'Weerzin bij WD'ers tegen Laurier' w e kerstpakketten van Nuon et wil maar niet lukken met Aalmarkt 11 is op papier weer eens een winkel Blauw ferendum wordt toch een ja of nee tegen het hele Aalmarktplan REGIO Dagverzorging voor ouderen in Merenwijk CDA hoopt op terugkeer in college tulp blijft >ode van Buis is ex-werknemer van ialige EWR Leiden, nu >ekend als Nuon. Mo- el geniet hij van zijn wel- nd pensioen. Vorige sl 1 las Gerrit in het perso on lad PULS dat hij tussen 16 december een 'tradi- 1 91 en goedgevuld' kerst- thuisbezorgd zou krij- ocht het pakket onver- lcx niet worden bezorgd, ki in hij een gratis 0800- ler draaien. U raadt het ivacht nog steeds. :rug in de tijd, want leeft een reputatie hoog als het om kerstca- gaat. Met Kerstmis in de gepensioneerde medewerkers van Nuon, vutters en andere ex-werknemers een mooie doos met daarin een lege blikken trommel, magnetische plakletters die het woord 'kook- box' vormden en een losbladig kookboek. Dat pakket zette kwaad bloed bij zeer velen om dat de mensen die toentertijd in actieve dienst waren van het energiebedrijf een supplement kregen bestaande uit koffie, thee, koekjes en bonbons. En in 1999 ontvingen ongeveer 1800 personeelsleden helemaal geen pakket omdat er bij de PTT iets 'fout' was gegaan, volgens Nuon. Op het voormalige huis adres in Leiden van een overle den medewerker werd toen wél De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendscn TELEFOON 0 71-53 56 424 een kerstpresentje afgeleverd. Maar goed; nieuwe ronde, nieuwe prijzen, nieuwe kansen, zullen we maar zeggen. Met die gedachte in zijn achterhoofd heeft Gerrit Buis van 11 tot en met 16 december als een waak hond achter de voordeur gele gen. Maar al wat er kwam, geen kerstpakket van Nuon. Maan dag de 17de maar eens gratis gebeld. 'Druk, druk, druk, er is enige vertraging met de bezor ging. Bel over een paar dagen maar eens terug als dat pakket er nog steeds niet is', kreeg hij te horen aan de andere kant van de lijn. Drie dagen later weer een telefoontje gepleegd. 'Ja, er was iets met de pakket ten. Ze worden eerst gewogen voordat ze worden afgeleverd en als ze te zwaar zijn, gaan ze eerst terug naar de leverancier. Maar geen zorgen mijnheer, voor de kerst komt het in orde.' Maandag de 24ste wéér een keer gebeld. 'Uw naam komt op de lijst voor van de pakketten waaraan iets mankeert. Voor Kerstmis ontvangt u niets meer maar voor de jaarwisseling waarschijnlijk weL' Maandag de 31ste voor de zoveelste keer een belletje gepleegd. 'Uw pakket heeft een manco en verder weet ik niets.' Gerrit Buis heeft nu zijn ogen gericht op Pasen. Naar zijn me ning heeft Nuon een manco, maai hij wenst zich niet meer druk te maken over deze hele soap. Hij distantieert zich er van, maar maakt graag van deze gelegenheid gebruik om ieder een die iets met de kerstpakket ten van Nuon te maken heeft, LEIDEN stembiljet moet formuleren, wil de kwestie het liefst zo simpel mogelijk houden. Dat betekent dat de stemmers zich straks voor of tegen het hele plan moe ten uitspreken. De werkgroep heeft 'volledig in gestemd' met het voorstel van de Referendumkamer, laat woordvoerder G. Kind weten. Of de gemeente eveneens helemaal akkoord gaat, laat wethouder Pechtold in het midden. „We komen er wel uit", zegt hij. De tekst op het stembiljet moet volgens de Referendumkamer als volgt luiden; 'De gemeente raad van Leiden beslist binnen kort over een plan voor de aan pak van de Aalmarkt en omge ving (raadsvoorstel 01.145). U kunt hieronder aangeven of u voor of tegen dit plan bent'. Een 'nee' betekent dat de ont wikkelingen lange tijd stilliggen, zei wethouder Hillebrand nog in december. „Gooi je dit plan aan de kant, dan raak je jaren ach terop, zonder dat je de garantie hebt dat je over acht jaar net zo ver bent als waar wij nu staan." Toch is Pechtold niet ontevre den over het voorstel van de Re ferendumkamer. „Het is niet zo dat de formulering van de vraag ons op achterstand zet. We had den liever meer inhoudelijke af wegingen van het plan erin ge had. Maar hoe meer wij willen, hoe meer de initiatiefnemers daar een ander geluid tegenover willen stellen." Een referendumvraag heeft zo zijn beperkingen en Pechtold heeft daar begrip voor. Als de gemeente zegt dat ze haar stads hart een economische en cultu rele impuls wil geven, en het historische karakter wil verster ken, zegt de werkgroep dat dat ten koste gaat van de Aalmarkt- school, dat andere panden wor den gesloopt en dat de voorstel len juist een inbreuk zijn op het monumentale karakter van het gebied. „Om beide gevoelens in één normale Nederlandse zin te krijgen, krijg je echt een mon strum aan zinsconstructies." De gemeente hoopt vurig dat de volksraadpleging helemaal niet wordt gehouden. Daarom gaat ze in extra overleg met belan gengroepen. Wat Leiden deze kan bieden, wil Pechtold niet via de krant melden. „Ik verwacht wel dat de initiatiefnemers er van zijn doordrongen dat we écht serieus met hun inbreng zijn omgegaan. Kijk maar naar de Aalmarktschool. Al begrijp ik de argwaan van mensen." Kind heeft nog weinig vertrou wen in een gesprek. „De werk groep verwelkomt elk voorstel van de gemeente voor overleg. Maar de gemeente heeft ook ge zegd: er verandert niets. Wij wil len graag praten, maar er moet wel iets zijn om over te praten." Het kerstpakket van Nuon was in 2000 in de ogen van velen ook al geen succes. Archieffoto: Henk Bouwman een goed 2002 te wensen... Nuon belooft de zaak tot op de bodem uit te zoeken. En het moet gezegd, dat hebben ze snel gedaan. Gisteren ging de telefoon op de redactie. Gerrit Buis: „Ik heb vanochtend per koerier het kerstpakket ontvan gen. Een prachtig pakket waar ik heel blij mee ben." Een woordvoerder van Nuon biedt verder zijn excuses aan voor de late aanlevering en voor het feit dat het energiebedrijf Buis niet afdoende heeft kun nen informeren over de status van zijn kerstpakket „Het is vijftien dagen te laat, maar nog altijd tachtig dagen vóór Pasen. Wij wensen de heer Buis alsnog veel genoegen met zijn kerst pakket. Vooral de rode wijn is aan te bevelen." De Zijl Bedrijven Paniek bij de chauffeur van het elektrische karretje dat door de hele stad de winkelwagentjes van Digros ophaalt. Hans van der Sande, want om hem gaat het, is werkzaam bij De Zijl Be drijven maar gedetacheerd, zo als dat heet. Hij werkt in de bui tendienst. Zo af en toe komt hij op het hoofdkantoor van DZB aan de Le Pooleweg en dan mag hij niet meer bij de recep tie doorlopen naar de kantine om een bakkie te doen of om zijn urentabel in te leveren bij de administratie. Nee, hij moet zich laten registreren. „En dat is toch heel vreemd", meent Van der Sande. „Dat bezoekers zich moeten laten registreren begrijp ik, maar eigen personeel? Die mensen ken je toch?" Hans van der Sande mag uiter aard wél naar binnen. Hij mag gerust koffie drinken en zijn urenlijst inleveren. „Maar sinds 1 november vorig jaar is hét be drijf verplicht een registratie bij te houden", zo laat een woord voerder van DZB weten, „Voor bezoekers, maar ook voor eigen personeel dat 'buiten' werkt en op het hoofdkantoor langs komt. Zo kunnen wij bij een eventuele ramp zien wie er het gebouw uit is en wie er zich nog binnen bevindt. Alle perso neelsleden hebben daarover een brief ontvangen. Het is een wettelijke maatregel die gezien de rampen in Volendam en En schede niet onlogisch is." Eric-Jan Berendsen door Wim Koevoet 'Pbbert Minkhorst F huizen voor 1 inwoners jtijpwetering leiden Ze is niet boos of wan hopig, maar de situatie waarin zij en haar gezin verkeren, is al lesbehalve benijdenswaardig. Ellie Meelker, haar man en de twee nog thuis wonende kinde ren moeten hun huurhuis aan de Aalmarkt, pal naast de vroe gere Aalmarktschool, verlaten. De gemeente, tevens huisbaas van de Meelkers, heeft Aalmarkt 11 in het kader van het Aal marktproject de bestemming 'winkel' gegeven. Op de boven ste verdieping moeten apparte menten komen. „Wj willen hier niet weg, want hier is alles wat ons hartje be geert. We wonen hier mooi, ik heb mijn bedrijfje, een drukke rij, op de begane grond en met onszelf en met de zaken gaat het goed. De onzekerheid maakt ons niet wanhopig. Je hebt er niets aan om je heel druk te ma ken. We wachten af, we hoeven ook weer niet op stel en sprong ons huis uit." Dat ze wat stoïcijns reageert, komt doordat 'op papier' het huis van de Meelkers al enkele keren is verbouwd. „We hebben V&D al in onze achtertuin gehad en mijn schoonmoeder, die hier voor ons woonde, zou ook al moeten verhuizen voor winkels. Allemaal plannen die nooit van het papier zijn afgekomen." „Ook dit plan zie ik niet zo snel werkelijkheid worden. Ons huis lijkt me ongeschikt als winkel ruimte, want de ramen zijn hoog en dus ongeschikt als eta lageruit. En bouw je er apparte menten op, dan zijn die alleen maar bereikbaar- via de winkel. Aan die ramen en aan de entree valt bouwkundig weinig te doen, want dit is een rijksmonument." De manier waarop de onheilstij ding Ellie en haar man bereikte, was bizar. „Tijdens een infor matieavond leidde mijn man uit de kleur waarmee ons huis op een kaartje was getekend af dat dit een woonhuis zou blijven. We konden hier dus blijven wo nen. 'Hoera Ellie!', riep hij. Ambtenaar Reinout van Gulick Ellie Meelker bij haar huis, pal naast de Aalmarktschool. „Onze tolerantie wordt als het ware beloond met een huisuitzetting." Foto: Henk Bouwman hoorde hem juichen en vertelde toen dat ons huis verkeerd was ingekleurd. We moeten wel de gelijk verhuizen." Volgens Meelker is dit voorval exemplarisch voor de manier waarop de gemeente omspringt met de bewoners van het plan gebied. „Los nog van het feit dat er dus een grove fout is ge maakt, was het veel netter ge weest als wij vóór die informa tieavond door het college van burgemeester en wethouders waren bijgepraat." De Meelkers, vindt Ellie, verdie nen een betere behandeling, al was het alleen maar voor de to lerantie die ze zelf opbrengen voor de geluidsoverlast, drie tot vier keer per week van 's avonds laat tot diep in de nacht van 'de achterbuur', Leidens voornaam ste poppodium LVC. Ellie Meel ker houdt de gemeente Leiden hiervoor geheel verantwoorde lijk want die is ook eigenaar van dat pand en investeert niet in geluidwerende voorzieningen omdat voor het LVC een nieuw onderkomen wordt gebouwd, elders in plangebied. Gevolg is dat de Meelkers al jarenlang on gevraagd worden getrakteerd op housebeats of levende muziek. Soms staan de artiesten, bij ge brek aan behoorlijke kleedka mers, op een binnenplaatsje on der de slaapkamerramen van de Meelkers hun podiumprestaties te evalueren. „Zouden wij naar de rechter stappen dan moet het LVC van daag nog dicht, want het be schikt over niet één vergunning op het gebied van de wet ge luidshinder. De directeur van het LVC, Ruud Visser, kan daar niets aan doen. Hij staat met zijn rug tegen de muur want hij is in dit opzicht volkomen af hankelijk van de gemeente. En die investeert niet meer in het LVC-gebouw." De Meelkers willen ondanks de overlast niet de sluiting van het LVC op hun geweten hebben. „We hebben zelf ook kinderen die van popmuziek houden." Ook nu de gemeente de Meel kers zelf onder druk zet, hoeft er van Ellie en haar man geen 'wraakactie' te worden ver wacht. „Dit is nu eenmaal de si tuatie. Maar schrijnend is het wel, ja. Onze tolerantie wordt als het ware beloond met een huis uitzetting." Toch is het Leidse gezin niet van plan passief toe te kijken. Ze zijn actief in de werkgroep die een referendum over het Aalmarkt project probeert uit te lokken. „Onbedoeld doet de gemeente toch nog iets heel goeds met haar plannen voor deze wijk. De mensen zijn nader tot elkaar ge bracht, het is hier nu echt een buurtje waar iedereen bij elkaar over de vloer komt." Wat de gemeente I,ei- "taaag had willen voorko- g;reigt toch te gebeuren: ■rendum over het Aal- bied waarmee inwoners simpel 'ja' of 'nee' het an kunnen redden of af- De Werkgroep Refe- 0 Aalmarkt houdt voor- rast aan dat referendum, ziet op dit moment wei- __,in het door de gemeente gde overleg. De Referen- tner, die de vraag op het I vertrekt L Jonkers-Kuiper stapt irecteur van de GGD (olland Noord. Zij is ne- r directeur van de ge- dsdienst geweest, eerst i van de GGD Rijn- later als directeur van de nisatie met de GGD's fen Duin- en Bollen- lonkers-Kuiper, als •cteur ook hoofd van lorganisatie GHOR die Jt bij rampen en onge- ^gaat voor zichzelf be- 's trainer en adviseur, rekt per 1 april. mg over rail i De afdeling Rijnland plederlandse Vereniging ngstellenden in het a Tramwegwezen ensdag 16 januari een bmst waar tramdeskun- s Schenk met dia's de reling van lightrail in de Irlsruhe in beeld brengt, fer naar uit ziet dat de /ve Lijn er komt, wordt i bijeenkomst gekeken It Duitse Karlsruhe waar 1 van lightrail zijn oor- Iheeft. In deze stad ma ns al zo'n twintig jaar 4 van spoorlijnen. De lereen toegankelijke bij- ist is om 20.00 uur in de 5 busbedrijf Connexxion tijnsburgerweg 1De bedraagt 2 euro. woensdag 9 JANUARI 2002 R1 door Wim Koevoet leiden - De weerzin in WD-gele- deren tegen GroenLinks-lijsttrek- ker wethouder J. Laurier groeit. Dat leidt de nummer één van op positiepartij CDA, W. Bleijie, af uit gesprekken met niet bij naam genoemde WD'ers. Bleijie ziet hierdoor kans voor zijn eigen par tij op een terugkeer in het colle ge. WD-fractievoorzitter L. de Lange weerspreekt noch beves tigt Bleijie's uitlatingen. Op de vraag of Laurier hem en zijn fractiegenoten irriteert, ant woordt WD'er De Lange stame lend: „Ja, eh, kijk, nee. Dit is een lastige vraag om met 'ja' of 'nee' te beantwoorden." De oplopende spanning tussen twee van de vier collegepartijen stemt Bleijie hoopvol. Aange toond is volgens hem dat het huidige Leidse college lang niet zo hecht is als de lijsttrekkers en wethouders R. Hillebrand (PvdA) en A. Pechtold (D66) bij verschillende gelegenheden wil den doen geloven. De huidige wethoudersploeg doet er het beste aan om na de verkiezin gen op 6 maart dóór te gaan, hebben Hillebrand en Pechtold gezegd. Bleijie, die zijn partij op minstens vijf zetels denkt te kunnen brengen, ziet juist kan sen op de terugkeer van zijn partij in het college. Het CDA verloor ruim twee jaar geleden zijn wethouderszetel door een conflict tussen de fractie en wet houder H. Kruijt. De WD trad toen toe tot de wethouders- ploeg. Bleijie geeft toe dat de combina tie PvdA en WD 'werkt'. Maar hij ziet minstens twee 'gaten' in 'deze helemaal niet zo hechte ploeg'. Behalve de verslechte rende verstandhouding tussen Groenlinks en de WD, voorziet hij voor D66, nu nog goed voor vier zetels, een electorale dood steek. „Als Pechtold in zijn een tje overblijft, dan kun je toch moeilijk spreken van een stabie le collegepartner. Pechtold is ge talsmatig nu al niet nodig." Zo'n college van Groenlinks, WD en PvdA zal volgens Bleijie ernstig te lijden hebben onder 'de gewapende vrede' die Groenlinks en de WD hebben gesloten, analyseert Bleijie. „Ik heb WD'ers gesproken die moeite hebben met de persoon Jan Laurier. De hoop en de ver wachting was dat hij na vijftien jaar in de gemeenteraad te heb ben gezeten waarvan acht jaar als wethouder, door zou stro men naar de Tweede Kamer. Hoewel hij een gevierde wet houder is, maakt hij de indruk te zijn uitgekeken op zijn wethou- dersbaan. Wat nu de exacte re denen zijn voor zijn aanblijven, weet eigenlijk niemand. Zijn z'n landelijke kansen gekeerd of is er lokaal een beroep op hem ge daan? In elk geval werd ook in WD-kringen in Gerard van Hees zijn natuurlijke opvolger gezien. Dat Laurier blijft, was in WD-kringen een onaangename verrassing. Verder lopen de spanningen tussen die partijen ook op door items als parkeren en het Plantsoen. Ook ergert de WD zich er groen en geel aan dat die stad maar zo vies blijft. Lees daar de verkiezingspro gramma's maar eens op na. En Laurier is verantwoordelijk voor het project Schone Stad." D. Sloos, lijsttrekker van het op positionele Leefbaar Leiden, ziet ook 'gaten' voor het CDA en zijn eigen partij. Volgens hem zal de kiezer bressen slaan in het hui dige college. „Die laat de ver woesting van het Plantsoen niet onbestraft en ergert zich aan de bende in de stad. Alles is vies en smerig en chaotisch, vooral in het stationsgebied." L. de Lange van de WD geeft na enig aandringen toe dat hij, af gaande op de verkiezingspro gramma's, 'het CDA dichter bij de WD ziet staan dan Groen- Links'. Ook merkt hij op dat Laurier de neiging heeft om 'zijn partijkleur er doorheen te druk ken' en dat dat wel eens een be dreiging is voor 'de balans'. De Lange zou graag zien dat Laurier zich net zo hard inzet voor de Schone Stad als voor vluchtelin gen en uitkeringsgerechtigden. In tegenstelling tot Hillebrand van de PvdA en Pechtold van D66 spreekt hij niet de wens uit dat de huidige wethoudersploeg doorgaat. „Eerst de verkiezin gen, dan de collegevorming." leiden - Zorgvoorziening Zijloe ver begint op donderdag 24 ja nuari in haar steunpunt in de Merenwijk met een dagverzor ging voor ouderen. Ouderen die een steuntje in de rug nodig hebben, kunnen er terecht voor een goede dagbesteding. Het aanbod bestaat uit allerlei activiteiten, zoals denkspelletjes, bewegen en creatieve bezighe den. Tussen de middag bereidt de voedingsassistente een ge zonde maaltijd. De dagverzor ging is een gezamenlijke activi teit van Zorgvoorziening Zijloe ver en de Stichting Dienstverle ning Leiden. Het project wordt voor een groot deel gefinancierd uit de awbz. De deelnemers be talen slechts een kleine bijdrage voor de warme maaltijd en con sumpties. Voor meer informatie over het project aan de Papiermolen 8- 14, kan contact worden opgeno men met de coördinator Mary Leune, tel: 071-5233210. (advertentie) .nl www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13