Toegangsweg Veenderveld te laat klaar RIJN VEENSTREEK Elf huizen voor eigen inwoners Woondiensten Aarwoude mqi nog langer wachten op kanto Fortisbank verbouwt hoofdkantoor in Alphen Hulp voor starters op woningmarkt Rijnwoude Sportverkiez Rijnwoude r afhaken spoi verleden tijd Alkemade huurt onderzoekers in alkemade - De gemeente Al kemade laat de zogenoemde 'bestuurskracht' toch door een extern bureau onderzoeken. Het bureau KPMG Dirk Lou ter Advies en Management be gint deze maand met het on derzoek en krijgt daarvoor 70.000 euro. Alkemade wilde aanvankelijk zelf onderzoeken of de gemeente krachtig genoeg is om zelfstandig te blijven, met behulp van een programma dat SGBO/VNG zou ontwikkelen. Dit programma verschijnt ech ter niet. Het geselecteerde bu reau onderzoekt ook het be staansrecht van de gemeenten Oegstgeest en Rijnsburg. De onderzoeken worden uitge voerd op verzoek van de pro vincie Zuid-Holland, die de re sultaten gebruikt bij het besluit over herindeling van gemeen ten. Vingertop kwijt door ongeluk koudekerk aan den rijn - een 28-jarige man heeft gisteren tij dens werkzaamheden zijn vin gertopje verloren. De man, een 28-jarige inwoner van Koude kerk aan den Rijn, was aan het werk bij zijn werkgever, een be drijf aan de Hoogewaard in Koudekerk. Tijdens het laden van een stapel staalplaten kwam zijn hand tussen de pla ten terecht. Het kostte hem zijn vingertopje. Alles over aura's in bibliotheek RiJNWouDE - De Openbare Bi bliotheken in Rijnwoude, Nieuwkoop. Roelofarendsveen, Ter Aar en Zoeterwoude orga niseren lezingen met als thema alternatieve geneeswijzen. In de maanden januari tot en met maart leren de deelnemers over begrippen als bijvoorbeeld au ra's en chakra's. De eerste le zing is op 17 januari in de bi bliotheek in Hazerswoude-Rijn- dijk. De volgende lezingen zijn op 24 januari in Nieuwkoop, 20 februari in Roelofarendsveen, 6 maart in Ter Aar en 20 maart in Zoeterwoude. Elke lezing is van 20 tot 22 uur. De toegang be draagt 3,50 euro. Voor meer in formatie: Openbare Bibliotheek Rijnwoude: 071-3415644. woensdag 9 JANUARI 2< Alkemade verhaalt claims op HSL-bouwers door Janneke Dijke alkemade - In strijd met de af spraken tussen de gemeente Al kemade en de HSL-organisatie is de tijdelijke weg naar bedrijven terrein het Veenderveld in Roe lofarendsveen nog steeds niet aangelegd. De gemeente heeft het projectbureau laten weten eventuele claims van bedrijven, die door de slechte ontsluiting in de problemen komen, door te sluizen naar het projectbureau. Daarnaast overweegt Alkemade zich uit alle overlegvormen terug te trekken als de HSL-bouwers op deze voet doorgaan. De tijdelijke weg moest er op 1 januari liggen. ,,Wat er nu ligt kun je nauwelijks een zandweg noemenzegt loco-gemeente secretaris Wassenaar. „Je kunt er nauwelijks op lopen, zo mod derig is het." Op 1 juli moet de HSL-bouwcombinatie Holland se Meren een geasfalteerde weg richting het Veenderveld heb ben aangelegd. Volgens het ge meentebestuur van Alkemade redden de bouwers dat nooit. De HSL-bouwers zijn verant woordelijk voor de aanleg van de weg, omdat de weg het ver lengde van de Alkemadelaan is. Deze openbare weg moet wor den omgelegd als gevolg van de aanleg van de HSL en de verbre ding van de A4. De gemeente Alkemade is bang voor claims van bedrijven die een nieuw bedrijfspand laten bouwen op het Veenderveld. Deze bedrijven, waaronder Dobbe Potgrond en Installatie bedrijf Vink uit Roelofarends veen, zijn met de bouw begon nen op voorwaarde dat er een behoorlijke toegangsweg naar het terrein ligt zodra de bedrijfs panden worden geopend. Vol gens planning is dat deze zo mer. Wassenaar „We hebben het projectbureau laten weten dat we ze aansprakelijk stellen. Er zijn nog geen claims, maar we hebben het zwart op wit vastgelegd voor het geval dat. Want diverse bedrijven hebben al wel vragen gesteld." Hoe hoog zo'n claim kan zijn. durft Wassenaar niet te zeggen. Naast de angst voor claims is Al kemade ook bang dat bedrijven die geïnteresseerd zijn in een plek op het Veenderveld, afha ken nu ze horen dat het terrein niet op tijd bereikbaar is. De HSL-projectorganisatie kon vanochtend niet reageren. AtèV* - «Sé t $&-%• -V-v - •- Bouwbedrijf Akerboom aan de Pastoor van der Plaatstraat, hier vanaf de achterzijde gezien, verhuist naar het Veenderveld Foto: Hielco Kuipers Terrein bouwbedrijf Rijpwetering komt vrij door verhuizing naar Veenderveld alphen aan den rijn - Het hoofdkantoor van de Fortis Bank aan de Hooftstraat in Alphen aan den Rijn wordt het komende half jaar verbouwd. Vanaf 14 januari gelden er daarom andere openingstij den. De klanten kunnen voor dagelijkse bankzaken en zakelijk ad vies terecht op maandag van 13.30-16 uur en dinsdag tot en met vrijdag van 10-12 uur en van 13.30-16 uur. Eerder deze winter sloot de bank het filiaal in winkelcentrum Atlas in de Kerk en Zanen. De klanten uit die wijk zijn sindsdien ook aangewezen op het hoofd kantoor. door Janneke Dijke alkemade - Bouwbedrijf Akerboom uit Rijp wetering heeft toestemming gekregen van het gemeentebestuur van Alkemade om elf huizen te bouwen. Als de provincie Zuid- Holland later dit jaar akkoord gaat met de noodzakelijke bestemmingsplanwijziging, bouwt Akerboom de huizen op het eigen bedrijfsterrein aan de Pastoor van der Plaat straat 91. Het bedrijf verhuist naar het nieu we bedrijventerrein Veenderveld in Roelof arendsveen. De prijzen van de huizen variëren van 180.000 tot 400.000 euro (400.000 tot 900.000 gulden), meldt directeur E. Vrieler. „Als de kopers dat willen, leveren we een aantal woningen casco op. Deze zijn dan ui teraard goedkoper." Akerboom bouwt de huizen deels geschakeld: twee blokken van drie en een blok van vier huizen. Het elfde huis komt op de plek van het kantoor, dat daartoe wordt verbouwd. Het bouwbedrijf venvacht dit najaar te kun nen beginnen met de bouw. De verkoop loopt te zijner tijd via Van der Meer Advies groep in Roelofarendsveen. maar over die verkoop maakt Vrieler zich geen zorgen. „Als iedereen die nu zegt dat hij geïnteres seerd is dat werkelijk is. dan kom ik al een paar huizen tekort." Inwoners van Rijpwete ring en Oud Ade krijgen voorrang. Akerboom is niet het enige bedrijf in Al kemade dat uit een dorpskern vertrekt naar het Veenderveld. Eerder werd al bekend dat diverse bedrijven de dorpskern van Roelof arendsveen verlaten: Dobbe Potgrond, In stallatiebedrijf Vink, Dobbe Transport en de gemeentewerkplaats. Op deze plekken wor den na vertrek huizen gebouwd. Andere be drijven die naar het Veenderveld verhuizen zijn touringcarbedrijf Bovo Tours aan De Lasso, bloemengroothandel De Koning aan de Sotaweg en Van Berkel Bloemengroot handel in Roelofarendsveen en Van der Geest Betonwerken aan de Kolk in Oud Ade. Daarnaast bouwt Heembouw er een be drijfsverzamelgebouw en opent J. Wijsman er een benzinepomp. Het bedrijf in tuinge reedschappen van Hillebrand aan de Veen- se Voorstraat verhuist naar een perceel dat grenst aan het Veenderveld. Hillebrand heeft grond gekocht van hoveniersbedrijf Paul Klein. Zestig procent van de grond is inmiddels verkocht en elf procent gereserveerd. Over de overige 29 procent voeren Heembouw en de gemeente nog onderhandelingen met geïnteresseerde bedrijven. Deze komen niet allemaal uit Alkemade. OEVERLOOS Bijdragen aan deze rubriek van Peter Groenendijk en Tim Brouwer de Koning Hoe kouder het buiten is, hoe verhitter de discussies tussen twee stadse wethouders die van schaatsen houden. Een burge meester uit de polder schreeuwt op een andere manier om aan dacht. Kemphanen De strijd om de ijshal in de Leidse regio lijkt zo langzamer hand wel een politieke satire. Het verhaal in het kort: Leiden en Alphen zijn beide geïnteres seerd in 'Thialf aan den Rijn'. Hoofdrolspelers zijn de Leidse wethouder Alexander Pechtold en zijn Alphense tegenvoeter Jan Voogd. Zij zouden zo'n ijs hal het liefst in hun achtertuin zetten. De twee rivalen praatten tot voor kort vooral via de krant met elkaar. Voogd beet het spits af: hij maakte bekend dat een (nog altijd onbekend) bedrijf de benodigde miljoenen voor een ijshal in Alphen klaar heeft lig gen. Als de provincie meewerkt, staat de ijshal binnen vier jaar in Alphen, beweert Jan. Alexan der reageerde meteen: hij vond Leiden een betere plek voor de ijshal, vooral omdat inwoners van de Bollenstreek dan een ijs hal in de buurt hebben. Jan was furieus. Hij riep in uw dagblad: Alexander gedraagt zich autoritair en hautain. Dat hij zich beroept op de Bollen streek om die ijshal binnen te halen, is ongelofelijk dom. Let wel: nog altijd hadden de twee elkaar niet gesproken, zelfs niet telefonisch. Alexander was ont steld door Jans boude bewerin gen, maar had geen zin om met modder te gooien. Wie denkt dat de twee de strijdbijl hebben begraven, heeft het mis. Als Jan terug is van vakantie laait de tweestrijd ongetwijfeld weer op. Maar vanwaar al die ophef? Na tuurlijk, een ijshal is leuk om in je gemeente te hebben, maar om je collega daarom in de pers zwart te maken. Is het werkelijk zo belangrijk? Ja, het is zo belangrijk. Niet om dat Alphen of Leiden niet zon der ijshal kan: de steden liggen hemelsbreed 15 kilometer van elkaar. Als de hal in Alphen komt, gaan mensen uit de Bol lenstreek wel naar Den Haag. En als de hal in Leiden komt, kunnen de mensen uit het ach terland van Alphen naar Utrecht. Geen probleem. Maar het belang is vooral persoonlijk. De strijd om de ijshal is een yc /ftj- o n rijnwoude - De gemeente Rijn woude stelt een premieregeling in voor starters op de woning markt. Jonge kopers kunnen een bedrag van maximaal 22.690 eu ro (50.000 gulden) lenen. Het experiment geldt alleen voor elf appartementen in buurtschap Groenendijk, maar is bij succes voor herhaling vatbaar. De premieregeling biedt jonge volwassenen de kans om een huis te kopen in hun eigen ge meente. Kopers van elf nog te bouwen appartementen aan de Groenestein in Groenendijk kunnen bij de gemeente een renteloze lening afsluiten, waar van de hoogte afhankelijk is van het inkomen. Daarmee kan de koper zijn lasten laag houden. De renteloze lening bedraagt maximaal 22.690 euro. Bij door verkoop van de woning moet de lener het bedrag terugbetalen, bij stijging van het inkomen kan het geleende bedrag deels wor den ingelost. De gemeente kampt met een te kort aan betaalbare woningen voor starters. Veel jonge volwas senen kunnen in hun gemeente geen betaalbaar huis vinden. Als het experiment Groenestein een succes blijkt, wordt de regeling ook in andere nieuwbouwpro jecten in Rijnwoude toegepast. De komende jaren verrijzen ze ker honderd nieuwe woningen in Rijnwoude. De premieregeling komt weinig voor in Nederland. In enkele ge meenten, waaronder Amster dam, lopen experimenten met de regeling. Het idee voor de constructie is afkomstig van het Rotterdamse bureau Fakton, dat woningcorporaties en gemeen ten adviseert. De Nationale Hy potheekgarantie (NHG) is te spreken over het experiment van Rijnwoude. „Het is een ide ale constructie om een tekort aan sociale woningen op te los sen", zegt een woordvoerder van de NHG. „Als het experi ment slaagt, kan ik me voorstel len dat de constructie landelijk wordt ingevoerd." Het nieuwbouwproject in Groe nendijk beslaat, naast de elf hui zen waarvoor kan worden ge leend bij de gemeente, uit negen duurdere eengezinswoningen. door Tim Brouwer de Kc rijnwoude - De sportvj van Rijnwoude is na tier ziele. De plaatselijke Ri i stopt met de sponsoring c evenement. Zonder de 11 le en administratieve on i ning ziet organisator B i uit Hazerswoude-Doq c kans om de traditie vooi s ten. Poot wijt de koerswijzij j de bank aan het vertrek i recteur Kuun de Boer, sport in Rijnwoude warm hart toedroeg, geen toeval zijn dat in h jaar onder de nieuwe d de Rabobank zich ten i zegt Poot teleurgestelt r Poot in oktober hoorde; sponsor zich terugtrok, moed hem in de schoei wist genoeg. Het klonk zo stellig dat ik niet ee bij de directrice heb aa voor een gesprek. Ik h ii zin om zelf te vecht] i hoopte ik dat de Rabol s zijn dwaling zou teruj Maar kennelijk is die g op de wielersport in Ni Daar stopt de bank in." Met de jaarlijkse verkie de toonaangevende spc Rijnwoude waren volgu, slechts enkele duizende gemoeid. Daarnaast steunde de bank Poot medeorganisator Peter administratief. Volgens 11 treuren de sporters uit meente het dat er in 1 geen prijzen meer te c zijn. „Het is gek. maa 8 geen verkiezing is, bes I dat ze iets missen. D 1 vooral voor voetbalvea BSC '68 uit Benthuizen 1 haar promotie kandidai. te zijn voor een prijs. Andere doelen De nieuwe Rabobank-d Elly van 't Hof zegt dat tien jaar tijd is om andt len in de samenleving t( steunen. „Wij sponso computercursussen voo ren", zegt zij. „De belan]® is overweldigend. We zelfs wachtlijsten en zij stig op zoek naar dot:1 Volgens Van 't Hof hu koerswijziging niets te met het vertrek van ha ganger. „Kuun de Boer in daad sportminded. Ma< een bewuste keuze, wa persoonlijke voorkeur j: directeur geen rol speelt grijp ik dat sommige toch een verband zoeken De Rabobank vond het r dig om veel ruchtbaarhe ven aan het besluit om dersteuning van de spot zing na tien jaar te bee Wel lichtte de bank de o r toren Poot en Faase in. heb ik er precies één vr« gekregen zegt Van 't wisselbekers mogen \v betreft in het bezit blij de laatste winnaars. Wethouder Van der L treurt de teloorgang sportieve Rijnwoudse „Ik hoorde het pas laat", „Voor dit jaar valt er ni< te regelen. Ook voor ge lijke ondersteuning is alle voorgenomen bes gen, een slecht momei drong de wethouder er van de ondememersve op aan om de sportvi volgend jaar in ere te h< „Mijn oproep was niet vemansoren gericht", z der Lecq. „Ik heb begre zij inmiddels contact opgenomen met Bert Poi prestigestrijd. Alexander, één van de meest ambitieuze Leidse politici, wil verder. Het binnen halen van een ijshal staat mooi op zijn curriculum vitae, dat er voor een 36-jarige politicus toch al niet slecht uitziet. Vlekje op zijn CV is de treurige staat van Leiden als sportstad - en juist daarin kan een ijshal ver andering brengen. Jan is om een andere reden happig op een mooie prijs. De voormalige winkelier trad pas een jaar geleden aan als wet houder. Veel mensen kennen zijn bestuurlijke kwaliteiten nog niet zo goed en natuurlijk wil Jan na de verkiezingen aan een volledige termijn als wethouder beginnen. Hij weet dat veel Al- phenaren blij zouden zijn met een ijshal in hun stad en het komt hem goed uit als de kiezer denkt: die Voogd heeft toch maar mooi een ijshal voor ons binnengehaald. Dus vechten beide kemphanen als bezetenen voor 'hun' ijshal. Terwijl Jan wild om zich heen slaat, ontwijkt Alexander graci eus elke beuk van zijn rivaal, met een knipoog naar het pu bliek. De straatvechter en de stierenvechter dus, of wellicht meer toepasselijk in deze kwes tie: de ruwe ijshockeyer en de charmante kunstschaatser. De schoonheidsprijs is niet voor Jan, maar de ijshal waarschijn lijk wel. En daar gaat het hem om, want de winnaar heeft al tijd gelijk. Kampioen Hoe graag zou burgemeester Willem van Beek geen schaats hal in Jacobswoude neerzetten. De oud-plaatsgenoot van ijs- vorst Gianni Romme uit Made zou daarvoor desnoods het hele Braassemermeer willen over kappen. Maar omdat dat idee hem wat hoog gegrepen lijkt, probeert Willem op een andere manier haantje de voorste zijn. Hartje winter laat hij zich kro nen tot kampioen van de nieuwjaarsspeechers. Want alle burgemeesters uit de Rijnstreek hebben tussen de bitterballen en de champagne de mond vol over herindeling, maar nie mand kan tippen aan Willems wijze woorden. Ronduit mees terlijk is zijn suggestie van een supergemeente rond de Braas- sem in plaats van een voorspel baar rondje herindelen met de oude vertrouwde partners uit de Rijnstreek. Willem lonkt naar Alkemade, maar houdt veilig heidshalve ook zijn uitmunten de Rijnstreekcollega's te vriend. Dat Willem in zijn nieuwjaars toespraak een voltreffer plaatst, heeft hij meteen al in de gaten. Peter van Hoesel van D66, de enige oppositiepartij, springt bijna uit zijn vel. En zo hoort dat ook voor iemand die, meestal in zijn eentje, oppositie voert. Dat ook de aanstaande Tekening: Maarten Wolterink geestverwanten van Petertje van Gemeente Belang even la ter roepen dat Willem voor de muziek uitloopt met zijn vrij ages komt hem goed van pas. Hoe meer reuring hoe beter, in deze tijd van concurrerende speeches. En mocht ooit iemand van Wil lem eisen dat hij woord houdt met zijn snode plannen, dan is er nog geen man overboord. Want iedereen snapt toch dat onze burgervader tien jaar na de samenvoeging van Ja cobswoude toe is aan een nieuw verzetje. Bovendien heeft Willem bij een samensmelting met Alkemade de beste papie ren. Uit zijn nieuwjaarsrede blijkt zwart-op-wit hoe Braass- emminded Willem de Eerste Burger is. En laat het nou maar gauw gaan dooien, want dan hoeft de kampioen van de nieuwjaars toespraken zich dit jaar niet let terlijk op glad ijs te begeven. Provinciale missers zorgen opnieuw voor vertraging woubrugge/leimuiden - Het nieuwe kantoor van Woondien sten Aarwoude aan de A. de Graaflaan in Woubrugge komt maar niet van de grond. Terwijl het personeel bijna uit het bouwvallige pand in Leimuiden barst, verwees de rechter de nieuwbouwplannen onlangs naar de prullenmand. De Haag se rechtbank honoreerde het bezwaar van Kerkwegbewoner Van Rooijen en vernietigde de bouwvergunning vooral vanwe ge procedurefouten van de pro vincie Zuid-Holland. Eind 2000 liet de rechter dit al weten in een voorlopige voorziening. De ze voorlopige uitspraak is nu be vestigd. Door provinciale missers is di recteur Verweij van Aarwoude terug bij af. De rechter vindt het vooral verkeerd dat Zuid-Hol land de beslissing over verande ring van het provinciale streek plan aan het dagelijks bestuur (gedeputeerde staten) overliet en niet aan provinciale staten. Daarvoor acht hij de plannen te ingrijpend. Om verdere vertraging te voor komen overlegt Verweij met de gemeente Jacobswoude, die de nu vernietigde bouwvergunning in 2000 afgaf en de provincie hoe hij snel de begeerde vergun ning alsnog in de wacht kan sle pen. „Want een andere plaats is nog steeds geen optie", zegt Verweij vastberaden. „Ik vraag alleen alle medewerking van de gemeente en de provincie. Vooral de laatste heeft een ere schuld. Als de provincie haar werk goed had gedaan, had het gebouw er al gestaan." Verweij peinst er niet over om beroep aan te tekenen tegen het vonnis van de rechter. „De uit spraak is zonneklaar. Bovendien heeft meneer Van Rooijen een goede advocaat ingescl ie Verweij vindt het jamr 'e het tijdens de rechtszs e procedurefouten draaide om inhoudelijke zaken Vi Van Rooijen weet ik dat I eli kantoor naast zijn de maar daar kan ik niets m ie Het enige lichtpuntje vc e weij is dat ook de recht :g dat de verhuizing van Aa >e hard nodig is. Op grond a mag hij een artikel 19-pr< V voeren, geschikt voor s e sende gevallen. Want Vei e: zijn personeel barsten b ct hun krappe kantoor aan er Stapenseastraat in Leii al „Het gebouw gaat zieni u achteruit en voldoet niet it arbo-eisen. Daarnaast nieuwbouw alleen maayai der naarmate de tijd 1 Uiteraard neem ik alle wa termijnen in acht, maai niet langer wachten dan i

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18