Blair: Oorlog was succes BUITENLAND Het blijft rommelen in Duitse christen-democratie Kapitein: Wapens op Karina-A voor Gaza Europa heeft het steeds minder op met fratsen Berlusconi Arabier blaast zichzelf op in Afghaanse stad Britse premier brengt bliksembezoek aan basis in Afghanistan Brandgevaar Australië nog altijd niet geweken Rood-rode coalitie Berlijn Levensgrote helden India wil nog niet in overleg met Pakistan 1 leuwstorm in Iden-Oosten aiem - Het winterse front nd vorige week de Balkan eeft gisteren het Midden- n bereikt en in grote de- n het gebied sneeuwval cht. Zowel de Oude Stad ruzalem als de Syrische stad Damascus lag onder jf itte deken. In Bethlehem den orthodoxe christenen jte witte kerst in tijden, igen trotseerden dikke iwvlokken om de diensten wonen. Op de berg Her- pp de Hoogvlakte van Go- el twee meter sneeuw. •ellen Sudan noenen zich De belangrijkste re- beweging van Sudan zich verzoend met een ri- rende opstandige bewe- n de Kenyaanse hoofd- lairobi tekende het Suda- tolksbevrijdings Leger ce(gisteren een akkoord L et Sudanese Volks Verde- ar (SPDF). De beide dinsdag 8 JANUARI 2002 njfcingen uit het overwegend n elijke zuiden strijden al ja- I, gen de regering in het is- er sche noorden. Het SPLA it voornamelijk uit leden •Dinka. de grootste etni- s'i roep. Het SPDF. dat zich ar 1 afsplitste van het SPLA, sc it uit krijgers van de Nuer, een na grootste stam. uwen Rwanda k seropositief - Tweederde van de ren die tijdens de genoci- lj Rwanda in 1994 zijn ver- blijkt besmet met HIV, n us dat aids veroorzaakt, kleeft een woordvoerder Rwandese Vereniging eduwen van de genocide Jen gezegd. Ook is 80 pro- :st an deze vrouwen getrau- eerd door seksueel geweld ar het afslachten van hun es. Rwanda telt ongeveer 10 seropositieven, onge- 0 procent van alle volwas- In de steden is tussen de 25 procent van de men smet met HIV, op het and 3 tot 10 procent. levenslang iriekse cel lloniki - Een rechter in iekse Thessaloniki heeft een 36-jarige Belg tot lang veroordeeld voor de iel van drugs. Een tweede reeg twaalf jaar wegens plichtigheid, zo is vemo- tit Griekse justitiekringen, toriteiten grepen de celaars in september 2000 ïkenland. Ze probeerden Ixtc-pillen te smokkelen vrachtwagen met tulpen Nederland kwam. Ddstraf voor e extremisten ju - Een speciaal hof in de je hoofdstad Ankara heeft ten drie islamitische extre- m ter dood veroordeeld lis de moord op voorstan- van een seculiere staat, lof achtte de drie schuldig logingen 'de grondwettelij- de omver te werpen'. Vijf- mdere extremisten kregen taffen, en het hof sprak vier ichten vrij. In Turkaje zijn 11984 geen doodvonnissen 'voltrokken. In 2000 werd lodstraf voor veel vergrij- tfgeschaft. Terroristische I vallen daar niet onder. hols mag weer rden berecht HNGTON - Terry Nichols, de Idader van de aanslag in lorna City in 1995, mag luw worden berecht voor treurdaad. Dat heeft het ikaanse Hooggerechtshof ld. Hij loopt nu de kans ter dood te worden ver- eld. Nichols kreeg in 1998 ilang voor zijn aandeel, trd vrijgesproken van 1, maar veroordeeld voor ilag op acht mensen. Bo en achtte de jury hem lig aan samenzwering oofddader Timothy Mc Oklahoma wil Nichols uw aanklagen, omdat hij trantwoordelijk wordt ge en voor de andere doden. ten woest over pp fort Mekka ia - De Turkse minister ultuur Istemihan Talay Saudi-Arabië gisteren na ►op van het 200 jaar oude naanse al-Ajyad kasteel in a vergeleken met Afgha- onder de Taliban. Vol- Talay is het slopen van het el om plaats te maken ►en handelscentrum en otel 'een culturele mis vergelijkbaar met het op- n door de Taliban vorig an de Boeddhabeelden bij yan'. Het kasteel werd in ;ebouwd om de voor ms heilige stad Mekka te ►ermen tegen aanvallen uitenaf, en wordt gezien irks cultureel erfgoed. kandahar - Een van de zeven militante Arabieren die al weken een vleugel van het ziekenhuis van de Afghaanse stad Kanda har bezet houden, heeft van morgen zelfmoord gepleegd. Hij bracht een aantal explosieven die hij om zijn lichaam had ge bonden tot ontploffing. Dat heeft een medewerker van de veiligheidsdienst van het zie kenhuis in de zuidelijke stad Kandahar gemeld. De man pro beerde vanmorgen vroeg te ont snappen uit het ziekenhuis. Toen de bewakingsdienst hem wilde oppakken, bracht de man de explosieven tot ontploffing. De Arabische aanhangers van Bin Laden wisten wapens te be machtigen in het ziekenhuis. Ze werden daar verzorgd. Daarna sloten ze zich op in de vrouwen afdeling. De politie houdt de kli niek omsingeld. De zes andere Arabieren verschansen zich nog steeds in het ziekenhuis. Hamid Karzai en Tony Blair. Foto: Reuters/Erik de Castro kabui-bagram/dpa-rtr-anp - De Britse pre mier Tony Blair heeft gisteravond een kort bezoek gebracht aan Afghanistan. Hij was er als eerste westerse regeringsleider sinds de Amerikaanse bombardementen op 7 oktober begonnen. Blair sprak met de leider van de in terim-regering, Hamid Karzai, en noemde oorlog 'een enorm succes'. De premier en zijn vrouw Cherie arriveer den kort voor middernacht lokale tijd in Bagram in een Hercules-transportvliegtuig van de Britse luchtmacht. Na de ontmoeting met Karzai had Blair ook nog een gesprek met de speciale gezant van de Verenigde Naties voor Afghanistan, Lakhdar Brahkni. Daarna bezocht hij generaal-majoor John McColl die de VN-troepen in Afghanistan leidt. Blair zei met zijn bliksembezoek van enkele uren aan de voormalige Russische lucht machtbasis, zo'n vijftig kilometer ten noor den van de hoofdstad Kabul, de steun van de internationale gemeenschap aan de Af ghaanse interim-regering tot uitdrukking te willen brengen. Volgens de Britse premier zal Afghanistan niet in de steek worden ge laten. .Afghanistan is te lang een mislukte staat geweest, en de wereld heeft daarvoor een prijs betaald in de vorm van export van ter reur, export van drugs en tenslotte de explo sie van dood en verwoesting in de straten van de Verenigde Staten", aldus Blair tijdens een persconferentie. Hoewel het nog niet is gelukt Osama bin La den of mullah Omar op te sporen, noemde de Britse premier de Amerikaans-Britse mi litaire campagne in Afghanistan toch 'een enorm succes'. Taliban-leider Omar houdt zich volgens de laatste berichten vermoede lijk nog steeds schuil in de zuidelijke provin cie Helmand in Afghanistan. Dat heeft een gouverneur van de provincie Kandahar van daag gezegd. Verscheidene hoge functiona rissen van de Taliban hebben zich inmid dels overgegeven, onder wie drie ex-minis ters. Blair zei verder nog dat veel mensen in het begin vreesden voor een humanitaire en ook militaire ramp in het land. „Maar we hebben meer kunnen bereiken dan veel mensen tot voor kort mogelijk hielden. Het netwerk van al-Qaeda is nagenoeg ontman teld en het Talibanregime is niet meer." Ook zei Blair dat voorkomen moet worden dat het Aziatische land weer een springplank wordt voor extremisme en terrorisme. In het oosten van Afghanistan gaan de bom bardementen op bases van al-Qaeda ten zuiden van de stad Jalalabad gewoon door. In Zawar, in het oosten, doorzochten Ame rikaanse troepen een mogelijke al-Qaeda- basis. De Amerikanen hebben de Afghaanse be volking gedreigd met strafmaatregelen, wanneer zij hulp bieden aan vluchtende al- Qaeda-strijders. Dit staat volgens het in Pa kistan gevestigde Afghaanse persbureau AIP op pamfletten die vandag in de oostelijke provincie Paktika uit vliegtuigen zijn ge gooid. sydney/afp-dpa-rtr - De ZUid- kust van de Australische deel staat New South Wales wordt nog steeds door branden be dreigd. Door de verwachte har de, droge wind kunnen branden weer aanwakkeren. De vuurzee vormt een 45 kilo meter lang front in het gebied tussen het Morton National Park en het McDonald-bos. De situatie bij de rivier Shoalhaven, ongeveer honderd kilometer ten zuiden van de metropool Syd ney, is ook nog gevaarlijk. In to taal woeden in New South Wales nog steeds meer dan tachtig branden. Na het afnemen van het brand gevaar keerden vanmorgen bij na alle 2.500 mensen terug naar het vakantieoord Sussex Inlet. Het gebied was een dag eerder ontruimd. Twee grote brandhaarden rond deze stad zijn gisteren door de regen gedoofd. Het vuur in de Blue Mountains ten westen van Sydney is daardoor grotendeels onder controle. Meer dan een miljoen hectare aan bosland is al verwoest. Het vermoeden be staat dat meer dan de helft van de branden is aangestoken. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - In de Duitse christen-democra tische CDU/CSU is een openlijke machtsstrijd uitgebroken over het lijst trekkerschap bij de Bondsdagverkiezin gen. Nadat CDU-voorzitter Angela Mer kel (47) afgelopen weekeinde bevestigde dat zij zichzelf ziet als dé opvolger van kanselier Gerhard Schroder (SPD), maak te de Beierse premier Edmund Stoiber (60), leider van de kleine zusterpartij CSU, bekend dat hij eveneens bereid is in september de oppositie aan te voeren. Stoiber zei gisteren op een driedaagse CSU-bijeenkomst in Kreuth dat hij en Merkel nog deze maand in een 'vriend schappelijk, vertrouwelijk en persoonlijk gesprek' zullen uitmaken wie van beiden de kar zal trekken. Vooraanstaande chris ten-democraten, van wie een groot deel weinig heil ziet in de kandidatuur van. Merkel, vrezen dat de twee partijleiders, die zeer contrasterende karakters heb ben, er niet uit zullen komen. Deze woordvoerders pleitten gisteren voor een geheime stemming in de Bondsdagfractie van de CDU/CSU. Mer kel is hier fel op tegen, omdat de fractie in meerderheid zou neigen naar Stoiber. De premier van Beieren wordt gezien als daadkrachtiger en strijdlustiger dan Mer kel, wie fletsheid wordt verweten. Tegen standers van Merkel wijzen erop dat de CDU-leidster, dochter van een dominee, geen ervaring heeft als regeringsleider van een deelstaat. Voor het zware kanse lierschap zou dit een vereiste zijn. De 'K-Frage' beheerst al maanden het debat binnen de christen-democratie, die na het vertrek van zwaargewicht Hel mut Kohl wegens de zwart geld-affaire lange tijd vleugellam was. Hoewel zij op het recente CDU-partijcongres in Dres den een gedreven en geprezen rede hield, heeft Merkel de twijfels over haar leiderschap nooit weg kunnen nemen. Voor veel christen-democraten was het wachten op het moment dat Stoiber zijn kandidatuur zou aankondigen. De Beier hield lang vol dat hij geen lan delijke rol nastreeft omdat hij zich uitste kend op z'n gemak voelt in Beieren, waar de economie bloeit, de werkloosheid laag is en de criminaliteitscijfers bescheiden zijn. Stoiber onderkent bovendien dat in grote delen van Duitsland weerstand be staat tegen een conservatieve Beierse kandidaat voor het kanselierschap. Veel CDU-stemmers zeggen in een dergelijk geval over te zullen lopen naar de soci aal-democraten of de liberale FDP. Volgens waarnemers is het niet verwon derlijk dat Stoiber zich kandidaat stelt op een moment dat het slecht gaat met de Duitse economie. Onder invloed van de economische crisis zou de christen-de mocratische oppositie bij de verkiezin gen een kans maken tegen Schroder. De kanselier is internationaal weliswaar suc cesvol, maar de kanselier wordt verweten de hervormingen niet hard genoeg ter hand te nemen. Volgens officiële cijfers verkeert Duitsland in de ernstigste eco nomische crisis sinds twintig jaar. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Palestijnse kapitein van het vorige week door Israël onderschepte smokkelschip Ka rina-A zegt dat de vracht wa pens aan boord bestemd was voor de Gazastrook. Maar Omar Akawi gelooft niet dat de Pales tijnse president Yasser Arafat en diens omgeving op de hoogte waren van de poging vijftig ton wapens te smokkelen. In een tv-interview vertelde de gedetineerde Akawi te hebben gehandeld in opdracht van de Palestijn Adel Awdallah. Volgens Israël is Awdallah, ook bekend als Adel Mugrabi, een van de wapeninkopers van het Pales tijns Bestuur. Akawi zelf was lui tenant-kolonel bij de Palestijnse waterpolitie. Premier Sharon hield vrijdag het Palestijnse bestuur en Arafat verantwoordelijk voor de wa pensmokkel. Volgens Israël is er 15 miljoen dollar voor de wa pens neergeteld, maar dat sprak Akawi tegen. Hij zei dat het ging om 'een geschenk' van de isla mitische landen en de Libanese shi'itische verzetsbweging Hez bollah aan het Palestijnse volk. Akawi zei dat hij de kans dat de wapens uiteindelijk de Palestijn se gebieden zouden bereiken ui terst klein achtte. Hij wist dat zijn schip werd gevolgd door de Amerikaanse inlichtingendien sten. Hij verwachtte dat hij zou worden aangehouden bij een inspectie voor het binnenvaren van het Suez-kanaal. Akawi ver telde dat hij het vredesproces steunt, maar dat de Palestijnen naar zijn mening het recht heb ben zich te verdedigen tegen het Israëlische leger. berlijn/dpa-afp - De coalitiebe- sprekingen tussen de sociaal democratische SPD en de ex- communisten van de PDS voor een nieuw stadsbestuur in Ber lijn zijn gisteren met succes af gerond. Na acht uur onderhandelen werden de laatste puntjes op de i gezet. Begin december .deed de SPD de PDS het historische voorstel samen het stadsbestuur op zich te nemen. De laatste horde, de verdeling van posten, werd gisteren genomen. De PDS levert drie van de acht senators (wethouders). De nieu we senator voor economie, ar beid en vrouwenzaken zal een ex-communist zijn, evenals de senator voor cultuur en weten schap en de senator voor ge zondheid en sociale zaken. De SPD levert de overige vijf sena toren en de burgemeester in de persoon van Klaus Wowereit. Kopstuk Gregor Gysi van de PDS is tevreden met het resul taat van de onderhandelingen, ook al hadden de voormalige communisten ingezet op vier senatoren. „Ik ben al blij dat we in het stadsbestuur zitten", al dus Gysi. Bij de verkiezingen van 21 oktober behaalden de SPD en PDS een grote zege. new york - Een bezoekster kijkt in New York naar een van de levensgrote portretten van reddingswerkers die na de aanslagen op het WTC op 'Ground Zero' hebben gewerkt. Brandweerman Michael Wernick is een van de 85 geportretteerden. Zij zijn nog tot de 20ste in New York te zien. Daarna gaat de expositie de VS in, om vervolgens in Londen te eindigen. Foto: AP/Tina Fineberg door onze correspondent Hans Geleijnse rome - De Italiaanse premier Silvio Ber lusconi moet aan een ernstig minder waardigheidscomplex lijden. Clichés over Italiaans theater en een mediterrane zucht tot overdrijven zijn namelijk niet langer toereikend om zijn egotripperij te verklaren. Dat valt nu ook de Italianen zelf op, zoals blijkt uit een spotprent in het liberale dagblad La Stampa. Een grimmig kijkende Berlusconi blaft met een euro-teken in de opengesperde mond: 'De euro, dat ben ik!!!'. In de Europese hoofdsteden - met uit zondering van het eurosceptische Lon den misschien - wordt daar iets anders over gedacht. Er is de nodige twijfel ontstaan over de Europese gezindheid van Berlusconi en zijn regering, nadat de premier zich in het weekeinde op een bizarre manier ontdeed van zijn Europagezinde minister van buiten landse zaken Renato Ruggiero. Volgens Berlusconi was Ruggiero zijn boekje ver te buiten gegaan door in een interview kritiek te leveren op collega ministers die even publiekelijk laatdun kend over euro en Europese integratie hadden gesproken. Het gedwongen vertrek van de internationaal gerespec teerde Ruggiero verleidde de Franse minister van buitenlandse zaken Fabi- us zelfs tot de suggestie dat Berlusconi op het niveau van regeringsleiders tekst en uitleg moet geven over het Europese beleid van Italië. „Ik maak me zorgen, want Italië is een van de steunpilaren van Europa", aldus Fabius. Die zorgen zijn verklaar baar. Berlusco ni heeft het komende halfjaar geen mi nister van buitenlandse zaken nodig, zo deelde hij gisteren mee. Hij knapt dat karweitje zelf wel op. „Het buitenlands beleid bepaal ik, net zoals mijn colle ga's Blair en Schroder dat doen", zei hij gisteren in de Corriere della Sera. Maar helaas voor hem en voor Italië wordt dat in de rest van Europa vooral als een dreiging opgevat. De fratsen van Ber lusconi zijn daar berucht. Terwijl de andere westerse leiders hun uiterste best deden om een onder scheid te maken tussen islamitische terroristen en de islam als religie, riep Berlusconi uit de losse pols dat de christelijke beschaving superieur is aan de islamitische. Hij beledigde de Fin nen door de kandidatuur van Helsinki als vestigingsplaats voor de nieuwe Eu ropese keuringsdienst van voeding en waren af te wijzen met het 'argument' dat ze niet eens weten wat prosciuto (ham) is. Zijn reactie op Duitse kritiek op het functioneren van Romano Pro di, de Italiaanse voorzitter van de Euro pese Commissie, was dat er in Brussel een 'anti-Italiaanse samenzwering' gaande was. Het is de rest van Europa ook niet ont gaan dat Berlusconi bleef zwijgen, ter wijl ministers als de xenofobe Umberto Bossi - een populist wiens uitlatingen het niveau van koffiebargeleuter nooit ontstijgen - hun scepsis jegens euro en Europa vrijelijk uitten. Ook is het ieder een bijgebleven dat Berlusconi zijn eu rosceptische minister van defensie Martino de vrije hand gaf om tegen de zin van Ruggiero uit het project voor een Europees militair transportvliegtuig te stappen. En dan was er natuurlijk Berlusconi's pas op het laatste moment opgegeven verzet tegen het Europese aanhoudingsbevel. De Italiaanse premier afficheert zich nu als gelovig 'Europeista'. Maar de vraag is dan wel waarom hij Bossi - die eens dreigde 25.000 demonstranten tegen Europese integratie naar een top van regeringsleiders te sturen - de hand bo ven het hoofd houdt. Bossi's Lega Nord haalde bij de verkiezingen slechts 4,5 procent van de stemmen, maar de par tij kreeg niettemin drie ministers. Ge zien zijn enorme parlementaire meer derheid heeft Berlusconi de Lega niet nodig. Misschien gaat het om eigenbe lang. Lega-minister van justitie Castelli voert een ware oorlog tegen Milanese rechters, om te voorkomen dat een cor ruptie-proces tegen Berlusconi met een veroordeling eindigt. Wat Berlusconi zo ongrijpbaar maakt, is zijn vermogen,om verkooppraatjes te houden waarin hij niet alleen de klant maar ook zichzelf overtuigt, zei de vorig jaar overleden vooraanstaande journa list Indro Montanelli, ex-hoofdredac- teur van Berlusconi-krant II Giomale eens. Maar een gladde verkoper is nog geen goed regeringsleider. Berlusconi's vergelijking met de bemoeienis van Chirac, Blair en Schroder met buiten landse politiek klinkt redelijk. Hét ver schil met deze politieke leiders is echter dat ze nog een minister van buiten landse zaken hebben. Een ander punt is dat mediakeizer en politicus Berlusconi zich nooit heeft kunnen ontdoen van de geur van cor ruptie en belangenverstrengeling. Vorig jaar april oordeelde het gezaghebbende Britse weekblad The Economist dat Ber lusconi om die en andere redenen 'niet geschikt was om de regering van een van de belangrijke Europese democra tieën te leiden'. Maandag begint een Romeinse rechtbank aan de eerste hoorzitting van het proces dat de woe dende Berlusconi tegen The Economist aanspande. De kans dat de premier daar zelf zal optreden is klein: hij heeft het te druk met buitenlandse zaken. new delhi-islamabad/afp-rtr- anp - India wil geen dialoog over de crisis in Kashmir met Pakistan, zo lang dat land geen doeltreffende maatregelen neemt om 'terrorisme over de grens heen' te stoppen. In Indiaas Kashmir werden in de nacht van zondag op maan dag in het dorpje Sonwah zes mensen doodgeschoten door is lamitische strijders. Twaalf mensen raakten gewond. Bij be schietingen in Kashmir vonden gisteren verder zeker zes militai ren de dood: vijf Pakistanen en een Indiase militair. Tiendui zenden burgers ontvluchtten de grensstreek aan beide zijden van de demarcatielijn in Kashmir, die sinds 1949 de grens vormt tussen India en Pakistan. De Indiase regering is na een aanslag in New Delhi extra ont stemd over de Pakistaanse steun aan radicale bewegingen. Die willen de Indiase deelstaat Jam- mu en Kashmir bij Pakistan voe gen, of onafhankelijk maken als islamitische staat. Op 13 decem ber pleegden extremisten een zelfmoordaanslag op het parle ment in New Delhi. Pakistan tracht de spanningen te verminderen met honderden arrestaties van extremisten die zich zouden inzetten voor 'de bevrijding' van Kashmir. De Pa kistaanse President Pervez Mus harraf zei gisteren tijdens een bezoek van de Britse premier Blair dat Pakistan 'terrorisme in al zijn uitingsvormen verwerpt'. Radicalen worden harder aan gepakt zo meldt Islamabad, maar voor India zijn die toezeg gingen onvoldoende. Voor veel Pakistaanse politici zijn strijders die het Indiase deel van Kashmir willen afscheiden geen terroristen, maar strijders voor de islamitische natie. Pa kistan dankt zijn bestaan voor een belangrijk deel aan de Mos limbroeders (Jamaat-i-islami). Die stelden in toenmalig Brits- Indië in de jaren veertig alles in het werk om te voorkomen dat islamieten door 'ongelovige' hindoes zouden worden gere geerd ha de onafhankelijkheid van de Britten. Een zeer bloedige scheuring van Brits-Indië was het gevolg. Daarbij kregen de islamieten hun eigen staat in de vorm van Pakistan. Het door hindoes ge domineerde India behield na gevechten met islamitische strij ders toch een streek waar isla mieten de meerderheid vorm den, Jammu en Kashmir. Voor veel Pakistaanse nationalisten moet dat euvel nog steeds wor den rechtgezet. Voor India is de deelstaat een onontbeerlijk bewijs dat India een multireligieuze en -culturele federatie is. Het verlies van Kashmir zou ook andere delen van India tot afscheiding kun nen aanzetten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5