten beter gefor muleerd worden", vindt onder wijswethouder Kolman. Zo mist zij een zogenaamde 'O-meting' die de grootte van de spijbelpro blematiek in kaart brengt, en het is haar niet helder 'wat de be leidseffecten op de langere ter mijn' moeten zijn. „De deur is niet definitief dicht. We willen alleen een aantal punten nader uitgewerkt zien." Eerder gingen twaalf andere ge meenten wel akkoord met deel name aan het nieuwe bureau leerplicht. Naast Leiden zijn dat de vier overige gemeenten uit de Leidse regio en zeven gemeen ten uit de Duin- en Bollenstreek. Alleen Voorhout en Sassenheim doen niet mee, omdat zij de kosten te hoog vinden. Het Regionaal Bureau Leerplicht is een experiment van drie jaar. In het bureau gaan gedetacheer- Stationskofïiehuis moet ontgeuren warmond - Het Stationskoffie huis aan de Warmondse Heren weg dient op korte termijn een ontgeuringsinstallatie aanbren gen. Het horecabedrijf moet op last van de gemeente een venti- latiepijp aan de buitenzijde ver wijderen. Wethouder J. van de Velde eist dat de pijp binnen een termijn van vier weken wordt verwijderd. de leerplichtambtenaren van de deelnemende gemeenten sa menwerken. Zij moeten vroeg tijdig schoolverzuim tegengaan en 'op tijd' problemen op school of in de thuissituatie sig naleren. Leiderdorp heeft twee van deze leerplichtambtenaren. Zij con stateerden in het jaarverslag Schoolverzuim en leerplichtbe- leid 1999-2000 dat het aantal 'onrechtmatigheden' ten op zichte van het jaar daarvoor met zeventien procent is toegeno men. Vooral het aantal meisjes dat spijbelt stijgt fors. De meeste gevallen van verzuim komen voor in het voortgezet onder wijs. Doet Leiderdorp per 1 septem ber niet mee aan het regionale leerplichtbureau, maar bijvoor beeld een jaar later, dan kost dat de gemeente bijna 7000 euro ex tra. Deze 'instappremie' ver goedt de extra kosten die ge meenten die wel deelnemen in het eerste jaar hebben moeten maken. Zover zal het volgens wethouder Kolman echter niet komen. „Op 1 maart wordt het contract door alle deelnemende partijen ondertefcend. Dat is waarschijnlijk nog te vroeg voor ons. Maar als het even kan zijn we er op 1 september wel bij, als het leerplichtbureau werkelijk van start gaat." (advertentie) Het gekrakeel over het verleden van de vader van Maxima moet nu maar eens een keer afgelopen zijn. www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15