Baatbelasting taboe bij rotonde 7 DUIN 8t BOLLENSTREEK De tulp blijft nog altijd de voorbode van de lente Gevel Offemweg Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 Alverha: Het is al vijf voor twaalf Provincie moet Sassenheim uitkomst bieden met subsidie Wienen neemt deel aa politiek debat in Katw Katwijk denkt aan bewaak fietsenstalling Vuurbaakpl Zes nieuwe huizen aan de OfFemweg en Voorstraat Noordwijk burgers sne|( gaan bedier WEKEN VOOR 22,00 Inbreker betrapt in de keuken noordwijk - Een 39-jarige Noordwijker heeft gisteren een inbreker op heterdaad betrapt in zijn woning aan de Tram- steeg. De man hoorde gerom mel in de keuken en toen hij ging kijken, trof hij daar een on bekende man die in de keuken kastjes stond te rommelen. De Noordwijker belde de politie, die vervolgens de inbreker, een 27-jarige Leidenaar, meenam naar het bureau. Brinkhorst komt bij Heemskerk rijnsburg - Minister Brinkhorst van landbouw, natuurbeheer en visserij brengt komende maandag een werkbezoek aan de groentesnijderij W. Heems kerk in Rijnsburg. Hij krijgt daar een rondleiding door de mo derne snijderij, waar dagelijks 450 medewerkers ongeveer een miljoen zakjes groenten klaar maken voor met name super marktketens. Kleintje Pils naar Spelen sassenheim - Kleintje Pils gaat naar de Olympische Spelen in Salt Lake City. Het Sassenheim- se dweilorkest is door de orga nisatie niet alleen gevraagd om het schaatstoernooi muzikaal te omlijsten, maar ook om tijdens ijshockeyduels op te treden. Het orkest verwacht verder in gezet te worden bij ceremoniële taken rond de sportwedstrij den. Enkele weken geleden is Kleintje Pils al in Salt Lake City geweest, toen daar wereldbe kerwedstrijden werden verre den. Afgelopen weekeinde wa ren de Sassenheimers nog aan wezig bij het EK in Erfurt. Dit was op speciaal verzoek van de Duitse schaatsvedette Gunda Niemann die de naar haar ver noemde schaatshal te kil vond zonder de deunen van Kleintje Pils. lisse - De economie trekt weer aan en in de Bollenstreek ge beurt dat zelfs sneller dan in de rest van het land. Zo is de omzet regionaal met 2,5 procent geste gen (landelijk 0,8 procent) en nam de export toe met 3,8 pro cent (landelijk 1,6 procent). De Lissese ondernemersvereniging Alverha had gisteravond op de nieuwjaarsreceptie alle reden om het jaar euforisch te begin nen, maar voorzitter P. van El- burg deed dat niet. Zij waar schuwde voor het grote gevaar dat een bedreiging vormt voor de Bollenstreek en haar econo mie: het ruimtegebrek. ,Als in dividu ervaren we dit probleem dagelijks: bij het staan in de file, het zoeken naar een woning of bij de speurtocht naar bedrijfs- grond." Een probleem dat vol gens Alverha steeds nijpender wordt. „Het is vijf voor twaalf." Elburg wees haar toehoorders erop dat ondernemers het aan hun stand verplicht zijn om in de laatste vijf minuten de laatste beschikbare grond vanuit een 'gezamenlijke, toekomstgerichte visie te gaan ontwikkelen'. „On dernemers hebben het voordeel dat het mensen zijn met een grote daadkracht en behoefte aan concrete acties. Zo moeten we bijvoorbeeld gaan werken aan het ontwikkelen van gebou wen met ondergrondse opslag en ondergrondse parkeermoge- lijkheden. De Haven biedt wat dat laatste betreft uitgelezen mogelijkheden. We moeten let terlijk de diepte in, die kans krij gen we nooit meer. Elburg pleitte verder voor de keuze voor kwaliteit en diepte investeringen, binnen de han del, de industrie en de bollen. „De grond is er niet om het bol- lencluster uit te breiden, dat moet je versterken door de han- delspoot, de onderzoekspoot en het recreatieve karakter uit te bouwen. Zo gebruik je de gewel dige know-how, de traditie en de centrale ligging van de Bol lenstreek het beste." De bereikbaarheid van de Bol lenstreek is ook een heikel punt, daarvoor ziet Alverha graag een betere doorstroming van de N208, een verbinding tussen de A44 en de A4 en een ringweg rond Hillegom. In het winkel centrum wil Alverha het dorpse karakter van Lisse nadrukkelij ker uitstralen door minder re clame bij oude panden en een goede doorsteek tussen het ou de en het nieuwere deel van het centrum, waardoor het dorp er meer als een geheel uitziet. „De bewoners van het Getsewoud moeten sentimenteel worden als ze in lisse komen, zo hoort een dorp er uit te zien." woensdag 9 JANUARI sassenheim - De gemeente Sas senheim kan geen baatbelasting opleggen aan de ondernemers op het industrieterrein Jagtlustkade om hen zo te laten bijdragen aan de aanleg van de rotonde op de Warmonderweg. Dat is gebleken uit een onderzoek van een speci aal door de gemeente ingescha keld bureau. De gemeente besloot de kwestie te laten onderzoeken nadat WD-raadslid Brussee na een ei gen onderzoek concludeerde dat een gedwongen baatbelas ting een vrijwel onhaalbare kaart zou zijn. Over de vraag hoe het nu verder moet, gaan gemeente en ondernemers weer verder praten. Wellicht kan de provincie uitkomst bieden in de vorm van een flinke subsidie. De gemeente en de onderne mers touwtrekken al jaren over de vraag wie welk bedrag moet betalen aan de door alle partijen gewenste aanleg van een uitrit voor het industrieterrein Jagt lustkade via een rotonde op de Warmonderweg ter hoogte van motel Sassenheim. Het indu strieterrein heeft nu maar één uitrit, op de Wasbeeklaan. Een uitrit op de Warmonderweg maakt het mogelijk om direct vanaf het industrieterrein van en naar de A44 te rijden. De aanleg van de rotonde plus het doortrekken van de Jagtlust kade tot aan de rotonde kost bij na 1,6 miljoen euro. De ge meente besloot vorig jaar in te zetten op het opleggen van een baatbelasting om schot in de zaak te krijgen. WD'er Brussee deed echter eigen onderzoek en kwam een paar maanden gele den met een uitgebreide notitie waarin hij concludeerde dat aan het opleggen van een baatbelas ting zoveel haken en ogen zitten dat de gemeente daar beter niet op kan gokken. Een onafhanke lijk bureau heeft dat nu beves tigd. Volgens de onderzoekers komt de rotonde weliswaar voor rekening van de gemeente, maar is de aanleg van de ont- sluitingsweg daarentegen een zaak voor de ondernemers. De kosten van die weg worden alles bij elkaar - er moet nog een be woner worden uitgekocht - ge raamd op 1,8 miljoen gulden. Daarmee zouden de onderne mers uiteindelijk toch bijna 60 procent van de kosten voor hun kiezen krijgen. Wellicht kan de provincie echter uitkomst bieden. De onderne mers en de betrokken wethou der Wagemakers hebben on langs een gesprek gehad met ge deputeerde Dekker van econo mische zaken, die dit jaar acht miljoen beschikbaar heeft als subsidie voor het ontsluiten van industrieterreinen. Volgens se cretaris W. Blom van de onder nemersvereniging VHIS heeft Dekker daarbij laten weten dat hij zeker niet afwijzend staat te genover een door gemeente en ondernemers geopperde bijdra ge van de provincie van een mil joen gulden. Gemeente en on dernemers hebben daarbij afge sproken dat een eventuele pro vinciale subsidie wordt verdeeld over de rotonde plus de ontslui- tingsweg. Bovendien is de ge meente bereid om nog eens om de tafel te gaan zitten over een andere kostenverdeling, name lijk 40 procent voor de onderne mers en 60 procent voor de ge meente. De uiteindelijk bijdrage van de ondernemers op Jagtlust zou daardoor uiteindelijk kun nen uitkomen op ongeveer een miljoen gulden in plaats van 1,8 miljoen. Blom noemt dat een 'stap in de goede richting', maai voor verder commentaar wil hij eerst het rapport van het onder zoeksbureau goed bekijken en overleggen in eigen kring. Verbazing bij deze bezoeker van de Midwinterflora: narcissen op hun kop, dat zie je niet elke dag. Foto.- Mark'Lamers Midwinterflora Lisse biedt vroeg doorkijkje naar de bloemen door Gerard Baas lisse - De bezoekers aan de ze ventiende CNB Midwinterflora, bestaande uit handelaars, be middelaars en de 'gewone' lief hebbers, krijgen geen gelegen heid om er eventjes aan te wen nen dat het bloemenseizoen is begonnen. Het kan niet anders of zij worden direct bij binnen komst in de tentoonstellingshal overweldigd door het eerste staaltje van ontwerpster Heieen Valstar: halve meter grote, aan takken hangende reageerbuizen die gevuld zijn met knalrode amaryllissen. Er zijn weer bloe men, en iedereen zal het weten. Zo snel mogelijk. De amarylissen, volgens CNB- woordvoerder Ad van Zeist net als de zantedeschia een groeier op de bolbloemenmarkt. zijn niet de enige showstelers op de tentoonstelling die gisteren be gon en duurt tot en met zondag. Van Zeist vraagt bijzondere aan dacht voor de toegenomen hoe veelheid aan narcissenrassen, die steeds vroeger in het jaar te koop zijn. „Te koop künnen zijn", verbetert Van Zeist, „de consument is en blijft de baas en die wil pas na Pasen aan de narcis. Deze markt is een vraag markt. Wij leveren wat de klant wiL" En die klant wil nog steeds dat tulpen de voorbodes van de lente zijn? „Zo is het. Dat is een vast gegeven. Je ziet het ook met Kerst, dan wil men rode bloe men. Ze zijn veel vroeger te krij gen, maar zolang er geen rode narcissen zijn, blijven het bloe men vQor eind maart, begin april. Maar het is sowieso goed om de consument hier te laten zien dat er al volop narcissen zijn." Ook in de zalen is te zien dat de bolbloemenmarkt hecht aan vaste waarden. Favoriet zijn de keurig aangelegde miniperkjes met tulpen en narcissen. Het is ontwerpster Heieen Valstar op kleine schaal gelukt om wat meer gedurfde ontwerpen in de strijd te werpen. „Ik ontwerp al les in overleg met de leveran ciers. Dat is niet zo erg, het gaat toch om hun product. Het kost wat moeite maar stapje voor stapje doe ik er wat vernieuwing in." Valstar kan het weten, want zij is al zeven jaar de ontwerp ster van de Midwinterflora, een karwei waar ze vanaf augustus mee bezig is. „Ik zie een verbe tering. Het gaat niet zo snel. maar het gaat de goede kant op." Waar dat toe moet leiden? „Tot veel meer dynamiek met bloemen, er is zoveel meer mo gelijk. Daar waar Valster in haar ver nieuwende missie is geslaagd, is haar gelijk duidelijk te zien. Vooral het ritueel bij de stand van de Sassenheimse kweker W. Leenen spreekt boekdelen. Lee- nen heeft Valstar toegestaan om narcissen omgekeerd in een vaas te doen, de bloemen zijn onder water, de bol steekt er vrolijk bovenuit. Het ontwerp is vervreemdend, maar het werkt wel Mensen die er langs lopen, werpen eerst een automatische blik, ze kijken immers overal naar. Een stap later volgt een tweede blik, die een mix is tus sen grote verbazing en lichte af schuw. De derde blik, weer een stap later, duurt wat langer, dan geven de kijkers zichzelf tijd om te zien wat er nu echt in de vaas zit. Meestal slaat de bewondering dan toe en wordt het loopje in geruild voor een pas op de plaats. En voor de enkeling die het nog steeds niets vindt, zijn er verderop weer de miniperkjes met tulpen. Twee van de initiatiefnemers, Van Wijk en Van der Bent, voo politieke debat in Katwijk: iedere stem telt. Foto: Dick Hogev katwijk - Burgemeester Wienen gaat Katwijkers naar de stembus lokken. Op dinsdag 12 februari is hij de inleider van een politiek debat over typische Katwijkse zaken. De bijeenkomst, die wordt gehouden in café de Blauwen Bock in de Badstraat in Katwijk, heeft hetzelfde karakter als het tv-programma het Lager huis, dat gepresenteerd wordt door Paul Witteman. Vijftig mensen discussieren op de avond mee. Het zijn door de or ganisatie uitgezochte personen, die een afspiegeling vormen van de Katwijkse samenleving en die begaan zijn met de Katwijkse politiek. Het idee om in Katwijk een poli tieke discussie te houden is af komstig van zes Katwijkers: Pe ter van Wijk, Jan Haasnoot, Cees van Wijk, Marieke van der Plas, Chris van der Linden en Willem van der Bent. Zij vinden dat 'stemmen belangrijk is en iedere stem telt'. Daarom hebben zij het initiatief genomen om een avond te organiseren waarin po litiek en stemmen centraal staan. Tijdens deze avond worden door twee inleiders diverse the ma's besproken en stellingen geponeerd. De stellingen zijn gerelateerd aan de politieke pro gramma's van de Katwijkse par tijen. Het is de bedoeling dat de stellingen het publiek prikkelen tot discussie. „Op grond ze discussie hopen wij publiek inziet dat het b is om te gaan stemmen wijk", zeggen de organ Als trekker is burgemees nen gestrikt. „Ook voor het van belang dat zovei lijk Katwijkers gaan ste stelt het zestal. De discussieleider is Ro terman. Hij is hooglera economische geografie niet betrokken bij de K politiek, maar kent het is gewend om discussii den. Er zijn twee inlei per persoon maximaal lingen inbrengen. De eerste inleider is Rut weg, hoogleraar in de pt gie. Andeweg neemt a wijkse partijprogramma en haalt daar drie stelli die het gehele politiek trum kunnen beslaan. De tweede inleider is Beek. Hij is voorzitter bestuur van de VW Van Beek zal zich richte terreinen recreatie, toer horeca. Ook zijn bij hem lingen gerelateerd aan wijkse partijprogrammi de jongeren komen a Bezoekers kunnen mee siëren. De discussieavond bej 20.00. Om 22.30 uur is muzikale afsluiting. katwijk Om een eind te ma ken aan de overlast 's zomers van geparkeerde fietsen op de Katwijkse Boulevard, wil de ge meente een bewaakte parkeer- stalling neerzetten op het Vuur baakplein. Met subsidie van de provincie Zuid-Holland onder zoekt Katwijk de mogelijkheid om verschillende wensen te combineren. Katwijkers en toe risten moeten daar in de toe komst fietsen kunnen stallen of huren, VW-informatie krijgen en droog op de bus wachten. Op extreem warme dagen is er voor strandbezoekers op de fiets te weinig parkeerruimte. De vol geparkeerde Boulevard is de ge meente dan een doom in het oog. De chaos aan tweewielers staat rommelig, geeft overlast voor voetgangers en rolstoelen en trekt bovendien fietsendie ven aan. De provincie heeft Kat wijk in het kader van het project 'stilstaan bij fietsparkeren' ruim 13.000 euro gegeven om het idee voor een gecombineerde voorziening voor inwoners en toeristen uit te werken. De Vuurbaak is voor toeristen een uitstekend vertrekpunt voor wandel- en fietstochten of een NOORDWiJK Zes versprin gende gevels sieren binnen niet al te lange tijd de hoek van de Voorstraat en de Of- femweg in Noordwijk. Op het terrein van de voorma lige fietsenwinkel-met- woonhuis van de familie Vink en de werkplaats van de familie Van Dijk tekende architectenbureau Van Ma nen deze huizen. Van Rhijn Bouw uit Katwijk zet ze neer. Het is de bedoeling dat de woningen qua archi tectuur een naadloze aan sluiting krijgen op de om geving. De prijs van de hui zen komt ruim boven het half miljoen euro. Roedera- men, gemetselde en ge stuukte gevels, veranda's, balkons, langs- en kopge- vels en verschillende dak- vormen zorgen voor een gevarieerd beeld. De wo ningen zijn ongeveer 5,70 meter breed en 13 meter diep. Achter de woningen komen een tuin, garages en bergingen. Aan het nieuwe achterpad liggen de extra parkeerplaatsen die nodig zijn om aan de norm van 1,5 parkeerplaats per wo ning te kunnen komen. Bij ieder nieuwbouwproject is de projectontwikkelaar te genwoordig verplicht om aan die norm te voldoen. architectenbureau van manen noordwijk Afbeelding: Architectenbureau Van Manen strandbezoek, denken meester en wethouders, verhuur van bijvoorbee of skates kan het project teressant worden voor e verhuurder. De gemei daarover gaan praten m wielhandelaar op de hl het Vuurbaakplein. Ook VW-bestuur gaat Kat\ tafel. Het toeristenkanta een opknapbeurt toe e van de gemeente qua ving beter passen in ij komstige moderne beeli Boulevard. Door al deze wensen L hoop te vegen, ontstaan L we mogelijkheden. Het! zoek richt zich nu op hf vesten in één gebouw v» een VW-kantoor als een ruimte voor buschauffj, reizigers, een bewaakte K stalling met een kantoon de toezichthouder en eet teruimte voor huurfietsi de fietsruimten moeten|| de winterperiode andereL kers worden gezocht. Def ruimte voor het openbJ' voer kan in de toekomst!' eel ook dienen als halfc van de Rijn Gouwe Lijn. noordwijk - Burgen Noordwijk worden v sneller afgehandeld. Alth hoopt de gemeente. On| bewerkstelligen is het apparaat beter gestrol Een hiërarchische laag ii de handtekeningenzetteq haald en over zaken diep begroting zijn opgenorr het college van burgemei wethouders zich niet i buigen. De hoge werkt een overvolle agenda college op de ambtenal de gemeente legde, leiddn verleden wel eens tot Ic Daar wil de gemeente j veranderen. De nieuw tuur is sinds 1 janui kracht.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16