De kronkel van het molecuul LEIDEN REGIO lilassaai protest' tegen verdwijnen Vrijplaats Normale procedures doorlopen' R3 Tuchtcollege pleit internist Rijnland Ziekenhuis vrij Klanten sociale dienst mogen oude aflossingen terugvragen ONDERZOEK H30ZH3GN0 HORA EST w 972 woensdag 9 JANUARI 2002 Leidse overleed niet door nalatigheid door Wilfred Simons leiden - De internist M. Boek hout is volgens het Regionaal Medisch Tuchtcollege in Den Haag niet verantwoordelijk voor het overlijden van de Leidse E. Worotikan-Lantu, in november 1999. De Oegstgeestse internist was aangeklaagd door de echt genoot van de vrouw, G. Woro- tikan. Hij vindt dat de arts zich onvoldoende voor de patiënte heeft ingespannen. Worotikan-Lantu werd op 10 augustus 1999 acuut opgeno men in het Leiderdorpse Rijn land Ziekenhuis wegens nierfa- len. Boekhout, die op dat mo ment dienst had, slaagde erin de toestand van de patiënte te sta biliseren. De volgende dag had den hij, enkele familieleden en een verpleegkundige een ge sprek over de vraag wat er nu verder met de patiënte moest gebeuren. Tijdens het gesprek bleek dat een verder herstel mo gelijk was, op voorwaarde dat de patiënte zich liet dialyseren, een operatie zou ondergaan en lang durig medicijnen zou slikken. Worotikan-Lantu had echter een fobie voor injecties en ver klaarde 'toch wel erg tegen zo'n behandeling op te zien'. Uit de uitspraak van het tuchtcollege blijkt dat zij op dat moment van behandeling afzag en dat Boek hout dit begreep. De volgende dag werd Boekhout op een gang van het Rijnland Ziekenhuis echter aangesproken door de zoon van Worotikan- Lantu. In een gesprek had hij zijn moeder overgehaald zich tóch te laten dialyseren. Boek hout vond echter dat 'een korte mededeling op de gang' niet tot een ander oordeel kon leiden. Omdat het gesprek op de gang in een ruzieachtige sfeer verliep, dacht de familie dat Boekhout beledigd was en dat hij Woroti kan-Lantu niet langer wilde be handelen. Nadien zegt de familie vooral vertrouwd te hebben op de ei gen huisarts. Worotikan-Lantu, die ook hartklachten had, over leed op 29 november 1999 thuis, op 68-jarige leeftijd. Weduwnaar Worotikan besloot begin vorig jaar om Boekhout aan te klagen. Achteraf vond hij dat de inter nist, na het gesprek op de gang, zich meer voor de patiënte had moeten inspannen. Het Regio naal Medisch Tuchtcollege vindt echter niet dat Boekhout tekort is geschoten en wijst de klacht wegens nalatigheid af. Woroti kan is het niet met de uitspraak eens en gaat in hoger beroep. leiden - De Sociale Dienst van Leiden gaat klanten aanschrij ven, die netjes aflossen op vor deringen uit de periode 1 augus tus 1992 tot 1 juli 1997. Dit om hen op de mogelijkheid te wij zen de door hen afgeloste be dragen terug te vragen. De stap is genomen na een uitspraak van de Hoge Raad, die bepaalde dat de schulden van wanbeta lers uit deze periode zijn verval len omdat de gemeente geen verzoekschrift heeft ingediend bij de kantonrechter. De raadscommissie voor werk, sociale zaken en wijkbeheer gaf gisteravond toestemming om sociale-dienst-cliënten die wel keurig hebben betaald, een brief te schrijven. „Als we het niet zouden doen, straffen we men sen die zich netjes hebben ge dragen, af', verklaarde wethou der Laurier. Het besluit werd overigens door enkele partijen met tegenzin ge nomen. „Wat voor signaal geven we met deze regeling afvroeg Van Gruting (WD). „Het klinkt als 'betaal je schulden niet, dan krijg je na verloop van jaren vanzelf een seintje dat je schul den vervallen zijn'." Met het te rugbetalen loopt de gemeente Leiden een risico van zo'n 30.000 euro. De gemeente is van plan het bedrag in te houden van de debiteurengelden die naar het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid wor den overgemaakt. Dat laatste leidt mogelijk tot een geschil met het ministerie. uit de Leidsch DagbladAllCHILVIjIV ANNO 1902 Donderdag 9 Januari WASSENAAR - Maandagmorgen kwam onze burge meester tot de ontdekking, dat zijn rijwiel verdwe nen was. Terstond werd door onze politie in Den Haag en Leiden een onderzoek ingestpld, en onder steund door de Leidsche politie mocht het haar ge lukken het rijwiel op te sporen. Daar de verkooper een vreemden naam en een vreemde woonplaats had opgegeven, viel het moei lijk den dader te vinden. Maar afgaande op signale ment meende onze politie al spoedig, dat de dader of daders niet ver weg zouden zijn. Een paar beken- ANN den werden in verhoor genomen en eindelijk mocht het de politie gelukken ze tot bekentenis te brengen. De een had op zich genomen het rijwiel te stelen, en de ander zou op uitkijk staan en na de daad het rij wiel verkopen. Samen zijn ze dan ook naar Leiden gewandeld en één hunner heeft het rijwiel aan den man gebracht. De burgemeester heeft het rijwiel als het zijne her kend. De kooper herkende ook één der twee als den verkooper. Beiden zijn naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. In de dagen van het on derzoek liepen ze bovendien nog een bekeuring op voor strooperij. O 1977 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 bi zwart uit) over te maken op gironummer 57055 Lti.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. DOOR PETER GROENEND/IK - yjm Koevoet Tegen de vergunning le< edrijfsruimtcn en appai - en op de plek van Vrij- 111 [oppenhinksteeg zijn 606 en rschriften ingediend. Het 10 den bouwplan zou het n' ietekenen van de 33 jaar 10 rijplaats, die is ontstaan lerakersactie. Harry VVes- van de Fabel van de Ille- w arco van Duin (Eurodus- Harry Schoch, voorzitter ro e Vereniging Vrienden Koppenhinksteeg, zijn Ie indruk, maar de ge niet, volgens Van Duin. -h ezwaarschriften vormen 10 issaal volksprotest, maar )n ieente Leiden verblikt of 00 n et. Zowel politiek als en h worden we buitenspel esten worden vrijdag be rt in de commissie voor en bezwaarschriften en comstig van individuen ellingcn, waaronder het int Discriminatie, het tiappelijk werk en een J huisartsen dat illegalen edt. iaagvlak voor de Vrij- s hiermee wederom aan- i", aldus Van Duin. „Dat t al lang. Wekelijks ko- 2000 bezoekers af op de die hier draaien." Dat meer de Weggeefwin- Vegas (veganistisch/bio- ,.j eetcafé), De Fabel van gaal. Tegengif (politieke ei ikel), Zwarte Sterren tgroep), Dusnieuws (lan- eriodiek) en Bar en Boos P' eitencentrum). leente laat in de corres- 1 itie met de bezwaarma- n' ten dat het twijfelachtig zuui tden d 11 der n is of alle bezwaarschriften wel ontvankelijk zijn. „De commis sie voor beroep- en bezwaar schriften vermoedt dat veel be zwaarmakers geen direct belang hebben bij de Vrijplaats en dat daarom niet naar al hun bezwa ren hoeft te worden geluisterd." Volgens Van Duin valt hier over te twisten. „Een illegaal die hier komt eten en straks geen ge bruik meer kan maken van de voorzieningen, heeft die een af geleid belang of een direct be lang? En wat te denken van Har ry Westerink die hier gesubsidi eerd werk verricht? Dat al die scheidslijnen zo vaag zijn, ook die tussen bezoekers en mede werkers. dat past bij het karakter van een Vrijplaats." De gemeente mag dan haar twijfels hebben over de recht matigheid van het protest, Van Duin, Schoch en Westeririk zou den op hun beurt de zitting van de commissie voor beroep- en bezwaarschriften het liefst on wettig verklaren. Ze wijzen op vormfouten in de uitnodiging, waardoor de bezwaarmakers in hun belangen zijn geschaad. Zo is er verwarring ontstaan over de periode waarin het bouwplan ter inzage ligt. De gemeente noemt de niet bestaande dag woensdag 3 januari. Ook heeft ze verzuimd te vermelden dat de bezwaarmakers tot tien da gen voor de zitting nadere stuk ken kunnen indienen. Van Duin: „We worden niet se rieus genomen. Wij zullen elke fout van de gemeente aangrij pen om de Vrijplaats te verdedi gen. De gemeentebestuurders tonen zich zo ongevoelig voor de Vrijplaats, die van LWG/De Groenen, Groenlinks en de SP uitgezonderd. We worden nog altijd als een ordinair openbare- ordeprobleem gezien. Telkens als wij ons op het stadhuis ver tonen wordt er een blik politie agenten opengetrokken. Maar we zijn slechts mondig. Wij stra len uit dat we niet bij de pakken willen neerzitten. Kennelijk is dat bedreigend. Vreemd, de overheid zegt dat ze juist graag participerende burgers heeft. Welnu dit is het grootste Leidse burgerinitiatief dat zonder een cent subsidie draait." Westerink: „De raadsleden den ken dat hier jongeren met paars haar rondlopen terwijl de be zoekers en de medewerkers juist enorm divers zijn: van WD'ers met uitkering tot studenten, tot de illegaal die hier een hapje komt eten en die voor kleding de Weggeefwinkel bezoekt." Wethouder R. Hillebrand (PvdA- ruimtelijke ordening) heeft al eens laten uitrekenen dat het handhaven van de Vrijplaats de gemeente twee miljoen gulden per jaar kost. Van Duin: „Hij noemt zich PvdA'er, maar hij laat zijn grondpolitiek louter bepalen door geldstromen. De stad moet voor iedereen zijn, niet alleen voor mensen met geld. en dan nog wat: zonder ons hadden al deze gemeentelijke panden, Hooglandse Kerkgracht 2 en 4 en de Koppenhinksteeg 2 tot en met 8, hier niet meer gestaan. De gemeente heeft nooit één cent in het onderhoud gestoken. Wij vragen niet veel, wij vragen een dak boven ons hoofd en zijn bereid daarvoor een maatschap pelijke prijs van 50 gulden per vierkante meter te betalen. Er wordt wel meer gemeentelijk onroerend goed tegen die prijs verhuurd." le wethouder R. Hillebrand (ruimtelijke or- v, g) bestrijdt dat de bezwaarmakers politiek ev disch buitenspel zijn gezet. Het bouwplan s? Ie Koppenhinksteeg heeft de normale pro doorlopen, stelt hij, en ook met de be- die zijn ingediend is niet anders omge- n jen dan anders. „Een ruime meerderheid gemeenteraad steunt het bouwplan en se de bezwaren niet. Er is geen meerderheid die de prijs wil betalen voor het intact de Vrijplaats, Het kost de gemeente en- ïiljoenen guldens als ze dit stukje binnen stad niet te gelde maakt. Tot zo'n subsidie voor de Vrijplaats is niet één fractie bereid. De ge meenteraad vindt sommige onderdelen, zoals de Weggeefwinkel en de Fabel van de Illegaal, wél de moeite van het behouden waard en heeft daarvoor alternatieve locaties aangeboden aan de Lammermarkt. De Vrijplaats zelf heeft die voorstellen afgewezen. De Vrijplaats houdt vast aan het idee dat alle onderdelen op een plek bij een moeten blijven. Ik denk dat ik de gemiddel de huisarts en notaris blij had gemaakt met het aanbod, maar goed." De Vrijplaats grijpt alle mogelijkheden aan de Weggeefwinkel, het veganistische eetcafé Las Vegas en de andere projecten aan de Koppenhinksteeg te behouden. Archieffoto: Mark Lamers «gierigheid is de belang- drijfveer voor de weten- De rubriek In Onderzoek en greep uit de vele on- rpen waar Leidse onder- e rs zich in hebben verdiept. i i ag: scheikundige Frits :tv s in de diepe krochten ah Et Gorlaeus-laboratorium ;n#den hebben twee compu- n( ai jaar lang non-stop ge- zo Dag in dag uit deden de nc aten maar één ding: het ilsen van moleculen. ;te de computers klaar wa- het echte werk begin- dtn dat mocht scheikundig b zoeker Frits Daalmans jsi vi lans legt het doel van de b tie eerst maar even uit. 11 s denken mensen met- s i raar is dit allemaal goed roi Het doel, zo zegt hij, had \\4e maken met de kronkel al loleculen. „Neem een ei- idi oals dat in onze lichaams- nt i zit", zegt Daalmans met Is) rabantse tongval. „Dat is g undeling van verschillen- >men, aan elkaar gehou- 1 het ware met kleine Maar die liggen niet al- n j d uitgestrekt, ze zitten op- in pkeld in die cellen." Be- jke informatie, want de pl van een molecuul is mede ec end voor het biologische o| gvan dat ding. Bijvoor- ui hoe het molecuul rea- irii met medicijnen, hi 'mputers, om maar even alff te keren naar het onder maakten modellen van ie fdrag van verschillende h uien. Ze bootsten daarbij n na uit een heel ander lie aat: een zogenoemde ■spectrometer. „Dat is een ketel waarin we een buis een opgelost stofje laten al en", zegt Daalmans. „We daar vervolgens radio- g op af, en kijken dan oli de respons van het mole- 'Toen dat eenmaal ge- Scheikundige Frits Daalmans onderzocht torsiehoeken Frits Daalmans. Foto: Henk Bouwman beurd was, combineerde Daal mans de gegevens uit de ver schillende apparaten met el kaar. „De reactie van het mole cuul op die straling hangt af van de samenstelling en de po sitie van de atomen in het mo lecuul. Ik heb de relatie tussen de gemeten waarde en die fac toren iets verder uitgeplozen." Vooral de torsiehoeken in het molecuul zijn interessant: daar mee kunnen we precies zien hoe het molecuul gekronkeld zit onder diverse omstandighe den. Dat is belangrijke kennis. Het komt op veel mensen erg saai over, maar Daalmans heeft zich meer dan acht jaar met het onderzoek beziggehouden waarvan de eerste vier jaar als betaalde onderzoeker. „Ik wilde het per se afronden", zegt hij. „Het is fascinerend om te doen en de kennis is belangrijk. Ook al staan aan de finish weinig mensen te applaudisseren." Hij weet maar al te goed dat dat heel anders is bij de onderzoe ker die, pak 'm beet, een nieuw medicijn heeft ontwikkeld. „Die kan ergens mee aankomen. Mijn verhaal is misschien wat minder spectaculair, maar het onderzoek is toch ook zinvol." Het fundamentele onderzoek van mensen als Daalmans on dersteunt andere onderzoekers in hun kennis om bijvoorbeeld nieuwe medicijnen te ontwik kelen. „Ik ben een schakel in de ketting, net zoals degene die uiteindelijk met dat medicijn aankomt. Toch is er weinig aandacht voor. Dat is het hele probleem van fundamenteel onderzoek, mensen vragen zich af waar het maatschappelijk nut eigenlijk in zit. Dat leidt tot minder aandacht in de pers, maar ook tot minder populari teit van de onderzoeksgebie den. Ik las net dat voor schei kunde in Leiden pas drie aan meldingen voor het komend studiejaar zijn binnengekomen. Helaas." Daalmans zelf gaat het roer voorlopig even helemaal om gooien: hij wordt huisman. „Nu mag mijn vriendin zich eens helemaal op haar loopbaan storten en doe ik het werk hier. In de toekomst wil ik wel weer gaan werken, hoor. Ik heb voor dit onderzoek complexe com puterprogramma's gemaakt en de afgelopen vier jaar in de IT gewerkt, dus ook daar kan ik verder." Nog even over die Brabantse tongval: een echte Leidenaar is Daalmans bepaald niet. „Ik kom uit het zuiden van Bra bant. Ik heb gestudeerd in Nij megen, pas na mijn studie ben ik naar Leiden gekomen. Was wel even wennen, hoor. Maar ik heb hier met veel plezier ge werkt." Opmerkelijke stellingen toegelicht Amerikaanse antraxbacillen mogen aangevallen worden met patentvrije Europese ge neesmiddelen, als Afrikaanse aidsvirussen bestreden mo gen worden met patentvrije Amerikaanse geneesmidde len. Stelling 12 bij het proefschrift 'Pharmacokinetics, pharmaco dynamics and safety of different propofol formulations; compa rative pharmacology in rats, surgical patients, intensive care patients and children' waar C.A.J. Knibbe 16 januari op hoopt te promoveren in de ge neeskunde. „Bush wilde ten tijde van de antraxbrieven zo'n 200 miljoen cyproxintabletten bestellen. Hij vond dat de bestrijding van an- trax in Amerika zo'n urgentie had dat het patent van Europe se geneesmiddelenproducent Bayer niet zo strikt hoefde te gelden. Bush kreeg het voor de helft van de prijs. Als je nu het minieme aantal antraxgevallen in Amerika vergelijkt met de schrikbarende cijfers van aids- gevallen in Afrika, mag je je af vragen waarom daar dan geen urgentie zou gelden. Ten eerste kunnen de meeste Afrikaanse landen die geneesmiddelen niet eens betalen en ten twee de ligt het aantal slachtoffers miljoenen keren hoger. De ge neesmiddelenindustrie werkt echter zo dat niet die genees middelen worden ontwikkeld die nodig zijn, maar de com mercieel meest interessante. Weet u dat geneesmiddelen te gen malaria, in Afrika doods oorzaak nummer twee, pas werden ontwikkeld toen Ame rikaanse soldaten in de jungle van Vietnam gingen vechten?" VOORHOUT- Het is weer 'Koppermaan dag', de eerste maandag na Driekoningen bij de Voorhoutse schietvereniging 'Sint Hubertus'. Burgemeester Van der Wouw, ex-schuttersko- ning Mac-Do- nald en voorzit ter Stultiens van 'Sint Hubertus' wagen een schot. Foto: Archief Leidsch Dagblad Zaterdag januari KATWIJK - ,,lk heb een erg slechte avond gehad. Op deze manier wordt het steeds moeilijker voor me om deel te blijven uitmaken van het Katwijkse gemeen tebestuur. We hebben vanavond twee sportzalen opengesteld op zondag voor activiteiten, nu blijkt weer dat het zalencomplex 'Tripodia' op zondag zal zijn opengesteld. Dat soort zaken kan ik principieel gezien niet meer verantwoord vinden." Wethouder J. van Dijk (SGP) zei het tijdens de raadsvergadering van gisteren in Katwijk met een emotionele trilling in zijn stem. Hij maakte met deze woorden duidelijk er moeite mee te hebben om niet op te stappen als wethouder in dit vissersdorp, nu het door de SGP gehuldigde Christelijke principe van de zondagsheiliging met bovengenoemde zaken geweld werd aangedaan. Burgemeester mr. C.A. Bos reageerde meteen op de woorden van Van Dijk. Hij stelde dat het geen zaak is van de gemeente om voorzieningen zondags te sluiten om reden van de zondagsheiliging. „Daartoe zijn wij niet bevoegd. Daarnaast ben ik het niet met de heer Van Dijk eens dat wij de sportzalen open stellen. Wij openen slechts de mogelijkheid dat ze open zijn", aldus de burgemeester. LEIDEN - Ad van Dongen, sinds 1945 cMfcrg in het St. Elisabeth Ziekenhuis, gaat deze maand weg en wordt adviserend ongevalgeneeskundige bij het Ge meenschappelijk Administratie Kantoor (GAK). „Ik ben geboren op de Haarlemmerstraat. Mijn ou ders hadden daar een schoenenzaak. Maar ik weet me van mijn vroege jeugd eigenlijk niet zo veel meer te herinneren. Wel van de middelbare school, Bona- ventura. En vooral van de hockeyclub daar. Die heb ik opgericht. Hockeyclub Stick heette die. Later is die club min of meer overgegaan naar de hockeyclub Roomburg. We mochten met die hockeyclub niet in neutraal verband spelen, ha, ha. Ik ben toen nog naar bisschop Huibers geweest in Haarlem." „Kijk ik heb twee uitstekende collega's: Langezaal en Vroom. Prima. Er is tussen hen en mij alleen een soort medisch generatieverschil. Ik zeg: medisch. En ik wil niet dat ze op een gegeven moment tegen mij zeggen: ik zou graag willen dat je nou maar es opdondert."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15