'Mijn boshuisje nemen ze me niet af' GESPREK VAN DE DAG Blote Maxima-kalender valt slecht Alleen Beatrix en Claus nodigen bruiloftsgasten uit Geen uitnodiging voor Argentijnse president De aso's van het Damrak QWÜW2-QQ1 Moeder vermoorde Christel hoopt dat mediacircus snel voorbij trekt Stoelgang WOENSDAG 9 JANUARI 20( MENSELIJK In de beroemde Trevi-fontein in Rome is het per centage ITALI AANSE MUNT JES in een week gedaald van 70 naar 50 procent. Dat heeft de ge meentepolitie gisteren bekend gemaakt. Het bijgeloof wil dat de wens om te rug te komen in Rome uitkomt, als je een geldstuk over je schouder in de fontein gooit. Afgelopen week kwamen er opvallend veel euromuntjes in terecht uit alle landen die de euro hebben ingevoerd. De fontein wordt elke week leeggehaald door speciale schoonmakers onder toezicht van de politie. De opbrengst is voor de kerkelijke charita tieve instelling Caritas. Een BERGBEKLIMMER ZONDER BENEN uit Nieuw-Zeeland heeft de top van de hoogste berg van zijn land bereikt. Mark Inglis huilde van gei uk toen hij gisteren vanai ae 3.764 meter hoge top een telefoongesprek voerde met zijn vrouw, die in een helikopter boven de berg cirkelde. Met een vriend ging Inglis in 1982 door een hel op Mount Cook, waar zij door slecht weer twee weken vastzaten in ijzige kou. Beide mannen verloren toen hun benen door bevriezing. Deze keer werd Inglis bijgestaan door een gids en de bergbeklim mer zei sterke pijnstillers te hebben genomen om de pijn in zijn beenstompen niette voelen. De klim duurde slechts twee da gen. Dat Inglis een sterk gestel heeft bewees hij op de Paralympics van 2000 in Sydney, waar hij een zil veren medaille bij het wiel rennen won. In plaats van op reeën en hazen te schieten, hebben twee Russische JAGERS hun geweren op elkaar gericht. Het duo is met schotwonden DOOD naast elkaar in een bos in Siberië gevonden. De precieze toedracht van het incident is niet bekend, maar alcohol heeft zeker een rol gespeeld in het ongeluk. I Hij doet vele meis- jesharten sneller kloppen, maar voor de pers is de Britse PRINS WILLIAM niet altijd even aar dig. Dat ervoer Clive Postlethwaite, een freelance fotograaf die maandag aanwe zig was bij een jacht waaraan de toekom stige koning met zijn broer Harry en zijn vader prins Charles deelnam. Volgens Postlethwaite galop peerde William kei hard op hem af, zo dat hij opzij moest duiken en geen foto kon maken. Daarbij zou de prins hebben gezegd: Fucking piss off, Postlethwaite!" De fotograaf, die overi gens slechts af en toe een camera op de royals richt, heeft geen gelukkige verhouding met het koninklijk huis. In 1987 voegde prinses Anne hem eerr soortgelijke bele diging toe, en in 1996 was het de beurt aan Charles. De kroonprins zag de fotograaf en vroeg hem wat hij aan het doen was. Toen Postlethwaite zei dat hij een gezin te on derhouden had, merkte Charles op: ,,Dat soort dingen zeiden SS'ers nou ook altijd." Dave Thomas, de op richter van de Ameri kaanse FASTFOOD KETEN Wendy's, is maandagnacht op 69-jarige leeftijd overleden in zijn wo ning in Florida. De Amerikaan begon eind jaren '60 met zijn hamburgerke ten, die hij noemde naar zijn dochter. In middels heeft Wen dy's bijna 5.000 fili alen in 34 landen. De toekenning van een EREDOCTORAAT aan de Belgi sche kroonprins FILIP voor 'zijn inzet voor de bevordering van de wereldvrede' zorgt voor beroering in de universi taire wereld. Honderdvijftig wetenschappers, verbonden aan de Katholieke Universiteit van Leuven (KUL), heb ben een brief ondertekend waarin ze de benoeming van Filip een schending van hun beroepseer noemen. Vol gens hen krijgt Filip de titel uitsluitend omdat hij de kroonprins is en niet omdat hij zoveel heeft bijgedragen aan de wereldvrede. Eerder voerde het Katholiek Vlaams Hoogstudentenverbond (KVHV) al actie tegen de toeken ning van het eredoctoraat aan de kroonprins. „Welke ver diensten de prins ook mag hebben, ze rechtvaardigen nog geen eredoctoraat. De universiteit laat zich schaam teloos inschakelen in de propagandacampagne van het koningshuis rond het feit dat Filip de ideale koning zal worden", stelt het studentenverbond. Er zit echter ook een positieve kant aan het eredoctoraat van de kroon prins, stellen de studenten smalend: wellicht dat ze zelf nu ook een kans maken. Want: als Filip, die niet als bijs ter snugger bekend staat, eredoctor kan worden, kan ie dereen het. MICHAEL JORDAN en zijn vrouw Juanita gaan SCHEIDEN. De krant Chicago Tribu ne meldde gisteren dat de basketballer en zijn echtgenote wegens onoverbrug bare meningsver schillen uit elkaar gaan. Ze trouwden in 1989 in Las Vegas. Juanita Jordan wil na de scheiding de zorgplicht van de kinderen Jeffrey (13), Marques (11) en Jasmine (9) op zich nemen. Ook eist ze de echtelijke woning, een villa in Highland Park bij Chicago, en de helft van het vermogen van Jordan (38). De basketballe gende is een van de rijkste sporters van de wereld. Zijn vermogen wordt geschat op 398 miljoen dollar (453 mil joen euro). Op de lijst van rijkste mannen onder 40 jaar in de VS stond hij in 2001 op de 13e plaats. Het Republikeinse CONGRESLID John Dingell moest gisteren UIT DE KLEREN op Reagan National Airport in Washington D.C., nadat de metaaldetector was afgegaan. Zijn metalen heup bleek de boosdoener. De beveiligings beambten op de luchthaven geloofden de volksvertegen woordiger niet toen hij hen vertelde over zijn ongemak. Hij kreeg zijn metalen heup twintig jaar geleden na een ongeluk bij het paardrijden. De 75-jarige Dingell moest uit de kleren, alleen zijn onderbroek mocht hij aanhou den. „Ze betastten me overal, alsof ik een prijsstier was", zei Dingell achteraf. „Ik bleef vriendelijk maar het was duidelijk dat ik er niet zo gelukkig mee was." Bij een koninklijk huwelijk schrijft het protocol voor dat beide ouderparen optreden als gastheer. Zij nodigen de gasten uit aanwezig te zijn bij het hu welijk van hun zoon of dochter. Op de uitnodigingskaart voor het huwelijk van Constantijn en Laurentien gaven koningin Beatrix en prins Claus in de linkerbovenhoek, en het echtpaar Brinkhorst in de rechterbovenhoek geza menlijk kennis van de verbintenis. Probleem bij de trouwerij van Willem-Alexander en Maxima is dat de ou dei's van de bruid niet aanwezig zijn. Zij kunnen dus niet als gastheer optre den en geen mensen uitnodigen. De volledige tekst op de uitnodiging luidt nu: 'Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Claus der Nederlanden hebben het genoegen ....(naam) uit te nodigen tot het bij wonen van de voltrekking/inzegening van het voorgenomen huwelijk van Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins van Oranje en mevrouw Maxima Zor- reguieta' etc. Er zijn twee witte, rechthoekige uitnodigingskaarten verstuurd: één voor het burgerlijk huwelijk in de Beurs van Berlage en één voor de inzegening in de Nieuwe Kerk. Het kan zijn dat er nog een Spaanse variant is gedrukt. De kledingcode op de uitnodiging luidt: jacquet/donker pak of middagjapon met hoed. De ouders van Maxima zullen uiteraard ook niet aanwezig zijn, laat staan gastheer spelen, op het galabal in het Paleis op de Dam op 31 januari. Dit probleem is handig ondervangen door het feest samen te laten vallen met de 64ste verjaardag van de koningin. Beatrix kan nu zonder gezichtsverlies in haar eentje gastvrouw zijn. De nieuwe president van Argen tinië Eduardo Duhalde is niet uitgenodigd voor het bijwonen van het huwelijk van kroonprins Willem-Alexander en Maxima. De uitnodiging aan oud-presi dent De la Rtia als gast van het bruidspaar is nog steeds van kracht. Dit heeft een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gisteren gezegd. De la Rüa liet eerder weten dat hij naar Nederland zou komen voor het huwe lijk, maar het is volgens de RVD door de huidige problemen in Argentinië niet zeker of zijn komst doorgaat. De la Rua werd behalve als toenmalige president van Ar gentinië vooral uitgenodigd om dat hij een rol heeft gespeeld in de voorbereidingen voor de ver loving en het huwelijk, zegt de RVD-woordvoerder. Het bruids paar kent hem ook persoonlijk. Dat is met Duhalde niet het ge val en daarom krijgt de nieuwe Argentijnse leider geen uitnodi ging. De RVD wil nog niet zeggen of er andere hooggeplaatste Argentijnen naar Amsterdam zul len komen. i Niet iedereen buigt het hoofd voor WilleiS Alexander en zijn Méxima. Vijf ondernen op het Damrak weigeren voor de grote d;C op 2 februari hun reclameborden van de 1 veis te halen. Volgens Guus Bakker, voon 1 ter van de ondernemersvereniging van di hoofdstedelijke winkelstraat, gaat het oni meer om een wisselkantoor en ketens als Blokker en Kentucky Fried Chicken. In di f Amsterdamse krant Het Parool worden d dissidenten 'de asocialen van het Damral genoemd. De meeste winkeliers wilden w direct meewerken aan een 'rode loper' tu sen het Centraal Station naar de Dam zoi der schreeuwerige uithangborden. Hun 1 f slissing was overigens niet louter door Oi jeliefde ingegeven; duizenden guldens su 1 sidie en positieve publiciteit deden ook h I' werk. De overige ondernemers krijgen bii f nenkort een aanschrijving in de bus, en kunnen zelfs voor de rechter worden ge- z daagd. Volgens Bakker zou een aantal zaH al een advocaat in de arm hebben genom De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) overweegt ge rechtelijke stappen tegen weekblad Panorama vanwege de pikante Maxima-kalender in het jongste nummer. Ook een handvol bedrijven die in goed vertrouwen kleding en accessoires ter be schikking hebben gesteld, sluiten een gang naai de rechter niet uit. Ze voelen zich misleid en in eer en goede naam aangetast. Op vier gemanipuleerde paginagrote foto's is het hoofd van de toekomstige laoonprinses geplakt op lichamen van modellen. Maxima is onder meer te zien in weinig verhullende lingerie, ter wijl ze een koe zit te melken. Ook staat ze uitda gend afgebeeld op het ijs, met Friese doorlopers ondergebonden. Op een derde foto draagt ze al fietsend een weinig verhullend trimpakje, waar de vierde plaat haar toont in zwart leer temidden van een oer-Hollands molenlandschap. „Het is een smakeloze vertoning", zegt RVD- De RVD is boos over de gemani puleerde foto's van Maxima in Panorama. Foto: GPD hoofddirecteur Brouwers. „Er staat dan wel in piepkleine letters bij dat het om gemanipuleerde foto's gaat, maar het ziet er toch wel erg echt uit allemaal." Juristen van de RVD bekijken nu of er sprake is van inbreuk op het portretrecht. Ook een strafrechtelijke aanklacht wegens belediging, smaad en laster wordt niet uitgesloten. Maar daartoe moet Maxima zelf een klacht indienen bij het openbaar ministerie (OM) in Den Haag. Brouwers: „Of Maxima al iets van zich heeft laten horen? Daar kan ik niets over zeggen." De bedrijven, producenten en warenhuizen die kledingstukken ter beschikking stelden voor de kalender zijn stuk voor stuk woest. Zij staan met naam en toenaam op de kalender vermeld. Een stiliste van het mannenblad heeft bij verscheide ne winkels gevraagd om kleding waarmee de nep-Maxima's zijn aangekleed. Volgens de be trokken bedrijven heeft Panorama er niet bij ver teld dat de kledingstukken voor een pikante foto reportage van Maxima zouden worden gebruikt. De directie van warenhuis C&A is des duivels. „We zijn er ingeluisd", zegt woordvoerder Van 't Hek, nadat hij vlug het blad in de kiosk heeft ge haald. „We lenen heel vaak kleding uit aan bla den voor modereportages, maar hier willen w niets mee te maken hebben. We wisten niet v jj Panorama mee bezig was. Onze kleding word de kalender op een heel andere manier getoo dan C&A voor ogen heeft. Het blad heeft allee maar iemand belachelijk willen maken. En da wensen we niet aan mee te werken." Ook bij schoenenwinkel Taft zijn ze kwaad. voel me misleid", zegt directeur Taphoom. „1 brengt onze goede naam in diskrediet. We zit in de mode en niet in de porno. Je leent die schoenen in goed vertrouwen uit voor een m - reportage. Het is eigenlijk altijd goed gegaan, maar deze keer is ons een kunstje geflikt." Deskundigen van het landelijk OM in Den Ha hebben nöeg gen gelegenheid gehad om zich over de omstreden kalender te buigen. Maar i gens een woordvoerster kan Panorama in ied t, geval niet worden vervolgd wegens majesteits j schennis. Dat zou pas kunnen als ze getrouwi met kroonprins Willem-Alexander. Het weekblad was gisteren niet bereikbaar vo e commentaar. door Mark Langeslag „Toen Christel ging vliegen bij United Airlines in Chicago, waarschuwden familie en kennissen ons voor de grote ge varen. Ze zeiden ons: 'Wat moet Christel in Chicago, daar in die stad van de misdaad'. Niet in Chicago, maar in Put ten zou onze dochter worden vermoord, in een Veluws dorpje, in het huisje van oma waar ze vroeger nog heeft leren lopen." Een interview met mevrouw Simon, de moe der van de vermoorde stewardess. Alléén met haar verdriet - dat zou al een voorrecht zijn. „Laat me alsjeblieft alleen, denk ik vaak. Waarom moe ten ze me steeds achtervolgen? Waarom? Zodra een au to hier het bospad op draait, vraag ik me af, wat moet 'ie hier? Wat doet 'ie hier? Niemand heeft hier iets te zoe ken en zeker automobilisten niet. Hooguit wandelaars op een dag dat het droog of zonnig is." Het boshuisje van de moeder van Christel staat aan de rand van het pittoreske Putterbosch, vandaag verstild in witte winterse pracht. Hoge, kale bomen zover het oog reikt. Een oude man glibbert weg op een sneeuwkorst. Mevrouw Simon aait haar hond, een brave herder. Het dier is haar steun en toeverlaat. Het getuigt van moed om in het huis van oma te gaan wonen, de plaats van het lugubere delict, daar waar haar dochter is verkracht en zo wreed van het leven be roofd. „Weet u: dit huisje is een erfgoed van de familie. We hebben gezegd: ze hebben ons Christel afgenomen, we laten ons het huisje niet afnemen. Aan dit huisje be waren we slechte herinneringen, maar ook heel dierba re herinneringen. Ik ben hier geboren en getogen, hier aan de rand van het bos en hier wil ik niet meer weg." De reconstructie van de gruwelijke moord op haar dochter, vandaag op de dag af acht jaar geleden, zal weer vele wonden openrijten. Ze bidt en smeekt dat het mediacircus, zoals ze het noemt, spoedig voorbij zal zijn. „Zodat we de draad van het gewone leven, zo goed en zo kwaad als dat gaat, weer kunnen oppakken. Mijn zoon en ik hebben de tijd genomen om althans te trachten alles te relativeren. Het is jammer dat ons zo weinig rust wordt gegund, door die Peter R. de Vries en door die meneer Blaauw. Ze willen scoren, kost wat kost. Alleen omdat er zo'n grote zendgemachtigde ach ter zit." „Van alles hebben ze gedaan om mij te volgen. Helikop ters hebben boven mijn huisje gehangen. Fotografen hebben voor de deur gestaan. Op straat word ik aange sproken. En zouden ze enig idee hebben weet er door me heen gaat als ik op televisie een reconstructie zie Vandaag 'schoui,, moordzaak Putt. Het graf van Christel Ambrosius. Foto: CPD/Ruben Schipper met op de fiets, van achteren gezien, een meisje dat sprekend op mijn dochter lijkt. Welke zaak denken die twee daarmee nou te dienen?" Het grote onrecht misschien? Van een gerechtelijke dwaling is volgens mevrouw Simon geen sprake. Over de pleidooien van de journalist Peter R. de Vries en oud- politiecommissaris Jan Blaauw kan ze slechts gering schattend haar schouders ophalen. Ze kent de moorde naars, geen twijfel mogelijk. „De twee zwagers zijn de moordenaars van mijn dochter, ook als ze straks door het gerechtshof in Leeuwarden eventueel zouden wor den vrijgesproken. Ze zijn en blijven voor mij schuldig." De ontstane ophef over de op het lichaam van haar dochter gevonden spermadruppel die in een andere richting dan die van de 'Twee van Putten' zou wijzen, heeft ze nooit serieus genomen. „Ik heb heel veel ach tergrondinformatie. Ik wilde, uiteraard, alles en alles weten. Ik kan u zeggen dat voor mij alles heel duidelijk is. Het grote geheim van de ontdekte spermadruppel, zoals meneer Peter R. de Vries het heeft gebracht, is voor mij nooit een geheim geweest. Wie de verhoren goed leest, zal dat beamen. Na zes weken, kort nadat ze waren opgepakt, wisten we al dat die twee geen zaadlo zing hadden gehad. De gevonden spermadruppel is van een eerder seksueel contact geweest. Duidelijk." Haar dochter vermoord, haar moeder overleden en van haar man gescheiden. Bestaat er nog een toekomst in dit voor haar zo zwart omrande dorp dat ze deelt met de vermoedelijke moor denaars van haar kind? „Ik doe mijn boodschappen in het dorp bij de Albert Heijn, meteen 's morgens om acht uur of 's avonds na zessen. Laatst stond ik bij de kassa, toen ik iemand hoorde zeg gen: Ach, mevrouw, laat die twee jongens toch met rust, dat meisje is toch allang dood en begraven." Gijsbert Spierenburg De raadsheren en de advoi generaal van het gerechts! Leeuwarden, justitie- en rechtsambtenaren, advoci politiemensen, cameraplo en tal van verslaggevers bea ken vanmiddag de plek war' exact acht jaar geleden de 1 rige stewardess Christel Ai sius werd vermoord. Op 1111 bruari begint het gerechtslr met de eigenlijke behande 1 van de zaak-Putten tegen i f Puttense veroordeelden Hl man du Bois en Wilco Viet Ter voorbereiding wordt ei geheten 'schouw' verricht plaats van het misdrijf. He niet om een reconstructie de moord, benadrukt persJJ heer H. Pruiksma. „Het ho een indruk krijgen van de mene situatie en de ligging het huis waar het zich heef gespeeld." De twee Puttense zwagers den in 1995 tot aan de Hoj Raad tot tien jaar veroordi wegens moord op en veriae ting van Christel Ambrosit11 Twee van Putten, die na hiJ zitten van hun celstraf al n een jaar op vrije voeten zijl hebben steeds ontkend en gehouden dat de politie he destijds onder grote druk 1 kentenissen heeft afgedwo Na herhaalde pogingen wi de Hoge Raad in juni vorig hun verzoek om herzienin Strafrechtdeskundigen nei aan dat Du Bois en Viets n nog worden vrijgesproken, ongetwijfeld zal leiden totla indienen van een miljoene claim bij justitie. OÉ LU 0 -j D 2 1 Stel, je zoon trouwt met een leuk allochtoon meisje, een Argentijnse of zo. Daar maak je natuurlijk een groot feest van. Je kan de gas ten niet allemaal thuis hebben, want al woon je royaal, ruimte is uiteindelijk beperkt. Een restau rant is een optie, maar al dat eten en drinken in de horeca telt lekker aan, Een feestzaal dan maar van flinke afmetingen. Niet van dat be nauwde. Een probleem dat nog rest alvorens het feestgedruis losbarst zijn de stoelen. Let op, stoelen. Daar zijn er nooit genoeg van. Gelukkig zijn er ondernemers die van de leni ging van stoelennood hun boterham maken. In mijn regio vermeldt de Gouden Gids onder het kopje 'Stoe len- tafels- en serviezenverhuur'al vier namen. Zo draait de firma Huurland BV haar hand niet om voor luxe stoelen, terrasstoelen dan wel klapstoelen. Helaas echter is het in Amsterdam met de branche zo slecht gesteld dat een moeder met de handen in het geföhnde haar zat, toen bleek dat er voor de bruiloft van zoon Alex meteen vrolijke lachebek uit Zuid-Amerika onvoldoende stoelen waren. Extra triest, omdat heffeest ook nog in een echte kerk is geboekt, zo'n zeldzame die nog niet is om gebouwd tot partycentrum of meubelboule vard. Gelukkig doet een moeder in zo'n geval geen vergeefs beroep op het Prins Bernhard Cultuurfonds. Dat kocht meteen 1000 nieu we stoelen voor het feest tegen de prijs van voor het gemak 280 duizend gulden, maar eigenlijk dus ruim 127 duizend euro:Ge sputter kon niet uitblijven, want we leven in Nederland. Een beetje flauw was het wel. In de eerste plaats zijn die stoelen voor her- haald gebruik. Dus als uw oudste zoon gaat trouwen met een leuk allochtoon meisje, een Argentijnse of zo en u huurt de Nieuwe Kerk afin Amsterdam zijn die stoelen het eerst verdiend. Dat komt extra goed uit, want hoe gaat het vaak met zon leuk al lochtoon meisje: haar ouders zouden de bruiloft eigenlijk moeten betalen, maar die hebben geen peso te makken en pa draagt een verleden van donkere snit. Dan nog iets. De gulle gever is het Prins Bernhard Cultuurfonds en er gaat toch nie mand beweren dat een stoel geen cultuur goed is? De kinderstoel is het eerste teken dat een levend wezen cle oerstaat van alleen maar eten en pampers bezoedelen achter zich gaat laten en bezig is mens te worden. Het is niet toevallig dat 'kakkestoelenmeien' het meest populaire spel uit ieders pri g ren is, waarbij tivee peuters elkaar be h handen geven teneinde een derde in I di dus gevormde stoeltje rond te dragen, p zo geen cultuur? Sinds ook de musea vrolijke partycentra zijn omgebouwd moet je om vanuit je skybox de Nachl te bewonderen onder je kont hebben zeker een stoel? Ja maar, hoor ik nog een laatste quen I zeuren, dat Prim Bernhardfonds mof 1' Nederlandse cultuur in het buitenlan 1 dragen. Zo, en leveren die duizend sti ei daar geen bijdrage aan? Dienen zij o/1 bruari niet het beste dat Nederland te li den heeft tot zitvlak? Ligt de hele wen e niet eenmaal in bewondering voor on t tionale stoelgang, waarna tijd voor dt )1 naise en stoelen aan de kant?

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2