'Overheid beschadigt Boonstra met opzet' ECONOMIE Peso redt het niet met één devaluatieronde Twee collectieven bij NS heffen zichzelf op Europese concentratie in aluminiumindustrie Brussel wil meer rechten gestrande luchtreizigers Wellink ook topman BIB Meevallers bij Compaq Horeca hekelt rol banken bij wisseloperatie Advocaat signaleert keiharde aanpak voorkenniszaken Kabellegger schrapt toch 275 banen Wiegel eerste aan de tap nijmegen/gpd - De personeels- collectieven van NS in Utrecht en Amsterdam hebben zichzelf opgeheven. Beide collectieven willen de nieuwe directie de kans geven hun werk te doen, schrijven zij op hun respectieve lijke websites. Het Amsterdams Machinisten Conducteurs Kollectief wil op deze manier laten zien 'dat we bereid zijn de nieuwe NS-top al le ruimte en hulp te bieden die zij nodig heeft om het bedrijf weer op een aanvaardbaar ni veau te brengen'. Volgens woordvoerder Van der Meulen van het Zutphens per- soneelscollectief -het eerste bij NS- leidt zijn collectief al langer 'een sluimerend bestaan'. Ook het Arnhemse collectief is al een tijdje niet actief meer. „We wil den niet meer dat er met 3e be schuldigende vinger naar ons werd gewezen", zegt een woordvoerder die anoniem wil blijven. De collectieven werden vorig jaar opgericht naar aanleiding van het omstreden 'rondje om de kerk', waarbij NS-personeel veel minder lange treinreizen maakt. De vorige week opge stapte president-commissaris Timmer noemde de collectieven als een van de oorzaken van de problemen bij NS. Een kamer meerderheid van PvdA, CDA en D66 vindt dat dwarsliggende le den van de collectieven moeten vertrekken, desnoods door ze te ontslaan. brussel/anp - Vliegtuigpassa giers die niet mee mogen reizen omdat de vlucht overboekt is, of die te maken hebben met extre me vertragingen, moeten meer rechten krijgen. Gestrande luchtreizigers moeten onder meer een hogere vergoeding voor het ongemak ontvangen, zo heeft de Europese Commis sie gisteren voorgesteld. De huidige vergoedingsregeling (150 euro voor vluchten tot 3500 kilometer en het dubbele voor langere afstanden) geldt alleen voor lijndiensten. Als het aan 'Brussel' ligt, krijgen ook char terpassagiers recht op die ver goedingen, die bovendien drie keer zo hoog worden. Maatschappijen zijn verplicht om eerst passagiers te zoeken die vrijwillig van hun zetel af zien, door extraatjes te bieden. Wie niet mee kan, mag op de luchthaven niet aan zijn lot wor den overgelaten, maar moet bij voorbeeld iets te eten en te drin ken krijgen. Passagiers die liever geen alternatieve vlucht nemen, moeten hun geld kunnen terug krijgen. Dat geldt ook bij zeer lange vertragingen, staat in de voorstellen. i oten willen >uwe Sabena ssei Piloten van de failliete ische luchtvaartmaat- ippij Sabena willen en iw luchtvaartbedrijf oprich- Vier investeerders zouden op tafel leggen als de werk- iers ook aandeelhouder len. De piloten, die gister- ïd vergaderden met 1000 irerknemers, willen vliegen Ifrika, waarin ook Sabena lecialiseerd was. Hun be- zou aan 500 piloten en 800 ere personeelsleden werk ten bieden. frankfurt/rtr - Het Duitse nutsconcern Eon verkoopt zijn aluminiumdivisie VAW aan Norsk Hydro. Dit Noorse con cern wordt door de overname de op twee na grootste alumini- umproducent ter wereld, na Al coa en Alcan. De verkoopprijs bedraagt 3,1 miljard euro, waar mee Eon 1,1 miljard euro ver dient. De concurrentieautoritei- ten moeten de transactie nog goedkeuren. De overname moet volgens Eon in het eerste kwar taal van dit jaar een feit zijn. Norsk Hydro zegt dat de over name leidt tot een kostenbespa ring van 200 miljoen euro en, te gen 2003, tot een personeelsre ductie van circa 1100 mensen, onder wie 300 in Noorwegen. Volgens Eon is de verkoop van de divisie een goede zaak voor het personeel omdat de werk zaamheden van VAW en Norsk Hydro elkaar slechts in geringe mate overlappen. Na de overname omvat de divi sie lichte metalen van Norsk Hy dro 30.000 medewerkers en een jaaromzet van 80 miljard Noor se kroon 9,6 miljard). Norsk Hydro is van plan de verpak kingsdivisie van VAW weer te verkopen omdat die buiten zijn kernactiviteiten valt. Deze divi sie zet 505 miljoen euro om en telt 4800 werknemers. den haag/gpd - President Nout Wellink van De Nederlandsche Bank (DNB) wordt bestuurs voorzitter van de Bank voor In ternationale Betalingen, de overkoepelende organisatie van centrale banken. Wellink's nieu we functie is een 'bijbaan', hij blijft gewoon aan als president van De Nederlandsche Bank. Zijn benoeming gaat in op 1 maart en is voor drie jaar. Wel link volgt de Zweed Urban Backström op. Volgens een woordvoerder van De Nederlandsche Bank heeft Wellink er een 'mooie, prestigi euze functie bij'. „Je wordt niet zomaar tot voorzitter van de BIB benoemd." Wim Duisenberg was in zijn tijd als president van DNB ook een tijd voorzitter van de BIB. De BIB overziet namens de cen trale banken het internationale bankverkeer. Maandelijks ko men de presidenten van de cen trale banken van de grote indu strielanden bijeen. new york/anp - Computerfabri kant Compaq heen in het vierde kwartaal van vorig jaar zijn ei gen prognoses en die van ana listen overtroffen. Het concern liet gisteren weten dat de voor lopige resultaten beter zijn uit gevallen en versterkte daarmee de hoop op een spoedig herstel van de technologiesector. Compaq voorspelde in oktober een verlies van 3 dollarcent per aandeel voor het vierde kwar taal, maar er blijkt toch winst te zijn geboekt. De kwartaalomzet bedroeg ruim 8 miljard dollar, duidelijk meer dan de verwach te 7,6 7,8 miljard dollar. De re sultaten kunnen Compaq hel pen onwillige familieaandeel houders van Hewlett-Packard over te halen om de fusie van de twee bedrijven goed te keuren. i: Reuters/Ciro Fusco ilastingzegels Italië vervalst De Italiaanse politie t gisteren bij Napels een cplaats ontdekt waar valse stingzegels in euro's wer- gedrukt. Vier mensen zijn lehouden, onder wie één iw. Agenten namen onder •r papier in beslag waarvan egels, die bijvoorbeeld op jes sigaretten zitten, worden laakt. kele fouten in rovergelijking hem - In het vergelijkend zicht van de prijzen binnen eurogebied, in de krant van iren, zijn een paar fouten jpen. Zo is Oostenrijk min- duur dan werd voorgesteld, flanel parfum blijken ver- Uende hoeveelheden te zijn eleken. Belgen betalen voor postzegel op een brief bin- Europa geen 24, maar 42 >cent. De Duitsers betalen voor 56 cent. cordaantal rale betalingen iCHT - In de eerste week van lieuwe jaar heeft Interpay, jedrijf dat betalingen af- delt, een recordaantal girale lingen verwerkt. Op 2 janu- laalde Interpay met 31,3 Den girale betalingen een w dagrecord. Het is volgens rpay altijd druk rond de wisseling. Door de invoe- van de euro was het nu drukker. amsterdam/anp - Voorzitter Geenemans van branchevereni ging Koninklijke Horeca Neder land spuide gisteren tijdens de nieuwjaarsreceptie ongezouten kritiek op de rol van de banken bij de overgang naar de euro. De banken hebben zich volgens hem gedragen als angsthazen en verzuimd de voortrekkersrol te nemen. „Grote coupures, gauw klaar en vervolgens achter dichte loketten afwachten of het goed gaat", aldus Geenemans. Door de uitgifte van te grote eu rocoupures hebben de banken in zijn ogen gefaald. Het is vol gens de KHN-voorzitter aan ho recabedrijven, de begeleiding van het ministerie van financiën en de consumenten te danken dat de overgang soepel verliep. Geenemans maakte gisteren ook •bekend dat de Consumenten bond schriftelijk excuses heeft aangeboden. Vorig jaar beschul digde de bond horecabedrijven ervan de euroinvoering aan te grijpen om de prijzen te verho gen met uitschieters tot tien procent. Volgens een woord voerder van de Consumenten bond is de brief geschreven om dat het ging om een aantal indi viduele bedrijven en het niet de bedoeling was de hele bedrijfs tak over één kam te scheren. nkpersoneel eft eurostress - Het merendeel van het kpersoneel in Italië heeft iren het werk neergelegd, eggen te lijden aan 'euro s' omdat de overgang lire- slecht is voorbereid. Bo- dien protesteren ze tegen de e onderhandelingen over nieuwe CAO. Ook veel automaten weigerden ist. Veel Italianen betalen steeds met lires. ereldwijde groei n windenergie hngton - De wereldproduc- an windenergie is vorig jaar 31 procent gestegen ten ichte van 2000. Dat heeft Earth Policy Institute be- dgemaakt. De productie be- eg in 2001 23.300 megawatt nover 17.800 in 2000, ge- gom te voorzien in de omvoorziening van vier delgrote Europese landen, otste producent in 2001 was Island met 8.000 megawatt aking Suriname van de baan amaribo - Een massale sta- van Surinaamse ambtena- die voor vandaag was ge ld, gaat niet door. De rege- en de grootste ambtena- rakcentrale CLO bereikten principeakkoord over nieu- alarisschalen. Niet iedereen tevreden over. Leerkrach- in het basisonderwijs en op delbare scholen geven van gen morgen geen les. laat kleinere sies ongemoeid issei - Fusies en overnames kleine en middelgrote on- lemingen worden niet lan- onderzocht door de Euro- e Commissie. Verder is aan- ondigd dat de drempel voor monopolie-onderzoek is loogd. Tot nu toe werden bekeken van concurren- die leidden tot een markt- 'deel van 5 procent, nu is dat Procent. Bij fusies van niet- Kurrenten gaat de drempel 10 naar 15 procent. Crisis Argentinië kost banken geld De crisis in Argentinië dreigt de banken flink geld te gaan kos ten. Bank-verzekeraar ING heeft voor het vierde kwartaal van zijn boekjaar 2001 een voorziening genomen van 60 miljoen dollar 69 miljoen). De reservering houdt verband met de 130 miljoen dollar 143 miljoen) aan beleggingen die ING heeft uitstaan in Argen tijnse staatsobligaties. In totaal bedraagt het aantal leningen 750 miljoen euro, waarvan 600 miljoen aan grote internationa le bedrijven. Deze kredieten zijn echter met onderpanden vol doende afgedekt, aldus ING. Branchegenoot Fortis heeft in Argentinië 30 miljoen euro aan ongedekte kredieten uitstaan waarvan fors minder dan de helft' in staatsobligaties. Over eventuele schade wil Fortis niets zeggen. Hoeveel pijn ABN Amro lijdt wil de bank niet zeggen. Het deel dat aan bedrijven in Argentinbië is geleend, is grotendeels af gedekt, stelt een woordvoerder. Staatsgerelateerde leningen zijn volgens hem maar beperkt van omvang. ijsselstein/anp - Kabellegger Meijsen uit IJsselstein heeft fail lissement aangevraagd. De FNV voelt zich op een dwaalspoor gezet omdat de bewindvoerder half december nog zei dat 'geen faillissement in het verschiet' lag. Voor 275 mensen is er geen plaats meer, ook ontbreekt een sociaal plan. Half november werd surseance van betaling aangevraagd. Hoe wel aanvankelijk leek dat er 200 banen zouden worden ge schrapt, wil de curator nu een doorstart maken met ongeveer 400 van de 675 werknemers. De ontslagaanzegging is slecht ver lopen, aldus de FNV. Volgens de vakbond ziet de toe komst van de kabellegger er niet al te rooskleurig uit. Aangezien de telecom- en internetsector al geruime tijd problemen heeft, aarzelen opdrachtgevers met nieuwe plannen. Reeds lopende opdrachten trekken ze soms van de ene op de andere dag in." Tegelijkertijd verwijt de.vakbond Meijsen slecht management. Bij Meijsen was gisteren niemand aanwezig voor commentaar. door Maurice Wilbrink den haag/gpd - Met het devalu eren van de peso moet de Argen tijnse centrale bank een nieuwe wisselkoers van de nationale munt garanderen tegenover de dollar. De peso wordt 29 procent goedkoper. Er is nu 14 peso nodig voor een dollar. De financiële markten geloven niet dat deze waardeverminde ring voldoende is. Ze denken dat de economische wanorde in Argentinië een nog zwakkere munt verdient en speculeren op een verdere val van de munt. De Argentijnen zelf zullen dat pro ces een handje helpen door hun bezit naar het buitenland te brengen. Die kapitaalvlucht zet de pesokoers verder onder druk. De centrale bank moet dan haar valutareserves aanspreken om de peso te ondersteunen: dollars verkopen en pesos aankopen. De geschiedenis leert dat cen trale banken dit nooit lang vol houden. Uiteindelijk leidt dit tot het gedwongen loslaten van de ktinstmatige wisselkoers. Wat zijn de gevolgen van een goedkopere peso? De buiten landse (dollar schulden stijgen in waarde. Het land moet nog meer moeite doen om ze af te betalen, wat het schuldpro bleem nog groter maakt. Verder stijgt de inflatie, wat extra pijn lijk is omdat het land via de pe so-dollarkoppeling juist met succes de hyperinflatie van de jaren '80 had bestreden. Winkeliers en bedrijven verho gen nu al de prijzen in de ver wachting dat de inflatie toe neemt. Die geldontwaarding wordt ook gevoed doordat ge- importeerde goederen per direct 29 procent duurder worden om dat de waarde van de peso met dat percentage afneemt. Met de keuze voor een devaluatie neemt men een weer stijgende inflatie op de koop toe. Voor consumenten is dat schadelijk, want inflatie zorgt voor minder koopkracht. Een goedkopere peso stimuleert echter de export van de Argen tijnse industrie die in één ldap een stuk concurrerender is ge worden. De Argentijnse regering hoopt dat dat de zwaai' getroffen economie een positieve prikkel geeft, waardoor ook de belas tinginkomsten voor de staat weer toenemen en er weer wat buitenlandse valuta naar het land stromen die de pesokoers zullen ondersteunen. Met dit nieuwe besluit wordt ook duidelijker bij wie de reke ningen worden neergelegd. Om te beginnen worden de Argen tijnse commerciële banken ge troffen. Ze worden verplicht om de dollarschulden van particu liere klanten tot 100.000 dollar een op een om te zetten naar de peso. Bij het afbètalen van die schulden (in de dan in waarde gedaalde peso) krijgen de ban ken dus veel minder terug dan ze uitleenden. Wel wil de rege ring met een speciale belasting op de olie-export de bankensec- tor ondersteunen. Mensen die zich tegen de crisis probeerden te wapenen met spaartegoeden in pesos op Ar gentijnse rekeningen, zullen dat uitgehold zien door inflatie. Ook buitenlandse ondernemingen, waaronder banken, zien hun in vesteringen in Argentinië deels in rook opgaan. Zo heeft de Ar gentijnse regering bij wet be paald dat de tarieven voor tele foon, gas, water en licht niet omhoog mogen, om burgers enigszins te beschermen. De banken die de Argentijnse schuldenberg van 150 miljard dollar hebben helpen financie ren, zullen ook moeten bloeden. En het Internationaal Monetair Fonds moet opnieuw miljarden in Argentinië steken om een na tionaal bankroet te voorkomen. Die IMF-leningen worden bij el kaar gebracht door de centrale banken van de rijke landen, en komen dus uiteindelijk van de westerse belastingbetaler. den haag/gpd - De advocaat van Cor Boonstra beschuldigt de overheid ervan bewust actie te voeren om zijn cliënt te beschadi gen. Volgens mr. Italianer is de overheid erop uit met de keihar de aanpak van voorkenniszaken waarin de ex-topman van Philips is verwikkeld, een voorbeeld te stellen. Hij reageerde gisteren op een publicatie in het Algemeen Dag blad waarin melding werd ge maakt dat het onderzoek was uitgebreid tot het Philips-con cern. De Stichting Toezicht Ef fectenverkeer heeft vandaag be vestigd dat er onderzoek is ge daan naar de handel en wandel van Boonstra toen hij bij de elektronica-multinational aan de top stond, maar dat er in dat onderzoek geen verdachte feiten zijn opgedoken. De STE deed eerder al aangifte van verdachte transacties door Boonstra rondom vermeende voorkennis bij de handel in aan delen Endemol en in een later stadium in aandelen Ahold. Het AD meldde gisteren dat de huidige Philips-topman Klei- sterlee vertrouwelijke notulen van vergaderingen van de raad van bestuur ter beschikking zou hebben gesteld voor het onder zoek. Volgens het AD, dat zich beroept op verscheidene bron nen, waren de Economische Controle Dienst en Justitie daar van op de hoogte. Het openbaar ministerie wilde gisteren niet reageren. Ook Phi lips onthield zich van commen taar. Alleen de advocaat van Boonstra verbrak het stilzwijgen en ging in de tegenaanval met het verwijt dat Boonstra zich 'publiekelijk aan de schandpaal genageld' voelt door aanhou dende berichten over het justiti ële onderzoek naar zijn aande lenhandel. Volgens Italianer wil de over heid bestuurders van grote be drijven schrik aanjagen en ont moedigen om in aandelen te handelen. De raadsman spreekt opzettelijk over de staat in alge mene zin. Volgens hem lekt stel selmatig informatie uit over het justitieel onderzoek, maar hij zegt niet precies te weten welk overheidsapparaat daarvoor verantwoordelijk is. „Maar de overheid heeft er belang bij. Door Boonstra keihard aan te pakken, wordt een voorbeeld gesteld." De advocaat bestrijdt ook dat sprake is van een uitbreiding van het onderzoek naar Philips. Volgens hem zijn er geen nieu we ontwikkelingen. „Het be hoort tot de standaardprocedu re de notulen van de raad van bestuur te onderzoeken. Voor zover ik weet, zijn de notulen al vorig jaar zomer beschikbaar ge steld." De verdenking tegen Boonstra van handel in aandelen Ende mol met voorkennis werd begin vorig jaar bekend een dag voor dat hij met een receptie afscheid nam bij Philips. Amsterdam - In het RAI-tentoonstellingscomplex in de hoofdstad wordt tot en met donderdag de jaarlijkse Horecava gehouden. WD-senator en oud-commissaris van de koningin in Friesland Hans Wiegel tapte gisteren als eerste een biertje bij de start van de nationale biertapwedstrijden, traditioneel onderdeel van deze grote horecabeurs. Foto: GPD/Phil Nijhuis Geding Van Nelle tegen Laurus rotterdam/anp - De Van Nelle Ontwerpfabriek heeft Laurus voor de rechter gedaagd om te voorkomen dat het supermarkt concern uit de oude fabriek ver trekt. Het kort geding dient 21 januari. Tot die tijd blijven de 220 werknemers nog in het Rot terdamse kantoor. Laurus kon digde begin vorig jaar aan drie hoofdkantoren te willen samen voegen in de markante Van Nel le Fabriek. Er zouden 500 men sen komen te werken. Na het af blazen van de Konmar-operatie in september werd ook het plan voor een nieuw hoofdkantoor teruggedraaid. Het concern be houdt nu de kantoren in Amers foort, Den Bosch en Helmond. Oud-Philips-topman Cor Boon stra. Foto: GPD/Sieko Kloosterhuis

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7