'Yves Saint Laurent gaf de vrouw macht' GESPREK VAN DE DAG Spelersvrouwen bij Embassy: We zijn het visitekaartje van de darters 'Speciale' bloem heeft passende oranjerode lip Franse mode-ontwerper houdt het na veertig jaar voor gezien Janosz Het enige Silvia, de echtgenote van darter Raymond van Barneveld: dat ik vooraf tegen hem zeg is: Slopen en nekkie d'r af!" Foto: GPD/Ad van Hasselt Als de Embassy, het WK darts, nadert treffen ook de spelersvrouwen hun voorbereidin gen. In de week voor het toernooi volgen bezoekjes aan de nagelstudio, de kapper, de zonnebank en tenslotte de winkelstraat el kaar in rap tempo op. „Ik heb een hekel aan die televisiecamera's, maar je kunt natuur lijk niet op de buis komen met kleren die je daarvoor ook al 25 keer hebt gedragen. Dus koop je elk jaar iets nieuws." Ze vouwt de vingers in elkaar. Alsof ze bidt. Slaat de ogen neer als 'haar' Raymond een dubbel mist. Knijpt een pluchen beertje fijn als de adrenaline in haar lijf een uitvlucht zoekt. Plooit de lippen in een opgeluchte glimlach bij een rake worp. En klapt de han den stuk wanneer de overwinning daar is. Ondertussen hebben de televisiecamera's talloze shots vastgelegd. „In het begin kreeg ik nog een rooie kop, nu ben ik gewend aan die camera's", zegt Silvia, de vrouw van Raymond van Barneveld. „Nou, ik zal er nooit aan wennen", countert Daniëlle Ros, sinds vijf jaar de partner van Co Stompé. „Ik vind het drie keer niks, kan gewoon niet mezelf blijven als ik weet dat er een camera op me gericht is." Toch lijkt de Embassy wel degelijk ook het feestje van de spelersvrouwen. Niet voor niets treffen de dames een week voor het evenement hun voorbereidingen. Silvia van Barneveld: „Ik hoef niet per se met m'n gie chel op de buis, maar je bent toch het visite kaartje van je man. Dus moet je er verzorgd uitzien. In de eerste jaren vond ik die came ra's verschrikkelijk. Was ik bang om iets ver keerds te doen. Zat m'n haar goed, zei ik niks verkeerds. Nu is het eigenlijk wel leuk." Aanmoedigen mag, schreeuwen niet. „Dan zet Raymond me op het eerste vliegtuig naar huis", weet Silvia van Barneveld. „Het enige dat ik vooraf tegen hem zeg is: slopen en nekkie d'r af!" Mogen hun mannen allebei een manager hebben, vlak de rol van de vrouwen niet uit. „Ik regel eigenlijk alles", zegt Daniëlle. „En bij mij kan Co toch al z'n emoties kwijt na een partij. Hij kan tegen mij alles zeggen." Silvia: „Zijn manager Ad (Schoofs) is tijdens de Embassy vaker bij Raymond dan ik. Ik beschouw hem ook als een deel van ons ge zin. Daar zal nooit iemand tussen komen. Maai- sommige dingen kunnen alleen met mij. Zoals na de verloren kwartfinale van vorig jaar tegen Ted Hankey. Dan houdt Raymond zich lang groot tegen de pers, te gen Ad tegen alles en iedereen, om d samen met mij op de hotelkamer een te janken." Het darten, beweren de dames, brach f als koppel dichter bij elkaar, hoe vaak pé en Van Barneveld ook uitvliegen n;1 grote internationale evenementen. Da1 „Ik heb Co leren kennen op een darts toerooi in Lelystad. In eerste instantie voor hem vanwege dat gekke gedoe. I me altijd aan het lachen maken, maai naast is Co een echte heer. Iemand di deur openhoudt voor zijn vrouw, haai sen draagt. Hij komt bot over, maar hi lief." Silvia: „Een hoop mensen denken dat Raymond met mijn neus in de boter b vallen. Maar iedereen vergeet dat ik h< langer ken. En dat we veel hebben mo laten. Weekendjes weg met het hele gi Maar liefde overwint alles en we hebb daar vanaf het begin goede afspraken gemaakt. Mijn leven is mijn kinderen, leven het darten. De combinatie is fan tisch." Dennis Jansen Over smaak valt niet te twis ten, maar een echte schoon heid is de Anthurium Maxima van de Bleiswijker bloemver- edelaar Anthura toch niet. Zelf is de onderneming behoorlijk trots op de beigekleurige bloem met 'oranjerode lip' die de eerste moet zijn van een serie Maxima's. Gek genoeg laat de kweker zich ontvallen dat hij vanaf 1992 aan de serie heeft gewerkt: tien jaar gele den had prins Willem-Alexan- der nog geen benul van het bestaan van de Argentijnse. Maar volgens de kweker doet de hartvormige bloem haar naam volledig eer aan. Zo komt het geslacht Anthurium van oorsprong uit Zuid-Ame- rika, straalt de bloem tempe rament uit en verwijst een deel van de lip (het randje van de bloem) naar het Huis van Oranje. DINSDAG 8 JANUARI 2002 MENSELIJK Groningse DAK- EN THUISLOZEN krijgen vanaf eind fe bruari een EIGEN KAPSALON. In de salon kunnen de daklozen voor 1 euro hun haren laten knippen en hun voeten en wonden laten verzorgen. De kapsalon is een initiatief van de Stichting Dak- en Thuislozen, de Stich ting Werkprojecten en de Thuiszorg. Twee daklozen kun nen in de salon aan de slag als beheerder en kappers hulp. Naast de kapper zijn er regelmatig twee sociaal-ver pleegkundigen aanwezig. Door de slechte verzorging en het vele lopen hebben daklozen vaak veel problemen met hun voeten. De salon moet de grootste lichamelijke pro blemen verhelpen. Bovendien moet een verzorgder uiter lijk het negatieve beeld van daklozen bijstellen. De Britse PRINS CHAR LES heeft kort geleden MODEL gestaan voor een van 's werelds bekendste modefotografen, Mario Testino. Het resultaat wordt vrijdag gepubliceerd in het modemagazine Vo gue, zo bevestigt een woordvoerster van de prins. Van Charles worden in totaal vier foto's en een portret afgedrukt. Testino maakte de foto's in Charles huis in Highgrove in West- Engeland. Vanaf 2 februari worden de beelden ten toongesteld in de National Portrait Gallery in Londen, waar een expositie van Tentino's werk wordt ge houden. De tentoonstelling was de reden voor Vogue en het museum om Char les uit te nodigen voor een fotosessie. ,,De prins vond het erg leuk om op deze manier gefotografeerd te worden. Ook de samenwer king met Tentino ging erg goed", aldus de zegs vrouw. Australische red dingswerkers probe ren een KANGOE ROE te redden, die sinds enige tijd met een PIJL DOOR ZIJN NEK rondhuppelt. Het diertje werd aan getroffen in het Woodland's Historie Park bij Melbourne, nadat waarschijnlijk een amateurjager de pijl op de kangoeroe afvuurde. Het werk werd bemoeilijkt doordat medekan goeroes het dier in bescherming namen tegen hulpverleners, die bij hun werkzaam heden gebruik maken van dartpijltjes met een verdovend middel. Het pasgeboren DOCH TERTJE van de BRITSE MINISTER van financiën Gordon Brown, dat op 28 december prematuur ter wereld kwam, is gisteren OVERLEDEN. Jennifer Ja ne Brown, het eerste kind van de 50-jarige Brown en zijn 37-jarige vrouw Sarah, werd vrijdag uit een zie kenhuis in Kirkcaldy aan de Schotse oostkust naar het Royal Infirmary in de Schotse hoofdstad overge bracht. waar zij met een hersenbloeding op intensi ve care ligt. Bij haar ge boorte, die zeven weken te vroeg kwam en plaatsvond door middel van een kei zersnede, woog zij slechts 1 kilo. Aanvankelijk leek zij het goed te doen, maar een hersenscan maakte duidelijk dat haar toestand precair was. Een dag voor Jennifer overleed, werd zij nog gedoopt in het zieken huis. BORIS BECKER en ANGELA ERMAKOVA, de moeder van zijn buitenechtelijke dochter Anna, hebben hun RU ZIE over de alimentatie BIJGELEGD. De advocaat van Er- makova heeft dat gisteren bevestigd. De ex-tennisprof heeft het Russische model een huis in Londen ter be schikking gesteld. De rechter had bepaald dat Becker en Ermakova het voor half januari eens moesten worden. In juli spraken de advocaten van Becker en Ermakova af hoeveel alimentatie Becker aan de Russin moet betalen. Volgens het tijdschrift Bunte gaat het om meer dan 5.100 euro per maand. Ook was afgesproken dat Becker een huis in Londen zou regelen voor Ermakova en Anna. De Duitse ex-toptennisser erkende eerder na het onder gaan van een DN A-test dat hij de vader van het meisje was. De eerste Britse POPMILJARDAIR PAUL MCCARTNEY is nog rijker dan deze krant gisteren meldde. In het berichtje in de ze rubriek over de rijkste Britten is een fout gemaakt met het omrekenen van ponden naar euro's. Het fortuin van McCart ney wordt geschat op 1,1 miljard pond. Dit is ongeveer 1,76 miljard euro -en dus niet de vermelde 136 miljoen euro. De rijkste Brit, Formule-l-baas Bernie Ecclestone bezit 3,2 mil jard pond: circa 5,1 miljard euro. Koningin Elizabeth is goed voor 450 miljoen pond, ofwel 720 miljoen euro. Bokser Len nox Lewis is met 105 miljoen pond (168 miljoen euro) de rijkste sportman van zijn land. En de schrijfster van Harry Potter, J.K. Rowling, zag haar bankrekening bijna verdubbe len: 160 miljoen pond, ruim 250 miljoen euro. Virginbaas Richard Branson zag zijn vermogen slinken naar 400 miljoen pond, ofwel 640 miljoen euro. drie aparte hotelgebouwen rond een enorme binnenplaats bevonden zich tientallen bont beschilderde kamertjes. Opmerkelijk was dat de verwarming alleen meteen tang kon wor den uitgezet. Een tang lenen bij de balie was niet mogelijk, de familie voerde een strikt be leid wat betreft de binnentemperatuur. De knoppen van de radiatoren waren niet voor niets venvijderd, al blijft het gissen nar het waarom. Was er geen geld voor extra dekens? Ploft de ketel als er te weinig radiatoren aan staan, of wordt het het in de rest van het ge bouw dan 150 graden Celsius? Hoe dan ook, wie niet beschikt over eigen gereedschap droogt in Hotel Tourist's nachts volkomen uit, of is gedwongen bij min vijftien graden het raam open te zetten. Van oorsprong is Ja- nosz overigens geen hotelier maar meubel- handelaar, en die laatste activiteit was de ei genlijke reden van onze komst. Dat logeren was bedoeld om Janosz mild te stemmen, en dan met name wat betreft de prijzen van zijn kasten, banken en commodes. Familieleden van Janosz kopen die huis aan huis op, tot diep in Slowakije en Roemenië toe. Die twee dehands meubelen worden door Joost, mijn reisgenoot in Hongarije, vervolgens gesleten aan naar nostalgie hunkerende tiveeverdie- ners in Nederland. Het netwerk wordt slui tend gemaakt door ons wereldberoemde Ois- terwijks eiken, dat van Nederland naar Hon garije verhuist. Het roodwitblauwe bordje 'Holland Bütor' ('meubels') wordt door alle Hongaren met interieur-ambities inmiddels zonder verdere uitleg begrepen. Eigenlijk had ons tripje een pure gezinsvakantie moeten worden, uitsluitend wandel en geen handel, maar dat lukte niet. Janosz belde opeens dat hij spullen had. Uit zichzelf. Dat kon weinig anders betekenen dan dat hij financieel vol komen klem zat, de naderende feestdagen waren vermoedelijk de genadeslag geweest. Dat onderhandelt wel zo prettig en was re den genoeg om met vrouwen en kinderen plankgas het vierstenen Astoria-hotel in Bu dapest te verlaten. Daar zat overigens ook geen knop op de verwarming, het saunabe- leid in Hongarije gaat door alle sterren heen. In de meubelloods van Janosz was het weer steenkoud. Ook beleid waarschiji als je voeten gevoelloos worden zeur je over en paarforinten meer of minder, dit keer lag Janosz duidelijk onder. Kn en steunend incasseerde hij de bieding voor zijn geloogde kasten. Met holle o& de hij de zojuist verkochte raamluiken kwam tot elf stuks. Wij kwamen steeds dertien, wat Janosz uiteindelijk dwon{ tellen onder begeleiding over te doen. kwam ook hij op dertien. Om hem te l ten verloste mijn vriend de aangeslage meubelkoning nog van een partijtje bi Die avond zat Janosz dermate somber eigen hotellobby dat het eindbod alsno werd verhoogd. Direct haalde Janosz e Spumante uit de bruidssuite, vermoed die ene kamer waar de venvanning w kon en de tang alleen nodig was voor I openen van de wastafelkraan. Yves Saint Laurent richtte in de jaren zestig zijn eigen mo dehuis op. Volgens velen bevrijdde hij de mode, omdat hij korte metten maak te met bestaande regels. De topont werper kondigde gisteren, ruim veer tigjaar later, aan dat hij er ermee stopt. Foto's: AP en AFP/ Eric Feferberg voor degene die dat geluk niet heeft g( den, ben ik er." Zijn zakenpartner Ber heeft eens gesteld: „Chanel heeft de vi bevrijd. Saint Laurent gaf haar macht. Bergé noemde zijn vriend chronisch n veus. Zo stortte hij in tijdens zijn milit dienstplicht en verbleef zes weken in 1 ziekenhuis. Ook vocht hij vaak tegen pressies, drank en drugs. Gisteren zei Laurent daarover: „Ik heb veel ellende gemaakt, veel oorlogen. Ik heb angst e selijke eenzaamheid gekend. Vorig ja kreeg hij een hoge onderscheiding (Ce mandant van het Legioen van Eer) vai Franse president Chirac. In 1999 splitsten beide heren het bedi Een deel (de betere confectie en parfu werd verkocht aan het Italiaanse bedr Gucci, waar de Amerikaan Tom Ford antwoordelijk voor werd. Pierre Bergé Yves Saint Laurent bleven leiding geve de haute-couture-afdeling, waarbij de vooral het zakelijke deel voor zijn reke nam en Yves de kleding ontwierp. Zijri trek betekent niet het einde van het - i dels veelomvattende - merk, maar hoi vermoedelijk wel in dat er in het modi nog maar weinig kleren worden gema In Parijs ging al weken het gerucht vai Saint Laurent ermee wilde stoppen, w een slechte gezondheid, het 40-jarig b later deze maand, of ruzie met Gucci, laatste lijkt niet geheel uit de lucht geg pen. Enkele kranten brachten zondag het nieuws dat Yves Saint Laurent heli niet te spreken is over het beleid van 1 Ford bij Gucci. De splitsing van het bedrijf zou niet h< uitgepakt zoals Yves Saint Laurent het dachten had. YSL's laatste collectie is i op het feestje ter gelegenheid van het rig bestaan van het fameuze moderne: ontwerper daarover: „Velen van u wet vast al welke outfits daar te zien zijn. I zo naïef om te geloven dat zij de tand tijds kunnen doorstaan en hun plaats huidige wereld kunnen behouden." De beroemde Franse modeontwerper Yves Saint Laurent stopt er na ruim veertig jaar mee. Dat maakte de ontwerper gisteren be kend tijdens een persconferentie - zijn aller eerste ooit - in Parijs. „Ik heb vandaag uitge kozen om mijn zo geliefde beroep vaarwel te zeggen", zo sprak de inmiddels 65-jarige schepper van Franse haute couture. Hij heeft altijd gezegd dat niemand in staat is hem op te volgen. Samen met de couturi ers Christian Dior, Coco Chanel, Hubert de Givenchy bepaalde Yves Saint Laurent ja renlang de Franse haute couture. Tijdens de persconferentie zei de ontwer per: „Ik zeg tegen mezelf dat ik de gardero be van de eigentijdse vrouw heb ontwor pen, dat ik deel uitmaakte van de transfor matie van mijn tijdperk. Ik heb dat met kle ren gedaan, wat beslist minder belangrijk is dan muziek, architectuur, en schilderkunst, maar ik heb het wel gedaan. Veertig jaar geleden werd de eerste mode show onder het merk Yves Saint Laurent ge houden. De zeer getalenteerde Yves Saint Laurent, geboren in Algerije, begon in 1955 als assistent van Christian Dior, die hij twee jaar later - toen Dior overleed - opvolgde als hoofd van het modehuis Dior. In 1961 richtte hij zijn eigen modehuis op en ging daarvoor samen met Pierre Bergé die hij drie jaar eerder had ontmoet. Vanaf dat moment zette hij een overduidelijk stempel (van vooral elegantie, maar ook durf) op de modetijd die ging komen, met bijvoorbeeld de trapezejurk (een verade ming na decennia van strakke kleding), de smoking voor vrouwen, het safari-jasje, de doorzichtige blouse, het broekpak en de pantalon. Volgens velen bevrijdde hij de mode, omdat hij korte metten maakte met bestaande mo- deregels. Ooit zei de ontwerper „De mooi ste kleren die een vrouw kan dragen zijn de armen van de man van wie ze houdt. Maar Zangeres GERI HAL- LIWELL is boos op de beeldenmakers van Madame Tus- saud's in Londen. Ze vindt de WASSEN REPLICA die van haar gemaakt wordt er TE DIK uitzien. Een woordvoerder van het wassenbeel denmuseum ver- klaarde tegenover showbizzpersbureau WENN dat de ex-Spicegirl zoveel noten op haar zang heeft dat de beeldenmakers overwegen het bijltje er maar bij neer te gooien. EIke keer dat ze het werk bekijkt, gaat ze door het lint en roept dat haar maten niet klop pen. Ze is helemaal niet tevreden", aldus de woordvoer der. Janosz is een zigeuner en hij woont in Hon garije. Lezen en schrijven kan hij niet en toen we Janosz vanuit Budapest vroe- gen waar zijn hotel nu precies was, T kon hij niet op een straatnaam ko- 1* men. Tegenover het zwembad, zo luidde de aanwijzing. Uiteinde lijk vonden we Hotel Tourist gelukkig in onze reisgids, waar het in ferme be woordingen werd aange prezen als de absolute bo dem van het lokale hotel aanbod. In de prettige ze kerheid dat het onmogelijk nog tegen kon vallen meld den wij ons laat die middag aan de poort van een voormali ge kazerne van het Hongaarse le ger. Persoonlijk geprivatiseerd door Janosz, dankzij een scher pe handelsgeest en een leven lang belastingen ontwijken. Het grote gebaar schuwde hij bepaald niet. In T

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2