NS dupe van problemen spoornet cj^ey fresultaten C-W-Wie? 1 ECONOMIE 'Medicijnen in Europa zijn te duur' Winkeldiefstallen in 2001 met 20 procent gestegen Weer acties in centra kinderopvang geleidelijk verbeteren Minister Netelenbos draagt verantwoordelijkheid voor deel vertragingen Beer blikvanger op beurs a driekwart betalingen eurt in euro Ondernemers tegen te snel uitbreiden EU Ahold voorziet fors verlies in Argentinië door crisis VWs: Meer vakanties in eigen land woensdag 9 JANUARI 2002 ntinië houdt Jlamarkt dicht 79 aires - De handel in de nse peso is ook vandaag gelijk in Buenos Aires, rale bank in Argentinië bekend dat de financië- dicht zullen blijven. ;eving van het bank- le afgelopen da- emonstreerd. Het lomt onverwacht. Mi- icov had eerder op de ;verzekerd dat de valu- vandaag open zou- President Duhalde jin deze week de ig van de peso met de te laten. ere subsidie l werklozen kc - De subsidies voor ers die groepen werklo- emen zijn dit jaar ver- Dat meldt de Raad voor k Inkomen. ,.De hogere 1 zijn reëel, want de I groep is in het alge- koeilijker plaatsbaar dan aldus de woord - f. Als een kwart van de en werklozen meer dan f jaar aan het werk blijft f baas een bonus van per deelnemer. Voor l is 3000 euro per werk- eschikbaar. (ers weinig ieuwend eer - Het is slecht ge it de vemieuwings - an startende onderne- Van de ruim 140.000 n die van 1998 tot vorig deuren openden, Hlechts 7 procent een Huw product of nieuwe Hp de markt. Dat blijkt jirzoek dat het Econo- ïstituut voor het Mid- Kleinbedrijf gisteren :rde. Ruim zes op de ters maken gebruik van ietechnologie. -referendum den in 2003' - Premier Persson den verwacht dat zijn jgend jaar een referen- houden over invoering luro. Persson is voor- de euro. De voor- fc van invoering winnen er terrein. Volgens hiepeiling van het insti- )P, gehouden tussen 19 er en 3 januari, is nu 51 van de bevolking voor ocent tegen. In novem- de verhouding nog 48 f procent. Boonstra 1 failliet FactoryZOO.com, ijf met Boonstra junior oprichter en groot - iouder, is door de failliet verklaard. De de ex-Philips-topman een belang van circa ;nt ruim 180.000 ge il het bedrijf dat zaken fiinessactiviteiten bege- A ït bedrijf begon als deel- van Twinning, dat in <or1 or het ministerie van EZ gezet om startende Irijven te begeleiden. >5 deelnemingen zijn er door Danny Verbaan den haag - Het aantal langdurige storingen op belangrijke knoop punten van het spoorwegnet is het afgelopen najaar drastisch toegenomen. Niet de NS maar het ministerie van verkeer en wa terstaat blijkt daar de schuldige van te zijn. Volgens een vertrou welijke, interne notitie waren de problemen vaak te wijten aan de infrastructuur (wissels, seinen, rails en hoogspanningsleidingen). Minister Netelenbos (verkeer), hiervoor verantwoordelijk, heeft die taak gedelegeerd aan de or ganisatie Railinfrabeheer. De NS zijn voor een belangrijk deel van het RIB afhankelijk om de trei nen op tijd te laten rijden. De rapportage meldt dat er al leen al van september tot en met november twaalf stremmin gen op knooppunten waren die het treinverkeer gedurende één tot drie uur, en vaak nog langer verlamden. In 2000 was dat in dezelfde periode slechts vijf keer het geval. Toen vorige week duidelijk werd dat de NS in 2001 niet de afge sproken punctualiteit van tach tig procent had gehaald, maar uitkwam op 79,9 procent, eiste Netelenbos het vertrek van pre sident-directeur Huisinga. Ook de raad van commissarissen be sloot toen op te stappen. Het RIB heeft echter te kampen gehad met een groeiend aantal zogeheten infrastoringen van meer dan zestig minuten. Met name op een knooppunt heeft zoiets grote gevolgen: geduren de lange tijd en tot in het hele land lopen honderden treinen vertraging op. In het najaar van 2001 werden op de knooppunten zeven van dit soort incidenten geteld die 61 tot 180 minuten duurden. Stremmingen waar zeker drie uur voor nodig was om ze te verhelpen deden zich van sep tember tot en met november vijf Topambtenaren bij NS houden afstand De vier topambtenaren van de ministeries van verkeer en wa terstaat en financiën die toetraden tot de raad van commissa rissen bij NS bemoeien zich op hun departement niet meer met het spoorbedrijf. De ministers Netelenbos en Zalm willen zo de schijn van belangenverstrengeling voorkomen. Netelenbos benoemde vorige week een hele nieuwe raad. On der voorzitterschap van Rabobank-topman Meijer namen de secretarissen-generaal Pans (verkeer) en Van Maanen (financi en) en directeur-generaal Van Eeghen (verkeer) en thesauriër- generaal Van Dijkhuizen (financiën) zitting in de raad. keer voor. Vorig jaar gebeurde dat in die periode maar één keer. Het aantal storingen waar- hong kong - Een bezoeker aan een beurs voor speelgoed en spellen in Hong Kong laat zich niet afleiden door een reuzenbeer die staat opge steld in de expositiehal. De beurs is met 1600 deelnemers uit 31 landen de grootste in zijn soort ter wereld. Foto: Reuters/Bobby Yip 'anp - Bijna driekwart contante betalingen in Dgebied gebeurt inmid- euro's. Het aantal trans- at geheel in euro's wordt :rd bedraagt inmiddels pocent. De Europese Iisie heeft dat gisteren eeld. |f irkoopperiode die in een an de twaalf eurolanden nnen, heeft volgens de iie niet tot extra lange winkels geleid. De den in banken beginnen :ls ook flink terug te lo- lus de commissie, iden er in sommige hart problemen kunnen ont- 11 de werkstudenten die zijn ingehuurd, terug naar de collegebanken, alle geldautomaten ver- 1 nu euro's, meldt de •sie verder nog. -h door onze correspondente Hetty van Rooij brussel De Europese burger betaalt in veel gevallen te veel voor zijn medicijnen. De prijs verschillen zijn enorm: in het ene EU-land kan een medicijh meer dan 600 procent duurder zijn dan in een ander land. Dat blijkt uit nog niet gepubliceerde gegevens van de Europese Com missie. Het dagelijks bestuur van de Eu ropese Unie werkt aan een in ventarisatie van de medicijnprij zen in verschillende Europese landen. Het vergelijkend onder zoek, dat een beperkt aantal ge neesmiddelen omvat, vloeit voort uit een discussie over de concurrentiepositie van de Eu ropese farmaceutische indu strie. Een van de opvallendste voorlo pige conclusies betreft de prijs van het veelgebruikte medica ment simvastatine, een Neder lands product dat hartpatiënten nodig hebben om hun choleste rolgehalte te verlagen. In Dene marken is de prijs van een dage lijkse dosis 0,37, in Duitsland en België kost het medicijn 1,75 per dag en in Nederland 1. „Er is geen andere conclusie mogelijk dan dat Europese bur gers in sommige landen te veel betalen,' aldus een Commissie ambtenaar. De prijzen van medicijnen zijn een zaak van de nationale rege ringen. Maar PvdA- europarle mentariër Corbey, die zich in tensief met het onderwerp be zighoudt, vindt het hoog tijd dat 'Brussel' meer greep krijgt op de prijzen. Zij wil dat er een Euro pese index komt, die in één oog opslag duidelijk maakt wat een bepaald medicijn in de 15 af zonderlijke EU-landen kost. De komst van de euro maakt zo'n vergelijking vrij eenvoudig. „De handel in medicijnen is een miljardenmarkt die voor een be langrijk deel de kosten van de volksgezondheid bepaaltaldus Corbey Inzicht in de prijzen geeft volgens haar aan verzeke raars en patiënten de mogelijk heid om een bepaald medisch preparaat ergens anders in te kopen, bijvoorbeeld in een rela tief goedkoop land als Spanje of Griekenland.Als dat op grote schaal gebeurt, gaan de prijzen in de 'dure' landen vanzelf om- laag". De farmaceutische industrie verdedigt de hoge medicijnprij zen doorgaans met het argu ment dat de ontwikkelingskos ten hoog zijn. Corbey is best be reid om dat te geloven, maar ze vindt dat de bedrijven daarin in zicht moeten geven. „De mist die er nu hangt over de prijzen hangt is alleen maar in het voor deel van de producenten". amsterdam/gpd-anp - De werknemers in de kinderopvang voeren opnieuw actie. De on derhandelingen tussen de werkgevers en de Abvakabo zijn gisteren weer mislukt. Bij drie honderd kindercentra, aangesloten bij 85 in stellingen wordt vandaag in meer of mindere mate gestaakt. Morgen wordt bij nog eens 31 instellingen actie gevoerd. Bovendien lopen de spanningen tussen de FNV en de kleinere bond De Unie hoog op. De CAO-onderhandelingen voor de kinder opvang verlopen al maanden problema tisch. De vakbonden Abvakabo en CFO heb ben al drie keer gestaakt, terwijl De Unie wel een akkoord heeft gesloten met de werkge vers. AbvaKabo-bestuurder Dieten zegt de uitkomst van het overleg van gisteren te be treuren. „De werkgevers hadden signalen gegeven dat er te praten viel. Maar ze bleven opnieuw nee en nee zeggen." Directeur Van Gennip van werkgeversorga nisatie MO-Groep stelt teleurgesteld te zijn dat de bonden zijn handreikingen niet aan pakken. Hij zegt aanpassingen te hebben voorgesteld voor de eindejaarsuitkering en voor de commissie die de salarissen moet bestuderen. Van Gennip heeft de indruk dat Abvakabo en CFO niet echt bereid zijn om tot een akkoord te komen. Het CAO-akkoord met De Unie behelst over vijftien maanden een structurele loonsver hoging van 2,5 procent per 1 januari 2002 en verhoging van de eindejaarsuitkering van 2001 met 1,5 procent naar twee 2 procent. Bovenop de eindejaarsuitkering komt in 2002 eenmalig nog 1,5 procent. Abvakabo en CFO willen in totaal een structurele loonsverhoging van 7 procent, inclusief de eindejaarsuitkeringen. Daarnaast willen de bonden de salarisverhoging per 1 oktober, de ingangsdatum van de nieuwe CAO, in plaats van per 1 januari. De FNV dreigt de samenwerking met de vakcentr ale Unie MHP op te zeggen als De Unie vasthoudt aan het akkoord. De FNV bij zeker een uur lang één spoor was versperd nam toe van 23 tot 39. brussel/anp - Nederlands groot ste ondernemersorganisatie VNO-NCW vindt dat de uitbrei ding van de Europese Unie veel te snel gaat. De plannen om in 2004 tien nieuwe landen, veelal uit het vroegere Oostblok, lid te maken van de EU, zijn niet re- eel, betoogt voorman Schraven. Tijdens een spreekbeurt voor Nederlandse lobbyisten in Brus sel onderstreepte Schraven gis teren dat er niets tegen uitbrei ding op zich is. ,Als bedrijfsle ven zijn we daar juist een uitge sproken voorstander van." Maar het besluit van de Europese staats- en regeringsleiders tien landen tegelijk toe te laten, gaat naar zijn mening te ver. VNO-NCW meent dat alleen landen die er rijp voor zijn, lid mogen worden. „Maar wat doet nu de raad (EU-ministers)? Die zegt: Eigenlijk zijn alle landen klaar en kunnen in 2004 lid wor den. Dat is een politiek besluit dat met de realiteit niets van doen heeft", vindt Schraven. amsterdam/anp - De jaren ne gentig gloren weer voor het kle dingconcern C&A. En de lei ding is daar nog blij mee ook. Over het boekjaar 2001/2002 draait het bedrijf een omzet van ruim 400 miljoen euro (ƒ900 miljoen), tien jaar geleden was dat nog 1,2 miljard. Volgens scheidend directeur C&A Ne derland J. Bezemer zal het nog twee jaar duren voordat C&A het niveau van die mooie jaren negentig evenaart. „Mits er geen zware recessie komt." De komende paar jaar is het de bedoeling dat er zelfs weer filia len worden geopend, terwijl de laatste jaren alleen maar sprake was van sluitingen. De uitbrei dingen worden niet gezocht in groeigemeenten. In 1993/1994 kwam de klad in het concern van de familie Brenninkmeijer. Het bedrijf wilde de zaken in Europa centraliseren. Dat bleek niet te werken. Vooral in het Verenigd Koninkrijk werden fili alen gesloten. Bezemer, die het concern weer op koers moest brengen, ziet het marktaandeel nu weer groeien. „We zitten nu tussen de vijf en zes procent, maar het is minder dan 4,5 procent geweest. Met het huidige potentieel moeten daar nog wel twee volle punten kunnen bijkomen." Dan moet de omzet ook weer op een dikke half miljard euro liggen. Afgelopen jaar groeide de omzet twaalf procent. „En er wordt weer winst gedraaid" ver zekert Bezemer. Het concern publiceert als niet-beursgeno- teerde onderneming geen winst- of verliescijfers, dus zijn de bedragen nergens tegen af te zetten. „In de toekomst kan de lat nog hoger vindt Bezemer die per 1 april afscheid neemt. zaandam/anp - Supermarkt- concem Ahold heeft een tik meegekregen van de economi sche crisis in Argentinië. Het concern trekt 100 miljoen euro (ƒ220 miljoen) uit in verband met de devaluatie van de Argen tijnse peso. Dat werd gisteren bekengemaakt bij de presentatie van de jaaromzet over 2001. Door de crisis was de omzet van de supermarkten Disco in Ar gentinië lager dan in 2000. De andere supers in Latijns-Ameri- ka zoals Bompre^o in Brazilië, Santa Isabel in Chili en La Fra- gua in Guatamala boekten on danks moeilijke omstandighe den hogere omzetten. In totaal zakte de omzet in Latijns-Ame- rika met 3,7 procent tot 4,9 mil jard euro 10,8 miljard). De rest van het concern toonde goede cijfers. De omzet is het af gelopen jaar met 27 procent ge stegen tot 66,6 miljard euro 147 miljard). De stijging valt vooral toe te schrijven aan over names. De autonome omzet steeg met 6,4 procent. Topman Van der Hoeven con cludeerde: „De onderneming is in vorm om beloften opnieuw waar te maken." Op 7 maart komt Ahold met de winstcijfers over 2001. De activiteiten van Ahold in de VS leverden een omzetgroei op van 27 procent. De effecten van de terreuraanvallen bleven be perkt. Alleen de autonome om zetgroei van de snel groeiende foodservice-activiteiten viel licht terug. Ook in Europa ging het Ahold voor de wind. De omzet nam met 31,4 procent toe tot 21,8 miljard euro (ƒ48 miljard). In middels haalt het voedselcon cern nog maar 33 procent van de omzet uit Europa, bijna 60 procent komt uit de VS en 7 procent uit het geplaagde La tijns-Amerika. utrecht/anp - Naar schatting gaan dit jaar ongeveer 70.000 mensen meer op vakantie in ei gen land. Het reisbureau van de VW's verwacht hierdoor circa twintig procent meer omzet te behalen. Dat maakte koepelor ganisatie Toerisme Recreatie Nederland gisteren bekend bij de opening van de Vakantie beurs in Utrecht. TRN gaat er van uit dat ook het inkomend toerisme met zo'n vijf procent toeneemt. In 2001 gingen 9,25 miljoen mensen op vakantie in Nederland. Volgens de zegsman is er overi gens nog veel werk aan de win kel om buitenlanders naar Ne derland te blijven trekken. „Het is nodig dat we ons imago op poetsen in het buitenland." Staatssecretaris Ybema (econo mische zaken) heeft hiervoor onlangs 1,4 miljoen euro ter be schikking gesteld. Dit geld gaat vooral naar promotiecampag nes in Duitsland en Engeland. Vooral bij onze oosterburen moet het imago worden opge frist, volgens de TRN-woord voerder. „Duitsers zijn onze grootste en belangrijkste groep buitenlandse gasten, maar zij kiezen er sinds de eenwording vaker voor het eigen land te gaan ontdekken." Ook de mkz- crisis heeft ze weggehouden. Het aantal Duitse gasten daalde vorig jaar met ongeveer 10 pro cent naar 2,6 miljoen. den haag/gpd-anp - De schade door winkeldiefstallen is het af gelopen jaar met zo'n twintig procent toegenomen tot 410 miljoen euro. De totale schade als gevolg van winkelcriminali- teit kwam afgelopen jaar uit op 680 miljoen euro. Dat zegt het Platform Detailhan del dat geen exacte cijfers heeft maar tot deze bedragen komt via een schatting. Het platform is een samenwerkingsverband van de Raad Nederlandse De tailhandel en de Nationale Win- kelraad van MKB-Nederland. Voorzitter Van der Geest van de projectgroep aanpak winkelcri- minaliteit pleit voor een harde repressieve aanpak van daders en stelt dat de pakkans omhoog moet. Tevens vindt de detail handel dat zij gecompenseerd moeten worden voor de investe ringen die worden gedaan om diefstal te voorkomen. Jaarlijks kost dat de ondernemers zo'n 230 miljoen euro. De omzet in de sector bedraagt per jaar zo'n 70 miljard euro. Het platform sprak verder de hoop en ver wachting uit dat steeds meer ar tikelen onzichtbaar beveiligd worden. Nu is dat nog het geval bij zo'n vijf procent van alle arti kelen. De verwachting is dat dat binnen een aantal jaren stijgt tot zo'n 20 tot 25 procent. Van der Geest: „De fabrikanten zijn de afgelopen jaren wel erg langs de kant blijven staan. Als uw product een ingebouwde beveiliging heeft, krijgt u onze voorkeur", was zijn boodschap aan de producenten. Vendex volgt deze handelwijze al. „Sommige fabrikanten sluit Vendex uit van levering omdat zij weigeren mee te werken aan de bronbeveiliging", aldus be veiligingsmanager Van Dijk (advertentie) Spanningen tussen FNV en De Unie lopen op voelt zich 'gepiepeld' door de kleinste vak centrale. De Unie heeft binnen de kinderop vang slechts honderd leden, waarvan het merendeel leidinggevende functies zijn. De andere twee bonden hebben 11.000 leden in de sector. Toch kan de CAO voor de hele be drijfstak geldig worden verklaard, zeker als de werkgevers morgen instemmen met het voorlopige akkoord. De Unie MHP betreurt de opstelling van de FNV 'in hoge mate' maar is de afgelopen weken wel aan het terugkrabbelen. De bond is opnieuw met Abvakabo, CFO en de werk gevers om de tafel gaan zitten. Unie MHP- voorzitter Ad Verhoeven: „Wij zijn niet uit op conflicten maar willen FNV en CNV bin nen boord houden." Sinds het akkoord van De Unie met de werkgevers is er volgens Verhoeven alleen nog maar herrie geweest. Verhoeven vindt de dreigementen wel ver velend. „Maar het kan niet zo zijn dat de FNV de werkgevers en De Unie dicteren waaronder ze hun handtekening moeten zetten." Voor een baan of een uitkering gaat u voortaan naar CWI. Het Centrum voor Werk en Inkomen dat de taken van het Arbeidsbureau overneemt Wilt u daar meer over weten? Ga dan gerust langs bij de CWI-vestiging bij u in de buurt. U kunt ons natuurlijk ook bezoeken op cwinet.nl of kijk op teletekst pagina 700 van uw regionale omroep. Dan hebt u zó alle antwoorden op C-W-Wie? VOOR WERK OF INKOMEN GA jE VOORTAAN NAAR CWI CENTRUM VOOR W CWI werkt nauw samen met de gemeentelijke sociale diensten, UWV/Gak, UWV/Guo, UWV/Cadans, UWV/Uszo en UWV/Bouwnijverheid.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7