'Ouderschapskwaliteiten, daar gaat het on MENINGEN Huuropzegging Modelbouwmuseum treurige zaak Nare nasmaak van verloop ledenvergadering PvdA Leide Voor Hammerstein telt de mening van de patiënten wel Cliëntenraad eist inspraak in Voorhoutse bouwplannen Clubs kunnen KNVB maar beter buiten de deur houden Ook Kaasmi verdient et opknapbei Stelling nem via het interr WOENSDAG 9 JANUARI 20 SPELREGELS De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het ar tikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, be korten of weigeren. Alleen brieven ondertekend met naam en adres komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Wanneer telt mening van Ham- mersteins patiënten? Deze waag werd in het Leidsch Dagblad van 12 december opgeworpen in een ingezonden brief van R.D. Paauw uit Leiden. Ik heb er nog geen reactie op gezien. Toch zou een nadere verduide lijking van bevoegde zijde geen overdreven luxe zijn, daar bij de motivering van de nieuwe regel geving werd beweerd uit te gaan van de veronderstelling het be lang van 'de patiënt' op transpa rante manier in positieve zin te bevorderen. Het zou in dit geval, waarin overduidelijk de mening van de patiënten uit mijn voormalige praktijk wordt gebruuskeerd en die patiënten bovendien, zoals Paauw beschrijft, worden opge zadeld met de gevolgen van de ze regelgeving, toch niet teveel gevxaagd zijn indien er een voor hen bevredigende verklaring kwam. Een verklaring waarom de van bevoegde zijde gekozen oplossing zo goed en juist is. Ik zelf zie een dergelijke verkla ring niet Ook van bevoegde zij de (ministerie van volksgezond heid en de Huisarts Verpleeg huisarts Registratie Commissie van de KNMG) is mij hierom trent niets anders ter kennis ge bracht, dan dat de 'regeling' in mijn geval geen andere oplos sing biedt, dan sluiting van de praktijk. Het zijn nou eenmaal de regels. Het gewoon inhalen van de ge miste nascholingsuren, terwijl de praktijk door kan blijven draaien, werd en wordt mij bij herhaling geweigerd. Mij is - pas sedert anderhalve maand! - de mogelijkheid geboden opnieuw de (verkorte) beroepsopleiding te gaan doen. Dit via een rege ling. die sedert eind september het levenslicht zag, maar voorlo pig nog niet operationeel is. Via deze onzekere weg zou ik op zijn vroegst per begin 2003 de praktijk weer kunnen hervatten. Men acht het dus kennelijk van belang eerst een 'sterf-construc- tie' op de praktijk los te laten, al vorens er weer leven in zou mo gen komen. hl tegenstelling tot wat de voor zitter van de Regionale Huisart senvereniging T. Scholtes uit Noordwijk in het Leidsch Dag blad van 8 december beweert (overigens zonder hoor en we derhoor vooraf), heb ik nu ruim een jaar van mijn leven en mid delen besteed om te zoeken naar een manier om weer in mijn praktijk beschikbaar te kunnen zijn. De motivatie komt voort uit het gemis van het wel en wee van de gang van zaken in mijn voormalige praktijk. Hetgeen tijdens mijn afscheids receptie begin dit jaar juist mas saal werd gehonoreerd door de patiënten met hun waag mijn uiterste best te doen weer terug te keren op mijn post. Zonder deze legitimatie had ik het beslist niet bestaan, de arro gantie te hebben te denken dat ik in mijn functie op zijn plaats was, waar de bevoegde organen en (kennelijk) de collega's op dit punt een diametraal ander oor deel hebben. Ik hoop in elk geval, in het bij zonder de heer Paauw, te heb ben overtuigd, dat bij mij de mening van de patiënt wel de gelijk telt. D.A.C.M. Hammerstein, Leiden Met belangstelling hebben wij kennis genomen van de harte- kreet van de heer Went, voorzit ter van de Voorhoutse Bond van Ouderen, in het LD van 28 de cember. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de bond sprak Went de wens uit dat deVoorhoutse ouderen meer inspraak zouden krijgen. Wij behoren tot de ouderen van Voorhout en vinden inspraak inderdaad heel belangrijk, zeker als het om onze huisvesting gaat Wij zijn bestuursleden van de cliëntenraad van woonzorg centrum Agnes en hebben als zodanig de taak de belangen te behartigen van alle aldaar wo nende ouderen. Dit zijn er zes tig, veelal hoogbejaard. Nu lezen wij in het interview met Went dat er plannen voor een nieuw, multifunctioneel verzorgingstehuis op tafel lig gen, waarin een toneelzaal voor 350 mensen komt. Dat is nieuw voor ons. Hiervan weten onze bejaarden en ook wij niets. En we begrijpen ook niets van deze plannen. Ons is slechts bekend dat door de gemeente een zoge naamd centrumplan is gepre senteerd, hetwelk multifunctio neel genoemd kan worden om dat er ruimte is gepland voor di verse zorgverleners. Nu de heer Went via de media als zijn mening weergeeft recht te hebben op meer inspraak, menen wij te moeten opmerken dat beslissingen omtrent deze bouwplannen genomen dienen te worden door de directie, ter wijl - krachtens de wet Mede zeggenschap Cliëntenraden - aan de Giiëntenraad inspraak toekomt De Cliëntenraad ver trouwt dan ook volledig op de directie, dat de Cliëntenraad tij dig zal worden geïnformeerd omtrent de nieuwbouwplannen en in de gelegenheid zal worden gesteld omtrent deze plannen advies uit te brengen. Voor wat betreft de 55-plussers van Voorhout zullen wij de poli tici duidelijk moeten maken dat ook zij recht hebben op een ei gen plaats en niet kunnen wor den afgescheept met een plaats in een voor geïndiceerde bejaar den bestemde woning. E.A. de Jager, A.A. Scheepstra, A. Vrolijk, Voorhout. Hierbij wil ik reageren op het ar tikel 'KNVB trekt zich lot Leidse voetbal aan', dat op 21 decem ber in het Leidsch Dagblad stond. Ik ben zelf bijna vier jaar voor zitter geweest van LFC en heb diverse gesprekken gehad met collegabestuurders over het Leidse voetbal. Wij zijn zelfs een keer heel dicht bij een samen werking geweest. In al die jaren is er nimmer een poging van de KNVB geweest om met mij, of iemand anders, in contact te treden. En nu mogen de heren aanschuiven bij de wethouder en rukken zij met maar liefst ze ven man uit naar een avondje Leids voetbal. Heren clubbestuurders, kom zelf met plannen en hou de KNVB buiten de deur. Die heren zijn alleen uit op eigen roem en succes. Altijd krijgen wij van de KNVB te horen dat wij, de ver enigingen, de KNVB zijn. Gelul, de verenigingen zijn niet de KNVB, de verenigingen zijn er voor de KNVB. Een heel ver schil. Heren clubbestuurders, geef ook niet de gemeente de kans om met plannen te komen (hoewel ik heel eerlijk moet toe geven dat wethouder Pechtold het allerbeste voor heeft met de verenigingen), maar kom zelf met plannen. Ik denk dat het sportbedrijf cq de gemeente ook gebaat is bij een voldoende be speling van de velden. Zij zullen aan goede plannen medewer king verlenen, dat is duidelijk gesteld op de avond. Steeds meer mensen raken overtuigd van het feit dat er iets moet gebeuren. Zelfs Jaap Vis ser, die in zijn column van 22 december schreef: 'Ik geloof meer dan ooit dat er een fikse fusie in het Leidse voetbal zit aan te komen'. Ik wens allen een gezond en voetbalverstandig 2002. Frits Rijsbergen, Leiden. Op het bericht 'Modelbouwmu seum sluit', dat 12 december in het Leidsch Dagblad stond, wil ik reageren door middel van een open brief aan de gemeenteraad van Leiden. Geachte raadsleden, De huuropzegging aan het Mo delbouwmuseum heeft mij, en vele andere mede-exposanten, diep getroffen. Zeer veel model bouwers worden getroffen door deze maatregel. Ik zie niet in dat u een sedert 1995 bestaande toestemming van vestiging van het Model bouwmuseum in het monu mentale gebouw van de vroege re Zeevaartschool zo abrupt wilt beëindigen. Jarenlang heeft het gebouw er verkommerd bij ge staan en zijn krakers gedoogd. Daarna heeft u het gebouw prachtig gerestaureerd naar de oorspronkelijke situatie en met behoud van die situatie paste daarin op schitterende wijze een collectie van modellen. Zodoen de ontstond het Modelbouw museum, uniek in Europa. Al het vrijwilligerswerk en en thousiasme dat hieraan ten grondslag ligt, dreigt met uw maatregel thans vernietigd te worden, alsmede het gebouw zelf en het interieur dat zo goed herinnert aan de oorspronkelij ke bestemming. Het is mij on begrijpelijk dat thans toestem ming kan worden gegeven tot verbouwing en herinrichting van het gebouw tot een advoca tenkantoor. Het spijt mij te moeten consta teren dat uw college kennelijk niet bij machte is om in te zien Het Modelbouwmuseum moet vertrekken uit de voormalige Zeevaartschool. De gemeente heeft de huur opgezegd. Foto: Hielco Kuipers wat de waarde \an een dergelij ke collectie is. En wat het bete kent voor de duizenden model bouwers om hun topstukken te kunnen exposeren aan een groeiende stroom bezoekers. Als gemeenteraad van 'Leiden- Museumstad' doet u met deze maatregel geen eer aan het mu seumwezen en in het bijzonder aan het behoud van ons cultu rele erfgoed, zoals deze monu mentale Zeevaartschool. A.C.H. Kuyck, Voorschoten. Er is op dit moment veel over het Aalmarktprojec het gebied in de huidig blijven bestaan en klein gerenoveerd c.q. geresta worden of mag een proj wikkelaar zijn gang gaan? Een ander gebied binnen risch Leiden waar je, a van de sloopplannen in penhinksteeg, vrijwel nie verneemt, is de Kaasma Kaasmarkt is sinds ik de klas van de zich aldaar dende School met de Bijl gang Hooglandse Kerkgra 1962 verliet, amper vera Afgezien van het feit dat keerruimte is geschapen, Ligt hier geen mooie g( heid om rondom dit pit sloop van het niet-histi schoolgebouw en de fot opslagplaats er tegc prachtige huizen te (latei wen die wél passen bini eeuwenoude grachtenrin zou de gemeente Leiden als zij er dan zorg voor z< gen dat dit gebied weer wordt om bewoond en d zocht te worden. Overigens, kijkend naar cembeifoto van de 2002 der 'Leiden in de jaren 5 ik niet anders conclude! LD-redacteur Ad van Ka< gelijk aan zijn kant heeft neer hij zegt: 'De Lange moet weer open'. D.van d Oegit Als ik het artikel 'Uitspraken over ho mo's fataal voor PvdA'er Bouras' - in het Leidsch Dagblad van 11 december - nalees en terugdenk aan die beruchte maandagavond 10 december, de dag waarop de PvdA-kandidatenlijst werd vastgesteld werd en tevens de 'Dag van de Rechten van de Mens', dan moet ik toch eerlijk toegeven, dat ik nog een nare nasmaak heb van hoe die PvdA- ledenvergadering verliep. Toen ik door een lid van de kandidaat stellingscommissie werd gebeld en mij werd verteld dat ik op nummer 18 van de PvdA-kandidatenlijst stond, voelde ik me op de eerste plaats zeer vereerd. Hoewel ik wel had gehoopt op een ho gere plaats op de lijst. De ambitie om hoger op de lijst te komen was al vanaf het begin helder bij de meeste PvdA- 'ers. Ik heb daar nooit geheimzinning over gedaan. De reden waarom ik me had gemeld bij de kandidaatstellingscommissie, was in de eerste plaats niet om als figurant op de lijst te komen, om de lijst op te vul len, maar juist om in de gemeenteraad te komen. Om als een jonge Marok kaanse Leidenaar mee te praten en mee te beslissen. Ik vond en vind nog steeds dat de kloof tussen het stadsbe stuur en de Leidenaars groot is, en vooral onder de jongeren. Kortom, mijn doel was om niet alleen maar aan de zijlijn te blijven staan als een burger die alleen maar klaagt, maar juist als een burger die verantwoordelijkheid wil dragen. Met hulp van een aantal PvdA-leden, heb ik zeer bewust een korte en transparante campagne ge voerd, met als doel mijn kandidatuur onder de leden te presenteren, om zo hoger op de lijst te komen. De oorzaak van de nare nasmaak is de flauwe manier waarop mijn partijge noot Tjeerd van Rij mij tijdens de PvdA-ledenvergadering, onderuit pro beerde te halen. Dit deed hij door te zeggen dat hij twijfels heeft, of ik wel op één lijn zit met het gedachtegoed van de PvdA en dan vooral wat betreft ho moseksualiteit. Juist in een voorgesprek met hem had ik het gevoel, dat hij mij zou steunen en ik was dubbel verrast door zijn tegenaanval op de PvdA-le denvergadering. Van Rij refereerde aan een artikel uit het Leidsch Dagblad met als kop 'Marokkanen en COC zijn goe de buren'. In dat artikel is door een journalist van het Leidsch Dagblad mij in mijn functie van voorzitter van SMU Moultaka ge vraagd mijn mening te geven over de uitspraak van imam El Moumni, dat homoseksualiteit een ziekte is. Ik heb slechts geantwoord, dat ik geen dokter ben en over ziektes niet kan oordelen. Mensen, die het artikel in zijn gehele context goed hebben gelezen, weten dat ik geen negatieve uitspraak heb wil len doen over homoseksuelen en, nog maals, het is heel flauw om je juist al leen maar op één ding te richten en de rest van de context te negeren. Ik verwerp iedere vorm van discrimina tie van homoseksuelen. In die zin ver werp ik ook iedere vorm van rassendis criminatie tegen Marokkaanse Neder- KLANKBORD landers, als in strijd met het recht en het emancipatorische gedachtegoed van de PvdA. Tjeerd van Rij beweerde ook dat ik in mijn functie van voorzitter van SMU Moultaka het COC Leiden negeerde bij zijn toenaderingspogingen. Na recente lijk contact gehad te hebben met onze buren, het COC Leiden, met name met de secretaris, bleek hiervan niets waar te zijn. PvdA-kamerlid Thanasis Apostolou stemde op drie belangrijke beleidster reinen niet mee met de rest van de fractie. Ook doorbrak hij de strakke so ciaal-democratische stemdiscipline op het gebied van de militaire campagne tegen Joegoslavië, het homohuwelijk en de wettelijke verankering van euthana sie. Waarom is de PvdA-fractie zo bang voor een afwijkende mening?, vroeg de Groene Amsterdammer laatst aan Apostolou. Zijn antwoord luidde: „Het heeft te maken met onzekerheid. Als je er geen vertrouwen in hebt dat de ach terban je politieke lijn steunt, zorg je dat er geen discussie komt. De P\ graag het intellectuele debat lei< dan moet je glashelder zijn ovei sitie." Met dit voorbeeld wil ik alleei aangeven, dat diversiteit voordel hebben binnen een PvdA-gei raadsfractie. Want met het ver; van de samenleving, zal niet het cratisch gedachtegoed verai maar wel de manier waarop we omgaan. De samenleving verani daar moet een politieke partij ii doen, anders mist een partij de Het blijft voor mij toch een lei punt en een moment van ref hopelijk ook voor anderen. Tot ik nog even zeggen, dat ik het nog kwalijk neem dat ik op die maandagavond niet heb mei aan de fakkeltocht ter gelegenhi de 'Dag van de Rechten van de Want daar gaat het toch allemaal) Mohammed B De meerderheid van de Twee Ka mer wil het verbod op het adop teren van buitenlandse kinderen door homoparen opheffen. Aan leiding is de adoptie doortv-pro- grammamaker Paul de Leeuw van een Amerikaans kind. Doet de Kamer er goed aan doet dit verbod daadwerkelijk op te hef fen? F. Juffer, hoogleraar adoptie aan de universiteit van Leiden: „Het is goed dat een meerder heid van de kamer voor veran dering van de wet is. De meeste bezwaren berusten namelijk op vooroordelen. Uit onderzoek blijkt dat kinderen die opgroei en bij homo-ouders zich niet anders ontwikkelen dan kinde ren van hetero-ouders. Een moederfiguur is niet strikt noodzakelijk. Kinderen hebben rolmodellen nodig, maar ook vrienden en familieleden kun nen die bieden. Het belangrijk ste is dat ouders voldoende ou derschapskwaliteiten hebben, en dat heeft niets te maken met seksuele voorkeur." Ap Helversteijn - Smit uit Lei den, net in het huwelijk getre den met een man: „Ik vind het een heel goede zaak dat de Ka mer het verbod wil opheffen. Dan wordt het homo-huwelijk eindelijk gelijkwaardig aan het normale huwelijk. Mijn man en ik denken er ook over om bin nen nu en vijf jaar kinderen te adopteren. We willen in elk ge val de mogelijkheid hebben om op grond van humanitaire rede nen een kind uit het buitenland te adopteren. Ik begrijp wel dat sommige landen nog niet toe zijn aan het schenken van adop tiekinderen aan homoparen. Nederland heeft er ook vijftig jaar over gedaan. Ronduit bela chelijk vind ik het dat een aantal adoptiebemiddelingsbureaus 'de vergunningshouders', wei geren te bemiddelen voor ho mo's als het gaat om kinderen uit het buitenland. Als een land niet wil meewerken, zouden we dat land moeten boycotten." IR I Sinds 1 april vorig jaar mogen homo's met elkaar trouwen. Moeten homostellen ook buitenlandse kinde ren kunnen adopteren? Foto: Ton Kastemans Bertie Treur, directeur van Stichting Kind en Toekomst, bemiddelingsorganisatie voor adoptie en vergunninghouder in Halle: „Ik vind eigenlijk ook dat het verbod moet worden opgeheven. Maar helaas berei ken we daar niets mee. De lan den waar wij mee werken, wil len geen kinderen leveren aan homoparen. Het nadeel van het wijzigen van de wet is dat je mensen valse hoop geeft. China en Sri Lanka willen er niets van weten. Polen zegt in theorie dat zij niet tegen het leveren van kinderen aan homoparen is. Maar in de praktijk blijkt dat Po len de voorkeur geeft aan heter oparen, homoparen komen daardoor nooit aan de beurt. We willen homoparen graag helpen, maar het behoort niet tot onze mogelijkheden." C. van der Staaij, SGP-Kamer lid en adoptievader, maandag in het Reformatorisch Dagblad: „Ik ben om principiële redenen tegenstander van elke adoptie door homoparen, of het nu Ne derlandse of buitenlandse kin deren betreft. Uit de schepping blijkt duidelijk dat een kind het beste af is met een vader én een moeder. Kinderspychologen van formaat bevestigen dat." Lily van den Brenk van Belan genvereniging Zelfdoeners in adoptie: „Ik vind het prima dat de Tweede Kamer het verbod wil opheffen. Er zijn namelijk nog zoveel kinderen die beter af zijn als ze worden geadopteerd. Als dan ook homo's kinderen uit het buitenland mogen adopte ren, zijn er weer meer kinderen die een beter thuis krijgen dan in hun thuisland. Mijn man en ik hebben een meisje geadop teerd uit Oost-Europa. Ze komt uit een kindertehuis waar twee honderd kinderen worden bege leid door vier vrouwen. Die kin deren komen zoveel aandacht tekort. Ik denk dat ze veel beter af zouden zijn bij een Neder lands homostel." Conny van Zon, burgemeester van Lisse en moeder van vier kinderen, van wie twee ge adopteerd: „Ik heb begrip voor homoparen die een duurzame en liefdevolle relatie hebben. Ik begrijp dat zij hun relatie graag willen bezegelen met een kind. Daar moeten ook mogelijkhe den voor zijn. Aan de andere kant ligt het niet zo voor de hand dat kinderen geadopteerd worden door homo's. Een ge adopteerd kind neemt sowieso al bagage mee in zijn rugzakje. Deze kinderen komen vaak uit een onveilige plek, al was het al leen maar omdat ze niet bij hun biologische ouders opgroeien. Het is de vraag of je ze dan niet met nog meer bagage opzadelt. Het belang van het kind weegt voor mij het allerzwaarst. Ook moeten we rekening houden met andere landen. Het zou erg zijn als er straks helemaal geen kinderen meer door Nederland geadopteerd mogen worden. Dan zouden die uiteindelijk de dupe zijn." Lilian Waander, woordvoerder van Stichting Adoptie Voorzie ningen (voormalig Bureau Voorlichting Interlandelijke Adoptie) in Utrecht: „Wij vin den dat homoseksuelen dezelf de rechten moeten hebben als ieder ander. In de Nederlandse wet staat immers dat je niet mag discrimineren. We realiseren ons wel dat het geven van die rechten nog niet betekent dat de kans voor homo's op het krijgen van een adoptiekind net zo groot is als voor anderen. Veel landen kijken er raar tegenaan." Jan de Wit, SP-Tweede Kamer lid: „Wij hebben destijds voor een wetswijziging gestemd om dat wij vinden dat homoparen kinderen mogen adopteren. Of de kinderen nou uit Nederland of uit het buitenland komen. Ik weet wel dat de vrees bestaat bij een aantal adoptiebemidde lingsbureaus dat zij problemen krijgen met de landen waarmee zij werken, maar als landen te genstribbelen, moeten we juist de discussie met dat soort lan den aangaan." René Hoksbergen, gasthoogle raar adoptie op de universiteit van Utrecht en in Leuven: „Ik denk dat het onverstandig is om die wet te veranderen. Je wekt dan de indmk dat in Nederland alles mogelijk is. Sowieso ben ik tegen het plaatsen van adop tiekinderen bij gezinnen die an ders zijn dan 'gewoon' een va der en een moeder. Ik denk dat adoptiekinderen al kwetsbaar genoeg zijn. Dan moetje ze niet ook nog in een afwijkend gezin plaatsen." Michelle Klunder, woordvoer der van Wereldkinderen, de grootste organisatie op het ge bied van adoptiebemiddeling in Nederland: „Wij zijn niet te gen het opheffen van het verbod op het adopteren van buiten landse kinderen door homopa ren. Homo's die zich bij ons melden met de wens om een kind te adopteren, zetten ook gewoon in ons bestal dit moment is er alleen ge kei land waar wij mee wei dat het toestaat dat kindei naar een homopaar gaan. er een land toestemming lichten wij de paren in." Sabine Bakker Lezers van het Leidsch D 1. blad kunnen zich met in van vandaag via de webs j van de krant (www.leidsi dagblad.nl) uitspreken 01 actuele kwesties. De uitsl van deze wekelijkse opin peiling, met reacties daai e wordt iedere woensdag ii W rubriek Klankbord én op net gepubliceerd. Het medium internet lee 1 zich bij uitstek voor het t a biliseren van de publieke n nie. Reageren op een stel r kost weinig moeite en ee I toelichting op een stam kan in een handomdraai worden meegestuurd. M deze nieuwe intemettoej sing wil de krant de lezer een nieuw platform bied hun mening uit te dragel zo een bijdrage te leverei de publieke discussie ovf onderwerpen die de geni deren bezig houden. Om zers zonder internet niet te sluiten, kan ook schrift (postbus 54,2300 AB Leil worden gereageerd op d( poneerde stelling. De stelling van deze weel waarop u - tot en met ko mende maandag - kunt 1 geren luidt: De invoering van de eui heeft het leven duurder maakt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20