LEIDE Bieb dreigt weer filiaal te sluiten 7-1 De Stemming Gelul REGIO R1 Platform Rijn Gouwe Lijn wil Den Haag lastigvallen )oe/ referendum bereikt Nieuw zand Order JSF lucratief voor Fokker Space Laat die pui maar scnuivi zaterdag 26 januari 2002 Appartementen loot Hoogwaak orden duurder Cevulei eist jtion voor illoverslag Prins Heerlijk ikteert hapjes ng Leiden een luchtje Historicus Cor Smit I morgen, zondag 27 janu- j boekhandel Kooyker erg over zijn boek 'Leiden en luchtje'. Aansluitend is Mte wandeling door Lei- )e lezing begint om 14.00 in de Breestraat 93. Men- e aan de wandeling willen jen, wordt gevraagd zich voren op te geven. leiden - Ze zien zichzelf als de 'duwlocomotief van de Rijn Gouwe Lijn, de 14 burgemees ters en wethouders die samen met vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven zitting hebben ge nomen in het Platform Rijn Gouwe Lijn. Het Platform moet het publiek enthousiast gaan maken voor de toekomstige light-railverbinding lussen Gou da, Leiden en de Duin- en Bol lenstreek. Bovendien gaat het gezelschap de betrokken depar tementen en de politiek in Den Haag flink 'lastigvallen'. Voor de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn is bij lange na nog niet voldoende geld beschikbaar. Het Platform, met vertegen woordigers uit alle gemeenten langs de toekomstige lijn, was gisteren voor het eerst bij elkaar. Tijdens de oprichtingsvergade ring in Holiday Inn in Leiden ondertekenden gedeputeerde Norder van de provincie, voor zitter van de Stuurgroep Rijn Gouwe Lijn, en oud-burgemees ter Boone van Gouda, voorzitter van het Platform, de instellings verklaring. „We zijn beslist niet van plan om in de schoenen van de Stuurgroep Rijn Gouwe Lijn te gaan staan. De stuurgroep neemt de beslissingen, wij wil len de stuurgroep ondersteu nen", verklaarde Boone. „We willen inspireren, we willen ko men met creatieve ideeën. Want we zijn het er allemaal over eens dat de Rijn Gouwe Lijn er zon der vertragingen moet komen." Dit jaar wordt het jaar van de waarheid, zo schetste Boone. Op 15 december moeten de eer ste lightrail-treinen gaan rijden over bestaand spoor tussen Lei den en Gouda. En halverwege dit jaar worden de definitieve plannen en de daarbij horende kostenberekening gepresen teerd. Overigens weet gedepu teerde Norder nu al dat de kos ten fors hoger zullen uitvallen dan de eerder geschatte 125 mil joen euro. ise hoogleraar noemt intrekken Aalmarktplan 'slim' i Simons I- Het Leidse college van B I heeft zich 'niet gebla- door het Aalmarktplan trekken. Anderzijds heeft ikgroep die zich tegen het ani rktplan verzette, zich niet tiji ast gedragen door met ferendum te dreigen. Het t tussen bewoners en ge- t zal leiden tot betere n, is de mening van de hoogleraar bestuurskun- Toonen. „Wat hier is >en, is pure politiek. Daar op tegen." n benadrukt dat het ver- an de discussie over het ktplan in veel opzichten irinst is. „Het hoofddoel t correctief referendum is I s bij de plaatselijke poli- lekken. Dat is in dit geval isoluut gelukt. Er zijn fei tten gevoerd, die nieuwe, inde inzichten hebben ferd. Dat zal er op den ie leiden dat er een an- ter Aalmarktplan op tafel Het nieuwe plan zal in- ijk sterker zijn en meer 1 ïn worden, zowel door gers als door de gemeen- Het is in de korte geschiedenis die het referendum in Neder land heeft, niet voorgekomen dat een actiegroep een plan kon tegenhouden door er simpelweg mee te dréigen. De werkgroep van de bewoners rondom de Aalmarkt slaagde daar wel in. Dat lijkt opmerkelijk, maar Too nen relativeert. „Het is een ge volg van het type referendum waarvoor in Nederland gekozen is. Het is een correctief referen dum dat burgers het recht geeft om 'nee' te zeggen tegen beslui ten van de overheid. Als het Leidse college van B en W het referendum had laten doorgaan, had de Leidse bevolking het plan vermoedelijk sowieso afge keurd." Toonen pfljst'daarom de wijs heid van B en W om het Aal marktplan van tafel te halen. „Dat was heel slim. Als het col lege het op een referendum had laten aankomen en de bevolking had tegengestemd, dan had het gemeentebestuur met lege han den gestaan. Dan was er voor ja ren niets meer mogelijk geweest in de binnenstad. Nu ligt alles nog open. Het college kan nieu we alternatieven onderzoeken en opnieuw overleggen over wat wenselijk en mogelijk is." Maken die eindeloze bestuurlij ke procedures het bestuur van de gemeente niet ontzettend traag en stroperig? Het lijkt wel alsof er voor elke ruimtelijke in greep in Leiden tien jaar discus sie nodig is, voorzover vernieu wing überhaupt nog mogelijk is. „Herinrichting van een histori sche binnenstad vereist grote zorgvuldigheid", zegt Toonen. „Plannen die er doorheen wor den gejast, zijn doorgaans niet de beste, kijk maar naar de Be tuwelijn en de nieuwe Maas vlakte. Van die beslissingen kun je je achteraf afvragen of ze wel zo nodig waren. Over de aan sluiting van Voorburg op de A4 is jarenlang fel gediscussieerd. Toch is het eindresultaat naar mijn idee goed. Klachten over traagheid en stroperigheicf'vind ik in het algemeen overdreven." Leiden had wel iets kunnen doen om de besluitvorming over het Aalmarktplan te ver snellen. „B en W had het kun nen aanpakken zoals de ge meente Utrecht heeft gedaan. Zij gaf de burgers de gelegen heid om te stemmen over twee varianten. Alles wegstemmen kon niet", zegt Toonen. leiden - De linden langs de Herengracht krijgen nieuw bomenzand. De operatie - waarbij zo'n twaalf kuub grond per boom wordt omgewisseld - is noodzakelijk omdat het oude zand nauwelijks voedingsstoffen meer bevat. Onderzoek wees uit dat de gezondheid van de bomen daardoor hard achteruit loopt. De dienst milieu en beheer denkt dat het groen langs de gracht na de werkzaamheden zeker weer vijftien jaar voor uit kan. Naast de operatie 'boom' heeft de dienst ook opdracht gegeven om het wegdek opnieuw te be straten. Foto: Hielco Kuipers wijlen Jan Schaefer zei kun je niet wonen. En it ten overvloede: projec- 11 itforms en overlegstruc- rijn ook niet wind- en wa- |ES it. Schaefer, bij leven al l ;endarische PvdA'er, had n gelijk. I in gelul wel verdwalen, lijk althans. Vandaar dat en, die vaak toch al een in de war zijn, er niet zo- n moeten hebben, vethouder Hans Buijing - rigens niet veel weg heeft ïaefer - trekt zich daar van aan. Hij presenteer- week met trots een overlegstructuur: het re- Platform Openbare lijke Gezondheidszorg. Hellingen die met dak- en ten te maken hebben, *e 11 Zorgkantoor tot de poli- vi en erbij. Ze gaan samen- gb' l Ze gaan samenhang n in kennelijk 'versnip- q projectvormen, overleg structuren. Ze gaan de an met een 'wirwar van le' eringsvormen' en met uitsluitende indicatie ven'. allitereerde er in zijn aakje lustig op los. Studio geèsteen had er zomaar Iels voor nieuwe strips en h weghalen. Suske en u in de Zorgwekkende Zorg- e is een mooie. Suske en en het Breed Bemoeizorg- ook trouwens. Spannend ïimzinnig was het praatje sprak de wethouder van dpverleningsnetwerk' dat ;aat' achter een Meld- verlast. En ergens in de "an die meldpunten, net- e(j) en projecten zat dan dat platform, 'als een spin in ammer dat er geen zwer- het Leidse Stadhuis wa ren, om eens te horen hoe er over hen wordt gepraat. Dan hadden ze meteen warm en droog gezeten. Want het schijnt dat het Slaaphuis slecht onder houden is, dat er niet voldoende plaats is voor de zwervers en dat het bij gebrek aan personeel ook nog eens regelmatig dicht is. Misschien kan de wethouder daar eens iets aan doen. Want in gelul, we zeiden het al, kun je niet wonen. Heilig De dienst werd in Leiden de af gelopen dagen niet uitgemaakt door het gekozen stadsbestuur, maar door zestien zelfbenoem de leden van de Werkgroep Re ferendum. De wethouders Ron Hillebrand (PvdA) en Alexander Pechtold (D66) hebben kramp in hun kuiten, zo hebben ze naar de pijpen van deze actie voerders gedanst. Rust was de wethouders ook in het weekeinde niet gegund. Ze wachtten, belden en wachtten, maar het verlossende telefoontje kwam niet. Het akkoord over het Aalmarktproject, dat ze met de voorzitter van de werkgroep hadden bereikt, bleek een lege huls. Op maandagochtend lag er in eens een arrogante verklaring, waarin de Werkgroep Referen dum nieuwe eisen stelde. Vreemd genoeg gaven Hille brand en Pechtold toe. Sterker nog, ze willigden zelfs enkele ei sen in die niet eens waren ge steld. En nóg was het niet ge noeg. De werkgroep, die het A-J.i. rktproject beter kent dan wie ook, vond dat ze te weinig tijd had om het nieuwste voor stel van de wethouders te be oordelen. Bovendien waren niet alle werkgroepleden bereikbaar, zodat overleg niet mogelijk was. Daarvan moet toch menige klomp gebroken zijn. Er is inter net, er zijn mobieltjes, postdui ven en faxapparaten, deurbellen en ramen om op te bonken, er is telefoon en, o ja, er bestaat zo iets als een mandaat. Maar de Werkgroep had een communicatieprobleem. Al maanden verkettert ze de ge meente op al haar websites en wordt heel Amerika door werk groeplid Jeremy Bangs van het Pilgrim Museum digitaal be stookt met elk nieuwtje over el ke baksteen op de Aalmarkt. En juist nu het doel van de werk groep - het Aalmarktplan in de papierversnipperaar - met een simpel 'ja' kon worden bereikt, wisten de zestien Leidenaars el kaar niet te vinden. In de raadsvergadering leek een referendum onafwendbaar. Maar vlak voordat burgemeester Jan Postma de zaak met een fik se hamerklap wilde afronden, maakten zeven werkgroepleden op de publieke tribune duidelijk dat ze iets wilden zeggen. Als sympathisanten van de Vrij plaats Koppenhinksteeg zoiets hadden gedaan, waren ze het stadhuis uit gerost. Maar de Heilige Werkgroep Referendum kreeg wéér haar zin. De verga dering werd geschorst en er volgde een half uur - uiteraard besloten - overleg met burge meester en wethouders. De Heilige Werkgroep heeft nu alles wat ze hebben wil. Nu gaat een bij voorbaat Heilige Project groep, met daarin weer een af vaardiging van de Heilige Werk groep, aan de slag. Met demo cratie heeft ook deze club niets te maken. De leden benoemen zichzelf en werken in besloten heid aan een nieuw plan, waar tegen gekozen raadsleden straks niet eens 'nee' durven te zeggen. Wie o wie heeft het nu voor het zeggen in de stad? Tekst: Aad Rietveld en Wim Koevoet Tekening: Maarten Wolterink leiden - De keuze voor de Joint Strike Fighter (JSF) levert het Leidse bedrijf Fokker Space een order van tussen de 25 en 40 miljoen gulden op. Fokker Space gaat voor de opvolger van de F16 een systeem ontwikkelen dat het mogelijk maakt om tij dens echte vluchten te oefenen met virtuele doelen en bedrei gingen. Het kabinet kwam giste ren overigens nog niet tot een besluit over de Nederlandse deelname in de JSF. Het defini tief 'ja' wordt volgende week verwacht. De door Fokker Space samen met het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium ont wikkelde trainingsfunctie zal in ieder geval worden ingebouwd in de vliegtuigen die de Neder landse luchtmacht af gaat ne men. Maar doordat Fokker Space al vanaf het allereerste begin betrokken is bij de ont- wikkeling van de JSF, zullen ook de andere toestellen volledig voorbereid zijn op het geavan ceerde oefensysteem. De Britse luchtmacht heeft inmiddels al belangstelling getoond voor het systeem, de Verenigde Staten kijken voorlopig nog even de kat uit de boom. „De Amerikaanse overheid is nogal conservatief. Die moeten er eerst nog flink over nadenken", laat projectlei der JSF Fokko de Boer van Fok ker Space weten. De ontwikkeling van het simula tiesysteem is voor Fokker Space een klus die in de woorden van De Boer 'de moeite waard' is- .Voor Fokker Space was het van groot belang dat het kabinet voor de JSF zou kiezen. De alter natieven voor de JSF zijn ge vechtsvliegtuigen die al volledig ontwikkeld zijn. Daar alsnog een trainingsfunctie inbouwen zou een buitengewoon ingewikkelde en kostbare operatie worden. De Boer: „We hebben het wel aangeboden, maar daar kregen we nauwelijks een reactie op." door Annet van Aarsen leiden - De Openbare Bibliotheek Leiden dreigt volgend jaar op nieuw een wijkfiliaal te sluiten. Bovendien denkt het bestuur van de bibliotheek erover om de abonnementsprijzen halverwege dit jaar méér dan trendmatig te verhogen. Verder wordt de zon dagsopenstelling in september opgeschort. Deze maatregelen zijn volgens het bibliotheekbestuur nodig zolang het gemeentebestuur niet van plan is om de extra kos ten door CAO-loonsverhogingen van de afgelopen jaren voor het bibliotheekpersoneel volledig te vergoeden. Het college van bur gemeester en wethouders en de gemeenteraad ontvingen giste ren een brief van het biblio theekbestuur over de voorgeno men maatregelen. „We realiseren ons dat sluiting van een filiaal ook weer daling van contributie-inkomsten met zich meebrengt. In feite is het een weg naar beneden inslaan, die Leiden onwaardig is", schrijft bestuursvoorzitter R. Heruer in een brief aan het col lege over de aangekondigde sluiting. Over de tariefsverhoging en het afschaffen van de zondagsopen stelling: „Bestuur, directie en medewerkers beschouwen die als zeer ongewenst. De schade die op deze wijze zal ontstaan aan de bibliotheekvoorziening is te groot en onomkeerbaar. Veel Leidenaren zullen zich door de ze maatregelen afkeren van de OBL en de bibliotheekvoorzie ning zou in dit geval een kwali teitsniveau bereiken dat abso luut niet past bij de naam en culturele ambities van de stad Leiden." Maar de Openbare Bibliotheek Leiden zegt dat ze niet anders kan. Er is jarenlang te weinig geld binnengekomen. CAO-ver- hogingen uit de afgelopen pe riode zijn niet gecompenseerd door de gemeente Leiden, even min als de inflatie. Hetzelfde probleem speelt overigens ook bij andere gesubsidieerde instel lingen. De gemeente Leiden en de bi bliotheek zijn het oneens over de hoogte van de CAO-tekorten. De gemeente komt op een be drag van zo'n 60.000 euro (130.000 gulden) over de jaren 1997-2001. Volgens de biblio theek is dat bedrag echter eer der het tekort over 2001 en is het totale tekort de afgelopen jaren Cijfers lastig boven tafel te krijgen Wethouder Buijing (onder wijs, welzijn, zorg en emanci patie) beaamt dat er verschil len zitten tussen de bedragen die de gemeente heeft bere kend en die van de biblio theek. Volgens hem was het beslist niet eenvoudig om van alle betrokken grotere gesub sidieerde instellingen de juiste gegevens te krijgen. „We heb ben de inventarisatie laten maken op verzoek van de ge meenteraad. Die wilde twee jaar geleden weten of het door de gemeente gevolgde beleid van een niet volledige loon kostenstijging wel een goed beleid was. We hebben overi gens inmiddels besloten om vanaf dit jaar de CAO weer te compenseren." Buijing kan niet reageren op de aankondiging van de bi bliotheek dat ze opnieuw een filiaal gaat sluiten. Hij heeft de brief van het bibliotheekbe stuur nog niet gezien. Boven dien is hij slechts verantwoor delijk voor de loonkostenin ventarisatie, de bibliotheek als instelling hoort in de porte feuille van zijn collega Pechtold thuis. opgelopen tot ruim 160.000 eu ro (360.000 gulden). Los van de verschillen, wil de gemeente een subsidie geven die lager is dan het door haarzelf berekende te kort. De leiding van de biblio theek heeft tijdens een ambtelijk overleg gehoord dat de aanvul lende subsidie, die de gemeente voor 2002 in gedachte heeft, niet veel hoger zal uitvallen dan zo'n 24.000 euro (53.000 gulden). De leiding van de bibliotheek ver baast zich daarover. Het bibliotheekbestuur verlangt voor 1 maart van het college antwoord op de eis om de sub sidies bij te stellen. De OBL is sowieso niet erg tevreden over de geheimzinnigheid en het ge brek aan voortvarendheid waar mee het gemeentebestuur de CAO-perikelen aanpakt. De bi bliotheek moest al in mei van het jaar 2000 gegevens inleve ren. Sindsdien is het van de kant van de gemeente - zeggen be stuur en directie - angstwek kend stil gebleven. (advertenties) iM Een kunststof schuifpui van Van der Ploeg brengt niet alleen licht en ruimte, hij is ook volledig onderhoudsvrij. Van der Ploeg: een kei in k ui neo arkVRvr Kunststof Raamfabrikant b.v. Tel.: (071) 331 53 61 Internet www.vanderploeg.nl unststof schuifpuien www.leidschdaqblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13