Nederlandse militairen in Turkije vast BUITENLAND Oorlog succes, maar Afghanen eten gras Arabische Amerikanen vrezen verlies van hun vrijheden Vrouw laat zoon van twee door honger sterven Ex-baas Greenpeace werkt voor vijand Verse troepen Onrust onder Italiaanse diplomaten Klachten over gezondheid na aanslag WTC nken kapitein it tankschip kCEN Een dronken Duit- itein heeft op de Rijn bij litse Dormagen met zijn nerschip een met benzi- iden Nederlands tank- jeramd. Daarbij sloeg de 'lek, en kwam 12.000 liter itof in de rivier terecht, ïzine vervloog snel. Me- hebben geen bijzondere ïlheid giftige stoffen in de ingetoond. De 44-jarige ji van de 'MS Express' is ks de schade slingerend ;varen tot hij bij Düssel- jor de politie werd aan- den. Hij had een alcohol van 2,2. lervatten nproeven niet mcton - De VS houden pig vast aan het bijna ar oude moratorium op oeven. De Amerikaanse er van defensie Rumsfeld eren dat het in de toe- echter noodzakelijk kan dat er weer kernproeven a gedaan. Volgens Rums- ïoeten ondergrondse :n er mogelijk in de toe voor zorgen dat het ipenarsenaal 'veilig en wbaar' blijft. (isch tijdschrift t aanslagen NE - Een Franse recht- leeft gisteren het Frans- che weekblad Ekaitza deeld voor het 'verheer- van de aanslagen van 11 iber. De uitgever en een ist moeten elk een boe- tyc 1.500 euro betalen. ie\ i, dat symphatiseert met oristische Baskische af- ingsbeweging ETA, pu- de op 13 september een ent van het ineenstorten- C-gebouw met de tekst: hebben we allemaal van imd, maar Harnas heeft idt laan!". erikaan maakt k in vliegtuig iELES - Een Amerikaanse eeft maandag amok ge- aan boord van een I -#f>"737 van Southwest Air- II iet bestemming Las Ve ten het toestel naar de '31 ian van het vliegveld van geles taxiede, stond de p en liep hij zwaaiend in schoen in zijn hand ;n van de deuren achter toestel. Hij sloeg een ste- »s in het gelaat en zei dat rittenden 'naar de hel' 79 i gaan. Vervolgens open de deur. De 36-jarige lie zou hebben gedron- m worden overmeesterd vee medepassagiers. De p ri i bevatte overigens geen dieven. ien weert :enlanders De autoriteiten in le bben beperkende maat- h voor buitenlanders af- pigd. De maatregelen zijn 'd om islamitisch extre- I in het land tegen te pleidingsinstituten mo- i buitenlandse studen- ier aannemen die geen 'e toestemming hebben n studie in Jemen. Ook ►uitenlandse docenten mitische geestelijken ;de de regering beper- ■maatregelen ai". Na de Jgen van 11 september lgeruchten de ronde dat mogelijk een volgend It is voor Amerikaanse e acties, omdat het land k zou bieden aan aan- s van Bin Laden. i stort neer in ;isch Limburg - Een F-16 van de Belgi- ichtmacht is gistermid- fergestort in de buurt van 1-Peer, in Belgisch j. De piloot van de ïger wist zich met de fctoel te redden. De F-16 p een trainingsvlucht op r de luchtmachtbasis leine Brogel toen de piloot p dat één van z'n motoren d stond. Het toestel, dat •ven Leopoldsburg be- toerd vervolgens door idere F16's begeleid naar nd ten zuiden van al, waar het neerstort- rtje nodig voor pgebied WTC ork Toeristen die een 3 iwillen opvangen van ld Zero', de ruïnes van örld Trade Center in New lebben vanaf vandaag kaartjes nodig. Voor de rj le uitkijkposten hebben - nds de oprichting eind jj iber lange rijen gevormd le euwsgierige toeristen. p nieuwe regeling hoopt i idsbestuur te voorkomen zoekers urenlang in de loeten staan voor zij een a? Linnen werpen op het gebied. I'M 'i woensdag 9 JANUARI 2002 kabul-kandahar/afp-dpa-anp - De Nederlandse kwartiermakers die op weg zijn naar de Afghaan se hoofdstad Kabul, hebben zeker een dag vertraging opgelopen als gevolg van de slechte weersom standigheden. Ze zaten afgelo pen nacht vast in de Turkse stad Trabzon, waar ze gisteren als ge volg van zware sneeuwbuien ble ven steken. De 32 Nederlandse, 70 Duitse en 2 Oostenrijkse militairen maakten een tussenlanding in Trabzon. Die was nodig omdat de relatief zware KDC-10, waar mee de militairen uit Eindhoven vertrokken, nog niet op het pro visorische vliegveld bij de Af ghaanse hoofdstad kan landen. In Trabzon stonden daarom twee Hercules-transportvliegtui gen voor de kwartiermakers klaar. De Nederlandse militairen moe ten in Kabul de komst van twee honderd Nederlandse militairen voorbereiden die deel gaan uit maken van een internationale vredesmacht van in totaal 3.000 tot 4.000 man, onder leiding van het Verenigd Koninkrijk. Deze Internationa] Stabilisation Af ghanistan Force (ISAF) moet in en rond Kabul zorgen voor een veilige omgeving. De Afghaanse militaire eenhe den die zich nu nog in de hoofdstad Kabul bevinden, moeten daarom de stad binnen drie dagen verlaten. Zij moeten de internationale vredesmacht en de Afghaanse politie in de ge legenheid stellen de controle over de veiligheid in de stad over te nemen. Dit heeft het hoofd van de Afghaanse open bare veiligheid, generaal Din Mohammed Djurhat, vandaag gezegd. Volgens Djurhat heeft minister Qanoni van binnenlandse zaken berlijn/ap - Een vrouw uit Ber lijn heeft haar tweejarige zoontje laten omkomen van honger en dorst. De brandweer ontdekte het lijk van het jongetje afgelo pen weekeinde in een zwaar vervuilde woning in de Duitse hoofdstad. Volgens de politie liet de 21-jari ge vrouw de kleine eind novem ber in de woning achter. We kenlang leverde het jongetje een doodsstrijd, die hij uiteindelijk verloor. Toen brandweerlieden zijn lichaampje vonden, was dat al in vergaande staat van ont binding. De buren klaagden al langere tijd over stankoverlast, maar belden pas vorige week de politie. Uit de lijkschouwing bleek dat het kind van honger en dorst was omgekomen. De politie arresteerde de moe der maandagavond in Berlijn. Ze gaf toe de jongen in de steek te hebben gelaten, omdat ze een nieuwe vriend had. De grootou ders van het kind had zij met smoezen om de tuin geleid. De vrouw, die gisteren voor een onderzoeksrechter moest ver schijnen, zal waarschijnlijk po ging tot doodslag ten laste wor den gelegd. De woning moest worden schoongemaakt door de reinigingsdienst. alle eenheden van het ministerie van defensie en de troepen die betrokken waren bij de inname van Kabul de opdracht gegeven de stad te verlaten. Het dragen van wapens in de hoofdstad is daarna alleen nog toegestaan aan personen die daarvoor een vergunning hebben. Qanoni wil zo voorkomen dat 'onverant woordelijke mensen' wapens de stad binnenbrengen. Het is niet de bedoeling dat de leden van de internationale vre desmacht zich bemoeien met de terugtrekking van de eenheden uit de stad. Dat is volgens Djur hat de verantwoordelijkheid van de politie en van het garnizoen van Kabul. De Verenigde Staten hebben al tussen de 3.500 en 4.000 solda ten in Afghanistan. Zij houden zich bezig met de bombarde menten in het oosten van het Aziatische land en de jacht op Osama bin laden en Talibanlei- der mullah Omar. Beiden zijn nog altijd spoorloos. Inmiddels hebben de Amerika nen wel 364 leden van al-Qaeda en de Taliban gevangen geno men. Zij zullen zo spoedig mo gelijk naar de basis aan Guant- anamo Bay in het zuidoosten van Cuba worden gebracht, waar de Amerikanen werken aan de opbouw van een zwaar bewaakt gevangenenkamp. Terwijl de Amerikanen in het oosten van Afghanistan jagen op Osama bin Laden, bemoeit Iran zich met de interne zaken van de Afghaanse provincies Hel mand en Herat, die aan Iran grenzen. Volgens een woord voerder van de gouverneur van Kandahar is een hoge Iraanse generaal al diverse keren gezien in de provincie Helmand. Hij zou wapens en geld voor plaat selijke commandanten het land hebben binnengebracht. kabul/anp - Het internationale militaire optreden in Afghanis tan mag volgens de Britse pre mier Blair dan 'een enorm suc ces zijn', tegelijkertijd dreigen tienduizenden Afghaanse dor pelingen te sterven van de hon ger. Ze kunnen alleen nog over leven door gras te eten, soms gemengd met wat gerst. Bijna alle inwoners van het dorp Bonavash in de regio Abdullah Ghanze hebben diarree of hoes ten de longen uit het lijf. „We wachten op de dood. Als er geen voedsel komt, als de situatie niet verandert moeten we gras eten totdat we sterven", aldus een van de bewoners. Een woordvoerder van een hulporganisatie heeft verklaard dat er voedsel onderweg is, maar dat niet alle dorpen be reikt kunnen worden. Sommige dorpjes liggen zo afgelegen dat ze alleen per ezel op smalle bergpaden te bereiken zijn, een barre tocht van enkele dagen. De logistieke problemen voor hulpverleners in Afghanistan zijn immens groot. Het slechte weer en de aanhoudende 'com municatieproblemen' tussen de tientallen hulporganisaties on derling zorgen ervoor dat veelal aanwezige voedselvoorraden niet of pas laat worden gedistri bueerd. Aanhoudende Ameri kaanse bombardementen, rond trekkende bandieten en corrup te lokale krijgsheren veroorza ken verdere problemen. Door dat Afghanistan al jaren kampt met een grote droogte zijn veel landbouwgronden niet meer bruikbaar. Daardoor kunnen af gelegen dorpen niet meer in hun eigen voedselbehoefte voorzien. De terugkeer van de vluchtelingen is een extra zorg. Veel mensen keren, soms naja ren, terug in hun oude woon plaatsen. Van veel huizen staan nauwelijks nog de muren over eind. Op tal van plaatsen liggen mijnen en veelal is het alleen nog mogelijk om er in tenten te slapen. Duizenden andere Af ghanen zijn de afgelopen weken en dagen juist gevlucht naar Pa kistan wegens het uitblijven van hulp, de droogte of uit vrees voor nieuwe bombardementen. De Amerikaanse krant The Bos ton Globe citeerde gisteren VN- functionarissen die medewer kers van niet-gouvernementele organisaties (ngo's) ervan be- londen/rtr-anp - De voormalige Britse baas van Greenpeace, lord Peter Melchett, gaat een nieuwe carrière beginnen. De milieuactivist gaat aan de slag bij een PR-bureau. Zijn nieuwe werkgever heeft als belangrijkste klant het biotechnologische bedrijf Monsanto, misschien wel een van de bit terste tegenstanders van Greenpeace. Monsanto produceert gengewassen. Greenpeace heeft zich altijd fel verzet tegen wat het 'Franken- stein-voedsel' noemt. Toen Melchett in 1999 di recteur was van de Britse tak van Greenpeace, werd hij samen met 27 actievoerders opgepakt wegens vernieling van een proefveld vol genetisch aangepaste maïs. Melchett werd niet veroordeeld. Enkele maanden eerder hadden Greenpeace-acti- visten vier ton genetisch gemanipuleerde sojabo nen op de stoep van de Britse premier Blair ge stort. „Omdat hij het zo graag eet, zijn we het hem maar komen brengen", was het commentaar van Lord Melchett destijds. Melchett legde in 2000 na tien jaar zijn functie bij de milieuorganisatie neer. Zijn nieuwe werkgever is Burston Marsteller. Het PR-bureau hoopt dat de Britse milieu-lord ertoe kan bijdragen dat 'de mi lieulobby en agrarisch-wetenschappelijke bedrij ven beter met elkaar gaan communiceren'. Mel chett zelf vindt dat hij tijdens zijn periode bij Greenpeace veel heeft geleerd. Hij wil die ervaring nu 'goed gaan gebruiken', zo meldt hij in een ver klaring. jalandhar - Een Indiase militair meet de lengte van een nieuwe re- cruut tijdens een speciale wervingsactie van het leger in de stad Ja landhar. Het land stuurt nog steeds extra troepen naar de grens met Pakistan. In de door beide staten betwiste bergregio Kashmir werd gisteren opnieuw geschoten. Volgens India vielen moslimextremisten een legerkamp in het Indiase deel van Kashmir aan, wat aan een mili tair het leven zou hebben gekost. India staat onder toenemende inter nationale druk om de dialoog met Pakistan aan te gaan, nu het buur land duidelijk zijn veroordeling heeft uitgesproken over alle vormen van terrorisme. De regering in New Delhi heeft echter nog altijd niet gereageerd op de verklaring die de Pakistaanse president Pervez Mus harraf een dag eerder aflegde. Foto: AP/Aman Sharma Omstreden ex-fascist genoemd als kandidaat-minister door onze correspondent Hans Celeijnse rome - Het opzienbarende ont slag van minister van buiten landse zaken Ruggiero heeft voor grote onrust onder Itali aanse diplomaten gezorgd. Pre mier Berlusconi, die de porte feuille tijdelijk overneemt, wil nu een grootscheepse reorgani satie van het ministerie. Hij vindt dat ambassadeurs in de eerste plaats de Italiaanse ex port moeten promoten. „We zijn geen verkopers. Bovendien dienen wij de staat, niet alleen de premier", luidt een van de boze reacties van diplomaten gisteren in de Italiaanse media. De onrust wordt ook gevoed door het steeds prominenter opduiken van vice-premier Gianfranco Fini in het rijtje kan didaten voor de opvolging van de internationaal gerespecteer de Ruggiero. Fini is leider van een partij met een fascistisch verleden, de Alleanza Nazionale. De vrees is dat Italië's aanzien verder zal dalen als een minister met een belast verleden op het internationale toneel verschijnt. Fini heeft ooit gezegd dat Mus solini de grootste staatsman van de vorige eeuw was. Die uit spraak zegt niet alles. Hij heeft sinds zijn aantreden als AN-lei- der in 1995 hard gewerkt om het neo-fascistische imago van zijn partij op te ruimen. Hij bracht twee jaar terug een bezoek aan concentratiekamp Auschwitz om de slachtoffers van de Holo caust te herdenken. tichten hulpgoederen in samen werking met krijgsheren te ste len en door te verkopen. „Er is een hoop corruptie", aldus een medewerker van de Unhcr in de krant. Op de markt van Jalala bad, waar geen werkelijk cen traal gezag is, wordt volgens de krant massaal gestolen graan aangeboden, en rondom deze Afghaanse stad verdwijnen gere geld hulpgoederen uit opslag plaatsen. „De bittere waarheid is dat er veel voedsel verloren gaat", aldus Atiq Ullah Muh- mond, die voor de Unhcr in Af ghanistan werkt. new vork/anp - Sinds de aan slag op het World Trade Center in New York kampen veel men sen die in de buurt van de rampplek wonen of werken met gezondheidsklachten. Velen zijn bang dat de lucht rond 'Ground Zero' giftiger is dan de overhe den willen doen geloven. Dat meldt de Washington Post. Vier maanden na de aanslag hebben opvallend veel mensen last van bloedneuzen, keelpijn, hoofdpijn en hardnekkige hoest. Niemand lijkt te weten wat er al lemaal in vlammen is opgegaan, en welke stoffen zijn terechtge komen in de lucht. Volgens de Amerikaanse federale milieu dienst (EPA) is er geen gevaar voor de volksgezondheid. De EPA zegt dat uit tests blijkt dat de lucht veilig is. Zij schrijft de klachten toe aan posttrauma tische stress. Door een beroep te doen op de Wet openbaarheid van bestuur kreeg een New Yorkse milieuorganisatie echter heel andere resultaten van EPA- onderzoeken in handen. Er zijn in lucht, bodem en water rond de rampplek wél verhoogde concentraties dioxine, PCB's, lood en chroom aangetroffen. Dat zijn allemaal giftige stoffen. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Een geheim agent van president Bush wordt uit het vliegtuig gezet, omdat hij er Arabisch uitziet. Justitie in de VS richt zijn on derzoek naar terrorisme vrijwel uitsluitend op Arabische en islamitische mannen. Duizenden il legalen uit landen waar Bin Ladens al-Oaeda zou nestelen worden versneld opgespoord en uitgezet. Wat betekenen deze gevolgen van 11 september voor gewone Arabische Amerikanen? In de VS wonen ongeveer drie miljoen Arabi sche Amerikanen, van wie het merendeel ook in Amerika is geboren. Eenderde woont in Ca- lifornië, Michigan en New York, maar ook Vir ginia - nabij Washington - telt veel Arabische inwoners. Het is een misvatting te denken dat alle uit het Midden-Oosten afkomstige Ameri kanen moslim zijn. Het merendeel is christe lijk, alhoewel er regionale moslimconcentra ties voorkomen. „Ik ben een Amerikaanse vader, met Ameri kaanse kinderen. Ik wil dat de regering ze be schermt tegen geweld en terreur. Maar de re gering moet het goede voorbeeld geven. En ik geloof niet dat ze dat doet." Philip Farah is Amerikaan, maar ook Palestijn. Zijn wortels liggen in Jeruzalem, zijn leven ligt hier. Hij koestert de vrijheid in zijn nieuwe land. maar betreurt de geringe interesse van Amerikanen voor het Midden-Oosten. Een groot huis in het welgestelde Noord-Virgi- nia, twee auto's, een financieel zorgeloos be staan. De Amerikaanse droom die zoveel im migranten koesteren, is voor Philip Farah uit gekomen. Hij is getrouwd met Anaya, tweede generatie Palestijnse. Philip werkt voor de fe derale overheid. „Ja, dat is het geweldige van Amerika. Als Arabische immigrant kan ik dit werk doen. Dat is wat we moeten beschermen in dit land." Hij is econoom bij het bureau dat de over heidsuitgaven controleert, de Amerikaanse Re kenkamer zeg maar. Ook Anaya heeft een goe de baan: manager bij IBM. Het echtpaar heeft drie kinderen, Dannah (11), Zayd (7) en Tariq (7), en is ferm genesteld in de Amerikaanse middenklasse. Hij is christen, zij een 'geëman cipeerde moslim'. Hun kinderen krijgen wat van beide godsdiensten mee. Het einde van de ramadan wordt gevierd, maar ook kerstmis. Philips gezin is nog niet het mikpunt gewor den van discriminatie. „Behalve dan de alle daagse, zoals stereotype Arabische karikaturen en negatieve opmerkingen over Arabieren." Maai- Philip, die actief lid is van het anti-discri minatiecomité van Arabisch Amerikanen (ADC), kent voorbeelden genoeg. Sinds 11 september zijn er meer dan vijfhonderd ge welddadige incidenten gemeld bij ADC. Enke le tientallen Arabisch-Amerikanen zijn uit hun vliegtuig gezet, en er zijn ontelbare justitie-on- derzoeken ingesteld zonder aanwijsbare re den. „Zoals naar een federale werknemer, die maar een reden kan bedenken: zijn naam is Ali." Hij was trots op de regering na 11 september, zegt Philip. „President Bush beloofde dat de regering niet op basis van ras te werk zou gaan. Maar kijk naar wat er in de praktijk ge beurt. Er wordt wel gekeken naar etnische af komst. En het is dom dat het terreuronderzoek zich bijna uitsluitend richt op mensen met een olijfkleurige huid. Een terrorist kan er uit zien als ieder ander." Anaya maakt zich zorgen over de gevolgen voor de Amerikaanse vrijheden. „Met terrro- rismebestrijding als dekmantel worden allerlei burgerrechten beknot." Philip: „Het lijkt me te veel op noodmaatregelen die worden inge voerd door het soort regime dat ik juist ben ontvlucht." Meer dan duizend Arabische en moslimmannen zijn opgepakt en in de gevan genis beland, zonder dat duidelijk is waarvan ze worden verdacht. „Voor mijn komst naai- de VS ben ik in Israël twee maanden 'administratief vastgezet'. Ik ben mishandeld, heb geen aanklacht gezien, geen proces gehad", zegt Philip. Toen hij in 1978 immigreerde om te studeren - hij kreeg meteen een permanente verblijfsvergunning - dacht hij nog ooit terug te keren. Inmiddels heeft hij die hoop opgegeven. „Ongelooflijk maar waar. Het is er alleen maar erger gewor den. En ik heb al mijn rechten als Arabische inwoner van Israël verloren." Het Palestijnse conflict speelt een grote rol in het leven van de Farahs. „We twijfelen er geen seconde aan dat Osama bin Laden achter de aanslag zit", zegt Anaya. „Maar waar het om gaat is dat de VS verder kijken dan de korte termijn. Amerikanen vroegen na 11 septem ber: Waarom haten ze ons zo? En wij wagen: Waarom heeft het zo lang geduurd voor die vraag is gesteld?" Philip en Anaya winden zich op over de een zijdige pro-Israël benadering in hun land. .Amerikanen zijn open, welvarend, opge groeid in een traditie van vrijheid. Het verdriet me dat mensen niet beter geïnformeerd zijn over het Midden-Oosten", meent Philip. Anaya: „Het is niet relevant voor hun leven en daarom zijn ze er niet mee verbonden. Philip: „In onze opinie is het Midden-Oosten- beleid onzinnig. De regering behandelt landen niet gelijk en schept op die manier een voe dingsbodem voor extremisme en fundamenta lisme." Anaya: „Er zijn geen democratieën in het Midden-Oosten. Hoe kan Amerika een land steunen als Saudi-Arabië, dat zijn bevol king onderdrukt? Ook Israël is geen democra tie, maar een bezetter. Maar dat4k>rdt blijk baar acceptabel gevonden." Philip: „Het leven in Palestina is een hel, voor moslims en chris tenen. Het is er elke dag Kristallnacht. Dit is toch ook niet goed voor Israël. Op de een of andere manier moeten de volken daar samen leven." De Farahs koesteren de vrijheid die in de VS bestaat. „Dit is een geweldig land. Ik denk dat een terreurdaad zoals 11 september in elk an der land tot meer ontsporingen had geleid zegt Philip. „Maar omdat de VS een wereld macht zijn, hebben ze ook een grotere verant woordelijkheid. De leider van de wereld moet het goede voorbeeld geven. Eerlijk en recht vaardig zijn. En dan kim je niet met twee ma ten meten. En dat doet Amerika wel. Moslims en Arabische mensen worden apart behan deld. Voor Israël gelden andere maatstaven dan voor andere landen. En het recht op een eerlijke procesgang is een grondrecht. Door daar via oorlogstribunalen aan te tomen, ge ven de VS het verkeerde signaal aan de we reld." Schoolkinderen in het Afghaanse Kandahar. De meisjes kwamen deze week voor het eerst in hun leven in een klaslokaal, omdat de Taliban het hen niet toestonden onderwijs te volgen. Foto: AP/John Moore

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5