Alphen tuigt Julianabrug op RIJN VEENSTREEK Geen fietspad en niet meer auto's Alkemade slijt toch vijftig Arenakaarten Leidsch Dagblad PvdA Rijnwoude roept hulp Kamer Tunnel of verbreding is van de baan WETEN WAARVOOR JE KIEST De wereld óm je heen De Stelling Meer dan een ton voor schildpadden alphen aan oen rijn - In het kader van de actie 'Wat te doen met tien miljoen?' deelde bur gemeester Schoof van Alphen aan den Rijn gisteravond de eerste bedragen uit aan enkele goede doelen. De inwoners hebben ideeën aangedragen voor de verdeling van het be drag, dat op tien miljoen gul den werd gesteld. De Schild- paddenopvang in Alphen aan den Rijn krijgt omgerekend 57.000 euro, bestemd voor een nieuw onderkomen. Het regio nale dierenasiel van de Vereni ging tot Bescherming van die ren ontvangt ook 57.000 euro. De Alphense cateringservice Prins Heerlijk, opgezet door verstandelijk gehandicapten, krijgt een cheque van 45.000 euro. De Alphense gemeente raad beslist binnenkort wat Al phen doet met de rest van het bedrag. Erepenningen voor Alphens duo alphen aan den rijn - Marjan Meijerink en Henk Emmelot hebben gisteravond tijdens de nieuwjaarsreceptie van de ge meente Alphen aan den Rijn de zilveren erepenning in ont vangst genomen. Burgemeester Schoof gaf hun die onderschei ding omdat ze nauw betrokken zijn bij het Alphens Platform Gehandicapten (APG). Het ge meentebestuur kende de ere penning aan hen toe op grond van hun grote inzet voor de be hartiging van de belangen van lichamelijk gehandicapten. Meijerink was onder meerjaren voorzitter van de werkgroep Toegankelijkheid en Vervoer. Emmelot verdiende zijn sporen op het gebied van de Wet Voor zieningen Gehandicapten. dinsdag 8 JANUARI 2002" rijnwoude - Raadslid Henk Goes uit Rijnwoude (PvdA) heeft de hulp van de Tweede Kamer fractie van zijn partij ingescha keld om de sluiting van post agentschappen in Rijnwoude te voorkomen. Goes wil alle vier agentschappen in zijn gemeente openhouden. De PvdA-Kamer- ffactie vindt na contact met de plaatselijke partijgenoten dat de situatie van kleine kernen speci fiek onder de loep moet worden genomen. Rijnwoude behoudt minimaal één postagentschap met een volledig assortiment, dat in Ha- zerswoude-Rijndijk. Dat heeft Postkantoren BV, eigenaar van alle postagentschappen in Ne derland, inmiddels bevestigd. Het bedrijf wil echter nog steeds de kantoren in de drie andere dorpskernen, Koudekerk aan den Rijn, Hazerswoude-Dorp en Benthuizen, sluiten. In principe gebeurt dat in 2003. Volgens de Postbankwet mag dat ook. Maar raadslid Goes vindt ook de sluiting van drie kantoren onaanvaardbaar. „Als drie van de vier postagentschap pen sluiten, is dat nog altijd een groot verlies aan dienstverle ning. Wij willen dat postagentschappen in R de openblijven, dus i dorpskern één." Met die zocht Goes contact met leden, die daarop toezeg tie te ondernemen. Postkantoren BV wil bezuinigingen in Ni ruim 700 postagentsc sluiten. Eerder stelden Ki den al vragen aan de r over dit voornemen. Mi gens een woordvoerder bedrijf is het onwaarsi t dat een deel van die ge sluitingen niet doorgaat. f alkemade - Na een valse start heeft Alkemade zich aangeslo ten bij de rij die het huwelijks feest van prins Willem-Alexan der en Méxima in Amsterdam Arena meeviert. De vijftig kaar ten die het weifelende gemeen tebestuur te elfder ure bij de or ganisatie bestelde zijn grif van de hand gegaan. Vooral vrijwilli gers vulden de bon in voor een bezoek aan de Arena op 1 febru ari, aan de vooravond van het prinselijk huwelijk. Alkemade aarzelde aanvankelijk of inwo ners de kans moesten krijgen om op kosten van de gemeente naar het feest te gaan. In de kerstvakantie deed het gemeen tebestuur toch een oproep, waarop meer dan veertig inwo ners reageerden. De Alphense Julianabrug kan volgens de gemeente nog een kwart eeuw mee. Foto: Mark Lamers (advertentie) Carry Slee in Alphen alphen aan den rijn - Kinder boekenschrijfster Carry Slee komt morgen naar Alphen aan den Rijn om bij boekhandel Haasbeek aan de Van Manders- loostraat prijzen uit te reiken aan de winnaar van een lees- puzzelwedstrijd voor kinderen. De winnaar krijgt een boeken- bon van ruim 112 euro. Dat ge beurt om 14 uur. door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Alphen ziet af van de vervanging van de Julianabrug door een tun nel of een bredere brug. Uit onderzoek blijkt dat de brug in het centrum zonder risico's nog zo'n 25 jaar meekan. De gemeente moet wel 1.560.500 euro (3,4 miljoen gulden) uit de kas halen voor een opknapbeurt en onder houd. Wethouder Groen in 't Wout staat achter de herstelbeurt voor de in 1954 gebouwde brug. Eerder onderzoek toonde volgens hem aan dat vervanging van de brug door een tunnel of een bredere brug technisch weliswaar mogelijk, maar te duur is. Een tunnel moet bijvoorbeeld 47 miljoen euro (ruim 103 miljoen gulden) kosten en een nieuwe brug met vier rijstroken 27 miljoen (bijna 60 miljoen gulden). Dat heeft Alphen er niet voor over. In beide gevallen zijn er volgens hem onverantwoord veel aanpassingen in de omgeving nodig. Een groot aantal woningen moet worden gesloopt en bij de aanleg van een tunnel ontstaan er bijvoorbeeld te lange tijd pro blemen voor het verkeer. Bij eerdere werk zaamheden zijn er al aanpassingen aan de brug aangebracht, waardoor de Julianabrug de vergelijking met andere bruggen in Al phen gemakkelijk kan doorstaan. Raadsleden maakten de brug met regelmaat onderwerp van discussie. Daarbij ging het vooral om de technische staat en de ver keersstromen. Zelfs van een referendum was sprake. Maar volgens wethouder Groen in 't Wout is zo'n raadpleging niet nodig. Hij denkt dat de Julianabrug past in het nieuwe verkeersplan dat het centrum bereikbaar moet houden Dat is volgens hem zowel belangrijk voor openbaar vervoer, het lang zame verkeer als de hulpdiensten. Andere weggebruikers worden omgeleid. De scheepvaart roept naar de mening van de wethouder ook geen hinder op. Alleen de toename van het containervervoer kan roet in het eten gooien. Maar de verwachtingen zijn dat de brug daarvoor niet al te vaak open hoeft. Kortom: volgens de gemeente hoeft de brug niet vervangen te worden. Leidsch Dagblad houdt u de komende periode als geen ander op de hoogte van het nieuws rond de nationale en gemeenteraadsverkiezingen. Voor een (proef-) abonnement belt u 071-5128030. Zie ook de bon op de voorpagina. Alphen zoel buren met 40.000 inwon i alphen aan den rijn phen wil voor sterke gende gemeenten een trumfunctie vervullen, zei burgemeester Schoi teravond in zijn nieuw toespraak. Hij gaf wel a. die buren dan toe naar een inwonertal v; minste 40.000 inwoneré, die omvang kun je veel kenen voor inwoners e drijven. Maar ook al meenten in de Rijnstre omgeving elkaar vim" combinaties van 25. 30.000 inwoners vind getuigen van bestuif moed." Alphen wil in de regi' vooral met Bodegraven slag, maar ook verder sa werken met Gouda ei den. Die drie steden m volgens Schoof met de c gende regio's een belan rol vervullen bij de voi( van een veiligheidsreg zorg voor vergroting v; veiligheid. Ook moeten krachten bundelen b ontwikkeling van de Gouwe Lijn. De burgemeester vind de Gnephoek belangrijk regionale werkgelege a en woningbouw. De rii n rond Alphen komt in de uit. „Zoals we het nu ken kan de Gnephoek een verandering onde om elders in het Groent e' waardevolle gebieden t( J; ren." STEMMEN In de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen bezoekt het Leidsch Dagblad één straat in elke gemeente in de regio. De be woners spreken zich uit over de problemen van die straat, hun politieke voorkeur en over waar het op het gemeentehuis over zou moeten gaan. Alle lijsttrekkers leggen vervolgens uit hoe ze tienduizend euro zouden besteden om een van de genoemde wensen te vervullen. Welke straat bezocht wordt, bepaalt de burgemeester door het gooien van een dartpijl op de platte grond. Arie Meerburg stuurde de redactie naar de Boekhorster- weg in Alkemade. Niemand zegt dat het aantal auto's ping Spijkerboor op nummer 21 in de zomer omlaag moet. „Deze staat niet te springen om het weg is mijn broodwinning", zegt fietspad. De veerpont zou op Frans de Haas van nummer 22, ei- zijn terrein moeten aansluiten genaar van Camping 't Haasje. Het en het pad kan alleen dwars merendeel van de bewoners ver- over zijn camping worden aan dient aan de toeristen. Niet alleen gelegd. „Bk verwacht spanning de campinghouders, ook de boe- met mijn betalende gasten. Het ren die allemaal wel een paar cara- pontje gaat eens in het half uur vans of woonboten beheren. De varen. Dat betekent dat fietsers drukte moet alleen niet toenemen, algauw twintig minuten op mijn vindt Klaas Heemskerk, een jonge terrein wachten. Voor je het boer, getrouwd met Sandra. „Dat weet ben je een dagrecreatieter- laat het toegangsweggetje niet toe. "rein. Daarom willen we alleen Daarom vindt hij dat de politiek de meewerken als het fietspad vrij campings niet moet laten uitbrei- liggend wordt aangelegd, zodat den. mensen niet op de camping ko- De bottleneck tevens het charman- men." te kenmerk van de weg. Want leg je Het fietspad daargelaten, over een tweebaansweg aan, dan gaan het algemeen zijn de bewoners de mensen racen en neemt het ver-van de Boekhorsterweg tevre- keer nog meer toe. „Dat doet geen den met hun gemeente. Velen recht aan het buurtje", zegt Dick stemmen op de partijen die al Heemskerk van nummer 16. „Qua jaren het college vormen in Al- sfeer zou het een pad met kuilen kemade: CDA en WD. Een en- moeten zijn." keling stemt PvdA, zoals de De aanleg van een fietspad langs Heemskerken van nummer 16, de weg, een plan van Alkemade en omdat die partij zich bekom- Warmond, is een heet hangijzer mert om de kleine kernen. Mar- voor de bewoners. Het pad, met bijbehorend pontje tussen Oud Ade en Kaageiland, staat al jaren op het wensenlijstje van de poli tiek. „Recreanten willen langs de ja Heemskerk van nummer 16: „Je hebt in Oud Ade een trap veldje dat altijd blank staat en een wipkip. Iets leuks als een skatebaan staat natuurlijk weer Alkemade - Boekhorsterweg Landelijk gelegen en tegelijk een dorpje op zich: dat is de Boekhorsterweg. Aan het kron kelige weggetje even buiten Oud Ade volgen de boerenhoeves en andere vrijstaande huizen elkaar snel op. Daarachter strekken de weilanden van de veelal jonge boeren zich uit en wacht een oneindige hoeveelheid caravans en woonboten, keurig wegge stopt achter groen, op de toeris ten die 's winters thuisblijven. Burgemeester Arie Meerburg ty peert de straat, die samenvalt met het gehucht Zevenhuizen. „Eén van de mooiere stukjes in Alkemade. Dé combinatie van campings en boerderijen. Het is ook de weg die naar Warmond loopt, ons grensgebied. Die grens loopt wat vreemd, dwars door een camping heen." Niet iedereen aan de Boekhors terweg is boer of campinghou der en niet iedereen heet Heemskerk of De Haas. Sommi ge woningen zijn voor grif geld verkocht aan nieuwkomers, die genieten van de rust en het weidse uitzicht. Tijd voor een gesprek over de plaatselijke po litiek hebben zij zelden. Of ze weten er nog niets van. „Ik woon hier pas twee weken", verontschuldigt zich één van hen. Op de boerderijen daarentegen pruttelt de koffie. Aan de grote houten keukentafels is nog wel plek voor een gast Eigenlijk pra ten ze nooit over politiek en daarover hebben ze ook hele maal geen mening, klinkt het Zeker nu het wegdek vorig jaar grondig is opgeknapt zijn ze dik tevreden. Toch blijft die weg het belang rijkste gespreksonderwerp. „Nu denk je: 'wat een leuk, schattig weggetje. Maar als je ziet hoe veel auto's hier in de zomer rij den, dat is niet leuk meer", zegt Ellen Heemskerk van boerderij De Morgenstond op nummer 20. Sandra Heemskerk van nummer 19B:Aan het eind van de zomer ben ik de drukte zat." plassen fietsen", zegt Ellen Heems-in Roelofarendsveen." Sommi- kerk. „Maar wij kunnen het land gen overwegen op de nieuwe niet missen, nu de eisen vanuit partij Mooi Alkemade te stem- Den Haag strenger worden. Voor men. „Ik wil dat verkiezingspro- een fietspad langs het water heb je gramma wel eens zien", zegt zo drie meter grond nodig en dat Frans de Haas van Camping 't over de volledige lengte van ons Haasje. „Misschien dat ze mooi land. Wij hebben 30 hectare en met mij meedenken als recrea- hebben eigenlijk vijf hectare extra tieondememer. nodig, willen we onze 100 koeien kunnen houden." Ook Ben van der Hulst van Cam- Janneke Dijke De aanleg van een fietspad op de Boekhorsterweg is een slecht plan, want er is geen plek voor. Jan Uit den Boogaard (CDA): Dat fietspad scoort niet zo hoog bij het CDA. Wij vinden zwem- strandjes belangrijker dan fiets- verbindingen. Zo'n verbinding naar Kaag lijkt leuk, maar is in de praktijk onhaalbaar. Op de weg is geen ruimte voor een fietspad en dan zit je nog met het probleem dat het pontje op particulier land aansluit Bo vendien betwijfel ik of er be langstelling is voor zo'n pontje. Op een paar mooie dagen heb je best wat emplooi, maar dat is niet voldoende. Luuk Beelen (WD): De stelling absoluut genomen is juist, want fysiek is er geen ruimte voor een fietspad. Dit betekent niet dat er geen plek is voor een fietsroute. Het gebied heeft een functie als groene long voor de Deltametropool met agrarische, natuur- en re creatieve ontwikkelingen. Daar om kreeg de fietspont in het re gionale recreatieplan de hoog ste score van de gemeenteraad. De WD vindt dat de veiligheid op de Boekhorsterweg niet in het geding mag komen. Maar in recreatiegebieden elders zijn, met name op de Veluwe, de fietsroutes ook vaak smal en wellicht drukker dan hier in Ze venhuizen het geval zal zijn. Frans Schoondervvoerd (PvdA) De PvdA is voorstander van kleinschalige recreatie. Een fiets- en wandelroute met een oversteek naar de Kaag past daarin. Verbreding van de Boekhorsterweg is geen oplos sing. De PvdA ziet meer in een vrij liggend fiets- en wandelpad achter de huizen langs. De grondeigenaren moeten scha deloos worden gesteld. De be langhebbende partijen, de pro vincie en de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Warmond en Al kemade, moeten de kosten dra gen. Niko van Brussel (Mooi Al kemade): Het belangrijkste is dat de boe ren een goed inkomen blijven verdienen. Zonder boeren geen 'F id aantrekkelijk landschap, 'mooi' Alkemade. Het prob ia is dat de boeren niets verdi aan de aanleg van pader Vereniging Agrarisch Natui heer Ade, waarvan veel b< P' lid zijn, onderzoekt hoeve voor de boeren aantrekfec kan worden om een pad het land te krijgen. De geit te moet deze vereniging tig steunen. Ook bij het p dJ moet je rekening houden 1st de ondernemers en hen planvorming betrekken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16