Utrechts Nieuwsblad wordt ochtendkrant 'Wij zijn de stille krachten' MEDIA 'U. leverde ons wapens' Gevangen in onbestuurbaar lij: Big Brother Andries: 'Yorin is erop uit je negatief neer te zetten' Ook Amersfoortse Courant straks vroeg in de bus Andries Jelle de Jong (24) is weer thuis in zijn rijtjeshuis in Drach ten. Na bijna vier maanden Big Brother „kon het wel weer". In die 114 dagen verwierf hij 75.000 dollar, een auto en levenserva ring „foartsien jier". De reputatie van grote vrouwenversierder doet hem niets. door Eva Vriend drachten - Zijn huis ziet er uit alsof hij er tijden niet is geweest. De lichte parketvloer glimt. Op het aanrecht is geen broodkrui mel te vinden. Twee identieke kaarsen en een bosje droogbloe men sieren het strakke dressoir. Andries de Jong is nog niet veel thuis. Hij zit vooral bij zijn ou ders die ook in Drachten wo nen. Even bijkomen. Zondagavond 30 december wandelde hij met een vette smi le het Big Brotherhuis uit. Opge lucht viel hij heit en mem in de armen. Bijna vier maanden lang volgden 32 camera's de Dracht ster dag en nacht. Andries was dagelijks bij Yorin op tv te vol gen. Tijdens de jaarwisseling schermden zijn ouders en de gladde persvoorlichter van Yorin hem af van alles en iedereen. Nu mag hij weer naar buiten tre den. Tijdens een Yorin -pers conferentie sprak Andries met de roddelbladen, een televisie gids en wat redacteuren van in ternetsites. Thuis zegt hij: „Ik ben alleen maar positief ge weest." Hij had genoeg reden om uit te vallen. Want er is veel over hem gesproken. De roddelpers neus de rond op het Drachtster Ly ceum, de school waar hij vorig jaar tot de grote vakantie Neder lands doceerde. Verslaggevers ondervroegen oud-collega's en scholieren over de affaire die hij gehad zou hebben met een leer linge. „Het is nonsens", zegt hij hier over. „Het is bedacht door een paar melige leerlingen die zich verveelden in de pauze. Dat praatje is een eigen leven gaan lijden. In mijn familie- en ken- Barend en Van Dorp te gast was. Dat was zo'n spontane, aardige man. En zo gewoon. Toen hij binnenkwam moest ik echt even kijken of ie het wel was." Een gastvrouw moet over be paalde eigenschappen beschik ken. Zo is ze dienstverlenend in gesteld en maakt het mensen graag naar de zin. „En ze moet een beetje vlot zijn. Want we werken toch bij informele, ge zellige programma's. Er werken hier geen tuttige huisvrouwen," zegt ze. Secretaresse Cherouke heeft tien jaar lang als secretaresse gewerkt. „Maar ik wilde iets anders. Vooral meer met mensen omgaan. Via een vriendin ben ik hier terechtge komen. Het werk is makkelijk te combineren met mijn twee kin deren en het is ontzettend leuk. Mijn werk is gewoon mijn hob by. Ik wil hier niet meer weg. Net zoals de andere gastvrou wen. Niemand is hier weg te branden, zo leuk is het." Jolanda Dorresteijn Cherouke Menzo is gastvrouw bij de Holland Media Groep. Foto: Ton Kastermans Wat een regisseur en een came raman doen bij een televisiepro gramma ligt voor de hand, maar wat is de rol van al die andere personen op de aftiteling? In een serie verhalen vertellen televisie medewerkers over hun werk. Vandaag: gastvrouw Hilversum - „Mensen die het minst bekend zijn, zijn meestal het lastigst. De hele beroemde personen zijn vaak heel makke lijk en aardig. Zij hoeven zich niet meer zo nodig te bewijzen." Cherouke Menzo (31) is gast vrouw bij de Holland Media Groep (HMG). Haar taak is het begeleiden van gasten en pu bliek in televisieprogramma's. Ze werkt onder andere voor de Zwakste Schakel, Life Cook ing, Barend en Van Dorp, de Vrienden van Amstel live en Ab Normaal. Cherouke ontvangt de gasten en het publiek, vertelt wat er pre cies gaat gebeuren en begeleidt hen naar de juiste plek „Mijn taak is om het mensen naar de zin te maken. Of het nu een kandidaat is voor de Zwakste Schakel of een bekende artiest; de gasten moeten zich op hun gemak voelen. Bekende mensen hebben natuurlijk veel meer er varing met camera's en dergelij ke dan kandidaten. Caroline Tensen hoef ik niet op haar ge mak te stellen, een kandidaat voor de Zwakste Schakel vaak weL Mensen kunnen daar heel nerveus voor zijn." Cherouke vangt ook de wegge stemde kandidaten van de Zwakste Schakel op. „Uithuilen doen ze bij mij niet, nee", lacht ze. „Hun hart uitstorten doen ze in de viewingroom en dat zien de kijkers ook Daarna komen ze bij mij. Soms zijn deelnemers boos dat ze er uitgestemd zijn. Dan praat ik er even met ze over en geef hen een T-shirt als aan denken. Ze blijven nooit lang boos." De gastvrouw is bovendien een aanspreekpunt voor iedereen. „Ik heb een draaiboek en weet precies hoe laat een artiest bij voorbeeld bij de make-up moet zitten of hoe laat een band op moet. Ook weet ik of een kandi daat al binnen is of niet," vertelt Cherouke. „Je zou kunnen zeg gen dat ik de schakel ben tussen de productie, regie, redactie en make-up. Ik zie mezelf niet als belangrijk, maar eigenlijk is een gastvrouw dat wel. We worden ook wel 'de stille krachten' ge noemd. Wel aanwezig zijn, maar niet te aanwezig." Het leukste van het werk vindt Cherouke de afwisseling. „Elke productie is verschillend. Life Cooking is heel anders om voor te werken dan voor de Zwakste Schakel. Bij Life Cooking is het allemaal veel losser en ben ik de hele uitzending in de weer. Ik heb ook een heel leuk contact met Carlo en Irene. Dat zijn erg leuke mensen. Bij de Zwakste Schakel moet ik tussendoor meer wachten en stilzitten. Soms heb je dan even minder te doen." „De grote producties vind ik het leukste om te doen. Pittig Pop concert van Telekids was erg leuk. Toen werden alle gast vrouwen ingezet. Ook mocht ik eens Ron Moss (Ridge in The Bold and the Beautiful) een hele avond begeleiden, toen hij bij Australië krijgt 'Big Bordeel' sydney - Een Australisch es cortbureau zoekt voor vijf me dewerksters sponsors om het programma 'Big Bordeel' te kunnen maken. Dat meldde de Australische krant The Daily Telegraph vanochtend. Volgens de uitbater van het bureau heb ben twee Australische en een Britse zender al aangegeven in teresse te hebben de serie op televisie te brengen. „Iedereen is er echt door opgehitst, ze be seffen nu dat het werkelijkheid kan worden", aldus de uitbater van het escortbureau. Monteiro doet Het gevoel van Hilversum - Musicalster Antje Monteiro (32) wordt de nieuwe presentatrice van het mee- zingprogramma Het gevoel van. Dat heeft de KRO gisteren be kendgemaakt. Monteiro begon haar carrière bij de theaterpro ductie Jeans en speelde vervol gens in diverse musicals. Mo menteel staat ze in de musical Aïda. Monteiro volgt Marjolein Keuning op, die het tv-pro- gramma vier jaar heeft gepre senteerd. De show, waarin pro minenten songs uit een be paald jaar meezingen, was in van de eerste in zijn soort. EK schaatsen goed bekeken Hilversum - De Europese kam pioenschappen schaatsen all round in het Duitse Erfurt afge lopen weekeinde zijn goed be keken. Tijdens de slotafstanden zondagmiddag keken er tussen 13.00 en 17.00 uur ongeveer 1,6 miljoen mensen. Op het hoog tepunt, toen Jochem Uytde- haage om half vier de Europese titel veroverde, waren er 1,8 miljoen kijkers. De uitzendin gen kregen als waardering van het publiek gemiddeld een 7,1. NOS laat alle sporten weer zien Hilversum - NOS Sport kan vanaf vandaag weer beelden la ten zien van alle sporten die in Nederland onder de koepel van NOCNSF vallen. Dat heeft de omroep gisteren bekendge maakt. De NOS sloot al in 2000 een contract af met de sport koepel. maar de tv-rechten van het Korfbalverbond en de IJs- hockeybond vielen daarbuiten. In oktober van het vorig jaar sloten de korfballers zich weer bij de NOS aan, en zij worden nu gevolgd door de ijshockey ers. Het eerste ijshockeyevene- ment waarvan de publieke om roep verslag doet, is de bekerfi nale op 16 januari. Andries de Jong, bekend als rokkenjager in Big Brother: The Battle, is na vier maanden weer thuis aan het zetten. Foto: GPD/Niels Westra woensdag 9 JANUARI 2O0j van onze mediaredactie Hilversum - Het Utrechts Nieuwsblad wordt vanaf april 2003 een ochtendkrant. Ook de aan het nieuwsblad verbonden titels Amersfoortse Courant, Ve- luws Dagblad en dagblad Rivie renland gaan dan van de middag naar de ochtend. Volgens algemeen hoofdredac teur René van Zanten zijn de plannen om een ochtendkrant te maken al een paar keer vast gelopen. Het lukte steeds niet om in een keer voldoende dag bladbezorgers te vinden voor de ochtenduren. Deze keer is de kans groter dat de overgang wel lukt, meent Van Zanten. In oktober beginnen de verschillende Nederlandse dag bladen in Utrecht een proef met het gezamenlijk bezorgen van dagbladen. Daarmee hopen de dagbladuitgevers het tekort aim bezorgers op te lossen. Als die proef een succes is, kan het Utrechts Nieuwsblad van de middag naar de ochtend. Met de overgang naar de och tend spelen de vier regionale kranten (gezamenlijke oplage 115.000) in op de wens van de lezer en de adverteerder. Slimmere krant Middagbladen hebben veel last van andere avondbestedingen, zoals sporten en televisiekijken, terwijl een ochtendkrant de hele dag 'meegaat', zo leert de erva ring. Molukse leider praat over mislukte gijzeling Juliana Hilversum - Het grote nieuws wordt al ontkend voordat het wereldkundig is gemaakt. In 2Vandaag van vanavond be weert Jack Malawau, de leider van de groep Molukkers die in maart 1975 het plan had opge vat om koningin Juliana te gijze len, dat de daarvoor benodigde wapens waren geleverd door onderwereldleider Etienne U. Maar voor er een seconde van de reportage is uitgezonden, meldt de raadsman van U., mr. D. Fassuer, dat dat niet waar is. Wel geeft U. toe dat hij de bron is die de aanval uiteindelijk ver ijdelde. Nieuws. Of geen nieuws. Het doet er allemaal niet meer zoveel toe. De gijzeling van de koningin vond uiteindelijk niet plaats, omdat deze op het laat ste moment werd verijdeld. Al in oktober 2000 meldde ZVandaag in een eerste reportage dat justi tie vlak voor de actie zou plaats vinden werd getipt door een bron die gevangen zat in de Scheveningse gevangenis. U. zat daar op dat moment vast in ver band met de dood van een mili tair. Deze was verdronken kort nadat hij ruzie had gehad met U. 2Vandaag meldde vorig jaar, in een tweede reportage over deze zaak, dat U. de autoriteiten over het Molukse complot had getipt in de hoop op strafver mindering. U. heeft dit dus nu toegegeven. Maar met de wapenleveranties zegt hij niets te maken te heb ben. Volgens de Molukse leider Jack Malawau leverde U. echter een arsenaal aan wapens: ushi's, machinepistolen, lange af standsgeweren met dempers en vizier en Brownings. Tachtig soldaten, die bij de actie betrok ken zouden zijn, waren ermee bewapend. De actie en de wa pens waren bekostigd uit in komsten van gewapende over vallen. De aanval op Soestdijk zou alle Molukse acties die daarna volg den overbodig hebben gemaakt. Het plan was om de koningin slechts vrij te laten in ruil voor de toezegging van een Repu bliek van Vrije Molukken. Malawau, die nadien werd op gepakt en zes jaar cel moest uit zitten, heeft nog steeds geen spijt. In 2Vandaag zegt hij: „Ik had graag niet geweten dat het Indringend portret Human van door herseninfarct getroffen man Wel voorziet Van Zanten dat zijn kranten door de vroege ver spreiding meer concurrentie krijgen van de landelijke och tendbladen. Hoofdredacteur Van Zanten: „Ons antwoord zal niet zijn dat we een dikkere krant gaan ma ken, maar juist een slimmere krant. Doordeweeks moet de krant compact zijn, dan hebben mensen niet zo veel tijd om te lezen en in het weekeinde kan de krant dan dikker. Ook zoeken we met het regionale nieuws de verdieping op. Niet meer elke plaats elke dag drie keer in de krant, maar liever een onder werp heel goed uitdiepen. We doen daar nu proeven mee en die aanpak slaat aan bij de abonnee." plan was uitgelekt. Want dan had ik de actie doorgevoerd. Dan had dat maar ten koste moeten gaan van mijn leven en dat van mijn kameraden. En van een aantal paleiswachten." De actie was volgens hem een pure ffustratiedaad. „We waren destijds zo kwaad op de Neder landse regering dat ze ons in de steek hebben gelaten." Mala wau groeide op in kamp Wester- bork. Volgens hem was het er niet pluis. „We hoorden angsti ge stemmen en er broeide iets. Pas later hoorden we wat het verleden was van het kamp. Ik word nog kwaad als ik er aan denk dat ze ons in barakken van een voormalig concentratie kamp hebben gestopt." Niet veel later uitten de Moluk kers alsnog hun frustratie. In de cember 1975 werd bij Wijster de eerste trein gekaapt. Het was de eerste van een reeks spraakma kende acties. Fred van Garderen 2Vandaag wordt vanavond om 17.30 uur op Nederland 2 uitge zonden. hilversum/gpd - De 38-jarige Zeeuw Dick van de Heijde zit gevangen in een onbestuurbaar lichaam. Door een herseninfarct raakte hij zo'n tien jaar geleden de controle over zijn eigen lijf kwijt. Hij kan denken, voelen, zien en horen, maar dat is het dan wel. Er is zelfs een naam voor zijn situatie: Locked In- syndroom, omdat de patiënt als het ware opgesloten zit in zich zelf. Bij Human is vanavond een do cumentaire te zien over Van de Heijde, gemaakt door Koert Da- vidse. Davidse volgt de dagelijk se beslommeringen van het ge zin. Zo zien we hoe vreselijk moeilijk het voor Van de Heijde is om met de mensen om hem heen te communiceren: als hij iets wil zeggen, seint hij de letters uit het alfabet door via het knippe ren met zijn linkeroog. Ondanks zijn onvoorstelbaar zware han dicap woont hij gewoon thuis, met zijn vrouw Diane en Owen, zijn zoontje van drie. Hij luistert vele uren per dag naar muziek, ontvangt vrienden en heeft zelfs een boek geschreven over zijn persoonlijke situatie. In M'n ogen vertellen alles beschrijft hij met haast bovennatuurlijk opti misme hoe hij alles zelf ervaart: 'Mijn denken kan niemand be ïnvloeden. Mijn karakter is van mij, daardoor ben ik wie ik ben'. Zij vrouw, in het dagelijks leven activiteitenbegeleidster bij ge handicapten, zorgt ervoor dat zijn leven zo normaal mogelijk verloopt. Terwijl zijn zoontje in zijn bed over hem heen knript, werkt zij weer een nieuwe huishoudelijke hulp in, door haar te tonen hoe ze hem moet verzorgen. Dick zelf ligt er doodstil bij, zijn ogen houden de bewegingen om hem heen nauwlettend in de gaten. In zijn boek vergelijkt hij zijn be staan met iemand die op het strand is ingegraven in een grote hoop zand. Het moeilijkst vindt hij het ge brekkige contact, veroorzaakt door zijn handicap. Niet alleen is hij altijd bezig met nadenken hoe hij dat wat hij wil zeggen, zo snel en duidelijk mogelijk door kan geven, aan gesprekken kan hij maar heel beperkt deelne men. „Ik heb een paar kilogram aan gedachten, maar er komt maar een paar milligram uit." Zijn vrienden, die op een vaste avond 'op hem passen' zijn in middels gewend aan de veran derde vriendschap. „De eerste Diane, Dick en hun zoontje Owen worden gevolgd in een documentaire van Human. Foto: tijd was ik kapot als ik na een paar uurtjes weer thuiskwam. Communicatie is vermoeiend," vertelt hij. Een avondje goed doorzakken is er niet meer bij, een intiem ge sprek tussen de echtelieden ook niet. „Maar altijd als ik binnen kom voel ik de warmte die hij uitstraalt." Zijn echtgenote Dia ne is opvallend nuchter over haar huidige, soms behoorlijk zware bestaan. Zij zegt:Als ge zin léven we wel. We onderne men dingen. Dat maakt me best gelukkig. We nemen de situatie zoals hij is, en daar m; gewoon het beste van M'n ogen zeggen alles vanavond om 22.58 uur Human uitgezonden op land 1. nissenkring twijfelt gelukkig nie mand aan mijn professionali teit." De programmamakers zetten Andries neer als een womanizer die het liefst met zoveel mogelijk vrouwen het bed in duikt. Hij tongzoende met Kelly zonder dat hij doorhad dat zij een transseksueel is. „Ik heb veel respect voor haar. Het is een he le mooie vrouw. Maar waar nie mand het over heeft is dat Kei naakt bij mij in bed kroop, ter wijl ik met mijn boksershort aan lag te slapen." Met Diane gebeurde er „wel wat meer" omdat beiden behoefte hadden aan „warmte en gebor genheid". De Haarlemse Diane Hendriks werd zijn „beste maat je. Ik vond bij haar warmte in moeilijke tijden. Ik zal haar ab soluut nog vaak opzoeken," meldt hij. Maar de tongzoen met Audrey was volgens Andries niet meer dan een melige dronkemansac tie van haar die 30 seconden duurde. Het deed er allemaal niets aan af. Dat drie jaar oude onzinpraatje over die vermeen de affaire op school paste te mooi in het plaatje. „Yorin is er op uit om mensen negatief neer te zetten", weet Andries. Als trouwe kijker van de vorige twee Big Brothers rea liseerde hij zich dat van te voren goed. „Ik heb er schijt aan." Dat de roddelbladen zijn oud-colle ga's en ouders ook in het ver haaltje betrokken, vindt hij ver velend. Heel vervelend zelfs. Er wat tegen doen, lijkt onmogelijk. Hij hoopt maar dat zijn positie ve relaas op de persconferentie wat uithaalt. Zijn stemming lijdt er niet on der. Het deert hem evenmin dat de hoofdprijs van 675.000 dollar naai' Sandy Boots ging. Andries loopt over van enthousiasme. Zo geweldig als het was in die „luxe isoleercel". Alleen met kerst was het even zwaar. Eigen lijk raadt hij iedereen aan om met Big Brother mee te doen voor „in pakketje geestelijke ba gage". Wintersport BB verrijkte hem met zó veel in zichten. Zoals? Daniëlle over tuigde hem dat wintersport echt heel tof is. Leo leerde hem dat er nog meer te koop is in de wereld dan alleen het onderwijs. De Fries at Thais, Indiaas en Ja pans. Thuis kwam hij nooit ver der dan aardappelen met „Het zijn ervaringen meepik." Allemaal nieuwe dinpenl daar was het de Drachtste ldu: het begin af aan om te doei chc begon op zijn 21ste te als leraar. Het vaste inmiddels voor hem klaar, het begon te kriebelen, en dan al een vaste had ook een jaar naar gekund." Big Brother sleur doorbreken. Daar komt bij dat hij een mannetje is dat graag dacht krijgt. In de vin die Andries met vormt, is hij niet voor zanger. Voor repeteren band wil hij de komende maanden veel tijd pikt zijn deeltijdstudie N N( lands aan de Rijksunivei ord Groningen weer op. °g; Wat daarna komt, weet hi niet. De sportjournalistiek Hij schrijft al twee jaar strijdverslagen voor de ster Courant. Wie weet. het kriebelt nog steeds in Big Brother krijgt „een acht". Maar rust in zijn nee, dat heeft Andries steeds niet.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10