'Scholen mogen zich afsplitsen' BINNENLAND OPRUIMING- '11 'Harmeien' was treinramp zonder lange nazorg PERZISCHE TAPIJTEN Advies onderwijsraad over schaalgrootte Twintig jaar cel geëist voor moord op juwelier Hartverscheurende taferelen bij uitzetting Hersencellen blijven leven Melkert: Paal en perk aan criminaliteit Opvolger F-16 IND wil asielverzoek kopstuk PKK afwijzen dinsdag 8 JANUARI 2002 NP/Kina-B. Klazenga g ;ker blokkeert liw bungalows - Een populatie boom- blokkeert de bouw van ïgalowparkje bij het rhoekse Neede. Aange- boomkikker in Neder- •n beschermde diersoort de bouw van zeventien jtiebungalows niet door- g geweest bij een ge- issen zijn advocaat en jdbescherming Dor- over het lot van het De stichting vindt het ;d dat vader Martin onbereikbaar is sinds itbank besloot dat Ro- 7St Jtijdelijk naar een pleeg- ig japioet. Huisman's advo- (Qfgt met de Jeugdbescher- te hebben afgesproken de ikken voort te zetten. >edij 'tuiaam toch )rd i Molukker an 1 rgunning voor lillen onnodig !e. «stad - Nederlanders en nen die zich op de Ne- idse Antillen willen vesti- 'on\ ebben sinds gisteren verk- en verblijfsvergun- te neer nodig, aldus minister rtha van justitie. Aanvan- 'f iwaren verschillende ei- i ber I n bang dat het openen 11 i grenzen een bedreiging >c J irmen voor de werkgele- id. Martha heeft nu be- u". de vergunningsplicht af oor affen en zo het investe- limaat verbeteren en de Jmie stimuleren. COMMENTAAR landicapte ;drinkt in bad - Een 35-jarige bewo- n zorginstelling Leeker- Jin Wognum is zondag en in bad verdronken. Het Joffer, een geestelijk ge tapte man, werd tien mi- 1 alleen gelaten toen hij pnk, vermoedelijk na een Jtische aanval. Dit week krant een andere bewo- n het centrum om het le bdat hij door het ijs was f- enne Urka 'bij' -.eling Juliana' kum - De wapens waar- Molukkers in 1975 konin- liana wilden gijzelen, wa- jleverd door Etienne Urka. eweert de leider van de iMolukkers, Jack Mala- morgen in het tv-actuali- Jprogramma 2Vandaag. kdsman van Urka, mr. D. pr, ontkent de beschuldi- ürka werd begin jaren ne- tdoor het toenmalig re- (ïeteam IRT gezien als de ger van de geliquideerde paron Klaas Bruinsma. thals: Zwolse vel uitleveren aag Minister Korthals Istitie wil de uitlevering fe Verenigde Staten van de e diskjockey en diens me- öachte niet langer uitstel- e mannen worden ver- 'van smokkel van xtc-pil- lar New York. De Haagse lank gaf in december jlicht voor de uitlevering, le advocaten gingen hier- beroep en vroegen om irting van de uitlevering. Ier Roebelle bij gesprek ft g(t£CHT - De vader van Ro- BerfRihkers is gisteren niet den haag/gpd - Scholen of een groep leraren binnen een school moeten de mogelijkheid krijgen zich af te splitsen, als ze van hun organisatie niet de ruimte krijgen een eigen invulling aan het on derwijs te geven. Dat vindt de Onderwijsraad, het belangrijkste adviesorgaan van het ministerie van onderwijs. Het voorstel maakt deel uit van een advies over onder meer schaalgrootte in het onderwijs, dat vandaag is gepresenteerd. Het is nu nog niet mogelijk op onderwijskundige gronden uit een school of een groep van scholen te stappen en zelfstan dig verder te gaan. De Onder wijsraad wil dat veranderen als reactie op de voortgaande schaalvergroting in het onder wijs. Volgens voorzitter prof. A van Wieringen van deze raad maken door fusies veel scholen inmid dels deel uit van een grote on derwijsorganisatie. „Soms is zelfs sprake van een monopolie positie in een regio. Zo is er in Den Haag en omgeving nog maar één organisatie voor mid delbaar beroepsonderwijs." Van Wieringen kan zich voorstellen, dat niet alle scholen achter het onderwijskundige beleid binnen hun organisatie staan en een andere koers willen varen. „On der strikte voorwaarden moet het kunnen uit het scholenver- band te stappen." Zo'n voorwaarde is bijvoorbeeld dat de betreffende school of groep leraren een goed onder bouwd plan heeft, dat breed wordt gedragen door onder meer veel ouders. Van Wierin gen verwacht niet, dat scholen zich massaal zullen afsplitsen als ze daartoe de kans krijgen. „Maar het zou wel goed zijn als die mogelijkheid er komt. Dat komt de variëteit in het onder wijs alleen maar ten goede." De voorzitter van de Onderwijsraad is een groot voorstander van verscheidenheid in het onder wijs. breda/gpd - Berekenend, koel en niets ontziend is een 33-jari- ge man uit Roosendaal te werk gegaan bij de overval op een ju welier in Roosendaal, waarbij de eigenaar door de verdachte werd doodgeschoten. Hij hoor de gisteren voor de rechtbank in Breda de hoogst mogelijke straf tegen zich eisen: twintig jaar cel. Nog één grote slag had de man willen slaan toen hij eind 2000 na een gevangenisstraf van vier jaar wegens diefstal met geweld was vrijgekomen. Hij was zijn huidige leven beu en wilde in zijn geboorteland Turkije een nieuw leven beginnen. Intussen had hij ook geld nodig voor zijn drugsgebruik. Op 20 februari van het vorig jaar pleegde hij eerst een overval op een fotozaak in Roosendaal, waarbij hij 18 video-camera's buitmaakte. Op 3 maart volgde een gewapende overval op een GWK-kantoor in Roosendaal. De buit was hier ruim 14.000 gulden. Met een deel van dit geld kocht hij een echt pistool. Hij glipte met een klant mee dronten - De uitzetting van moeder Orouji en haar twee dochters uit het asielzoekers centrum Dronten leverde gisteren hartver scheurende taferelen op. De Iraanse familie verblijft zes jaar in Nederland, maar is nu uit geprocedeerd. Voor vader Orouji is er nog even uitstel in verband met gezondheids klachten, maar de verwachting is dat over twee maanden ook voor hem de opvang in het AZC ten einde is. Moeder en dochters ver lieten gisteren het asielzoekerscentrum. Een bus vol scholieren, (oud-)klasgenoten van de 16-jarige Nazanin, hield een vreedzame de monstratie. Ook vertegenwoordigers van het Deltion College, waar Nazila (21) haar oplei ding volgt, waren erbij. Tientallen medebe woners van het AZC gaven met hun aanwe zigheid morele steun. Ook bij velen van hen stroomden de tranen. De gescheiden uitzet ting van het gezin, het lange verblijf in Ne derland en het feit dat met name de twee dochters helemaal zijn ingeburgerd in de maatschappij, zorgde voor veel onbegrip en emotie. Foto: ANP/Mischa Massink naar binnen in de afgesloten ju welierszaak, dwong de aanwezi gen onder dreiging van zijn vuurwapen op de grond te gaan liggen en schoot de vitrines aan diggelen. Hij graaide de dure horloges weg en stopte die in een rugzak die hij voor zijn buik had gebonden. Zijn vlucht werd bemoeilijkt doordat zijn brom mer niet wilde startten. Tegen de politie verklaarde de man dat hij bang was gelyncht te worden door de groeiende menigte. De eigenaar was inmiddels ook bui ten gekomen om hem aan te pakken. Volgens de overvaller zou het wapen, dat hij nog steeds in zijn rechterhand hield, toen per ongeluk zijn afgegaan. Hij had maar één keer gescho ten. Een aperte leugen, aldus of ficier van justitie Olthof. Meer dere getuigen hebben immers drie schoten gehoord en uit on derzoek is vastgesteld dat de man drie keer heeft gevuurd. Vermoedelijk het tweede schot heeft de juwelier dodelijk getrof fen. Uitspraak op 21 januari. leiden/amsterdam - Hersencel len in gekweekte weefselplakjes kunnen drie weken buiten het menselijk lichaam in leven ge houden worden. Dit blijkt uit onderzoek van het Nederlandse Instituut voor Hersenonderzoek en van het Interuniversitair Oogheelkundig Instituut. De in stituten onderzoeken het ver mogen van hersencellen om te herstellen van ziekten als Par kinson, Alzheimer en multiple sclerose. De onderzoekers ge bruikten hersenmateriaal van patiënten met één van bovenge noemde ziekten en van patiën ten zonder een hersenziekte. Het hersenweefsel kwam be schikbaar binnen acht uur na het overlijden en werd met be hulp van groeifactoren en extra energie in leven gehouden. westerbork/anp - „Nul toleran tie en honderd cellen erbij." Daarvoor pleitte PvdA-leider Melkert gisteren in een nieuw jaarstoespraak. Hij noemde het onaanvaardbaar dat smokke laars van cocaïne niet meer aan gehouden worden, omdat er op Schiphol onvoldoende voorzie ningen zijn en omdat er een te kort aan cellen is. Melkert bekritiseerde ook de omstreden schikkingen rond de voedselvergiftiging op Haïti en de bouwfraude. In de visie van Melkert moet de politiek duide lijke criteria stellen. Het kabinet zit duidelijk met de opvolger van de F-16 in zijn maag. Moet Nederland voor de industrieel lucratieve Joint Strike Fighter QSF) van de Amerikanen kiezen, of moeten we ons als rechtgeaarde Europeanen gedragen en voor de Euro- fighter en/of de Franse Rafale gaan. Het gaat niet om niks: zo'n zes miljard euro (13,2 miljard gulden) aan belastinggeld. De belangrijkste vraag dreigt Den Haag echter uit het oog te verliezen: hebben we die dingen eigenlijk wel nodig? De Amerikanen houden ons wel een hele vette kluif voor als we nu beslissen. Als we voor 800 miljoen dollar meedoen aan de ontwikkeling van de JSF, verdienen we straks - bij de verkoop van zesduizend JSF's - het tienvoudige terug aan compensatieorders. Ook de fabrikanten van de Eurofighter en de Rafale bieden compensatieorders. Maar beide toestellen zijn al redelijk ver ouderd, hetgeen hun militaire waarde devalueert en ze met een minder aantrekkelijk maakt voor onze industrie. Wat te doen? In de discussie worden eigenlijk - zoals altijd - louter industriële en politieke argumenten gebezigd. De mi litaire noodzaak van de opvolger van de F-16 zal natuurlijk uitvoerig op het ministerie van defensie zijn besproken, maar welke militair kiest - als hij de kans krijgt - niet voor het nieuwste materieel? Wat moet een klein land als Nederland met het modernste jachtvliegtuig ter wereld, als we zelfs in Afghanistan met onze F-16's niet willen schieten? De militaire rol van ons land is na 11 september aan een eva luatie toe. Een nieuwe taakomschrijving heeft consequenties voor de aanschaf van militair materieel. Moet Nederland ei genlijk wel over een moderne luchtmacht beschikken, of die nen we ons te focussen op de taak van vredesbewaarder op de talloze 'hot spots' in de wereld? den haag/anp - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) is van plan het asielverzoek van PKK-kopstuk Nuriye Kespir af te wijzen. Dat heeft een woord voerder van het ministerie van justitie gisteren gezegd. Kespir heeft in het najaar in Ne derland politiek asiel aange vraagd. De IND heeft onderzoek gedaan naar de mogelijke be trokkenheid van Kespir bij oor logsmisdaden. De dienst heeft het voornemen om de aanvraag af te wijzen aan de advocaat van Kespir bekend gemaakt. Die heeft nog de gele genheid gekregen te reageren. Verwacht wordt dat de definitie ve beslissing van de IND niet lang meer op zich laat wachten. In afwachting hiervan zit de Koerdische vast in het grenshos pitium. Bij een afwijzing zal ze het land moeten verlaten. Tur kije heeft nog niet om de uitle vering van Kespir gevraagd, laat een woordvoerder van de Turk se ambassade in Den Haag we ten, maar doet dat mogelijk wel als het asielverzoek definitief is afgehandeld. Het nationaal opsporingsteam voor oorlogsmisdrijven is op de hoogte van de aanwezigheid van Kespir en het onderzoek van de IND. „We hebben al wat inlich tingen ontvangen", zegt een woordvoerster van het openbaar ministerie in Arnhem. Het zogenoemde novo-team is nog niet met een eigen onder zoek begonnen. Dat kan volgens het OM pas als er een definitieve beschikking van de IND is. Eerst moet dan nog bepaald worden of het novo-team rechtsmacht heeft. Cruciaal daarbij is de vraag of er in Oost-Turkije spra ke was van een oorlogssituatie. (advertentie) De mooiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit sinds 1919 Heemstede, Binnenweg 211, 023-5292509 www.perez-perzen.nl Het stoffelijk over- lat in december uit Indo- lar Nederland is overge- blijkt toch van de ver- "ederlandse Molukker lohy te zijn. Eerder liet ie van het slachtoffer dat het lichaam niet van jekomen Molukker uit was. Nanlohy werd in iber het slachtoffer van islag op een veerboot op gegUukken, de California. h ismailer wordt 1 vervolgd ?thd hetHr - De aanklacht van de is 1 kaanse autoriteiten tegen het jarige Utrechtse seksmai- me rcff niet ingetrokken. Dat t le federale rechter in Chi- jn. lasteren besloten. De ad- md van de verdachte had fit de aanklacht niet-ont- lijk te verklaren. De man ds augustus 2001 vast in ;o omdat hij vijf maan- ng seksueel getinte mail- twisselde met een 14-jari- erikaanse tiener. Op dit staat een maximale straf jaar. door Gerhard Wilts barneveld - Veertig jaar na de tragedie bij Harmeien is oud-mili tair Jan Zoethout uit Barneveld nog ongebroken. Hij behield zijn optimisme en vechtlust, hoewel de ernstigste treinramp van ons land zijn leven, lichaam en loop baan in een oogwenk heeft ver anderd. „Grote kans dat ik lig te pitten, als ik nu met de trein langs Harmeien kom", zegt hij met gevoel voor humor. De achtste januari is voor de 63- jarige Jan Zoethout en zijn vrouw Greet bijna een dag als alle andere. „Een gewone da tum. Toevallig moet ik vandaag naar Den Haag en kom dus weer langs Harmeien. Maar er over piekeren, nee. Voor de slachtoffers van Harmeien was geen nazorg als in Volendam, geen ontmoeting of onderlinge steun." Zoethout weet zich die winterse maandagmorgen in 1962 nog haarscherp te herinneren. „Ik moest die dag naar Roosendaal, voor een gevechtscursus bij het korps commandotroepen, in verband met de voorbereiding op een uitzending naar Nieuw- Guinea. Omdat we bij mijn schoonouders in Groningen lo geerden, moest ik er om half zes uit. Balen, maar gelukkig reisde mijn schoonvader mee tot Zwolle. Greet zou met onze ba by van zes weken in Groningen blijven." In Utrecht stapt de 23-jarige be roepssergeant over op de trein naar Rotterdam. Van wat er is gebeurd na het vertrek uit Utrecht, kan Zoethout zich niets meer herinneren. Om negentien minuten over negen ramt de in tercity bij Harmeien op volle snelheid op de stoptrein naar Breukelen. In een vermorzelen de klap sterven meer dan ne gentig passagiers, onder wie bij na alle inzittenden in Zoethouts coupé. Een van zijn medereizi gers wordt naar buiten geslin gerd en komt er met glasscher ven in het gezicht wonderwel goed van af. Zoethout raakt door de klap be kneld tussen twee banken; dat voorkomt dat hij onder het rij tuig verpletterd wordt. Buiten bewustzijn hangt hij zes uur tus sen de wrakstukken, totdat een verpleger zijn groene uniform in de ravage ziet. „Ik bleek geen schoenen meer aan te hebben. Mijn horlogebandje had ik nog om, maar het uurwerk was door de klap weggeslagen." Met snijbranders wordt Zoet hout uit het rijtuig bevrijd. Een ambulance brengt hem in aller ijl eerst naar Woerden, dan naar het ziekenhuis in Utrecht. Daar ligt hij tien dagen in comateuze toestand. „Waarschijnlijk is een bagagerek tegen mijn nek gesla gen. Maar de echte ellende be gon pas zes weken later, toen ik uit het ziekenhuis werd ontsla gen..." Op de rampdag hoort Zoethouts vrouw pas tegen elven wat er die ochtend bij Harmeien is ge beurd. „Aanvankelijk dachten we dat mijn vader in die trein zat, maar dat bleek gelukkig on juist. Van Jan wist ik alleen dat hij niet op de lijst van doden stond. Omdat in zijn rijbewijs ons oude adres in Ede stond, duurde het tot 's avonds half ze ven voordat we wisten dat Jan zwaargewond in het ziekenhuis van Utrecht lag." De treinramp bij Harmeien in 1962. Foto: ANP Om kwart voor zeven zit Greet in de trein, op weg naar Utrecht. Nog ziet ze zich die avond lopen in het ziekenhuis. „Een lange, brede gang met aan weerszijden allemaal lijkkisten. Ik was voor bereid op iets ergs, maar ik zal nooit meer de aanblik van twee witte kinderkistjes vergeten." Per ongeluk belandt Greet in een kamer vol nabestaanden van de slachtoffers en troost waar zij kan, hoewel ze haar man dan nog steeds niet gezien heeft. „Toen ik hem uiteindelijk vond, moest ik goed kijken of hij het werkelijk was. Geschrokken was ik niet; ik probeerde hem te roepen. Jan reageerde op mijn stem en begon armen en benen te bewegen. Het verplegend per soneel bond hem toen uit voor zorg vast op bed. Ik moest weg; de arts zej dat hij voor vijftig procent wat voor Jan kon doen, de rest hing 'van boven' af. En zo is het ook geweest." Uit medische dossiers heeft Jan Zoethout de ernst van zijn ver wondingen achterhaald. „Ik had een hersenstambloeding opge lopen, een schedelbasisfractuur en een hersenkneuzing. Mijn rechteroor lag er nagenoeg af, enkele nekwervels waren in el kaar gedrukt en mijn benen wa ren tijdelijk verlamd." In de ge neeskundige verklaring staat echter dat sergeant Zoethout een diepe vleeswond in het lin kerbeen heeft en een commotio cerebri' (hersenschudding). „Een medische fout, waar schijnlijk door verwisseling van het dossier met dat van een an dere patiënt", blikt Zoethout te rug. Het leidt ertoe dat hij - te gen uitdrukkelijk voorschrift van de chirurg in - met twee kussens onder zijn hoofd in het zieken huisbed ligt. Met als gevolg dat Zoethout de rest van zijn leven ernstige nek- en rugklachten houdt. Als Zoethout na zes weken uit het ziekenhuis ontslagen wordt, neemt de Militair Geneeskundi ge Dienst (MGD) zijn pijnklach- ten niet serieus. De sergeant zou psychisch in de war zijn en krijgt de keuze: met S5 de dienst uit of doorgaan zonder klagen. Zoethout kiest voor het laatste, „want je meerderen waagde je in die tijd niet tegen te spreken." Vijftien jaar na de treinramp, in 1977, stapt Zoethout naar zijn huisarts voor een massagekuur, omdat de nekklachten vererge ren. De dokter vertrouwt het niet en verwijst hem door naar een ziekenhuis in Amersfoort. Daar krijgt hij een halskraag voorgeschreven. Bijna twintig jaar loopt Zoethout daarmee, totdat hij voor een nekoperatie naar Amsterdam moet. „In het AMC moest ik de kraag meteen afdoen. Een kraag heb je voor een halfjaar, vertelden ze mij; in feite heb ik meer dan negentien jaar voor niets met zo'n ding om mijn nek gelopen." Inmiddels is Zoethout dan al acht jaar uit dienst. In 1988 is hij afgekeurd en gedeeltelijk invali de verklaard, maar het gevecht is nog lang niet ten einde. In 1990 verklaart behandelend ze nuwarts prof. Zeegers dat Zoet hout na het treinongeluk geen dag meer had mogen werken. Van de bevindingen van de MGD maakt hij brandhout. Toch duurt het nog tot 2000 voordat Zoethout zich als hon derd procent invalide mag be schouwen. Zoethout is niet bang om met de trein te gaan. Voor hem is 'Harmeien' bijna passé. „Na het ontslag uit het ziekenhuis in fe bruari 1962 moest ik met de trein naar huis. Bij het passeren van de wissels op de rampplek Treinramp Harmeien Op een mistige maandag ochtend, 8 januari 1962, om kwart over negen nadert de stoptrein uit Woerden de splitsing bij Harmeien. De trein, op weg naar Breuke len, moet een stuk over te gengesteld spoor rijden. Een rood sein op dit drukke traject moet de tegemoetko mende intercity Leeuwar den-Rotterdam laten wach ten, totdat de stoptrein is Öm 09.19 uur boort de in tercity zich met een snel heid van 120 km per uur in de flank van de stoptrein. Waarschijnlijk heeft de ma chinist van de sneltrein door onoplettendheid of door het slechte zicht een oranje sein gemist. Daar door reageert hij te laat bij het volgende (rode) sein; de zware electrische locomo tief begint pas te remmen op de plaats waar de trein had moeten stilstaan. Een botsing is dan rcMBmeer te vermijden. Bij de botsing komen 93 van de ongeveer 500 passagiers in beide treinen om het le ven, onder wie de beide machinisten. Er vallen 52 gewonden. Treinstellen, spoorbaan en bovenleiding raken zwaar beschadigd. De ravage is enorm. heb ik mijn vrouw de armen blauw geknepen. Nu staan we er nauwelijks meer bij stil. Zo was het ook met de aandacht voor de slachtoffers. Voor hen is er bij Harmeien nooit een monument opgericht, al mag dat van mij er vandaag nog komen."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3